VAKBONDEN SPANJE KRIJGEN VOOR 1 MEI LEGALE STATUS Rellen in Rome Premier Gandhi verbolgen over breuk Ulster - bevroren tegenstellingen (3) Rusland wijst journalist uit Uitbreiding drugshandel in Europa baart VN zorg in Congrespartij 1/ w W*' 1 r 8 KORT GEDING SONJA 15.000 GULDEN TYPE 76 SINDS INDONESISCHE AANVAL NAAR SCHATTING 100.000 BURGERS OMGEKOMEN DONDERDAG FEBRUARI BINNEN- EN BUITENLAMP 3 2 ens ►est eld leit zen Gevaarlijker icht nen 19 7 7 -- NEW DELHI(Reuter/UPI). Premier Indira Gandhi van India heeft gisteren verbolgen gereageerd op het besluit van enkele belang rijke leden van haar Congrespartij om uit de beweging te treden. ind rijs (Van onze redacteur in Engeland, Henk Leffe- laar) BELFAST. Het hoofdkwartier van het Britse leger in Lisburn, even buiten Belfast, doet denken aan de fortificaties waarin de Amerikanen in Vietnam huisden. Al het in- en uitgaand verkeer wordt aan de dubbele poort staande gehouden en doorzocht. Het hoofdge bouw is alleen te bereiken via een elektro nisch bediend stalen hek. In de hal van het gebouw, nadat men al tweemaal een pasje heeft moeten laten zien, wordt opnieuw een pasje verstrekt. Moderne wapens De voornaamste drie dissidenten zijn de minister van Landbouw Jagjivan Ram, de voormalige eerste minister van de deelstaat Oettar Pradesj Hemwati Nandan Bahoegoena en mevrouw Nandini Satpa- thy, die onlangs ontslagen werd als eerste-minister van Orissa. Ram heeft ook zijn ontslag als minister ingediend. MADRID (AFP, Reuter, UPI) Alle Spaanse vakbonden zullen vóór 1 mei gelegaliseerd worden. Dit heeft de minister voor vak- bondsbetrekkingen, Enrique de la Mata, meegedeeld aan de secretaris-generaal van het Inter nationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen, Otto Kerstens. ie? 3 Gruwelijke massamoorden op Oost-Timor Dunn beschikt ook over een gedetail- 4OU Sonja wist zelf van niets, vertelde ze me. Ze kreeg het blad in de schoot geworpen toen ze bij een vriendinnetje op bezoek kwam, en ze vond dit toch wel net iets te ver gaan. „Publiciteit is publiciteit, dat weet ik ook wel, maar ik houd dat toch wel graag een beetje in eigen hand. Laatst werd ik opgebeld door ouders van een meisje met wie ik vroeger op school had gezeten: er was een juffrouw van Story bij hen aan de deur geweest voor leuke feitjes uit mijn jeugd. Ik heb de hoofdredacteur van Story opgebeld om hem te zeggen dat ik er niet van gediend was dat kennissen zonder mijn medeweten over mij werden lastiggevallen, maar hij zei dat ik daar niets mee te maken had, dat viel onder vrije nieuwsgaring. Er kwam dan ook een totaal onzinnig stuk uit te voorschijn! Ik wil en zoek deze soort publiciteit helemaal niet. Ik leen me expres niet voor STER- reclame om op het scherm als presentatri ce niet ongeloofwaardig te worden, en ik heb mezelf tot nu toe ook aardig uit blaad jes als Story en De Telegraaf weten weg te houden. Dus het laatste wat ik wil is zo’n semi-naaktfoto op de cover van de Nieu we Revu!”. Gistermiddag diende dat kort geding. De advocaat van de Nieuwe Revu betoog de, met een stéden gezicht naar het schijnt en tevens zonder blikken of blozen, dat de geportretteerde figuur Sonja Barend helemaal niet was! Er was sprake van een toevallige gelijkenis, en dat was niet ver wonderlijk, want het betrof hier gewoon (en let nu goed op, nu komt de uitspraak die een lachsalvo in de rechtszaal veroor zaakte, zelfs Sonja schoot er van in de lach, hoe serieus de advocaat het ook meende althans voordroeg), het betrof hier gewoon „type 76”, en wie tot dat type behoort lijkt op alle andere types 76. der- zoor mse and ren- mse loge lang S-er zou hou- -den nr m rard poli- d en i zijn ;r en oten even >leek ikhe- islag r een met show »n de GENÈVE (Reuter). De strijd tegen de verspreiding van gevaarlijke verdovende middelen heeft over de hele wereld geno men vooruitgang geboekt, maar de uit breiding van de illegale handel in West- Europa geeft reden tot grote bezorgd heid. Dit staat in het jaaroverzicht van de controleraad voor narcotica van de Vere nigde Naties. In Madrid is gisteren een mis gehouden voor de drie politiemannen die vorige week het slachtoffer werden van extre mistische geweldplegers. In de nabijheid van de kerk hielden ongeveer 250 ultra- rechtsen een demonstratie tegen de rege- De raad waarschuwt de regeringen ech ter dat de situatie weer zou kunnen ver slechteren als zij er niet in slagen de illegale produktie van en handel in drugs te beteugelen. Volgens Kerstens schijnt de Spaanse regering bereid te zijn rechtstreeks met de vakcentrales te onderhandelen nadat deze eenmaal gelegaliseerd zijn. Steeds meer regeringen zijn zich bewust geworden van het misbruik van barbitu raten en kalmeringsmiddelen. Beide stof fen kunnen fysieke afhankelijkheid ver oorzaken en de genezing is in vaak moei- lijker dan bij verslaving aan heroïne Volgens de raad is bewezen dat er ver band bestaat tussen misbruik van amfeta minen en het plegen van geweldsmisdrij ven. Ondanks strengere wettelijke bepa lingen en doeltreffender controle in vele landen zijn toenemende hoeveelheden verboden middelen op de zwarte markten van elk werelddeel verschenen. In West-Europa, aldus het rapport, geeft de uitbreiding van het drugsmisbruik reden tot grote bezorgdheid. De handen in cannabis is nog steeds zeer groot, die in cocaïne neemt toe en er verschijnt steeds meer heroïne op de zwarte markt. sul geweest vóór het gebied door Indone sië werd ingelijfd. Dunn schat dat sinds de Indonesische inval 100.000 mensen zijn omgekomen op Oost-Timor. Ook onder de Chinese bevol kingsgroep hebben de Indonesiërs vol gens hem verschrikkelijk huisgehouden. De Indonesische wreedheden tegen de bevolking van Oost-Timor doen het bloed bad van My Lai (door de Amerikanen in Vietnarn) verbleken tot een „gentleman’s picnic”, zegt Dunn in een interview met de De Spaanse politie zette gisteren haar acties voort in kringen van zowel linkse als rechtse extremisten. Opnieuw werd een aantal mensen opgepakt, zo zei een politiewoordvoerder. Onder hen zijn twee rechtse politici, die de regering ervan heb ben beschuldigd te weten waar de twee Op een persconferentie verklaarden ?ij dat er zich sinds de afkondiging van de noodtoestand in juni 1975 „zeer onheil spellende ontwikkelingen” in India heb ben voorgedaan. In dit verband spraken zij van een „alarmerende neiging tot een despotisch bewind”. De breuk kwam zes weken voor de algemene verkiezingen die in. maart zul len worden gehouden. In haar eerste reactie noemde mevrouw Gandhi het vreemd dat minister Ram zo lang gezwegen had, na als lid van het kabinet direct betrokken te zijn geweest bij alle beslissingen over nationale zaken, en dat hij nu „ongegronde beschuldigin gen” uitte. Het bestuur van de regerende Congrespartij veroordeelde Rams uittre den ook als een daad van kwade trouw. De Janata-partij, waarin de voornaam ste vier niet-communistische oppositie groeperingen zijn verenigd, liet zich met onverholen genoegen uit over de breuk in de Congrespartij. Volgens haar hebben de dissidenten „de sluiter weggerukt die moest verhullen hoe het werkelijk in de regeringspartij toegaat”. Hoewel geen van de uitgetredenen - de genoemde drie en Het heeft iets van een gevangenis. Aan het eind van de trap naar de tweede verdieping staat men opnieuw voor een ijzeren traliehek dat, op vertoon van het pasje, ook al elektronisch wordt geopend. De veiligheidsmaatrege len worden surrealistisch wanneer men bedenkt dat deze Britse troepen in feite gestationeerd zijn in een provincie van Groot-Brittannië. Regelmatig arriveren bij de ziekenhuizen van Belfast in ambulances mannen die met een schot door één of beide knieschijven voor het leven kreupel zijn gemaakt. Dat zijn de leden van de militante katholieke en protes tantse legertjes, die dooi’ hun „bevelhebbers” werden gewantrouwd of weigerden nog meer moorden op hun geweten te nemen. De eerste waarschuwing is een schot door de voet, de tweede een schot door een knieschijf, de laatste een schot door de schedel. Een andere afstraffing bestaat uit het teren van het naakte lichaam en het daarna in kippeveren te laten rollen Toen de Indonesiërs op 7 december 1975 Oost-Timor binnenvielen zei Djakarta dat men geen annexatie beoogde, maar vol gens Dunn had de Indonesische veilighei- draad al tijdens de tweede helft van 1974, nog drie anderen - zich bij de Janata- partij hebben aangesloten, zal de nieuwe groepering die zich „congres voor demo cratie” noemt, proberen te voorkomen dat er bij de verkiezingen drie hoofdstromin gen optreden. Zondag zal Ram op een massabijeenkomst van de oppositie in Neuw Delhi spreken, samen met de oude pacifistische leider Jayaprakasj Narayan. De 68-jarige Ram wordt beschouwd als de invloedrijke leider van de tientallen miljoenen, paria’s. Hij bezat de steun van ongeveer 80 afgevaardigden in het vorige Lagerhuis. In zijn ontslagbrief als minis ter, schreef Ram dat hij zonder succes bij premier Gandhi had gepleit voor ophef fing van de noodtoestand, omdat naar zijn oordeel de situatie in het land de handha ving er van niet rechtvaardigde. In de verklaring van de uitgetreden partijleden wordt ook een aanval gedaan op Sanjay Gandhi, een zoon van de pre mier, en diens invloedrijke jeugdbewe ging van de Congrespartij. Politieke waarnemers in New Delhi ver wachten niet dat meer leden van de cen trale regering premier Gandhi de rug zul len toekeren. biedt tegen betaling van een steeds stijgend „veiligheids- loon”. Wordt de „bescherming” geweigerd, dan kan de eigenaar er op rekenen dat óf zijn etablissement óf hijzelf vernietigd wordt Accepteert hij de „bescherming” van de nieuwe Ierse mafia wel. dan kan hij er ook verzekerd van zijn dat hij mettertijd de „veiligheidslonen” niet meer kan betalen en dat zijn kroeg of winkel wordt overgenomen door zijn beschermers. De Britse soldaten hebben geen benijdenswaardige taak. Ze worden gehaat door de katholieken, ze moeten een gebied bestrijken van 8000 km2 (met 200 zwakke plekken in de grens, waar wapens, ammunitie en explo- sieven kunnen worden gesmokkeld). Hun taak is de politie bij te staan. In 1969 werden na twee dagen van oproer in Londonderry voor het eerst 3500 man Britse troepen naar Noord-Ierland gestuurd. Nu zijn er perma nent 14.500 gestationeerd. op initiatief van generaal Ali Moertopo, besloten tot inlijving. kan omverwerpen en tot ontploffing brengen als er zich een bom in bevindt. Nieuw is ook een onzichtbaar over de weg gespannen vissnoer, verbonden aan een landmijn die patrouillerende soldaten of politie doodt of verminkt. Waar komen de wapens vandaan? De meeste zijn van Westerse (Amerikaanse) makelij, traditioneel gefinan cierd door de lange-afstand-Ieren in Boston, Philadel phia, Chicago, en door de IRA uitgevoerde bankoverval len (twee miljoen gulden per jaar). De militante vleugel van IRA (de zogenoemde provisio nals) heeft zijn hoofdkwartier in Dublin. Vandaar uit heeft hij het bevel en de beschikking over drie „briga des” van naar schatting 100 tot 150 man in Londonderry, Belfast en in de provincie South Armagh. In Belfast is de „brigade” weer onderverdeeld in groepen van 20 tot 30, die op de steun Jcunnen rekenen van de rooms-katholieke bevolking. Wat de IR A wil, is het Britse leger verdrijven en Noord en Zuid-Ierland verenigen onder de Ierse regering in Dublin Sinds kort verlangt de IRA ook politieke status voor door de Britse regering gevangen gezette IRA-leden. Er zijn op het ogenblik 1800 gearresteerde terroristen, waarvan er 700 op een proces wachten. leerd verslag van een massa-executie in Dili, op de tweede dag van de Indonesi sche bezetting. Toen werd een Indonesi sche parachutist in Dili doodgeschoten, mogelijk door een Fretilin-sluipschutter. De Indonesiërs pakten onmiddellijk een aantal burgers op, die naar de werf wer den gevoerd en een voor een doodgescho ten, terwijl een tweede groep het aantal doden moest tellen. De volgende dag spoelden 59 lijken aan bij het huis van de bisschop van Dili. Dunn heeft zijn onderzoek ingesteld ten behoeve van een aantal kerkelijke instan ties en niet-gouvemementele hulporgani saties in Australië. Dunn heeft, ook gege vens gekregen over de dood van vijf Aus tralische journalisten in de plaats Balibo op Oost-Timor, die volgens ooggetuigen door Indonesische troepen zijn doodge schoten, hoewel ze ongewapend waren en zich kenbaar maakten als Australiërs. Dunn deed zijn verhaal aan de Times tijdens een kort verblijf in Londen, op doorreis van Portugal naar Australië. Nu wilde het geval dat Egbert van Hees, die betrekkingen met Sonja onderhoudt, inmiddels zowel de foto gevonden had van Sonja die gebruikt was voor haar hoofd op de cover, als ook het daaraan vastge plakte lijf dat een aantal Nieuwe Revu’s eerder nog aan een pin-up girl toebehoor de! En schitterende vondst natuurlijk, vergelijkbaar met die van Carter en Car narvon in 1923. Beide delen waren wat smoezelig aan elkaar gelast en klaar was Sonja! De kwade trouw van de Nieuwe Revu was hiermee wel aangetoond, maar desondanks verzette zijn advocaat zich tegen de eis dat er een duidelijke „rectifi catie” van de foto, althans een mededeling van de ware gang van zaken, op de voor plaat zou worden geplaatst. „Mevrouw Barend weet blijkbaar niet hoeveel zoiets wel kost! Dat kan het blad wel 350.000 gulden aan inkomsten schelen!”, riep hij geschrokken uit. Het was aardig te horen, hoeveel een pikante, de aandacht trekken de coverfoto een weekblad waard is, en waarom men aanvankelijk zo grif bereid was 15.000 gulden schadevergoeding te betalen. De eerste troepen werden ondergebracht in stads- en schoolbussen. Nu zijn er speciaal gebouwde en bewaakte barakken. De manschappen worden er met hun gezinnen voor anderhalf jaar gestationeerd en velen hebben al twee of drie termijnen achter de rug Ze worden bijge staan door een ook al gehaat vrijwilligerskorps van 7700 man van het Ulster defensieregiment. Hoewel de protestante militante groeperingen minder actief zijn dan de IRA, zijn ze niet minder bedreven in terreuracties. Die zijn echter niet gericht tegen het leger of de politie, maar voornamelijk tegen de IRA. Toch worden ze gevaarlijker geacht, omdat ze naar schatting vijf keer zoveel manschappen op de been kunnen bren gen dan de IRA. „Dat is een klein legertje achter de schermen, waarvan een gezags-hongenge politieke maniak gebruik kan maken”, zei een protestantse functionaris. s op htig Alle lakt, een Vol- ir in de aakt t uit ihui- srili- dit ■rge Jon- ï’JG) vdA een pleit ■elde ipen zij d en het wer- ver- :orte iver- de door wil rden een dien ver- :om- n als ■mse i een >r 13 leeft i, die apo- ;n is rug- van De igen raai BR) gere ■ore- iten- laart sn te tegi- >van anse dat lang zal arne- >n bij Wel ls de MOSKOU (DPA) Uit Russische pers berichten blijkt dat het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou het Ame rikaanse persbureau „Associated Press” in overweging heeft gegeven zijn corres pondent George Krimsky uit de Sovjet unie terug te trekken. Hij wordt beschul digd van een deviezenovertreding, waar op tussen de 3 en 8 jaar gevangenisstraf staat. „In het belang van de betrekkin gen” met de VS zou Moskou echter verder geen maatregelen tegen Krimsky willen nemen. Londense Times. Dunn's rapport schil dert koelbloedige massa-executies, soms met racistische trekken, plunderingen en verkrachtingen. Volgens hem hebben de Indonesiërs ook een VN-missie van onder zoek om de tuin geleid. Sinds 1969 heeft het ondergrondse republikeinse leger (IRA) steeds meer gebruik gemaakt van moderne wapens. Het begon met de bekende molotov-cocktails (flessen met benzine en een lont), nu worden laadbakken van auto's op lange afstand elektronisch opgeblazen wanneer politie of leger in de buurt zijn. ring die volgens hen niet krachtig genoeg optreedt tegen de gewelddaden van ver meende linkse extremisten. Van legerzijde werd een afweermiddel ontwikkeld een tankachtig voertuig met lange grijparmen die het vehikel De Amerikaan was vorig jaar met twee andere Amerikanen al van spionage beschuldigd. Zij ontkenden zich daaraan schuldig te hebben gemaakt. Ook nu zegt Krimsky de Russische wet niet te hebben overtreden. Ik koop niet vaak een weekblad alleen om de voorplaat, maar vorige week was het dan zo ver, want Sonja Barend stond er in verregaande staat van ontkleding op afgebeeld. Mijn hoop dat er sprake was van een fotoserie die binnen in het blad werd voortgezet was helaas vergeefs, bovendien werd Sonja Barend helemaal niet genoemd. En was het eigenlijk wel een foto, of toch een geraffineerde, welge lijkende tekening? door Nico Scheepmaker DEN HAAG (ANP) Sinds Indonesië in december 1975 de toenmalige Portuge se kolonie Oost-Timor binnenviel, hebben de Indonesische troepen zich daar op gro te schaal schuldig gemaakt aan massa moorden op burgers. Tot die conclusie komt de Australische diplomaat James Dunn na gesprekken met honderden Oosttimorese vluchtelingen, die nu in Portugal wonen. Dunn, een van Canber ra’s specialisten inzake Oost-Timor, is in deze Portugese kolonie Australisch con- Hij heeft ook gesproken met Timorezen die als drager of als chauffeur hebben gewerkt voor Indonesische officieren, en zo getuige waren van massamoorden. Nog in juni 1976 was een van hen getuige van het doodschieten van ongeveer 2000 vluchtelingen. Toen de Indonesische troepen de hoofd stad Dili binnentrokken liep een groepje van negen Chinezen in hun zondagse pak naar buiten om de Indonesiërs te verwel komen, maar ze werden meteen neerge schoten, zo meldt Dunn. Alleen al de eer ste dag van de Indonesische bezetting stierven 500 Chinezen. Toen de Indone siërs na ongeveer een jaar het oostelijk deel van het eiland min of meer vast in handen hadden, waren 7.000 Chinezen de helft van de oorspronkelijke Chinese bevolkingsgroep uitgeroeid, zegt Dunn. Sonja nam een advocaat in de arm, en daar kwam ook de advocaat van de Nieu we Revu al aansnellen! Het was meer dan schandelijk wat de Nieuwe Revu gedaan had, hij gaf dat grif toe, en schuldbewust bood hij 10.000 gulden smartegeld aan. Een verleidelijk bedrag, maar het ging Sonja niet om het geld, maar om een rectificatie, een mededeling op de voorpa gina dat de foto (of toch tekening?) buiten haar medeweten en zonder haar toestem ming was geplaatst. En kort geding dus. De advocaat van de Nieuwe Revu ver hoogde zijn bod tot 15.000 gulden, maar Sonja bleef onvermurwbaar (hoewel ze, zei ze, toen toch even begon te wankelen, want je kan mooie reizen maken van zo’n bedrag). Gelukkig werd dat dilemma automatisch opgelost, doordat de Geïllus treerde Pers, de „baas” van de Nieuwe Revu. liever een kort geding tegemoet zag dan een afkoopsom van 15.000 gulden, wellicht om zoveel gedingen tegen het lastige, altijd dwarsliggende, immer opschudding veroorzakende blad te ver zamelen dat er gegronde redenen zouden zijn om of het hele blad, of de redactie, of bepaalde figuren in die redactie te elimi neren. Terreur kweekt terreur. De grootste zaken in Belfast worden gedaan dooi een nieuw soort ondernemers, dat winkels, kroegen en warenhuizen „bescherming" aan Volgens de raad is het resultaat bij de bestrijding van illegale produktie en gebruik van narcotica te danken aan twee recente internationale verdragen, de Weense Conventie van 1971 inzake sub stanties als LSD, amfetaminen en barbi turaten, en het Geneefse Protocol van 1972 inzake narcotica. mannen zich bevinden die door de Grapo ontvoerd zijn. Spanje’s premier Adolfo Suarez ont ving gisteren een aantal Europese christen-democratische leiders die in Madrid een conferentie bijwonen. Onder hen was de Belgische premier Leo Tinde- mans die na afloop van de ontmoeting verklaarde dat Suarez bezig is te proberen een autoritair regime te veranderen in een ware democratie. De la Mata preciseerde dat de Spaanse vakbonden officieel zullen kunnen deel nemen aan de jaarlijks conferentie van de Internationale Arbeidsorganisatie, IAO, die in juni zal worden gehouden. De Italiaanse politie heeft gisteren in Rome voor de tweede achtereenvolgende dag strijd geleverd met opstandige studenten, die een demonstratie hielden tegen een aanval op hun universiteit door twee extreem-rechtse elementen. Twee politiemannen en twee demonstranten raakten gewond door kogels. Een van de gewonde demonstran ten ligt hier te wachten op een ambulance. tnjfel

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3