Internationale waarborgen strikt noodzakelijk Spaanse oppositie wil snellere hervormingen Brood 2 cent duurder 32 artendor Veel bedrijven op 7 februari plat DAF spreekt over moeilijke markt terstal interieurs b.v Gemanipuleer met ziekenhuizen nooit in voordeel van patiënt Franse suggesties voor beter EEG-topoverleg H J DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan Beroepsorganisatie werkers in de gezondheidszorg: Veel bewolking LAATSTE NIEUWS Aantal pagina’s vandaag: AGENDA pagina 6 See a morns before you buy „Drank- en auto reclame aan Twee politieagenten in Madrid vermoord banden” H Bonden maakten keuze van ondernemingen 1 PvdA-congres: KORTING Geopend 9 00 -18 00 u (maandag 13.00 18.00 u) uw warme bakker Groentjes 18, 20, 28 dames- en heren-suède, nappa en Iamsvach1jassen.(ook grote maten) Voor het lekkerste brood en fijn banket VRIJDAG 28 JANUARI 1977 67e jaargang nummer 73 Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023 - 312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020 - 223596 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Weg en wiel13 Modejournaal 13 Foto/Film 13 Schrijvende lezers 15 Puzzel 15 Films 17 Radio en tv19 Kunst 21 Gastenboek .23 Economie 25 Sport 27, 29, 31 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuidcn Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. ïedactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. cn adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17-17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Het partijbestuur van de PvdA vindt dat het ura- niumproject in Almelo niet uitgebreid mag worden, zolang geen afdoende internationale waarborgen zijn verkregen tegen het militaire gebruik van de opgewekte kernenergie. Het partijbestuur staat op het standpunt dat de resultaten van het onderzoek dat de ministers Van der Stoel en Lub bers op het ogenblik naar de mogelijkheden van het ultra-centrifuge-pro- ject instellen, eerst getoetst moeten worden aan bovenstaande voorwaarde wil er van uitbreiding van Almelo sprake zijn. i Verboden Televisie K lib IJmuider Courant A1p h on s e K a r r Losse nummers 65 ct. der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,— p. jaar f 154,/0 p. post f 200, (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie economie) PvdA-bestuur stelt voorwaarden aan uitbreiding ultra-centrifuge r (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) 50 I J PARIJS. De Franse president Vale ry Giscard d’Estaing heeft de acht ande re regeringsleiders van de Europese Ge meenschap een brief gezonden waarin hij voorstellen doet om het Europese topoverleg te verbeteren. der Meer, E. G. de Bood, J. Maasdam en M. Nicolai, allen PvdA-stadenleden, wil len van GS weten hoe het nu zit met het inschakelen van het provinciaal be stuur en de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid bij het opstellen van het advies van het College voor Zieken huisvoorzieningen. De socialisten hebben op het ontbreken van een „plechtig ka rakter” in de verklaringen die de rege ringsleiders namens de EEG opstellen. Als de raad van regeringsleiders de stem van Eurqpa laat horen door een verkla ring aan te nemen, zo zegt de Franse president, dan dienen de termen waarin deze wordt vervat zorgvuldig te worden overwogen en niet aan improvisatie te worden overgelaten. snst. stof- -zits s op lirect i de dus anaf '802 borg oort. iam- iorp- i-W. d di, Wagenweg 13 en 15, Haarlem, hoek Wagenweg-Houtplein. Belangstellende gasten op het partij congres van de PvdA: de voorzitter en de vice-voorzitter van het CDA, prof. Steenkamp (rechts) en mr. Jansen van Raay (links). Qp de achtergrond voorzit ter Vondeling van de Tweede Kamer. MADRID (REUTER UPI) Ondanks de recente golf van geweld heeft de Spaanse oppositie opgeroepen tot snelle re politieke wijzigingen in het land. De oproep was het resultaat van een gehei me en zwaar bewaakte bijeenkomst van oppositieleiders, die gisteravond plaats vond in Madrid. Tot de oppositieleiders behoorden socialisten, Christendemocra ten en liberalen, maar vertegenwoordi gers van de communistische partij ont braken. DEN HAAG (ANP). De vrije con sumptieprijs van brood zal naar ver wachting met ingang van 31 januari met twee cent per 800 gram stijgen. Hel ministerie van Economische Zaken heeft dit meegedeeld. Doetinchem bij uitgeverij Misset, en ten slotte in Deventer bij boekbinde rij Franken. De bonden hebben plannen klaar liggen om acties in de grafische sec tor verder uit te breiden, maar het is niet de bedoeling de hele bedrijfstak stil te leggen, aldus bestuurder Douze van de Nederlandse Katholieke Gra fische Bond. „Het is niet onmogelijk dat in de dagbladsector de acties worden uitgebreid, maar alleen al uit publiciteitsoogpunt, hebben wij er geen belang bij de hele dagbladsector lam te leggen”, zei hij. het vermoeden, dat van een regionale verdeling op deze manier weinig of niets terecht komt en vinden de verontrusting bij de bevolking volstrekt terecht. Voor de discussie in de raad van Velsen over de geadviseerde sluiting van het Zeeweg Ziekenhuis verder de plaat- sielijke pagina’s. Dit staat in een resolutie die het partijbestuur vanmorgen aan het verkie zingscongres van de PvdA heeft voorge steld. Het 'standpunt van het partijbe stuur komt ongeveer overeen met dat van het kabinet, al wijst het partijbe stuur iets niadrukkelijker op het geval van militair gebruik van de civiele kern-technotogle. Door een aantal afdelingen en gewes ten van de PvdA is echter vanmorgen een motie ingediend die uitbreiding van Almelo kort en goed afwijst. Deze motie betekent een verscherping van het standpunt dat deze afdelingen gisteren nog innamen, want toen drongen zij in een eerder irigediende motie aan op het niet meewerken aan de uitbreiding van Almelo, totdaeen beslissing is genomen over hét al dan niet bouwen van kern centrales in Nederland. In kringen van het partijbestuur ver wacht men echter dat men in staat zal zijn om voldoende PvdA’ers op het con gres van het standpunt van het partijbe- Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van stuur te overtuigen om een meerderheid van het congres achter zich te krijgen. Overigens viel vanmorgen in kringen van het congres te beluisteren dat de regering concrete plannen heelt om de verlaging van de wao-uitkering van 80 naar 75 percent niet te laten doorgaan, alsmede het verlagen van de uitkering aan niet-kostwinners. Dit zou mogelijk geworden zijn door de recente grote (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De Landelijke Beroeps organisatie van Werkers in de Gezond heidszorg zegt in een reactie op het concept-advies een viertal ziekenhuizen in Kennemerland te sluiten, dat het beleid kennelijk niet op de gezondheids zorg is gericht en nog minder op de individuele patiënt. Men spreekt over bezuiniging en besnoeiing en een tactiek die er op gericht zou kunnen zijn, dat werknemers in de ziekenhuizen alvast elders gaan solliciteren. Een viertal le den van de PvdA-fraetie in provinciale staten vraagt GS wat deze van plan zin aan de nu ontstane situatie te gaan doen. De werkers in de gezondheidszorg vra gen zich af, waarom er nooit een onder zoek wordt ingesteld naar het lek als er weer eens een vertrouwelijk rapport uit lekt. De beroepsorganisatie vraagt zich af of het uitlekken opzettelijk gebeurd met als gevolg dat werknemers de zie kenhuizen verlaten, de opengevallen plaatsen niet meer mogen worden bezet en het bestuur en directie dan wel het moede hoofd in de schoot moet leggen. Een dergelijk gemanipuleer kan nooit in het voordeel zijn van de patiënt. „Goed beter worden, ja wel, maar eerst een gezond beleid”, is de mening van de werkers. Mevrouw M. A. van den Bergh-van In EEG-kringen reageerde men hier nogal laconiek op, aangezien de EEG- topconferenties doorgaans uiterst magere resultaten opleveren, waardoor de in houd van de slotverklaringen navenant is. AMSTERDAM (ANP) Volgens de PvdA moet de reclame voor sterke drank, snoep, sigaretten en automo bielen, „aan banden" worden gelegd. Op het PvdA-congres werd vanmor gen vastgelegd dat de radio- en tv- reclame voor deze produkten direct moet worden afgeschaft. Ook wil de- PvdA dat misleidende en of onvolle dige reclame strafbaar wordt ge steld. De reclame voor produkten die de gezondheid schaden moet eveneens worden beperkt. Mopper niet dat rozen doornen hebben; wees dankbaar dat doornen rozen hebben. enkele duizenden mensen de gelegenheid te geven een stille mars door Barcelona te houden ter nagedachtenis van de vijf communistische juristen die maandag door twee rechtse terroristen werden doodgeschoten. Verscheidene ultra-rechtse Spanjaar den, onder wie de leider van de bewe ging van de „Guerrilleros del Cristo Rey” (de guerillastrijders van Christus Koning), Mariano Sanches Covisa, zijn weer op vrije voeten. Volgens de justitie waren er niet voldoende bewijzen dat zij aan de recente moorden schuld zouden hebben. De 49-jarige Argentijn Jorge Cesarsky Goldstein, die zondag in ver band met de moord op een student was aangehouden, wordt nog vastgehouden. (Zie verder pagina 3) bestempeld als „bar- Het Wereldnatuurfonds eerder zijn afkeuring MADRID (UPI, AFP) Bjj een bank in de Madrileense hoofdstad Campamen- to zijn vandaag Iwee politieagenten neergeschoten. De dubbele moord van vandaag volgt pp een golf van geweld waarbij eerder deze week zeven mensen omkwamen, zes van hen door acties van rechtse ter- reurcommando’s. meevallers in de sociale verzekerings- sfeer. Het probleem is echter dat het CDA de verlaging van de wao en de uitkering aan niet-kostwinners afhanke lijk stelt van de plannen tot een nieuw systeem van kinderbijslag. Houdt het kabinet vast aan een wao-uitkering van 80 percent, dan lijken de kinderbijslag- plannen voorlopig van de baan. (Zie verder pagina 2) De drie hout- en bouwbonden heb ben hun actieplannen ook klaar lig gen. Zij zullen nog laten weten welke bedrijven het doelwit van hun acties voor prijscompensatie zullen worden. De industriebonden NW en NKV willen voorlopig nog even voor zich houden .welke bedrijven zij op het oog hebben. Men wil voorkomen dat de leden uit de krant moeten verne men dat er in hun bedrijven wordt gestaakt. De laatste vergadering met de leden is maandag 31 januari. Mo gelijk wordt wel al vrijdag een deel van de lijst openbaar gemaakt. (Zie verder pag. economie) Volgens Giscard moeten de topconfe renties van EEG-regeringsleiders beslo ten aangelegenheden zijn. Doel van der gelijke bijeenkomsten is niet het nemen van beslissingen, maar beter begrip voor moeilijkheden. Tijdens van rege- opheldering moeten Na overleg met- de Nederlandse Bak kerij Stichting heeft minister Lubbers (Economische Zaken) de broodbakkers toestemming gegeven eind deze maand een prijsverhoging toe te passen van ten hoogste 1,6 cent per 800 gram. De heer Molkenboer heeft volgens de bonden toegezegd, dat hij al deze zaken aan de orde zal stellen bij de drie aandeelhouders: de familie Van Doorne, de DSM en Internationa Harvester. De staat heeft besloten om voor 7,5 miljoen deel te nemen in het aandelen kapitaal van Van Doorne’s Transmissie b.v. Het geplaatste aandelenkapitaal zal worden uitgebreid tot 30 miljoen. De huidige enige aandeelhouder van Trans missie. Van Doorne’s Automobielfabrie ken zal het resterende bedrag van f 22,5 miljoen voor haar rekening nemen. Na deze transactie zal het geplaatste kapi taal voor 57 percent in handen van zijn Van Doorne’s Automobielfabrieken en voor 25 percent van de staat UTRECHT (ANP. Vertegenwoordi gers van alle bij DAF Trucks betrokken vakbonden hebben donderdag op het mi nisterie van Economische Zaken met de dircteur-generaal voor de industrie, J. A. M. Molkenboer, een gesprek gevoerd over de situatie bij deze onderneming. Details zijn na afloop niet bekend ge maakt. Wel zei districtsbestuurder A. van Lieshout van de Industriebond NKV, dat het gesprek zeer „openhartig” was. Het ging over de zeggenschapsverhou dingen, de directie en over de markt, die op het ogenblik vrij goed is maar die op langere termijn aanleiding tot zorgen geeft. De oppositie herhaalde haar standpunt dat alle politieke partijen moeten wor den gelegaliseerd en verzocht tevens om volledige amnestie voor politieke gevan genen. Ze leverde echter geen commen taar op het besluit van de regering Suarez, eerder deze week, alle demon straties te verbieden en de politie uit gebreide bevoegdheden te -geven inzake huiszoeking en arrestatie om aan het geweld het hoofd te bieden. De Spaanse regering heeft gisteren het demonstratieverbod dat zij de dag tevo ren had uitgevaardigd opgeheven om DEN HAAG-UTRECHT In vele bedrijven in ons land zal het werk op maandag 7 februari komen stil te liggen. De bonden hebben nu zowel in de bouw, de metaal, de grafische sector als in de voedingsseclor de ondernemin gen uitgekozen waar zal worden gestaakt. De directies van de gekozen bedrij ven krijgen één dezer dagen een brief van de betrokken bonden, waarin hen wordt gevraagd alsnog de prijscom pensatie van 2,5 percent te betalen. Als ze dat niet willen, krijgen ze een deurwaarder aan de poort die hen officieel zal zeggen dat hun bedrijf met een staking zal worden gecon fronteerd. De voedingsbonden maakten woensdag al bekend dat zij 22 van de belangrijkste zuivelbedrijven zullen stilleggen. De grafische bonden heb ben inmiddels vijf grafische bedrijven met in totaal 1400 werknemers uitge zócht. Daaronder valt de uitgevers maatschappij Van der Loeff in En schede, waar de dagbladen Tubantia, het Dagblad van het Oosten en Hen- gelo’s Dagblad worden uitgegeven. Vorige week legde het 200 man tel lende technisch personeel in dit be drijf ook al een dag het werk neer om de eis van een automatische prijs compensatie kracht bij te zetten. In Arnhem zal het personeel van de UMA, een dochter van Van der Loeff, het werk neerleggen. Hier worden de Arnhemsche Courant en het Nijmeegs Dagblad uitgegeven. Verder wordt in Nijmegen bij het dagblad De Gelderlander gestaakt, in worden gebracht in de situatie en de politieke perspectieven waarin beslissin gen .gevoegd moeten worden. Naar het oordeel van de Franse president dienen deze topconferenties dan ook een strikt informeel karakter te hebben. De president meent dat het EEG- topoverleg gebruikt moet wprden om een EEG-besluit over een brandend vraagstuk meer gewicht te geven. Als voorbeeld hiervan noemde hij het stand punt inzake de economische betrekkin gen met Japan zoals dat vorig jaar op de conferentie in Den Haag krachtig werd onderstreept. Giscard stelt tevens voor de EEG- ministers van Buitenlandse 'Zaken twee Veel bewolking met tijdelijk regen of sneeuw, maar morgen ook enkele opklaringen, het eerst in het noorden. Matige, nu en dan krachtige wind, draaiend naar noord tot noordoost. Tem peraturen van het noorden uit dalend tot omstreeks 2 graden. De verhoging vloeit volgens mededelin gen van het ministerie van Economische Zaken voort uit volgens de prij zenbe schikking goederen en diensten 1977 doorberekenbare kostenstijgingen van grondstoffen en zogenoemde externe kosten. a drie weken voor het Europèse topbe- raad een lijst van onderwerpen te laten opstellen waarover de regeringsleiders zich dan moeten buigen. Dank zij ’n derge lijke voorbereiding kan de EEG-top be ter de leidinggevende rol vervullen die wij hem toedenken, aldus het Franse staatshoofd. In welingelichte Brusselse kringen wordt erop gewezen dat de suggesties van de Franse president niet veel afwij ken van de tot nog toe gevolgde prak tijk. Wel wordt met instemming gerea geerd op Giscards pleidooi voor ëen betere voorbereiding van de Europese topbi j eenkomsten. Giscard levert in zijn brief ook kritiek de onderlinge dergelijke beraadslagingen ringsleiders zou De regering van Haïti heeft een voorgenomen gevecht tussen een Japanse karate-expert en een tijger verboden. Het gevecht dat Mamoroe Yamamoto op 5 februari met een Bengaalse tij ger (een soort die met uitsterven wordt bedreigd) zou houden wordt door de autoriteiten van Haïti baars”, had al hierover uitgesproken. De Japan ner zou 400.000 dollar hebben gekregen als hij met de tijger de strijd' zou aanbinden in een kooi in een voetbalstadion in Port-au- Prince. de hoofdstad van Haïti. De apen van de dierentuin in München blijken selectieve televisiekijkers te zijn. Ze heb ben de grootste belangstelling voor natuurseries. Dieren die op de buis verschijnen blijken de apen te fascineren. Op thrtllers en andere programma’s waarin menselijke wegens de hoofdrol spelen reageren de apen echter met volslagen apathie: ze lopen van het oestel weg en gaan spel letjes doen. Een en ander blijkt uit ’n onderzoek dat de dieren tuin heeft gedaan met twee go rilla’s en vijf chimpansees.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1