RUIMTEVRETERS ZIJN OOK ENERGIEVRETERS Nieuwe Karweibank Delftse professor, kom eens uit je auto Nieten schieter Lichtgewicht tegeltje Bk* Uitstekende wegwijzer in 31 Waterpas met schaalverdeling ■Bi „Zon op tafel Informatie I ^53 Sfff 1'ïffiHTmnf Tegels in Bouw centrum rui nn (door Rien Polderman) 1 ALTIJD AANGENOMEN dat een trein per reizigers-kilometer zuiniger is met energie dan een auto, komt in de krant van vrijdag een Delftse hoogleraar, ir. G. J. van der Burgt, beweren, dat de sprinter- trein meer energie gebruikt dan de auto. Alleen op de lange afstand, bij snelheden van boven de honderd kilometer per uur, zou de trein zuiniger zijn. De professor noemt het streven van de overheid om het openbaar railvefvoer op de korte afstand op grond van het energie-argument te bevorderen „een misser”. En de Delftse, hoogleraar heeft het allemaal uitgerekend met de computer, dus moet zijn verhaal wel waar zijn. EEN SCHOKKEND BERICHT. Te schokkend om voor zoete koek aan te nemen en opgelucht het gas op de plank te trappen. Hebben we met onze pleidooien voor het openbaar railvervoer dan altijd ongelijk gehad? Natuurlijk niet. Laten we eens bekijken hoe waar het verhaal van profesor Van der Burgt is. A 11 «s ft- 5 - - Professor van der Borgt ,1 snel in te klappen. H|et wordt dan i NU MAKEN WE het verhaal nog i GASTON GOURMET I I WE HEBBEN DUS gezien dat autosnelwegen ruimte vergen. Veel meer dan spoorwegen. Maar auto’s nemen evenals treinen ook plaats in, als ze stilstaan. Denk u nu eens een trein in met honderd zit plaatsen. Parkeer daarnaast eens 25 auto’s (van gemiddelde omvang) met elk vier zitplaatsen (is dus ook totaal honderd zitplaatsen). Wat blijkt, ook zonder het gebruik van de computer? De trein neemt ook bij stilstand veel minder „parkeer ruimte” in beslag dan de 25 auto’s. blijkens een g. stoplichten, WE ZIEN DUS dat het verschijn sel auto nog meer auto’s oproept, afstanden langer maakt en daar door mensen dwingt tot aanschaf en gebruik van een auto. Stedelin gen, die in hun hart liever met de trein reizen, die zich bewust zijn van het feit dat autogebruik een ongezonder leven meebrengt met te weinig lichaamsbeweging, worden door de opkomst van het verschijn sel auto van die auto afhankelijk gemaakt. Vaak ondanks zichzelf. - auto’s roepen auto’s op en dus energieverbruik - de langere afstanden kosten meer energie. TERWIJL MENEER A met hoes tende geluiden zijn motor op gang krijgt, zit zijn buurman B aan het ontbijt en leest zijn ochtendblad. Een kwartier nadat de auto van meneer A om de hoek van de straat verdwenen is, piept de poort van meneer B open. Er verschijnt eert voorwiel, een koplamp, een stuur met een gehandschoende hand er aan, een wolkje waterdamp con denseert in de koude lucht. En daar is het rode hoofd van meneer B zelf. In vijf minuten fietst hij naar het station, stalt zijn fiets en stapt in de sprintertrein die juist kwam bin nenlopen. De conducteur hoeft zijn abonnement niet te zien, hij kent het gezicht van meneer B. Een kwartiertje later kijkt meneer B op van zijn krantje. Op de autoweg, naast de spoorweg staat een file. En kijk, daar staat ook buurman met zijn auto. Tien minuten later stapt hij uit. Precies om half negen is hij op het kantoor. Hij loopt vaak van station naar kantoor: gezond, je ziet nog wat onderweg en bovendien blijft de tram nogal eens steken in het autoverkeer. WAT HEEFT DIT VERHAAL nu te maken met dat van professor Van der Burgt? Alles. Daartoe rich ten we onze blik naar de sprinter, TERUG NAAR ONZE Delftse hoogleraar, die zich zo ergert aan voetgangers en stoplichten (slecht voor zijn hart!) „Sprinters gebrui ken meer energie dan de auto”, zegt de professor. In enge technische zin zal dat wel zo wezen misschien. Maar laat de professor nu eens even uit zijn auto komen. Even frisse lucht, even vaste grond onder de voeten, juist ja. Even kijken naar de wijd opgezette wijken, waar zijn Delftse collega’s technologen zoveel ruimte voor de auto hebben gelaten. Even ervaren hoe kil en vijandig die gebouwde omgeving is voor hen die op de benenwagen zijn aange wezen. EN NU GEWOON TOE GEGE VEN dat de ruimtelijke ordening in de berekeningen even was verge ten. Strikt technisch gezien zal een sprinter op de korte afstand wel licht meer energie verbruiken dan een auto uit de middelklasse. De professor heeft tenslotte zijn HBS- B of gymnasium Bèta en een com puter. Maar in ruimtelijk verband kost een auto allleen maar energie en is de noodzaak om met sprinter- treinen te rijden veroorzaakt door de auto! bevat een ingebouwde nieten wipper om ongewenste nieten te verwijderen. Het apparaat is dubbel beveiligd. De richtprijs is 119,75. i wordt van hogerhand veel propa ganda gemaakt voor het invoeren van een eigen nationale culinaire traditie. Receptenwedstrijden (elk jaar) zijn hierbij belangrijk. De Jaffa-kip is het resultaat van zo’n wedstrijd: 250 gram kippe- vlerkjes, -maagjes of -nekjes gaan in 3/4 liter koud water met wat zout, selderij, peterselie, laurier, wortel, een stukje prei en een schijfje citroen. Dit een uur laten trekken. Dan een braadkip inwrij ven met citroensap, knoflook en zout en de vogel drie kwartier bra den in 4 eetlepels olijfolie op niet te fel vuur. De kop van tijd tot tijd keren en met braadvocht bedrui pen. Fruit 300 gram rauwe droge EEN INTERESSANTE VRAAG is, waar laat de professor inderdaad die voetgangers en fietsen? Duide lijk is, dat ze een probleem voor hem vormen. Want er moet een oplossing voor worden gevonden. Voetgangersbruggen over de straat (in weer en wind en in de stank)? In muffe tunnels? Of stoppen we de autosnelwegen onder de grond? Dat laatste zou niet goedkoop wezen en ik denk dat de professor opnieuw zijn computer zou moeten raadplegen. En wie weet komen we dan met onze sprintertreinen toch weer goedkoper uit. Het beste is natuurlijk om de voetgangers en fietsen gewoon af te schaffen en ze in een auto te laten plaatsnemen. een pakket van zestien centime ter dik. De bank past daardoor in de kofferruimte van de auto. De Karweibank wordt geleverd met een tussentafel van 85 bij 40 centimeter, die zowel tussen de klemvakken als op de dwarsver bindingen tussen de poten kan worden geplaatst. Als de tussen tafel tussen de klemvlakken wordt geklemd bedraagt het totale werkoppervlak 85 bij 64 cm. De werkhoogte is 80 cm. Na Black and Decker met zijn Workmate komt nu ook AEG met een speciale doe-het-zelf- werktafel (of werkbank zo mén wil). De Karweibank HSB, ztoals het „meubelstuk” officieel heet, is te gebruiken als universele werkbank of als brede klem- bank. In combinatie met de ook al nieuwe zaagtafel ZT-HK kan hij bovendien omgebouwd wor den tot een zaagbank of stabiele freesbank. De Karweibank is gemakkelijk neer te zetten en zijn, waardoor men de voorraad nieten in de gaten kan houden, rinnr een schaalverdeling kan men de lengte ervhn aflezen. De niet-machine is verchroomd en De nieten-schieter is een han dig stuk gereedschap. „De „Swingline Powermatic” (Konij nenburg BV, Elektronstraöt 19, Amsterdam) is een verbeterde versie van de bestaande nietma chine. De slagkracht is namelijk regelbaar geworden. Met een draaiknop kan men die instellen voor hard, dik of zacht en dun materiaal. Dat betekent dat je met deze Powermatic zowel zwa re klussen met hout, hardboard of kunststof even gemakkelijk kunt uitvoeren als lichtere kar weitjes met papier, karton en doek. Met dit apparaat kunnen breedtekrammen worden ver werkt van 6, 8, 10, 12 en 14 mm. lengte. Een andere bijzonder heid is het doorzichtige maga- Middellandse-Zeegebied heel wat druivenat wordt geproduceerd. Frankrijk is natuurlijk koploper, maar ook Griekse, Italiaanse, Spaanse (sherry!), Noordafnkaanse en zelfs Israëlische wijnen zullen op een sombere Hollandse dag de zon in huis weten te brengen. Dat Frankrijk een eigen heerlijke keuken heeft is bekend en dat geldt ook voor Griekenland, Italië, Span je, Noord-Afrika, Turkije en Liba non. Wat anders ligt het met de Israëlische keuken, want die bestaat (nog) niet. De Israëli’s die deze eeuw uit alle windstreken terugkeerden naar het beloofde land brachten van overal hun eigen eetgewoonten mee. De laatste jaren Wanneer de tussentafel op de dwarsverbindingen tussen de poten wordt geplaatst verandert de werkbank in een klembank met een spanbreedte tot 40 cm. Met de schroefspindels is het mogelijk de vreemdst gevormde werkstukken in te klemmen. Met behulp van extra klemblokken kan een nog grotere spanwijdte worden verkregen. Het werkvlak van de Karwei bank is 850 bij 640 mm. Gewicht: 23 kg. DE CONCLUSIE is dat de trein veel minder rij- en parkeerruimte nodig heeft dan de auto. Nu is ruim te voor het verkeer niet als woon- rifimte te gebruiken. Waar auto’s rijden of staan, kan geen huis staan. Dat gegeven heeft zijn stempel gedrukt op de opzet en structuur van onze nieuwbouwwijken. De DE DELFTSE HOOGLERAAR heeft blijkens het kranten bericht een gruwelijke hekel aan stoplichten, voetgangers- oversteekplaatsén, en andere obsta kels, die een vrije doorstroming van het auto-verkeer in de weg staan. Stoplichten beschouwt hij als „lek ken in zijn benzinetank”. De profes sor bepleit een nationaal program ma van kruisingsvrije verkeers aders in de steden. Daarmee zou 400 miljoen liter benzine bespaard kun nen worden, want alle optrekken en afremmen voor stoplichten, voet gangers en fietsers hoeft dan niet meer. En voor de voetgangers en fietsers zijn veiliger en betere oplos singen mogelijk; Een andere noviteit in het Sandvik-programma is de Mini- Tip hardmetaal cirkelzaag, die speciaal voor de doe-het-zelver is vervaardigd. De opgelaste hard- metaaltanden zijn kleiner dan die van de professionele hard- metalen cirkelzaagbladen. Ze blijven aldus de fabrikant - vijftien keer langer scherp dan chroom-vanadium-bladen. Ze zijn ook geschikt voor het zagen van geplastificeerde materialen. REST NOG TE melden, dat het onderzoek van professor Van der Burgt in het nieuws kwam bij een rede door de hoogleraar in de RAI te Amsterdam. U weet wel, de RAI met de A van Auto. En de Neder landse Spoorwegen hebben al te kennen gegeven van de rekenarij van de professor geen hoge pet op te hebben. „De heer Van der Burgt heeft ons door zijn uitspraken in het verleden wel meer aan het twijfelen gezet over de juistheid daarvan. We herinneren ons hoe hij zich eerder bezondigde aan uitspraken over het goederenvervoer, waarbij zijn rekentuig onderuit werd gehaald door zijn opponent Van Strien (van NS), die het tegenbewijs leverde”, aldus een woordvoerder van de NS in een commentaar op de uitlatin gen van de heer Van der Burgt in de NRC van vrijdag. ingewikkelder. We nemen aan een meneer A en een meneer B. Meneer A gaat elke dag met zijn auto naar zijn werk, ’s Ochtends om half 8 de deur uit, half uurtje rijden, half uurtje vast in de file, gezellig met de andere autorijders. Om half negen is hij op zijn werk. Van half negen tot vijf uur staat zijn auto gepar keerd voor de stoep van zijn kan toor. Neemt daar al die tijd een plaats in van zeg drie bij anderhal ve meter. En hetzelfde geldt voor de auto’s van de andere heren A. En van zes uur ’s avonds tot half acht ’s ochtends neemt de auto een plaats in voor de stoep van zijn huis. GOED. VOLGENDE OPGAAF voor de professor. Doet u even mee? In elke ijzerhandel zijn van die handige rolmaatjes te koop! Koop zo’n rolmaatje en ga eens meten. Eerst een spoorweg (dubbel- sporig, en rekening houden met de bovenleidingsmasten). Heeft u dat? Ga dan eens naar rijksweg 4 ter hoogte van Hoofddorp. Meet daar nu ook de breedte eens van. Wat blijkt? De autoweg is ongeveer tien keer zo breed als de spoorweg. Dit gegeven even onthouden. verticale libel kan van drie kan ten bekeken worden. De water pas is aan beide zijden voorzien ruimtevretende automobiel heeft onze nieuwbouwwijken uit elkaar gedrukt, verspreid over een grotere oppervlakte. Daardoor werd de stad minder geschikt voor fietsers, voetgangers en trams: Als gevolg van de geringere bouwdichtheid verzamelen de tramhaltes minder passagiers, de haltes komen verder uit elkaar te liggen, worden dus minder bruikbaar voor de voetgan ger. Het openbaar vervoer wordt als gevolg van deze verdunning minder doelmatig. En dat brengt weer mensen er toe een auto aan te schaffen. 'En zie, de kring is rond. En de kringen rondom de stad wor den wijder en dunner. Van 26 januari tot en met 12 maart 1977 wordt in het Bouw centrum te Rotterdam onder de titel „Tegels in huis” een exposi tie gehouden van keramische wand- en vloertegels. De exposi tie wil een zo goed mogelijk beeld geven van wat er aan wand- en vloertegels op de Nederlandse markt is, zonder dat overigens van een volledig marktoverzicht kan worden gesproken. Het Bouwcentrum is maandag geopend van 13.00 tot 17.00 uur en op dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Sandvik heeft een nieuwe waterpas in zijn programma opgenomen: het opvallende daarvan is, dat men er een schaalverdeling in millimeters op heeft aangebracht, ter weers zijde van het in het midden lig gende o-punt. Zo’n schaalverde ling is mooi meegenomen. Maar het gaat natuurlijk vooral om de kwaliteit, en de houdbaarheid van het stuk gereedschap, dat bedoeld is om precies te bekij ken of iets onder de juiste hoek is aangebracht. De Sandvik- waterpas is gemaakt van een speciale aluminiumlegering. Het oppervlak is geanodiseerd. De vastgemonteerde libellen (de „luchtbellen” dus) zijn van plexiglas, kunnen niet lekken en zijn bestand tegen schokken. De van een kunststof beschermkap om een eventuele val op te van gen. De waterpas, die licht van gewicht is, heeft een grote pre cisie. Wina Bom brengt de zomer in huis met haar kookboek „Zon op tafel” vol met recepten uit landen rond de Middellandse Zee. Wie eens wat meer wil weten over die keuken vol olijfolie, deegwaren, schape- vlees, tomaten, vis en wijn vindt in dit boek een uitstekende wegwij zer. Alle landen rond de Middel landse Zee komen in het boek aan de beurt. Na een kort ^overzichtje van de eigenschappen van de desbetref fende nationale keuken volgen de recepten die .overzichtelijk bij elkaar zijn gegroepeerd (soepen, sausen, vlees, Vis. wijnsoorten). Veel aandacht is geschonken aan de wijnen, omdat in het Onder de naam Brick is er een nieuw wandbekledingsmateri- aal bij gekomen. Het is een rech thoekige ruwe tegel, vervaar digd uit minerale stoffen, die door, zijn lichtgewicht heel gemakkelijk door de doe-het- zelver op iedere redelijk vlakke wand kan worden gelijmd. Brick (uitgebracht door Van Zoest, Twijnstraweg 2, Lekkerkerk) is onbrandbaar. De steenkleurige tegel is één centimeter dik, der tig lang en vijftien centimeter hoog. Hij kan met een fijne zaag of een goed hobbymes passend gemaakt worden. Brick zit per twintig tegels (voor 0,9 vierkante centimeter) verpakt in een draagkoffertje (prijs per 20 stuks 28,95. Interieur van Sprinter waarmee de heer B dagelijks naar zijn werk reist. Wat gebeurt daar mee als die binnenloopt op het stati on (van de stad waar B werkt)? We zien de gele frontlichten doven en de rode achterlichten gaan aan. De machinist stapt uit en loopt naar het andere eind. Dat wordt van achter kant voorkant; de rode achterlich ten doven en de drie gele koplichten gaan aan. Vijf minuten later gaat de trein weer terug. Parkeerruimte heeft hij pas nodig tussen 1 en 6 uur 's nachts. Nu terug naar de 25 auto’s van de 25 heren A. Die rijden onder werktijd niet maar staan de volle dag parkeerruimte in te nemen. rijstkorrels met een gesnipperd uitje tot de korrels melkachtig wor den en voeg daar dan 6 dl kippe- bouillon bij, een snufje zout, een handvol rozijnen, een snufje (heel weinig!) kerrie en kaneel. Deksel op de pan tot de rijst na ongeveer 25 minuten gaar is. Vuur laag houden! De rest van de bouillon gaat bij het braadvocht van de kip en daar komt dan nog een glas verse sinaas appelsap bij. Het geheel nog een kwartiertje laten sudderen, de saus eventueel binden met maïzena en een echte Israëlische kip brengt wat zon op tafel. De prijs van het boekje: f 9,90. de uitgever: Luitingh in Laren. i - - i -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23