I 5 andere clubs niet Barcelona wel, Jan Masman, voorzitter van FC Twente, zoekt naar opvolger BETAALD VOETBAL OP TWEESPRONG. I jj&i door Albert Geesing Zoveel—zo weinig Statiegeld Noorse kaas wij sroppm 1 *- Vorige week heeft mr. Jan Masman (47) zich officieel teruggetrok ken als voorzitter van FC Twente. Voor hemzelf draagt dat afscheid vooralsnog echter een zuiver officieus karakter. Ofschoon zijn ambt stermijn bij FC Twente (begonnen in’juni 1973) door zijn benoeming tot burgemeester van Assen (per 16 januari) officieel is verstreken, beschouwt Jan Masman zijn voorzitterschap van FC Twente pas dan als beëindigd, wanneer de Enschedese voetbalstichting in zijn vacature heeft voorzien. Tot zolang voelt hij zich nog min of meer verantwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken in en om het stadion Diekman, zonder overigens de intentie te hebben zich te mengen in bestuursaangelegenheden IS rl -“.II naart M te treden ten Voorzitter FC AM sterdam, Dé Stoop Jacques Hogewoning. igen maat ngen id als RIS EN /an 5 n vrij. over- 'ende amin- iging. mijn eigen weg vinden. Achteraf beschouwd was dat niet zo’n slechte manier om jezelf in te werken. Ik heb het aanvankelijk erg moeilijk gehad, maar ik eindig wel met een duidelijk perspectief”. Er bestaan overeenkomsten maar ook belangrijke verschillen tussen de voetbalwereld en de poli tieke wereld, waarin Jan Masman de PvdA tien jaar vertegenwoordig de in de Tweede Kamer. trekken. Trouwens, voor anderhalf uur vriendschappelijk voetbal al die sores, zou u dat ervoor over hebben? Nou dan! strekt ondenkbaar. Bij wijze van grap zou ik het best kunnen waar deren wanneer zo’n foto met een leuk gedicht erbij rond Sinterklaas bij Hogewoning thuis zou zijn afge leverd, maar dit veroordeel ik”. Er bestaat een aanzienlijk ver schil tussen een voetbalbedrijf en een publiek bedrijf. KNVB- en club bestuurders schijnen dat onder scheid niet altijd te kunnen maken. Ze handelen er althans niet dien overeenkomstig naar. Dé Stoop is daar een goed voorbeeld van. zal er echter gewoon een ander sec- tiebestuur moeten komen”. Terug naar FC Twente. De persoonlijke voorkeur van Jan Mas man ging bij het ontwerpen van de profielschets van de nieuwe voor zitter niet uit naar iemand uit het bedrijfsleven. Waarom niet? „Zo simpel ligt dat natuurlijk niet. Maar ik moet toegeven, dat sindsdien de samenwerking met de buitenwereld aanzienlijk is verbe terd. De verhoudingen waren voor dien niet optimaal. Dat had ener zijds te maken met het geringe ver trouwen dat de buitenwereld had in het management van Defaix, ander zijds stond die buitenwereld kenne lijk toch wat argwanend tegenover een socialist als voorzitter. Zo van: we geven niks aan die rooie. Moge lijk heeft het zakenleven in het laat ste jaar toch wat meer vertrouwen gekregen in die rooie. Vanaf toen begon het geld ook te rollen”. Achteraf beschouwd zijn de aangebrachte bestuursmutaties en de komst van Van Dalen dus kenne lijk FC Twente’s redding geweest? „Ik weet niets van zwart geld”. Een korte stilte. Dan: „Nu kun je als voorzitter wel vreselijk veel stampij gaan maken in het geval er wel zwart geld over de tafel is gekomen, maar die jongens zijn natuurlijk wel zo slim mij er buiten te laten. Het is trouwens niet de oplossing lichting cature- igen ihun 940- Vier Noren bij de eerste 16, vier Nederlanders bij de eerste 16 en. vier Russen bij de eerste 16, zo te horen houden zij elkaar toch nog aardig in evenwicht. Behalve natuurlijk als je het erven anders stelt: vier Noren bij de eerste vier, vier Russen bij de middel ste zeven, en vier Nederlanders bij de laatste twaalf (althans van de 16 over blijvers). Eén grote troost hebben we nog: een sport waarin zo weinig lan den waarvan zoveel met zo weinig inwoners zoveel in de melk te brokken hebben, kan nooit een internationaal belangrijke of serieus te nemen sport zijn! Dus wat zullen we ons druk maken9 n» lartsm De overheid is onder bepaalde voorwaarden bereid de bedrijfstak betaald voetbal tijdelijk financiële steun te verlenen. Maar in het geval die financiële injectie achterwege mocht blijven, lijkt het betaalde voetbal, in navolging van takken van sport als basketbal, volleybal en tafeltennis, in handen te vallen van de commercie. De shirtreclame zou daar een eerste uiting van kun nen zijn. Jan Masman is er ook een pertinent tegenstander van. i om wor- 3 per- 3113, 7 41, In juni 1973 stapte Jan Masman als een volslagen leek de betaalde voetballerij binnen. Een spijkerhar de wereld vooral, vaak bij het geme ne af. Hoe heeft hij die voetbal- jungle ervaren? „In één belangrijk opzicht is de .situatie identiek: de wensen zijn vele, maar de middelen beperkt. Het grote verschil bestaat echter vooral daarin, dat de politiek een Soort erecode kent, die ik in de voetbalwereld vaak mis. Een voor beeld. Voetbal International publi ceerde onlangs een foto van een ontklede Jacques Hogewoning op een hotelbed. Aan zijn ogen kun je zien dat hij toen dronken was. Zoiets is in de politieke wereld Vol- j— De in de voorbije jaren waan zinnig hoog opgevoerde spelerssa larissen liggen voor een niet gering deel ten grondslag aan het nu drei gende bankroet van het- vaderland se topvoetbal. Ook FC Twente heeft dapper in die optocht meege lopen. Noodgedwongen? neem aan dat Zwikwoning de Engel- sen er wel even op attent zal maken dat er dank zij de 90.000 Nederlandse guldens 9000 meer toeschouwers te verwachten zijn die 90.000 gulden hogere inkomsten waarborgen! In voetbalkringen is dat douceurtje van Zwikwoning aan Barcelona overi gens met veel wenkbrauwfronsen ont vangen. Want waarom zou de KNVB wel een hoog bedrag aan Barcelona betalen voor Cruijff en Neeskens, en niet eenzelfde bedrag aan Ajax voor Krol en Geels, en een iets lager bedrag aan Feyenoord voor Nico Jansen en Rijsbergen? Barcelona is tenslotte niet armlastiger dan welke Nederland se club dan ook. Bovendien gooi je goed geld naar vreemd geld, terwijl die extra inkomsten voor Ajax. Feyenoord, PSV en AZ’67 tenminste binnen de eigen gemeenschap zouden blijven. Óm de discussie over deze pikante materie te vergemakkelijken, heb ik nu even uitgerekend hoeveel de KNVB voor de uertcktüewde spelen zou moe ten betalen Het baduag oan 90.0H0 gul Aan welke voorwaarden moet FC Twentes nieuwe voorzitter vol doen? Masman: „We hebben tien verlangens op papier gezet, maar hebben al direct een aantal punten moeten schrappen. Een’ dergelijke man zou ook een onuitstaanbaar figuur zijn. Zo’n man is in Neder land gelukkig niet te vinden. Ver volgens ga je prioriteiten stellen, waarbij wij ons er wel degelijk van bewust zijn dat de kandidaat even tuele tekortkomingen met andere kwaliteiten kan compenseren. Uiteindelijk zijn we tot de conclusie gekomen dat de nieuwe voorzitter een bepaalde interesse voor voetbal moet hebben, wat verstand moet hebben van modern management en dat zijn contacten naar bedrijfs leven en overheid zo onafhankelijk mogelijk moeten zijn. Voorts zal hij een klein beetje flexibel met zijn werktijd moeten kunnen bmspringen”. den mag je natuurlijk niet domweg doormidden delen: voor Cruijff wordt f 55.000 betaald, voor Neeskens f 35.000. Uitgaande van deze bedragen kom ik tot de volgende prijslijst: Schrijvers-Van Beverenf 17.500, Suur- bier f.16.000, Krol f 40.000, Hoven kamp f15.000, Rijsbergen f20.000. Peters f 30.000, Willy van de Kerkhof f 17.000, Willem van Hanegem f 11.000 per speelhelft, Rensenbrink f50.000. Nico Jansen f22.000, René van de Kerkhof f 17100, Gerard van der Lem f 14.000. Thijssen f 19.000, Jongbloed voor f5000 werphengelmateriaal, Dus- baba f 14.500. Van der Kuylen een boe- kenbon, Geels f35.000 en Kees Kist f 14.500. „Volgens mij hebben we in het bestuur nu genoeg mensen uit het bedrijfsleven. We hebben elkaar echter in zoverre gevonden, dat mijn opvolger in elk geval verstand moet hebben van professioneel management. Daar heb ik wel vre de mee. Belangrijk is echter, dat de nieuwe voorzitter een stuk onafhan kelijkheid meebrengt tegenover elke groepering. Bij FC Twente is de post van manager nu goed bezet. De financieel-economische kennis is bij Van Dalen weliswaar niet aan wezig, maar dat hebben we binnen het bestuur kunnen compenseren. Daarom ligt de situatie nu ook dui delijk anders dan vier jaar geleden, toen we in feite nog aan het begin stonden van de professionalisering bij FC Twente. Nu we zover zijn, zal de voorzitter in beginsel bereid „Vanuit concurrentieover wegingen waren we soms wel verplicht tegemoet te komen aan de verlangens van een speler. We heb ben wel eens meer moeten betalen dan ons eigenlijk lief was. Boven dien hadden we voortdurend te maken met langlopende contracten. Als socialist heb ik daar wel eens moeite mee gehad, maar als voorzit ter diende ik op de eerste plaats de belangen van FC Twente te beharti gen. In een instituut als FC Twente kun je moeilijk politiek gaan bedrij ven, laat staan partijpolitiek”. De KNVB heeft in de personen van de heren Hogewoning en Zwikstra met Barcelona de deal gemaakt dat Johan Neeskens en Johan Cruijff mee mogen spelen tegen Engeland voor een statie geld van f 90.000. Ik vind het noch van Barcelona onredelijk dat het dit bedrag vraagt (want het speelt dezelf de dag vriendschappelijk tegen St. Germain de Paris en dan moet signor Agustin Montal de hele dag tegen de verwijtende gezichten van de Franse organisatoren aankijken, tenzij hij het geluk heeft dat de Fransen zonder Cruijff en Neeskens niet meer willen waardoor Barcelona een bedrag van enige tienduizenden dollars derft), noch van Zwikwoning onredelijk dat hij dit bedrag voor Cruijffkens neer telt. Ik heb geen idee hoe zo’n vriend schappelijk duel is geregeld, maar ik moeten zijn terug behoeve van de professionele lei ding. Dat is een uitgangspunt.” Tussentijds hoopt Jan Masman echter wel een positieve bijdrage te kunnen leveren bij het zoeken naar een geschikte opvolger. Tegenover de Twentse voetbalwereld, en FC Twente in het bijzonder, voelt hij dat als een plicht. In samenspraak met alle betrokken partijen, zoals de professionele leiding, de spelers, de gemeente Enschede, de Vrien denkring. de stichting Gouden Actie en de stichting Voetbalbelan- gen Twente, is inmiddels een pro fielschets ontworpen van de nieuwe voorzitter. FC Twente heeft daarbij bewust gekozen voor een werk structuur die wejiswaar vele maan den zal vergen,.maar die tegelijker tijd de mogelijkheid van een foutie ve keuze praktisch uitsluit. te ijsberen. „Camera omhoog! Camera omhoog!” riep hij, in de hoop dat zijn merknaam uit beeld zou verdwijnen, zodat hij niet langer geassocieerd zou worden met deceptie, nederlaag, onkunde, gebrek aan klasse, smaakbe- derf, en wat niet al. „Ik voel me een zak" zei Henk Unie Kaas, met een vanzelf sprekendheid die de directeur van Unie Kaas in gejammer deed uit barsten. En alles wat er verder nog gerept werd, over een onoverbrugbare achterstand die waarschijnlijk niet meer in te halen was en dat soort dingen, betrok de directeur op zijn Unie Kaas, die het zo duidelijk had moeten afleggen tegen de Tilfeter, de Jarlberg en de Yetost geitekaas! „De meeste bestuurders zijn afkomstig uit het zakenleven. Stoop is ongetwijfeld een man met grote kwaliteiten, maai’ als bestuurder vergeet hij dat onderscheid aan te brengen. In zijn eigen bedrijf bepaalt hij de grote lijnen, maar in de voetbalwereld ligt dat wel iets anders. Hij is veel te veel een ego tripper om een goed sectiebestuurs- lid te kunnen zijn. Maar eigenlijk zouden alle leden van het sectiebe- stuur weg moeten. Dat dit recente lijk niet is gebeurd, komt omdat de tegenkandidaten in zekere zin ook controversieel waren. Dit voorjaar De Noorse SSSS’ers hebben het vori ge weekeinde krachtig toegeslagen: Storholt, Stenshjemmet. Sjoebrend en Stensen namen bij de Europese sehaatskampioenschappen de eerste vier plaatsen in beslag, en alle overige Nederlandse, Russische, Zweedse. Finse en Oostduitse krabbelaars kwa men er niet of nauwelijks aan te pas Ze reden nog net niet achter een stoel, om niet onderuit te sullen, maar veel scheelde het niet, heb ik begrepen. Een onvergefelijk moment was voor mij het interview na afloop met Hans van Helden en Leen Pfrommer ..Unie Kaas” stond er op hun borst kas geschreven Handenwnngend liep de chrecteur >xjw ümt Kaas af) dal moment voor mjn toettel heen en teee* „Zowel vanuit economisch oog punt bezien als vanuit CRM-sfeer, is het te rechtvaardigen dat de over heid tijdelijke steun verleent aan de (noodlijdende) bedrijfstak betaald voetbal. De discussies daarover zijn op dit moment nog erg onzuiver, maar moeten wel voortgang vinden. Gebeurt dat niet, dan komt het voet bal onherroepelijk in handen van die harde cómmercie. De zeggen schap berust dan niet meer bij de club, maar bij het bedrijfsleven. Dan krijg je toestanden zoals in de basketbal- en volleybalwereld, waar de sponsors de dienst uitma ken. Van enige betrokkenheid met de club, en dat is essentieel, zal bij het publiek geen sprake meer zijn wanneer de club het ene seizoen Stuyvesant Enschede heet en het volgende seizoen Skol Enschede. Het publiek gedoogt dat niet. Maar dat zou wel eens heel snel kunnen gebeuren wanneer de KNVB de belangengroepen niet snel uit het dal haalt. Het zou de dood van het topvoetbal betekenen.” Met andere woorden: het zwarte geld vloeit nu kennelijk wel naar FC Twente toe. En juist daar tegen heeft de socialist Jan Mas man, en terecht natuurlijk, zich voortdurend verzet. Vergeefs ken nelijk. paar jaar geleden, want inmiddels zijn de meningen veranderd en is het Engelse voetbal, dat publiek trekt ondanks zijn taktische tekortkomin gen, een modelboerderij geworden voor clubs als Sparta, FC Utrecht, Roda JC en Haarlem, Het moet haast wel een „lekkere” wedstrijd worden, een prestigewed- strijd zonder dat het mes op tafel hoeft vanwege de broodnodige overwinning, interessant ook omdat het Engelse elf- tal het geleidelijk aan meer in „voet ballers" dan in „hardhollers" gaat zoe ken, en Zwartkruis een mixture zal moeten samenstellen van routine (Cruijff, Krol, Neeskens, Rijsbergen, Suurbier, Geels) en toekomst (Hoven kamp, Peters, Nico Jansen, Van der Lem, Thijssen, Dusbaba), plus nog een paar om de hoop levend te houden. En dan toch niet meer dan een samenvat ting van 20 minuten op de buis? Woensdagmiddag (deze rubriek moet nu eenmaal op woensdag al géschreven worden) wist men bij Stu dio Sport niet beter of er zou inder daad (wegens gebrek aan zendtijd?) alleen maar een hoogtepunten- en dieptepuntenfestijn van Engeland- Nederland worden gemaakt, maar omdat de „principaal” (Bob Spaak) afwezig was, wist men dat ook niet met stellige zekerheid. Ik hoop dat men nog bijtijds verstandiger wordt. Anders moet minister Van Doom maar ingrijpen, want de Nederlandse econo mie laat het niet toe dat we voor een of twee dagen landverhuizertje spelen door met ons allen naar Wembley te Die profielschets is momenteel in het bezit van de betrokken partijen, die deze hele maand de gelegenheid hebben hun wensen en verlangens en de naam van een eventuele kan didaat bij het bestuur kenbaar te maken. Masman: „Daarna gaan we alles inventariseren. Met de door FC Twente gevolgde procedure duurt de opvolging misschien wat langer dan te doen gebruikelijk, maar we hebben voor alles’willen vermijden dat we een overhaaste keuze zouden doen, waarvan FC Twente misschien later spijt zou krijgen. Dat de spelers over de opvolging meepraten, vind ik eigen lijk vanzelfsprekend en is tegelijk een indicatie dat FC Twente grote waarde toekent aan inspraak en medezeggenschap. Ik heb er ook totaal geen moeite mee de spelers een stuk verantwoordelijkheid te geven. Het wordt zo zoetjesaan tijd dat er namens de spelers iemand in het bestuur zitting neemt. Zoiets kan gewoon niet uitblijven.” inderdaad dienen te voor de financiële problematiek van het betaalde voetbal. Ik erken ook, dat je op deze manier totaal verkapte verhoudingen krijgt. Laatst liet een bestuurslid van ons mij de huishouding van AZ zien. Die zag er niet buitensporig hoog uit, maar zo’n overzicht heeft natuurlijk geen enkele waarde wan neer de boeken van Hitachi er niet naast liggen. Datzelfde geldt voor FC Amsterdam. Uit transferonder- handelingen met een speler van die club is ons wel duidelijk geworden hoe de verhoudingen (Starlift) daar liggen. Vooral in dat opzicht zal de voetbalhuishouding grondig gezuiverd worden.” Woensdagochtend las ik in de krant, die wel eens vaker miskleunt op het gebied van de juiste voorlichting, dat het niet in de bedoeling van Studio Sport van de NOS ligt om de voetbal- wedstijd EngelandNederland inte graal uit te zenden. Ik schrok me hal verwege het bericht al een hoedje, op twee derde schrok ik me het apezuur, en toen ik het helemaal gelezen had. bleek ik me het leplazerus geschrok ken te zijn! Dat kon toch niet waar zijn! Geen enkel probleem met concur rerende wedstrijden, en dan toch alleen maar een samenvatting van wat dan weliswaar een vriendschappelijke wedstrijd is, maar toch ook een wed strijd die door de betrokkenen bloedse rieus zal worden genomen, omdat het prestige van enerzijds het „bakermat- voetbal” en anderzijds het „moderne voetbal" op het spel staat! Wat hebben de Engelsen, bij gebrek aan eigen deelneming, het Nederlands voetbal niet opgehemeld en omhoog geschreven tijdens en na het wereld kampioenschap in München al was het alleen maar om de Westduitsers afbreuk te doen, met wie nog enkele wereldkampioenschapsappeltjes te schillen waren. Hoe hoog is Johan Cruijff niet in de vaart der volkeren opgestoten door wijze voetbalspecia- listen als Brian Glanvillë in The Sun day Times eh de Herald Tribune! En wijzelf, wij Nederlanders, hoe dikwijls hebben we niet gesmaald op het dol driftige Engelse voetbal, dat wij met onze brains ontregelden en zoetjesaan in de vernieling speelden Althans een „De voorstelling die ik mij vooraf had gemaakt, is achteraf deugdelijk gebleken. In tal van opzichten is het een sluwe wereld, dat is inderdaad waar. Toch vormt de voetbalmaat schappij in dat opzicht nauwelijks een uitzondering binnen de gewone maatschappij. Ook daarin kom je gemene en prettige dingen tegen. Voor mij lag de moeilijkheidsfactor vooral daarin, dat ik mij die hele vpetbalmaterie noodgedwongen snel eigen heb moeten maken. Hil- brink zou mij een jaar in werken. Daar had ik mij erg veel van voor gesteld, maar door zijn overlijden en een half jaar later dat van Olijve stond ik ineens alleen. FC Twente miste plotsklaps zijn twee steunpi laren, die de club toch groot hadden gemaakt. Ik moest daardoor snel .Eigenlijk zouden alle leden sectiebestuur weg moeten’ v>. et ■*^*^*1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27