Noodtoestand in Sierra Leone Stakingsenquête van AVRO’s Tele vizier wekt grote ergenis Ministers in Londen om te praten over Urenco ft Groentjes doen wonderen! Bel nu: 023-319272 Dg... 1 Ouderwetse telefoon? Drie doden bij STUDENTEN EISEN AFTREDEN PRESIDENT STEVENS treinbotsing in Frankrijk Benoeming van Warnke stuit op kritiek Van der Stoel: Proost en Brandt dik in het rood I b Actievoerders dienen aanklacht Kamervragen over arrestatie Rode-Hulp- leiders Oampo Oude boeken gooi je niet zomaar weg. „Er komt geen Iran-boycot” Volvo houdt vast aan sluiting van vijf garages „Kerncentrales in tegen politie het middel bij verkoudheid! GIRO 51360 moeten blijven” Sociologen: „Een aanfluiting voor het vak” Rapport over spelverruwing op handen Fabrieksdirecteur in Ulster vermoord Marine-officieren mogen voor Release blijven werken B De jaarlijkse Memisa kollekte is op 5 en 6 februari Grondwetswijziging Nederlanderschap in Kamer aanvaard BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 3 FEBRUARI 19 7 7 Bewapeningscontrole (Van onze redactie binnenland) Europese Commissie: In Groningen: di De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. m( H. gr< zij Hc pu 19’ ov ne zoi wi rm m( nic zij aft ve de vit de ge tol is” d si ti ir k i; B d o rr ti k FREETOWN (AFP, UPI) In de Westafrikaanse staal Sierra Leone is gisteren de noodtoestand afgekondigd, met een nachtelijk uitgaansverbod. De regering besloot daartoe na vechtpartijen tussen studenten, die het af treden van president Siaka Stevens eisten, en pro-regeringsdemonstran- ten. Maandag raakte bij de schermutselingen een aantal mensen lichtge wond en sindsdien bleef het onrustig. Winkels en kantoren sloten en scho lieren wierpen wegversperringen op. DEN HAAG „Een aanfluiting voor het vak”, zo noemen sommige sociologen de enquête van het Apeldoornse Bureau Lagendijk, die op drachtgeefster AVRO’s Televizier dinsdagavond in de publiciteit heeft gebracht. De actualiteitenrubriek maakte onder meer bekend dat het on derzoek had uitgewezen dat driekwart van de Nederlandse bevolking sta kingen niet het juiste strijdmiddel vindt in het conflict over de automa tische prijscompensatie. M PAUL WARNKE (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie binnenland) Van (ADVERTENTIE) en in (Van onze -edactie binnenland) Al- dat De vijf actievoerders eisen (ADVERTENTIES) BELFAST (UPI). De Engelse direc teur van een groot Amerikaans bedrijf in het Noordierse Londonderry, is gister avond bij zjjn huis door twee terroris ten doodgeschoten. Boekhandel J. de Slegte B.V.. Kalverstraat 11-13, Amsterdam. Tel..- 020 - 23 25 40 en Rotterdam. Den Haag, Utrecht, Arnhem. Eindhoven, Groningen, Leiden, Haarlem. Antwerpen, Gent. en te overleg tussen de drie landen volstrekt vast moet komen te staan dat met door Almelo aan andere landen geleverd ver rijkt uranium geen kernwapens worden gefabriceerd. Na de negatieve reactie van de NOS- onderzoekafdeling heeft AVRO’s Televi- ver- over de en FRANKFORT (DPA) Bij een trein ongeluk in de buurt van Frankfort z(jn in de nacht van woensdag op donderdag drie mensen omgekomen. Er zijn twaalf gewonden, onder wie twee Nederlanders. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Bram van der Lek van de PSP wil van minister Van Agt weten of justitie over voldoende aanwijzingen beschikt die de arrestatie rechtvaardigen van zes leden van de voormalige organisatie Rode Hulp. Hij vraagt of de maandag gearresteer den verdacht worden van een bomaan slag op 5 mei 1976 in Amsterdam, en of hun aanhouding onder meer gebaseerd is op verklaringen van Ludwina Janssen, afgelegd tijdens haar gevangenschap in Israel. Zij zou namen van de betrokkenen in verband hebben gebracht met bomaan slagen in Nederland. Van der Lek wil weten welke nieuwe feiten zich hebben voorgedaan die geleid hebben tot arrestatie, ruim drie maan den na de verklaring van Ludwina J. va T\ aa Üz H< va W( de 1 Ve aci gei aij po: wa U ai se ei in ni w ui ht re in ki dc vl ungupilttirn vapcvum bij verkoudheden en cas de rhumes A pl d; te st: Di in ni m I U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of 't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. heeft alle scholen en colleges tot volgen de week gesloten, hoewel er voor zover bekend niemand ernstig gewond werd bij de rellen. Volgens de regering zijn er slechts enkele studenten voor ondervra ging aangehouden. Sinds Sierra Leone in 1961 onafhanke lijk werd van Engeland heeft Siaka Stevens al een reeks aanslagen en mili taire staatsgrepen overleefd. Twee maal De stabiliteit van Sierra Leone lijdt behalve onder regelmatig terugkerende studentenagitatie ook onder ethische te genstellingen. De economische situatie van Sierra Leone, dat ruim twee maal zo groot is als Nederland, is evenmin erg rooskleurig. De drie miljoen inwoners leven hoofd.zakeli.jk van landbouwpro- dukten als rijst, pinda’s, cacoa. koffie en palmolie, terwijl het lands voorts nog beschikt over diamant en ijzererts. DEN HAAG. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken acht de kans klein dat Iran zal overgaan tot een boycot van Nederlandse goederen, omdat volgende week in Amsterdam een con gres van Amnesty Internationaal over politieke gevangenen in het land van de sjah wordt gehouden. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Teheran heeft al laten weten de Nederlandse regering niet verantwoorde lijk te stellen voor de activiteiten van Amnesty in ons land. Tot de boycot was opgeroepen door de Iraanse consumentenbond, die daarvoor de steun van de Iraanse regering inriep. Die steun is uitgebleven. Minister Van der Stoel zei gisteren na afloop van zijn beraad met de vaste Kamercommissie van Buitenlandse Zaken, niet te ver wachten dat die houding van de Iraanse regering zal veranderen. DEN HAAG. (ANP) Indien binnen tien jaar alle kerncentrales in de EEG- landen zouden worden gesloten, „zou geen enkele urgentiemaatregel de Ge- meenschau kunnen behoeden voor een uiterst ernstige energiecrisis die aanzien lijk gevolgen in het economische sociale vlak met zich zal brengen.” (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Volvo Nederland Personenauto’s houd, vast aan de slui ting van de eigen garagebedrijven. De raad van commissarissen van Volvo Ne derland heeft dit beleid dinsdag goedge keurd. Dit betekent dat twee garages, in Schiedam en Eindhoven, op korte ter mijn dicht gaan. Drie andere, in Am sterdam, Den Haag en Nijmegen, sluiten binnen twee jaar. In de vijf garages werken 240 man. De ondernemingsraad heeft het besluit gisteren voor kennisgeving aangenomen. In het bedrijf in Schiedam is een bezet ting aan de gang, die in ieder geval tot vanmiddag zal voortduren. Vanochtend hebben de Industriebonden een gesprek met de directie van Volvo Nederland Personenauto’s en de raad van commis sarissen. met de telefoon bereikt men een op alle fronten geheel andere soort bevolkings groep dan die zonder telefoon. Zeker is het telefonische enquêtemiddel ontoerei kend als men een dodrsnee van alle werknemers in ons land wil bereiken”. Directeur Peter Lagendijk ontkent dat sprake is geweest van een haastig ver richt onderzoek. „Als sommige mensen bepaalde resultaten van een enquête on welgevallig zijn, dan wordt de waarde van zo'n enquête in twijfel getrokken. Er is dan snel kritiek op de samenstel ling van de steekproef. Dat kennen we. Maar er is bij ons geen sprake van haast geweest. We beb.ien gewerkt vol gens normen die altijd al gehanteerd werden. Door corrigerende maatregelen hebben wij er rekening mee gehouden dat niet iedereen in Nederland telefoon heeft. Niet alleen naar opleiding, maar ook naar politieke keuze hebben wij herwogeij. Van een suggestieve vraag stelling was geen sprake. Maar ik kan best begrijpen dat de resultaten in som mige milieus rauw op de maag zijn gevallen”. de officier van Justitie „gerechtelijke stap pen” zal ondernemen De klachten betreffen het te lang vasthouden van de bezetters (drie kwar tier langer dan toegestaan zou zijn, al dus actievoerster Mien Tulp), het op sluiten van de bezetter Berend Mensing uit Rolde in een isoleercel. Bovendien zou de heer Mensing verhoord zijn door een functionaris van de BVD en mocht niemand op het politiebureau van de telefoon gebruik maken. Een andere klacht is dat Mien Tulp de enige vrouwelijke bezetter door een man zou zijn gefouilleerd Op het voorstadstation Frankfort- Sportfeld botste een buurtverkeerstrein op een stilstaande goederentrein. De laatste wagon van de goederentrein, een tankwagen, en de motorwagen van de personentrein stortten daarbij omver en brandden in een zee van vlammen uit, nadat 50.000 liter olie uit de tankwagen in brand gevlogen waren. Mogelijk is een defect in het seinstel- sel op het station van de voorstad de oorzaak van het ongeluk. De verkoolde lijken konden nog niet geïdentificeerd worden. Aangenomen wordt echter dat het de bestuurder van de buurttrein, een conducteur en een passagier betreft. DEN HAAG. Minister Van der Stoel verwacht dat binnen enkele weken definitief zal worden beslist over de uitbreiding van de omstreden ultracen- trifugefabriek in Almelo. Ondanks de negatieve uitspraak van het PvdA-con- gres wil de minister editor doorgaan met het Urenco-project, waaraan ook door Engeland en Duitsland wordt deel genomen. In de tv-rubriek Den Haag Vandaag zei de bewindsman dat in het In ac Het 58-jarige slachtoffer, Jeffrey Aga te. leidde een plaatselijke vestiging van de kunstvezelgigant Du Pont, de grootste werkgever in de stad. Vermoed wordt dat de moord het werk is van de „provisionele” IRA, die enkele dagen geleden aankondigde dat de terreur tegen „economische doelen” zou worden verhevigd. De burgemeester van Londonderry noemde de moord op Agate een „zelfs voor Noordierse begrippen afschuwelijke en zinloze misdaad”. In het graafschap Tyrone werden twee leden van het protestantse „Ulster verdedigingsregiment” in hun boerderij neergeschoten door een onbekend aantal overvallers. Een van hen kreeg een buikschot, de ander werd in een hand geraakt. In 1971 overleefde hij een kortstondige militaire staatsgreep, waarna hij met het buurland Guinee een defensieverdrag sloot. Ter ondersteuning van Stevens’ bewind verschenen er Guinese soldaten in de hoofdstad Freetown, hetgeen in GRONINGEN (ANP). Drie van de vijf bezetters van de boortoren in Warf- l'um hebben bij de officier van Justitie in Groningen een aanklacht ingediend tegen de Groninger politie. De politie wordt ervan beschuldigd tijdens het vast houden van de bezetters onwettige andere ontoelaatbare handelingen hebben gepleegd. Dampo, een produkt van Mijnhardt, dus uitsluitend bij apotheker en drogist Dit zegt de Europese Commissie antwoord op vragen die het Tweede- Kamerlid Henk Waltmans (PPR) als lid van het Europese Parlement heeft ge steld. Waltmans had gevraagd welke nood maatregelen worden overwogen om de moeilijkheden te ondervangen die ont staan „als om redenen van veiligheid voor huidige en toekomstige generaties binnen tien jaar besloten zou moeten worden tot het stopzetten van reeds in werking zijnde kerncentrales en het beëindigen van alle programma's voor de bouw van nieuwe kerncentrales in de Europese Gemeenschap.” De komende tien jaar, aldus de Com missie, „zal geen enkele nieuwe energie bron in staat ziijn in belangrijke mate de gevolgen te ondervangen van een totale stopzetting van de produktie van kern- eenergie, die in 1985 op grond van de communautaire doelstellingen 13 percent van het totale energieverbruik moet le veren, dat wil zeggen het equivalent van circa 150 miljoen ton aardolie. zier zich in de loop van vrijdag gewend tot Bureau Lagendijk, dat wel bereid bleek de enquête uit te voeren. Nadat in het weekeinde de nodige voorbereidingen waren getroffen, hebben maandagavond 25 interviewers de door Lagendijk uitge zóchte Nederlanders ondervraagd. De heer Van Westendorp van de Ne derlandse Stichting voor Statistiek in Den Haag noemt een telefonische enquê te voor dit onderwerp ongeschikt. ..Het is nu eenmaal zo dat je met de telefoon niet iedereen bereikt. Marketine-onder- zoekbureaus hebben in 1974 een indeling in vier welstandsklassen gemaakt. De welstandsklasse C vertegenwoordigt meer dan 40 percent van de bevolking, en daarin bevindt zich het merendeel van de geschoolde en ongeschoolde ar beiders. Van deze groep heeft slechts 46 percent telefoon. Houdt men hier geen rekening mee, dan ontstaat bij een tele fonische enquête al gauw een aanzienlij ke vertekening. Daarbij komt dat via de telefoon, al zijn dan het beroep en. de opleiding bekend, de mate van welstand van de geënquêteerden moeilijk is vast te stellen. Bovendien treft men op een avond niet alle personen die men vol gens de steekproef wil ondervragen thuis aan. De kans is ook aanwezig dat men in plaats van het gezinshoofd, de vrouw of de kinderen aan de telefoon krijgt. Ten slotte is er nog een percenta ge dat helemaal niet op de telefonische vragen wenst te antwoorden. Kortom: JJÏL Memisa, |fü!fi) Rotterdam, Eendrachtsweg 49, tel. 010-144888. Vele, ook democratische Congresleden vinden Warnke, wiens benoeming in houdt dat hij tevens hoofd is van de delegatie die met de Russen over een nieuw SALT-akkoord moet spreken, te „zacht” tegenover de Russen. Hij heeft in het voorjaar van 1975 bepleit dat de VS eenzijdig bepaalde strategische wa penprogramma’s zou stopzetten teneinde zes maanden een Russische reactie af te wachten. Met het benoemen van Warnke heeft Carter opnieuw een conflict a la Soren sen met het Congres geriskeerd. Soren sen trad enkele weken geleden terug voor de post van CIA-directeur toen zijn aanwijzing in het Congres op heftige tegenstand stuitte. eerder werd de noodtoestand afgekon digd. Stevens was tot 1967 met zijn partij, het. ..All People's Congres” in de opposi tie. maar bij de verkiezingen in dat jaar behaalde hij 32 zetels, tegenover 22 ze tels voor de tot dan toe regerende Sierre Leone People’s Party van premier Al bert Margai. Toen die partij weigerde de macht over te dragen, greep het leger in. De militairen waren weinig succesvol in bet landsbestuur en na een tegencoup van onder-officieren kwam Siaka Ste vens in 1968 alsnog aan de regering. AMSTERDAM (ANP). Proost en Brandt NV meldt dat een verwachte verbetering van de resultaten is uitge bleven. Hel derde kwartaal is met name voor de industriële activiteiten bijzonder teleurstellend verlopen. Desondanks is het totaal-resultaat van de binnenlandse werkafdelingen over 1976 duidelijk beter dan over 1975. aldus een tussentijdse mededeling. DEN HAAGDEN HELDER. De commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht H. Rambonnet, heeft het dienstbevel ingetrokken waarin hij drie weken geleden drie marine-officie ren uit Den Helder verbood nog langer contacten te hebben met de jongeren hulpverleningsorganisatie Release. Ram bonnet kwam op zijn besluit terug na een gesprek dat hij deze week over deze zaak heeft gehad met minister Sterner* dink van defensie. DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer is gisteren in eerste lering ak koord gegaan met de grondwetswijziging betreffende het Nederlanderschap, leen de Boerenpartij stemde tegen. Ongunstiger zijn de voorlopige resul taten van de buitenlandse dochteronder nemingen als gevolg van aanloopverlie zen van een nieuwe activiteit op het terrein van opslag en distributie van boeken Het nettoresultaat over 1976 zal moedelijk achterblijven bij dat 1975 toen 2,6 mln. verlies werd gele den. Dit grotere verlies wordt geheel veroorzaakt door een lagere fiscale com pensatie. In de bestaande grondwet staan grondrechten van Nederlanders vreemdelingen verspreid. Met de wijzi ging worden zij in één artikel samenge bracht. De Kamer verwierp een amende ment van Waltmans (PPR) en Van Der Lek (PSP) om in de grondwet op te nemen dat alle Nederlanders in Neder land dienen te worden toegelaten en niet uitgezet kunnen worden. Zondag begonnen de moeilijkheden, toen studenten de 71-jarige president na een plechtigheid in de universiteit uit floten. Ze droegen spandoeken met tek sten „Siaka Stevens treed af” en „We willen economische hervormingen'’. De volgende dag trokken regerings- aanhangers naar het universiteitsterrein, waar ze door studenten met! stenen en flessen bekogeld werden. De regering WASHINGTON. De benoeming door president Jimmy Carter van Paul Warnke, een jurist en commentator op het gebied van de buitenlandse politiek, tot directeur van het bureau voor bewa peningscontrole cn ontwapening zal in het Congres op het nodige verzet stuiten. De bewindsman beantwoordde van morgen in de Tweede Kamer vragen van het PPR-kamerlid M. van Winkel over deze zaak. In de brief aan de drie officieren dreigde Rambonnet hen met ontslag als zij niet voor 11 februari hun banden met Release zouden verbreken. Volgens de commandant in zijn brief moet het „ontoelaatbaar” worden geacht dat officieren de ideeën van Release ook in de eigen werksfeer bij de Koninklijke Marine verkondigen. Rambonnet noemde de doelstellingen van Release niet verenigbaar met de militaire dienst en zei het ongewenst te vinden dat marinemensen zich zelf in hun privétijd daarmee bezighouden. In een brief die de schout bij nacht deze week aan de officieren stuurde, stelde hij (na overleg met Stemerdink) het niet meer zinvol te vinden zijn besluit te handhaven. In Den Haag wordt aangenomen dat Stemerdink deze op een na hoogste marinecommandant duidelijk te verstaan heeft gegeven het niet met diens zienswijze eens te zijn. Deskundigen vinden dat het onderzoek onder 540 personen die representatief zijn voor de bevolking, aan alle kanten rammelt. In de eerste plaats is het onderzoek volgens hen veel te haastig verricht en was de vraagstelling sugges tief. Zij wijzen er voorts op dat Bureau Lagendijk een telefonische enquête heeft uitgevoerd. Dat impliceert dat grote groepen van minder welgestelden, die geen telefoon bezitten, bij voorbaat van deze opiniepeiling zijn uitgeschakeld. Een ingewikkelde en delicate kwestie als deze is bovendien niet in een handom draai te onderzoeken. Het blijkt bij nadere informatie dat de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS, die afgelopen vrijdag door AVRO’s Televizier werd benaderd, het onderzoek heeft geweigerd. De motive* ring van deze afdeling was, dat een dergelijke ingewikkelde en gevoelige materie niet in enkele dagen in een opinie-onderzoek valt te betrekken. Na 1971 was er nog enkele malen sprake van een samenzwering tegen de regering en van zeker twee mislukte moordaanslagen op Siaka Stevens. Die garanties kunnen nooit helemaal waterdicht zijn, aldus Van der Stoel, maar de drie landen kunnen wel tot exportformules komen, die een verant woorde beslissing over uitbreiding van het Urenco-project garanderen. Vanmiddag zullen regeringsdelegaties van de drie landen in Londen bijeenko men om de Urenco-problemen te be spreken. Minister Van der Stoel gaf gisteravond al aan dat geen al te opzien barende resultaten van dit overleg mo gen worden verwacht. Dat is vooral het gevolg van de druk die ^Amerika op West-Duitsland uitoefent om een met Brazilië gesloten contract over de leve ring van kerncentrales en een splijtstof- fabriek ongedaan te maken. Zowel Duitsland als Brazilië hebben dat tot nog toe geweigerd. Het Braziliaanse kernproject zou moeten draaien met door Almelo geleverd verrijkt uranium. Ook in Nederland is daarover bin nen de PPR en de PvdA bezorgdheid ontstaan, omdat Brazilië met dat materi aal in staat zou zijn een kernbom te produceren en het land het verdrag tegen verspreiding van kernwapens niet heeft getekend. In Londen zullen vanmiddag uiteinde lijk de ministers van technologie, ener gie en economische zaken uit de drie landen (voor Duitsland minister Mattho- fer, voor Engeland Wedgwood Benn en voor Nederland minister Lubbers) rond de conferentietafel zitten. De buiten landse zaken worden behartigd door staatssecretaris Kooymans, zijn Engelse collega Owen en een Duitse topambte naar van het ministerie van buitenland se zaken in Bonn. De samenstelling van die delegaties is door de politieke pro blemen rond de uitbreiding van Urenco tot gistermiddag onzeker gebleven. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De commissie spel- verruwing van het ministerie van CRM zal op korte termijn een rapport uit brengen over de wijze waarop gevallen van spelverruwing langs strafrechtelijke weg kunnen worden behandeld. Het rap port zal aan de ministers Van Doorn (CRM) en Van Agt (Justitie) worden overhandigd. Voorts is het ministerie van Justitie bezig maatstaven aan te leggen voor een globale onderscheiding van gevallen van spelverruwing. Minister Van Agt is al enige tijd van plan op te treden tegen de spelverru wing op de voetbalvelden. Met de KNVB is daarover in september van het vorig jaar van gedachten gewisseld. Toen werd afgesproken, dat men zich eerst verder zou bezinnen op het nemen van maatregelen om spelverruwing te voor komen. De minister wil met name maatrege len treffen in gevallen, waarbij sprake is van opzet van mishandeling, schuld aan zwaar lichamelijk letsel en van poging tot mishandeling. De minister is van mening, dat disciplinaire straffen zoals die door de KNVB worden opgelegd niet voldoende zijn. Sierre Leone tot enkele fikse controver ses leidde. In latere jaren waren de betrekkingen tussen Guinee en Sierra Leone nogal wisselvallig. 41'^1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4