IRAN DREIGT Schilderij van Kees Verwey gestolen MET BOYCOT Weduwe Bomans spant kort geding aan Sanering van Hoogovens bij DAF-garage in Schiedam bezet 18 Van Nispenhuis in Amsterdam Werk- tekenaar uitgebrand „Rooswijk” Warme happen bij Hoogovens Aantal pagina’s vandaag: Kunsthandel Jos de Graaff Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Indien conferentie Amnesty doorgaat ,DE VOORLEZING” Reorganisatie kantines Tegen Spaarnestad I wmmnm/rmmrmmmwrmm Wim Kok (FNV): T o ver formule (Van onze redactie economie) Telefoonbeantwoorders 4 eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem Kunst 13 023-319309 houtmarkt 21 Strips 14 Sport 16, 17 Nóg 'n ervaren Plaatselijk sneeuw AGENDA pagina 6 023-248161 Bunu perspex lichtbakken neon lichtreklames gevraagd, hetzij freelance, hetzij in vaste dienst bij BMR/MARKELL B.V. Reclame Salespromotion Duinlustweg 36, Overveen. Relatiegeschenken Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, r* OPROEP— 1 „Absolute einde” „Geen invloed op voorgenomen acties'1 IJmuider Courant G. B. Shaw: bij vooruitbetaling f 13,65 p mnd f 39,35 p kwartaal p. post f 52,—p. jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 ct. loofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C van der Mije Abonnement (Van een onzer verslaggeefsters) (Zie verder pag. 4) Kabinet gaat praten (Zie verder pagina Economie). DE DIRECTIE I I Weerrapporten 2 9 11 Radio en tv 13 Economie 15 Beurs zee DINSDAG 1 FEBRUARI 1977 67e jaargang nummer 76 Ruim een jaar geleden, in december 1975, werden uit hetzelf de pand zes schilderijen gestolen die eveneens door het Frans Halsmuseum waren uitgeleend. Zij vertegenwoordigden een ge zamenlijke waarde van 52.500. Het betrof toen werken van Blommers, Theophile de Bock, Nicolaas Basterd en E. Pieters. veront- veroor- Honkbal heeft het grote voor deel boven cricket dat het eerder afgelopen is. I* Wanneer vrede en bescherming van het leven worden gescheiden tekent zich aan de horizon een catastrofe af, waarvan Hiroshima een ver schrikkelijk voorbeeld is (Wereldvrededag 1 -1 -1977 Paus Paulus VI). Namens de Stichting voor recht zonder onder scheid. de „STIREZO Postgiro 2963282 Postbus 275, Nijmegen Voorzitter Pater J, Koopman s.s.s. Secretaris J de Hommel, KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. RATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 GEBEDSSTOND voor het Elisabeth Gasthuis in Haarlem, waar de laatste 3 jaar ook reeds duizenden ongeboren kinderen door ABORTUS-PROVOCATUS zijn gedood. Gierstraat 47-53 - Telefoon 3128 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 Binnen- en buitenland 2, 3, (ADVERTENTIES) Woensdag 2 februari s avonds om half acht: HAARLEM Het schilderij „De voorlezing” van Kees Ver wey is zondag gestolen uit het pand van de Provinciale Biblio theekcentrale aan de Kleine Houtweg, hel voormalige Huis van Looy. Het doek dat door het Frans Halsmuseum was uitge leend, is 141x156 centimeter groot en in overwegend groene en oranje tinten geschilderd. Het schilderij heeft een geschatte waarde van 20.000 en slelt Verwey’s leermeester Henri Boot (rechts) voor terwijl hij zijn vriend Hugo Wolvenkamp voor leest. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De 21 personeelsle den van de DAF-garage in Schiedam hebben vandaag hun bedrijf bezet. Zij zijn tot actie overgegaan omdat de raad van commissarissen van Volvo, sinds anderhalf jaar de nieuwe eigenaar van DAF, vandaag vergadert over de toe komst van de vijf eigen servicebedrij ven. De directie van Volvo wil deze bedrijven in twee jaar sluiten, de vesti gingen in Schiedam en Eindhoven (sa men 80 man) het eerst. Volgens het personeel (totaal 240 man) zijn de gara ges op hetmoment rendabel en zal er. mits enkele moderniseringen worden doorgevoerd, ook in de toekomst brood in zitten. Men beroept zich op de belofte van Vlvo (en DSM) bij de overneming van DAF, dat men een beleid zal voeren in het belang van de werkgelegenheid. De daders hebben zich zondag tussen 14 en 22.30 uur toe gang tot de bibliotheek verschaft door over een muurtje te klimmen en een schuifraam te openen. Er is geen alarminstal latie in het pand. Behalve het schilderij verdwenen een elek trische kroonluchter, een klok en twee kandelaars. Verwachting van het KNMI tot woensdagavond: AMSTERDAM (ANP) Het Van Nis penhuis, een complex m et feest- en vergaderzalen aan de Amsterdamse Stad houderskade, is vanmorgen vroeg uitge brand. De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, kon niet voor komen dat het gebouw verloren ging. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Bij Rooswijk, de afde ling van Hoogovens waar men zich bezig houdt met het sorteren en verwerken van de staalproductie. wordt overwogen om de afdeling die zich bezig houdt met het maken van de zogenoemde „knip-en zetmaten” op te heffen. neem aan dat het kabinet ons wat te ver tellen heeft. Ik ga er niet heen met de verwachting dat het kabinet ons een fraaie oplossing biedt”, aldus Lanser. Ook Wim Kok, voorzitter van de FNV, zei niet de indruk te hebben dat Boersma een bemiddelingspoging doet. „De werk gevers roepen al twee maanden, dat ze weer willen praten”. Kok is erg be nieuwd welke opening het kabinef woensdag eventueel te bieden heeft. Kok benadrukte dat de aanvaarding van de uitnodiging door de FNV geen enkele invloed uitoefent op de geplande acties. De gezamenlijke centrale werkgevers organisaties, die samenwerken in de Raad van Bestuur in Arbeidszaken, heb- de exploitatie wordt werknemers van De Iraanse autoriteiten hebben langs diplomatieke weg Den Haag verzocht een verbod uit te vaardigen voor de Iran-conferentie die Amnesty Internati onal, een organisatie die zich o.a. inzet voor de rechten van de mens, op 18 en 19 februari in Amsterdam houdt. Voor deze conferentie zijn ook deelnemers uit Iran uitgenodigd, onder wie ex-politieke gevangenen. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Over de oorzaak is nog niets bekend, evenmind als over de om vang van de schade. Ook een naast het Van Nispenhuis staande lege katholieke kerk werd door het vuur aangetast, maar kon gedeelte lijk behouden blijven. De kartonnen crematiekisten, die de Utrechtse uitvinder E. Koenders heeft ontwikkeld, zijn het „absolute einde”. Bij een proefverbranding in het crema torium „Daelwijck” in Utrecht bleek dat deze kist nagenoeg geen enkele rook gaf. Door mid del van fotoprints zal het moge lijk zijn veie houtsoorten te imi teren, waardoor de kartonnen kisten niet van houten zijn te onderscheiden. De binnenkanten van de kisten zullen worden be kleed met witte zijde, zo zei Koenders. Hij ontwikkelde zijn kist, waarvoor hij inmiddels oc trooi heeft verkregen, op basis van twee eerdere vindingen. Eni ge tijd geleden maakte hij twee machines waarmee hoeken in karton te maken zijn van negen tig en honderdveertig graden. Deze uitvindingen waarvoor het octrooi ook bij Koenders berust, worden reeds toegepast in de standbouw en meubelindustrie. De hoek van honderveertig gra den bleek uitstekend geschikt bij de vervaardiging van de kistdek- sel, aldus Koenders. DEN HAAG Minister Boersma heeft de vakcentrales en de werk geversorganisaties uitgenodigd om morgen in afzonderlijke gesprekken te komen praten over hun loonconflict. De minister heeft de partijen ge vraagd hun visie te geven op de brieven die hij en zijn collega Lubbers vorige week aan de Tweede Kamer hebben gezonden. De Iraanse senator Mohammed Ali Saffari, voorzitter van de Iraanse consu mentenbond, verklaarde dat behalve Ne derlandse producten ook die van Neder landse firma’s in Iran op de zwarte lijst zullen komen. HAARLEM De weduwe van God fried Bomans heeft de uitgeefster van het weekblad Story, de uitgeversmaat schappij Spaarnestad, in een kort geding voor de rechter gedaagd in verband met een artikel in dit weekblad onder de titel „Nu komt er eindelijk visite voor Pietsie Bomans”. Het arikel, dat op 28 januari verscheen, vormt het eerste van een serie. Het kort geding dient vanmid dag in Haarlem. VERTRAGING BEZORGING Een langdurige storing in het com- puter-systeem van onze fotozetterij heeft tot gevolg dat de vervaardiging van de pagina’s van de krant van heden aanzienlijk is vertraagd. Hier door ontvangt u uw blad abnormaal laat. Wij bieden schuldiging aan zaakte ongerief. Mevrouw Bomans Vecht de strekking van het artikel aan als zou zij zich nu pas herstellen van de gevolgen van het slechte huwelijk met haar overleden echtgenoot. In details zou het artikel onjuist en beledigend zijn, terwijl het tevens inbreuk maakt op haar privé- leven. Tegenover de betrokken journalist van Story, André Parijs, zou mevrouw Bo mans uitdrukkelijk hebben bedongen dat het artikel voor publikatie aan haar ter goedkeuring zou worden voorgelegd, hetgeen niet is gebeurd. Mevrouw Bomans eist van de rechter stopzetting van publikatie van verdere artikelen over haar en haar dochter in alle bladen van uitgeverij Spaarnestad, publikatie van het vonnis in het eerst volgende nummer van Story en een dwangsom van 10.000 voor iedere over treding. Bij dit kleinste onderdeel van deze afdeling (waar in totaal 230 man werk zaam zijn) zijn circa 20 werknemers betrokken. Als de ondernemingsraad met de voorgenomen sluiting van dit onren dabele onderdeel van het bedrijf in stemt, kunnen deze mensen binnen het bedrijf worden overgeplaatst. TEHERAN/DEN HAAG. Iran be reidt een boycot-actie tegen Nederlandse producten voor als de Nederlandse rege ring niet bereid blijkt een „anti-Iraanse bijeenkomst” in ons land te verbieden. Inmiddels hebben de Vervoersbonden FNV acties in de havens van Rotterdam en Amsterdam aangekondigd. Bovendien is gistermiddag in Utrecht gebleken dat de Voedingsbonden en de besturen van de zuivelfabrieken hard tegenover el kaar komen te staan en dat de boeren zich achter het beleid van hun fabrieks besturen hebben opgesteld. Tevens heb ben de Industriebonden het aantal be- anjven, dat zij aanvankelijk hadden uit gezócht voor hun stakingsacties, uitge breid. Het totale aantal bedrijven dat een ultimatum heeft gekregen, is met de laatste stappen van de bonden gestegen tot zeventig. Bij de stakingen 2ijn 20.000 werknemers betrokken. Als er volle werkdagen wordt gestaakt,kost dat de vakbeweging ten minste een miljoen gulden per dag. Inmiddels hebben de vakcentrales FNV en CNV laten weten de uitnodiging van minister Boersma voor het informa tieve gesprek te aanvaarden. De FNV zei er wel bij, dat het niet erg enthousiast was over de uitnodiging. „De FNV zelf heeft in de brieven van Boersma en Lubbers geen aanleiding gezien om een gesprek te vragen”, aldus voorzitter Wim Kok. CNV-voorzitter Jan Lanser zei echter niet verrast te zijn door de uitnodiging. „Het CNV en de Raad voor het Middel baar en Hoger Personeel hebben na de publikatie van de brieven al aangedron gen op een gesprek. Wat het CNV betreft, had het gesprek al eerder ge houden kunnen worden”, aldus Lanser. Hij zei niet de indruk te hebben dat Boersima’s uitnodiging als een bemidde lingspoging gezien moet worden. „Ik (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Bij Hoogovens wordt momenteel een reorganisatie voorbe reid van de kantines die over het fabrieksterrein verspreid liggen. Deze kantines verstrekken koffie, frisdran ken en de gebruikelijke versnaperin gen zoals gevulde koeken, chips en zoetwaren. Hoewel de exploitatie wordt ge voerd door werknemers van het staalbedrijf loopt het assortiment in de verschillende kantines uiteen. Om daarin uniformiteit te brengen zal een zogenoemde „catering-maatschap- pij” zich gaan belasten met het ver zorgen van dranken en voedingswaren. Overwogen wordt om de mogelijk heid te scheppen het assortiment uit te breiden met warme happen als gehaktballen, nasi- en bamiballen, kroketten en uitsmijters. (Zie ook de plaatselijke pagina’s) lantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden ostgiro 2731 07, postbus 18, IJmuiden 'el. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 577 'el. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Jachten bezorging: 18.30-19 uur en op aterdagen van 17-1 7.30 uur: Tel. 10519 oor Santpoort: 023 - 32 43 41. ben een pamflet samengesteld „ten be hoeve van de interne voorlichting in bedrijven waar de vakbonden met acties dreigen”. Midden boven dit pamflet staat „waarom staken?” en daaronder „is dat nou echt nodig?”. Onderaan het pamflet is gedrukt: „Zeg nou zelf: staken is geen werk”. De Centrale organisaties van werkge vers: het Verbond van Nederlandse On dernemingen, het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond, het Ne derlands Christelijk Ondernemersver bond, het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond en de Neder landse Christelijke Boeren- en Tuinders bond, hebben op dit plamflet de pagina afgedrukt van de vakbondskrant van de Federatie Nederlandse Vakbeweging waarop deze federatie het „keihard „nee” van werkgevers tegen de redelijke eisen en verworven recht van de werk nemers” had aangegeven. Veel bewolking met plaatselijk sneeuw of regen. Meest matige zuidelijke wind. Minimum tem peraturen van nul graden vlak aan zee tot min vijf graden plaatselijk in het binnenland. Maxima omstreeks drie graden. Er wordt hoog spel gespeeld met onze economie. De spelers zijn aan elkaar gewaagd en hebben hun „poker face” opgezet. Werkgevers, vakbonden en re gering lijken zich niets aan te trekken van het grote gevaar, dat op uitbarsten «taat: stakings- en vertragingsacties, die in sommige bedrijfstakken een schade kun nen veroorzaken waar men in jaren niet meer bovenop komt. De vakbonden speculeren op gevolgen die het publiek sterk zullen intimideren: het stagneren van voedselaanvoeren, het wegvallen van persmedia, het lamleggen van de grote havens. Iedereen beseft dat het werkelijk uitvoeren van deze acties een economische terugslag zal hebben die de eventuele kosten van het nltbetalen der prijscompensatie verre overtreit. Maar net gaat om het princi pe: de werkgevers willen af van de automatische prijscompensatie en de werknemers willen niet voortdurend de dupe worden van prijsverhogingen. De vakbondsleiders zijn erin geslaagd de grote meerderheid van hun leden ervan te overtuigen dat een star volhou den van het dreigement der acties de werkgevers op de knieën zal dwingen, voordat het sein tot uitvoering van de acties gegeven zal worden. Men kan zich immers moeilijk voorstellen dat die meerderheid inderdaad staat te trappe len om de hele economie in een chaos te veranderen. De vakbondsleiders hebben hun prestige in de strijd geworpen. Voor wie het interesseert: dit is een treffende Illustratie van de manier waarop wereld oorlogen ontstaan, vernietiging van le vens en waarden die niemand wenst maar waaraan on zeker moment ieder een meedoet. En Boersma? Bemiddelen kan niet meer, praten nog wel, maar dan met de afzonderlijke partijen. Ogenschijnlijk verwacht nie mand daarvan nog enig heil, maar mi nister Boersma zou dit initiatief niet hebben genomen indien hij zeker was van een volkomen mislukking. Want ook hij heeft een prestige. In Den Haag wordt gefluisterd dat hij toch nog wel een oplossing ziet. Wat voor oplossing kan dat dan wel wezen? Men kan daarover boeiend filosoferen. Het zou kunnen zijn dat hij de werkge vers ertoe wil krijgen wel een automati sche maar een veel lagere prijscompen satie voor een groot deel door de fiscus komens tot een mlddengrens en dan: belastingvrij. Dat laaste is een interessant gegeven. Het is namelijk zo dat een prijscompen satie voor een groot deel door de discus wordt opgeslokt, omdat zij onder loon- en inkomstenbelasting valt. De schatkist krijgt op die manier een douceurtje waarop zij eigenlijk geen enkel recht kan doen gelden. Wordt de compensatie belastingvrij, dan kan zij veel lager zijn. De werkgevers worden er minder arm van, de werknemers iets rijker en de staat wordt er niet armer noch rijker van. „Automatisch en belastingvrij” zou dan de formule voor prijscompensaties moeten worden die ook in de toekomst zop moeten gelden. Als minister Boersma in zijn gesprek ken met de partijen niet met zo’n soort toverformule komt, kan hij beter thuis blijven, om treurig toe te zien wat ervan komt. En dat is niet veel goeds. onze lezers voor het

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1