/hork Guerrilleros ontvoeren vierhonderd kinderen Reeks arrestaties in Tracé voor vaste Buitenlandse Zaken Abortuswet conferentie onmogelijk in Israel thermostaat MASSALE INENTING IN mom BARNEVELD TEGEN POLIO Politieagenten controleren Speciale afdeling politie pakt Onderzoek naar fraude sociale dienst Rotterdam goedgekeurd Arnhemmer maakte goede sier met andermans geld zes mensen op „Verbod Barcelona en Madrid oeververbinding Westerschelde vastgesteld Beschermde „Luchtbol” ZAxS X) &y BASIS VOOR VERKLARING TIJDENS CON FERENTIE IN BELGRADO In Rhodesische grensplaats Manama: AMNESTY INTERNATIONAL: Kamerleden willen Na ziekte van meisje van drie duidelijkheid over beleid Van Gelder VISHANDEL REUS HEROPENING „INTIMIDATIE” FEBRUARI 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 4 Unie. Aan oostkust VS: Zeg Mona-man. Welk een gratis en leuk geheugenspel.dat „Zoek de tweede” met afbeel dingen van Veilig- Verkeers posters. Exact. Kost de mensen niks. Je spaart het bij de dubbelpaks magere yoghurt met vruchten en puddinkjes met saus (6 smaken). Goedgekeurd (Van onze redacteur in Engeland, Henk Leffelaar) LONDEN De EEG-ministers van Buitenlandse Zaken hebben hun politieke topambtenaren opdracht gegeven een rapport samen te stellen over „de betekenis van de gebeurtenissen” betreffende de dissidenten in verschillende Oostbloklanden, met name Tsjechoslowakije en de Sovjet- EEG-landen stellen rapport samen over mensenrechten in Oostblok Europees-Arabische (ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) de en De betrekkingen tussen Nederland en Iran zijn al eens eerder zodanig ver slechterd dat er een boycot van Neder landse produkten uit voortvloeide. Aan leiding was de bezetting van de kansela rij van de Iraanse ambassade in Den bijeen kwamen in Europese politieke Haag door een twintigtal Iraanse stu denten. in maart 1974. De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Anthony Crosland, voorzitter van de bijeenkomst, deelde gisteravond mee dat de ministers het ontwerp hadden goedgekeurd voor een gemeenschappelijk standpunt, dat de politieke topambtena- ten te ontsnappen en zijn inmiddels in Rhodesië teruggekeerd. ren van de Negen de vorige week had den opgesteld. Zwarteweg 11, Bennebroek. Wij maken van deze gelegenheid gebruik onze vaste klanten en kennissen een re ceptie aan te bieden en kennis te maken met onze geheel vernieuwde zaak. Woensdagavond; 2 februari receptie van 19.30-21.00 uur. Donderdagochtend; 9 uur geopend. FA. REUS en medewerkers heten u van harte welkom. (ADVERTENTIE) Woensdag 2 feburari. ROTTERDAM. Het onderzoek naar de fraude in een van de kantoren van de Rotterdamse sociale dienst is nu in het stadium dat met de verhoren van mogelijke verdachten is begonnen. De eerste van hen, een 28-jarige ambtenaar is vorige week aangehouden. JERUZALEM (UPI). Het Israëli sche parlement heeft gisteren een abor tuswet goedgekeurd, die ruim twee jaar hangende is geweest door haar omstre den karakter. „Ik ben er blij om, want het is beter dan niets”, verklaarde Shulamit Aloni, een vrouwelijk parlementslid dat de wet had voorgesteld maar dan wel in veel liberaler vorm, die abortus op aanvraag zou hebben mogelijk gemaakt. De architect Olivier Rossel heeft deze oplossing bedacht om de Akropolis in het Griekse Athene van verder verval door luchtverontreiniging te redden. De man wil de gebouwen onder een gigan tische plastic koepel plaatsen die het zicht op de monumenten volkomen vrij laat, maar ze afschermt van de buiten lucht. MANAMA (Reuter, AFP). Vierhon derd leerlingen van een lutheraanse missieschool in de Rhodesische plaats Manama zijn zondagavond onder bedrei ging met geweld door vijf 4 zes zwarte guerrillastrijders meegevoerd naar het buurland Botswana. Vier kinderen wis- (Vervolg van pagina 1) Het ministerie van Buitenlandse Za ken is van mening dat de actie van Amnesty International voor politieke ge vangenen in Iran niet kan worden ver boden. „Wij kunnen weinig doen aan het grondrecht vrijheid van vergaderen”, al dus een woordvoerder van het ministe rie. tg bezig iqrsonen Dit rapport, waarin ook andere aspec ten van de vrijheid van meningsuiting, het vrije verkeer van personen en ideeën tussen Oost- en West-Europa zullen worden behandeld, zal dienen als basis voor een gemeenschappelijke verklaring van de Negen tijdens de tweede Europe se conferentie over veiligheid en samen werking, die in juni in Belgrado zal worden belegd. Volgens een communiqué van de Rho- desiisohe strijdkrachten namen de guer rillastrijders 230 jongens en 170 meisjes mee. in leeftijd vadierend van de 11 tot 21 jaar. Het commando zou het schoolhoofd eerst 13.000 Rhodesische dollar (ca. 60.000 gulden) aan schoolgelden hebben afgeperst, alvorens te verdwijnen met de leerlingen, drie onderwijzers, twee ver zorgsters en een dominee. Ook de dominee wist later te ontsnap pen en terug te vluchten nar Rhodesisch grondgebied. De blanke minderheidsre- gering-Smith heeft herhaaldelijk de be schuldiging geuit, dat de nationalisten zwarten met geweld pressen zich aan te sluiten bij de guerrillastrijdkrachten. De slachtoffers zouden eerst worden meege voerd naar Botswana om van daaruit in trainingskampen in Zambia terecht te komen. De Rhodesische minister van Buiten landse Zaken, Van der Byl, zei gister avond dat deze zaak de betrekkingen van sdijn land met Botswana zal „bemoeilij ken”. Hij riep de autoriteiten van Bots wana -op samen te werken met de Rho desische veiligheidstroepen voor een nor male situatie langs de weerzijdse grens. Botswana wees vorige maand een Rhodesisch aanbod tot rechtstreekse on- derhandelingen over de grenssituatie van de hand en wendde zich tot de Veilig heidsraad van de VN toen Rhodesische troepen Waren doorgedrongen op zijn grondgebied. BARNEVELD Ruim 4800 jongeren in Barneveld, geboren in 1957 en later, krij gen dezer dagen een oproep om zich te laten inenten tegen polio (kinderverlamming). Deze inentingscampagne, door de gemeente Barneveld in overleg met de Provinciale Geneeskundige Inspectie, het ministerie van Volksgezondheid, de plaatseljjke huis artsen en het Groene Kruis opgezet, wordt op stel en sprong gevoerd omdat onge veer twee weken geleden btf een meisje van drie jaar oud het gevreesde poliovirus werd ontdekt. (Van onze redactie binnenland) op de tussen Dit rapport was in grote lijnen geba seerd op een door minister Van der Stoel het afgelopen najaar in de Ver enigde Natie afgelegde verklaring. Dat standpunt hield onder meer in dat een regeling van het conflict in het Midden oosten ervan zou moeten uitgaan dat alle landen in dit gebied veilige grenzen moeten krijgen, en dat de Palestijnse nationale identiteit eventueel tot uit drukking gebracht zou moeten worden in de toekenning van een eigen territori um. Iraanse dagbladen hebben vandaag op hun voorpagina’s de oproep tot boycot van Nederlandse produkten, als de voor genomen conferentie van Amnesty In ternational doorgaat. In hoofdartikelen waarschuwen de kranten de Nederlandse regering tegen „anti-sociale elementen” aan wie zij een „blanco cheque” heeft gegeven voor de bijeenkomst. Dit is een „onvriendelijke, ja vijandelijke daad.” De Teheran Journal maakte behalve van de mogelijke boycot ook melding van het feit dat de Nederlandse export naar Iran in de eerste negen maanden van 1976 was toegenomen tot een waar de 500 miljoen guldlen, een verdubbeling in vergelijking met het jaar daarvoor. AMSTERDAM (ANP). In opdracht van de Amsterdamse officier van Justi tie, mr. F. von Meyenfeldt, zijn gister morgen in Amsterdam, Groningen en Eindhoven huiszoekingen verricht en zijn zes personen aangehouden. Over de gronden die aanleiding waren voor deze huiszoekingen en over de identiteit der arrestanten zei de officier nog geen nadere mededelingen te kunnen doen. Bij deze actie is het landelijk bij standsteam voor de terreurbestrijding ingeschakeld om politietechnische rede nen. Het heeft landelijke bevoegdheid”, aldus de officier. In de hoofdstad zijn drie personen aangehouden, in Groningen twee en in Eindhoven één. De politie is noj met de in verzekering gestelde pi te horen en zal ook vandaag nog doende zijn met het uitzoeken van hetgeen bij de huiszoekingen is gevonden, aldus de officier. Over wat er is gevonden kon hij evenmin iets nader zeggen. BARCELONA (Reuter, AFP). In het kader van haar anti-terreurcampag- ne heeft de politie van Barcelona 50 vermeende „anarchisten” opgepakt, on der wie enkele buitenlanders. Volgens een woordvoerder zou het uit eindelijke rapport geen directe aanval of veroordeling inhouden van de betrok ken Oosteuropese regeringen. De confe rentie in Belgrado zal in wezen een In Madrid hield de politie, vrijdag al, vier Italiaanse neo-fascisten aan, op wier aanwezigheid door enkele kranten nadrukkelijk was gewezen. Het kwartet zal waarschijnlijk op korte termijn naar Portugal of Frank rijk worden uitgeleid. In Barcelona, aldus een mededeling van de politie, werden 46 mensen aange houden toen zij in een plaatselijk café vergaderden. Bij de aanhouding van de politie vier kilo explosieven hebben ge vonden. Het gaat, aldus de verklaring, om leden van de „Iberische Anardhistenfederatie” (FAI) die, opgericht in 1927. kort voor en tijdens de Spaanse burgeroorlog in Cata- lonië een beduidende machtsfactor vormde. cember van het vorig jaar) was over gemaakt. De crediteur had er geen rekening mee gehouden dat het be drijf een ander rekeningnummer had gekregen, maar was daarvan wel te voren op de hoogte gesteld. Uit het onderzoek bleek dat het bedrag inderdaad was gestort, maar dan wel op het nummer dat nu op naam stond van de Arnhemmer. Deze hield zijn mond dicht, opende van het geld een spaarrekening van 25.000 gulden, leefde van de rest plezierig en maakte een vakantiereis met zijn vrouw. De ABN deed aangifte bij de politie, die ontdekte dat de fout ook was ontglipt aan de na-controle van de bank, iets wat zeer zelden gebeurt. Een en ander was. voor de recher che aanleiding de Arnhemmer en zijn vrouw aan te houden. Daarmee werd het grootste deel van de 160.000 gul den in ieder geval boven water ge bracht. De totale schade zal, voor zover thans uit het onderzoek is ge bleken, enige tienduizenden guldens bedragen. Het tekort zal door de bank worden gedekt. De Arnhemmer zal verduistering ten laste worden gelegd. Zijn vrouw wordt verdacht van heling. Het onderzoek is nog niet afgesloten. UTRECHT (ANP). De kaderleden van de industriebonden NVV en NKV bij het papierconcern Van Gelder willen van de directie weten, wat de oorzaken zijn van de moeilijkheden, waarin Van Gelder momenteel verkeert. Volgens mr. J. Schoonaard, officier van Justitie die de zaak in onderzoek heeft, betekent dit nog geen arrestatie. ,>Het gaat hier om verhoren”, zegt hij, „die wel een paar dagen in beslag kun nen nemen. Dat we tot aanhouding overgaan, betekent natuurlijk wel dat tegen die personen een verdenking be staat, maar na het verhoor komen ze voorlopig weer vrij”. De kwestie kwam in de zomer van het vorig jaar aan het licht door een intern onderzoek van B. en W. van Rotterdam.' Het gemeentebestuur besloot de justitie in te schakelen. De inentingsactie, door de gemeente een „inhaalcampagne” genoemd, heeft tot doel om diegenen die nog niet tegen polio zijn ingeënt alsnog de gelegenheid te geven zich te laten inenten. De bevol king van Barneveld is voor 85 percent tegen kinderverlamming ingeënt. Tien tallen ouders weigeren uit religieuze overwegingen hun kinderen te laten in enten. Het driejarig meisje, bij wie het polio virus werd ontdekt tijdens een medi sche controle, vertoonde niet het met polio samenhangende ziektebeeld. De peuter is inmiddels weer thuis. Uit vei ligheidsoverwegingen gaat een zusje van de peuter voorlopig niet naar de kleu terschool. Dit omdat op de betrokken school ongeveer 30 percent van de kin deren niet zou zijn ingeënt. Volgens het ministerie van Volksge- werd destijds ten aanzien van Portugal afgelegd. In een tweede verklaring stelden de Negen zich achter de pogingen van de Britse regëring om een vreedzame rege ling te treffen voor het probleem-Rho- desië. De pogingen van de Britse diplo maat Ivor Richard om met de zwarte Rhodesische leiders en premier lan Smith een oplossing te vinden voor een zwarte meerderheidsregering, zijn vorige week gestrand op de weigering van Smith verder te onderhandelen. In tegenstelling tot de verwachtingen gaven de Negen geen directe verklaring uit over het Israelisch-Arabisch conflict. zondheid en Milieuhygiëne kan het polio virus hier en daar van tijd tot tijd opduiken, onder meer door import, en moet 'men steeds verdacht zijn op de mogelijkheid van kinderverlamming. Met de inhaalactie hoopt Barneveld ver dere besmetting te voorkomen. Bij de afdeling bevolking van de ge meente Barneveld werkt men momen teel op volle toeren om alle 4800 oproe pen op tijd de deur uit te krijgen. Van de jeugdige personen, geboren in 1976 teruggaande tot en met 1961, is bij de gemeentelijke administratie bekend of zij niet of wel in voldoende mate zijn ingeënt. Ze krijgen nu van de gemeente het verzoek de inenting alsnog te laten plaatsvinden. De gemeente vraagt ook aan diegenen, geboren tussen 1957 en 1960 die nog nooit zijn ingeënt, zich alsnog te willen laten inenten. ternational Nederland noemde het drei gement van de Iraanse consmentenbond „een intimidatie, die geen invloed zaï hebben op de conierentie op 18 en 19 februari. Die gaat gewoon door.” Amnesty distantieert zich verdèr van berichten als zou West-Duitsland een soortgelijke conferentie hqbben verbo den. „Dat is onjuist”, aldus de woord voerster, „de conferentie over Iran is een initiatief van de Nederlandse afde ling van Amnesty International, dat past in onze manier van actie van voeren.” Een en ander is gisteren naar voren gekomen op een bijeenkomst van de kaderleden in Nunspeet. Zoals gemeld, heeft Van Gelder onlangs aangekondigd, dat het op korte termijn ongeveer 1.000 werknemers moet ontslaan, wil het tota le concern niet in gevaar komen. De industriebonden, die in februari weer met Van Gelder om de tafel gaan zitten, willen over deze reorganisatie- maatregelen nog niet praten. Wel willen zij in februari procedure-afspraken ma ken met Van Gelder. De kaderleden zijn van mening, dat Van Gelder, met cijfers en al moet aantonen, waar de moeilijkheden nu precies liggen. Daarnaast willen zij van Van Gelder een beleidsplan voor mid dellange termijn (i.p.v. een reorganisatie plan, dat op korte termijn moet worden verwezenlijkt). ARNHEM. Een 41-jarige Arn hemmer en zijn 40-jarige echtgenote hebben een paar maanden veel ple zier gehad van de 160.000 gulden die onverwacht op hun bankrekening werd bijgeschreven. Ze vertrokken met vakantie leefden er goed van en reserveerden van die ruim anderhalve ton 25.000 als appeltje voor de dorst door bij dezelfde bank een spaarreke ning met 25 mille te openen. WASHINGTON. De Amerika nen, met name die in het oostelijke deel van het land, worden steeds duidelijker geconfronteerd met de crisistoestand die de extreme koude golf van de laatste tijd veroorzaakt. Omdat de komende twee weken onder andere VN-secretaris-generaal Wald heim, de Westduitse minister Genscher, en de nieuwe Amerikaanse minister Vance het Midden-Oosten zullen bezoe ken, werd besloten dat het „niet oppor tuun” was nu al een gemeenschappelijk standpunt bekend te maken. Een volgens Iran te milde straf leidde toen tot een zeer verontwaardigde reac tie van Teheran, waar men bovendien zeer gebelgd was over het feit dat de bezetters ruimschoots gelegenheid had den gekregen hun motieven voor da bezetting aandacht vestigen op mis standen in Iran voor de rechtbank uiteen te zetten. Een woordvoerster van Amnesty In- Aan de oostkust ging gisteren poli tieagenten van deur tot deur om erop toe te zien dat de thermostaat in de woningen een kamertemperatuur van niet meer dan achttien graden aan wees. ’s Nachts mag het niet warmer zijn dan twaalf of dertien graden. Degene die deze uit de Tweede We reldoorlog stemmende en weer geac tiveerde voorschriften bij herhaling overtreedt, kan gevangenisstraf krij gen. President Carter hoopt dat het Congres hem nog deze week in staat stel voor een centrale verdeling van het beschikbare aardgas te zorgen. Met die volmacht in de hand kan hij dan orde scheppen in de chaos, ver oorzaakt door talloze toeleveringsaf- spraken tussen bedrijven, gemeenten, industriële afnemers, kleinverbruikers en anderen. Het aantal slachtoffers van de kou degolf in de VS is nog niet exact bekend. Naar eerste schattingen be draagt het tussen de 15 en 36. In het middenwesten en noordoosten van het land kwam het kwik gisteren niet hoger dan achttien granden on der nul. Het tijdtip waarop met de aanleg kan worden begonnen, is nog afhankelijk van een regeringsbeslissing die - zo is de bedoeling - het huidige kabinet nog zal nemen. Met de vaststelling, ook van de aan sluitende wegvakken, volgt de bewinds man het advies van de Raad van de Waterstaat. Rijkswaterstaat heeft in het verleden verschillende mogelij kheden onderzocht. Er werden tien tracés be schreven, waaraan in een later stadium nog een variant werd toegevoegd. De bestudeerde tracés lagen in vier zones: bij de Nederlands-Belgische grens, tus sen Vlissingen en Breskens, ter hoogte van Temeuzen en tussen Kruiningen en Perkpolder. De Commissie van Overleg voor de Wegen van de Raad van de Waterstaat heeft bij haar oriëntatie in Zuid-Beve- land en Zeeuwsch-Vla anderen veel par ticulieren en instanties gehoord. Ze is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de vaste oeververbinding het best kan wor den aangelegd tussen Kruiningen en Perkpolder. vervolg zijn van de conferentie die twee jaar geleden in Helsinki werd gehouden. Tijdens een bijeenkomst, die onver wacht maar één in plaats van twee dagen duurde, bespraken de negen mi nisters gisteren naast de Oost-West-ver- houdingen ook de problemen in het Midden-Oosten, Spanje, Cyprus, Zuide lijk Afrika en de dialoog. De ministers, die het kader van de samenwerking, gaven een korte verkla ring uit waarin zij hun solidariteit be tuigden met de democratische krachten in Spanje. Een soortgelijke verklaring Over de kennelijk vier buiten landers die in Barcelona zijn opgepakt is niets nader meegedeeld. Sinds de politieke moordgolf van vo rige week zijn enkele honderden men sen, voornamelijk van linkse en uiterst- linkse signatuur, aangehouden. Tot dus ver is er echter geen enkele aanwijzing voor dat de politie ook inderdaad de daders van de recente aanslagen te pak ken heeft. Onder de in Madrid opgepakte neo fascisten bevindt zich Marco Pozzan. De ze vermoedelijke oprichter van de Itali aanse terreurbende „nieuwe orde” wordt in zijn land gezocht wegens een bom aanslag die op 12 december 1969 in Milaan zestien slachtoffers eiste. DEN HAAG. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft officieel het tracé vastgesteld voor de vaste ver binding tussen de oevers van de Wester schelde. De combinatie van een brug en een tunnel wordt aangelegd tussen Kruiningen en Perkpolder, even ten westen van waar nu een van de twee veerdiensten op de Westerschelde verbinding tussen Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen onderhoudt. Maar de recherche kwam er achter en het echtpaar werd gearresteerd. Enige tijd geleden kreeg de Arnhem mer, zonder beroep en al eerder met de politie in aanraking geweest, de 160.000 gulden op zijn rekening bij de Algemene Bank Nederland bijge schreven. Hij had bij de ABN twee jaar geleden een rekeningnummer gekregen dat voorheen op naam stond van een groot Arnhems bedrijf. Dat bedrijf had nog een vordering van 160.000 gulden op een van zijn crediteuren. Het bedrijf maande de crediteur om die rekening eens te vereffenen en kreeg toen ten antwoord dat het geld al lang geleden (november-de-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4