BRIGITHA Piet Kleine over teleurstellende prestaties: AKKOORD MET KNZB 1 Opnieuw record van Fibingerova SPORWB OP HET IJS DOORGEBRACHT” VERRASSING UEFA-JEUGD Borg bij WTT „IK HEB TE WEINIG UREN „IK WIL BEWIJZEN DAT IK NOG NIET BEN AFGESCHREVEN” >0 egro :ar lok PP Spanje verslagen 19 SPORT 19 7 7 FEBRUARI 3 DONDERDAG (Van onze sportredactie) Roem Monnik jen n- t» Rust zelve Vanzelf 3L de heeft echter nog een ander handelsmerk dan een sym pathiek uiterlijk. Hij is óók de coureur die de wereld top haalde en die in 1973 ’s werelds grootste etappe- wedstrijd, de Tour de France, op zijn naam schreef. Een atleet met een surplus aan talent, zowel in het recente verleden maar óók op de vooravond van een nieuw seizoen. F Ocana: Nog eenmaal schitteren alle cracks daarmee Luis Ocana, van wie manager Liebregts zegt: „Hij heeft geleefd als een monnik’’. (Van een speciale verslaggever) ‘H ek) ENITH BRIGITHA pe van de Tour kon rekenen op de steun van Ocana?”. „Ocana is nog altijd Ocana”. aldus de Badhoevedorper. „Een geweldige klasse- man. Dacht je dat hij anders verleden jaar nog kon uitblinken in de Vuelta en Parijs-Niice? Dat hij uitsluitend teert op zijn prestaties dit het verleden is zeker niet waar. Trouwens, niemand zou hem dat eigenlijk kwalijk mogen nemen”. En Piet Liebregts: „Let op mijn woor den. Merckx blijft ondanks een bepaald slijtageproces de grote Merckx. Een do minerend figuur. Met Ocana is het pre- oies eender. Ik heb het volste vertrou wen in hem”. Nog enkele weken. Dan snellen de wielerpelotons weer over de wegen van Europa. Geld en roem staan op het spel. Luis Ocana wil beide. Hij wil nog één jaar schitteren. Theo Smit> z(jn super snelle ploegmakker, heeft van hem veel verwachtingen meegenomen. Maar hierdoor had ik niet maar zelfs de keus wanneer ik wilde trainen. Als ik nergens saar toe hoefde, moest ik wel het bos in, hoe vervelend ik het op dat moment ook vond”. „In feite ben ik nu in het nadeel, doordat het seizoen zo kort is en de wereldkampioenschappen zo abnormaal werd naar 2, 59.OCX iere keu aste prijs 281867 vr.prij 3-37990! om zijn es<- ijs- zijn nu de I COUP! aar 1971 i, schuif bande, Tel. n 27. 900 RAL 71, kien r overeei igen Vai 45 )75, kleu JOO Tel tallicgriji reviseert Liebregts: „Hij sleepte vorig jaar toch nog een tweede plaats in de Ronde van Spanje in de wacht. En hij werd boven dien derde in Parijs-Nïce, terwijl ieder een van de daken schreeuwde dat het met Ocana was gedaan. Zou Lucien van Impe dit laatste overigens ook hebben gedacht, toen hij in de beslissende étap- Het voetbaleltal van Mexico heeft gister avond in Leon (Mex) een overwinning van 5- 1 behaald op Joegoslavië. Een Franse selectie heeft gisteren In Bordeaux een oefenwedstrijd tegen het Roemeense voetbalelftal met 2-0 gewonnen. De Poolse Bozena Szykora is de eerste meisjes-schaakkamploene van Europa gewor den. In het Joegoslavische Novi Gad won zij een toernooi met 8 punten uit 11 partijen. BOEDAPEST (ANP). Helena Fibin gerova (Tsj) heeft gisteren in Boedapest voor de tweede maal in een tijdsbestek van vijf dagen het officieuze wereldre cord kogelstoten (indoor) verbeterd. De Tsjechische stootte in de Hongaarse hoofdstad de vier kilogram wegende ko gel 21,66 meter. land ook al gewonnen Spanje en Zwitserland elkaar in chatel op 0-0 hadden gehouden. Helena Fibingerova, die in 1973 en 1974 Europees indoorkampioene was, verbe terde het record gisteren in haar eerste poging. De Tsjechische, die in Montreal bij de Olympische Spelen als derde ein digde, is met 21,99 meter ook houdster van het wereldrecord in de open lucht. De Zwitserse Lise Marie Morerod heeft gisteren in Maribor haar leidende positie in Je competitie om de wereldbeker skiën ver beterd. Zij boekte haar derde zege van dit seizoen tijdens de reuzeslalom. De stand in de strijd om de wereldbeker is: 1. Morerod 233 punten; 2. Annemarie Moser-Proel (Oos) 191 punten. Piet Kleine: „Al' in 1972 reed ik 41.1 op de 500 meter en nog steeds kom ik maar erg zelden onder de 41 seconden”. VALENCIA (ANP) Het Nederland se UEFA-team (16-18-jarigen) heeft zich gisteravond in Valencia een uitste kende uitgangspositie verschaft voor het bereiken van het eindtoernooi. dat in België wordt gehouden. De Nederlandse ploeg versloeg in het Casanova-stadion Spanje met 1-2. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. Nederland had zijn eer ste wedstrijd in Sittard tegen Zwitser- (1-0), terwijl Neu- Hans van Helden en ik hebben een rondje voluit gereden, maar ik kon hem niet bijhouden. Hij was twee volle se conden sneller. Bij mij moet het in de weedstrijden komen. Als de 500 meter nou maar een keer goed wil lopen, ach, dan zal de rest ook wel weer vanzelf gaan”. NEW YORK (AP) De Zweedse tennisster en kampioen van Wimbledon Björn Borg heeft een contract getekend met de „Cleveland Nets” van het „World Team Tennis” (W. T. T.) Dat zou hem 1,5 miljoen dollar op brengen. Door de president-directeur van het W. T. T. Zingale, is meegedeeld dat er ook een contract voor enige jaren was getekend met Borgs verloofde, de Roemeense Mariana Simonescu, maar bedragen noemde hij niet. Luis Ocana heeft een winterpauze achter de rug die in niets is te vergelij ken met sommige vroegere jaren. Dit keer geen feestjes, geen rcepties. „Hij leefde als een monnik. En hij werkte aan zijn conditie”, aldus Liebregts. vroeg zijn. Voor Sten Stensen geldt het- zeelfde. Eind februari zouden wij veel meer kans hebben. Toeh weet ik zeker dat ik weer iets dichter bij de Noren ben gekomen. In Larvik lag er ees zekere matheid over de hele ploeg. Vol gens mij speelde aanpassing van hoog naar laag een rol, omdat wij uit Davos naar zeeniveau waren afgedaald. Ook was ik voor mijn 500 meter toch even met mijn gedachten bij die val van Jan Derksen. Dan zit er wel iets fout, want je moet op zo’n moment helemaal met jezelf bezig zijn.” Een tegenslag waren voor Piet Kleine de wedstrijden van het afgelopen week- eeinde in Davos, omdat het weer en een tractorchauffeur niet meewerkten. Klei ne: „Ik wilde een goed toernooit je rij den, maar dat is er niet van gekomen. De zekerheid die ik graag had willen hebben, mis ik nu. Anderen kunnen in de training het gevoel krijgen dat het wel goed zit voor de wedstrijden, maar dat geldt niet voor mij. Als ik train, kan ik er niet zoveel uithalen als in de wedstrijd.” nog niet voldoende uren op het ijs gestaan. In de zeven weken tussen ons eerste trainingskamp in Inzell en de interland tegen Noorwegen trainde ik zes keer per week. Sommige dagen had ik beter tweemaal op het ijs kunnen staan. Zo leer je ieder jaar wel weer iets”. X Z 1, klei 0-2304' DAVOS Hij heeft zich suf gepiekerd, ging herhaaldeljjk te rade bij anderen, maar Piet Kleine is er nog steeds niet uitgekomen: „Natuurlek zal ik nooit een echte sprinter worden, maar hel is toch te gek dat ik me de laatste jaren op alle afstanden heb verbeterd, maar alleen die 500 meter lijkt nergens naar. Al in 1972 reed ik 41,1 en nog steeds kom ik maar erg zelden onder de 41 seconden. De afgelopen zomer heb ik aan krachttraining gedaan, helemaal gericht op het ex plosieve werk. En toen ik dit seizoen in Groningen voor de eerste maal een wed strijdje reed en op 41,8 uitkwam, was ik enorm tevreden. Ik dacht werkelijk dat het eindelijk goed zat. Maar daarna ging het eerder slechter dan beter. Ik bleef veel te vaak boven de 42 seconden. Misschien maak ik me er wel te druk over”. EN vlak s frezer ren, pak ers H Ipiegelst LEUVEN-PARIJS De glimlach verdwijnt niet. Luis Ocana en de glimlach horen namelijk bij elkaar. De slanke Spanjaard, die al vele jaren in Frankrijk woont en die in zijn tweede vaderland nauwelijks minder populair is dan op het Iberische schiereiland, lijk wel zeggen dat evenzeer te maken hebben, maar bij de een ligt het zus en bij de ander weer zo. Kijk maar naar Thevenet. Die heeft na zijn Tour o verwinning ook de tol moeten betalen. Men haalde hem van receptie naar sportavond en van huldiging hier naar een feestje daar. Zoiets kan na tuurlijk niet ongestraft. Luis Ocana heeft dit begrepen. Hij heeft gemerkt dat je zuinig moet zijn op je lichaam”. Piet Liebregts vlil niet horen van een „afgeschreven Ocana die alleen nog maar zijn banksaldo komt vergroten”. En om zijn woorden kracht bij te zetten, wijst hij opnieuw naar de voor bije weken en maanden. „Luis heeft vrijwel de gehele winter verdeeld tussen het wonen in zijn luxueuze bungalow in het zuiden van Frankrijk en tussen een verblijf op zijn boerderij”, zegt Lie bregts. „Daar heeft hij kracht opgedaan voor de komende wegbelevenassen. Kracht in lichamelijk, maar ook in gees telijk opzicht: Hij heeft getramd dat de spaanders er van afvlogen. Ipswich Town is gisteravond door Wol verhampton Wanderers uitgeschakeld in het toernooi om de Engelse beker. Wolverhamp ton won op eigen veld de replay met 1-0. Derby County bereikte op eigen veld tegen Colschester United, een club uit de vierde divisie, in de replay dezelfde minimale score. Voor de Engelse competitie won Leeds United de thuiswedstrijd tegen Birmingham City ook al met 1-0. Tom Okker heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het 100.000 dollar-tennistoer- nooi in Richmond (Vst). Hij versloeg de Nieuwzeelander Onny Parun in twee sets: 6-3, 6-2. Ook Nastase (de volgende tegenstander van Okker) Orantes en Roche bereikten de kwartfinales. In het tydperk dat als geen ander is beheerst door één man (Eddy Merckx) heeft Luis Ocana een erelijst opgebouwd die groter is dan de verhalen over een „feestvierder” doen vermoeden. De Spanjaard was immers reeds winnaar van de Vuelta, de Dauphiné Libéré. de Midi-Libre. het nationaal kampioenschap en de Ronde van Catalonië voordat hij in 1973 met het gele erehabijt in Parijs arriveerde. En Ocana heeft ook in het recente verleden getoond dat pure klasse nooit verdwijnt. Piet Liebregts. manager van Frisol- Gaizelle-Thirion, is van de klasse waaro ver Ocana nu nog beschikt heilig over- tuligd. En dus wordt de Spanjaard in alle toonaarden als kopman van de ploeg gepresenteerd. Luis Ocana glimlacht om de vele loftuilgingen aan hem gericht. Het Lijlct alsof hij spottend wil zeggen dat men aan overwaardering doet. Maar als het gesprek op het nieuwe seizoen overgaaf is er van een spottende lach bij Luis Ocana niets meer merkbaar. Dan voelt men hoe groot zijn eerzucht noS 's en dan proeft men de sfeer waarin de thans 31-jarige Spanjaard naar de eerste wegwedstrijden van 1977 toeleeft. Luis Ocana is deze week met zijn teammakkers van Frisol-Gazelle-Thirion uit de anonimiteit van de wintermaan den gestapt. In Leuven, waar de presen tatie van de ploeg plaatsvond, heeft hij laten blijken hoe groot ^ijn ambities züjn. „De Tour de France moet het hoogtepunt van mijn seizoen worden”, «ei hij. „Ik wil- er nog éénmaal schitte ren. Ik wil bewijzen dat ik nog niet afgeschreven ben zoals velen dat hebben verteld. Ze zullen ópkijken, die criticas ters, straks, als de strijd is ontbrand”. Dat was vroeger wel eens anders. Want Ocana hield te zeer van het leven om als een asceet zijn dagen te slijten. „Vergeet echter ook niet”, vertelt Lie- bregt nadrukkelijk, „dat zijn status als topcoureur verplichtingen inhield die geenszins bevorderlijk waren voor een Spartaanse levenswijze. Je kunt natuur- Dat was acht centimeter verder dan afgelopen zaterdag toen zij in Ostrava een afstand van 21,58 meter haalde. De Nederlandse kampioenschappen bok sen zullen op 2o, 21 en 28 maart in sporthal de Geusselt In Maastricht worden gehouden. Joop Oldejans zal ook volgend seizoen trainer/coach zijn van de eerste divlsieclub Veendam. Hij heeft voor een jaar bijgete kend. Oldejans is momenteel aan zijn tweede seizoen bezig bij Veendam. De Belgisch/ Deense combinatie Patrick Sercu-Ole Bitter heeft de zesdaagse van Ko penhagen gewonnen. „Maar misschien maak ik ook wel de fout om steeds te vergelijken met het eind van het vorig seizoen, toen het allemaal als vanzelf ging. Ik ging ge woon zitten en dan gingen die benen wel. Al zat ik ook steenkapot na zeven ronden, ik kon gewoon doorgaan. Maar het vorig jaar liep het tot half februari ook nog niet. Net als nu ging het veel te onrustig.” „Het gaat niet automatisch, ik moet te veel corrigeren en daarvoor heb ik de volledige lengte van mijn slagen nodig. Daarom ben ik nog niet in staat mijn slag in te korten, wat nodig is als het ijs niet zo goed gijdt. Pas als ik dat kan kan ik het weer. Het aantal uren dat ik op het ijs maak, daar breng ik alles op Ondanks zijn twijfels is hij de rust zelve. Zonder zich om anderen te be kommeren. gaat Piet Kleine zijn eigen gang op het natuurijs van Davos. Aan gename muziekklanken uit de luidspre kers, en een grote groep toeristen die zich met kunstschaatsen schijnt te ver maken op het middengedeelte van de door hoge sneeuwallen omringde vlakte ertkken niet in het minst aandacht. Hij kijkt zelfs niet op of wanneer Hans van Helden na te gevallen met een emmertje sneeuw kele scheuren in het ijs provisorisch probeert te dichten en er een waarschu wend markeringsteken plaatst. Kleine: „Ik kan me niet zo druk makes om die paar gaten in het ijs; ik rijd er wel omheen”. Naderhand, in het hotel waar de Ne derlandse schaatsers zijn ondergebracht, praten we over zijn voorbereiding op het olympisch seizoen, dat hem behalve goud, zilver es de wereldtitel tevens een baan als postbesteller in Hoogeveen op leverde. Kleine: „Ja, die zomer heb ik me erg ontspannen gedragen in de trai ning. Ik deed met de Drentse selectie mee en die sfeer vosd ik plezierig. Als ik een dag geen zin had om te trainen, sloeg ik wel een keertje over. Ik voelde toen geen moment de drang om te moeten trainen. Dat is me uitstekend bevalles”. „De afgelopen zomer heb ik het ook verschillende dagen laten afweten, maar dat kwam door de vele verplichtingen die ik had. Tot midden in de zomer was ik in touw om winkels te openen. Na tuurlijk, ik had het niet hoeven doen, maar het was na al die jaren waarin het schaatsen me veel geld had gekost, mooi „Ik heb het gevoel maar een beetje in het wilde weg te zwaaien met mijn armen en benen. Er is geen coördinatie, geen ritme. Zonder dat ik weet of het wel goed is, leg ik in de bochten mijn linkerhand op de rug, dan ben ik die tenminste even kwijt. Toch heb ik de moed niet opgegeven. Het vorig jaar lukte het ook ineens in Heerenveen Daarvoor was het allemaa niks, net als nu”. Piet Kleine, in de nazomer van het vorig jaar 25 jaar geworden, staat aan de vooravond van zijn tiende internatio nale titeltoernooi. De jubilaris zal echter niet zozeer vanwege dit tweede lustrum alle aandacht op zich gevestigd krijgen, maar wel omdat hij als regerend we reldkampioen in het strijdperk treedt. „Van schaatsen zal ik nooit genoeg krijgen, maar wat je er zomers allemaal voor moet doen, hasgt me wel de keel uit. Aan het eind van de zomertraining ben ik er helemaal spuugzat van. Al dat gesjouw, daar ben ik helemaal niet voor gebouwd. Natuurlijk het is noodzakelijk, maar ik geloof niet dat ik het nog jarenlang zal kunnen opbrengen. Ik wil de maar dat er iemand kwam die zei: alleen fietsen is een uitstekende voorbe reiding voor het schaatsen. Dan liep ik geen meter meer”. „Nee, ik kan niet zeggen dat het helemaal optimaal is gegaan met conditietraining in de afgelopen zomer. Ik heb ook langer doorgefietst dan an dere jaren. Normaal is de Ronde van Hollandscheveld, begin juli, mijn laatste wedstrijd, maar die was deze keer een maand later. Ik vond dat ik daar niet mocht wegblijven, door alles wat die mensen allemaal voor mij doen, en ik wilde ook nog ees beetje behoorlijk mee kunnen rijden. Daarom was ik eind juli nog vrij fanatiek op de racefiets bezig. Achteraf was ik daar niet zo gelukkig mee, maar ik kon die mensen toch niet in de steek laten”. Of dit er de oorzaak van is dat de grote vorm tot dusver is uitgebleven, trekt Piet Kleine overigens in twijfel. Hij legt uit: „Het was de bedoeling van Leen Pfrommer om ons eerder in vorm te krijgen dan het vorig jaar. Dat is niet gelukt. Van mezelf denk ik nu wel te weten waar dat aan ligt. Ik heb veel ijstraining nodig, en ik heb tot nu toe Begin maart zijn de Nederlandse schaats- kampioenschappen voor het PTT-personeel. en Piet Kleine wil daar graag aan meedoen, indien tenminste bij een andere wedstrijd zjjn aanwezigheid niet wordt verlangd. „Kan ik tenminste toch nog iets winnen dit jaar". grinnikt de uit Hollandscheveld afkomstige postbode, die er geen geheim van maakt dat er een hele zorg van hem is afgevallen sinds hij een vaste baan heeft gekregen. „Na de winter moest ik maar steeds weer aan een uitkering zien te komen, want een baas vinden was gewoon onmogelijk. Wie wil er nu iemand in dienst hebben die ook nog eens een lange periode extra vrij vraagt? Het viel om de drommel niet mee. Gelukkig heb ik die problemen niet meer". Tussen het vorige en het begin van dit schaatsseizoen was Piet Kleine iedere morgen om zes uur present op het postkantoor van Hoogeveeen. Tot half negen had hij binnen werk, daarna ging de wereldkampioen er met de posttas op uit. De „Sterrenbuurt’’ was zijn arbeidsterrein: toepasselijker kon het haast niet. Kleine: „Het is erg fijn dat ik steeds vrij kan krijgen voor het schaatsen”. De ploeg van trainer Ger Blok in het begin van de wedstrijd achteren gedrukt door de Spanjaarden. Nederland kreeg daarna echter de beste kansen. Tot groot genoegen van de maar liefst 20.000 toeschouwers was het echter Spanje, dat de leiding nam via Telegrin: 1-0. Er wachtte de Nederlanders nog een tegenslag. Paul Huis in ’t Veld moest gebleesseerd het veld verlaten na een bot sing met de Spaanse doelman Asension. Romeo Zondervan verving hem. Daarna ging het weer aanmerkelijk beter en Ronald Jans kon zelfs luttele seconden voor het rustsignaal van de Luxemburg se scheidsrechter Norbert Rolles met een kopbal voor de gelijkmaker zorgen (1-1). Spanje startte na de hervatting fu rieus. Eenmaal had Nederland geluk. Middenvelder Blanco kon tot vier keer inschieten. De eerste keer werd de bal van de lijn gehaald, de tweede maal redde de talentvolle doelman Hans Hie- le, vervolgens belandde de bal tegen de onderkant van de lat en daarna ver dween de bal via het been van een verdediger over de achterlijn. De Span jaarden zouden niet meer gevaarlijk worden en Nederland kon weer wat terugdoen. Tot veler verrassing kreeg Frans Koe nen een kwartier voor tijd een unieke kans, die hij dan ook niet onbenut liet (1-2).. „Ik heb”, zegt de Spanjaard, slechts vier of vijf grote eendagskoersen op mijn programma voor 1977 staan. Mi- laan-San Remo, de Amstel Gold Race, Luik-Bastenaken-Luik en de Waalse Pijl zijn namelijk klassiekers die ik prefe reer boven de andere van stad-tot- stad-wedstrijden. Dat ik zo’n klassieker win zal niemand mij horen voorspellen. Maar dat ik grote verwachtingen koester van sommige rittenkoersen is zeker”. Ocana noemt enkele van die meerdaagse krachtmetingen: Ronde van de Middel landse Zee, Parijs-Nice, Catalaanse Week, Ronde van Romandië, Dauphiné Libéré en dan - als klapstuk - de Tour aller Touren. „Een interessante Ronde van Frankrijk”, luidt zijn prognose. „Je kunt niet zeggen dat hij speciaal voor één man is ontworpen. (Van onze sportredactie) UTRECHT. Er komt geen kort ge ding van Enith Brigitha tegen de Konin klijke Nederlandse Zwembond. Hoewel de KNZB eerder deze week te kennen gaf geen schikkingsvoorstel van de Am sterdamse vrije-slagzwemster te aan vaarden, zijn de advocaat van Enith Brighita en de zwembond gisteravond op het bondsbureau in Utrecht tot elkaar gekomen over de te dragen badkleding. Evenals tijdens de Olympische Spelen in Montreal, zal Enith komend weekein de tijdens de Speedo World Meet Zwem wedstrijden in het Amersfoortse Sport- fondsenbad de kleding van de Australi sche firma dragen. Aanvankelijk had de zwemster van Het IJ hiertegen bezwaar en gaf zij de voorkeur aan kleding van de Duitse fabrikant Adidas. In het ge sprek verklaare mr. Van de Krol als woordvoerder van de KNZB, dat aan de zwemkleding die zowel aan de nationale dameszwemploeg als aan de waterpolo- ploeg verstrekt is, geen specifieke naam- reclame verbonden is. Met name tegen dit laatste ageerde Enith Brigitha nogal, evenals overigens de geselecteerde spe lers voor de nationale waterpoloploeg. Mr. Van de Krol noemde het vannacht een historische gebeurtenis voor de zwembond. „We zijn uitermate gelukkig dat het niet tot een kort geding zal komen, want hierdoor is de zwembond als amateurbond intact gebleven. Wan neer bij het kort geding bepaald zou zijn dat iedere zwemmer of zwemster zelf een eigen badpak zou mogen kiezen, dan zou daarmee de deur wijd zijn opengezet voor individuele sponsoring. Dat had dan eventueel kun nen leiden tot het in gevaar brengen van de amateurstatus van de verschil lende topzwemsters en -zwemmers”, al dus mr. Van de Krol. Wel gaf hij volmondig toe, dat er mogelijke fouten aan de kant van de KNZB zijn gemaakt, die hebben geleid tot een reeks van communicatiestoornis sen. Daardoor zou' Enith Brigitha een verkeerde conclusie uit de sponsor-over- eenkomst hebben getrokken en het kort geding hebben aangespannen. De zwem- bondvoorzitter meende ook dat het voor de zwembond zelf een gelukkige ontwik keling is omdat de directeur van Speedo- Neederland, R. Terlingen, al had laten weten dat wanneer de zwembond het kort geding zou hebben verloren, de overeenkomst met de KNZB zijn langste tijd gehad zou hebben. Het niet doorgaan van het kort geding van Enith Brigitha tegen de zwembond houdt tevens in, dat de Amsterdamse zwemster ook dit weekeinde zal deelne men aan de internationale wedstrijden in Amersfoort en een week later aan de klassieker, de Franse Tilt-wedstrijden in Parijs. Overigens heeft de heer Terlin gen verklaard dat ook hij bijzonder veerheugd is over het afgelasten van het kort geding.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19