VERVOERSFEDERATIE NVV/NKV: Helft van 55-plussers krijgt wao Personeel voormalige Belgische Akzo-dochter in Brussel protesteert Stroomverbruik 7,5 pet hoger Nieuwe opzet in leiding Smit Kansen stijgen voor nieuw Tealtronic Makkelijk sparen met hoge rente bij de postgiro en de RPS hZ r Rijkspostspaarbank en postgiro Ss Internationale Renterekening Plusrekening Sterrekening 1 DINSDAG 14 (Vervolg van pagina 1) Metaal Grafici Ambtenaren KLM en NS Zuivelindustrie EN :RS i. «A RIEK 1A Terugtrekken t Inmiddels heeft de Vervoersfede- ratïe NVV-NKV een „overvalstra- tegie” ontwikkeld voor de acties die de bonden in de Rotterdamse en Amsterdamse havens denken te gaan voeren, als de werkgeversor ganisaties in de havens niet ingaan op hun eisen. Gisteren zijn de ulti matums de deur uitgegaan. Dit heeft actieleider Piet van Keulen gisteren in Utrecht meegedeeld. *1 toS SaljBto i to MMS® tea i ECONOMIE ld Op het hoofdkantoor van de FNV in Amsterdam is gisteren het landelijk coördi- in Rotter- to:. (Van onze redacteur in Belgie) jjj s ex- aan- B to ran 100 (ADVERTENTIE) len en J HD 3 Naam: Adres: Plaats: I "Ik laat mijn spaargeld nooit zo erg lang onaangeroerd. Daarom heb ik een Renterekening'.' Op dit moment krijgt u op een Renterekening 4% rente. "Ik probeer zo lang mogelijk van mijn spaargeld af te blijven, maar ja... Vandaar die Plusrekening." Op dit moment krijgt u op een Plusrekening 6% rente. Deze bon in een envelop zonder postzegel sturen naar de Postgiro, Tesselschadestraat 1, Leeuwarden. "Ideaal voor spaarders die een langere tijd met naar hun spaar tegoed hoeven om te kijken'.' inaaf nu i. Super- kinder- 6,61 7,40 385,00 aanpassing een aantal Makkelijk sparen Inleggen en opnemen vragen een minimum aan moeite: u schrijft gewoon het gewenste bedrag over van of naar uw postrekening. Hebt u nog geen postgiro? Vraag dan snel zo'n makkelijke, gratis rekening aan met nevenstaande bon. U krijgt dan ook de informatieve folder "Makkelijk sparen met de postgiro en de RPS/ met daarin een aanmeldingsformu lier voor een Rente-, Plus- en/of Ster rekening. 4? in na Op dit moment krijgt u op een Sterrekening 7% rente. Zeer hoge percentages kent de leef tijdsklasse van 60 tot en met 64 jaar. Bij mannen krijgt in deze groep 54,8 percent een uitkering, bij de vrouwen 79,1 per cent. binderij Fraken in Deventer, het dagblad de Gelderlander van Audet in Nijmegen en Misset in Doetinchem. NRC-Handelsblad, het Algemeen Dag blad en Het Vrije Volk, drie dagbladen die worden vervaardigd op de zetterij van de Nederlandse Dagbladunie in Rot terdam, kunnen worden getroffen door fase twee van de actieplannen van de Grafische Bonden. Of dit gebeurt hangt af van de vraag of de vakbondsleden bij dit bedrijf woensdag akkoord gaan met het voorstel acties te ondernemen. -61, inische en val- en. De moei- vel de Opvallend was in 1976 de sterke stij ging van het elektriciteitsverbruik in de warme zomermaanden juli en augustus. In die maanden bedroeg de verbruiks- stijging ruim elf percent. Het koel hou den van fris- en andere dranken zal daartoe hebben bijgedragen, meent de VEEN. DEN HAAG (ANP) De vorige week door de oud-Philipsman A. Groene- veld in de Verenigde Staten gevoerde besprekingen met licentiegevers van het Nijmeegse bedrijf Tealtronic, zijn posi tief verlopen. Ook nu het bedrijf failliet is verklaard, kan een mogelijke nieuwe staatsonderneming de belangrijke onder delen voor de kantoorcomputer in licen tie blijven vervaardigen, zo heeft het ministerie van Economische Zaken gister avond meegedeeld. De melkophalers in Heijthuizen heb ben tegen de staking gestemd, „ze heb ben van de boeren te horen gekregen dat als ze staken, ze de melk niet meer mogen komen ophalen na afloop van de DEN HAAG (ANP). Bijna de helft van de mannelijke en meer dan de helft van de vrouwelijke 55-plussers is ar beidsongeschikt en krijgt wao, zo blijkt uit het jaarverslag 1975 van de Gemeen schappelijke Medische Dienst. Van het geschatte wao.verzekerdenbe- stand was op 31 december 1975 10,3 percent uitkeringsgerechtigd. De hoogste percentages worden aangetroffen boven de 55 jaar. Van de verzekerde mannen van 55 tot en met 64 jaar krijgt 46,4 percent een uitkering, terwijl van de verzekerde vrouwen in deze leeftijds groep 57,8 percent uitkeringsgerechtigd is. ale BANK- n, massief leuze l-2j- iiltehsstof- j 9 op Kon- «ui fabriek i zijn ous alen Cu- utweg 8. enst' 4 agmartct’j. tormeplein nsierdam- ip. dl. t.m. I 121 u. inl Omdat de ontwikkeling van het ver bruik in 1975 een wat afwijkend verloop heeft gehad, vindt de VEEN een verge lijking van het verbruik van 1976 met dat van 1974 zinvol. Dan blijkt, dat over twee jaar genomen het elektriciteitsver bruik ongeveer tien percent is toegeno men (een gemiddelde van vijf percent per jaar). Dit komt weer overeen met de huidige raming van de toeneming van het elektriciteitsverbruik, die voor de komende tien jaar op ongeveer vijf per cent is gesteld. Zo kiest u verstandig Op elk van deze drie rekeningen is uw spaargeld altijd direkt beschikbaar. Maar: van elk bedrag dat u opneemt wordt bij de Plusrekening 1% en bij de Sterrekening 2% in mindering van uw tegoed gebracht. Daardoor wordt de netto opbrengst van een Plusrekening of een Sterrekening hoger naarmate uw spaargeld er langer op staat. natiecentrum voor de komende acties van de bonden ingericht. Op de foto links FNV-voorzitter Wim Kok met naast hem de leider van het coördinatiecentrum Frans Drabbe, een lid van het FNV-bestuur. kijk en prijzen. keuze Op het ogenblik wordt nog bestudeerd welke acties in de andere takken van vervoer georganiseerd kunnen worden. Bij de KLM. waar vorige week de onderhandelingen werden afgebroken, is dat overleg al aan de gang. Het gaat er voornamelijk om de 17.000 man tech nisch en afhandelingspersoneel. Daarvan zijn er 5000 georganiseerd. Met de spoorwegen en het streekver voer zijn al cao’s afgesloten, al zijn daar de looncijfers nog niet ingevuld, omdat eerst nog het trendbeleid van de over heid moet worden vastgesteld. Boven dien mogen de spoorwegen niet staken. Dat wil volgens de bonden echter niet zeggen, dat deze vervoersvormen geheel buiten schot bljven. Wel zal de nodige voorzichtigheid in acht worden genomen omdat, zoals werd gezegd, daar veelal mensen van gebruik maken, die er niet bepaald het beste bij zitten in deze maatschappij. Zoals gemeld wordt nog bestudeerd of Tealtronic (vroeger eigendom van Sin ger) als staatsbedrijf kan blijven voort bestaan. Voordien bezat de overheid al zeventig percent avn de aandelen. Na een bedrijfsbezetting besloot de regering een studie te laten instellen naar de mogelijkheden van het stichten van een verkleind Tealtronic (150 a 200 man). Nu de licenties geen moeilijkheden meer opleveren, zal een plan worden gemaakt, maakt. Jromfiet- 1 - FLO- PARTA - enz. met i inruil- De Federatieraad van de FNV heeft besloten dat de bonden zich gedurende de acties uit alle overlegsituaties zullen terugtrekken, waar ze met de werkge vers om de tafel zitten. „Dat gaat voor ons morgen al in” aldus Schelling, die zei dat de voedingsbonden niet meer zullen deelnemen aan het werk in het Landbouwschap, de produktschappen en de ondernemingsraden. De Nederlandse Christelijke Bond van personeel bij de Overheid (NCBO) wil de leden niet tot acties oproepen. De Bon voor meer informatie Ik wil graag meer informatie over de makkelijke spaarvormen van postgiro en RPS. Ik heb wel/geen postrekening. Een jaar geleden besloot de regering de Fabelta-fabrieken te redden door een meerderheidsaandeel te nemen. In de toen nieuw gevormde maatschappij stak zij 41 miljoen gulden en de Akzo droeg nog eens 27,5 miljoen gulden bij, al bestond de helft daarvan dan ook uit vorderingen van Akzo op de oude Fabel- tamaatschappij. De werknemers, die na de overneming van Fabelta door Enka Glanzstoff vier jaar lang gevochten had den tegen onvermijdelijke reorganisaties en bedrijfssluitingen, dachten een jaar geleden dat ze, dank zij dit meerder heidsbelang van de staat, uit de ellende waren. De Industriebonden hebben maandag hun vorige week opgestelde lijst van bedrijven waar zij hun acties voeren, uit- ties voeren, uitgebreid. De nieuwe be- gebreid. De nieuwe bedrijven zijn de rij- wielfabrikanten Gazelle in Dieren (570) man, Unikap Leusden (225), Metaalindu strie Weweler (103) in Apeldoorn, voe dingsindustrie Emery (65) in Gouda. Stork Pompen 160 man) in Assen, de transport- afdeling van Philips (160) man in Eind hoven en metaalbedrijf Thomassen en Drijver (1500 man) in Oss. Bij Globon Gieterij in Hoensbroek ble ken de werknemers niet veel te voelen voor de geplande stakingen, maar wel voor andere vormen van actie. Leden van de industriebonden NVV en NKV bij de vliegtuigindustrie Fokker (4500 man) in Dordrecht en op Schiphol hebben zich maandagavond bereid ver klaard in hun bedrijf acties te voeren. Dat Fokker op het „speerpuntenlijstje” van de bonden voorkwam was nog niet eerder bekend. Zowel de zuivelfabrieken als de voe dingsbonden hadden cijfermateriaal. Het enige waarover men het wel eens scheen te zijn, is dat er bij een staking in de 22 zuivelfabrieken 5 miljoen liter melk per dag de sloot in moet. Cees Schelling maakte zich nogal kwaad over de op stelling van de boeren, die hun toch al lage inkomens zien aangetast. ,.Ik ontken die lage inkomene niet, maar mannen als Zijlstra, Bukman, Mertens en Knotnerus en nu weer anderen, hebben nooit de moed gehad te zeggen dat de kleine be drijfjes moeten stoppen”, aldus Schelling. Zijlstra meende dat er aan de aange- kondigde stakingen toch een ernstig ne veneffect kleeft. „De fabrieken staan in kleine gemeenschappen. Door de staking krijg je niet alleen een splijtzwam in de fabrieken zelf, maar ook in die gemeen schappen. Zoietj is in jaren niet uit te poetsen”, zei hij. Zijlstra hoopte dat er zich voor het uitbreken van de stakin gen nog situaties zouden voordoen, waarop de partijen met elkaar om de tafel zouden gaan zitten. Alle vijf ondernemingen in de grafi sche sector die met staking worden be dreigd, hebben laten weten dit jaar de automatische prijscompensatie niet te willen handhaven. Hun negatieve reactie op de individuele ultimata die de grafi sche bonden vorige week hadden gesteld, betekent dat morgen de officiële sta- kingsaanzeggingen aan de ondernemin gen (met 1400 werknemers) de deur uitgaan. Volgens een woordvoerder van de grafische bonden duurt het dan nog vier tot vijf dagen totdat stakingen in de ondernemingen daadwerkelijk een feit zijn. De vijf ondernemingen waar het om gaat zijn Van der Loeff in Enschede (uitgeefster van onder meer Tubantia en Dagblad vaïi het Oosten), de tot hetzelf de concern behorende UMA in Arnhem De binnenscheepvaart zal worden op geroepen om bijvoorbeeld besmette schepen niet te laten bunkeren en de lading niet over te nemen. Bij het beroepsgoederenvervoer moe ten de onderhandelingen nog beginnen. Daar wordt nu nog steeds gepraat over de afhandeling van zaken van vorig jaar. De chauffeurs wordt gevraagd ac ties niet door hun optreden in de wielen te rijden. De zuivelfabrieken hebben inmiddels besloten om door stakingen in de fabrie ken gedupeerde boeren via een omslag stelsel schadeloos te stellen. De boeren die hun melk niet meer kunnen leveren en in de sloot moeten dumpen, krijgen 90 percenot van dt aan hen uit te betalen literprijs vergoed. Bovendien krijgen ze 19 per uur uitbetaald voor door stakin gen verloren gegane uren. Vastgelegd is dat de fabrieken elkaar zoveel mogelijk zullen helpen bij het verwerken van de melk. Gisteren hebben de besturen van de 22 zuivelfabrieken, waarvoor de acties zijn gepland, de koppen bij elkaar gestoken om over de situatie te praten. Dinsdag volgt een gecombineerde vergadering van alle zuivelfabrieken, waar men een standpunt zal innemen. Drs. Rinse Zijl stra de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ, zei dat de boeren zich eensgezind achter het beleid, van hun coöperaties hebben opgesteld. Doordat een aantal wilde actiegroepen zich in het conflict heeft gemengd en aangekondigd dat zij de produktie in de fabrieken bij een staking dan wel op gang zullen houden, meende Zijlstra dat er een explosieve situatie zou kunnen ontstaan. „De boeren hebben, voor zover wij nu zijn geïnformeerd, zich hard opgesteld. Maai’ men moet voor de hele zaak de verantwoordelijkheid laten, bij die instanties, die werkelijk de verant woordelijkheid hebben. Dat zijn in dit geval de standsorganisaties en niet de actiegroepen”, aldus Zijlstra. Voorzitter Cees Schelling van de Voe dingsbonden FNV zei, dat als die wilde actiegroepen inderdaad tot de bezetting van de fabrieken zou overgaan, hij zijn leden zou gaan adviseren zover mogelijk van de fabrieken zouden overgaan, hij zijn ben ervan overtuigd dat die fabrieken dan inderdaad zullen ontploffen”, zei hij. Voorts meende Schelling dat de boeren best in staat zijn om de prijscompensatie BRUSSEL. Vijftienhonderd van de tweeduizend personeelsleden van de in Zwijnaarde, Ninove en Tubeke gevestig de Fabelta-fabrieken (textielvezels) zijn gisteren naar Brussel getrokken om fel te protesteren tegen het besluit van de Belgische regering de handen van Fabel ta (vroeger eigendom van Akzo) af te houden. staking. Misschien zit de club van Zijl stra wel achter deze intimidatie”, aldus Schelling. Nu de melkophalers het heb ben laten afweten, gaan de Voedings bonden zich werpen op de fabriek in Roermond. In Winterswijk werd de sta king afgestemd, omdat veel van de werknemers zelf een aantal koeien heb ben, aldus Schelling. In principe lopen dus alle bedrijven in de twee havens de kans zonder vooraf gaande aankondiging te worden getrof fen door acties. Die kunnen variëren van werkstakingen van onbeperkte duur tot stiptheidsacties, uurstakingen, werkonder brekingen en het massaal weigeren van overwerk. In eerste instantie zullen bij de werkstakingen 2000 man betrokken zijn. De acties zouden in de loop van de volgende week kunnen beginnen. Om aan de wettelijke voorschriften over het aankondigen van stakingen te voldoen, zijn aan alle leden van de Scheepvaartverenigingen Noord en -Zuid afschriften van het ultimatum gestuurd. De overvalstrategie is ontwikkeld om de bedrijven niet door vooraankondigin gen in staat te stellen tegenmaatregelen te treffen, zoals het laten uitwijken van schepen naar andere ondernemingen of havens. Schepen die eenmaal „besmet” verklaard zijn, zullen zowel in alle Ne derlandse havens als in andere Westeu- ropese havens worden geboycot. De Ver- voersfederatie heeft daarvoor de steun van haar Westeuropese zusterorganisa ties gekregen. Ook de Vervoersbond CNV staat achter de actie, zo zei Van Keulen. De uitgekozen bedrijven kunnen een staking voorkomen door het volledige eisenpakket van de Vervoersbonden in te willigen. Dat pakket omvat de auto matische prijscompensatie, van de uurlonen en nog immateriële eisen. De 15.000 havenarbeiders dam en Amsterdam zijn gisteren via pamfletten ingelicht. Daarin worden ze opgeroepen zich straks gedisciplineerd te gedragen en zich strikt te houden aan de oproepen vanuit.het landelijk actiecen trum van de bonden in Utrecht. „Half januari bleek al op een vergadering dat de actiebereidheid van de leden zo groot is, dat we zelfs moeite hadden duidelijk te maken dat de acties in het speerpun tenbeleid van de FNV moeten passen. De leden willen eigenlijk de hele haven plat leggen”, aldus Van Keulen. Van de werkers in de haven is 70 tot 75-percent georganiseerd. IKS; to 46 De regering is thans echter tot het inzicht gekomen, dat de enorme finan ciële moeilijkheden niet meer door de schatkist mogen worden opgevangen. De meest verliesgevende produktie is die van de vesting in Zwijnaarde, waar nylonvezels worden gemaakt. Voorstel len van het personeel om nog eens 86 miljoen gulden in de Fabeltafabrieken te steken, heeft de regering vorige week van de hand gewezen. Wel zal zij tot 31 juli de verliezen bijpassen. De komende zes maanden wil zij ge bruiken om het onvermijdelijke verlies aan arbeidsplaatsen zo dragelijk moge lijk te maken door vervangende werkge legenheid aan te trekken. Na de reorga nisatie van de Fabeltabedrijven zouden drie vennootschappen over moeten blij ven, waarvan de activiteiten nog als rendabel zijn te beschouwen. De rege ring hoopt er privé-kapitaal voor te vinden. De 1500 werknemers maakten bij het ministerie van Economische Za ken in Brussel echter duidelijk dat zij vasthouden aan gemengd beheer met een meerderheid van de aandelen in handen van de staat. DEN HAAG (ANP). Het netto- elektriciteits verbruik in Nederland, waarin door de openbare nutsbedrijven werd voorzien, heeft in het afgelopen jaar ruim 50 miljard kilowattuur bedra gen, aldus de Vereniging van Exploitan ten van Elektriciteitsbedrijven in Neder land (VEEN). ROTTERDAM. De hoofddirectie van Smit Internationale NV heeft beslo ten de structuur van de leiding van het bedrijf aan te passen aan de nieuwe situatie, die is ontstaan na de fusie met Smit-Lloyd BV en de Smit-Spido Groep. De hoofddriectie. bestaande uit P. E. E. Kleyn van Willigen en P. van den Berg wordt per 1 mei uitgebreid met B. J. Amesz, nu lid van de accountants-maat- schap Klynveld Kraayenhof Co. De heer Kleyn van Willigen zal optreden als voorzitter van de hoofddirectie. Alle activiteiten van de Smit Interna tionale Groep zijn nu in een viertal divisies gegroepeerd met ieder een divi- sie-directeur aan het hoofd. Voor de divisie Zee is dat R. W. Scheffer, die per 1 februari aftreedt als directeur van Smit-Lloyd BV, voor de divisie Haven drs. G. H. A. Jurry, voor de divisie Berging, installatie en transport ir C. D. Donath, en voor de divisie Overzeese vestigingen tijdelijk P. E. E. Kleyn van Willigen. In samenhang met deze nieuwe opzet had verder de benoeming plaats van A. A. W. Pruymboom van adjunct-directeur tot directeur van Smit-Lloyd BV per 1 februari, terwijl directeur J. G. Bijker van Smit Internationale Havensleep dienst BV en driecteur J. van Nieuwen huizen van Smit-VOS BV vanaf 1 janu ari het directeurschap van beide bedrij ven gezamenlijk voeren. VIerkgeversorganisatïes van particuliere zuivelbedrijven hebben gistermiddag in Utrecht een persconferentie gehouden naar aanleiding van de aanstaande acties in de zuivelindustrie. Op de foto drs. Zijlstra, voorzitter van het CBTB. Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) de Katholieke Bond van Overheids personeel (KABO) hebben al laten we ten klaar te staan voor acties. De NCBO stelt zich op het standpunt dat een ambtenaar in Nederland niet mag staken en „dat de bond het bijzondere rechtska- rakter in de verhouding overheid-ambte- naar niet wil schaden. Vooral echter niet, omdat in de visie van de NCBO op de overheid in een democratisch staats bestel, die overheid onbelemmerd moet kunnen functioneren. Dat standpunt blijft voor de NCBO gelden, tenzij de overheid zelf van mening is dat de ambtenaar recht van werkonderbreking moet worden toegekend”, aldus de NCBO. Het personeel van de Melkunie Rotterdam heeft maandagavond overleg met de voedingsbonden FNV besloten middels een staking hun eis voor automatische prijscompensatie kracht bij te zetten. Bij deze staking zijn 300 man betrokken. Nog zes andere be drijven in de zuivelsector gingen maan dagavond akkoord met de door de bon den uitgeschreven stakingen. Bij twee bedrijven was geen tweederde meerder heid te vinden en zal derhalve niet wor den gestaakt. Het gaat om Coöp Noord- Holland in Heerhugowaard en Campina in Rijkevoort. Dinsdag heeft het perso neel van de melkfabriek in het Brabant se Bergeijk besloten wel aan de stakin gen mee te doen. te betalen. ..Het kost ze in het uiterste geval maar een halve cent per liter melk”, zei hij. „Overvalsstrategie” voor havens pion” 10 trim- 548,50. jter” 5 99 occasi- 200 cc - 125 cc 41,10 65,70 138,00 70,00 9,10 72,00 160,00 19,20 82,00 45,80 119,00 92,50 98,50 1,75 195,00 39,80 7,30 119,30 50,10 81,30 144,70 63,50 75,00 56,50 61,00f 37,80 97,50 189,50 133,40 152,40 29,90 132,00 77,90 185,80 67,60 67,00 54,00 63,10 53,50 53,20 709,50 50,10e 83,50 83,20 68,50 32,80 24,50 150,00 31,90 61,20 94,80 83,40 63,20 2,40b 141,80 153,00 83,00 221,00a 68,70 80,40 162,00 156,00 34,10 189,00e 90,50 97,80 71,50 39,00 99,50 114,00 95,73 73,40 219,50 35,30 150,50 244,00 168,70 74,00 44,50 62,50 300,00 204,00 103,00 428,00 ndsen 1 ’Jr

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15