Oppositie Oostenrijk eist ontslag kabinet van Tanaka staat op het spel achtergrond Carrière Ijskoud vermaak EXTREEM-RECHTSE PARTIJ DREIGT MET NIEUWE ACTIES IN SPANJE DE KELLNERIN ZEGGENSCHAP EN VERTEGENWOORDIGING IN BEDRIJVEN PARTIJ WAPENS VOOR SYRIË VERDWENEN GEEN OPZET PRAAG? S...I I 3 donderdag 2 7 BINNEN- EN BUITENLAND JANUARI 10 7 7 I slachtoffers naar verschillende begraafplaatsen vervoerd zouden worden. n n >n al ;ur 1 (Van onze redacteur in Londen, Henk Leffelaar) rs Heksenjacht Doorslaggevend ers lg lig 66) nd- lijk len >ei- be- üst tot g LONDEN. De Britse rege ring van premier Callaghan staat voor een nieuwe politieke storm. Dit keer niet over het pond sterling of de economische crisis, maar over voorstellen van de commissie van Lord Bullock om de aandeelhouders en arbei ders van grote bedrijven gelijke vertegenwoordiging en zeggen schap te geven in het dagelijks beleid. Dreigingen (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschart) MADRID. In een uiterst emotionele sfeer vond gistermiddag in Madrid de begrafenis plaats van de vijf communistische advocaten, die het slachtoffer werden van een aanval van fascisten (of, volgens sommige versies, betaalde beroepsmoorde naars) op een advocatenkantoor in Madrid. Duizenden mensen (volgens officiële versies 25.000, volgens de deelnemers bijna 100.000) verdrongen zich rond het paleis van justitie van Madrid, vanwaar de stoffelijke overschotten van drie van de crijfel Begrafenis vermoorde advocaten werd indrukwekkend zwijgend protest ■i i Engelse regering wacht nieuwe politieke storm - I Het gevecht tussen de aanklagers en KREISKY Grote vraag: heeft Herman Pieter de Boer zijn eerste stadsverhalen met opzet zo geschreven dat er een vervolg mogelijk was? Wie kop dat beter weten dan H. P. zelf? Hij heeft het' antwoord voor me op papier gezet: „Er is geen sprake van duivelse opzet. Toen ik de eerste stadsverhalen schreef, was ik helemaal niet van plan om gestal ten daaruit ooit terug te laten keren. Maar naarmate deze nieuwe bundel groeide, bleek dat ik steeds weer in of rond diezelf de stad „aan de Mora” terecht kwam en dat de personen een eigen leven waren gaan leiden; ze doemden vanzelf weer op in een mij vertrouwd geworden omgeving „de Meyerbeerstraat, café-restaurant Le Bonheur”, duistere zaken werden ont raadseld, voorheen onbekende relaties ontdekt, heel spannend. Hoe de stad heet, weet ik nog niet, maar vaak heb ik het gevoel dat hij bestaat”. len de jers slen lan- tge- stus >est, WENEN (Reuter). De Oostenrijkse Vrijheidspartij, deel uitmakend van de oppositie, heeft een motie van wantrou wen ingediend tegen het kabinet van bondskanselier Bruno Kreisky en het aftreden van de regering geëist. De aan leiding is het verdwijnen van een partij van twaalf ton wapens van een transac tie met Syrië. name om de sleutelposten van staf-chef en bevelhebber van het district Madrid te bezetten) kan de regering de rechtse pro vocaties het hoofd bieden. De Madrileense politie was versterkt met vier compagnieën en 500 inspecteurs uit omliggende provincies om de verhitte gemoederen in de hoofdstad onder con trole te houden. Het zogenoemde „Bullock-rapport” dat, ondanks voortijdige publikaties van delen ervan, pas gisteren officieel bekend is gemaakt, is het werk van een commissie van elf, die er bijna anderhalf jaar voor nodig heeft gehad. Het resultaat werd uiteindelijk door zeven van de elf onder schreven. De vier anderen waren het er zou hebben aangenomen. In dat proces werd hij vrijgesproken. Het proces dat vandaag begint, zal echter aanzienlijk moeilijker voor hem worden. Lockheed zou hem steekpen ningen hebben uitbetaald in ruil voor „goede diensten”. Tanaka zou meegehol pen hebben ervoor te zorgen dat Japan vliegtuigen van het type „Tristar” van de Amerikaanse vliegtuigfabriek kocht. Zijn politieke populariteit is, ondanks de beschuldigingen,nog altijd groot. Bij de verkiezingen van 5 december van het vorig jaar kreeg hij 180.000 stemmen voor herverkiezing in het invloedrijke Huis van Afgevaardigden De aanklacht was al vóór de verkiezingen tegen hem ingediend Hij zei dat hij onschuldig was en dat het „Lockheed-proces” snel voor bij zou zijn. niet mee eens. Dit gebrek aan unanimiteit werd door de oppositie in het parlement dan ook onmiddellijk aangegrepen om de regering te verwijten over één nacht ijs te gaan. Vrijspraak zou betekenen dat zijn politieke invloed weer zou toenemen. In de regerende liberaal-democratische partij (LDP) heeft Tanaka een sterke vleugel opgebouwd, hoewel hij daar offi cieel geen deel van uitmaakt. Drie leden van deze stroming zijn minister gewor den in het kabinet van de nieuwe pre mier Takeo Foekoeda. Een ander kreeg een van de drie topfuncties in de partij, terwijl elf leden parlementaire ondermi nisters werden. Critici menen dat Tana ka zijn invloed achter de Schermen heeft aangewend om deze mensen op hun pos ten te krijgen. de verdedigers zal zich toespitsen op de beschuldiging dat Tanaka tussen 1972 en 1974 zijn invloed als premier zou hebben aangewend om Lockheed te hel pen. Samen met Tanaka zullen drie vroegere directeuren van de „Maroébeni Corporation”(de handelsfirnia die de officiële verkoopagent van Lockheed in Japan was) voor het gerecht moeten verschijnen Het gaat om de vroegere voorzitter van de raad van commissaris sen Hiro Hiyama (66), de voormalige directeur-manager Hiroshi Itoh (49) en de voormalige directeur Toshiharoe Okoebo (62) Zij worden ervan beschul digd het geld van Lockheed aan Tanaka te hebben doorgegeven. Drie rechters van het district Tokio zullen de zaak Tanaka behandelen. De voorzitter is Mitsoenoeri Okada (51), die al eens een zaak behandeld heeft waar bij de familie Tanaka betrokken was. Deskundigen menen dat het proces drie jaar zou kunnen gaan duren Ande re omkoopzaken in het district Tokio hebben ook zo lang geduurd vakbonden minder macht zou geven om tegen fabrieksdirecties te ageren. De grote vraag, die het rapport opwerpt en die vooralsnog onbeantwoord blijft, is in hoeverre aandeelhouders (die tenslotte het bedrijfskapitaal beschikbaar stellen) zich zullen gaan terugtrekken, omdat hun gelijkwaardigen in het dagelijks beleid, werknemers zijn die geen kapitaal, maar arbeid ter beschikking stellen. De opposi tie tegen het rapport wijst erop, dat de voorstellen wel eens zouden kunnen lei den tot een exodus van kapitaal in bedrij ven én fabrieken die investeringen juist nu in Engeland meer nodig hebben dan ooit. )76 ier dit me Tanaka, een multi-miljonair uit de bouwwereld, heeft zich verzekerd van een aantal bekende advokaten die vroe ger ofwel rechter ofwel openbare aan klager zijn geweest. Zijn verdedigers zeggen dat het proces een soort heksen jacht is. Hij zal echter alle beschuldi gingen van de hand wijzen. Het „Bullock-rapport” is niet alleen ondertekend door de drie machtigste vakbondsleiders. In het geval van inter nationale bedrijven zou de staatssecreta ris voor industriële zaken de doorslagge vende stem hebben bij de aanstelling van directeuren van de derde groep (dus geen aandeelhouders of arbeiders). >66) sge- van slijk stel- neid tati- ker- mt. im iet de ier »n. tie nk. n d le :e o 1 1 s t rg Lat >e- let de en in De de ië- >m ei nd ee- m- ad ier »rd de jen ike ‘t g s e r e e I- n ■i- at e- ie jn gt et ke tls a- lig sr te >n ie ;n al Voor een man die van een arme boe renzoon is opgeklommen tot de hoogste politieke functie, lijkt het een schande voor drie rechters te moeten staan ,die hem zullen behandelen als een vermeen de crimineel, verwikkeld in het grootste politieke schandaal van Japan sinds de Tweede Wereldoorlog. Maar voor de 58- jarige. steviggebouwde gedisciplineerde conservatieve politicus, is het niet het eerste gevecht in de rechtszaal. In 1948 stond hij voor de rechter op de beschul diging dat hij steekpenningen van een aantal eigenaren van steenkoolmijnen Het is dus in ieder geval geen stadje maar een stad. Illustrator Pat Andrea heeft zijn eigen ideeën over het uiterlijk van deze onbenoemde stad, zoals uit zijn tekening bij het verhaal „Op de veerpont” blijkt. Hij schetste de Karlsbrug van Praag met omgeving, want blijkt uit de geschriften van Frans Kafka niet, dat deze dikwerf in een bootje over de Vltava voer? Desalniettemin is elke overeen komst met bestaande schrijvers natuur lijk puur toeval ■- TOKIO (UPI). De vroegere Japanse premier Kakoei Tanaka zal vandaag voor de rechter moeten verschijnen op beschuldiging van het aannemen van steekpenningen, betaald door de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lockheed ter waarde van vier miljoen gulden. De reputatie van Tanaka is door de beschuldigingen danig geslonken, maar zijn politieke invloed lijkt nog vrij groot te zijn. Als hij schuldig wordt bevonden, zijn de kansen voor een poli tieke „comeback” echter verkeken. door Nico Scheepmaker Na vijf jaar zou de vakbond opnieuw een stemming kunnen houden om na te gaan of de meerderheid het er nog wel mee eens is. Ter controle, en ook om interne vakbondstwisten te begeleiden, zou een commissie in het leven geroepen worden om als arbiter op te treden. Het rapport schat dat er tussen de 5000 en 10.000 arbeiders op deze wijze deel zouden kunnen gaan uitmaken van 1500 directies. Tienduizenden linkse Spanjaar den brachten gis teren met gebalde vuist een laatste groet aan de vijf vakbondsadvoca- ten die maandag avond door recht se extremisten werden vermoord. Het rapport stelt verder dat de voorstel len alleen maar uitgèvoerd kunnen wor den, wanneer tenminste de helft van de werknemers er voor heeft gestemd (wan neer geen overeenstemming wordt bereikt, zou er pas na twee jaar opnieuw gestemd kunnen worden), Terwijl de gehele democratische oppo sitie urgente en drastische maatregelen van de regering eist tegen de rechtse terroristen, dreigde de neo-fascistische partij Fuerza Nueva met nieuwe acties. De partij trok van leer tegen de pers, die „onbevestigde laster tegen zogenaamde rechtse extremisten publiceert" en ver klaarde, dat, indien de overheid niet in staat was om de orde op de straten te waarborgen, „wij deze tekortkoming zelf met onze eigen middelen zuilen goed maken”. De Spaanse oppositiepartijen en vak bonden verklaren zonder uitzondering dat er een fascistisch complot op gang is gebracht met de recente ontvoeringen en moordaanslagen. De communistische vakbond Comisiones Obreras, waarvoor de vermoorde advocaten werkten, voegde eraan toe dat de overheid onmiddellijk de fascistische knokploegen moet ontwape nen en ontmantelen „omdat de trage en besluitelose reactie van de regering pure zelfmoord is”. Maar er zijn nog veel instellingen uit de Franco-tijden over, die de fascisten de hand boven het hoofd houden. Een Madri leense rechter van onderzoek liet gisteren bekendmaken dat het beroep van de Car- listen tegen de vrijlating op borgtocht van de vermeende moordenaars, die vorig jaar twee Carlisten op Montejurra om het leven brachten, verworpen werd. „Gezien het eerbare en goede gedrag van de beschuldigden” (die dankzij persfoto’s geïdentificeerd waren als de sluipmoorde naars van Montejurra) liet deze rechter hen in voorlopige vrijheid. Een ordedienst van de nog altijd clan destiene communistische partij PCE, met duidelijk zichtbare armbanden, maande de menigte voortdurend aan tot stilte en kalmte. De stilte was nog indrukwekken der in het winterse Madrid dan een felle protestbetoging zou zijn geweest. De politie stond met groot materieel klaar, maar onthield zich van actie. Een van de personen die de opgebaarde slachtoffers een laatste groet kwam bren gen was de algemene secretaris van de PCE, Santiago Carillo. Hij verklaarde niet voor zijn eigen veiligheid te vrezen: „Dat zijn risico’s van het vak”. Over de rechtse provocaties zei hij, dat „dit een ogenblik is waarop iedereen, en wij ook, het kabinet- Suarez moeten steunen en voorthelpen op de weg naar de democratie”. Zonder twij fel was het de eerste maal in de Spaanse historie dat de leider van de communisti sche partij een niet-links kabinet zijn steun toezegde. Honderdduizenden arbeiders in de industriegordel rond Madrid en andere Spaanse steden gaven gistermiddag gehoor aan de oproep van de linkse vak bonden om het werk neer te leggen in een algemene staking als protest tegen de rechtse provocaties van de laatste dagen; maar om van iedere straatactie af te zien. De verontwaardigde, maar waardige reactie van de Spaanse oppositie (ook alle democratische partijen riepen op tot kalmte) is een kostbare steun voor pre mier Suarez, wiens beleid het eerste doel wit van de rechtse terroristen vormt. Ook al schrijven sommige Spaanse kranten dat de minister van Binnenlandse Zaken zou moeten aftreden vanwege zijn politieke verantwoordelijkheid voor het volledig mislukte politieoptreden van de laatste dagen en maanden, en ook al rie pen sommige linkse politici op tot de vor ming van een „noodkabinet” met verte genwoordiging van alle partijen, de pre mier wijkt niet af van zijn uitgestippelde koers. Wel stelde hij een geplande reis naar de Arabische landen uit. Dankzij de steun van de liberale generaals (twee van hen versnelden dinsdag hun ambtsover- zou via Joego-Slavië toch in Syrië terecht zijn gekomen. Bondskanselier Kreisky verklaarde gisteren in het parlement dat het ministe rie van Defensie de wapens niet heeft kunnen achterhalen. Hij noemde de par tij onbetekenend, omdat het slechts om jachtgeweren ging. De oppositie, bestaande uit de christen democraten en de Vrijheidspartij hebben met de regeringspartij van sociaal democraten besloten dat er een onderzoek zal worden ingesteld door een commissie uit het parlement. De Vrijheidspartij eiste vervolgens het aftreden van het voltallige kabinet. Dat dit zal gebeuren is niet waar schijnlijk, omdat de regeringspartij in het parlement een meerderheid van drie zetels heeft. Wel verwacht men binnen kort het heengaan van minister Lütgen- dorf, die geen lid is van de Sociaal- Democratische Partij. Toen „De vrouw in het maanlicht” ver scheen, schreef ik dat Herman Pieter de Boer zichzelf met deze verhalen met één klap een plaats in de Nederlandse litera tuur had veroverd. Tut, tüt, zeiden sommi ge kenners van de Nederlandse literatuur bestraffend, maar daarna verscheen de tweede bundel, „Het Damesorkest”, om mijn stoutmoedige mening te bevestigen, en een dezer dagen zal de derde bundel, „De Kellnerin”, in de boekhandel liggen om mijn vroegtijdige gelijk opnieuw te bewijzen. Met „De Kellnerin” (en andere verha len) is iets aardigs aan de hand. Na zijn plattelandsverhalen in „Een vrouw in het maanlicht” begon Herman Pieter de Boer stadsverhalen te schrijven, die hij bundel de in het „Damesorkest”. Ook de verhalen in „De Kellnerin” zijn stadsverhalen, en spelen bovendien in dezelfde stad, die doorsneden wordt door de rivier Mora en beschikt over het Carossaplein en het Koningspark. H. P. de B. is steeds meer van zijn stad gaan houden, en ook van de figuren die hij erin liet optreden, met het gevolg dat zij af en toe terugkomen en dan vaak ook iets onthullen dat eerder in het duister was gebleven. Hoewel alle verhalen (het zijn er 46 in „De Kellnerin”) geheel zelfstandig zijn, treedt bijvoorbeeld Roosje Onlangs zowel in het eerste als in het laatste verhaal op en treft men af en toe figuren aan in „De Kellnerin”, die al eerder in „Het Damesor kest” optraden. Meneer Bartholdy bij voorbeeld in „Het Damesorkest” optre dend in het verhaal „De man die post vatte” (en de hele dag bij de pilaarklok op het Carossaplein postvatte om „alles te zien”), treedt in „De Kellnerin” geagiteerd het restaurant binnen voor zijn lunch, maar vindt de tafeltjes bij de ramen bezet, zodat hij vreest tijdens zijn lunch niet alles te zullen zien. Zo komen meer figuren uit de vorige bundel nu weer terug in de nieuwe bun del. We horen nu waarom de violiste van het damesorkest in de Bijzondere Staats gevangenis zit, en ook wordt een tipje opgelicht van de sluier waarachter de man met het houten been zich verborg. In de bundel „Het Damesorkest” stond een man met een houten been Mickey Mouse- figuurtjes te venten. Een vrouw koopt al zijn waar, hij nodigt haar uit een kop koffie met hem te drinken, ze zitten in een café en dan luiden de laatste twee zinnen van dat verhaal: „Zal ik vertellen hoe ik aan dat houten been kom?” vroeg hij. Ze leunde achterover en knikte. „Ja”, zei ze, „vertel maar”. Een open einde dus. Maar wat lezen we nu in het laatste verhaal in „De Kellne rin”, waarin kellnerin Olga heen en weer draaft tussen de tafeltjes en de mensen, van wie de trouwe Herman Pieter-lezers er velen zullen herkennen? Ik citeer: „Nee”, zei Olga, en struikelde bijna over het houten been van een man die al een poos met een elegante vrouw zat te praten. De dame speelde met een rubberen Mic key Mouse-figuurtje, terwijl ze luisterde. Olga hoorde hem zeggen. dus ik meldde me bij het Vreemdelingenlegioen1. Naar de maatstaven van de Britse klas senindustrie is het rapport niet minder dan revolutionair. Het stelt voor om bij bedrijven met meer dan 2000 werknemesr de (jlirectie van de dagelijkse gang van zaken te verdelen tussen een gelijk aantal aandeelhouders en door de vakbonden te kiezen arbeiders. Een derde groep (maar minder dan één derde) zou gevormd wor den door onderlinge overeenstemming en bestaan uit bankiers, advocaten en nota rissen. Onder deze nieuwe regeling zouden negen miljoen arbeiders in de privé-sector van de Britse industrie (een derde van het totale arbeidsfront) betrokken zijn bij deze „industriële democratisering.” Maar uit gesprekken met fabrieksarbeiders blijkt dat zij niet onverdeeld enthousiast zijn over de voorstellen. Een van de meest gehoorde tegenargumenten is, dat het de Het parlement was in bijzondere zitting bijeengekomen ter bespreking van de ondoorzichtige transactie, die de positie van minister van Defensie Karl Lütgen- dorf aan het wankelen heeft gebracht. De kwestie heeft een discussie op gang gebracht over de vraag of wapenleveran- ties aan conflict-gebieden verenigbaar zijn met de Oostenrijkse neutraliteitspoli tiek. In het geval Syrië heeft een kleine wapentransactie voor een fikse politieke rel gezorgd. Het betreft 600 in Oostenrijk gefabriceerde geweren en 400.00 stuks munitie. De geweren waren bij export als sportgeweren aangegeven. De munitie ervoor was afkomstig uit legervoorraden. De zending werd op de luchthaven van Wenen tegengehouden omdat de uitvoer- papieren niet deugden. De geweren waren geleverd door een klein bedrijf waarvoor de wapenhande laar Alois Weichselbaumer, vriend van minister van Defensie Karl Lütgendorf, als agent optrad. Deze zou ervan op de hoogte zijn geweest dat de partij voor Syrië was bestemd. Nadat de douane de partij in december had onderschept, is deze verdwenen. Zij Het „winterzwem men” in de Sovjet unie mag zich in een stijgende populariteit ver heugen. Bij een fiks aantal graden onder nul wagen geharde Russen zich in het koude water, terwijl anderen, met win terjas aan en bont muts op, toe kijken. v. 8 I «O* ':v

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3