'Deserteurs en dienstweigeraars politieke vluchtelingen’ Wh Amerikaanse deserteur vindt dat Nederland een menselijk gezicht heeft door Theo Klein Promotie mr. Peter Johan van Krieken over asielrecht: ie Amnestie dapper van Carter Bewuste keuze Geen contacten I 1 meer terug naar de VS aal - 3- s' l'<' 'f ‘4>-yr '"iü\ 1 Ralph Waver wil niet ster van Nederland werd in 1971 met de neus op de feiten gedrukt toen na mislukte pogingen om de zaak in alle rust te regelen, bekend werd dat de minister van Justitie een verblijfsvergun ning weigerde aan de Amerikaanse militair Ralph Waver. Op 1 juni 1971 werd Waver, die in Haarlem domicilie had gekozen, door de politie gearresteerd, nadat de Amerikaanse autoritei ten om uitlevering hadden gevraagd op basis van het NAVO- statusverdrag. Verontwaardigd stelden de PvdA-Kamerleden Barendregt en Dankert staatssecretaris Wiersma vragen over deze aanhouding, terwijl Waver een beroep deed op de goed keuringswet van het NAVO-statusverdrag, omdat hij meende niet onder de rechtsmacht van de VS te vallen. De rechter-commissaris van de Haarlemse rechtbank mr. H. Zweers achtte het beroep van de Amerikaan gegrond, maar Van Krieken vindt dat een deserteur of dienstweigeraar een politieke vluch teling is. ..Men zou tot deze stellingna- me kunnen komen als men erkent dat elke desertie, elke dienstweigering, het apparaat dat het land moet verdedi gen, verzwakt. Men kan immers niet meer op de feitelijke steun van deze enkeling rekenen” zegt de schrijver. Daar komt dan volgens hem nog bij dat ook de straf van het land een politieke daad is. Een soort zelfverde diging. Nederland wonende Amerikanen volgden het voorbeeld, gere nommeerde juristen, gespecialiseerd in het internationale recht, verklaarden dat Nederland niet verplicht was de deser- Hij kon in óns land, ondanks zware druk van allerlei kanten, geen politiek asiel krijgen Wel ontving hij een ver blijfsvergunmng Van Krieken stelt vast dat het uitblijven van dat asiel te maken had met het verlenen van de status „vluchteling” En daarmee zou dan van bondgenoot en economisch zo belangrijke partner Amerika moeten worden gezegd dat Waver groot gevaar liep te worden vervolgd In de ogen van veel staten is zoiets te beschouwen als een onvriendelijke daad Dat bleek ook toen Zweden ruim 500 Amerikaanse deserteurs tijdens de Vietnam-oorlog asiel verleende De Amerikanen riepen de ambassadeui uit Stockholm terug iemand erkent als vluchteling, hoeft dat nog niet te betekenen dat hij asiel krijgt Van Krieken haalt m zijn boek hermneririgen op aan wat er in ons eigen land met Ralph Waver gebeurde Los van de rechtbank vroeg de Amerikaanse deserteur tot twee maal toe vergeefs om politiek asiel. Tenslotte werd zijn verzoek om erkenning ais politiek vluchteling behandeld door de afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State. dienst weigerde of de wapens neer legde. Van Krieken pleit voor afschaffing van dit overlevering-systeem. Vooral omdat binnen de juridische betekenis van de uitlevering de dienstweigeraar meer rechten heeft. Verder zal over het lot van de vluchteling, wanneer zijn land een oorlog begint die volgens de geldende omschrijving als een daad van agressie kan worden beschouwd, minder onzekerheid moeten bestaan. Ook al hoopt Van Krieken op een grotere rechtszekerheid voor deser teurs en dienstweigeraars in de toe komst, hij blijft realistisch als hij zegt: „De wezenlijke problemen liggen voor al in de landen vanwaar de vluchtelin gen afkomstig zijn. Deze problemen zijn niet, althans niet in de nabije toe komst, op te lossen een wereld zonder vluchtelingen, zonder asielzoekers is een utopie” In 1971 waren de Verenigde Staten nog in hevige strijd gewikkeld met Noord Vietnamese en Vietkongtroepen. Op het hoogtepunt van de oorlog bevonden zich ruim een half miljoen Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam. Het aantal dienst plichtigen dat liever gevangenisstraf of verbanning riskeerde boven de dienst in Vietnam, nam in die tijd ook omvangrijke vormen aan. Geschat wordt dat er nu nog 123.000 Amerikanen in het buitenland verblijven die gebruik zouden mogen maken van de amnestieregering van president Carter. Daarnaast denkt men dat er ongeveer 4300 deserteurs en oneervol ontsla genen betrokken zijn bij het onderzoek dat de president laat verrichten. ode kaf me die t op t al. ook ails, leze nta- toet die .off de” agi- eri- tste Waver- „Ik heb indertijd bewust voor Nederland gekozen Dat ik in Rotterdam Als 20-jarige tekende Ralph Waver indertijd een zesjarig contract als kort- verbandvrijwilliger. Hij kreeg eeh oplei ding als computerdeskundige en kwam op, een militair bevoorradingsschip (een tan ker) terecht. Op het moment dat hij zijn overeenkomst met Uncle Sam tekende, zat Amerika al tot zijn nek in de Vietna mese misère. Waarom dan toch die vrij willige dienstname? „Toen ik bij de mari ne ging waren de bombardementen op Noord-Vietnam al door Johnson stopgezet en had het er alle schijn van dat het ergste voorbij was. Maar later verergerde de van boord ging, was beslist geen impulsie ve daad. Ik had dat al maanden van te voren voorbereid. Het was ook niet alleen om onze rol in Vietnam, dat ik uit het leger wilde. Ik zag die oorlog slechts als een symptoom van een systeem, waarin ik niet langer wilde werken. Ik realiseer me heus wel dat het onmogelijk zal zijn om in een westerse staat het socialisme volledig door te voeren. Maar tussen kapitalisme- en socialisme liggen nog tussenwegen. Ik beschouw Nederland ook als een kapita listisch land, maar dat systeem heeft hier wel een menselijk gezicht en daar is in Amerika geen sprake van. Dat land beheerst tweederde van ’s werelds rijk dommen, maar er is nog een ontstellende armoe”. Met een zekere verbazing heeft Ralph Waver de snelle aftocht van zijn landgeno ten uit Vietnam gevolgd. „Volgens mij”, vertelt hij, „was het een truc van Nixon. Die voelde toen de bui van Watergate al hangen en wist dat hij alleen met vrede in Vietnam zoveel steun kon vergaren, dat hij het Watergateschandaal zou kunnen overleven”. Twee jaar geleden kondigde president Ford al eens een amnestie voor Amerika’s verloren zonen aan, die zich illegaal aan de dienstplicht hadden onttrokken gedu rende de Vietnamese oorlog. Volgens Ralph Waver was dat echter niet meer dan een gebaar van de nieuwe president, bedoeld om de aandacht af te leiden van de kritiek op zijn besluit om Nixon niet te vervolgen. Hij zegt: „In de eerste plaats kwam dat besluit al vrij laat. Veel jongens hadden toen ook al jarenlang in een ander land geleefd en daar een nieuw bestaan opgebouwd. Die wilden niet meer weg. Zo zullen velen nu ook op de aankondiging van Carter reageren. Maar daarnaast waren er aan het besluit van Ford zodani ge voorwaarden verbonden, dat het gewoon neerkwam op terugkrabbelen. Er werd van de mannen die voor de amnestie in aanmerking wilden komen verwacht, dat ze opnieuw trouw zwoeren, dat ze alternatieve dienst verrichtten en dat ze erkenden dat zij fout waren geweest. Onder die voorwaarden waren volgens Waver 700 van de tienduizenden dienst weigeraars bereid om terug te keren”. Zelfs de regionale raad van Kerken in Haarlem deed een beroep op de minister van Justitie om Ralph Waver niet uit te wijzen, In het Koninklijk Besluit over het beroep van Waver werd tenslotte geadviseerd de Amerikaan politiek asiel te verlenen. In de praktijk is het daar echter nooit van gekomen, maar kreeg Waver een verblijfsvergunning, die totnogtoe steeds verlengd is. Aan de Rijksuniversiteit in Gronin gen promoveerde een dezer dagen mr. Peter Johan van Krieken (27 jaar) op een proefschrift over het asielrecht voor deserteurs en dienstweigeraars. Van Krieken studeerde tot 1973 rech ten in Groningen. Daarna trad hij in dienst van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Vere nigde Naties. Tot aan het uitbreken van de oorlog in Libanon werkte hij in Beiroet. De Groningse promovendus pleit in zijn proefschrift voor een ver drag tussen alle landen van de Vere nigde Naties, waarin het recht op asiel wordt geregeld. Hij wil op die manier bereiken dat dienstweigenaars en deserteurs weten waar ze aan toe zijn en ze niet langer ais vluchtelingen over de hele wereld gejaagd worden. Ralph Waver heeft geen contact met zijn lotgenoten in andere landen. De enige Amerikaanse dienstweigeraar die hij regelmatig ziet is zijn ook in Haarlem wonende vriend Denis Lachman. Er bestaat geen organisatie van Amerikaan se deserteurs in het buitenland, die zou kunnen ijveren voor een regeling voor de terugkeer van de hele groep. Een terug reis naar hun vaderland onder de bestaande wetten zou hun nu nog op acht jaar dwangarbeid kunnen komen te staan. Hoewel hij er zelf waarschijnlijk geen gebruik van zal maken, hoopt Waver dat Carter ook voor de deserteurs uit de Vietnamese oorlog een regeling voor hun terugkeer op zal stellen. De president maande het ministerie van Defensie vori ge week vrijdag al tot spoed met een onderzoek naar deserteurs en andere oneervol ontslagen soldaten uit de Vietna mese periode. De nieuwe leider van de Verenigde Sta ten heeft dit materiaal nodig voor zijn gesprekken met de congresleden over dit onderwerp. „Als Carter doorzet”, zo besluit Ralph Waver, „dan zal dat erg moeilijk gaan. Het zal een zeer impopulai re maatregel worden in een land dat de deserteurs uit de eerste en tweede wereld oorlog nu nog geen gratie heeft verleend en waar desertie nog altijd niet kan ver jaren”. De onvoorwaardelijke amnestie voor dienstweigeraars tijdens de oorlog in Vietnam die de nieuwe Amerikaanse president Jimmy Carter vorige week aankondigde, betekent voor Ralph Waver niet dat hij terug kan keren naar zijn vaderland, zo hij dat zou willen. De nu 29-jarige Waver werd ruim vijf jaar geleden ongewild de bekendste Amerikaanse (ex-)militair, toen hem als deserteur uit de Amerikaanse marine politiek asiel in ons land werd geweigerd. Na een ingewikkeld juridisch steekspel, dat werd begeleid door parlementaire en buitenparlementaire acties, lukte het de gevluchte militair om via een uitspraak van de Kroon een verblijfsvergunning los te krijgen. Omdat Waver er tijdens zijn diensttijd tussenuit kneep, behoort hij tot de grote groep deserteurs die nog altijd over de hele wereld verspreid als banneling leeft „Voor deserteurs heeft Carter nog geen amnestie afgekondigd Maar hij kondigde al wel aan daarover met het Congres te gaan praten aldus Waver, die deze ontwikkelingen vanuit Nieuw-Vennep met argusogen volgt „Niet zozeer uit persoonlijke motieven Want er zou eerst heel wat moeten veranderen, voor ik me weer in Amerika wil vestigen Maar vanzelfsprekend heb ik vanuit mijn hele achtergrond veel belangstelling voor die zaken’ niettemin bleef Waver gevangen in het Haarlemse Huis van Bewaring. Daarop kwam een storm van protesten los. Tiental len grote organisaties pleitten voor de vrijlating van Waver, in De gedwongen scheiding van zijn vrouw en kinderen, leidde intussen tot een wetti ge scheiding van zijn Indiaanse huwelijks partner, die de grote oversteek naar het onbekende Nederland nooit heeft willen wagen. D,aarnaast is het voor Waver steeds onmogelijk geweest om zijn oude vak in de computerbranche weer op te nemen. Zijn kennis is intussen al weer zover verouderd dat het een compleet nieuwe studie zou vergen om weer bekend te raken met de nieuwe generatie compu ters die intussen haar intrede heeft gedaan. De Amerikaan heeft verschillen de baantjes gehad, waaronder een als elektromonteur. Momenteel is hij werk loos, een status die theoretisch een gevaar voor zijn verblijf in ons land zou kunnen betekenen. Buitenlanders die geen werk hebben wordt immers doorgaans een ver blijfsvergunning geweigerd. Waver: „Dat is het nadeel van zo’n ver blijfsvergunning, die jaarlijks verlengd moet worden. Het is gèen absolute garan tie voor een verblijf in Nederland”. Intus-Z sen heeft hij al besloten om met ingang van het nieuwe schooljaar naar de school banken terug te keren om aan dé Amster damse Universiteit zijn studie biologie Een verdrag uit 1951 verschaft de vluchteling een status als hij in zijn eigen land gevaar loopt te worden ver volgd om zijn ras, geloofsovertuiging, lidmaatschap van een bepaalde groe pering of om zijn politieke overtuiging. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen omschreef de vluchte ling of asieiaanvragei iets uitgebrei- der Er werd ook strafvervolging als reden aan toegevoegd Om deze juri dische ©inschrijvingen draait het in feite Want wanneer een land al Het duurde bijna een jaar voordat zijn desertie voorpaginanieuws werd. In die tussentijd had Waver er met behulp van zijn advocaat mr. Van Bennekom alles aan gedaan om in alle stilte toestemming te krijgen voor verblijf in ons land. Er werden door hoge ambtenaren van het ministerie van Justitie toezeggingen gedaan aan de Kamerleden Dankert en Barendregt, maar toen men die in Den Haag met nakWam bracht de PvdA de kwestie in de publiciteit. Daarvoor was Waver op advies van zijn advocaat al eens naar Zweden geweest om daar een ver- hadden een kort geding aan tegen de staat, waarin hij vroeg het besluit van staatssecretaris Wiersma om hem aan de Ameri kaanse militaire autoriteiten uit te leveren, ongedaan te maken. Mr. J. Slotemaker, president van de Haagse rechtbank, besliste dat Nederland Waver gedurende zes maanden niet uit mocht leveren, omdat nog lang niet onomstotelijk vast stond dat dit zou moeten. Het proces werd begeleid door luidruchtige demonstraties. Sinds zijn zaak eind ’71 in rustiger vaar water terecht kwam, leidt Ralph Waver een onopvallend, anoniem bestaan Hoe wel de Raad van State daar wel toe advi seerde, heeft de Nederlandse regering hem nooit als politiek vluchteling erkend en hem het gevraagde asiej verleend. In plaats daarvan loste het kabinet Biesheu vel deze kwestie op door Waver een ver blijfsvergunning te verlenen, terwijl Ame rika het verzoek om uitlevering introk. De Amerikaanse deserteur heeft sindsdien geen moeilijkheden meer ondervonden van de Amerikaanse en Nederlandse autoriteiten. Waver: „Toen ik later wat inlichtingen moest hebben op het Ameri kaanse consulaat in Amsterdam, werd ik zelfs bijzonder vriendelijk behandeld Ik had verwacht dat -ze me er uit zouden gooien". De ex-marine-officier is nu statenloos, heeft een paspoort van de Verenigde Naties en hoopt op een geschikt tijdstip zijn Nederlanderschap aan te kunnen vra gen Want één ding staat voor Waver nog immer als een paal boven water: Neder land is voor hem bij uitstek geschikt als tweede vaderland Zoals de zaken er nu voor staan ziet het er naar uit dat hij, zelfs wanneer de deserteurs gratie zouden krij gen, er de voorkeur aan zou geven in ons land te blijven („in Amerika een bijvak”) af te maken. Waver is in vijf jaar sterk vernederlandst; hij spreekt de taal van zijn tweede vader land zo goed als van een Newyorker ver wacht mag worden en blijkt zeer goed op de hoogte te zijn van het (politieke) gebeu ren in ons land. Dat daarnaast Amerika zijn bijzondere belangstelling heeft behouden, behoeft geen betoog. blijfsvergunning los te krijgen. Als niet- NAVO-partner zouden de Zweden daar wellicht eerder toe geneigd zijn, zo rede neerde men. Later zou de Amerikaan dan voorzien van zijn Zweedse documenten weer naar Nederland terug kunnen keren. Ralph Waver hield het in Zweden echter niet lang uit, hij keerde na enkele maan den weer terug op zijn oude stek in Haar lem, waar hij nu nog steeds woont. In afwachting van de renovatie van zijn huis je in de binnenstad heeft hij tijdelijk bij vrienden in NieUw-Vennep onderdak gekregen. Zijn Nederlandse periode van bijna zes jaar overziend, concludeert Waver dat hij geen moment spijt heeft van zijn besluit om zich in Nederland te vesti gen, ook al zijn teleürstellirfgen hem niet bespaard gebleven. In het verleden konden de regerin gen van landen waar de deserteur in dienst was, om zijn uitlevering vragen. Sinds de vorige eeuw is dat voor mili taire delicten niet meer mogelijk. Een persoon die dreigt te worden uitgele verd aan het land van'herkomst, kan daartegen bezwaar maken. En in Nederland gaat die uitlevering met door als hij in eigen land wordt gestraft voor godsdienstige of politieke overtuiging, voor nationaliteit, ras. eto. Om aan de problemen rond die uitle vering te ontkomèn en om toch aan de wens van bondgenoten (bijvoorbeeld in de NAVO) te voldoen, hebben diver se landen het systeem van overlevering ingevoerd. Alle vereisten en proble men die bij uitlevering wèl gelden, zijn hier afwezig Maar voor de (politieke) vlwchteling komt het allemaal op het zelfde neer. Hij wordl in de gevangenis gezet of ter dood gebracht omdat hij zaak. Onder Nixon werden de bombarde menten hervat, er kwam een actie tegen Cambodja. Mijn weerzin tegen het hele systeem groeide en ik wendde alle legale mogelijkheden aan om uit_ dienst te komen. Dat mislukte, daarop ging ik van boord, toen wij bij Pernis voor anker lagen”, aldus Waver, die op dat moment niet kon bevroeden dat zijn „ontsnap ping” zoveel stof zou doen opwaaien, „ik wist wel dat het moeilijk zou worden omdat Nederland een NAVO-land is, maar dat er zoveel aandacht aan mijn zaak gegeven zou worden had ik niet verwacht”. Het heeft Ralph Waver verbaasd dat Carter zijn gelofte op zo’n korte termijn gestand deed en inderdaad in zijn eerste proclamatie als president het pardon voor de dienstweigeraars regelde. Waver: „Hij had het natuurlijk in zijn verkiezingscam pagne al enige keren beloofd en daarom kon hij er moeilijk onderuit. Carter wil als nieuwe president kennelijk bovenal als een geloofwaardig leider overkomen, daarom moest hij die belofte nakomen. Ik vond het dapper van hem dat hij in zijn verkiezingscampagne de amnestie aan kondigde. Hij deed dat zelfs tijdens een vergadering van oud-strijders en werd erom uitgejouwd. Want, vergeet niet dat de Verenigde Staten een bijzonder conser vatief land is, waar het overgrote deel van de bevolking ons nog steeds als een stel verraders ziet. De categorie mensen die begrip op kan brengen voor de houding van de deserteurs tijdens de oorlog in Vietnam, is ook in de jaren na die oorlog zeer klein gebleven. Voor Amerikaanse begrippen is Carter dan ook een progres sief man, Maar irt Nederland zou hij rechts van Wiegel geplaatst moeten worden”. teur uit te leveren. Er werd een permanente demonstratie georganiseerd voor het Huis van Bewaring, driehonderd Nederlanders, onder wie vele prominenten zetten hun handte kening onder eep advertentie, waarin de vrijheid van Waver werd gevraagd.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21