Lezers gaven goed partij tijdens schaaksimultaan in stadhuis Creatieve dames tonen hun werk Vlotte voorstelling van charmante komedie Startgroep Zeewijk wil onderdak in schoolpand „Stisa” is voor Marjan Nijdam uitdaging die ze aanneemt <3 ZUSZA VERÖCZY ALS ENIGE ZONDER REMISES IN OVERWINNING GEËINDIGD De laatste week TE BEMOEIEN MET DE SAMENLEVING” „RECHT EN PLICHT VAN BURGER OM ZICH 4 IJMUIDEN-VELSEN DONDERDAG 2 7 JANUARI 19 7 7 Nog enkele stuks Eerste zet „VLINDERS ZIJN VRIJ” BIJ „HET VOETLICHT POSITIEVE REACTIE VAN WETHOUDER SCHEEPER Met z’n allen’ speeld door meesters en grootmees ters uit de damesgroepen. Lubos Kavalek was de -grootmeester en enige vertegenwoordiger uit de herengroep, die tijdens de simul taan aanwezig was om te spelen tegen zo’n dertig tegenstanders. Zijlstraat 29, Haarlem. Tel. 310766 Tussen Zijlbrug en Nassaulaan k I I I I I I I I I I I I r VELSEN Zoals jaarlijks de traditie gebiedt, was woensdag avond de burgerzaal van het Vel- sense stadhuis weer helemaal klaargemaakt voor de jaarlijkse schaaksimultaan van de IJmuider Courant. Negentig inwoners van Velsen en omgeving haden zich dit jaar opgegeven om te spelen tegen hun favoriete schaakster. Zoals ge bruikelijk werd de simultaan §e- VELSEN Uit de intrige en karaktertekening van de komedie „Vlinders zijn vrij” zou kunnen worden afgeleid dat de blinde Amerikaanse auteur Leonard Ger- she zijn handicap volledig heeft geaccepteerd. Anders zou voor hem het schrijven van een dergelijk stuk waarschijnlijk niet goed mo gelijk zijn geweest. Deze berusting stelde hem immers in staat de cen trale figuur van het blijspel, de eveneens blinde Don Baker, te te- kfenen met een wijsgerige en milde humor, zonder dat hierbij ook maar een spoor van verbittering of cy nisme kan worden waargenomen. Ook wist de auteur elke vorm var- sentimentaliteit te vermijden even als de dramatische accenten, waar een dergelijk gegeven gemakkelijk toe had kunnen leiden. Blunders Charmant EXTRA AFGEPRIJSD De grootste speciaalzaak in SUÈDE-, NAPPA- en VACHTKLEDING .1^ -w.. b ra SS»?’** !H|| lunka Lazarevic voegde zich daar spoe- (ADVERTENTIE) i E JAN VAN DAM (Van een onzer verslaggevers) om Burgemeester Reehorst deed de eerste zet voor Antonina Georgieva in de partij tegen wethouder Meijer, die als enige NU HAD ZIJ hierbij het geluk de beide hoofdrollen te kunnen toevertrou wen aan Hein Janssen en Wil de Groot, zo een ergens was ook dat een wethouder Meijer af- tter de en ;ens lee spen de uwt aar- inen jdse tot van ngs- on- >r 1 ne rin gen i of >or- lere un- in de ge- uni gebeurt. Als er iets pak ik het zelf aan. is echter, dat je kig. Zij maakte twee ernstige blunders, hetgeen haar nederlagen tegen W. Door nenbal uit IJmuiden en C. Dekker, eveneens uit IJmuiden, opleverde. Ar thur Weebe r(ook IJmuiden) boekte re mise. waarvan eerstgenoemde de blinde Don alle vereiste gevoel en warmte wist mee te geven. En de vlinderachtige Jill kreeg van Wil de Groot precies de juiste dosis flair en temperament, om de artistieke verrichtingen van dit paartje met genoe gen te blijven bekijken. Dit kleine en semble werd naar behoren aangevuld door een gedecideerde moeder van Truus van Westbroek en een hippe vogel van Kees Kaan. AAN HET BEGIN van deze voorstel ling werd het publiek door de heer Jack Gorter verzocht als een soort jury te fungeren, om door zijn applaus duidelijk te maken of dit genre al of niet op prijs wordt gesteld. Welnu, de bijval aan het slot kon alleen maar in bevestigende zin worden uitgelegd. „In het Dagelijks Bestuur zitten ge lukkig mensen, die dat niet zouden pikken’ en misschien heb ik zelf ook wel iets bijgeleerd. Want het is na tuurlijk zo, dat als je met z’n allen een beleid afspreekt, ieder daarin zijn eigen taak heeft. En zo werkt Stisa ook, ieder bestuurslid heeft een stuk verantwoordelijkheid. Door elkaar re gelmatig te informeren en door aan elkaar verantwoording af te leggen, is er toch een hecht bestuur. Het Dage lijks Bestuur werkt al zo en ik hoop, dat ook het Algemeen Bestuur daarin langzamerhand meer en meer kan meedraaien. Het Algemeen Bestuur zal veel meer bij het werk betrokken moeten worden en eigenlijk niet al leen het Algemeen Bestuur, maar de hele samenleving. Met die dpzet zou den we nu al moeten beginnen door het nieuwe beleidsplan voor 1978 in allerlei groeperingen aan te kaarten.” Ook de Nederlandse schaakster Corry Vreeken deed weer mee. Zij kwam niet ongeschonden uit de strijd, maar de buitenlandse coryfeeën zagen kans zon- Onder leiding van Annelies Hartman en Toos Blankenburgh hebben de dames iedere woensdagochtend geschilderd, ge tekend, geweefd en geboetseerd. Het re sultaat van al die inspanning loog er niet om. Er waren aquarellen te zien en ook mozaïeken, bestaande uit rijstkorrels en bruine bonen. Térwijl de dames druk bezig waren met kleien, bewonderden tientallen be langstellenden woensdagmorgen in het Dienstencentrum Zeewijk de creatieve produkten die de groep de afgelopen maanden heeft gemaakt. Ook daar is men tuisen tien en twaalf uur ’s morgens welkom stukken te bekijken. Na een aanloopperiode van ongeveer een half jaar moet het initatief zo ver zijn uitgewerkt, dat de leiding kan wor den overgenomen door een gekozen wijkcommissie. Als te voorbarig schortte de vergadering de discussie over het aantrekken van een beroepskracht op. Te zijner tijd zal hierover contact wor den gezocht met De Brulboei en de Stisa Alle krachten zullen eerst worden ge richt op het verkrijgen van een goed onderkomen, waarbij de Startgroep vu rig hoopt dat de gemeente hiervoor het OOK BIJ DE toneelvereniging „Het Voetlicht” uit Velsen is men kennelijk voor de vele charmes van dit blijspel door de knieën gegaan, zodat hiervan woensdagavond in de Stadsschouwburg een opvoering werd gegeven. Een bijzon der verdienstelijke, omdat deze voorstel ling door regisseuse Stien Broekman Hunsche met veel gevoel voor de di kwijls nogal penibele situaties was voor bereid. burger toe duidelijk gemaakt worden, wat er in een plaats van Velsen is aan voorzieningen en waar men voor bepaalde zaken terecht kan en ook op dlit punt kan de Stisa veel goeds tot stand brengen”, aldus Marjan Nij- dam. Over Zichzelf zegt ze: „Ik ben wel iemand, die graag alles in eigen hand wil houden en telkens wil controle ren of alles wat is afgesproken ook blijf liggen, dan Het grote gevaar op een gegeven moment de enige bent, die overal van op de hoogte is en dat is niet de manier”. Ze is echter niet bang, dat ze gevaar in het Stisa-bestuur loopt. in Den Abeel in de Abeelenstraat in IJmuiden van tien tot twaalf ’s morgens en van twee tot vier ’s middags. De afsluiting is op woensdag 2 februari in Velserhooft in Santpoort. De groep startte in september met vier dames. Het aantal is intussen uitge groeid tot 30 vrouwen in de leeftijd van 50 tot 80 jaar. De laatste weken hebben de enthousiaste „kunstenaressen” zich op de gewaagde projecten gestort zpals li- noleumsnijden en kleien. „Het kan ons niet vies genoeg zijn”, glundert mevrouw Heijkoop (73). Samen met haar dochter van 48 behoort ze tot de trouwste deel- bij de komst van opbouwwerker H. J. van der Linde wegens haar studie uit het bestuur terugtrok. Marjan heeft de Stisa echter niet helemaal kunnen vergetep en ze was als belangstellende op de Algemene Bestuursvergadering van 28 septem ber weer aanwezig. „Toeh ik hoorde, wat daar allemaal werd uitgehaald- raakte ik weer sterk in de Stisa geïnteresseerd. Het was nie' mijn be doeling om er weer in te stappen, maar op de volgende vergadering in Zeewijk was ik er weer bij en zo ben ik er toch weer ingerold.” De nieuwe voorzitster zit helemaal op de lijn van de Stisa, zoals die is vastgelegd in het beleidsplan'. „Ik kan me daar erg goed in vinden, al moet zo’n beleid wel in discussie blijven. Als dat niet zo was, dan was ik er ook niet aan begonnen. De enige weg tot een stukje samenlevingsop bouw te komen is het samen te doen met anderen. Er is nu eenmaal een historisch gegroeide situatie, waarin allerlei verenigingen, instellingen en organisaties tot stand zijn gekomen en een eigen ontwikkeling hebben doorgemaakt. De Stisa moet proberen het goede werk, dat zij doen, op elkaar af te stemmen, omdat vaak hele - stukken van hun doelstellingen overeenkomen. Ook moet naar de DIT GEGEVEN berus1 namelijk op de vraag of een blinde in staat is zichzelf in deze maatschappij te handhaven, zon der dat zijn omgeving hem hierbij goed bedoelde, maar ongewenste hulp ver leent. Voor Don Baker kan deze vraag bevestigend worden beantwoord, omdat hij zich van de hinderlijk geworden zongen van zijn moeder heeft bevrijd, om ergens in een minder riante stads wijk van New York alleen een eenvou dige zolderkamer te betrekken. De blin de jongeman slaagt erin zich geheel bij zijn nieuwe omgeving aan té passen en zijn bewegingen blijven dermate onop vallend en vertrouwd dat een buurmeis je, de jeugdige actrice Jill Tanner pas enige tijd na hun kennismaking zijn handicap ontdekt. BEIDE JONGE mensen storten zich al spoedig in een vurige liason, waar door de onverwachte komst van Dons moeder een eind aan dreigt te worden gemaakt. Even ziet het er naar uit dat de onaf hankelijk geworden jongeman zich weer onder moeders beschermende vleugels zal begeven en Jill komt zelfs al met een nieuw vriendje thuis. Maar dan beseft mrs. Baker dat zelfstandigheid voor haar zoon de beste oplossing is, zodat Jill en Don zich tenslotte op de verdere inrich ting van hun liefdesnestje kunnen bera den. Een bijzonderheid van de deelnemers was. De steun van het college van B. en W. werd hem aangeboden in de vorm van de eerste zet van burgemeester Reehorst. Deze speelde voor tegenstand ster Antonina Georgieva e3. De wethou der speelde de hele partij voortreffelijk, kreeg voor een pion aardige kansen, maar toen hij dacht op winst te kunnen spelen trapte hij in een valletje, dat overigens erg verborgen was, en ver speelde een toren. Antonina meende la ter, dat de eerste zet van de burgemees ter had bijgedragen tot haar aanvanke lijke moeilijkheden, hetgeen getuigt van de strategische kijk van het Velsense college. Corry Vreeken was de eerste, die een partij won, en daarna scoorde Georgieva tweemaal achter elkaar. Zsuza Veröczy opende de score iets later, maar stoomde daarna ook resoluut door. Toen de ande ren vaak nog in de openingsfase zaten, was zij al klaar, en ging daarna met een miniatuurcamera foto’s van het gebeu ren maken. Terwijl deelnemers en pu bliek door de ijverige bodes van het stadhuis rijkelijk met koffie werden ge laafd, voltrokken zich aan de verschil lende borgen spectaculaire gevechten. Lubos Kavalek werkte zich tot het uiterste geconcentreerd elke keer weer langs dertig borden, waarbij hij soms een extra handicap te overwinnen had, omdat de lange tijdsduur tegenstanders de mogelijkheid gaf de kansen samen te bepraten. In een geval moest hij zelfs eerf volledige combo bekampen, want de Kijk Uit-er Jan van der Gaag overlegde iedere zet uitgebreid met een grote scha re, waaronder de Nederlandse ranglijst- speler De Roode. Dat deze de verliezende zet aanraadde maakte het alles nog Zoals het veel anderen is vergaan, vertelt ook Marjan, dat van het het ander komt. „Als je eenmaal „„“3 inzit en ze kennen je, dan wordt je overal in gevraagd. Via de der een enkele nederlaag naar hotel Kennemerduin te vertrekken. De Hon gaarse Zusza Veröczy bevestigde haar de vorige maal gevestigde faam: opnieuw won zy in sneltreinvaart alle tien par tijen. „Zij speelt als een machine”, zei bewonderend Antonia Iwanova, die als belangstellend toeschouwster de hele voorstelling volgde. Naast de zes schaakdames was ook grootmeester Lubos Kavalek van de par tij. Hoewel hij gehinderd werd door een knieblessure, die hij in de voetbalwed strijd tegen de artiesten had opgelopen, maakte hij geconcentreerd zijn rondjes, even geassisteerd door Mana Alexandria, die er niet mee kon ophouden toen zij met haar eigen partijen k laar waren. Ook zijn resultaat was van goed gehalte. initiatiefgroep werd ik bij de oprich ting van de Stisa betrokken”. De initiatiefgroep is na enkele jaren weer opgeheven; er waren te weinig actieve mensen, die te veel wilden doen.. „Wat ons misschien toen wel de das heeft omgedaan, was het ontbre ken van een ruimte in Zeewijk om allerlei activiteiten te houden”. Op persoonlijke titel bleef ze nog gerui me tijd in de Stisa, totdat ze zich den alvast in de Duin- en Dennenschool Er werd een werkgroep samengesteld die de bestaande activiteiten in Zeewijk gaat coördineren. Haar taak is ook sti mulerend. Zo zal de groep de organisatie op zich nemen van een koffiebar waar volwassenen elkaar overdag kunnen ont moeten. Deze bar is vooral bedoeld voor moeders wier kinderen overdag op school zitten. Tevens zal, de werkgroep zich inzetten voor kinderclubs en een jeugdsoos. Blunders ontliep ook Kavalek niet. Te^en S. Koelemij uit IJmuiden en J. P. Bommel uit' Bloemendaal liep hij zo tegen een, nederlaag aan, terwijl J. Kuip en J. Buijs uit Haarlem en A. Beenhak ker en A. Kunst uit IJmuiden remise behaalden. Uiteindelijk 86;7 pet., waaï-- mee Kavalek niet helemaal tevreden was. Hij vond dat hij /de twee verlies- partijen ook remise had behoren te ma- partijen ook remise had behoren te maken. Toch was de sympathieke Ame rikaan en ex-Tsjech, die volgende week in Solingen een match van zes partijen tegen Boris Spassky gaat spelen, erg in zijn schik was over het evene ment, hetgeen ook voor zijn vrouwelijke collega’s gold. Ook de lezers betoonden zich tevreden. Het is nu eenmaal zo, dat ook een schaakpartij verliezen leuk kan zijn, als het maar op een regelmatige manier tegen een sterkere tegenstander gebeurt. pikanter. „Och, mij deert het niet”, zei Lubos later, „hoem eer mensen er mee praten, hoem eer kansen op fouten”. Terwijl Kavalek voortstrompelde, be ëindigde andere schaakkoningen hun op treden. Georgieva moest een remise toestaan aan Ernst Barson en daar was ze heel tevreden mee. Want deze Haar lemmer had een volle kwaliteit gewon nen, maar moest toen eetïwig schaak toestaan, hetgeen vast niet nodig was geweest. Ook Nana Alexandria speelde een remise: tegen Marjan Stada uit Driehuis. Haar score was nog hoger dan de 95 pct. van Georgieva, omdat zij aan elf borden had gespeeld. Toen een te genstander snel uit de roulatie was ge nomen, stond zij een ander toe diens plaats in te nemen, Nana houdt nu eenmaal van schaken, en toen zij dan toch klaar was, begon zij meteen in het „Kavalek-circuit” mee te draaien, tot het haar door wedstrijdleider Pippel werd belet omdat het voor de tegenstanders ongelijke voorwaarden schiep. Goede scores dus voor twee simultaanspeel- sters, die niet helemaal fit waren. Mi- van het college meespeelde in de simul taan. IJMUIDEN Voor Marjan Nydam is het voorzitterschap van de Stichting Samenlevingsopbouw „Stisa’’ een uitdaging, die ze graag heeft aanvaard. In deze functie volgde ze dinsdag drs. N.E. A. M. Kraetzer op, die wegens drukke werkzaamheden zyn functie heeft neergelegd. In haar gezellige woning in Zeewyk vertelt ze, wat haar zo aantrekt in de Stisa. „Voor my is het erg be langrijk, dat zoveel mogelijk mensen actief deel hebben in de bepaling van een beleid. Een van myn leraren zei altijd: Democratie is zoveel mogelyk zeggen schap van zoveel mogelyk mensen over zoveel mogelyk zaken. Ik vind het een recht en een plicht van een burger om zich te bemoeien met wat er in de samenleving gebeurt”. De simultaanwedstrijd was ditmaal iets anders opgezet als de vorige malen. Het festijn, eens ontstaan tengevolge van een opmerking van Fenny Heemskerk en Chaudé de Silans tegenover een IJ muider Courantredacteur, dat dames ook goed simultaan kunnen spelen, werd dit maal geopend met een korte ceremonie. Chef Redacteur E. Vlessing sprak de simultaangevers toe, en bood hen atten ties aan Daarna nam de schaakclub Kijk Uit, die aan zijn gouden jubileum jaar bezig is, bij monde van voorzitter G. H. H. C. Maas, de verdere technische begeleiding over. Twee jonge deelnemers, die op dit mo ment nog vol goede moed waren: links Gert-Jan Maas (13), rechts Martin de Niet, die morgen veertien wordt, beiden jeugdleden van Kijk Uit. Zij wisten nie}, dat zij tot de eerste verliezers zouden behoren. te stellen in Zeewijk. Scheeper, die ondertussen een brief van de startgroep heeft ont vangen. heeft reeds laten weten niet onwelwillend te staan tegenover het verzoek van de initiatiefnemers. De sug gestie zal in een vergadering van B. en W, aan de orde komen. Uiteindelijk zal de raad een definitieve beslissing moeten nemen. neemsters aan de creativiteitscursus. Trots toont ze drie staande beertjes van klei, een werkstuk dat net gereed is ge komen. „Ik had niet gedacht dat ik op mijn leeftijd nog zoiets zou presteren. Misschien heb ik wel verborgen talen ten”, grapt de kwieke mevrouw Heij koop. De reizende expositie is vrijdag te zien Corry Vreeken was wat minder geluk- DE GROTE charme van dit blijspel schuilt niet in de eenvoudige intrige met het schier onvermijdelijke happy-end, maar in de spitse dialogen waar vooral Don en Jill zich van kunnen bedienen. Zij vormen de hechte basils voor een vrijwel onafgebroken reeks voortreffe lijk aangevoelde tafereeltjes, die door Gershe voornamelijk in een lichte toets, werden gehouden. Al wist hij hier dik wijls en met een goede timing enige ontroerende scenes aan toe te voegen. De Duin- en Dennenschool, gelegen aan de Dennekoplaan, zal op 19 februari leegkomen. De Startgroep vreest dat het lege schoolpand een willig object wordt voor de baldadige jeugd. Daarom wil de groep zo snel mogelijk na de ontruiming haar intrek in de school nemen. Boven dien- zit de groep te springen om een vast ontmoetingspunt. Dinsdagavond vergaderden de initiatief- leegkomende schoolgebouw zal toewij- nemers met een groepje belangstellen- zen. IJMUIDEN De Startgroep Zeewijk hoopt op een snelle positieve beslissing van de gemeente Velsen om de Duin- en Dennenschool beschikbaar voor de buurtactiviteiten Wethouder Scheeper, die Voor Marjan Nijdam i§ de Stisa geen onbekende. Ze heeft zogezegd mede aan de wieg van de Stichting gestaan als een van de actieve men sen van de Initiatiefgroep Zeewijk. Marjan, getrouwd en twee kinderen, vertelt, dat haar interesse in de sa menleving gegroeid is door de initia tiefgroep. „Door mijn studie had ik eigenlijk weinig tijd voor andere din gen. Toch ben ik enkele jaren gele den in de initiatiefgroep gestapt, een beetje uit ontevredenheid met de leefsituatie in Zeewijk. Voor mij be tekende het meteen een- stuk nieuwe motivatie voor mijn studie pedago gie”. dig bij. Ook zi j speelde maar een remise, tegen de trouwe deelnemer aan de si multaans, de heer M. van Oppen. Stepanka Vokfalova had het moei lij ker. In een partij kwamzij zelfs straal verloren te staan, maar haar tegenstan der liet zich tóch nog bedriegen. Uitein delijk boekten P. de Jager uit Santpoort, A. Wennekes uit IJmuiden en- A. Bou- dain uit Bloemendaal een remise, waar«- mee de score van Stepa op 85 pet. kwam. om pi ''Vi*-.- S ...j.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5