President Carter wil vierdaagse werkweek Bestrijding van geluidsoverlast Drukkers Brabant Pers Hoogovens: houden langzaamaan-actie Openbare aanklaagster: 20 Benthuizen Enorme kettingbotsing kost één mensenleven John Eylders overleden Ambtenaar bekent in zaak SPORT Dode bij brand in Rotterdam „Ludwina J. schuldig f 125 miljoen fijne PRINSES JARIC Jfli Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR Late krant voor 250.000 abonnees Man aangehouden die trein wilde Vermist vliegtuig in Oeganda gevonden Ongeveer dezelfde temperaturen AGENDA pagina 7 Aantal pagina’s vandaag: Tekentafels Verkeer in Limburg ernstig gestagneerd ROERMOND-WESSEM. Het ver- keer in Limburg is vanmorgen in zeer ernstige mate gestagneerd. Gedurende vier uur is het verkeer op de autosnel weg E-9 en de rijksweg 268 nagenoeg onmogelijk geweest als gevolg van een reeks botsingen. Door plotselinge ppvrie- zing raakten op beide belangrijke we gen een honderdtal voertuigen betrok ken bij botsingen in zeer dichte mist. Een vrachtwagenchauffeur is daarbij verongelukt. Een nog niet bekend aantal personen raakte gewond. laten ontsporen Befaamd café- en galeriehouder 99 2 Té ruwe liefde Kunst 10 6 NAAIMACHINES UITENDAAL AUSTIN PARTS TOT -40% FIAT PARTS TOT -50% Prijs van losse nummers verhoogd f s, Umuider Courant Paul G. G. Bannink sr. (Van onze correspondent) Extreme kou teistert VS (Van onze Haagse redacteur) waterleiding-extreme (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) (Van onze kunstredactie) 3 Plaatselijk Nieuws 5, 7, 9 8 Beurs 11 10 Radio en tv Strips 13 t/m 19 Sport Gedempte Oude Gracht 97 -103 -106 tel 32 46 50 Koningstraat 40. Tel. 321061, Haarlem. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Prinses Beatrix viert, vandaag haar 39ste verjaardag. Wat de gevolgen kunnen zijn van de combinatie gesprongen vorst ondervond de eigenaar van deze auto in de Amerikaanse stad Detroit. plaats op rijksweg 268 tussen Roermond en Baexem. Vrijwel gelijktijdig botsten enkele voertuigen tegen elkaar op de Maasbrug in de E-9 bij Wessem. Door de te discussiëren. Als gevolg daarvan rol den de eerste kranten pas vanmorgen rond vijf uur van de persen, in plaats van om half drie. Brabant Pers is uitgever van het Bra bants dagblad in Den Bosch, het Hel- monds dagblad, het Eindhovens dagblad en het Nieuwsblad van het zuiden dat in Tilburg uitkamt. 4e sportpagina: Energie na misstap concurren tie weer alleen koploper. Als iemand zichzelf heeft gevon den, kan niemand hem gemak kelijk meer leiden. Castrol GTX p. Itr f 2 99 Alle auto uitlaten tot -30.% Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) Inkoop jUWELEN Verkoop Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. Voortgaande kostenstijgingen wa ren reden om per 1 januari 1977 de abonnementsprijzen van alle Neder landse dagbladen te verhogen. Alleen de prijs van een los nummer bleef nog onveranderd. Per 1 februari 1977 wordt ook deze prijs aangepast. De lossenummerprijs van onze bladen bedraagt vanaf die datum 70 cent per exemplaar. De minister' van Economische. Za ken heeft toestemming verleend om de lossenummerprijs te verhogen. DIRECTIE DAMIATE PERS B.V. Groentjes De PvdA stelt zich op het standpunt1 dat voor betaalde sportbe oefenaars een collectieve arbeidsovereenkomst tot stand moet komen. Naast deze verplichte invoering van een CAO werd in het socialis tische verkiezingsprogramma tevens opgenomen dat wijziging van het transfersysteem noodzakelijk is. President Carter heeft de ondernemin gen verzocht om ter besparing van ener gie over te gaan op een vierdaagse werkweek van veertig uur. De president oriënteerde zich gisteren zelf in Penn sylvania. een van de elf zwaar getroffen WASHINGTON (DPA) De extreem strenge winter die grote delen van de Verenigde Staten nog altijd vast in zijn greep heeft, neemt steeds dreigender vormen aan. Meer dan 1.6 miljoen mensen in vijftien deelsta ten kunnen wegens gebrek aan aardgas niet werken. staten, omtrent de omvang van de win terse terreur. Het aantal doden als gevolg van de kou is opgelopen tot veertien. De mees ten zijn door zware sneeuwval in hun auto’s verrast en doodgevroren. Gevreesd Verwachting van het KNMI tot dinsdagavond: John Eylders is 76 jaar geworden. In Zand Voort en wijde omgeving was hij vooral bekend als galeriehouder. Daar voor heeft hij jarenlang zijn bekende Cafe Eylders gehad aan het Leidseptein. Daarnaast bezat hij ook gedurende een aantal jaren een hotel aan de Cöte d’Azur en een restaurant in Laren. (Van onze redacteur in' Jeruzalem) JERUZALEM. De openbare aan klaagster heeft de rechtbank te Tel Aviv gevraagd het Bredase meisje Ludwina J. schuldig te verklaren aan samenzwering tegen de veiligheid van de slaat Israel door het verzamelen van geheime infor matie over veiligheidsmaatregelen in vliegtuigen naar Israel en op het vlieg veld Ben Goerion in Tel Aviv. dichte mist en het plotseling glad wor den van het wegdek vonden nog tiental len botsingen plaats. Op de rijksweg 268 raakten 30 voertuigen betrokken bij DEN HAAG. Om de lawaaiover last van de Hoogovens in Wijk aan Zee t; brengen tot aanvaardbare proporties (55 decibel) zullen er voorzieningen aan de installaties van het staalbedrijf ge troffen moeten worden, cie tenminste f 120 miljoen gaan kosten. Daarnaast zijn er aanvullende geluidwerende voor zieningen nodig aan 1100 huizen in Wijk aan Zee ten bedrage van 5 miljoen. na blijft leider in de Spaanse competitie. De eerste botsing vond rond zeven uur Dit staat in het zogenaamde METRA- rapport over de kosten van de bestrij ding van industrielawaai, dat mejt het oog op de komende behandeling van het wetsontwerp geluidshinder in opdracht van minister Vorrink werd gemaakt. Door de bovengenoemde maatregelen zal het lawaai van Hoogovens in ook vrij wel alle andere woongebieden rond de fabrieksterreinen worden gereduceerd tot 45 decibel ’s nachts of minder. In het wetsontwerp geluidshinder wordt 55 de cibel overdag en 45 ’s nachts als maxi mum toelaatbare grens aangegeven. (Zie verder de plaatselijke pagina’s). van Palestina is de vernietiging van de staat Israel. Het was veel normaler ge weest als zij had beweerd dat zij welis waar de doeleinden van deze organisatie kende, maar niet had geweten dat zijzelf hier een rol in speelde”. Ludwina bekende wel dat de bom die de Rode Hulp in mei 1976 bij het bedrijf van Hoechst in Amsterdam plaatste een daad van solidariteit was met Baader- Meinhof. maar ze ontkende even later dat de Rode Hulp enig contact met de Baader-Meinhofgroep had. Deze reuzeschildpad uit een dierenpark in Seattle brak bij verwoede toenaderingspogingen :at een vrouwtje zijn linkervoor- poot. Dierenartsen hebben, na de poot gezet te hebben, het enorme beest op een plank met wieltjes gebonden, waarmee hij nu vro lijk rondrijdt. Of hij nu uit de buurt van de vrouwtjes blijft is niet bekend. 7e sportpagina: Weer succes voor Haarlemse schermster Yvonne Boomgaard. aanrijdingen. Zeker zestig voertuigen botsten op de autosnelweg bij Wessem tegen elkaar. „De ravage is enorm Overal langs de weg zag je groepjes tegen elkaar gebot ste auto’s staan”, aldus een ooggetuige. Door de kettingbotsingen raakte het verkeer op de autosnelweg E-9 tussen Maastricht en Nederweert geheel in de knel. Op de weidelijke rijbaan richting- Maastricht stond vanmorgen een file van zes kilometer. Op de rijbaan rich- ting-Nederweert is de file opgeheven. Het verkeer op de Rijksweg 268 tussen Roermond en Baexem verliep zeer lang zaam. Overwegend droog weer met zonnige perioden, maar plaatse lijk ook mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Minimum tem peraturen van nul graden vlak aan zee tot min zes graden plaat selijk in het binnenland. .Maxi ma enkele graden boven nul. 2e sportpagina: Telstar verloor opnieuw op ui terst schlemielige wijze. Barcelo- Verder meent de openbare aanklaag ster, mevrouw Sirota, dat is bewezen dat Ludwina J. contact heeft gehad met een agent, die de uitvoering van deze samen zwering heeft geleid. De openbare aanklaagster betoogde vanmorgen uitvoerig tijdens haar requi sitoir dat Ludwina J. tijdens haar kruis verhoor voor de rechtbank zonder enige logica heeft gelogen: juist haar „totale onwetendheid in niet essentiële,, alle daagse zaken is ongeloofwaardig”, zo betoogde mevrouw Sirota. „Hoewel Lud wina J. toegaf dat ze regelmatig kranten las. ontkende zij te weten dat het doel van het Volksfront voor de Bevrijding wordt dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen, aangezien talrijke voertuigen nog niet konden worden geborgen. De invloed van de kou op de economie is nog niet te overzien. Het departement van Economische Zaken vreest, dat de voor januari verwachte conjunctuurstij- ging is uitgebleven. Verscheidene grote gasbedrijven heb ben een vermindering van de toevoer tot tien percent aangekondigd. Als de gas druk verder zou verminderen, zou een algehele uitval niet denkbeeldig zijn. Veel scholen, theaters, restaurants en winkels moesten al sluiten. Volgens een officiële schatting hebben de afgelopen week 8500 bedrijven met een half mil joen werknemers het werk gestaakt. In het midden-westen en noordoosten van de VS ligt de sneeuw plaatselijk vijf meter hoog. Jan Zwartkruis had zijn assistent Groenewoud zaterdagavond speciaal naar RWDMClub Brugge gestuurd om te kijken in hoe verre Nico de Bree geselecteerd zou kunnen worden als doelman voor ZANDVOORT. John Eylders. tot kort galriehouder, is vanmorgen vrij plotseling overleden in het Marinehospi- taal in Overveen. Vorige week donder dag was hij daar voor een galsteenope ratie opgenomen. Na de operatie zijn complicatie opgetreden. De complicaties maakten een nieuwe ingreep nodig, die John Eylders niet meer te boven is gekomen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG-BENTHUIZEN. Een van de vijf aangehouden ambtenaren, die vorige week maandag met twee wethouders werd gearresteerd op ver denking van verduistering in dienstbe trekking bij de gemeente Benthuizen, heeft bekend. De twee wethouders heb ben tot op dit moment ontkend zich ergens schuldig aan te hebben gemaakt. De officier van Justitie mr. C. van Steenderen, wilde over de gearresteerde geen nadere mededelingen doen. Mr. Van Steenderen zei wel te' be schikken over bewijzen,maar wilde van daag niet zeggen welke dat zijn. De rijksrecherehe heeft samen met de rijks politie de zaak in onderzoek. Tevens zal het optreden van de politie tijdens de arrestatie worden onderzocht. Toen wer den de broekriem en veters en andere persoonlijke bezittingen van de wethou ders in beslag genomen. Normaal wor den zulke maatregelen pas genomen als een arrestant wordt ingesloten. 3e sportpagina: Hans van Helden ondervond nauwelijks te genstand in Davos. Nederlandse wielercrossers kwamen er in WK-veldrijden niet aan te pas. LONDEN. (Reuter) Het vliegtuig dat gisteren in het noordoosten van Oeganda was vermist heeft daar een noodlanding gemaakt. Alle inzittenden zijn ongedeerd aldus ’n mededeling van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het contact met het toestel ging ver loren tijdens een storm boven het berg achtige en dunbevolkte grensgebied bij Soedan en Kenia. De passagiers, achttien Britten, waren vorige week in Oeganda aangekomen om daar op uitnodiging van president Idi Amin de vierihg bij te wonen van de zesde verjaardag van zijn bewind. MAANDAG 31 JANUARI 1977 67e jaargang nummer 75 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. cn adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 1 7-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. EINDHOVEN (ANP) Bij Rotabest in het Noordbrabantse Best, waar de bladen van Brabant Pers worden gedrukt, is het technisch personeel gisternacht een lang- zaam-aan-actie begonnen. Daardoor krjjgen de 250.000 abonnees hun ochtendblad waarschijnlijk pas vanavond in de bus, zo zei een woordvoerder van het bedrijf. De grafici doen het kalmer aan omdat vrijdag de directie zou hebben geweigerd de automatische prijscompensatie voor 1977 toe te kennen. Het personeel onder brak het nachtelijk werk regelmatig om ROTTERDAM. (ANP) Bij een brand in een kantoorgebouw in het cen trum van Rotterdam is gisteravond een jongeman om het leven gekomen. De brand, die omstreeks 22.00 uur begon en na ongeveer een uur bedwon gen was, legde de bovenste twee van het in totaal vier etages tellende gebouw in de as. Het slachtoffer, dat gevonden werd op een overloop, had zijn woning op de zolderetage. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister De brandweer bestreed het vtiur met groot materieel, omdat er gevaar be stond voor overslaan van het vuur naar aangrenzende gebouwen. (Van onze redactie binnenland) EDE. De Edese politie heeft dit weekeinde de man aangehouden, die tot tweemaal toe heeft geprobeerd de trein Ede-Lunteren te saboteren. Wraakgevoe lens en liefdesverdriet dreven hem tot beide pogingen. Hij heeft bekend ook vrijdagavond van plan geweest te zijn de trein te saboteren. Krantebenichten over ver scherpte surveillance van de politie weerhielden hem ervan. De man is inmiddels 'opgenomen ,in een psychiatrisch ziekenhuis. Aanleiding voor de beide aanslagen was de verke ring die hij zocht met een 13-jarig meisje. De ouders van het meisje wei gerden dit eh wezen hem de deur. Hij verklaarde tegenover de politie op deze manier wraak te hebben willen nemen. De man maakte bij zijn aanhouding nogal een verwarde indruk. Vandaag in onze sportbijlage: le sportpagina: Opmerkelijke rol van Willy van der Kuylen tegen Ajax. Haarlem weer zwak in de aan val. Boskov ontgoocheld over hautaine spel van Feyenoord. Hoofdrcdactie: Jos L. Lodewijks, E. Konmg Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije f Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,—p. jaar f 154,70 p. post f 200,—Losse nummers 65 Ct. 5e sportpagina: EDO komt na knappe over winning weer dichter bij de pe- riodetitel. Wilde taferelen bij Wijk aan Zee tegen NAS. 6e sportpagina: Hattum zegevierde voor twee de keer in zaalhockeytoemooi van HBS. f 'WR dat De Bree geblesseerd uit moest vallen met een blessure aan zijn borstspier. T '"W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1