Weer minder werklozen RAI GAAT FORS UITBREIDEN Win de nieuwe Ford FiestaL VAKBEWEGING EN WERKGEVERS HANDHAVEN STANDPUNTEN 99 CONSUMENT BEGINT AL ZUIVEL TE HAMSTEREN PTT onderzoekt I 7.5 POTTERS, UNIA 1 slechte bezorging van dagbladen Wftlï1 Slechtere resultaten De nieuwe Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. een miljoen gulden aan prijzen Bouw Den Uyl Sommige charmantcdimrcn van vroeger er nog steeds. Geen bemiddeling 17 ECONOMIE 19 7 7 FFRRUAR1 DONDERDAG 3 AMSTERDAM (ANP). In de komende vier jaar zal het RAI- congrescentrum in Amsterdam met drie hallen en een aantal ver gaderzalen uitgebreid worden. Dit heeft de directeur van RAI- gebouw bv, mr. Th. van der Meer, gistermiddag bekend gemaakt. De nieuwe hallen zullen verrijzen op het parkeerterrein tussen het RAI-gebouw en de in aanleg zijn de Ringweg en zullen de capaci teit van het centrum met 40 tot 45 percent vergroten. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Boersma weigert vooralsnog met werkge vers en vakbeweging om de tafel te gaan zitten om over de vastgelo pen loononderhandelingen te praten. „Na uitvoerige gesprekken is mij gebleken dat de partijen onverkort op hun ingenomen standpun ten blijven staan. Voordat de partijen eventueel met elkaar om de tafel gaan zitten, zullen óf de werkgevers, óf de vakbeweging hoe dan ook een opening moeten maken. Ik wil een herhaling van november vorig jaar voorkomen”. Dit zei minister Boersma (Sociale Zaken) gisteravond na afloop van de gesprekken die hij - afzonderlijk - met de werkgevers en later met de vakbeweging heeft gehad. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgevers dringen aan op nieuwe onderhan delingen met de vakbeweging over de lonen. Mr. C. van Veen, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), heeft die wens gisteren geuit na beraad met de ministers Boersma (Sociale Zaken) en Lub bers (Economische Zaken). partners bleef zonder resultaat Wim Kok dsen ex- an- „De positie van de regering is heel pre cair geworden, nu de partijen op hun standpunten blijven staan”, aldus minis ter Boersma. Hij achtte de kans dat de stakingen volgende week maandag en dinsdag zullen uitbreken nu zeer groot. De heer Boersma zei dat hij tijdens de gesprekken met de werkgevers en de vak beweging geen herkenningspunten had ontdekt die enig tegenwicht zouden kun nen bieden aan de geplande gebeurtenis sen. De minister achtte het dan ook uitge sloten dat hij de partijen op korte termijn nogmaals voor een gesprek zou uitno digen. Nadat de werkgevers met de ministers Boersma en Lubbers hadden gesproken, zei VNO-voorzitter mr. C. van Veen dat hun uit het gesprek was gebleken dat de economische vooruitzichten voor dit jaar nog slechter zijn dan aanvankelijk was geraamd. De werkgevers hebben de ministers dan ook op korte termijn om nieuwe cijfermodellen gevraagd. „Dan zou wel eens kunnen blijken dat wij ons bod van een loonstijging van 3,5 percent voor 1977 naar beneden moeten bijstel len”, aldus mr. Van Veen. De vakbeweging bleef ook haar uit gangspunten, waaronder een automati sche prijscompensatie, handhaven. FNV en CNV willen niet dat de meeropbreng sten van de sociale premies worden terug maken. Bovendien zullen ze niet objectief kunnen zijn. Ik ben van mening dat dit de zaak alleen maar vertroebelt”, aldus de minister. Die bouw zal ongeveer anderhalf jaar duren. Aansluitend zal dan meteen wor den begonnen met het bouwen van de hallen. Onder die nieuwbouw komt weer parkeerruimte zodat de totale parkeermo- gelijkheid direct rond het RAI-centrum zal stijgen van 2000 naar 3000. In de uitbreiding komt ongeveer 20.000 vierkante meter tentoonstellingsruimte, een vergaderzaal voor 600 tot 700 perso nen en verschillende kleinere vergader ruimten. De Verenigde Distributiebedrijven bv in Den Bosch, die 300 Spar-winkels en een kleine honderd De Gruyter-winkels bevoorraadt, meldde een iets hogere omzet van melk en boter. De Edah in Helmond, die 300 supermarkten heeft in heel Nederland, had een grotere belangstelling voor gesteriliseerde melk gecon stateerd. Deze soort melk is een aantal weken houdbaar. Ahold (Albert Heijn) in Zaandam, eigenaar 650 supermarkten, zei nog niets van een omzetstijging als gevolg van de stakingsdreiging te hebben gemerkt. ROTTERDAM (ANP). De consument is er niet helemaal zeker van dat er volgende week tijdens de stakingsacties voldoende zuivelprodukten te krijgen zullen zijn. Dit blijkt uit het feit dat sommige grootwinkelbedrijven (al) enig hamsteren hebben geconstateerd. Men acht het niet onmogelijk dat de neiging tot inslaan van extra voorraden groter zal worden naarmate de stakingen dichterbij komen. Voorzitter Schelling van de Voedingsbonden FNV heeft er steeds op gewezen dat het niet de bedoeling is de consument de dupe te laten worden van een staking. Mede daarom hebben de vakbonden slechts bij een beperkt aantal zuivelfabrieken het personeel opgeroepen het werk neer te leggen. Als aan alle oproepen gehoor wordt gegeven, zal vijftien a twintig percent van de zuivelpro- duktie stil komen te liggen, aldus de vakbonden. Minister Boersma zei dat het toch wel denkbaar zou zijn dat het kabinet de mee ropbrengsten zou „terugsluizen” via een premieverlaging. Hij stelde dat, om een Het RAI-centrum heeft dan ook in 1976 een recordaantal van 1,9 miljoen bezoe kers binnen de poorten gehad. Daarvan kwamen er ruim 1.6 miljoen naar de diverse beurzen en tentoonstellingen, bij na 300.000 naar evenementen in het con grescentrum. In de komende maanden wordt de 25 miljoenste bezoeker sinds de opening van het complex in 1961 ver wacht. De Scheepvaartverenigingen Noord en Zuid schrijven aan de vervoersbonden dat er in verband met de economische toestand en de werkgelegenheid geen ruimte is voor een automatische prijscom pensatie. Ze waarschuwen de bonden dat stakingen mogelijk schade zullen toebren gen aan de werkgelegenheid in de havens. Den Uyl schrijft de werkgevers dat hij met zijn uitlatingen „niet meer en minder” bedoeld heeft dan de constatering dat „de feitelijke ontwikkeling haaks lijkt te staan op wat in het jaar 1976 verwacht had mogen worden”. Over de zorgvuldigheid die hij niet zou hebben betracht, schrijft Den Uyl: „Wan neer mij onvoldoende zorgvuldigheid ver weten wordt, dan mag ik wijzen op de zorg die geboden was en blijft om de maatregelen die genomen zijn ter wille van de werkgelegenheid naar hun bedoe ling te realiseren”. Ook het grafisch personeel van de Nederlandse Dagblad Unie (NDU) in Rot terdam heeft woensdagavond met over grote meerderheid van stemmen besloten zo nodig te gaan staken. 6.78 7,40 10.00 De werkgevers stelden dat zij reeds eer der hadden gewaarschuwd voor slechtere economische resultaten in 1977 door het teruglopen van de wereldhandel. Minister Boersma zei hierop dat de wereldhandel inderdaad iets terug gaat lopen, maar dat dat niet zo schrikbarend is. Wat hij erger vond, waren de tegenvallende investerin gen, waardoor het probleem van werkge legenheid en werkloosheid groter dreigt te worden. del een uiterst effectief hulpmiddel te zijn, aldus mr. Van der Meer. Te winnen In de Netlonele Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fondt Beter Leven ische 1. De moei- el de LITER PER 100 km 43,80 69,90 138,50 71,50 9,00 71,20 158,50 20,30 82,00 45,30 120,00 92,80 97,30 1,80 190,00 40,50 7,10 122,70 51,20 81,00 152,00 65,00 75,00 56,90 60.20 39,00 .00,00 84,70 .36,70 50,80 30,00 131,70 78,70 86,20 65,10 67,50 53,20 65,00 52,00 56,00f 00,00 51,00 81,50 83,00e 70,00 32,30 24,20 52,70 31,00 62,80 93,70 84,50 62,00 2,40b 85.00 41,20 55.00 84,10 19,50 69,30 81,40 61,00 57,00 37,50 95,50 88,50 97,20 70,50 38,40 05,50 17,00 95,80 74,00 14,00 37,50e 50,50a 50.00 58,90 74,90 44,00 62,60 00,00 )0,00d 03,00 06,00 48,00 MENTHOL gegeven middels een premieverlaging. Mocht dit onverhoopt wel gebeuren, dan wil men dit niet in mindering brengen op de gevraagde prijscompensatie. „Ons arbeidsvoorwaardenbeleid blijft daarmee volledig overeind”, aldus FNV en CNV. Een uitzonderingspositie hierbij nam de Raad voor Middelbaar en Hoger Perso neel in, die wel iets zag in de koppeling verlaging sociale premies- prijscompensatie. (ADVERTENTIE) i Minister Boersma zei dat hij het verzoek van de werkgevers niet positief had bena derd. „Een aantal cijfermodellen die door hen zijn gevraagd, zijn niet zo direct te Mr. Van der Meer zei goede hoop te hebben dat die toestemming van de raad er nog voor het komende zomerreces zal zijn. In dat geval zal tegen het eind van deze zomer begonnen worden met het bouwen van de ondergrondse parkeerga rage onder het Europaplein. Gesprek tussen regering en sociale (ADVERTENTIE) De directie van de NDU krijgt nu nog een zogenaamde „laatste-kans-brief” van de grafische bonden, waarin met name wordt gevraagd om een automatische prijscompensatie. Reageert het bedrijf* hierop niet zoals de bonden wensen, dan wordt het werk met ingang van maandag 14 februari voor onbepaalde tijd neerge legd. Bij de NDU worden onder meer drie grote dagbladen gedrukt: Algemeen Dag blad, het NRC-Handelsblad en Het Vrije Volk De Bouw- en Houtbonden van FNV en CNV hebben gisteren voor het eerst een naam genoemd van een werk waar met ingang van maandag gestaakt gaat wor den. Het is de zogenaamde Nieuwsblad- put aan de Coolsingel in Rotterdam, waar vijftig bouwvakkers bezig zijn met de bouw van een kantoorflat. Voor zover nu bekend, zijn bij de eerste acties in de bouw een kleine dertig objecten met onge- veer 2400 werknemers betrokken. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. De PTT gaat op korte termijn een onderzoek instellen naar de bezorging op het platteland van dagbla den. Dit heeft minister Westerterp beloofd aan het Kamerlid Beekmans (D’66), die had geklaagd dat landelijke ochtendbla den die per post worden verstuurd, op het platteland regelmatig een dag te laat arri veren. De werkgeversorganisaties in de Rot terdamse en Amsterdamse havens heb ben de vakbonden laten weten dat ze blijven vasthouden aan het afschaffen van de automatische prijscompensatie. Dit betekent dat vanaf maandag ook in de Rotterdamse en Amsterdamse havens acties zullen worden ontketend. De heer C. Zwijnenburg van de vervoersbond CNV wilde niet kwijt welke bedrijven doelwit zullen worden van de stakingsac ties. congrescentrum dan ook niets bemerkt, aldus mr. Van der Meer. De tegenstrijdigheid tussen de recessie en het toenemen van de belangstelling voor de evenementen in het RAI-gebouw worden door RAI-directeur Van der Meer deels verklaard door de omstandigheid, dat het bedrijfsleven door de teruggang in de economie meer dan vroeger het geval was geneigd is zich extra in te spannen om zijn marktpositie te handhaven of te ver sterken. Daarbij blijken vakbeurzen en tentoonstellingen voor industrie en han- Zijn pessimisme ten aanzien van de ontwikkeling van de werkgelegenheid is volgens hem gegrond op tegenvallende investeringen en de stijging van de waar de van de gulden in het buitenland. „Dit heeft een duidelijke invloed op onze invoer en de prijzen die wij voor de grond stoffen in het buitenland moeten betalen”. van de Voedingsbond CNV zullen er van daag ultimatums worden gestuurd naar enkele vleeswarenbedrijven. Het is de tweede keer dat Beekmans vragen over deze kwestie heeft gesteld. De eerste keer had minister Westerterp geantwoord dat het allemaal best meeviel en dat de kranten slechts bij hoge uitzon dering een dag te laat aankwamen. Beek mans kwam toen met gegevens waaruit bleek dat de bezorging op het platteland aanzienlijk slechter was dan Westerterp vermoedde. De bewindsman heeft nu toe gezegd dat de PTT de zaak gaat uitzoeken. De werkgevers in de zuivelindustrie hebben inmiddels besloten een kort geding aan te spannen tegen de Voedings bonden FNV, dat morgen zal dienen voor de president van de Utrechtse rechtbank. De werkgevers vragen de rechtbankpresi dent de bonden een stakingsverbod op te leggen op straffe van een dwangsom van 2,5 miljoen gulden per dag. De onderne mers achten de stakingsactie onrechtma tig, omdat de schade die de ondernemers zou worden berokkend in geen verhou ding staat tot het algemeen belang dat de bonden met hun stakingsacties nastreven. Verder zouden de vakbonden te weinig (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het aantal werklozen is in januari verder gedaald. Ten opzichte van december daalde het aantal werkloze mannen en vrouwen volgens minister Boersma met 5 a 7000. „De daling heeft zich tot nu toe sinds augustus doorgezet. Toch zie ik voor de komende maanden de ontwikkeling van de werkloosheid bepaald niet optimistisch tegemoet", aldus minister Boersma. Een maquette van de Amsterdamse RAI met links het nieuwe gedeelte. De nieuwe Ford Fiesta L met de zuinige 957 cc motor is één van de hoofdprijzen in onze puzzelaktie. Een auto, die alles biedt. Compact, maar net zo veilig en betrouwbaar als iedere andere Ford. Standaard afgeleverd met een gelaagde voorruit en 3-punts veiligheidsgordels. Minister-president Den Uyl heeft de werkgevers laten weten dat hij blijft bij zijn standpunt dat voor de te hoge loon stijging de schuld ligt bij de werkgevers. Deze laatsten vonden de uitlating die de minister-president op 21 januari voor de televisie deed een hoogst onzorgvuldige aantijging. Premier Den Uyl zegt geen argumenten te kunnen vinden waaruit blijkt dat factoren van buitenaf de post „incidenteel”, die in 1975 beperkt bleef tot 0,5 percent, in 1976 hebben opgestuwd tot ruim 1,5 percent. „Incidenteel loon” bestaat uit periodieke, financiële bevor deringen, loonsverbeteringen bij verwis seling van banen en dergelijke „De strijd moet maandag losbarsten’ Dat is onvermijdelijk”. Dit zei FNV- voorzitter Wim Kok gisteren over de voor begin volgende week geplande stakingen. Om een en ander mogelijk te maken zal eerst voor de hoofdingang van het RAI- gebouw onder het Europaplein onder de grond een parkeergarage worden gebouwd, zeker in twee maar misschien zelfs in drie lagen. De totale kosten van deze operatie, waarover in laatste instan tie de gemeenteraad van de hoofdstad nog zijn fiat moet uitspreken, zullen ongeveer 100 miljoen gulden bedragen. Daarvan zal de gemeente ongeveer 70 miljoen op tafel moeten brengen. Minister Boersma begroet hier de werkgeversvoor zitter Van Veen. In het midden staat de heer De Wit van het NCW. Ook de onderhandelingen over de vleesindustrie-cao zijn afgebroken op de toekenning van de automatische prijs compensatie. Volgens een woordvoerder De oorzaak van de daling van het aantal werklozen in de afgelopen maand ligt volgens minister Boersma in het naijlen van onze export, de werkgelegenheidspro jecten van de regering en de sterke aan trekking van de markt voor premie- koopwoningen. „Dit betekent onder ande re dat de regeringsmaatregelen om de werkgelegenheid te handhaven duidelijk effect hebben gehad”, zo meent de minister. Het conflict over de toekenning van de automatische prijscompensatie heeft ertoe geleid dat gisteren de onderhande lingen over de cao’s in een aantal sectoren zijn afgebroken. Dit is onder meer het geval bij de cao-onderhandelingen in de confectie-industrie, met ongeveer 30.000 werknemers. Er wordt nog bezien of er mogelijkheden zijn om het gesprek T>p 8 februari voort te zetten. De cao- onderhandelingen voor de 16.000 werkne mers in de koopvaardij zijn woensdag eveneens gestrand. De bonden gaan zich met de leden beraden over de ontstane situatie. Minister Boersma verklaarde met grote nadruk dat de gesprekken van gisteren niet waren bedoeld als een bemiddelings poging van de kant van het kabinet. „De werkgevers hebben bij herhaling gevraagd om een gesprek. Dit verzoek hebben wij nu gehonoreerd op basis van de vorige week aan de Tweede Kamer gezonden brieven. Ook hebben we de vak beweging gevraagd om haar visie op die brieven te geven”, aldus de minister. In de bewuste brieven wordt aangegeven hoe veel de meeropbrengsten óp de sociale premies het afgelopen jaar zijn geweest. In totaal worden die meeropbrengsten geraamd op ongeveer twee miljard gulden. Op langere termijn heeft de RAI goede verwachtingen inzake de ontwikkeling 'van vakbeurzen en tentoonstellingen. Deze verwachtingen zijn gebaseerd op het feit dat de tentoonstellingen en beurzen zich ondanks de oliecrisis sinds 1973/74 verheugen in een toenemende belangstel ling, zowel wat het bezoekersaantal als wat die van de kant van de exposanten betreft. Van de recessie heeft het RAI- evenwichtige premieverdeling te houden voor de komende jaren, dit jaar dan een derde van de bijna twee miljard zou wor den teruggeven en tweederde het volgen de jaar. „Als we dat niet doen, zou men dit jaar een veel lager percentage behoeven te betalen, terwijl dan per 1 januari 1978 de premiestijging weer veel hoger moet zijn. Dan is het evenwicht verstoord”. Daarnaast is de Fiesta erg betrouwbaar. Heeft-iê, dankzij z'n voorwiel- aandrijving, een perfekte wegligging. Waar de Fiesta erg zuinig mee blijft, zijn benzineverbruik en onderhoudskosten. De Ford Fiesta is gewoon een ideale gezinsauto, achterruifirerwarming. Met oprolbare En een geweldige hoofdprijs -in onze puzzelaktie. De Industriebonden NW en NKV heb ben gisteren opnieuw aan acht bedrijven in de industriesector ultimatum» gestuurd. In totaal hebben nu rond twin tig industriële bedrijven een ultimatum in huis. maandag losbarsten oog hebben gehad voor het ondernemers- standpunt. Van verschillende kanten is gewaar schuwd tegen lozing van melk in het water tijdens de eventuele zuivelstaking. Vol gens de Unie van Waterschappen zou dit tot een grootscheepse milieuramp kunnen leiden. „Vooral voor de kwaliteit van klei ne oppervlaktewateren zouden dergelijke lozingen een catastrofe betekenen”, aldus de Unie in een telegram aan de regering. Daarin wordt gevraagd om spoedoverleg over de te volgen beleidslijn en om maat regelen om een milieuramp te voorkomen. „Strijd moet <8

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17