Geen sociaal plan voor werknemers Bij aankoop nieuw huis oude inruilen Verouderd abattoir VVDM steunt looneisen van Met Sabena naar Canada beurs deze week achtergrond Weer prikactie bij dagblad vakbonden Tegenvallende beursontwikkeling INITIATIEF TRANSOL-GROEP: miljoen gulden aan prijzen 100 miljoen ton meer dan een Stijgende kosten Onveranderd dividend I bij Siemens ZATERDAG 2 9 JANUARI 19 7 7 ECONOMIE I n Sabena, the hard-working airline. (Van onze redactie economie) UTRECHT Het gehele tankerbedrijf bevindt zich in de moei- lijkste omstandigheden die het sinds de Tweede Wereldoorlog heeft gekend. En het is nauwelijks te verwachten dat hierin spoedig verbetering komt. Aldus kwalificeert de Shell, zelf ook reder van tankschepen, de situatie in het afgelopen week verschenen rapport, „Het Tankeroverschot Wat ermee te doen?”. UTRECHT (ANP). Het Vredestein-concern wil de autobandendi visie inkrimpen met ongeveer 400 arbeidsplaatsen, voornamelijk in de indirecte sfeer. Dat betekent collectief ontslag voor 330 werkne mers terwijl men 70 arbeidsplaatsen vrijwel geheel door natuurlijk verloop in 1978 en 1979 wil laten vervallen. Dit staat in een plan van Vredestein (sinds oktober vorig jaar eigendom van de Nederlandse staat en The B. F. Goodrich Company) voor de bandendivisie, dat aan de vakbonden is overgelegd. ;h.d.) sstr. 0-1212221 (Van een medewerker) AMSTERDAM. Voor het beurswezen was het andermaal een slechte week, met een sterk tegenvallende ontwikkeling. Zowel op het Damrak als in Wall Street boekten de koersstanden van de gebruikelijke beursgroe- pen nieuwe laagtepunten in het nog piepjonge jaar. Daarmede wordt wel duidelijk aangegeven hoe teleurstellend 1977 is ingezet, want vooral in Amsterdam wil een nieuw jaar met op korte ter mijn het dividend- en jaarversla genseizoen in het vooruitzicht, vaak gunstig inzetten. Maar dit maal niets van dit alles. Hier te lande en elders alleen maar koersdalingen. Él Vredestein krimpt in met 400 arbeidsplaatsen (ADVERTENTIE) L- meer Belgian world airlines Tankvaart in moeilijkheden IREN De autobandendivisie van Goodrich bestaat uit de bandenfabriek in Enschede, een fabriek in het Duitse Koblenz en een in Amerika en de verlaagde standen in ons land, West-Duitstand en Zwitserland heeft voorts de valuta van de laatste drie landen enigermate verzwakt. De dollar en het pond-sterling daarentegen lagen vast. De laatste op grond van de enorme steun operaties die de internationale geld- en kapitaalmarkt Engeland heeft geboden. En de dollar juist op grond van renteover- wegingen. Want uit het sterk verharde karakter van de dollar kan worden gecon cludeerd dat aan de grote kapitaalstroom vanuit de Verenigde Staten naar Europa, waar lange tijd veel hogere rentestanden golden, nu een einde is gekomen. De koersstijging voor sommige belang rijke internationale munten en de zwak kere stemming voor de gulden, past pre cies in het straatje van onze centrale bank. De laatste grote discontoverlaging was daarop gericht, evenals het wijd openzetten van de sluizen van onze kapi taalmarkt voor het buitenland. Denemar ken zal nu als eerste daarvan gebruik maken voor 75 miljoen gulden tegen 8,5 percent, en ligt daarmede een kwart per cent boven de 150 miljoen gulden grote lening van de gasunie, die komende week zijn intekening zal houden. Het gemeentebestuur overweegt het abat toir te sluiten, omdat het sterk verouderd is. rikaanse kooplust voor aandelen Konin klijke Petroleum overstag moest. In de eerste helft van deze week had die belang stelling nog een koersstijging tot gevolg van 130 gulden op 134 gulden, maar nadien ging een deel van deze winst weer verloren. Iedereen ongeveer geloofde dat de bomen tot in de hemel groeiden. Dat gold ook, en vooral, voor de reders van tankers. Ze maakten een glorieuze tijd door, breidden hun vloten uit en werk ten zo ongewild en vooralsnog onopval lend aan een overschot van tonnage. De klap kwam met de oliecrisis van 1973 De tankerreders konden tot dan rekenen op pen jaarlijkse toeneming van het oliever- bruik met zeven a acht percent. In ieder geval rekenden ze daar op. De prijsverhogingen na de crisis rem den het verbruik en daarmee de behoef te aan vervoer fors af. Het drama trof niet alleen de reders, maar ook de scheepsbouwers. Overigens tekende de overcapaciteit aan tankers zich al voor de oliecrisis een beetje af. Er ?ijn wel veel orders geannuleerd de klacht van Japan in het overleg over de scheepsbouw niettemin komt er in dit jaar 21 miljoen ton nieuw laadvermo gen bij Dat is een vijfde van de huidige overcapaciteit In de jaren 1978-1980 Het huizen Inkoop Centrum in Rotter dam, een nieuwe dochter van de Transol- groep in Slikkerveer, die dit gisteren ROTTERDAM (ANP). Een nieuw opgerichte onderneming biedt belang hebbenden de mogelijkheid bij haar een huis te kopen en daarbij het oude huis in te ruilen: een systeem zoals gebruikelijk is bij de aankoop van een nieuwe auto. joen ton in bezit van zelfstandige reders. De laatste hebben het natuurlijk moeilij- ker dan de eerste, omdat die eigen ver voer hebben. Bovendien zijn nu nog 56 miljoen ton in bestelling, waarvan 34 bij zelfstandige reders en 22 miljoen bij oliemaatschappijen. Het laadvermogen van de wereldtan- kervloot was midden 1976 306 miljoen ton groot, waarvart 109 miljoen ton in bezit van oliemaatschappijen en 197 mil- Er blijft echter een belangrijk over schot aan zeer grote tankers en dat bete kent dat er weinig kans is op een alge meen herstel in de tankervaart. De orga nisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (OESO), een club van westerse landen, heeft in augustus 1976 een rapport van haar Commissie voor Zeetransport openbaar gemaakt. Daar in wordt gesteld dat waarschijnlijk vóór 1981 geen evenwicht zal ontstaan tussen vraag en aanbod van tankercapaciteit en dan ook alleen wanneer de economie verder groeit en de vloot, varend en besteld, aanzienlijk inkrimpt. In hetzelf de rapport wordt ook geconstateerd dat als aan beide voorwaarden niet wordt voldaan de ellende tot ver in de jaren tachtig zal duren. delde exploitatiekosten waren 5,59 dol lar. Tel uit je verlies. Trekt nu de vraag naar olie meer aan en wordt dus de vraag naar tonnage groter, dan zal dat voorshands weinig effect hebben op de tarieven. Er komen dan namelijk weer tankers in de vaart die nu zijn opgelegd of voor andere doeleinden worden gebruikt. Hierbij geldt dat het „marktmechanis me” zijn natuurlijk werk doet. Wie zwak is legt daarbij het loodje, een proces overigens wat langzaam verloopt. Het is de bedoeling dat het centrum, behalve bij de financiering ook bij de verzekering van de bij haar aangekochte woningen gaat adviseren en bemiddelen, zo deelt het nog mee. Op naar de ':jfers in het rapport van de Shell. In het eerste kwartaal van dit jaar zal het wereldtankeroverschot naar schatting zo’n 100 miljoen ton laadver mogen belopen. Nu is er sinds kort een langzaam herstel in de vraag naar olie, maar dat zal de reders van tankers wei nig helpen, omdat de capaciteit voorlo pig nog steeds groter wordt. Er komen nu namelijk nog tankers van de scheeps hellingen die in het begin van de jaren zeventig zijn besteld. r A tie is op 17 februari. Zij tillen zeer zwaar aan toepassingen van het sociaal plan waarover in 1975 met de toenmalige direc tie overeenstemming is bereikt voor de periode tot en met 1981. De overheid, die nu 49 percent van de aandelen bezit, wil evenwel geen bovenwettelijke regelingen toepassen bij ontslagen en dergelijke. (Van onze redactie economie) MÜNCHEN De raden van commissa rissen en bestuur van Siemens AG zullen de vergadering van aandeelhouders, die op 17 maart 1977 in München wordt gehouden, over het boekjaar 1975-’76 een onveranderd dividend voorstellen van DM 8 per aandeel van DM 50 nominaal over het in aanmerking komende aande lenkapitaal. Het grondprobleem blijft voornamelijk de inflatie, de vrees daarvoor en, wat de beurzen betreft, de invloed daarvan op het rentebeloop. In de Verenigde Staten kijkt het grote publiek nog altijd wat wantrouwig naar de rigoureuze sociaal- economische plannen van de nieuwe pre sident. In ons land is het niet- doorberekenen van prijsverhogingen in de lonen de inzet geworden van een fel conflict, waar velen met bezorgde blik tegenaan zitten te kijken. Het duidelijkst blijft het ondergrondse mflatiegerommel zich vooralsnog uiten op de rente- en valutamarken. Na enkele dagen van klein technisch herstel en een soort stabilisatie, is op de Amerikaanse obligatiemarkten het koerspeil zich deze week weer snel in dalende richting gaan bewegen. Opnieuw bleven reacties uit de bankwereld uit, maar nu worden op korte termijn toch wel de eerste verhogingen van de kortetermijnrente verwacht. De kleiner wordende afstand tussen het in opwaartse beweging zijnde renteniveau Te winnen in de Nationale Puzzelaktie retourbilietten voor 2 personen naarCanada. De waarde van deze prijs bedraagt ca. 4.000.Mocht u andere reisplannen hebben, dan mag u (voor het zelfde bedrag) uw reisdoel zelf vaststellen Aangeboden door de Nationale Puzzelaktie t b v. de Stichting „Beter Leven”, in samenwerking met de Belgische Luchtlijnen. Voor we aan de hand van de Shell op die vraag ingaan, eerst een korte terug blik. In de Tweede Wereldoorlog nam de tankvaart een hoge vlucht, al is dat een wat vreemde beeldspraak voor schepen. We zijn allemaal onder de indruk geweest van hét fortuin dat wijlen Onas- sis maakte, met name door in die jaren zijn vloot (van toen al 46 schepen, de eerste had hij in 1932 in Canada gekocht) aan de geallieerden te verhuren. De Griekse scheepsbouwer-reder en later ook nog luchtvaarder van Turkse komaf had de grondslag van zijn rijkdom overi gens in de jaren twintig gelegd in de tabakshandel, in Argentinië. De wederopbouw van met name Euro pa, de industrialisatie en vooral de uit bouw van de petrochemische industrie daarna, deed de behoefte aan aardolie en daarmee aan vervoer daarvan enorm toenemen. De sluiting van het Suezka- naal vergrootte die behoefte en bevor derde bovendien de opkomst van de mammoettankers. Behalve de bovengenoemde maatrege len houdt het reorganisatieplan voor de bandendivisie in: Het beschikbaar stellen van fondsen ter verzekering van de liquiditeit; aanpassing van het assortiment van de marktontwikkeling en uitbreiding van moderne en meer doelAiatige produktie- apparatuur; investeringen in moderne en doelmatige produktieapparatuur; herziening van de organisatiestructuur waardoor men een slagvaardiger organi satie en een vermindering van de overhe adkosten hoopt te bereiken. De vakbonden bespreken de situatie bij Vredestein op 14 februari met hun kader leden. Het volgende gesprek met de direc- Wie dan nog bedenkt dat veel onge veer 70 a 75 percent van de tankers met hypotheken zijn gefinancierd kan zich de zorgen van de tankerbazen indenken. Een aantal landen heeft voor hen ook al steunmaatregelen moeten nemen om te geforceerde liquidaties te voor komen Met een winst na belastingen van DM 606 miljoen (vorig jaar 458) werd, zoals in vro re jaren, een omzetrendement ber„.kt van 2,9 percent (vorig jaar 2,4 -reent). Voor het uitkeren van het divi dend is een bedrag benodigd van DM 255 miljoen (vorig jaar 240). Aan de reserves zal een bedrag van DM 314 miljoen (vorig jaar 169) worden toegevoegd. De circa 500 slagers in de hoofdstad zullen maandag de gehele dag gesloten zijn. Met deze actie willen zij protesteren tegen het feit dat investeringen in het gemeentelijk abattoir achterwege blijven. Het Huizen Inkoop Centrum kent ver der nog een aantal nieuwe vormen voor huizen-transakties. Wie bijvoorbeeld van een eigen huis naar een ander wil verhui zen, staat veelal voor de noodzaak zijn huis zó spoedig mogelijk te verkopen, teneinde het nieuwe huis te kunnen finan cieren, aldus de onderneming. Het centrum koopt dan het „oude” huis direct en deponeert meteen een aanbeta ling van bijvoorbeeld 10 percent bij de notaris. Verkoper en Huizen Inkoop Cen trum bepalen in goed onderling overleg op welke datum in de meeste gevallen uiteraard de datum waarop de verkoper zijn nieuw te kopen huis kan betrekken het oude huis moet worden opgeleverd. Het huizen Inkoop Centrum biedt hier door een eigenaar de onmiddellijke zeker heid dat zijn woning een zekere som geld zal opleveren. Een andere funktie van het centrum kan zijn, die waarbij de eigen-huis- bewoner een nieuwbouwwoning koopt die, zoals veelal gebeurt, nog gebouwd moet worden of in aanbouw is. Door de verschuldigde aanbetalingen, soms al te betalen vanaf 1 jaar van tevoren, tellen de lasten dan vaak extra zwaar: de bestaan de hypotheek, de hypotheek op het nieu we huis en de aanbetalingssom. In dat geval koopt het Huizen Inkoop Centrum het „oude” huis en betaalt daar voor een nader overeen te komen gedeelte van de koopsom, terwijl het „oude” huis bewoond mag blijven tot het nieuwe wordt opgeleverd. Dit bedrag kan bijvoor beeld gebruikt worden voor aanbetaling op het nieuwe huis. Het centrum stelt zich ten doel de op deze manier ingekochte woningen even eens te gebruiken voor beleggingsdoelein- den binnen de Transol-groep. Daarnaast zal een gedeelte opnieuw in de verkoop worden gebracht. heeft meegedeeld, meent dat de verkoop van woonhuizen door particulieren „spectaculair is verruimd”. De reders hebben niet alleen te kam pen met te weinig vrachten, dus lage tarieven, ook met stijgende kosten Dat ook weer met name door de ohe. waar van de prijs de pan uit is gerezen In 1973 kostte een ton bunkerolie 20 dollar, nu ongeveer 80 In 1976 was het tarief voor een tanker van 200.000 ton voor een reis tussen het Midden-Oosten en Noordwest-Europa gemiddeld 4,26 dol lar per ton vervoerde vracht. De gemid- VLISSINGEN (ANP) Een aantal gra fici van de Provinciale Zeeuwse Courant in Vlissingen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een uur het werk neergelegd ter ondersteuning van de prijscompensatie-eisen van de vakbon den. Het betrof hier een prikactie waar van de bonden niet van tevoren op de hoogte waren gesteld. Toch betekent dit soort wilde acties wel een ondersteuning van ons beleid, zegt de heer J. de Geus van de Algemene Nederlandse Grafische Bond in Amster dam. „We hebben aan vijf grafische bedrijven in het oosten van het land een ultimatum gesteld. De prikactie van de grafici van de PZC heeft voor het uitbrengen van dit ochtend blad geen vertraging in de bezorging tot gevolg gehad. De Geus verwacht overi gens dat het voorbeeld van de Vlissingse grafici wel navolging zal vinden in andere bedrijven in Nederland. aantal verkoopkantoren. In Enschede werken momenteel ruim 1600 mensen. Van de 330 ontslagen zullen er volgens Vredestein ongeveer 200 vallen in de regio Enschede. Vredestein wil de produktie in Enschede concentreren en het produktie- contract met de Goodrich-fabriek in Koblenz beëindigen. Volgens de directie van Vredestein is de situatie van de bandendivisie aanzienlijk slechter dan tijdens de aanvang van de besprekingen over deelname tussen B. F. Goodrich en de Nederlandse overheid werd voorzien. De huidige verliezen heb ben de liquiditeit van de onderneming reeds ernstig aangetast en volgens de directie vormt deze situatie tevens een bedreigiging voor de continuïteit van de overige Vredesteindivisies. Zoals gemeld is heeft de directie van Vredestein twee weken geleden aange- kondigd, dat zij vooruitlopend op een totaalplan voor een reorganisatie van het concern op korte termijn ongeveer 160 werknemers wilde ontslaan. Deze ontsla gen (in Heveadorp, Maastricht, Loosdui- nen en Doetinchem) staan los van de nu aangekondigde ontslagen in de regio Enschede. Evenals twee weken geleden heeft ook nu de directie gezegd, dat er geen sociaal plan is. Met andere woorden, de werknemers hebben geen recht op bovenwettelijk uitkeringen. De vakbonden, die op 17 februari weer met Vredestein gaan praten, onderkennen de moeilijke situatie in de bandendivisie, maar zij willen dat er eerst meer duide lijkheid komt over een sociaal plan. Daar over willen zij met het ministerie van Economische Zaken praten, dat zich tot dusver afwijzend heeft opgesteld ten aan zien van een speciale sociale regeling voor ontslagen bij Vredestein. UTRECHT (ANP) De WDM heeft zich achter de eisen van de vakbeweging in het cao-overleg gesteld en verklaart begrip te hebben voor de oproep van de vakorganisaties tot actie. In een pamflet, dat gisteren op alle Nederlandse kazernes is verspreid, roept de soldatenvakbond haar leden op om solidariteit te tonen met acties in bedrijven. De WDM benadrukt ook de noodzaak van eenheid in optreden. Soldaten moeten de vakbonden waar mogelijk in hun acties ondersteunen, aldus de VVDM. Resultaten van de loonstrijd nu, zijn op langere termijn ook van invloed op het inkomen van dienstplichtigen. Per 1 juli worden de loonsverbeteringen verwerkt in de minimum-jeugdloonschalen, waar aan de wedde van de soldaten weer is gekoppeld. Ook voor het bedrijfsleven, dat naar het buitenland exporteert, is de dalende gul den niet onwelgevallig, hoewel het bedrijfsleven thans grotere zorgen aan zijn hoofd heeft. De druk op de gulden heeft overigens reeds een reactie op de rentemarkt tot gevolg gehad, want ook deze week liep de obligatiemarkt op het Damrak behoorlijk terug. Soms zelfs bij grote omzetten. Het duidelijkst is het kerend getij te zien op de pandbrievenmarkt. De 8 percent- stukken werden uit de verkoop genomen en hiervoor in de plaats kwamen de 8,25 percent-p and brieven tegen 99 percent of 8,5 percent tegen 100 percent. Ook op de markt voor onderhandse leningen trad een scherpe rentestijging op. De Bank voor Nederlandse Gemeenten moest daar tot 9 percent gaan om een flink bedrag los te krijgen. Een duidelijke kentering op het rente front, zorg om de komende prikacties aan het loonfront en ten slotte nieuwe contou ren aan het uitkeringsfront door de opge poetste VAD, zie daar de belangrijkste koersbepalende factoren waarmee de Amsterdamse effectenbeurs deze week te maken kreeg. Daar overheen kwam voorts nog de dalende koersbeweging in Wall Street, waarbij tenslotte ook de Ame- tie voor tolwasse- i - kanoën igten van i door de »n zekeri, vlakbij St irgeteUjke. i-ervaring. n Wales zeilen op ile trekken ins in het •con Bea 1 op twee ningstoert et pracht- i. Ervaring voor alles, vrienden)* inden van ien Engel- er den 20 telefoneer ires komt er dan nog eens 11 miljoen ton bij. Daarna zal de toename minder worden, omdat sinds begin 1975, toen de overca paciteit heel duidelijk was, weinig opdrachten voor tankers meer zijn geplaatst, afgezien van orders van de Oostbloklanden. Op de foto: de transportrail met geslachte varkens waar auto’s en ander verkeer rustig onderdoor kunnen rijden. Vooral zomers trekt dat veel vliegen en ander ongedierte. I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13