A. C. Houtsma Vliegvakanties twee tot drie tientjes duurder burgemeester Wijk bij van Duurstede STELLING VNO EN NCW: 99 99 VN Damiate- personeel discussieert over prijscompensatie 24 Dronken als een varken Ruim 80 miljoen voor kinder- kankerbestrijding Idtershnp spaame 34-hoek damstraat tel320077 letteratekstborden-perspex-signs - vinyl I Debuut Young Het woord is aan LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJEN VERHOGEN TARIEVEN tea Regen Hélène Ludolph overleden Aantal pagina’s vandaag: Zuivelwerkgevers spannen kort geding aan Acties en emoties 18 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN J459 1 2 4 AGENDA pagina 11 NAAIMACHINES UITENDAAL F*! Wf/rwffmHHffmmfm/mm/m, IJmuider Courant A u b e r adv. f 39,35 p kwartaal p post f52,-), p. jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 ct. bij vooruitbetaling f 13,65 p mnd Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr H. C van der Mije Abonnement (Van onze redacteur toerisme) (Van onze streekverslaggever) de (Zie ook pagina Economie). (Van onze stadsredactie) (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIES) tenminste Aktie Groentjes 20, 22 verkeersleiding en de landings gelden op Schiphol. Mocht een deel van de resiorga- nisatoren bij het besluit blivjen om de prijsverhogingen niet door te bereken dan zal dat de prijzen verder uiteen drijven en leides tot een verheviging van de con currentieslag op de reismarkt. Oud worden is veruelend, maar het is toch ’t enige middel om in leven te blijven. Koningstraat 40. Tel. 321061, Haarlem. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, AMSTERDAM. Het Koningin Wil helmina Fonds voor de kankerbestrijding heeft in totaal 81 miljoen gulden be stemd voor de realisatie van de doelstel lingen van de actie „Geven voor Leven”. In november 1974 bracht het Nederland se volk voor deze actie, waarbij de bestrijding van kanker bij kinderen cen traal stond, ruim 65 miljoen bijeen. Kunst Radio en tv Strips Beurs Economie Sport Verwachting van het KNMI tot donderdagavond: beconcurrerende reismakers wil de verhoging wel aan de klanten doorberekenen, een ander deel voelt daar niet voor. In het eer ste geval zullen de klanten, die nu al voor hun zommerreis heb ben geboekt, een herberekening thuis krijgen gestuurd. Plaatselijk Nieuws 5, 7, 9, 11 13 15 15 18 19 21, 23 Zwaar bewolkt en perioden met regen. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuidelijke wind. Minimum temperaturen dicht bij de nul graden. Maxima om streeks vier graden. HAARLEM. Na een kortstondige ziekte is zondag de Haarlemse zangeres Hélène Ludolph overleden. Het was de wens van de overledene dat zij in stilte zou worden gecremeerd; dinsdag heeft de crematie op Westerveld plaatsgevon den. Helene Ludolph is 75 jaar geworden. Geboren in Antwerpen, heeft zij bijna haar hele leven in Haarlem gewoond. Vanaf haar achttiende jaar tot aan haar vijfenzestigste trad mevrouw Ludolph- Geysen op als opera-oratorium en con certzangeres. Haar grote liefde ging uit naar het Franse lied, waarin zij zich ook specialiseerde. Zij was leerlinge van Thom Denijs en Jacques van Kempen en was de Nederlandse zangeres die in haar genre de meeste grammofoonplaten op haar naam had staan. In een intervieuw ter gelegenheid van haar 75ste verjaar dag in onze krant verklaarde de Haar lemse sopraan: „Ik heb als kunstenares een rijk leven achter de rug”. Het over lijden van Helene Ludolph werd pas vandaag bekend gemaakt. De aankondiging van de ta riefsverhoging heeft in het kamp van de reisorganisatoren grote onenigheid gezaaid. Een deel van de elkaar sinds jaar en dag fel (Van onze redactie economie) DEN HAAG De werkgevers hoeven geen loon te betalen aan werk nemers die door stakingen van collega’s niet kunnen werken. Dit stellen de werkgeversverbonden Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) en Nederlands Christelijk Wergeversverbond (NCW) in een arti kel in hun bladen. derlandse luchtvaartmaatschap pijen, KLM> Martinair en Trans avia, per 1 april willen doorvoe ren. De verhoging is een direct gevolg van het stijgen van de olieprijzen en het duurder wor den van de internationale lucht- WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 67e jaargang nummer 77 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJinuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuidcn Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 1 7-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41 Het fysieke en sociale gedrag van dronken varkens lijkt zeer veel op dat van menselijke we zens, zo staat in een studie van de universiteit van Missouri. Dr. Nyron Tumbleson, een biochemi cus die de proeven voor het mi nisterie van Landbouw leidt, ver klaarde dat de Varkens misschien aan de medici inlichtingen kun nen verstrekken voor de behan deling van alcoholisten. De var kens, zo voegde dr. Tumbleson er aan toe, hebben ademhalings- en hartvatenstelsels die lijken op die van de mens en die ideaal zijn voor de bestudering van het alcoholisme. Zeven varkens, waarvan de omvang slechts een vijfde is van een normaal var ken, hebben tijdens de proeven de smaak van de drank te pak ken gekregen. Zij geven voor keur aan een graanalcohol die op wodka lijkt. Zij genieten daar vooral van als deze vermengd wordt met sinaasappelsap. Enke le dieren drinken ongeveer een liter per dag. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Andrew Young, tijdens zijn gis teren gehouden eerste toespraak tot dit college. Links de ambassadeur van Jemen, Mohammed Sallam, en rechts de Britse vertegenwoordiger, Hohler. UTRECHT. De werkgeversorga nisatie in de zuivel wil de rechter te hulp roepen om de voor volgende week aangekondigde stakingen in de zuivel te voorkomen. Zij heeft daar toe de werknemersbonden in kort geding voor de president van rechtbank te Utrecht gedaagd. De werkgevers in de zuivel vragen van de rechter dat hij aan de werk nemersorganisaties verbiedt dat zij tot staking oproepen. Het geding dient vrijdagochtend om tien uur in Utrecht. Als advocaat van de werk gevers treedt op mr. T. G. van Scheer uit Den Haag. De vakbonden waren vanochtend nog niet op de hoogte dat een kort geding tegen hen was aan gespannen. HOOFDDORP. Wethouder A. C. Houtsma van Haarlemmermeer wordt met ingang van 1 maart burgemees ter van Wijk bij Duurstede. Gisteren kwam zijn benoeming officieel af van het ministerie van Buitenlandse Za ken. De heer Houtsma (38) is- KVP’er en sedert 1968 raadslid in de Meer. In 1970“ werd hij wethouder van Sociale Zaken en Sport en Jeugdzaken. Drie jaar later kreeg hij de portefeuille van Ruimtelijke Orde ning en bouwnijverheid. Houtsma kan in Wijk bij Duurste de zijn reputatie als bouwer waarma ken. Het stadje is een zogenaande secundaire groeikern en moet groeien van 8000 inwoners nu naar ruim 17000 in 1985. De eerste reactie van de heer Houtsma is: „Uiteraard ben ik erg blij. Ik ben er helemaal weg van, vooral omdat het zo’n mooie plaats is. Ik ben er al een paar maal geweest en het spreekt me bijzonder aan. Het stadje is erg levendig door de histori sche kern en de andere belangen van nieuwbouw. Ik heb dit altijd gewild.” De benoeming van Houtsma was voor Wijk bij Duurstede een grote verrassing, aldus gemeentesecretaris J. Roovers. „Er waren 61 sollicitan ten, maar zijn naam was bij ons onbekend. Houtsma beantwoordt wel aan de profielschets: hij is CDA-er en heeeft ervaring met het bouwen. In de Haarlemmermeer heeft het vertrek van wethouder Houtsma een herverdeling van de porteftuilles tot gevolg. J. M. Hoffman gaat ruimtelij ke ordening doen. M. Kamper neemt de post over van Hoffman (openbare werken en verkeer) en als de raad akkoord gaat, wordt de CDA-er A. A. de Leeuw de nieuwe wethouder dit maatschappelijke en sociale aangele genheden en volksgezondheid en mi lieuhygiëne voor zijn rekening neemt. Voor de bevordering en ontwikkeling van de drie centra in Rotterdam, Gro ningen en Amsterdam, waar de drie kinderartsen Van Zanen, De Vries en Voute werken die deze actie hebben gedragen, was voor ieder van deze cen tra 18,2 miljoen gulden gereserveerd. nl|maplci5i De werkgevers beroepen zich hierbij op een arrest van de Hoge Raad van 7 mei 1976. Daarin staat dat de werkge vers weliswaar moeten doen wat moge lijk is om niet-stakenden aan het werk te houden, maar ook dat, als dat niet kan. geen loon hoeft te worden uitbe taald. Het probleem gaat spelen als de vakbonden overgaan tot het uitvoeren van zogenaamde selectieve acties. In zo’n geval wordt alleen op kwestsbare plaat sen in een bedrijf gestaakt, zodat het werk op andere afdelingen ook stil komt te liggen. De werkgevers stellen in hun artikel dat zij niet zullen overgaan tot het wapen van de zogebaamde uitsluiting. Daarvan is sprake als het initiatief van de werkgever zelf uitgaat en hij weigert werk aan te bieden, en dus ook loon uit te betalen. In een advertentie in een groot aantal dagbladen zeggen de Voedingsbonden FNV dat de directeuren van de zuivelfa brieken fors stemming maken tegen de uitgeroepen stakingen bij 22 zuivelfa brieken. „Zij slagen er nogal in om de veehouders töt verontwaardiging aan te zetten. Daarbij wordt de indruk gewekt dat de bonden de prijscompensatie bin nen willen halen over de ruggen van de boeren en dat het zou gaan om een forse aantasting van de melkprijs. Dat is onwaar”, aldus de bonden. De Voedingsbonden FNV zeggen dat veel boeren tot de sociaal zwakken be horen. „En daarmee voelen de bonden zich verwant. Het is een gezamenlijk belang van de boeren en de werknemers om zich niet door de zuiveldirecties te laten uitpersen. Het gaat bovendien niet om gweldiige bedragen”, aldus de bonden. In de advertentie wordt voorts gezegd dat als de boeren de prijscompen satie inderdaad moeten betalen, het om 30 cent per 100 liter gaat. Zet daar de reclame eens tegenover. Daaraan wordt 57 cent per 100 liter betaald. Bovendien kost het stunten met melk de boeren tientallen centen per 100 De secretaris van de ondernemings raad zei over informaties te beschikken dat door de vakbonden ook Damiate Pers was uitgekozen voor stakingsakties. Dit omdat het de bonden (nog) niet is gelukt bij de Telegraaf een meerderheid voor een staking te vinden. Bij dit bedrijf wordt nog onderhandeld over een zogenaamd all-in loon, waarbij de prijsverhogingen als vanzelfsprekend worden gecompenseerd. Het personeel bij dit landelijk ochtendblad liet weten dat het veel vertrouwen heeft in een goede afloop van dit gesprek, voeren is dan niet meèr nodig. De Memisa, een organisatie die zich inspant voor het welzijn van de bevol king in missielanden, plaatst heden in diverse kranten een advertentie die be gint met de volgende tekst: „Voor 10,- drinkt een ondervoed kindje een maand lang melk.” Toeval of opzet, nu de melkveehouders van Neder land op heit punt staan miljoenen liters melk in de sloten te laten lopen, omdat de verwerkingsfabrieken stil komen te liggen? Waarschijnlijk hebben de vak bondsleiders een beoordelingsfout ge maakt toen zij de coöperatieve melkin richtingen kozen voor hun stakingsac ties. Hun traditionele aanduiding „de werkgevers” bleek bij nader inzien na melijk te slaan op veeboeren die nauwe lijks een behoorlijk inkomen uit hun bedrijven kunnen putten. Bovendien: die dreigende melkverkwisting is psycholo gisch onverteerbaar voor het emotioneel reagerende publiek, vooral wanneer het dan ook nog zo’n advertentie met de afbeelding van een broodmager kind on der ogen krijgt. De emotie van het publiek uit zich vaak in humor. Wrange humor in dit geval: een gezonde, dikke kikker komt blakend van welstand uit een boeresloot over de rand kijken en zegt: „Ik drink melk, u ook?” Als men dit grapje naast de advertentie van Memisa legt, is de emotie compleet. Ook de overweging van veeboeren om in geval van nood hun melk te gaan opvoeren aan de koeien, werkt de hu mor in de hand. Zo’n perfect staaltje van „recycling” heeft nog geen enkel land ter wereld te zien gegeven. Het herinnert in de verte aan een cartoon waarop een schaapherder stond afge deeld, die de afgeschoren vyol van zijn schapen gebruikte om wollen vesten voor de arme dieren te breien, omdat ze het zo koud hadden Ondanks alle galgenhumor blijft de ondertoon van de publieke reactie op het huidige conflict geladen met ernst en twijfel. De AVRO heeft die stemming uitgebuit door een bliksemsnelle enquête voor haar televisierubriek „Televizier” te organiseren, die dinsdagavond op het scherm kwam. Resultaat van de (nogal simplistische en uit hun verband getrok ken) vraagstelling: 75 percent van het publiek vindt stakingen geen juist strijd middel. Bijna 40 percent wijt de huidige conflictsituatie aan de regering, en wenst overiheidsingri j pen De AVRO vergat erbij te vragen op welke manier dat ingrijpen zou moeten plaatshebben en liet de oplossing van het conflict daardoor voor rekening van een „meerderheid des volks” die wellicht helemaal niet of nauwelijks begrijpt waar het allemaal om gaat. Intussen nadert de fatale datum van de acties, die gezien de zorgvuldige voor bereiding allerminst een loos dreigement zijn. Minister-president Den Uyl, die als PvdA’er achter de aangekondigde acties der vakbonden staat, moet er als pre mier en hoofd van de regering alles aan doen om de catastrofe te voorkomen. Want, ofschoon minister Boersma als de man met de witte vlag over de frontlijn wandelt, is de mogelijke afwending van het gevaar een kabinetszaak geworden. Het gaat niet meer om een paar guldens meer of minder in het loonzakje. Het gaat om de totale arbeidsvrede en het functioneren van de Nederlandse samen leving. Het Amsterdamse Emma-kinderzie- kenhuis heeft inmiddels plannen inge diend voor deverdere uitbouw van het kinderoncologisch centrum en voor op de patiëntjes gericht onderzoek. Aan dit ziekenhuis zijn de eerste 18 miljoen reeds toegewezen. Het bestuur van het Academisch Zie kenhuis in Groningen heeft plannen in gediend die het bedrag van de beschik bare 18 miljoen ver te boven gaan. Voor bouwkundige, materiële en personele voorzieningen heeft het bestuur van het Academisch Ziekenhuis tenminste 40 miljoen gulden nodig. Aan de overheid is medewerking en in stemming gevraagd voor de realisatie van dit centrum. Ook het Academisch Ziekenhuis in Rotterdam heeft ingrijpende plannen om een nieuw kinderoncologisch centrum te verwezenlijken, en heeft voor nieuw bouw ten minste 26 miljoen gulden no dig. Ook hierover zijn de besprekingen tussen het bestuur en de overheid even min afgerond. Volgens dr. L. Meinsma, directeur van het KWF. vormen de uitgebreide plan nen van de Academische Ziekenhuizen in Groningen en Rotterdam een ernstige belemmering voor een snelle besteding van de fondsen. HAARLEM. De pakket- vliegvakantiereizen worden ge middeld twee tot drie tientjes duurder. Dit een gevolg vas een tariefsverhoging die de drie Ne- De ondernemingsraad van Damiate Pers heeft er bij de Algemene Neder landse Grafische Bond in Haarlem op aangedrongen om de staking niet alleen op Damiate Pers te concentreren. De ondernemingsraad staat achter eventuele acties zolang de dagbladen kunnen blij ven verschijnen. De directie heeft mede gedeeld het landelijke standpunt van de werkgevers te volgen. Het personeel be sloot vakbondsinitiatieven af te wachten en ging omstreeks half twee weer aan het werk. I Werkgevers hoeven niet te betalen als werk stil ligt” (NVV-NKV) weigert de naam te noemen van een bedrijf in Zeeland dat akkoord is gegaan met een cao waarin een auto matische prijscompensatie is verwerkt. Het bedrijf zou anonimiteit geëist heb ben. Leden van de Unie BLHP bij de Zuidnederlandse melkindustrie DMV in Berkgelijk hebben gisteravond een sta kingsactie van de hand gewezen. Mercurius. de Dienstenbond NKV en de Christelijke Bedrijfsbond hebben van werkgeverszijde een uitnodiging ontvan gen om morgen het cao-overleg voor werknemers bii de sciale verzkeringsor- ganen te heropenen. Er was gebleken dat - bij het eerder vastgelopen overleg - sommige directeuren (als onderhande lingspartners) geen vooroverleg hadden gevoerd met de besturen van de be drijfsverenigingen over een standpunt bij het overleg. De besturen bestaan voor de helft bit werkgevers en voor de andere helft uit werknemersvertegen woordigers. De dagploeg van de Nederlandse Diep- drukindustrie bv in Deventer heeft gis teren twee uur lang het werk stilgelegd, cm zich door bestuurder Arie Schermer van de Algemene Nederlandse Grafische Bond te laten voorlichten over het wel en wee van eventuele stakingsacties. Het bedrijf, een onderdeel van het VNU- concern, drukt o. m. de publieksweek- bladen Margriet, Libelle, Viva en Story De Touroperators Studie Groep, de TSG, komt donderdag middag in een spoedvergadering bijeen om de gevolgen van de tariefsverhoging te bespreken. Maar het staat nu al vast dat voorzitter Wm. Erkelens op een sterk verdeeld kamp zal stuiten. HAARLEM. Het grafische perso neel van Damiate Pers B.V. (uitgeefster van onder meer Haarlems Dagblad, Ty phoon, IJmuider Courant en Beverwijkse Courant) heeft vanmorgen om half een het werk een uur stilgelegd om te dis cussiëren over de kwestie van de auto matische prijscompensatie. Het betrof een spontane, niet door de vakbonden georganiseerde aktie. liter”, aldus de advertentie. De bonden menen, dat de boeren de prijscompen satie niet behoeven te betalen. „De zui vel kent namelijk een meer dan gewone stijging van de produktiviteit: de laatste jaren is steeds meer melk verwerkt met minder mensen”. De Federatie Hout- en Bouwbonden

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1