Nog geen opheldering aanslagen met Carter I Varkensbaai Verwachting: Noorwegen zal GIFSCHIP WORDT NU Brazilië wil kernakkoord met West- Duitsland niet Ulster-bevroren tegenstellingen (2) Sjah van Iran kondigt beperkte amnestie af Congres nog niet akkoord opschorten EINDELIJK GELICHT Wijzigingen in kabinet Egypte Castro over nog meer Russen uitwijzen x> VERMANING VAN MEEGEREN IN VERBAND MET SPIONAGE-AFFAIRE KNUTTEL Franchise Claustre terug in Frankrijk binnen- en buitenland WOENSDAG FFRREARI 19 7 7 2 I ?s hit el X W <t I ij In Adriatische zee ie al d d is n k ;n Kerken gaan, ondanks de golf van politiek geweld, die de afgelopen week tien mensenlevens eiste. (Van onze redacteur in Engeland, Henk Leffelaar) BELFAST Het is maandagmorgen omstreeks half twaalf wanneer op het interne televisiescherm in het kantoor van Kenneth Newman, commandant van de Noordierse politie, een melding verschijnt. Twee bom men zijn ontploft bij het Lansdowne Hotel in Noord-Belfast. Het hotel staat in brand en kan niet gered worden. De politiecomman- dant besteedt er nauwelijks aandacht aan. MADRID (UPI, AFP, DPA, Reuter). Premier Adolfo Suarez van Spanje wil deze week de besprekingen met de oppositiepartijen hervatten, ter voorbereiding van de verkiezingen van het komend voorjaar, zo is uit welingelichte bron in Madrid vernomen. De premier zou er grote waarde aan hechten dat de verkiezingen gewoon door- 3 o Suarez wil overleg met oppositie voortzetten I Vandaag is het strafproces begonnen tegen Tjerk Vermaning, de amateurar- cheoloog, die de archeologische wereld sinds 1965 verblijdde met vondsten van prehistorische vuistbijlen die aantoonden dat de Neanderthalers zelf de eerste „Nederlanders” waren. Vermaning, wiens naam de komende dagen in de grappigste rubrieken dikwerf zal worden vervangen door Tjerk Boeking of Tjerk Rodekaart (dit is er het eerste voorbeeld van, dus), kreeg van de professional-archeologen alle lof, zowel van prof. Waterbolk (die hem nu van vervalsingen beschuldigt) als van dr. Harsema, die in 1972 van „een grandioze vondst” sprak. Vermaning zelf heeft eens gezegd: „Die vondst die ik bij Smilde deed is even zeldzaam als de Nachtwacht”. Wat een pech! Het scheelde maar een haar of Knuttel was de ontdekker van Van Meegeren geweest, is ook net zo beroemd geworden als Van Meegeren, want vervalser en ontvalser staan op gelijk niveau. In het geval-Tjerk Verma ning heeft drs. Stapert zich deze rol nu toegeëigend. Terecht of ten onrechte? Op artistieke gronden hoop ik terecht, ook voor Tjerk Vermaning. Want vuistbijlen vinden kan in principe iedereen, zelfs een' prof. Waterbolk Maar vuistbijlen verval sen, zodat Waterbolk erin stinkt, dat is andere koek! Hoewel. „Een rust ligt gespreid over dit schilde rij en straalt u tegen, breed en edel als de rust der sterren in hun fonkeldans. Een harmonie werd hier bereikt welke slechts veroverd kan zijn in een geheel en volkomen zich toewenden naar het eeuwi ge”, schrijft Moens. Het schilderij behoort „tot de grootste religieuze kunst aller tij den”, en verkondigt „de heerlijkheid van de ziel die het licht drinkt uit de hand van God, zoals een vogel het zuiver water uit de beek”. ’T it) n- is) iel ti- rij jn lij es u- et ie In 1976 werden bijna 300 mensen in Noord-lerland gedood, onder hen 22 van Newman’s politiemacht. Afge lopen jaar werden er ook ruim 1300 gewond, velen verminkt voor het leven. Er waren ruim 1800 schiet incidenten. Bij speuracties van politie en leger werden 41 machinegeweren in beslag genomen. 266 geweren. 333 pistolen, ruim 66.000 pond ammunitie. 36.000 pond explosieven. In de zeven jaar die de Ierse burgeroorlog nu al duurt, verloor commandant Newman 91 van zijn mannen; 260 soldaten en officieren van het Britse leger werden dood geschoten; 170 burgers-(een op de 1000 van de'totale bevolking). Meer dan de helft van de gehele politiemacht liep verwondingen op. Enkele uren na het gesprek met de commandant, op weg naar het Europa Hotel in het hartje van Belfast, doet zich een massale opstopping voor. Op een door militairen afgezet kruispunt staat een vrachtauto dwars op de weg. Even later ontploft hij. Bijna tegelijkertijd ontploffen In juli 1974 werd het schip voor de haven van Otranto aangevaren door een Panamese bananenboot. Sindsdien ligt het schip op ongeveer 90 meter diepte aan de ingang van de Adriatische Zee. Nu zijn er in die omgeving wel vaker schepen vergaan sinds de eerste Griekse ontdekkingsreizigers naar Zuid-Italië voeren, dus op zich was dat geen reden om zich ongerust te maken. Toch staan de vissers van Otranto deze keer op hun kop en wel vanwege de lading die de Cavtat vervoerde. Die bestond namelijk uit ruim 900 vaten lood-tetra-ethyl, een uiterst giftige stof die dient om het octaangehalte van benzine te verhogen. Volgens de bekende diepzee- deskundige Jacques Cousteau is dat voldoende om de hele Middellandse Zee jarenlang te vergiftigen. Niettemin gebeurde er twee jaar lang in het geheel niets voor de berging van de Cavtat. Het schip was gezonken binnen de Italiaanse wateren, maar de Italiaanse regering beperkte zich ertoe, om de drie maanden een geruststellende verklaring uit te geven waaruit moest blijken dat de toestand geheel onder controle was. Pas toen de bevolking van Otranto begon te protesteren, kwam er schot in de zaak. De plaatselijke kantonrechter Maritati legde in november van het vorig jaar beslag op het schip en zijn lading. Tegelijk gaf hij een particuliere firma opdracht naar de Cavtat te gaan duiken. En terwijl de Italiaanse marine al die jaren niet in staat was geweest ook maar een begin te maken met de berging, slaagde deze firma er in binnen enkele weken één van de vaten aan de haak te slaan. Toen dat vat, ondanks de winterstormen in het kanaal van Otranto, eindelijk was geborgen, kon men gaan onderzoeken hoever de verwering was gevorderd en hoe groot het gevaar was voor onmiddellijke vergifti ging van de omliggende zee. Afgelopen zaterdag kwam een van de onderzoekers, prof. Giuseppe Signorile naar Otranto om verslag uit te brengen. Hij gebruikte geen wetenschappelijke termen, maar zei wel dat hij er niet over zou peinzen deze zomer in de omgeving van het stadje te gaan zwemmen. Voor de inwoners van Otranto was dat voldoende om een delegatie naar minister-president Andreotti te sturen om aan te dringen op onmid dellijke maatregelen. Zo is het er dan eindelijk van gekomen: het geld is beschikbaar en het schip wordt gelicht. Maar voor Otranto komt het in ieder geval dit jaar te laat. De buitenlandse badgasten die anders lang van tevoren alle hotels en pensions in het stadje bespraken, hebben deze keer verstek laten gaan of maakten de al gemaakte reserveringen ongedaan. ook elders in de stad op strategische punten bommen. Het Europa Hotel, dat niet bereikt kan worden, wordt ontruimd, maar een bom wordt niet gevonden. Het duurt anderhalf uur om de luttele kilometers door de giganti sche verkeersverwarring terug te rijden. Nu wordt duidelijk hoe men in Belfast en elders in Noord-lerland leeft. Door de explosies zijn bijvoorbeeld alle busdiensten lamgelegd. Vrouwen die in de stad aan het winkelen waren, staan vergeefs bij- de haltes te wachten; uren. Schoolkinderen kunnen niet thuis komen. In honderden gezinnen verkeert men in onzekerheid over het lot van hen die niet thuis zijn. Wat mij vooral opviel na de explosies, was het uitblij ven van bittere reacties. Het was alsof men zich erbij had neergelegd en het accepteert als een noodlot. Daar is misschien een verklaring voor, want wie in het gespleten Noord-lerland bomaanslagen veroordeelt, velt ook een oordeel over hen die de bommen plaatsten. Dat kunnen zowel de katholieke provo’s zijn als de militante protes tanten. Wie zich in Ierland openlijk aan één zijde schaart, stelt zich bloot aan wraakoefeningen van de andere kant. Bovendien hebben de Ieren een ingebouwd noodlotsge- voel, dat bij hun karakter past. Die karaktertrek leidt tot passiviteit, een bijna religieus accepteren van het dage lijks bestaan. snappen. De politie kon echter wel een van zijn vrienden arresteren. Grapo heeft gisteren gedreigd met meer ontvoeringen, als de regering de resteren de politieke gevangen en in Spanje niet vrijlaat. De AAA (Apostolische Anti communistische Alliantie), die verant woordelijk wordt geacht voor de moord op vijf linkse advocaten, heeft dreigbrie ven gestuurd aan Madrileense advocaten en aan vakbondsleiders. Ze worden met de dood bedreigd als ze politieke activiteit blijven bedrijven bij „Hidro-Nitro”, een chemische fabriek in Monzon waar sta kingsacties worden gevoerd. Volgens een lid van de rechtse organisa tie „Guardia de Franco”, Alberto Royue- la, weet de regering heel goed waar de voorzitter van de staatsraad, De Oriol, en generaal Villaescusa worden vastgehou den. Tegen het dagblad Diario 16 zei Ro- yuela dat de regering niet durft op te treden omdat Grapo met een bloedbad heeft gedreigd als de politie die plaats dichter dan 500 meter nadert. Een rapport van het ministerie van Financiën vestigde gisteren de aandacht op de economische problemen van Span je. De inflatie bedroeg vorig jaar 20 per cent, de peseta werd met 13,6 percent gedevalueerd, er was een werkloosheid van zes percent (een half miljoen mensen) en een tekort op de handelsbalans van zo’n 21 miljoen gulden. (Van onze redacteur in Scandinavië. Henk Ruyssenaars) OSLO. In de Noorse hoofdstad Oslo wordt verwacht dat nog meer Russische diplomaten tot persona non grata zullen worden verklaard nadat enkele dagen geleden een 64-jarige secretaresse van het ministerie van Handel is gearresteerd die ruim 20 jaar voor de Russen bleek te hebben gewerkt. TEHERAN (UPI) De sjah van Iran heeft gisteren opdracht gegeven 317 gevangenen vrij te laten. Dat gebeurt morgen, omdat het dan 29 jaar geleden is dat de sjah ontkwam aan een aanslag op zijn leven in de universiteit van Teheran. Domheer Murphy vertelt dat de kerken voller zijn dan ooit 98 percent van de 20.000 gelovigen in zijn parochie woont de missen bij. Bij zo’n grote opkomst kan het niet anders dan dat zich daaronder ook aanhangers en zelfs actieve leden van de IRA bevinden. Domheer Murphy zegt dat hij het niet weet. Wat zou hij dan doen als een IRA-lid bij hem confessie deed en opbiechtte dat hij één of meer mensen had gedood? Dan zou de domheer alleen Gods vergiffenis schenken wanneer de man zou beloven dat hij het niet meer zou doen. Hij verwijt de Britse regering gewapende soldaten in Noord-lerland te hebben gestationeerd. „Dat lokte geweld uit” Maar die soldaten kwamen toch pas nadat er geweld was uitgebroken? Zou misschien een oplossing te vinden zijn in het opzetten van gemengde scholen, protestants en katho liek, zodat althans die religieuze tweespalt uit de wereld kan worden geholpen? „Het is de tijd niet om de scholen te integreren”, zegt de domheer. „Het behouden van een aparte identiteit van de scholen is erg belangrijk" Eén ding maakt de domheer duidelijk: de katholieken in Noord-lerland zijn zowel tegen de politie als tegen het Britse leger en om die reden kan het republikeinse leger gebruik maken van dat sentiment en zijn gang gaan Na een dag van intensief overleg, waar onder een gesprek van twee uur van presi dent Geisel met zijn minister van Buiten landse Zaken Antonio Azeredo da Silvei ra, deelde ’n officiële woordvoerder mee, dat Brazilië geen mogelijkheid ziet om de uitvoering van het in juni 1975 met de Bondsrepubliek gesloten atoomakkoord op te schorten. Rusland zal moeten verlaten. Aangeno men wordt dat de correspondent van de Noorse radio in Moskou er zeker uitvliegt. Het onderzoek in deze spionage-affaire duurt nog voort. Mevrouw Galtung kan rekenen op een gevangenisstraf van maxi maal 17 jaar. Fachmi, een politie-officier, was pas sinds 1975 minister van Binnenlandse Zaken. De veiligheidstroepen, die onder zijn bevel stonden, werden na de recente onlusten ernstig gekritiseerd, omdat zij niet vooraf erin waren geslaagd het uit breken van rellen te voorkomen. De dienstmaagd noemt hij „een der gaafste scheppingen van Vermeers schil- dergenie en tevens een der onvergetelijk ste verschijningen uit den ganschen figu- ralen schat onzer Nederlandsche kunst. Indien Vermeer alleen maar deze vrouwe- figuur had geschilderd, dan zou dit vol staan om hem te prijzen als een van onze zeer grooten in het weergeven der meest melodieuze innerlijkheid”. Nu het woord religieus is gevallen, komt onvermijde lijk de rol van de kerken aan de orde. Die rol is op z’n minst ondoorgrondelijk, op zijn best ambivalent. De domheer (canon) van de katholieke kerk in Belfast, Padraig Murphy, noemt het huidige Noord-lerland een „bevroren anachronisme”. is J. is- is :al *1 ia, n. is- te- eit de id- 1O- ep BRASILIA (AFP) De Braziliaanse regering heeft gisteren het verzoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, om het kernakkoord met West-Duitsland op te schorten, afge wezen. le- se te n. n- ie al ar ir- ïn o- n. »n m an ie :e- m ?n ar n- ie is- ïr- ri- an ia is ge us en de (Van onze redacteur in Italië) ROME. Half verscholen onder de versoberingsmaatregelen van de Italiaanse regering zat een regeringsbesluit dat ook buiten Italië belangstelling zal vinden. In de lange nachtelijke zitting van maandag op dinsdag besloot het kabinet 10 miljard lire (13 miljoen gulden) te bestemmen voor de lichting van het Joegoslavische schip Cavtat dat met zijn giftige lading de Adriatische zee, en misschien wel de hele Middellandse Zee bedreigt. ?n ;s- ?n ?n ?n an er an si- üj in is- in le- n- trijfel X door Nico Scheepmakerj Het Spaanse kabinet kwam gisteren opnieuw in speciale zitting bijeen om een rapport aan te horen van minister van Binnenlandse Zaken Rodolfo Martin Avil la. Er zijn ongeveer 250 arrestaties ver richt, overwegend in uiterst linkse krin gen. De politie is er kennelijk nog niet in geslaagd de aanslagen op te helderen. Suarez heeft de aanslagen veroordeeld als een poging het leger te provoceren, om zo de overgang van dictatuur naar democra tie te dwarsbomen. In linkse kring hebben de arrestaties nogal wat verontwaardi ging veroorzaakt, omdat er nauwelijks rechtse extremisten zijn aangehouden. In een buitenwijk van Madrid zijn giste ren schoten gewisseld tussen politieman nen in burger en onbekende schutters, die wisten te ontkomen. Er vielen geen slacht offers. Volgens het dagblad Informacio- nes was de politie er zondag bijna in geslaagd een lid van Grapo (de mysterieu ze beweging die de verantwoordelijkheid voor de ontvoeringen en de dood van de agenten opeist) te pakken, toen deze betrokken was bij een auto-ongeluk. Hoe wel de man gewond was wist hij te ont- De ministers die belast zijn met het financiële en economische beleid van het land hebben hun functies behouden. Waarnemers maken hieruit op dat presi dent Sadat hen niet verantwoordelijk acht voor de rellen van vorige maand waarbij 79 mensen omkwamen en honderden gewond raakten. Dit ondanks het feit dat de rellen veroorzaakt werden door de economische maatregelen die deze minis ters hadden voorgesteld. De bekendmaking van het bureau van de militaire openbare aanklager zegt alleen dat het mensen betreft die door militaire tribunalen zijn veroordeeld, maar maakt niet duidelijk welke categori eën gevangenen begenadigd worden. De afwijzing van het beroep dat minis ter Vance nog maandag deed op zijn eer ste persconferentie, komt niet onver wacht. In politieke en militaire kringen in Brasilia had het Amerikaanse verzoek tot irritatie geleid. Aangezien de openbare mening ook al tegen de Amerikaanse inmenging was gemobiliseerd, konden de Braziliaanse autoriteiten moeilijk anders dan afwijzend reageren. CAIRO (UPI) De Egyptische premier Mamdoech Salem heeft gisteren zijn 32 man sterke kabinet gewijzigd. Ónder meer heeft Salem minister van Binnen landse ZakerfrSpajed Fachmi ontslagen en zal hij in de toekomst zelf deze functie bekleden. Verder zijn drie andere bewindslieden ontslagen, waaronder de minister van Sociale Zaken. Het Amerikaanse Congres heeft giste ren tegen alle verwachtingen in presi dent Carter nog niet de gevraagde vol machten verleend om de aardgas leveranties aan door de kou getroffen gebieden (speciaal het midden-westen en het noord-oosten) op peil te houden. De Senaat accepteerde Carters voorstel wel. Verwacht wordt dat een commissie uit beide huizen vandaag een compro mis zal uitwerken. De koudegolf in de VS zou tot dusver aan 75 mensen het leven hebben gekost. Alleen al in Buffa lo (op deze foto’s impressies uit deze zwaargetroffen stad) zijn twaalf men sen omgekomen. Met deze vergelijking zijn we bij de schilderkunst aangeland. Dat komt mooi uit, want Tjerk Vermaning wordt inmid dels vergeleken met Han van Meegeren, die „De Emmaüsgangers” van Vermeer schilderde. Ik weet niet wat moeilijker is, een Vermeer vervalsen of ’n Neandertha ler vuistbijl (ik zou met beide de grootste moeite hebben), maar wat ik wel weet is, dat Waterbolk en Harsema in de affaire Van Meegeren ook hun geleerde voorgan gers hebben gehad. In de bundel „Spits boog” van Weis Moens uit 1943 stuitte ik onlangs op een curieus stuk getiteld „De Emmaüsgangers van Vermeer”, dat bepaald vermakelijke dimensies krijgt nu we weten dat Van Meegeren de dader was van dit „jongst-ontdekte meesterstuk”. Maar ja, Vermeer heeft niet „alleen maar deze vrouwefiguur geschilderd”, dat karwei heeft Van Meegeren voor hem opgeknapt, en nu we dat weten is de glans er voorgoed af, zo goed als de glans op de door Tjerk Vermaning gedane prehistori sche vondsten gemakkelijk verwijderd bleek te kunnen worden. Althans volgens drs. D. Stapert, want Tjerk Vermaning wil niet als de archeologische Van Meegeren de prehistorie in gaan, maar als de arche ologische Rembrandt. Hij ontkent met vroegere wetenschappelijke loftuitingen nog in zijn oren. Maar ja, wat zegt een titel als het op vervalsingen aankomt? In zijn kapitale boek „De Nederlandsche Schil derkunst” dat in 1938 uitkwam, schreef dr. G. Knuttel Wzn. even lyrisch over „de Maaltijd te Emmaus” (zoals hij het noemt) als Wies Moens. „De groote gele partij van de rechter figuur - een zeldzaam schoon stuk schilderwerk - wordt tot een teere stemmigheid gecontrasteerd met het onbeschrijflijke etherische blauw van het gewaad van Christus”, enzovoort enzo voort. Prachtig vond Knuttel het. Toch was hij zo aardig op weg de drs. Stapert van de jaren dertig te worden, want hij signaleert frappante overeenkomsten met „De Maaltijd te Emmaus” van Caravag gio, zegt dat „samenhang absoluut zeker is”, maar zijn conclusie is toch dat Ver meer alle overeenkomstige voorwerpen, gebaren en uitdrukkingen herzien had „in een sfeer van dieper innigheid, van ver- zonkener doorleefdzijn”. STOCKHOLM (UPI) De Cubaanse leider Fidel Castro heeft in een documen taire van de Zweedse televisie verklaard dat zijn soldaten in 1961 de invasie in de Varkensbaai hebben afgeslagen met wapens die zij slechts enkele weken tevo ren hadden ontvangen. De 80 minuten durende documentaire werd gisteren uit gezonden door de Zweedse televisie. Volgens Castro gaf de 2400 man tellen de invasiemacht zich over 72 uur nadat zij in de Varkensbaai aan land waren geko men, 130 kilometer ten zuidoosten van Havana. De Cubaanse leider zei dat zijn militai ren bij de strijd tegen de invasiemacht luchtdoelkanonnen en andere artillerie hebben gebruikt. „Veel van deze wapens hadden wij slechts een week eerder ont vangen”, aldus Castro. „Wij leven in de eeuw van de guerrilla en het vermogen van de staat om de guerrilla’s in bedwang te houden, moet nog getest worden”. Is dat een gesluierde uitdaging, of is het een veroordeling van het katholieke terrorisme, dat onder de vlag van het Ierse Republikeinse leger (IRA) zijn dodelijke acties bedrijft? Men zal het niet van hem horen. TOULOUSE (Reuter) De Franse archeologe Franqoise Claustre is gisteren in Frankrijk teruggekeerd na een gevan genschap van 33 maanden in het Afri kaanse land Tsjaad. De bekentenis van deze ambtenares, mevrouw Galtung, leidde tot de uitwijzing van vijf Russische diplomaten en een cor respondent van het persbureau Tass. De diplomaten verlieten Noorwegen gisteren, de journalist - die geen diplomatieke onschendbaarheid bezat - werd zaterdag op het vliegveld gezet. Het Noorse parlement heeft gisteren de Sovjet-Unie scherp gekritiseerd vanwege spionage-activiteiten Mevrouw Galtung, die tien jaar lang als secretaresse op de Noorse ambassade in Moskou had gewerkt en in 1956 werd overgeplaatst naar het ministerie van Handel, zou de Russen hebben voorzien van NAVO-informatie en over de Noorse plannen met betrekking tot de olie- en gaswinning in de Barentsz-zee. Ze werd gearresteerd op het moment dat ze een portefeuille met documenten aan twee leden van de Russische ambassade in Oslo wilde geven. Sedert de Tweede Wereldoorlog zijn alleen al in Noorwegen 27 Russische diplomaten wegens spionage-activiteiten uitgewezen. De Russen hebben steeds met vergeldingsacties gereageerd: Noorse diplomaten werden dan direct uit de Sovjet-Unie gezet. Het wachten is nu dan ook op het precieze aantal Noren dat Bfe. ,.X

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3