Honderden begeleiders bij voetbalduels SPECIALE BEWAKING IN EN ROND TREINEN Shirtjesruil Brigitha wil eerst gesprek Beckenbauer in de schuld lil tototips f SBB-coördinator: „zorgelijke situate” treffers en missers OLGA KOMENDE ORANJE-INTERLAND VERDOEZELT PROBLEEM een miljoen gulden aan prijzen b' Boffers Hij niet alleen, want secondanten, De Vroet, voetballers in binnen- tenland te bekijken. ook zijn Groene- woud en Blok, zijn wekelijks op de velden te vinden. Spitsuur dus voor de trainerstop van het Sportcentrum Zeist. Op zijn kruistocht over de velden neemt interim-bonds- coach Jan Zwartkruis geen halve maatregelen. Sinds hij is aangesteld om het nationale elf tal veilig door de Belgische ha ven te loodsen is hij zaterdags en zondags op een tribune te vinden om de vaderlandse top- en bui- SPORT Echte voetbalklasse dient zich niet aan meldkamer in (Van onze sportredactie) n- (Van onze sportredactie) badpakken 8, l- TOTOTIPS PETER HEERKENS tip (ADVERTENTIE) S 3-1 i 0-4 3 FC WV-Haarlem 1 1-1 3 3-2 3 2-2 3 1-2 1 1 3-1 1-2 3 0-1 3 Merendeel wielerprofs heeft geen contract t. B O 1- Te winnen in de Nationale Puzzeiaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Om te beginnen zal de competitie- opzet van de C-elftallen gewijzigd moeten worden. Gevechten om pun ten voor kampioenschap of degradatie staat ontplooiing in de weg. Geen promotie of degradatie in deze klas sen maar parallel lopen met de A- elftallen (dus spelen in de overeen komstige klasse) zal het werk van de trainers aangenamer en succesvoller De spelers van het nationale Urugue- se elftal hebben van hun bond het verbod gekregen om na afloop van een wedstrijd shirtjes te ruilen met de spelers van de tegenpartij. Wan neer zij dit toch doen dan geschiedt dit voor eigen rekening. De Uruguese bond heeft tot deze maatregel besloten omdat de kleding- kosten van de ploeg de laatste maan den veel te hoog waren geworden. Uruguay zit met Bolivia en Venezue la in één groep voor de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal in 1978 in Argentinië. Jan Zwartkruis: kruistocht over de velden. Het Rijke Slapen asse ïfde laag asse met C 2 >os- 5-1 rste 8-2 Olga maakt ‘t Itereikbaar op lers en een sen én- tie. per 1 het lijk oor iste er- ing :1e jn oal 'en ans ike er- ‘en aar >or rde op rde >p- len oor De Ike in- 10- ch: sag de ol- ste Is- ig. ng ZV in sse se- De •ed iet ;de an 7N tte an te sn m ie o- d- nd de en et et er Bt en >n er De beroepswielerploeg van De Onder neming is als volgt samengesteld: Ge rard Vianen, Tino Tabak, Jan Krekels, Wim Kelleners, Wim de Ruiter, Gerrie van Gerwen, Jan Breur, Nidi den Hertog en Jan Huisjes. Ploegleider: Koos Rook. (Als enige niet-prof is aan de ploeg toegevoegd de wielrenster Willy Kwan- tes). voor vijf A. Z. Vianen (33 jaar oud en beginnend aan zijn elfde prof seizoen)„Ik wil een zaak gaan opbouwen en dan is er geen tijd meer om op deze basis nog te wielren nen. Ik heb besloten om per 1 september te stoppen”. Tino Tabak overwoog dat al eerder te doen. Hij wilde zich dit jaar aan zijn hotelbesognes in Egmond aan Zee wijden, af en toe nog een koetsje doen maar greep de onverwachte kans om bij De Onderneming te komen. Met maken. Slechts in rustige omstandig heden kan klasse gedijen en opbouw mogelijk zijn. Geer de trainers in Zeist opdracht de aandacht van de top af te wenden, en deze te geven aan de jeugd. Scha kel meerdere trainers in, kom tot selecties en een betere begeleiding, deel het in in gewesten en trapsge wijs. Talenten zullen ook dan ontdekt worden, en, mits vroegtijdig bekend, niet sneuvelen door gebrek aan aan dacht. Op die manier zal het individu blijven, en niet volgepompt met op drachten ten ondergaan. De Spoorwegen hebben voor 13 febru ari een beroep gedaan op de hulp van met name de rijkspolitie. „De gemeente politie komt niet zozeer in aanmerking, omdat die alleen binnen de eigen ge meentegrenzen kan opereren”, aldus een STOLWIJK. De in zijn functie van KNWU-Sportcommissielid hard aan het socialiseringsproces van de Nederlandse beroepswielrenner werkende Eddy Beu gels, heeft een belangrijke fase met succes afgesloten. Nadat hij eerder Ra- leigh-ploegleider Peter Post aan zijn zij- de kreeg in de actie voor een complete arbeidsovereenkomst, slaagde hij ook in zijn missie bij de sponsors van de maan dag in Stolwijk geïnstalleerde ploeg „De Onderneming”. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen zijn van plan om in samenwerking met de gemeente- en rijkspolitie op zondag 13 februari een grootscheepse actie te houden. Op die dag moeten namelijk enkele duizenden voetbalsupporters worden begeleid naar de verschillende stadions. Voor de actie, die wordt gecoördineerd vanuit de cen trale meldkamer van de NS in Utrecht, worden honderden extra personeelsleden ingeschakeld. Het volledige team van de spoorwegrecherche (ongeveer 275 man) zal op 13 februari gereed staan om in actie te komen. Bovendien zullen enkele honder den andere NS-ambtenaren de supporters in de treinen begeleiden. Vooral het afgaan tegen Engeland neemt een ruime plaats in, en dat terwijl het Engelse voetbal niet veel meer voorstelt. Ook daar is de klad in de internationale successen geko men. aangewakkerd door twee spel- strom'ingen die in de competitie zijn terug te vinden. Een groep propageert het moderne voetbal waar de andere groep het oer-Engelse concept tegen over stelt. Een geslaagde combinatie van beide is nog niet gelukt, maar juist het bang zijn om af te gaan tegen een gedevalueerde tegenstander snoert de keel van onze voetbalheren. Verlies zou inderdaad, maar dan nog nadrukkelijker, de achteruitgang van het vaderlandse voetbal onderstrepen. Alhoewel de lijst van de uiteinde lijk uitverkorenen niet meer dan zes tien spelers kan bevatten, vallen de kandidaten als rijpe appels van de boom. Zelden zal er op dat front zoveel nerveusiteit te bespeuren zijn als deze en komende maand. De re den hiervoor is het gebrek aan wer kelijke klasse, waardoor het aanbod beperkt, maar de keuze wel moeilij- ker wordt. Nieuwe talenten zijn er niet. Het is afgezaagd het weer te moeten schrij ven: op internationaal niveau krijgen de jeuglelftallen, of wat er nog van over is, wijze lessen van hun leeftijd genoten uit andere landen. Ook het militair elftal werd reeds in de voor ronde van het veld gespeeld. En toch ondanks dit alles wordt er niets aan de jeugd gedaan. Geen aandacht voor aankomend talent, of het zoeken er naar. Geen maatregelen om het enor me gat, want dat is er, op te vullen. Zeker 10 a 15 jaar zullen er nodig zijn om misschien terug te kunnen kereh, naar het niveau avn enkele jaren geleden. De competitie staat op zijn kop. Verrassende resultaten nemen weke lijks toe, waarbij de uitspelenden steeds meer punten mee naar huis nemen. Het voordeel van eigen veld schijnt op dit moment niet meer doorslaggevend te zijn. Het voor het eigen publiek moeten maken van het spel, met een massaal verdedigend en op de counter spelende tegenstander, geeft voor velen problemen. 1-1 2-2 Telstar-NEC Go Ahead Eagles is zo langzamer hand veilig en kan onbekommerd Ro- da JC ontvangen. Ook hier een ge lijkspel of kleine kansen voor de Eagles. Fortuna SC-FC Groningen en SC Amersfoort-Willem II zullen ook niet ver van een gelijkspel eindigen, waarbij in dit geval de bezoekers de winstkansen hebben. 4-0 2-1 Feyenoord-FC A’dam „Duizenden voetbalsupporters zullen dan ook weer gebruik maken van de trei nen”. In een gesprek met de KNVB hebben de Nederlandse Spoorwegen erop aange drongen het competitieprogramma zoda nig te wijzigen, dat de topclubs niet tegelijkertijd een uitwedstrijd zouden spelen. Die toezegging kon de KNVB niet doen, omdat bij het samenstellen van het programma rekening moet worden ge houden met talloze factoren. Zo is het du-, mogelijk, dat evenals op 8 januari de clubs met de moeilijkste supporters uitwedstrijden moeten spelen. 1-1 1-5 NAC-PSV 0-0 2-1 Ajax-FC Den Haag 1-1 1-4 GA Eagles-Roda JC ’74-’75 ’75-’76 ’76-’77 1-1 0-3 Eindhoven-Sparta 3-1 Vitesse-Excelsior 0-0 1-2 SC Camb.-FC Vlaarding. 1 0-2 0-2 Fortuna SC-FC Gron. 0-1 1-4 SC A’foort-Willem II Hoewel de advocaat mr. Smit van de Amsterdamse zwemster inmiddels wel alle voorbereidingen heeft getroffen bij de rechtbank in Utrecht voor een kort geding van de zwemster tegen de KNZB, hoopt Enith Brigitha dat er toch nog voor de start van de Speedo World Meet in Amersfoort, vrijdag, duidelijkheid komt. Daarom wil zij eerst een gesprek met de KNZB-bestuursleden over deze sponsoraffaire, omdat aangenomen mag worden dat het kort geding pas na de Speedo World Meet (woensdag 9 februa ri) zal dienen. In dat gesprek hoopt zij de problemen alsnog de wereld uit te kunnen helpen en toch te kunnen star ten in Amersfoort. De door De Onderneming officieel ge adopteerde negen behoren dus tot de boffers, zeker wat Gerrie van Gerwen en Jan Huisjes bereft, want zij komen uit de grote rij van amateurs die naar een profcontract snakken. Voor de rest bestaat de ploeg voornamelijk uit oude ren voor wie het beroepswielrennen een aflopende zaak is. Gerard Vianen bij voorbeeld heeft zijn adjudantenpositie bij Joop Zoetemelk opgegeven om Zijn laatste seizoen in Nederland door te brengen. „Wij zien de 13e februari dan ook met angst tegemoet”, aldus een woordvoerder van de NS. „Op die datum spelen Ajax, Feyenoord, FC Twente en FC Utrecht een uitwedstrijd. Met de supporters van die clubs ondervinden we de meeste moeilijkheden”. Op 13 februari worden de wedstrijden Haarlem-FC Twente, AZ’67-FC Utrecht, Roda JC-Feyenoord en Sparta-Ajax gespeeld. „De situatie is bijna identiek aan die van 8 januari”, meende de woordvoerder van de NS. woordvoerder van de NS. „Bovendien zijn onze eigen mensen niet ervaren in het afvoeren van voetbalsupporters. Dat is een taak van de politie. Wij zijn in hoofdzaak aangewezen op de rijkspolitie. Het probleem is echter, dat de rijkspoli tie met een groot tekort aan mankracht kampt”. de stations in de verschillende plaatsen. De centrale wordt tijdens de reis op de hoogte gebracht van eventuele moeilijkheden. We kunnen dan onmiddellijk de politie in de plaats van aankomst waarschu wen”. lingen dan ook van een „unieke gebeur tenis”. Bij deze voor de beroepswielrennerij goede ontwikkeling moet echter tevens vastgesteld worden dat er op dit mo ment meer renners werkloos zijn dan vorig jaar. De coördinator van de Stich ting Bevordering Beroepswielersport (SBB) Jan van Stee spreekt in dat verband van „een zeer zorgelijke situa tie”. De Spoorwegen hopen hiermee de ge beurtenissen, die op 5 december van het vorig jaar en op 8 januari van dit jaar hebben plaatsgevonden, te voorkomen. Toen werden tientallen voetbalsuppor ters gearresteerd wegens het aanrichten van vernielingen in de treinen. De Spoorwegen leden daarbij voor duizen den guldens schade. Olga brengt Het Rijke Slapen nu In totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga’s beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij 1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina’s. Olga Postbus 16, Leiden. AMSTERDAM. Enith Brigitha wil voor vrijdag een uitspraak hebben in de sponsoraffaire, waarin zij is terechtgeko- meen door als enige een overeenkomst met de KNZB niet te tekenen. Daarin werd de Amsterdamse vrijeslag- zwemster namelijk verplicht gesteld om van de Australische firma Speedo te gaan dragen, waarmee de KNZB een langdurige en veel geld op brengende sponsorovereenkomst sloot. Voor het verdere verloop van de competitie blijft het echter jammer dat PSV en AZ’67 te veel achterstand hebben, want deze ploegen spelen momenteel het betere voetbal. De Eindhovenaren gaan zaterdagavond bij een uitverkocht en op eigen veld sterk NAC op bezoek. Een zuidelijke derby met een gelijkspel als meest voor de hand liggend resultaat. Zo U een winnaar wil, dan krijgt PSV de meeste kans. Ook AZ’67 moet op reis en zal in Enschede bij FC Twente moeten bewijzen dat zij ook in uit wedstrijden tot acceptabele presta ties kan komen, want in de resulta ten buitenshuis zit het puntenverschil met de koplopers. Ook hier' de meeste kans op een gelijkspel. Eindhoven kan door winst op Sparta oprukken naar de middenmoot maar ook daar zal een gelijkspel meegenomen zijn. De Spoorwegen hopen met de actie het eventuele geweld van de voetbalsup porters onmiddellijk de kop te kunnen indrukken. „De ervaringen in het verle den hebben geleerd, dat alle mogelijke voorzorgsmaatregelen getroffen moeten worden”, aldus de NS-woordvoerder. „Dat hebben we nu gedaan. Niettemin zien we de 13e februari met angst tege moet”. Door het naar België verhuizen van Frisol, het geheel verdwijnen van Ormas en de inkrimping bij Raleigh, daalde het aantal profcoureurs dat een contract kreeg van 37 tot 30: 9 bij De Onderne ming, 8 bij Raleigh, 6 bij Frisol en 7 in totaal bij verschillende buitenlandse ploegen. Wanneer men nagaat dat de KNWU voor dit seizoen 63 proflicenties uitreikte, dan betekent dat dat meer dan de helft geen vaste werkkring heeft. „En dat is te veel”, aldus SBB-coördi- nator Van Stee, die zegt druk bezig te zijn met zoeken naar nieuwe wielerba- zen. Van Stee: „Op dit moment onder houd ik contacten met twee potentiële sponsors. De ene heeft zeer grootse plan nen. de ander overweegt een bescheiden opzet. Ik heb er geen idee van hoe de kansen van slagen liggen, maar voor de beroepswielersport gaat het er droef uit zien wanneer er niet een behoorlijke ploeg bijkomt”. Deze in Gouda geregistreerde equipe (gebouwd rond de routiniers Gerard Vi anen, Jan Krekels en Tino Tabak) ging zelfs zover dat het ook het werknemers aandeel van de sociale lasten betaalt. Eddy Beugels sprak na de onderbande- Gerard Vianen: routinier van de ploeg. de ook al niet meer zo jonge Jan Krekels (achtste profjaar) is daarmee een bekend trio dat indertijd onder Kees Pellenaars’ leiding reed weer samen. Deze en andere namen geven de ploeg weinig uitzicht op groot internationaal succes. Ploegleider Koos Rook blijkt rea list genoeg om dat in te zien. „Hier in Nederland zie ik voor ons heus wel goede mogelijkheden om’ te slagen in onze opzet, maar internationaal zullen we het uitsluitend van de meevallers moeten hebben. Wij zijn geen ploeg die in het buitenland met grote winstkansen start. Dat zijn we ons terdege bewust en daarom kan het nooit tegenvallen ook. Onze ploeg is in opbouw. Ieder jaar wat groter. In dit stadium ben ik tevreden wanneer we kunnen rijden op een ma nier zoals Kees Pellenaars dat vroeger altijd voorstond: rebels, door ieder zijn eigen kans te laten”. Alles moet wijken voor de kwalifi catie in Argentinië, als laatste, en zand in de ogen strooiende, stuiptrek king van de prachtige periode die het voetbal gekend heeft. Belangrijker is echter dat het roer om moet in Nederland. Een wijze les had getrok ken moeten worden uit de gevolgen van de tweede plaats in Duitsland, die geen enkel rendemtn in welke vorm dan ook opgeleverd heeft. De toeschouwer kijkt naar kwaliteit en zal niet te vermurwen zijn door het wekelijkse gezwoeg. Door de jacht naar deze zestien wordt nogmaals de aandacht van het grote probleem afgewend. Eerder is reeds uitgebreid geschreven dat het niveau van het voetbal op de terug weg was, maar dat het zo snel achter uit zou gaan is niet te voorzien geweest. De wekelijkse zwoegpartijen op de velden tonen nog eens aan hoe het gesteld is, en dat is niet te best. 2-2 0-3 FC Twente-AZ 67 Voordat de belangrijke strijd in België op de agenda staat heeft Zwartkruis nog één mogelijkheid zijn pupillen vriendschappelijk aan het werk te zien, en dat nog wel op Wembley, het voetbal-walhalla bij uitstek. Voor deze wedstrijd wordt een enorme belangstelling aan de dag gelegd. De affaire Cruijff-Neeskens, het bezoeken van Engelse competitie wedstrijden door Zwartkruis, en de angst daar af te gaan zijn er enkele voorbeelden van. Sinds 24 oktober 1976, 0-0 bij FC VVV. kwam Eindhoven weer met één punt terug van een uitwedstrijd, door de 1-1 bij Feye noord. FC Twente speelt liever uit dan thuis. De laatste drie thuiswedstrijden leverden n. 1. twee punten op, tegen vijf in de laatste drie uitwedstrijden. Helmond Sport haalde zeven punten uit zijn vijf laatste wedstrijden zonder nederlaag. De vijftien wedstrijden daarvoor waren goed punten. ’67 scoorde in zijn laatste vier thuiswedstrijden achttien goals waarvan Kees KIst er zeven voor zijn rekening nam.. Vier unten verlies in drie wedstrijden komt niet veel voor bij Feyenoord. Nu wel door te verliezen bij Telstar, en gelijk te spelen met GA Eagles en Eindhoven. Het vorig seizoen gebeurde dat op de 8e-9e-10e kompetitie dag, door 2-0 verlies bij FC Twen te, 3-1 winst op Telstar en 6-0 verlies bij Ajax. Kees Kist is de derde speler dit seizoen die vijf goals in een wédstrijd scoorde. Ruud Geels en Nico Jansen gingen hem voor. a Bij Haarlem-NAC 0-2 sneuvelden tradi ties. Het betekende de eerste thuisnederlaag van Haarlem dit seizoen, en de eerste sinds 7 maart 1976 toen met 1-2 van SC Amersfoort werd verloren. Het betekende tevens de eer ste uitoverwinning van NAC dit seizoen en de eerste sinds de 0-2 bij Excelsior op 21 maart 1976. FC Dordrecht won zijn eerste uitwed strijd van dit seizoen door de 0-1 bij SVV, en het was tevens de eerste uitoverwinning sinds de 0-1 bij FC Groningen op 17 april 1976. Wageningen is een gek ploegje. In de laatste vijf wedstrijden werd twee keer op eigen veld verloren, en drie keer op vreemd terrein gewonnen. Telstar heeft zeven achtereenvolgende uit wedstrijden verloren. De Graafschap haalde uit zijn laatste zes wedstrijden 2-10 punten met de doelcijfers 1- 10. Voor Haarlem waren de resultaten uit evenveel wedstrijden 1-11 punten en 2-13 als doelcijfers. Bij Volendam is de kogel door de kerk. Na sinds 26 september niet meer op eigen terrein gewonnen te hebben nu Heerenveen met 4-1 geklopt. Ook toto 6 zal van deze tendens niet afweken. Toch zal ook nu met „vaste” wedstrijden begonnen worden. Ajax-FC Den Haag is er zo een. Ondanks alles blijven de Amsterdam mers de koppositie behouden en zo lang Ruud Geels er nog is blijft een gunstig competitie-eind aanwezig. Bij Feyenoord-FC Amsterdam: FC Utrecht-De Graafschap: pc VVV- Haarlem; Vitesse-Excelsior en SC Cambuur-FC Vlaardingen gaat de voorkeur naar de thuisspelende ploe gen uit. Telstar en NEC vechten om de punten. Wint Telstar dan komt men boven de Nijmegenaren. die echter in uitwedstrijden ook al beter voor de dag komen dan in eigen Goffert. Een gelijkspel, met kleine winstkansen voor Telstar. Daarom is het jammer, of misschien wel daardoor, dat de volledige inte resse uitgaat naar de komende inter lands. zonder stil te staan bij de toekomst en de gevolgen voor het voetbal. MÜNCHEN Volgens het West- duitse dagblad „Bild-Zeitung” zou Franz Beckenbauer, de aanvoerder van Bayern München en het West- duitse elftal, een belastingschuld heb ben van een miljoen mark. Volgens de krant zou de voetballer een op roep hebben ontvangen om zich voor de inspecteur der belastingen van München te verantwoorden. Becken bauer heeft nog niet gereageerd op het artikel in Bild-Zeitung. Zijn ma nager Robert Schwan verklaarde echter, dat de beschuldigingen van Bild ongegrond zijn en overweegt het dagblad een proces aan te doen. Vol gens een onderzoek van het economi sche tijdschrift „Wirtschafts Woche” zou Beckenbauer de afgelopen paar jaar 800.000 mark (ongeveer 860.000 gulden) hebben verdiend. Drie keer zoveel als bondskanselier Helmut Schmidt... 3-0 1-2 FC Utrecht-De Graafsch. 1 Niettemin zullen de Spoorwegen ook een beroep doen op politiekorpsen uit diverse gemeenten. „We zullen ze vragen indien nodig assistentie te verlenen op Utrecht 3

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17