5 Ex-directeur Tealtronic Nieuwe aanval ACTIES: HET LAATSTE MIDDEL van Giscard Miljardentekort op begroting West-Duitsland op Chirac Uitkeringen WAO hoger ontkent beschuldigingen Negen doden bij schermutselingen in Argentinië I Situatie beter een miljoen gulden aan prijzen Landbouwschap Telegrammen Fabrikanten Italië wil zeer streng optreden Schade Japans voorstel voor scheepsbouwoverleg met EEG-landen tegen ontvoerders „IK MAAKTE FOUTEN DOORDAT IK TE BEZETEN WAS’’ MC SWMUt i 7 r DONDERDAG 2 7 JANUARI 19 10 7 7 ECONOMIE 18 .’T (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Volgende week beginnen de acties van de vakbeweging. Korte stakingsacties in een aantal bedrijven, wer konderbrekingen, stiptheidsacties, het niet deelnemen aan over leg waar ook de werkgevers aan tafel zitten, kortom, alle moge lijkheden van actie worden door de vakbeweging te baat geno men om de werkgevers te dwingen alsnog op hun standpunt :erug te komen dat zij niet willen praten over de prijscompensa tie. Tot nu toe hebben de werkgevers in alle sectoren van het □edrijfsleven zich hard opgesteld. Met uitzondering van enkele oedrijven met in totaal enkele honderden werknemers, hebben de vakbonden overal nul op de vraag om het herstel van de automatische prijscompensatie gekregen. De vakcentrales heb- oen dit enkele weken aangezien, doch nu is de maat bij hen definitief vol. De actiemolen is in werking gezet, en als er geen wonder gebeurt, zal ons land roerige weken tegemoet gaan. (Vervolg van pagina 1) De bonden rekenen min of meer op steun van de boeren, die bij een staking met hun melk blij ven zitten. De uitgekozen bedrij ven zijn in de regel coöperaties. De boeren zijn als leden van de coöperatie eigenaren van de. zui velondernemingen. Schelling hoopt dan ook dat zij als zodanig druk zullen uitoefenen op de directies Schelling: „Wij voeren met onze actie voor handhaving van de koopkracht in feite een zelfde soort actie als zij zelf in het verleden voor hun compensaties hebben gevoerd. Wij hebben daar toen nooit bezwaar tegen gemaakt”. Bonden rekenen op steun boeren *4^ sen (ADVERTENTIE) en x- n- I I L* Te winnen de National* Ama/afctia t-b.v. Haüonaal Fonda Bator Lavon De zuivelsector is samen met de vlees warensector, in overleg met de FNV, aan gewezen als „actiepunt in de eerst linie”. Bij de keuze van bedrijven is rekening gehouden met de situatie van de onderne mingen. „Het argument van het VNO dat de automatische prijscompensatie niet kan worden betaald, gaat voor de-zuivel industrie niet op”, aldus Schelling. „We zeggen niet dat het allemaal botertje tot de boom is, maar het is duidelijk dat de situatie beter is dan in de jaren 1975-1976, toen wel met gemak de prijscompensatie kon worden overeengekomen”. Verder komt de voedselvoorziening ern stig in gevaar en zullen we enkele miljoe nen aan deviezen moeten missen omdat de export vrijwel stil komt te liggen”. Dit is het commentaar van drs. P. Bukman voorzitter van het Landbouwschap. Drs. Rinse Zijlstra, voorzitter van de Vereniging van Zuivelfabrikanten, meent Rinse Zijlstra vindt het een kwalijke zaak dat de boeren met deze staking direct in hun inkomen zullen worden getroffen. 71 40 ao i Ie I I 9 a o a a a a o o o o o o ft, 1 I I I I I I I I I Hij zei nauwelijks te verwachten dat de werknemers in de bedrijven zich van de actie zullen distantiëren. Uit gesprekken met de kaderleden daar is gebleken dat er duidelijke bereidheid bestaat het sta- kingswapen te hanteren TOKIO (ANP). De Japanse regering hoopt begin februari een voorstel te kun nen voorleggen aan de Europese Econo mische Gemeenschap (EEG) in het kader van het overleg over de toekomst van de wereldmarkt voor nieuwe schepen. Het voorstel zal overeenkomen met de ideeën die de EEG over de scheepsbouw hééft. Dat heeft de directeur-generaal voor de internationale handelspolitiek van Japan Tosjihiko Jano, gezegd. De commissie vergadert op 8 en 9 febru ari in Parijs. gen. Het was een obsessie voor me, ik wou slagen Ik ben in die tijd een paar maal in het ziekenhuis beland omdat mijn hart het niet meer hield, iedereen weet dat. Ik heb fouten gemaakt, ik was te bezeten”, aldus Rodgers. Ob' economische controledienst van het ministerie van Economische Zaken, die de hele financiële boekhouding en admini stratie aan het doorlichten is, zal waar schijnlijk vandaag tussentijds rapport uit brengen aan minister Lubbers, die 57 mil- De werkgevers hebben bij het kabi net hard aangedrongen op een opening van regeringszijde in de patstelling, doch in feite hebben ze de kous danig op de kop gekregen. „Wij zijn niet verantwoordelijk voor het kabinets beleid, dat stelt dat de koopkracht voor de werknemers gehandhaafd moet blijven”, stelden de werkgevers. joen gulden heeft ingepompt om het bedrijf weer gezond te maken. Toen dat niet lukte draaide Lubbers de geldkraan dicht. Het zal echter enkele maanden duren eer de controledienst, die ook optreedt namens de officier vn Justitie in Nijmegen, met haar onderzoek klaar is. Op het ministerie van Economische Zaken had men echter al gauw door dat Rodgers fraudeerde met zijn onkostenno- ta. Minister Lubbers had zelfs al in het begin voorgesteld Rodgers meteen te den. „Ze zijn wel in staat gebleken veel meer te betalen dan ze hebben doen voorkomen”, aldus de vakcentrales, die nogal geschokt waren over de hou ding van de werkgevers in deze zaak, vooral omdat het werkgeversstand- punt over de prijscompensatie bikkel hard is, met als uitgangspunt: we kun nen het niet meer betalen. Wat deden de werkgevers? Ze kwa men met voorlopige berekeningen om een antwoord te geven op de vraag hoe het allemaal wel was gekomen. Hierbij speelden twee elementen een rol. In de eerste plaats stelden ze dat vorig jaar door het aantrekken van de wereldeco- nomiek“”liil‘veel.overwerk was verricht, en in de tweede plaats zeiden ze, altijd al te hebben gezegd dat het Centraal Plan Bureau de zogenaamde post inci denteel loon te laag had ingeschat. (Incidenteel loon is loon dat boven de cao’s uit gaat, zoals overwerk, extra promoties, niet geregelde gratificaties, enz.). Dit antwoord kon de vakbeweging geen laars meer schelen. Ze voelden zich opnieuw in de kraag gegrepen, omdat ze eerder hadden moeten toes taan dat de wao-uitkeringen zouden worden verlaagd, en het verlangen de De werkgevers hebben de afgelopen weken een aantal telegrammen naar het kabinet gezonden, waarin werd aangedrongen op een gesprek. De eni ge reactie van het kabinet was, dat degene die wilde komen praten, wel kom was, maar dan geheel vrijblij vend. De vakcentrales vonden deze telegrammen maar een loos gebaar van de werkgevers, omdat het eenzij dige dictaat: geen prijscompensatie in 1977, daarmee niet van tafel was gehaald De werkgevers hebben te verstaan gegeven dat ook niet van plan te zijn. Dan blijkt, dat de loonontwikkelingen andere beddingen gaan zoeken” zei minister Boersma, daarbij doelend op het niet naleven van de loonmaatrege len door de werkgevers. Het kabinet heeft inmiddels al wel duidelijk laten blijken het eens te zijn met de vakbe- Het kabinet neemt tot nu toe een afwachtende houding aan. „Een loon- besluit kun je maar één keer nemen. werkloosheidsuitkeringen te verhogen, werd afgewezen. En dat allemaal omdat onze economie deze zaken niet meer kon trekken. „Laat de regering met de nu voorziene overschotten deze zaken maar financieren. Dan haalt men daarmee een angel uit ons vlees", reageerde FNV-voorzitter Wim Kok. Het kabinet stelt zich op het stand punt pas dan bereid te zijn tot een gesprek, als vakbeweging en werkge vers eenmaal zover zijn dat ze met elkaar om de tafel willen gaan zitten. En als die schade omvangrijke vor men gaat aannemen, zullen de werkge vers voor de vraag komen te staan, wat duurder is: het betalen van de prijs compensatie, of het laten voortduren van de acties. En dat is juist het punt, waar de vakbeweging naar toe wil. Volgens de officier van justitie, mr De Haas, heeft Tealtronic Nijmegen 1.5 mil joen gulden aan Tealtronic Holding in Amsterdam betaald. Ongeveer 1,1 miljoen gulden daarvan zou aan de voormalige eigenaar Singer zijn betaald ter delging van de persoonlijke schuld van Rodgers om de aandelen van Tealtronic Nederland te kopen. Het restant van het bedrag is „de mist in gegaan”. Bij de ziekengeldverzekering is het aan tal meldingen met bijna vier percent gestegen tot circa 2.350.000, ondanks een lichte daling van het aantal verzekerde werknemers. Uitgekeerd werd bijna 2,2 miljard, wat ruim 13 percent meer is dan in 1975. Het aantal aanvragen om werk loosheidsuitkering was 276.000, ongeveer 17 percent minder dan in 1975. Rodgers, die beweert financieel aan de grond te zitten, had bittere kritiek op de staffunctionarissen bij Tealtronic, die hem als een indringer hadden beschouwd Hij lag voortdurend met ze overhoop. „Ze wilden een bedrijfsvorm zoals in Joego slavië, een arbeiderscoöperatie. Dat is iets dat ik in de gemengde socialistisch- kapitalistische economie nief zie zitten”, aldus Rodgers. Kritiek had hij verder op de arbeidsprestatie bij Tealtronic. „Het ziekteverzuim bedroeg 20 percent en mede daardoor leverden wij te laat.” De Italiaanse politie heeft gisteren vijf tien mensen gearresteerd in verband met de ontvoering van een elfjarig Zwitsers jongetje, elt dagen geleden. De jongen werd gistermorgen onge deerd vrijgelaten in een dorpje bij Milaan. Hij was ontvoerd toen hij met zijn vader van Como terugreed naar het Zwitaeraa Chiasso waar de familie woont. In een directe aanval op Chirac, die zich tegenkandidaat stelde tegen een Giscard- gezinde kandidaat, zei de president: „Het is hoog tijd dat een einde wordt gemaakt aan dergelijke zinloze verwarring en laat de Parijzenaars hun burgemeester in vre de kiezen. Agitatie en improvisatie zullen Frankrijk geen modem land maken, maar zullen het op het hellende vlak bren gen precies zoals dezelfde fouten en ver warring dat gedurende 100 jaar hebben gedaan.” che val- De oei- de weging, dat de werkgevers niet eenzij dig en dan nog plotseling kunnen over gaan tot het afschaffen van de prijs compensatie. Voordat het zover is, zullen de werkge vers eerst water in de wijn moeten doen. Zolang ze dat nog niet hebben gedaan, zal de vakbeweging doorgaan met het voeren van acties, om daarmee de werkgevers door de knieën te krijgen. „Het stakingsparool voor 22 zuivelfa brieken betekent dat de boeren die de laatste jaren toch al een zeer laag inko men hebben direct in hun inkomen wor den aangetast. Bovendien betekent het dat de overheid direct bij de zaak wordt betrokken want geen gemeente- en pro vinciebestuur kan toelaten dat de boeren miljoenen liters melk weg laten lopen. «WW De FNV Hout- en Bouwbonden hebben het overleg met de werkgevers in deze sector afgebroken. De bonden hebben gezegd dat de werkgevers voor alle secto ren waar het overleg is afgebroken, nog deze week een ultimatum kunnen ver wachten. De eerste vijf ultimatums aan grafische bedrijven gaan donderdag de deur van de vakbonden uit. Dit heeft voorzitter A. M. J. Doeze van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond verklaard Welke bedrij ven dit zijn, wilde hij niet zeggen. ROME (Reuter/AFP). Gulio Andre otti, het hoofd van de christen democratische minderheidsregering in Italië, heeft gisteren zijn ongerustheid uitgesproken over de toeneming van de criminaliteit in zijn land. Hij kondigde o.a. een wetsvoorstel aan dat levenslange gevangenisstraf zal stellen op het ontvoe ren van kinderen. De 3000 werknemers van de overdekte en openluchtzwembaden hebben hun vol ledige prijscompensatie. In de cao voor dit jaar is voorzien in een eerste prijscompen satie van 2,5 percent, en een initiële loons verhoging van 2 percent per 1 januari. Per 1 juli zal het loon opnieuw worden opge trokken aan de hand van de gestegen prijzen, zo heeft A. Regeer van de Algeme ne Bond van Ambtenaren bekendge maakt. Geen automatische prijscompensatie vooralsnog is er voor de 9000 werknemers van de stukadoors- en terrazzobedrijven. dat de gevolgen van stakingen in de zuivel catastrofaal zullen zijn. „Alleen al in Friesland zou dit betekenen dat er per dag een miljoen liter melk in de sloot ver dwijnt. Zijlstra gelooft ook in ingrijpen van gemeentebesturen en provincies. „Hiermee wordt in feite de overheid direct betrokken bij detneningsverschillen rond de prijscompensatie”, aldus Zijlstra. (Van onze redacteur in West-Duitsland) BONN. De Westduitse minister van Financiën, Hans Apei, moet 22,8 miljard mark lenen om de begroting voor dit jaar sluitend te krijgen. De ontwerpbegroting is op 171,8 miljard mark geraamd, dat is 6,2 percent hoger dan in 1976. Sociale Zaken met 37,3 miljard en Defensie met 32,35 miljard mark zijn de grootste uitgavenposten. De minister hoopt dat de economische ontwikkeling zich in een opwaartse lijn zal bewegen met ongeveer vijf percent. De werkloosheid hoopt men dan onder de vier percent te kunnen houden, bij 850.000 mensen. Op het ogenblik zijn meer dan een miljoen Westduitsers werkloos. Een en ander staat in het economisch jaarrapport te lezen dat de regering giste ren heeft voorgelegd De minister van Economische Zaken, Friderichs, kondigde gisteravond een investeringsprogramma van tien miljard mark aan, verdeeld over meerdere jaren De president van de Bundesbank, Karl Klasen, heeft inmiddels aan de deelstaten en de regering in Bonn geappelleerd hun begrotingen te beperken en geen nieuwe schulden te maken. De vakbonden moe ten volgens Klasen leren inzien dat over dreven looneisen gevaar brengen voor bestaande en nog te creëren arbeids plaatsen. PARIJS (Reuter). President Valery Giscard d’Estaing van Frankrijk heeft gisteren tijdens kabinetsbijeenkomat gezegd dat de politieke rel die is ontstaan doordat oud-premier Chirac zich kandi daat voor het burgermeesterschap van Parijs heeft gesteld, Frankrijk op het hellende vlak zal brengen. Nu zijn de financiële middelen van de vakcentrales en de bonden niet zo groot om langdurige en omvangrijke acties te gaan voeren. Ook hebben ze maatregelen getroffen om juridische problemen te voorkomen. Maar dat neemt niet weg, dat er door welke actie dan ook schade aan bedrijven wordt toegebracht. In de vleeswarensector is op 2 februari nog een onderhandelingsbijeenkomst. Mislukt dat overleg, dan zullen nog de volgende dag de werknemers in deze sec tor bijeen worden geroepen (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In 1976 heeft zich een aanzienlijke groei voorgedaan van het aantal personen dat een uitkering wegens arbeidsongeschiktheid ontving van de vijftien bedrijfsverenigingen waarvoor het GAK de administratie voert. In december 1976 waren er circa 345.000 uitkeringsgerechtigden; ruim 50 percent meer dan eind 1975, toen het aantal 228.400 bedroeg. Het grootste deel van de aanwas houdt verband met het in werking treden van de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet op 1 oktober 1976. Het totaal bedrag aan arbeidsongeschikt heidsuitkeringen nam toe van ruim 3.5 miljard in 1975 tot bijna 4.5 miljard in 1976. Van laatstgenoemd bedrag kwam ruim 150 miljoen voor rekening van de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet. Het is nu al wel duidelijk, dat de acties die door de vakcentrales worden uitgebroed, hier en daar hard zullen aankomen. Ook is duidelijk dat de vak beweging voor het voeren van acties de sterkste bedrijven heeft uitgekozen, om te voorkomen dat een bedrijf door zo’n actie in dusdanig grote moeilijkhe den komt, dat sluiting en ontslag hetge- volg zijn. BUENOS AIRES (AP). Argentijnse regeringstroepen zijn gisteren in twee steden met linkse guerrillastrijders in botsing gekomen. Daarbij is melding gemaakt van acht doden aan de zijde van de guerrillastrijders. Bij een ander inci dent werd een politieagent door - ver moedelijk - linkse guerrillastrijders gedood. Bij een schermutseling in de buurt van La Plata kwamen vijf vermeende guerrü- leros om het leven en in Rosario, 225 km ten noorden van Buenos Aires, werden drie guerrilleros gedood, zo hebben hert Argentijnse leger en de veiligheidsdienst meegedeeld. De vakbeweging heeft zich bereid verklaard wel te willen praten over het systeem van prijscompensatie voor de eerstvolgende jaren, omdat ook de vakbeweging wel inziet dat die prijs compensatie alleen maar inflatiebe- vorderend werkt en juist een verder gaande inflatie de nekslag kan zijn voor onze economie en daarmee het behoud van de werkgelegenheid. Hij voegde eraan toe dat het voorstel nog niet in een definitieve vorm is gego ten. Dat is voor een deel te wijten aan de onbuigzaamheid van het ministerie van Vervoer, zo zei Jano. De regering hoopt het voorstel klaar te hebben wanneer Japan en de EEG hun overleg in de scheepsbouwcommissie van de OESO (organisatie van 24 industrielanden) voortzetten. De mededeling van minister Boers ma in de Tweede Kamer, dat hij nog een overschot had gevonden van 700 miljoen, deed bij de werkgevers de mening post vatten dat de regering dan de premiés voor de sociale verzekerin gen, maar moest verlagen, om via die weg de koopkracht te handhaven. In geen geval wilden zij hun eenzijdig opzeggen van de automatische prijs compensatie ter discussie stellen, ook niet in een gesprek met het kabinet. Wat kwam er uiteindelijk uit de bus? De constatering dat de werkgevers op nogal grove schaal de loonmaatregelen hadden ontdoken, met als gevolg extra opbrengsten van de premies van de söciale verzekeringen en extra "belas tingopbrengsten. De vakcentrales rea geerden prompt niet de mededeling dat ze dóór die werkgevers vorig jaar kennelijk voor het lapje waren gehou- Een Kindermann auto matische diaprojector model 1800 voor ge bruik met diaraampjes 5x5 cm met dia’s 24x36 mm. Met universeel magazijn voor 36 dia's; gebruik van rondmaga- zijn mogelijk Afstands- bedieningskabel voor diatransport. Een ge schenk ter waarde van 329,- van TRANS- CONTINENTA B.V., Amsterdam iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiitiiiitiiiitmiiH^ (Van onze redactie economie) LONDEN-DEN HAAG. Anthony Rodgers, voormalig directeur van Teai- tronic, heeft pertinent ontkend dat hij gemanipuleerd heeft met geiden van het Nijmeegse kantoorcomputerbedrijf. Ad Voerman van de Industriebond NVV heeft de in Joego-Slavië geboren, maar nu statenloze Rodgers, ervan beschul digd tijdens zijn directeurschap van maart 1975 tot en met oktober 1976 anderhalf miljoen gulden in eigen zak te hebben gestoken. „Al die beschuldigingen dat ik 96.000 gulden per maand kreeg, dat ik 500.000 gulden naar een bankrekening op de Canarische Eilanden zou hebben overge boekt, zijn niet waar”, verklaarde Rod gers in een vraaggesprek met NRC/Han- delsblad. „Ik heb als een paard gewerkt. Ik reisde niet naar de Bermuda’s, maar wel in één week van Nijmegen naar New York, San Francisco, Minneapolis, weer naar New York, naar Londen om even thuis te zijn en dan weer naar Nijme- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniimiiiiiimiiiiHiiiiiiNiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH De voedingsbonden hebben tot staking besloten. Op de foto: links voorlichter Fred Allers, midden voorzitter Kees Schelling rechts Wil Winter, secretaris vakgroep zuivel. arresteren, maar zijn ambtenaren brach ten hem tot andere gedachten. Waar- schijnlijk nog deze week zal de Arnhemse officier van Justitie beslissen of de voor malige directeur van Tealtronic via Inter pol moet worden aangehouden. Rodgers nam vorig jaar om gezond heidsredenen ontslag als directeur. Inmiddels is het Nijmeegse bedrijf fail liet verklaard. Gepoogd wordt echter het bedrijf (450 man) als staatsbedrijf met 150 a 200 man te laten voortbestaan. WW**' j WW»»*

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19