in Perspectieven voor Vriend PSV weer met Noord Korea sterkste team Afgelastingen Opnieuw winnaar van Rallye van Monte Carlo iTOffflE uitgesloten ka» 99 99 Hi zaterdag Bijna zeker naar WK RWDM-TRAINER PIET DE VISSER: Tegen Ajax Voor WK’78 „THUIS PRATEN WE NIET OVER VOETBAL” 15 SPORT Basis Vraagtekens Op zondag Villa Ï3 (Van een speciale verslaggever) Guy Thijs: „België is voorronde favoriet Klaas Vriend: flinke voorsprong. (Van onze sportredactie) t 5 I n :e d d WW®--». Piet de Visser: „Ik vind dat-ik er erg snel gekomen ben van Italiaan Munari van de regels. Alen, die achter Munari tweede was in de algemene rangschik king, liet zich door enkele toeschouwers opduwen toen de Fiat niet wilde starten tijdens de tweede snelheidstest in de laatste nacht. Ook de, bij Fiat onder contract staande Italianen Raffaele Pin- (ï’ra) BMW 2002, 8 Salvadore Servia- Jordi Sabater (Spa) Seat 1430, 9 Demey- er-Omer Veran (Fra) Alpine 1600 s, 10 bars Carlsson-Bob de Jong (Zwe-Ned) Opel K-GTE. Het kan niet worden ontkend, dat Guy Thijs op de door Goethals ach tergelaten puinhopen in vrij korte tijd de basis heeft weten te leggen voor een ploeg, die weer meetelt op internationaal niveau. De Noordieren hebben dat ruim twee maanden gele den aan den lijve ondervonden. om ten koste van Nederland de WK- eindstrijd in Argentinië te bereiken. Op beide fronten lukte dat toen erg goed. Nu tegen Italië hebben we het met hetzelfde systeem (4-4-2 red.) weer geprobeerd, maar door een, on gelukkige fout van Van den Daele in de verdediging ging het dit keer mis”. s n !1 t e 4 ii 1 n it n t. n 3 „Kijk, ik heb het verschrikkelijk goed hier. Een villa. Een dure auto. Maar als ik dit werk niet meer zou kunnen doen> dan ga ik gewoon weer een amateur- clubje trainen en dan gaat de auto de deur uit en komt het oude gammeltje weer terug. Ik ben blij dat ik het karakter heb om mezelf te kunnen blij ven”. te spelen. Die In Rotterdam nu zal ik weer Guy Thijs, zelf tweevoudig interna tional, gaat wel heel gemakkelijk voorbij aan de nederlaag. Juist het vormverlies van zijn laatste man Er win van den Daele, tegen Noord- lerland nog de absolute uitblinker in de Belgische brigade, zou de Ant werpse oefenmeester ernstig zorgen moeten baren. Niet in het minst om dat de overige verdedigers en dan vooral de voortdurend schoppende en duwende voorstopper Hugo Broos erg gevoelig bleken voor de onze kerheid van de rijzige libero. De de fensieve problemen waren daardoor tegen de Italianen zo talrijk, dat het Belgische middenrif, normaal gespro ken een dominerend kwartet, gefrus treerd raakte en in de malaise ging delen. Verontwaardigd wijst Thijs die kri tiek op zijn aanvallers van de hand. „Natuurlijk, Van Gooi en Lambert zouden dankzij hun internationale er varing voor meer gevaar hebben kunnen zorgen, maar ik vind dat Willy en Dirk zich uitstekend hebben ge weerd. Vooral ook omdat zij onder zware psychologische druk moesten spelen. Het is immers voor niemand een gemakkelijke opgave Van Gooi en Lambert te moeten vervangen”. DAVOS (ANP) Het is een welhaast uitgemaakte zaak, dat Klaas Vriend het komende weekeinde naast Piet Kleine en Hans van Helden zal starten als derde man bij het wereldkampioenschap schaatsen in Davos. Vriend, die dit sei zoen bij vrijwel alle wedstrijden de derde Nederlander was, nam op de 500 meter een flinke voorsprong ten opzich te van zijn directe concurrenten Jan Derksen en Joop Pasman. BRUSSEL Het is al b(jna avond als Piet de Visser zjjn enorme Pontiac Firebird wegrijdt uit het stadion van RWD Molenbeek. Zyn gezicht vertoont sporen van vermoeidheid, maar de nijvere De Visser is wel de laatste om toe te geven dat hij moe is. Hij heeft een bijna ontembare arbeidsvreugde en de onafgebroken felheid waarmee hij over voetbal praat. wekt de indruk dat hij het prototype van een vakidioot is. „Het is mjjn vak”, zegt de trainer van de Brusselse voetbal vereniging. „Als ik daar niet meer enthousiast over kan zjjn, is er iets mis. Maar ik heb echt wel andere interesses. De natuur bijvoorbeeld, en de wereldpolitiek, daar ben ik hele maal gek van. Bij mij thuis wordt er dan ook nooit over voet bal gesproken”. Het stadion van PSV, waar de bouw van de nieuwe hoofdtribune het hoogste punt heeft bereikt, is volledig uitver kocht. De Eindhovense vereniging stelde in net verleden Ajax steeds in het bezit van 2000 entreekaarten, maar verstrekte er deze keer slechts duizend aan de Amsterdammers uit oogpunt van veilig heid. Bij de vorige wedstrijd tussen PSV en Ajax. in Eindhoven (6-2) deden zich ongeregeldheden voor, die door Amster damse supporters werden veroorzaakt. De Eindhovense gemeentepolitie zet van avond extra eenheden in om wanorde lijkheden te voorkomen of de kop in te drukken. vooral de spitsen Willy Wellens van RWD Molenbeek en Dirk Beheydt van Cercle Brugge. „Ik werk er echt iedere training aan om aanvallend te spelen en in de wed strijd doen we dat al. Alleen hebben we nog maar 27 doelpunten gescoord. Als ze zeggen: Molenbeek scoort te weinig, dan zeg ik: akkoord Maar wat Wauters heeft gezegd, is pure onzin. Daarom heb ik nogal fel gereageerd. Ik wist niet wat hij wilde. Ik dacht: als hij mijn hoofd wil, zal ik terugslaan”. ROME. Guy Thijs was bepaald niet geschokt door de 2-1 nederlaag tegen het „nieuwe” Italië. De 54- jarige Belgische bondscoach viel zijn spelers ook niet lastig met kritische kanttekeningen over hun teleurstel lende verrichtingen. Integendeel, waar mogelijk kwam hij met positie ve geluiden. Zijn pogingen om het aangevreten zelfvertrouwen zo snel mogelijk weer op te vijzelen, deden woensdag geforceerd aan. De spelers wisten het echter te waarderen. Vooral ook omdat het niet alleen bij woorden bleef. De geste van hun baas om de wanvertoning in het Olym pisch Stadion toch met de premie voor een gelijkspel te honoreren, werd met gepaste dankbaarheid ge vierd.. Het ontbrak er nog maar aan dat zij de ook in België bekende song „He’s a jolly good fellow” aanhieven. Munari en zijn teamgenoot Silvio Maiga hielden met een Lancia Stratos een voorsprong van twee minuten en zestien seconden over op de Fransman Jean-Claude Andruet (eerste in 1973) en zijn vrouwelijke partner met de. schuil naam „Bjche” in een Fiat Abarth. Mu nari had al vrij snel in de 45ste editite van de Rallye Monte Carlo de leiding genomen >in het klassement om deze niet meer af te staan. In de „nacht van de lange messen” waren diverse concurrenten uitgevallen. Zo werd de Fin Marfcku Alen gediskwa lificeerd wegens „ernstige overtreding” Dat waren Feyenoord en Barcelona. Ik ben blij voor de club dat het Feyenoord is geworden. Alleen moet ik er nu nog een sportief succes van zien te maken”, zegt hij. Inmiddels tracht RWDM zich in de underdog-rol te manoeuvreren. Dat lukt aardig. De Rotterdammers zijn nu al optimistich. De Visser: „Feyenoord heeft natuurlijk meer routine dan wij. Ze zijn vooral als collectief erg sterk. Vorig jaar was er nog onenigheid in de groep. Daar heb ik toen met NEC van geprofiteerd door zoveel mogelijk alles over Kristen sen en Van Hanegem werden niet gesteund, werd het toen 3-3. Ook iets moeten bedenken”. Als gevolg van de afwezigheid van Wim Jansen en het verschuiven van Jan van Deinsen naar het middenveld zal de 19-jarige Harry Melis morgen in de wedstrijd van Feyenoord tegen Eindhoven voor het eerst In de basisopstelling van trainer Boskov aantre den. Melis is dit seizoen al een aantal keren als invaller Ingezet. gië: „Ik heb nooit gezegd dat ik met RWDM alleen maar aanvallend voetbal zou gaan spelen. Ik heb gezegd dat mijn voorkeur daar naar uitgaat, omdat het publiek daarvan houdt. Maar ik zal daar de tijd en het materiaal voor moeten hebben. Ik durf te zeggen dat we nog niet een wedstrijd echt verdedigend heb ben gespeeld. Zelfs de uitwedstrijd tegen Schalke niet”. to en Fulvio Bacchelli moesten de strijd staken. Een opvallende prestatie leverden de Nederlandse rallyekampioenen Lars Carlsson en Bob de Jong. Zij kwamen uit op de tiende plaats met een achter stand van 32 minuten en 43 seconden op de winnaars. Het duo werd de eerstge- plaatste Opel-equipe. Rob Slotemaker deed in de laatste snelheidsproeven en kele malen van zich spreken. Hij eindig de in de zevende test als derde in 19 minuten en 38 seconden, achter Munari (19,10) en de Spanjaard Zanini (19,17). Ook in de derde klimproef werd Slote maker derde, ditmaal achter de Fransen Jean Ragnotti en Pierre Bos. De elementen sneeuw en ijs ontbraken dit keer vrijwel geheel in de Rallye. In de meeste gevallen waren de wegen droog en slechts een enkele maal had men te kampen met gladheid door smel tende sneeuw. De uitslag: 1 Sandro Mundari-Silvio Maiga (Ita) Lancia Stratos, 2 Jean-Clau de Andruet-Biche (Fra) Fiat Abarth, 3 Sans Zanini-Garay Petisco (Spa) Seat 124. 4 Gual Canellas-Torras Ferrater (Spa) Seat 124, 5 Gerard Swatonb-Cor- desse (Fra) Porsche Carrera, 6 Christine Dacremont-Colette Galli (Fra) Porsche Carrera, 7 Christian Dorche-Jean Vieu Net als bij zijn vorige werkgever, FC Antwerpen, doet Thijs er alles aan om al zijn spelers te vriend te houden. Ruzie maken is er bij hem niet bij en zijn wisselspelers zijn hem even lief als zijn vedetten. Hij mag dan wel eens de realiteit uit het ook verliezen, zijn specifieke aanpak slaat beslist aan bij de Belgische internati onals. Als een moderne Karei Lotzy weet hij ze voor belangrijke wedstrij den erg goed op te peppen. Een simpele succesformule, waarvan iede re Belg hoopt dat die toereikend is Vriend kwam uit op 40.19, Pasman op 40.98 en Derksen op 41.24. De 3000 meter, die voor de selectie niet meetelt, gaf een soortgelijke uitslag te zien: Vriend 4.20.86, Derksen 4.22.40 en Pas man 4.27.02. Laatstgenoemde, die recht streeks vanuit Nederland naar Davos reisde (de anderen namen deel aan het Europees kampioenschap in Larvik) mag zich goeddeels uitgeschakeld beschou wen. Ook Derksen heeft met een achter stand van meer dan een punt nauwelijks nog een kans. De omstandigheden tij dens de wedstrijden van gisteren waren voor de meeste deelnemers vrijwel ge lijk. Alleen tijdens de middaguren, toen de zon even doorkwam, werd het ijs wat zacht. Later werd de kwaliteit van het ijs weer beter. Hans van Helden plaatste zich na de eerste dag aan de kop van het klassement. Hij sprintte in 39.50 seconden („Het had sneller gekimd, maar ik moest wennen aan het mooie ijs”) en eindigde op de drie kilometer als tweede (4.17:97) achter Piet Kleine (4.15.76). De wereldkampioen verknoeide goeddeels zijn kansen op een goede to- taal-prestatie door (zoals enkele malen eerder dit seizoen) uiterst matig te sprinten. Met 41.17 kwam hij op de negentiende plaats, meer dan twee en -een halve seconde achter de Amerikaan Dan Immerfal, die op de 500 meter met 38.5 seconden een uiterst rappe indruk maakte. Van de sprintspedalisten was alleen de weer van zijn verwondingen herstelde Zweedse wereldkampioen Jo han Granath sneller (38.46). In een wedstrijd voor groep drie van de Aziatische kwalificataegroep voor het wereld kampioenschap voetbal 1978 heeft Iran giste ren in Damascus met 1-0 gewonnen van Syrië. In deze groep komt naast Iran en Syrië ook Saoedië Arablë uit. Irak heeft zich terugge trokken. In Toulon wordt van 11 tot 19 juni een internationaal toernooi voor nationale ploegen onder 23 jaar gehouden. Aan dit toernooi wordt deelgenomen door Nederland, België, Bulgarije, Schotland, Frankrijk, Hongarije, Italië en Portgual. De selectie van Jong Oranje ziet er als volgt uit: Dusbaba, Ding en Tahamata (allen Ajax), Metgod (AZ’67), Swe- rissen (FC Amsterdam), Galje en Jol (FC Den Haag), Van de Korput (Feyenoord), Endeman, Koopman, Woudsma en Lodeweges (allen Go Ahead E.), Brandts (De Graafschap), Damen (NAC), Peters en Hendrix (belden NEC), Postuma en Poortvliet (PSV), Vermeulen (RO- DA JC), Wildschut (FC Twente), Jamberg (FC Utrecht), Hoek (Volendam) en Budding (Wa- geningen). „Hattrick Jan Boskamp: geschorst geweest. in de topsport terechtkomen”. Na het CIOS was Sparta zijn eerste werkgever in het betaalde voetbal. Hij werd er assistent-jeugdtrainer. Daarne „deed” hij onder meer DFC, De Graafschap en NEC. Sinds het begin van dit seizoen is De Visser trainer van „zijn” eerste top club: de Belgische fusievereniging Ra cing White Daring Molenbeek. Hij is nu 42 jaar en zegt van zichzelf: „Ik vind dat ik er erg snel gekomen ben”. Piet de Visser heeft tijdens zijn nu al 16 jaar durend trainerschap een naam opgebouwd. Niet door klinkende Europa- Cupsuccessen of het behalen van lands titels. Hij verwierf juist faam bij clubs die het bij zijn komst erbarmelijk slecht deden. Middelmatige clubjes tilde hij uit de grauwe middenmoot en gaf ze een bekende klank. De Graafschap en NEC stoomden onder zijn leiding door van de eerste naar de eredivisie. „Die uitdaging heeft me altijd enorm aangetrokken... zegt De Visser. „Tot vorig jaar. Toen kon ik een topclub gaan trainen. Die mogelijkheid wilde ik niet onbenut la ten.” Weliswaar heeft RWDM nog niet zo’n gevestigde naam als stadgenoot Ander- lecht of Club Brugge, maar in iéder geval begon De Visser dit keer niet met een .failliete boedel”, zoals hij bij enke le Nederlandse clubs deed. Hij moest gaan werken vanuit een andere invals hoek. „Dat vind ik niet erg. Ik heb altijd aan de top willen werken. Daar heb ik veel voor moeten opofferen en dat moet ook wel, anders kan het niet”. De Visser betoogt dat de roem hem onaangetast heeft gelaten. „Ik vind het soms zelfs vervelend. Als ze aan de deur om foto’s komen vrégen, vind ik dat niet prettig. Soms wordt er gevraagd, als we naar uitwedstrijden gaan: heb je foto’s bij je? Dan denk ik: moet dat nou? EINDHOVEN. PSV zal vanavond waarschijnlijk in zijn sterkste opstelling tegen Ajax kunnen aantreden, dus ook met Nilsson, wiens blessure veel sneller is genezen dan was verwacht. Ook Willy van de Kerkhof is er na zjjn schorsing weer bij. De bondscoach, merkwaardig be scheiden nu, zelf over zijn beloftevol le start: „Ach; je moet dat succes toch ook weer niet overschatten. Mijn aandeel daarin? Laten we het erop houden dat nieuwe bezems schoon vegen. Belangrijken was, dat wij toen van de wedstrijd tussen Nederland en Noord-Ierland hebben geleerd dat je niet onstuimig moest gaan aanvallen; dat je op het mid denveld voldoende mankracht moest inzetten om enerzijds de gevaarlijke counters van de Noordieren op te vangen en anderzijds de eigen aanvallen goed op te kunnen zetten. Guy Thijs, de psycholoog onder de Belgische oefenmeesters. Op kosten van de bond heeft hij doelbewust geïnvesteerd voor de toekomst. En niet eens op lange termijn. In maart al wil hij de vruchten plukken als er via de door hem gecaluleerde winst op Nederland een belangrijke stap op de weg naar Argentinië wordt gezet. „Ik was optimistisch en ik blijf het. Ik zie ons nog altijd als de favoriet in de WK-voorronde. Niet, dat ik Nederland onderschat. Zeker niet nu Johan Cruijff bij Barcelona weer in grote vorm steekt. Maat toch.Als collectief is Nederland op zijn retour, terwijl wij juist groeien”. Het verschil tussen Thijs en zijn voorganger Raymond Goethals is Niet alle Belgen draaien zo omzich tig als Thijs om de hete brij heen. Met name enkele vooraanstaande voetbaljournalisten laten er geen twijfel over bestaan, dat het duel met de Italianen een forse streep door de Belgische rekening is. Er zijn vraag tekens geplaatst achter de keuze van De Visser zegt dat zijn redenaarstalent hem behulpzaam is geweest bij het sme den van een eenheid in de ploeg van RWDM. De Brusselse formatie staat mo menteel tweede op de Belgische ranglijst en is doorgedrongen tot de kwartfinale van de UEFA-Cup, waarin Feyenoord de tegenstander is. Het ziet er erg gun stig uit. Gezien de omstandigheden meent Piet de Visser, eigenlijk ongeloof lijk gunstig. „Ik heb Desanhere zes maanden inoe- ten missen. Boskamp is acht weken geschorst geweest en Martens ben ik voor de rest van het seizoen kwijt door een blessure. Dat zijn kapitale spelers die ik lang heb moeten missen en nog mis. Al die kleine dingetjes tel ik niet eens mee. Mijn spelersgroep is eigenlijk te klein. Van de vijf jeugdspelers die meetrainen bij de selectie, heb ik er maar een overgehoudenJean-Pol de Haas. Maar in België is er maar een transferperiode. Zo’n Ton Smits had ik bijvoorbeeld erg graag willen hebben, maar dat kon niet”. Zondag is Club Brugge te gast in het Brusselse stadion. Een belangrijk compe titieduel. Daarna gaat de club toewerken naar het Cup-treffen tegen Feyenoord. „Sportief gezien is dit Cup-seizoen al geslaagd”, zegt Piet de Visser. „In vier voorafgaande jaren is RWDM steeds in de eerste of tweede ronde gestruikeld. Nu moesten we proberen een ronde verder te komen. Maar we hebben zelfs Sohalke verslagen en daardoor de kwartfinales gehaald. Daarom wilden we nu alleen maar een club loten waarmee we een uitverkocht huis zouden halen. groot. Beiden zijn in het Belgische voetbal eigenlijk van dezelfde lich ting. Thijs is in tegenstelling tot de even oude Goethals geen liefhebber van de underdog-positie. Hij bluft graag, in de overtuiging dat iets van zijn zelfverzekérdhead op het veld bij zijn spelers is terug te vinden. Woensdag tegen de verrassend offen sief opererende Italianen was dat be slist niet het geval, maar de Belgische bondscoach presteerde het toch licht punten te zien waar die niet waren. „Ondanks alles heb ik een bevestiging gezien van de positieve ontwikkeling in ons spel, die zich ruim twee maan den geleden tegen Noord-Ierland heeft ingezet". De Visser kwam direct van het junio renteam van de voetbalvereniging De Zeeuwen in het eerste elftal. „Moet je nagaan. Ik zat*op de christelijke mulo. Weet je wat dat betekende? De buren lazen dan in de krant: Piet de Visser heeft een goaltje gemaakt. Op zondag Maar gelukkig hebben mijn ouders me altijd gesteund. Daar ben ik ze dankbaar voor. Ik was de enige in de familie die aan sport deed. Ik wilde naar het CIOS in Overveen. Daar hadden ze in Zeeland nog nooit van gehoord”. De zoon van de grossier in groenten wilde in de sport. De topsport om pre cies te zijn. „Ik ben altijd prestatiege richt geweest. Als kleine jongen wilde ik In zijn riante villa in Groot-Bij gaar den aan de rand van Brussel komt de wereldpolitiek overigens niet ter sprake. De Visser wil er niet over beginnen. „In een interview zal ik het daar nooit over hebben. Dan bestaat het gevaar dat voetbal en politiek met elkaar vermengd worden, en dat wil ik beslist niet heb ben. Jullie komen om te praten over voetbal. Nou, dat doe ik dan ook”. Voetbal. De Visser is er zijn hele leven gek van geweest. Vroeger in Vlis- singen was ik iedere vrije minuut van de dag op het strand. In de vakanties liepen we zes weken lang te pillen op het strand. Dan deden we drie partijtjes. Als het hoog water werd, gingen we gewoon door op het mulle zand en als x het water weer zakte zetten we op het natte strand weer een veld uit”, vertelt hij. „Ik spijbelde zelfs op school als het lekker ging met voetballen”. „Van den Daele was niet geheel fit”, verdedigt Thijs zijn vrije verde diger. „Hij had voor de wedstrijd al wat last van een knieblessure en toen hij in de beginfase nog een tik tegen die knie kreeg, kon hij eigenlijk niet verder spelen. Na de rust heb ik hem dan ook vervangen. Maar neem van mij nu maar aan, dat als Erwin straks helemaal de oude is, hij zijn mannetje in zowel verdedigend als opbouwend opzicht wel weer zal staan. Zoals ook de hele ploeg in maart tegen Nederland ongetwijfeld Wordt het aanvallend voetbal? De Visser schiet plotseling recht in zijn stoel. Het omstreden interview met de Belgische radioverslaggever Jan Wauters in het weekblad Voetbal International schiet door zijn hoofd. Wauters verweet De Visser dat hij beloofd had RDWM om te toveren tot een aanvallende ploeg, maar die belofte niet te zijn nagekomen. De Visser, van wie wordt gezegd dat hij de best betaalde trainer is van Bel- Van de drie Nederlandse sprinters was Sies Uilkema met 38.93 seconden het snelst. Jos Valentijn kwam door een vergissing niet op de uitslagenlijst voor. Hij finishte echter in 39.07 seconden. Goed voor een vierde plaats. MONTE CARLO (SID, Reuter, UPI en AFP). De champagne was gisteren in Monte Carlo voor de Italiaan Sandro Munari. Hij was er als tweede in de historie in geslaagd voor de vierde keer eerste te worden in de Rallye Monte Carlo. Eerder zegevierde de Lancia-ry- der in 1972, 1975 en 1976. Munari even aarde het record van de Fransman Jean Trevoux, die winnaar werd in 1934, 1939, 1949 en 1951. Munari mag zich nu wel de eerste coureur noemen, die een „hat trick” voltooide. „Ik vind roem soms vervelend” i. ZEIST De volgende afdelingen van !£tte KNVB hebben alle wedstrijden voor vandaag afgelast: Friesland, Den Haag, Gouda, Leiden, Nijmegen, Noord-Hol- land, Zeeland en Zwolle. ZURICH (DPI). De Internationale Voetbal Federatie (FIFA) heeft Noord Korea uitgesloten van deelneming aan de strijd om het wereldkampioenschap *1978. Noord Korea heeft geweigerd tegen Israel uit te komen en officiële corre spondentie hierover genegeerd. De Noordkoreanen waren in groep twee van de Aziatische zone ingedeeld met Japan, Zuid Korea en Israel. In een officiële verklaring van de FIFA, die gisteren werd uitgegeven, stond dat van Noordkoreaanse zijde niet was gerea geerd op verzoeken wedstrijden te rege len. Men heeft alleen fel geprotesteerd tegen de indeling van Israel in deze groep en eiste uitsluiting van dat land aldus de verklaring. Bovendien heeft Noord Korea niet geantwoord op een verzoek voor 15 januari te laten weten of men prijs stelde op de deelneming. weer ploeg tot het uiterste zal gaan. We hebben immers met Oranje nog een fikse rekening te vereffenen”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15