Huishoudschool krijgt geen rijwielstalling van loodswezen Jasperina de Jong met een teleurstellend programma Basketbal- en handbalveld op Schoonenberg Alleenstaanden centrum kan weer draaien Senior-loods J. Snijders nam node afscheid GS gaan akkoord met uitbreiding van De Kijkgrijp H4RDIÏK aan de lijn. Maar mevrouw Van Dalen of zoiets.) VANAF 1FEB. HEEFT DE 7-UP POPFOON ’N NIEUW NUMMER 020 7G70H rl BETER LEVEN 2 1 KOENRAAD BIJL NA 25 JAAR HUISVESTINGSPROBLEMEN Drukbezochte receptie op sociëteit „JOZEFIEN EN JASPERIEN De Mens Geloof K. W. Bijl Kameraadschap ONTHOUDEN DUS (Anders krijg je niet IJMUIDEN Vijf en twintig jaar geleden stapte de toen 24-jarige Koenraad Willem Bijl als jongste bediende het gemeentelijk bureau huis vesting binnen. Woensdag 1 februari stapt hij er als chef uit. Twintig jaar heeft hij die weinig benijdenswaardige functie bekleed. Zijn kan toorruimte pp de tweede verdieping van „de bunker” aan de Spaarne- straat gaat hij dinsdag inruilen voor een ander ambtelijk vertrek in het stadhuis. Koenraad Willem Bijl blijft chef van de zogenoemde afdeling woonruimteverdeling maar gaat zich in die functie tevens bezig houden met „sociale zaken” en „volksgezondheid”. Een mijlpaal in de carrière van een man die zich met zijn hele ziel en zaligheid heeft gewijd aan de nood van anderen. Woningnood wel te verstaan. Een begrip dat in de huidige samenleving de klank heeft gekregen van een onaangename ziek te. Een ziekte die jaren kan duren. Die bij de één gepaard gaat met kriebels en bij de ander met een stevig portie ongecontroleerde zenuwen. VELSEN Jasperina de Jong is een fenomenaal „show-mens”, die wat mij betreft in geen enkel opzicht behoeft onder te doen voor wereldsterren als Catherina Valen te of Liza Minelli. Vandaar dat zij zich in Nederland in een enorme populariteit mag verheugen zodat, toen verleden jaar in het nieuwe programma van de Velsense kunst kring „Voor Allen” ook haar show „Jozefien Jasperien” kon wor den aangekondigd, er voor dit op treden al na enkele dagen geen kaart meer verkrijgbaar was. Don derdagavond was het dan eindelijk zo ver en in de geheel uitverkochte Stadsschouwburg ging het publiek er eens goed voor zitten om aan haar enige kostelijke uren te kun nen beleven. Helaas zijn deze hoopvolle verwachtingen slechts ten dele in vervulling gegaan. Zelfkant (ADVERTENTIE) -miljoen miljoen Leven”. Vijfentwintig in In vergelijking met 25 jaar geleden JAN VAN DAM MM en van aan IJmuiden-Oost overdekte vrede mee. Maar ik wil het natuurlijk wel weten.(lachend). de donder stenen”/ dit 'ua- Het zoor om ig an of er rp de de De namen van de gelukkige prijs- winnars staan als gewoonlijk vermeld op onze puzzelpagina. wat hik- van srtig wil het 0944 veil in Vil- rsus Jer- De een og- op- □n- JU- ge- zan et ig ei ie er- ten en de .era liet is op aat lin ing tij- van tur; 4.40 oor in jke 113) 000, Vie er- irig in- en, lari oe- ;n se t- rg ng op de re- ij- an en. ste Er o’n a- n- ze na es te rn es ral rcin er in ac- id- ren za- or- as- dit ive tan het ac-' JJ-miljoen doend inspecteur in de laatste twee jaar. Hij vertelde, dat de heer en mevrouw Snijders wel de trouwste bezoekers zijn geweest van de soos en bood namens de soos het langzamerhand traditionele, maar niet minder waardevolle geschenk, een schilderij van de loodsboot op zee door A. van der Veer aan. Directeur W. van Rijn van het loods wezen, district IJmond dankte de heer Snijders voor alle jaren, die hij aan het loodswezen heeft besteed, eerst als loods en de laatste tijd als assistent op kantoor. Hij waardeerde vooral de loya le diensthouding van de heer Snijders. Senior-loods W. Verhoef bracht namens IJMUIDEN De leerlingen gemeentelijke huishoudschool Troelstraweg in het „In 1950 kwam ik naar Velsen”. ver telt hij. „In datzelfde jaar ben ik ook getrouwd. De eerste jaren waren gewoon rottig. Je voelde je onmachtig. Op de spreekuren kwamen negentig to.t hon derd mensen die vrijwel allemaal even wijs de deur uitgingen als ze er in waren gekomen. Je kon niets voor ze doen. Een paar honderd per jaar kon je helpen. Momenteel is dat aantal gedaald tot veertig a vijftig bezoekers maar het aantal wachtenden vertoonde door de jaren heen een stijgende lijn. Omstreeks VELSEN Het Gymnasium Felise- num krijgt een eigen zevenhandbal en basketbalveld, samen met de handbal vereniging Full Speed. Het college van Velsen zal de raad voorstellen om op het speelterrein aan de Piersonlaan een officieel sportveld voor deze beide spor ten aan te leggen. Het speeltereein, dat achter de staantribune van Sportpark Schoonenberg ligt, is in de huidige situa tie voor het spelen van sportwedstrijden feitelijk ingeschikt. De hele entourage van woonruimte- verdeler nummer-T stelt weinig voor. Een kale vergadertafel met 8 stoelen. Aan de wand wat pretentieloze versie ring. In een hoek een kwijnende kamer plant. Op de brede venstervank, waar achter een ruim uitzicht over het Marktplein naar in rookwolken gehulde Hoogovens, een stapel ambtelijke dos siers. Achter een enigszins ouderwets houten bureau met gedraaide poten zit de man die maandag „open huis” houdt. Een bewegelijke grijzende verschijning. Gekleed in een correct tweed costuum, Al pratende bezig met een ball-point of een elastiekje. De laatste dag in de oude vertrouwde omgeving. Een blik terug over 25 jaar actief bezig zijn met woonruimteverdeling. ZOALS REEDS opgemerkt is Jasperi na de Jong een artieste van zeldzaam 'groot formaat, die haar moeilijke vak door een verbluffende veelzijdigheid tot in de vingertoppen beheerst. In haar frêle persoontje is een groot scala aan beweging, zang en mimiek verenigd, waar het publiek tijdens een optreden alle facetten wordt getoond. Maar dan moet zij hier door een tekstschrijver ook wel voor in de gelegenheid worden ge steld. En wat dit betreft leek mij de verwisseling van Lennaert Nijgh voor Namens de loodsensociëteit dankte voorzitter J. Struylaart de heer Snijders hartelijk voor de medewerking, die de soos van hem heeft gehad als dienst- De stand is nu: 2.657.271,72 Inmiddels zit er 3.109,49 in de extra duizend,jespot. 1954 en 1960 was het een gouden tijd. Op het ögenblik zijn de wachttijden in vergelijking met de moeilijke jaren nau welijks gedaald. Vier tot vijf jaar is geen uitzondering. Ik kan met best be grijpen dat veel mensen er moedeloos van worden. Dat ik dat niet ben gewor den komt omdat „de mens” mij interes seert. Ik voel me emotioneel betrokken bij de problemen die ze aandragen. Mensen boeien me. Stuk voor stuk lij ken ze me universeel. Alle problemen worden hier voor me uitgestald. Jonge mensen willen vrijen.trouwen. Een huis heb ik niet voor ze. Het enige wat ik voor hen kan doen is ze te adviseren hun aanhankelijkheid aan elkaar daar door niet verloren te laten gaan. Leef met elkaar, maar gebruik een voorbe hoedsmiddel Ja zo ben ik”. NA DE PAUZE werd deze lijn onge veer voortgezet, waarvan ons vooral het grappige „duo” met de violist is bij geble ven. Bij dit alles was het hoogst frap pant dal de climax aan het slot moest bestaan uit de reeds beroemd geworden .Minutenwals” van Chopin en het na vrante liedje over de abortus. Maar dit waren nummers uit een vroeger reper toire. de de zullen zonder overdekte rijwielstalling moeten doen. Hét college van B. en W. vindt de geraamde kosten voor de bouw 22.000,- te hoog. Bovendien zou de stalling erg kwetsbaar zijn voor vernie lingen en zou ook het onderhoud erg duur uitvallen, aldus de overwgingen van het college. GS hebben geen moeite met de plan nen omdat de verbouwing aan de ach terzijde plaatsheeft. „De uitbreiding van het complex betekent niet of nauwelijks een verslechtering van het woonmilieu”, aldus het provinciaal bestuur in een toelichting. Erkend wordt dat het laden en lossen van de vrachtauto’s hinderlijk is voor de woonomgeving. GS maken daarbij echter de kanttekening dat de vergroting van het magazijn, een van de doelstellingen van de uitbreiding, in houdt dat het laden en lossen minder frequent behoeft te gebeuren. In het ve-gote magazijn kan immers meer wor den opgeslagen, aldus de redenering van GS. De vrees van omwonenden dat de groteresup ermarkt ook meer klanten zal aantrekken en derhalve ook meer ver keer. delen GS niet. Zij wijzen erop dat „De Kijkgrijp” een wijkfunctie heeft met een vaste, klantenkring. De bezwaren van een aantal bewoners in de buurt van de supermakt zijn voor GS dan ook geen aanleiding geweest de verklaring van geen bezwaar te onthouden. Ondanks deze provinciale goedkeuring kan het nog geruime tijd duren voordat gestart kan worden met de verbouwing. Een tegensputterende bewoner heeft na melijk aangekondigd zijn berging die het bedrijf nodig heeft voor de uitbreiding, niet af te staan. Deze tegenwerking kan leiden tot een privaatrechtelijke proce dure, die jaren zou kunnen duren. VELSEN-NOORD Het „Alleen staandencentrum” aan de Wijker- straatweg in Velsen-Noord, kan bin nenkort weer volop draaien in de eigen ruimte. B. en W. van Velsen hebben besloten het centrum een vergunning te verlenen, nu door het aantrekken van een vakbekwame be heerder met de benodigde papieren aan de eisen van de Drank- en Hore- cawet is voldaan. Koen Bijl praat snel, graag en veel. Heeft een heleboel te vertellen. Hoeft niet te zoeken naar antwoorden op vra gen die hem worden gesteld omdat hij geen andere voorstelling van zaken hoeft te geven dan de enjge juiste. Eerlijkheid is voor hem een zaak van groot gewicht. Daarom is hij nooit echt gebukt gegaan onder de bedreigingen en verdachtmakingen waarvoor hij in ver band met zijn, beroep niet gespaard is gebleven. de collega’s zijn dank over voor kameraadschap, die men altijd van scheidende loods had onvervonden. „Ais loods nam je echt niet alleen de klein tjes, maar je durfde ook de allergrootsten aan”, zei hij, herinnerend aan de laatste reis van de heer Snijders als actieve loods, toen hij de „London Bridge”, het grootste schip, dat Amsterdam heeft aangedaan, beloodste. „Ook op kantoor bleef je een collega, waar we te allen tijde terecht konden”, aldus de heer Verhoef. OVERGENS MAG hier niet uit wor den afgeleid dat deze show in een verlo ren avond moest resulteren, daarvoor is het taletn van Jasperina de Jong te groot. Trouwens het gehele programma werd met veel raffinement gebracht, be geleid door een virtuoos combo en een ongebrijpelijk knappe techniek. Maar het 'publiek had toch liever de andere Jasperina gezien. Na al deze waarderende woorden werd hei op de sociëteit de hoogste tijd om de dorstige kelen te smeren en in een gezelligesfeer heeft ieder persoon lij k van de heer en mevrouw Snijders afscheid kunnen nemen. Guus Vleugel overigens geheel buiten haar schuld nu niet bepaald een gelukkige ruil. DIT KWAM wel' heel sterk/ tot uit drukking in het eerste 'deel van haar show, waarvoor Jasperina een aantal teksten was verstrekt dat alleen maar geschikt kan worden geacht voor het oproèpen van een soort abstracte situa ties. Meestaf rijmloze liedjes, meer ge-, schikt voor een chansonnière of een voordrachtskunstenares. Een en ander door het publiek nogal onwennig beluis terd, omdat men in zijn herinnering nu eenmaal een andere Japerina voor ogen 'hield. Hoe virtuoos dit alles door haar overigens wérd gebracht. Slechts een maal werd het haar voor de pauze veroorloofd even de „oude” Jasparina te laten zien en wel in dat kostelijke liedje over een mislukt liefdesavontuur. „Ook woonruimtekoek kun je maar één keer verdelen Ook deze keer is er weer een bedrag van vijfduizend gulden belas tingvrij te winnen, mits u de goéde oplossing inzendt op een briefkaart (tenminste 1,25 extra aan postzegels plakken) of een bedrag van 1,25 of meer per giro overmaakt. De oplossing van puzzel 18 luidde: COMMUNICATIE HET TOVER WOORD VAU NU. .'Cïfcfci ,-V SANTPOORT. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben een verkla ring van geen bezwaar afgegevën voor het verlenen van een bouwvergunning aan de supermakrt ,,De Kijkgrjjp”. Deze supermakt wil haar filiaal aan de Bloe- mendaalsestraatweg in Santpoort uit breiden. mag het aantal bezoekers per uur zijn gedaald, de problemen zijn er niet min der om geworden. „Vroeger”, licht Koenraad Bijl toe, „zat je met de problemen van kale huisvesting. Tegenwoordig zit je met de problematiek van de „overloop”. Daar naast zijn er gewijzigde begrippen over renovatie, planning en rehabilitatie. Het werkterrein is gewoon dieper en bredei’ geworden. Een merkwaardig verschijnsel is dat c'e zelfkant van het leven zich als het ware heeft verplaatst. Vijfentwintig jaar geleden werd die bepaald door de financiële sfeer.de armoede. Daar voor is de geestelijke armoede in de plaats gekomen. Dat is een veel groter probleem. Ik zeg altijd maareen tientje daar is nog wel aan te komen. Maar wat moet je met allerlei neuroses die voortkomen uit geschonden huwelij ken. Echtscheidingen zijn een probleem apart. Homofilie is voor mij geert pro bleem. Als twee knapen als echtpaar behandeld willen worden heb ik daar De wieg van Koeraad Willem Bijl stond in Herwijnen. Voortgekomen uit het gereformeerde nest maakt hij er geen geheim van dat het geloof hem een steun is geweest. Het heeft zijn kijk op mensen en hun problemen bepaald. „Het ergste”, zo verklaart hij” vond ik <fe verdachtmakingen. Mensen dife er zich van. bedienden riep ik op. Ik be sprak dé achtergronden van mijn moti vatie en luisterde naar hun standpunten. Het meest opvallende is natuurlijk dat jalouzie de mensen er toe drijft, om degenen die je op een bepaald moment wel kon helpen, een etiket op te plak ken. Politieke kleur en religie worden makkelijk als „reden van voorkeur” aangedragen. Het is je reinste kolder. Temeer waar een definitieve toewijzing altijd gaat over een pluriforme commis sie waar tal van groeperingen en instan ties in vertegenwoordigd zijn: Bedrog is een poging die vaak wordt gehanteerd om aan woonruimte te ko men. Na verloop van tijd kijk je daar doorheen. Natuurlijk zijn er problemen. We be schikken gelukkig over een staf van specialisten die ieder op eigen terrein die problemen kunnen onderzoeken. De ech te noodgevallen hoeven niet zo veel toelichting. Die til je cr wel uit. Voor keur bestaat er bij mij niet.hbewel (weifelend). de sociaal zwakkeren hebben misschien een stèepje voor. Dankbaarheid ervaar je zelden. Daar heb ik ook geen moeite mee. Men be schouwt het als een vanzelfsprekendheid na een bepaalde wachttijd te worden geholpen. Ik denk altijd maar „geen bericht, goed bericht”. In ieder geval is het zo dat in de problemen waar ik overdag intensief mee bezig ben kan vergeten als ik de deur van mijn kan toor achter me dichttrek. Als ik dan niet zou kunnen zou ik het geen vijfentwin tig jaar uitgehouden hebben”. IJMUIDEN Voor senior-loods J. Snijders betekende zijn afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van 55 jaar het einde aan een loopbaan in het loodswezen, die meer dan 25 jaar geleden begon. Voor zijn afscheidsreceptie, die in de loodsensocië teit „Recht door Zee” werd gehouden, was een grote belangstelling, niet alleen van allen die rechtstreeks met het Loodswezen te maken hebben, maar ook van alle omringende diensten uit de scheepvaart, zoals mensen van de CVV, VSA, de havendienst van Amsterdam en zelfs drie kapiteins van Goedkoop. Koenraad Willem Bijl, jaar heeft hij zich beziggehouden met het verdelen van de meest begeerde koek. Woonruimte. „Tja”, merkt hij wat filosoferend op, „je kunt de koek maar één keer verdelen hè Voor de rest probeer je het leed wat te verzachten met begripê. Begrip is warmte en warmte maakt ijs kapot. Ik heb gelukkig nog wat vrije tijd. Houd me bezig met politiek en wat kerkzaken. Lezen is m’n uitgesproken hobby. In andere geloven ontdek je raakvlakken, ik geloof dat te veel men sen letten op de verschilpunten. Dan krijg je de sfeer van „waar kan ik je pakken”. Als Christen kun je moeilijk machtsdenkend bezig zijn. De basis waarop je bezig bent is dus smal. Maar dat laatste is een begrip waarvan je zelf de afmeting van moet bepalen. Als wel denkend mens”. Namens de loodsensociëteit „Recht door Zee” kreeg de heer Snijders een schilderij van de loodsboot aangeboden. Op naar de diie miljoen. Dat is de slogan, die wij inzetten ten behoeve van de puzzelaktie voor het Nationaal

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5