Vorster wil NOORWEGEN WIJST ZES RUSSEN UIT NIEUWE VERKLARING OVER MIDDEN-OOSTEN Ondertekenaars Charta willen land niet uit Plaats in ether wordt moeilijker bereikbaar Rhodesië niet pressen Overleg EEG-ministers Buitenlandse Zaken achtergrond i PREVENTIEVE MAATREGELEN UIT VREES VOOR NIEUWE AANSLAGEN Voorstel ministers Russische auteurs doen oproep tot steun Sacharov •EN NG AN ;oek wd est »en Speculaties es gen hap- 'ram Iron- ver- land rr in es Onder druk 3 2 9 JANUARI 19 7 7 ZATERDAG BINNFN- EN BUITENLAND I I ieid tie •g lië n- h- its en ;le ir- Z - (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De ministers van Buitenlandse Zaken van de negen EEG-landen, die maandag in Londen bijeenkomen voor hun periodiek politiek overleg, zul len aan het eind van dit beraad een nieuwe gemeenschappelijke verklaring afleggen over de basis voor een oplossing van het Israelisch-Arabische conflict in het Midden-Oosten. (Van onze redacteur in Turkije, Frans van Hasselt) 1ST AN BOEL. Alle tekenen wijzen erop dat het donderdag gehouden gesprek tussen de Grieks-Cyprische president Makarios en de Turks- Cypriotische leider Rauf Dek tasj van historische betekenis is geweest. Het is duidelijk dat het gesprek, dat drie uur duurde het was voor het eerst sinds veertien jaar dat de twee leiders bij elkaar waren een gevolg was van de aan beide zijden aanwezige bereidheid tot flinke concessies. (Vervolg van pag. 1) In de eerste berichten over de nieuwe aanslagen was er sprake van I vijf doden en zeker vier zwaargewonden. Later werden deze cijfers via een verklaring van het hoofdkwartier van de Guardia Civil in Madrid gecorrigeerd. De twee politiemannen werden neergeschoten door twee onbekende schutters, die een spaarbank binnengingen in de Madrileense buitenwijk Campamento, een arbeidersdistrict in de Spaanse hoofdstad. 9 Politieke spanning in Spanje „Op verzoeken onze grens te sluiten en MAKARIOS Haag, Abraham Kidron, bracht aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens de schrijvers is elke actie van de politie tegen Sacharov om politieke redenen, een schending van het slotak koord van de Europese veiligheidsconfe- rentie in Helsinki in 1975. Sacharov kreeg vorige week van het Russjsche openbaar ministerie de waar schuwing op te houden met zijn „belaste rende activiteiten”. [ende ift hij 'eren- idt te drie- trbei- lizen ider end- het ster lart :eer het een iten leer bui- llen Uit het wetsvoorstel blijkt voorts dat met meer de minister van CRM, maar de rechter voortaan moet oordelen of bepaal de programma’s de veiligheid van de Staat, de openbare orde of de goede zeden in gevaar brengen. Een minister is voor deze taak niet geschikt Aldus luidt één der bepalingen uit het voorstel tot wijziging van de Omroepwet, dat door minister Van Doorn (CRM) en staatssecretaris Van Hulten (Verkeer en Waterstaat) bij de Tweede Kamer is inge diend De goedkeuring van de tarieven van de STER wordt aan de Reclameraad ont trokken. De taak van de Reclameraad wordt beperkt tot het geven van voor schriften voor de inhoud van de STER- uitzendingen en het houden van toezicht daarop. Hierdoor, zo meent minister Van Doorn, kan wederzijdse beïnvloeding van de beide taken (tarieven, inhoud) worden voorkomen Hajek en Huebl zeiden gisteren tegen journalisten dat zij er niet aan denken Tsjecho-Slowakije te verlaten. uiterst verontwaardigd over de ontvoe ring, begin deze week, van luitenant- generaal Emilio Villaescusa. Quilis, pre sident van het hoge militair gerechtshof. Pas twee dagen geleden vaardigde de regering-Suarez een verbod uit op alle demonstraties, gaf ze de politie uitgebrei de bevoegdheden inzake huiszoeking en arrestatie en gaf ze opdracht tot strenge controle op wapenvergunningen om het geweld tegen te gaan. De Spaanse politie-adviseerde gisteren enkele linkse politieke partijen hun bureaus te ontruimen, kennelijk uit vrees voor een aanslag van uiterst rechts. Enke le uren slechts nadat Villaescusa maan dag was ontvoerd drongen twee schutters met machinegeweren een gebouw van jusr titie binnen en doodden er vijf communis tische advocaten. De explosie van het geweld in Spanje - de ernstigste sinds de dood van Franco in 1975 - valt samen met het begin van onder- handelingen tussen de regering-Suarez en de linkse oppositie over democratische parlementsverkiezingen in dit voorjaar ter definitieve ontmanteling van de 40 jaar oude Franco-dictatuur. vnje vestiging op hei hete eiland woidt gewaarborgd Dat zou bijvoorbeeld kunnen door aan te geven dat de Negen er voorstander van zijn dat de vredesconferentie in Genève snel moet beginnen en wellicht zelfs dat de Palestijnse Bevrijdings Organisatie (PLO) aan deze conferentie moet deelne men. Israel is tot nu toe terughoudend over deelname aan een conferentie in Genève en weigert met de PLO om de tafel te gaan zitten. De ongerustheid van Israel over deze nieuwe ontwikkelingen bleek gisteren onder meer uit een bezoek dat de Israëlische ambassadeur in Den Verder hoopt men in Belgrado van bei de zijden met nieuwe voorstellen te komen, om de samenwerking tussen Oost en West te verbeteren. Bovendien wil men in Belgrado afspraken maken voor wat er na deze conferentie moet gebeuren, waar bij wordt gedacht aan een regelmatiger bijeenkomen van de deelnemers van de Veiligheidsconferentie. De discussies over de andere onderwer pen van het Europees politiek beraad in Londen zullen waarschijnlijk weinig meer inhouden dan het uitwisselen van informatie. Zo staan de kwestie-Cyprus, Zuidelijk Afrika. Portugal en de wens van dat land lid te worden van de EEG. op het programma. De oproep was ondermeer gericht aan de Amerikaanse president Jimmy Carter, zijn Franse ambtgenoot Giscard d’Es- taing. de kanseliers Schmidt van West- Duitsland en Kreisky van Oostenrijk en aan de Britse vorstin. De Russische ambassadeur werd giste ren geroepen op het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Oslo. Daar werd hem meegedeeld dat de derde secretaris van de ambassade en de chauffeur wegens han delingen die in strijd zijn met hun diplo matieke status, ongewenst zijn. Ook drie diplomaten van de Russische handelsver- tegenwoordiging in Oslo en de correspon dent van het persbureauTass hadden illegale handelingen gepleegd en moesten meteen het land verlaten. Het telegram wa,s getekend door Vladi mir Voinovitsj en Lidia Tsjoekovskaja, beiden vorig jaar uit de Russische schrij versbond gestoten, en Vladimir Kornilov en Lev Kopelev, die wel lid zijn van de bond. n Uyl ing in naam rtrou- aarbij D). de tek en eropr aldus nddag lijkse Van jheid eder- n het nUyl 'ijn- len- eegt n de van eeft elke ging Dit pre cede Oostenrijk heeft echter laten weten dat het alleen bereid is ondertekenaars van het Charta asiel te-vèrlenen als zij daar zelf vrijwillig voor kiezen. In Den Haag werd de afgelopen week gespeculeerd over de vraag of de Negen in hun nieuwe verklaring, die mede wordt opgesteld met het oog op de komende reis van de Westduitse minister Genscher naar het Midden-Oosten, wel licht weer verder in de richting van de concessies aan de Arabieren zou kunnen gaan. sië lie- in zo •m- ■ele de Llle ing aan moorden moet worden gezocht in bemoei enissen van de Russische geheime politie KGB. Deze zou pogen de democratisering van Spanje en de toekomstige toetreding tot de NAVO te blokkeren, zo schreef hij De ager dan aeeft ging raar- >ord- it de ig te niet at er ‘gen als eit lat en in er ien am ■- Los Angeles en schoten het daar op wacht staande lid van de Guardia Civil dood. Volgens ooggetuigen ging het in beide gevallen om jongemannen, die stil, profes sioneel en in totale rust handelden. Ze openden het vuur op de agenten voordat deze de gelegenheid kregen te reageren. Na de aanslag in de bank in Los Angeles richtten de aanvallers zich tegen een poli tieauto, die naar de plaats van de aanslag was gesneld. Ze brachten het voertuig met een bom of een handgranaat tot stilstand en doorzeefden het vervolgens met kogels. Twee leden van de Guardia Civil (para militaire politie) liepen zware verwondin gen op. Volgens politiekringen werden later drie personen gearresteerd nabij de plaats van de aanslag op de politieauto. Tot gisteravond laat had niemand de verantwoordelijkheid opgeëist voor de nieuwe gewelddaden. Terwijl het ministe rie van Binnenlandse Zaken het Spaanse volk poogde te verzekeren dat regeringen politie de situatie onder controle hadden, werden overal rond Madrid wegversper- ririgen opgericht. Alle politiemannen en leden van de Guardia Civil werden gemo biliseerd en speciale eenheden werden naar de luchthaven gestuurd om vertrek kende passagiers te controleren. Politieke waarnemers in Madrid zeiden dat de aanslagen op de veiligheidstroe pen de woede van Spaanse generaals nog zullen vergroten. Vele generaals waren al In hoeverre Denktasj onder druk van Demirel tol deze ontmoeting is overge- Tenslotte zullen de negen ministers van Buitenlandse Zaken de laatste hand leg gen aan het gemeenschappelijk standpunt dat de vertegenwoordigers van de Negen moeten innemen bij de volgende zitting van de Europees-Arabische dialoog, van 10 tot 12 februari in. Tunis „Hun machinegeweren waren kenne lijk voorzien van geluiddempers want de schoten werden nauwelijks gehoord”, zo zei een klerk van de bank. Twee uur later stapten twee of drie mannen eveneens een spaarbank binnen in de buitenwijk PRAAG (AFP). Vier ondertekenaars van „Charta 77” zijn gisteren op het bureau voor paspoorten en visa in Praag ontboden, maar hebben het aanbod naar Oostenrijk te vertrekken van de hand gewezen, aldus een mededeling van de toneelschrijver Pavel Kohout. Hij zei dat de ambtenaren van het bureau van de weigering hadden kennis genomen, maar dat geen gewag was gemaakt voor een eventueel gedwongen vertrek. Na de aanslagen van gisteren is Cata laanse oppositieleiders in Barcelona poli tiebescherming beloofd en het Madrileen- se paleis van justitie werd gesloten, even als het kantoor van het nationale persbu reau EFE. De kantoren en huizen van prominente politici van de oppositie in de hoofdstad stonden al onder bewaking. Hoewel met name Nederland er steeds voor heeft willen waken dat de uitspraken van de Negen niet te zeer de Arabieren tegemoetkomen, ten nadele van de Israe li’s, is het (ook door Nederland onder schreven) standpunt van de EEG-landen de afgelopen jaren wel steeds meer in de richting van het Arabische standpunt gegaan. Op de lijst van ondertekenaars van het Charta die volgens de Tsjechoslowaakse autoriteiten in aanmerking komen om gebruik te maken van het Oostenrijkse asielaanbod staan ook de namen van Jiri Hajek, Milan Huebl, Vaclav Havel en Jiri Lederer. De twee laatsten zitten al twee weken gevangen. De lijst is dezer dagen door de ambassadeur van Tsjecho- Slowakije in Wenen aan het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zake.n over handigd. lik, een van de auteurs van het „manifest van 2000 woorden” en Pavel Kohout. gaan, is nog de vraag Het zou inderdaad kunnen zijn dat het Turks „staats raison" heeft meegespeeld: de noodzaak van ratificatie van een Amerikaans- Turks defensie-akkoord dat vorig jaar maart door de ministers Kissinger en Gaglayangil is gesloten, waarbij Tur kije ruim 1,3 miljard dollar aan militaire hulp voor vier jaar krijgt Minister Van Doorn stelt vervolgens voor dat de NOS alleen nog programma's maakt, die bij uitstek geschikt zijn voor een gezamenlijke aanpak (Eurovisie- uitzendingen, etc.). De ontmoetingstaak moet worden geschrapt. MOSKOU (Reuter/DPA). Vier Russi sche schrijvers hebben een aantal wester se leiders een telegram gezonden waarin zij een oproep doen tot steun aan Nobelprijs-winnaar Andrej Sacharov, die volgens hen het gevaar loopt de mond te worden gesnoerd door de Russische autoriteiten. Maar ook Makarios zal een deel van zijn aanhang net deze ontmoeting van zien hebben vervreemd, de communis ten en meer nog de socialisten onder zijn onverzöenlijke lijfarts Lyssaridis. Deze laatsten willen niet capituleren voor enigerlei idee van bi-zonale opde ling Hun leuze is- alle vluchtelingen terug, niet de helft In hun ogen is Maka rios bezig zijn leuze van een „langdurige stnjd’ te verraden De ‘oenadering wordt door hen gezien als buigen voor Amerikaanse en NA VO-druk De bisschoppen en andere bestuurders van de veertien Tsjechoslowaakse bis dommen hebben een gezamenlijke verkla ring uitgegeven, waarin zij met nadruk bekendmaken dat zij niet behoren tot de ongeveer driehonderd ondertekenaars van „Charta 77”. Zij wijzen erop dat zij hun standpunt ten aanzien van inaat- schappelijke vraagstukken diverse keren en ondubbelzinnig tot uitdrukking heb ben gebracht in pastorale brieven. een boycot in te stellen kunnen wij niet ingaan, omdat ze strijdig zijn met het beleid van deze regering", aldus de pre mier. Verslaggevers maken aantekeningen ter wijl ze de politiewagen bekijken die onder andere door een bom werd getrof fen. Een van de inzittenden kwam om het leven. Zuid-Afrika zal blijven zoeken naar vreedzame oplossingen van de problemen van zuidelijk Afrika, maar is niet bereid pressie uit te oefenen of iets oneervols te doen, zei Vorster. KAAPSTAD (Reuter). Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft gisteren in het parlement verklaard dat hij Rhodesië niet wil dwingen een oplossing te aanvaar den die door derden wordt gedicteerd. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het wordt nieuwe omroeporganisaties aanzienlijk moeilij ker gemaakt zich een plaats in de ether te verwerven. Voordat definitief zendtijd wordt toegewezen, moeten zij een jaar achtereen bewijzen programma’s te bren gen, die afwijken van wat de bestaande omroeporganisaties reeds laten zien en horen. Met deze „drempel-eis” moet de verscheidenheid in de omroep vergroot en de thans toenemende versnippering ver kleind worden. Deze verklaring zal volgens Haagse diplomatieke kringen in grote lijnen de standpunten samenvatten zoals die tij dens de recente Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New Vork namens de Negen zijn afgelegd. Terwijl in 1967, na de juli-oorlog, in resolutie 242 van de Verenigde Naties nog slechts werd gesproken van de noodzaak van een oplossing van het probleem van de Palestijnse vluchtelingen, legden de Negen na de oktoberoorlog van 1973 melijk (onder druk van de olieboycot) een verkla ring af waarin werd gesproken van „de legitieme rechten van het Palestijnse volk”. Tijdens de afgelopen Algemene Vergadering van de VN gingen volgens waarnemers de Negen weer wat verder door te stellen dat het Palestijnse volk eventueel aan zijn nationale identiteit inhoud zou kunnen geven door een terri toriale basis, wat een erkenning inhoudt van het recht van de Palestijnen op een eigen land President Carter heeft er geen geheim van gemaakt, dat hij ratificatie van dit akkoord gekoppeld wil zien aan voort gang in de Cyprus-kwestie. Én een van zijn eerste regeringsdaden is geweest, het akkoord voor hernieuwde bestude ring terug te nemen, waardoor behande ling door het Congres opnieuw wordt uitgesteld Naast het Midden-Oosten zullen de negen ministers van Buitenlandse Zaken maandag en dinsdag in Londen voorna praten over de Oost-West- verhoudingen, in het licht van de tweede* Europese conferentie over veiligheid en samenwerking, die in juni van dit jaar in Belgrado zal worden gehoudén. Tijdens deze conferentie zullen ministers uit de West- en Oosteuropese landen (zonder Albanië) en van Canada en de Verenigde Staten allereerst nagaan in hoeverre gevolg is gegeven aan de aanbevelingen en beloften van de eerste Veiligheidscon ferentie in Helsinki, in mei 1975. De toenadering is al met al zo specta culair dat het niet zal ontbreken aan openlijke of bedekte reacties uit min stens twee achterbannen de Turkse en de Grieks-Cy.priotische In Turkije pleit de ultra-religieuze Partij van Nationaal Behoud onder vice-premier Erbakan al maanden openlijk voor de uitroeping van een Turks-Cypriotische onafhanke lijke republiek Zij meende dat zij daar bij Denktasj aan haar zijde had Nu deze de wenselijkheid van bestendiging van een pan-Cypriotische republiek heeft uitgesproken, zal zij wellicht premier Demirel gaan yerwijten de Turks- Cypnotische leidei ondei ontoelaatbare druk te hebben gezet Het Spaanse persbureau Cifra meldde dat een machinepistool, dat bij de aan slag op de communistische advocaten werd gebruikt, van Amerikaanse makelij was. Het is van het type-Marietta, dat in gebruik is bij geheime diensten van bepaalde landen. De Amerikaanse ambassade in Madrid weigerde commentaar te geven op dit bericht. Amerikaanse kringen zeiden dat het wapen, al wordt het vervaardigd door een maatschappij in Ohio, niet door Ame rikaanse geheime diensten wordt gebruikt. Ze ontkenden dat de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA betrokken zou zijn bij het geweld in Spanje. Een columnist in het Spaanse avondblad Informaciones zei dat een verklaring voor de steeds geheimzinniger ontvoeringen en Makarios van zijn kant heeft al vóór de conferentie schriftelijk laten vastleg gen dat van Turkse zijde bereidheid blijkt te bestaan tot inperking van de Turkse zone (nu bijna 40 percent) tot 32 percent en tot verdere onderhandehn gen daarover Dit lijkt in overeenstem ming met het nieuwe project dat op instigatie van president Carter is opge steld en in coördinatie met de Europese Commissie als verzoeningsvoorstel is ingediend De voortgezette onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van de twee bevolkingsgroepen, die nu m het bijzon dei dooi Denktasj in het vooruitzicht zijn gesteld zouden dan vooral ovei dn percentage gaan alsmede ovei de ster k In New York -hebben onder meer de Nederlandse minister Van der Stoel en ambassadeur Kaufmann namens de négen EEG-landen gezegd, dat voor het conflict in het Midden-Oosten een oplos sing moet worden gevonden die alle lan den in het gebied veilige grenzen garan deert en die recht doet aan de gerecht vaardigde eisen van het Palestijnse volk. Deze eisen betref en met name de toewij zing van een gebied (waarschijnlijk de door Israel bezette westelijke Jordaanoe- ver en de Gaza-strook) voor de vestiging van een Palestijnse staat. De vier ondertekenaars waren Zdenek Mlynar. voormalig secretaris van het cen trale comité van de communistische par tij, Frantisek Kriegel, voormalig voorzit ter van het nationale front, Ludvik Vacu- Denktasj blijkt eraan te hechten de buitenwereld duidelijk te maken dat het initiatief voor de ontmoeting van hem is uitgegaan. Hij heeft een brief van 9 januari aan Makarios doen publiceren, waarin hij de aartsbisschop uitnodigde tot dit gesprek Makarios had eerder in een interview in de Times de bereidheid te kennen gegeven in te stemmen mei een federale oplossing voor Cyprus, mits het principe van vrije circulatie en Het opmerkelijke is nu, dat Denktasj op dez.e basis heeft willen onderhande len, nadat hij nog vorig jaar deze bewegings- en vestigingsvrijheid totaal strijdig met het principe van een bi- zonale federatie (d.w.z. de verdeling van het eiland in een Griekse en een Turkse zone) had genoemd. De verslechterende economische situatie in zijn eigen zone lijkt hem te hebben overtuigd van het voouieei van een nieuwe vermenging van heide bevolkingsgroepen, nadat eenmaal van linkse zijde de bestuurlijke scheiding op geografische grondslag is erkend. neemt ernstige vormen aan Oplossing kwestie-Cyprus lijkt in zicht te respectievelijk zwakte van het centra le intercommunitaire bestuur, .waarvan Denktasj de wenselijkheid in zijn brief van 9 januari onderstreept OSLO (DPA). Vijf Russische diplo maten en de correspondent van het Russi sche persbureau Tass zijn gisteren m Noorwegen tot persona non grata ver klaard. De dag ervoor werd een ambte naar van het Noorse ministerie van Bui tenlandse Zaken na aan geheime bijeen komst met een secretaris van de Russi sche ambassade aangehouden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3