Verzorgd top-entertainment van Manhattan Tranfer Boedapest toont kunst van zeven Oude songs in unieke Nederlanders verpakking gestoken Pianist Kars boeit van begin tot einde Nieuwe scène speelt Harlekijn, noch knecht noch meester Elke opvoering is een première Groentjes doen wonderen! Bel nu: 023-319272 H Philips batterijen die gaan lang mee. ii'il Fluit en piano in zaal Kadens Aquarium te klein? I 1% cultuur in metaal Kunst en MOSSELEN ETEN f 99 99 RECITAL MET ROMANTISCHE WERKEN Omvangrijke diefstal oude schilderijen PHILIPS PHILIPS 11 KUNST 19 7 7 FEBRUARI DINSDAG 1 l b' PETER CUYPER TAVERNE JOHAN VAN KEMPEN JOHN OOMKES door Ko van Leeuwen de ■V. Openingstijden van maandag t.m. zaterdag van 12.00- 23.00 uur ft I0 Deze week onbeperkt AMSTERDAM Zeven acteurs en drie muzikanten uit Deurne zijn al enige tijd op toernee in ons land met verschillende theatergebeur tenissen die zijn ontstaan door im provisaties en clownerie uit voor bije tijd. Het zijn spelers van het Kollektief Internationale Nieuwe Scène. In Amsterdam hebben en kelen van de groep gedurende een reeks avonden produkties gespeeld die al klaar waren. Eén daarvan was het programma „Jongleurs, vroeger en nu”, dat Charles Cor nette en Hilde Uitterlinden speel den, een ander droeg een erg lang gerekte titel waarvan de essentie luidt „Ik denk er over na” en daar in schitterde vooral Wannes van der Velden in maatschappij-kri- tische liederen. Vanavond gaat een nieuwe produktie van het Kollek tief in de Stadsschouwburg in Arn hem in première: „Harlekijn, noch knecht noch meester”. Donderdag avond komt het Belgische gezel schap ermee in de Haarlemse Stadsschouwburg. Oi (ADVERTENTIE) van ro- ADVERTENTIE) deze (ADVERTENTIE) Drie spelers van het Kollektief Internationale Nieuwe Scène, v.l.n.r. Filip van Luchene, Charles Cornette en zyn vrouw Hilde Uitterlinden. (ADVERTENTIE) moet 5 In Parijs is maandag het nieuwe internationale centrum voor kunst en cultuur „George Pompidou” geopend. Het centrum is gebouwd in een nogal uitzonderlijk metalen constructie. Op de foto een blik in de glazen toegangstunnel met de rol trappen. Hij schreef eigenlijk erg hoofs, maakte kniebuigingen naar de bourgeoise. Neen, wie bij ons Goldoni denkt te zullen zien, zal teleurgesteld naar huis gaan”. 8 8 POLITIEKE KEUZE „Het Kollektief heeft gekozen voor de kant van het volk”, legt Filip van Lu chene uit. „We spelen niet alleen toneel omdat het zo’n leuk vak is. Wij gebrui ken ons vak als een duidelijk middel 'om anderen iets te vertellen, om te getuigen van een opvatting. Dat is veel meer dan theater alleen. We vinden wel dat het als theater zo goed mogelijk bij het publiek moet aanslaan. Het spel moet ze POTSDAM (ADN). Bij een inbraak in het schilderijenmuseum in Potsdam- Sans Souci zijn in het weekeinde tien zeer kostbare werken geroofd. Onder de buit, waarvan de waarde op verscheide ne honderdduizenden guldens wordt ge raamd. bevinden zich een „Portret van een oude man” van Tintoretto, de „Aan bidding door de koningen” van Boudon en een „strijdtoneel” van een onbekende Italiaase meester. niet met zijn prachtige techniek; hij gebruikt haar slechts, in dienst van een expressief uitbeelden van de composities. Zijn voordracht is ontdaan van elk overbodig gebaar en in zijn geladen vertolkingen toont deze pianist ’n sterk gevoel voor het aanbrengen van reliëf door de diverse partijen en een afgewo gen „clair-obscure” op te bouwen. Het Hongaarse instituut voor culturele betrekkingen zocht werk uit van Ad Dekkers. Jan Dibbets, Van Elk, Lucas- sen. Jan Schoonhoven Peter Struycken en Carel Visser. De meesten van hen zullen naar Boedapest gaan. Het belang hiervan is onder meer, dat het publiek in een oosteuropees land in staat wordt gesteld kennis te maken met voorbeel den van Westerse kunst. Bij jonge Oost- europese kunstenaars is voorts de be hoefte gebleken kunst en kunstenaars te zien en te ontmoeten. Het plan wordt uitgevoerd in het kader van het cultu reel verdrag met de betrokken landen. Van de reizende tentoonstellingen wordt de collectie „elementaire vormen” met 43 werken van 13 kunstenaars in maart en april in Engeland geëxposeerd. „Moderne sieraden” van 19 ontwerpers is reeds in Engeland en gaat dit jaar nog naar Ierland. Waar mogelijk worden met de sieraden „Graphics from Mondri- aan’s country” getoond: dertig bladen van constructivistische grafische kunst. Leden van de Nederlandse gemeen schappen in de diverse Canadese steden kunnen dit jaar „Dutch posters” ver wachten. Het is een tentoonstelling van 60 affiches die negen Nederlandse kun stenaars tussen 1960 en 1970 maakten. Vorige maand is de tentoonstelling van Scheepsarcheologie over de Zuiderzee in het Scheepvaartmuseum in Stockholm opgesteld. In april is ze in Dusseldorf, West-Duitsland te zien. Daar is dan ook „Dutch design for the public sector”, die vorige maand nog in het Joegoslavische Zagreb was. De collectie prenten van politie-carto- nist Frits Behrendt is in Zwitserland (Zürich en Genève) en België. DEN HAAG (ANP). In Boedapest wordt deze en volgende maand werk getoond van een aantal Nederlandse beeldende kunstenaars. Bij gelegenheid van de opening van de expositie zullen zij er enkele dagen aanwezig zijn. De zelfde tentoonstelling zal ook in Polen worden opgesteld. Al was zijn weergave van (allereerst) vier Scarlatti-sonates niet eens bepaald stijl vol te noemen het pedaalgebruik bij toonladderloopjes stond mij zelfs be slist tegen de meditatieve instelling daarentegen waarmee hij met name de sonate in f (Andante moderato) naar voren bracht deed die allesbehalve prin cipiële kant eraan volkomen vergeten. Er werd gemusiceerd! En hoe! Jean-Rodolphe Kars, die in Parijs werd opgeleid door Jean Doyen, epateert Verse Zeeuwse mosselen, gekookt in witte wijn, met diverse groenten en geserveerd met twee sausjes en stokbrood. 12,50 p.p. Kleine Houtstraat 70 Haarlem Telefoon 023-320885 AMSTERDAM. Adam Paul van het Amerikaanse vocal kwatet de Manhat tan Transfer tijdens de finale van hun show in een bij rockers zo geliefd motorjack gestoken spuwt de woor den bjna uit: „You wanna encore? You get it”. Hij kamt zijn kuif nog eens op en loopt uitdagend heupwiegend naar de rand van het podium. Het publiek in de gisteravond voor amper zestig procent bezette Nieuwe Rai Concertzaal kon er niet genoeg van krijgen en genoot met volle teugen van fantastisch en verzorgd top-entertainment. Close-harmony groepen of andere ar tiesten die op een grote vocale vaardig heid kunnen bogen zijn er meer, maar het unieke van de Mahattan Transfer zit ’m in de verpakking. Live ziet het vier tal er zeer aantrekkelijk en levenslustig uit, terwijl knappe choreografietjes, Vlie gensvlugge verkleedpartijen en razends nelle gimmicks hun veelal uit de jaren vijftig afkomstig materiaal nieuw leven inblaast. De Mahattan Transfer „covert” namelijk niet allen, maar doch voor ziet oude liedjes van een op maat gesne den nieuw jasje of parodieert op een uiterst komische manier. Brein achter de groep is hun arran geur en comboleider Ira Newbome overigens een meer dan verdienstelijk gitarist van hem is het concept en de invulling daarvan afkomstig. Alan Paul (tenor), Tim Hauser (bariton), Janis Sie gel (alt) en Laurel Massé (sopraan) vor men een goedogend, contrastrijk kwar tet dat al jarenlang dat concept bij- schaaft, uitdiept en verrijkt tot een suc cesformule. Met uitzondering van de sterk op Hemingway lijkende Hauser die dan ook minder solieert beschik ken ze over een meer dan normaal stembereik, hetgeen het de groep mak- kelijiker maakt voor een grote afwisse ling in de programma-opbouw zorg tet dragen. Gospel, ballads, rock roll, croonerwerk, hop, alles wat maar naar de jaren vijftig riekt, komt aan de beurt. Vanaf de eerste akkoorden staat het geheel als een huis. Een stevig musice rend combo (gitaar, piano, bas. drums, orgel, percussie) levert de juiste onder houw voor de energieke aanpak van het Transfer-kwartet, dat dadelijk een visi tekaartje afgeeft met That Cat is High en vocaal schittert in Gimme some Skin. Het tempo waarin de anderhalf uur wordt volgemaakt, ligt haast absurd hoog, al wordt zo nu en dan wat gas teruggenomen tijdens een ballad, zoals in We’ll be together again dat direct Sedert 184'4 Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel. 023-312992 ROOD: NORMAL DUTY. GOUD- HEAVY DUTY, ZWART DOUBLE DUTY. AMSTERDAM. Een laaiend en thousiast publiek bracht gisteravond op niet mis te verstane wijze hulde aan een van de jonge pianistische talenten van onze tijd: Jean-Rodolphe Kars. Begrijpe lijk, die unanieme opgetogenheid, want het spel van deze 29-jarige, in India geboren Oostenrijker, boeit van begin tot eind. Filip van Luchene, eveneens speler bij het Kollektief, neemt het woord van Cornette over: „In dit stuk laten we een groepje mensen zien dat om de een of andere reden in de gevangenis terecht gekomen is. Ze hebben even gratie ge kregen en willen dan hun ervaringen vertellen. Daarmee willen ze trachten anderen voor de gevangenis, de arm der wet, te behoeden, maar ze laten daar naast wel degelijk een kritisch geluid horen. Dat laatste is natuurlijk niet de bedoeling geweest van degenen die het groepje gratie verleende. Daarom eindigt het stuk ook weer met opsluiting. Hoe dan ook, er blijft een waarheid overeind SLAGERSROOKWORST heerlijk bij stampot, nu ook nog voordelig bij v. d. Geest Keurslagerijen Charles Cornette over Harlekijn: „Aanvankelijk vroegen we Arturo Corso of hij voor ons de Knecht van twee meesters van Goldoni kon regisseren. Dat zag Arturo niet zitten. Het stuk werd door ons wat uit elkaar gehaald en samen met Arturo zijn er veel nieuwe delen ingevaagd. Filip van Luchene heeft er toen een vertaling van gemaakt, niet eenvoudig, want de essentie die in het Italiaans doorklinkt moet in zo’n vertaalde tekst blijven bestaan. De hui dige versie is heel anders dan het oor spronkelijke stuk van Goldoni. Je zou het een metafoor van een verburgelijkt auteur kunnen noemen. Goldoni was al lang geen echt commedia dell’arte meer. Dat merkte je allemaal in Beethovens Sonate opus 81a in Es, „Les Adieux”, die op die manier vervuld was van spanningsrijke contrasten, maar met be houd van een klassiek totaalevenwicht. Kars’ eveneens opmerkelijk aan de dag tredende intuïtie voor het afwegen van hoofd- en bijzaken, werd wel heel duide lijk in Thème et Variations opus 73 van Fauré. Nooit zal een door de componist als omspeling bedoelde figuur bij deze vertolker ongemotiveerd uit die achter- grondfunctie worden gelicht. En waar de muzikale lijn ook maar even iets cantilene-achtigs krijgt, laat deze manticus de toon zingen. Manhattan Transfer tijdens een van de vele liedjes anno de jaren ’50 in de RAI- Congreszaal in Amsterdam. (Foto Kuno Grommers) HEAVY °UTY Romanticus, ja, vanzelfsprekend. En dan louter en alleen gebruikt in positie ve betekenis. Want wie een publiek zo kan meenemen in Schuberts’ „Wanderer Fantasie” (in feite een verkapte sonate met cyclisch principe, waarvan de delen in elkaar overgaan), zonder een moment van inzinking, heeft artistieke inlevings- en uitbeeldingsvermogens van de hoogste orde. Kars’ pianistiek werd hier optimaal uitgebuit en bewerkstelligde een ver smelting van de liedachtige en virtuoze bestanddelen, die Schuberts’ opus 15 tot zijn recht deed komen «op een manier die terecht een ware ovatie uitlokte. de hele avond interesseren, maar in het verloop van het stuk moet onze politieke keuze duidelijk worden. Arturo Corso heeft twee versies van Harlekijn ge maakt. De laatste hebben we gekozen. We hebben open repetities gehouden, toegankelijk voor het publiek en we hebben ook de mening van de toeschou wers gevraagd. Gelukkig hebben we niet over belangstelling te klagen gehad. Oorspronkelijk werd er bij Harlekijn bijna geen muziek gemaakt. Dat hebben we veranderd. Er zijn verscheidene strijdliederen in verwerkt, onder meer ook uit het Chileense verzet. De muziek komt vooral uit Italië, uit wat Dario Fo (ook auteur van Mistro Buffo, red.) bij een bracht. Maar in Harlekijn zit ook Vlaamse volkscultuur verwerkt, liede renmateriaal van eigen bodem”. Kollektief Internationale Nieuwe Scène legt elke produktie vast op gram mofoonplaten, die in eigen beheer wor den uitgegeven. „Want”, zegt Filip van Luchene tenslotte, „Je hebt platenpersers en platenafpersers”. „Harlekijn, noch knecht noch mees ter” is een toneelwerk dat gemaakt is door de Italiaan Arturo Corso, die ook lid is van het Kollektief. Hij en de andere spelers zijn - evenals de muzi kanten - voortgekomen uit de Mistero Buffo-produktle, die een aantal jaren geleden zoveel succes oogstte. Het gezel- schap van toen heeft zich inmiddels gesplitst in twee spelersgroepen, het In ternationale Kollektief Nieuwe Scène en De mannen van de Dam. Allebei zijn ze op hun eigen manier bezig met maat schappij-kritisch theater. HAARLEM. Onze muziekmedewer ker, de fluitist Johan van Kempen en zijn vaste begeleidster, de pianiste Ineke Don. geven aanstaande donderdagavond (20.15 uur) een recital in concertzaal KADENS in de Smedestraat. In dit „ex tra” concert, dat buiten de verschillende series valt die de Stichting Kadens dit seizoen te bieden heeft, zijn enige bij zondere composities te beluisteren in het genre waarin het dan optredende duo zich de afgelopen jaren speciaal heeft onderscheiden: de Franse fluit-pianolite- ratuur uit de eerste helft van deze eeuw. Onder meer zal uitvoering worden ge geven aan de in 1924 geschreven Passa- caille van Rhené-Baton: de componist die destijds in Nederland bekend werd als dirigent van de zogenaamde „Kur- haus-concerten” in Scheveningen, waar op hij orkestwerken van de toenmalige moderne Franse componisten (Debussy, Ravel, Roussel) bij het Nederlandse pu bliek introduceerde. Johan van Kempen en Ineke Don verzorgden in 1974 de Nederlandse radio-première van „impressionistische” Passacaille. Voorts zal het duo Van Kempen -Don een Suite, uit 1927, van Auguste Cha puis (een leerling van Cépar Franck) uitvoe ren en zullen daarnaast nog composities van Bach, Gaubert en Carf klinken. Ineke Don speelt ter afwisseling van de gezamenlijk te vertolken werken in dit programma, drie pianosoli van respectie velijk Scarlatti. Schumann en Van Kempen. volgt op een fijnzinnige versie Woody Herman’s Four Brothers. Tijdens een introductie door Hauser slagen de andere drie erin zich om te kleden voor Don’t let go, een r b nummertje, dat door Janis Siegel aan stekelijk wordt gebracht. In My Heart’s Desire gaat het er wat sensueler aan toe. Prima ouderwetse koortjes, maar ook het adequaat overnemen van de leadvo- calen bestempelen de Manhattan Trans fer tot de beste in dit genre. Laurel Massé, t°cb al bet type van de doortas tende tante, komt bij de laatste uithaal met een nieuwtje. Ze springt als een volleerd rockzanger omhoog (ik zie dat bijvoorbeeld Todd Rundgren op pumps nog niet doen). Solistisch als een eerste klas vamp in Scotch Soda doet ze het ook heel best, al imponeert haar enorme bereik nog meer dan haar fraaie fysiek. Dam Paul zet op zijn beurt een per fect Mexicaantje neer, krijgt de lachers op zijn hand en groeit tot grote hoogte in wat Latijns-Amerikaans werk, waarin de anderen inmiddels vanzelfspre kend al weer omgekleed goed steu nen. Java Jive (gewaagd tekstje), het van een snelle choreografie voorziene You can depend on Me, het mooie Chanson d’Amour. Je voulais te dire en Candy worden opgevolgd door rappe praat van Tim Hauser die als El Dorado Candy („the fastest talking d.j. around”) wat de mist in gaat. Paul met het stemmetje van een Frankie Valli paro dieert vervolgens gelukkig foutloos, compleet met de striptease van een ge vierd rockzanger. Een schitterende finale waarvan het publiek intens geniet. De Mahanttan Transfer mag als dank liefst driemaal terugkomen. „Noem het maar een eerste echte voorstelling, premié re is zo’n beladen woerd. Wij beschouwen elke opvoering als een première. Er komt toch telkens weer nieuw publiek”, zegt Charles Cor nette, als we de ochtend na een voor stelling in theater Frascatie praten over „Harlekijn”. Bijna het voltallige gezel schap is aanwezig, nog wat slaperig, maar wel voldaan over de ervaringen in de hoofdstad, waar het publiek de voor stellingen royaal bezoekt. en die is dat je samen sterk worden, je organiseren om daardoor be staande systemen te veranderen”. Wie de eerdere voorstellingen van dit Belgische gezelschap gezien heeft, weet dat het protest hier in zij het duidelijke, toch gematigde vorm klinkt. De vuisten worden in alle vriendelijkheid gebald, maar het gebaar is er daarom niet minder resoluut om. Er is trouwens sprake van een groep acteurs die zijn vak kenit. Eerdere optredens in ons land van dit Kollektief houden op z’n minst een belofte in.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11