Komplan in Wethouder ziet niets in noodlokalen Beverwijks Katholiek commissies SCHOLENPROBLEEM Gemengd Koor blikt éénmaal terug IN WIJK NEKSLOOT nog Ton voor raadhuis spaart roede niet Heemskerk Bijdrage uit Anjerfonds Met lezingen van o.m. notaris en huisarts Dienstencentrum organisatie serie informatieve middagen VEILINGEN „Rood Heemskerk" Herverdeling Weerstand Pieter Dudink ligt niet dwars h ir Voordelige jaarrekening gemeente Schoolgrens portefeuilles 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 3 FEBRUARI DONDERDAG 8 - Pensionering HEEMSKERK „Rood Heemskerk”, het altijd boeiende partijblad van de PvdA-Heems- kerk, spaart ook in het februari nummer de roede niet. Ditmaal (of moet het zijn: vanzelfspre kend?) krijgt wethoudster mevr. H. J. Vervelde-Wagenaar (foto) er van langs en wel op twee fronten. De redactie maakt zich boos over haar sportbeleid, ter wijl fractielid Ina Neeter-Rich- ter nog eens terugkomt op haar woordenwisseling met de porte- feuillehoudster over de subsidië ring van culturele groepen. Maar dat gekibbel ligt iedereen die de begrotingsdebatten heeft gevolgd nog vers in het geheu gen. V x BEVER WIJK (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK Nu de nieuwe wijk Neksloot bewoond gaat wor den doet zich een scholenprobleem voor waarbij zowel de al bestaande scholen in Neksloot als die in de wijk De Maer betrokken zijn. Wat namelijk is het geval. De bestaande scholen voor kleuter- en basisonderwijs in Neksloot zijn lang niet toereikend om het kin dertal van de nieuwe bewoners op te vangen. In de oudere wijk De Maer kampen de scholen echter met een sterk teruglopend leerlin genaantal en zou men lokalen moe ten sluiten. De wijken liggen vlak tegenover elkaar en een logische oplossing is dus, dat er kinderen uit Neksloot naar de scholen in De Maer gaan, die daarmee nagenoeg volbezet kunnen blijven, terwijl de scholen in Neksloot niet overbezet raken. Maar zo eenvoudig liggen de za ken nu ook weer niet. BÖ (Van een onzer verslaggeefsters) burgemeester men. (Van een onzer verslaggeefsters) Burgemeester en S: Rood 26S46 1ips: (Van een onzer verslaggeefsters) PLANTEN GROENTENU tot lak. BEVERWIJK. De noteringen aan de veiling waren woensdag: Anjers 20-65, tros anjers 180-320, blauwe druif 65-105, forsythia 25-67, fresia 20- 50, gerbera 30-60, hyacinten 23-45, nar cissen 10-19, orchidee 40-210, roos 40-100, baby roos 20-55, tulpen 19-43. voorlopig de rekening ne- Dit bedrag komt niet vrij voor beste ding, want gebruikelijk is het saldo over te schrijven naar de volgende jaarreke ningen, in dit geval dus naar 1972, voor het opvangen van eventuele tekorten in de volgende jaren. Woensdagmiddag 2 maart wordt het onderwerp „pensionering” belicht door de heren Jan Oud en Johan Olthuis, medewerkers van het L.M.-bureau. Men begint om trum, waar tevens een smakelijk kopje pen voor onderwijszaken' kan de voor keur voor de scholen in Neksloot niet in verband worden gebracht met onder wijskundige voorkeuren in de zin van die school is beter of slechter. Volgens deze wethouder voldoen alle betrokken scholen aan hoge eisen. Zonder ingrijpen wordt de situatie zo, dat de scholen in Neksloot overvol wor den met als groot bezwaar veel te grote klassen waarin de kinderen nauwelijks nog persoonlijke aandacht kunnen krij gen. Nader ingaande op die Rooms-rode samenwerking, stelt Perquin dat er sprake moet zijn van „gelijklopende” gedachten over belangrijke punten uit de verkiezingsprogramma’s. Deze gemeenschappelijke denkbeelden, liefst voor de verkiezingen door on- derhandelingen tussen de partijen bij elkaar gebracht, dienen het zoge naamde „regeerprogramma” te vor men voor een program-college. Een tweede voorwaarde voor toe komstige samenwerking acht Perquin het stemgedrag van het CDA in de nog resterende periode tot de verkie zingen, en dan met name waar het gaat om belangrijke zaken als grond- S- ndt, n. U heel Li de uw- sden qua ij de jen. BEVERWIJK Het Beverwijks Katholiek Gemengd Koor, op bovenstaande foto in volle glorie vereeuwigd, kijkt met voldoening terug op het jubileum jaar 1976. Naast de vele door het koor ontplooide activiteiten sleepte men ook nog even de eerste prijs van het Hoogoven Koorfestival „Klaroen ’76” in de wacht. In de wetenschap echter dat te lang stilstaan achteruitgang betekent, sluit het koor de jubileumviering nu definiief af om zich met volle kracht op de instudering van een nieuw programma te werpen. Wie het Beverwijks Katho liek Gemengd Koor daarbij terzijde wil staan, kan elke maandagavond terecht in de Vredevorstkerk aan de Laan der Nederlanden, waar van 20 tot 22.30 uur wordt gerepeteerd. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK De jaarrekening van de gemeente Heemskerk over 1971 blijkt te kunnen worden afgesloten met een batig saldo van 332.500.- Achmea 650, azalea 125-250, begonia 85-250, cineraria 125, cyclamen 250-6.00, ficus 250, neprolepi 600, primula 80-165. st. Paula 80-165,, vriesia 250-350, gem planten 550-1500 verkoop, de openheid en de openbaar heid van bestuur. Resteert het moei lijke punt van de portefeuilleverde ling. „Voorlopig moet het”, zo besluit Perquin, „voor iedereen duidelijk zijn dat wij niet op basis van mooie blauwe ogen mee willen regeren. Daar zijn we nog steeds niet voor te porren, wel of geen PvdA-burge- meester”. koffie wordt geschonken. Woensdag 9 maart sluit de huisarts G. A. Takken de informatieve-middagen-reeks af met een lezing onder het motto „Voorkomen is beter dan genezen”. Hij gaat daarbij in op zijn dagelijkse ervaringen met oude ren. Vragen, zowel mondeling of schrif telijk (ruim van tevoren indienen) zijn welkom. Men begint om 14 uur in het dienstencentrum. Alle informatie-midda- gen zijn gratis toegankelijk en los van elkaar te bezoeken. Boerenkool 2572, breekpeen 28-62. prei 160-220, spruiten 200-210, uien 75- 106, knolsedery 37-97, seldery 22-85, pie terselie 75-79, waspeen 85-96. HEEMSKERK. De kroesharige confessioneel Pieter Dudink is er niet op uit, de samenwerking tussen PvdA en CDA ónmogelijk te maken. Aldus Fractievoorzitter Frank Perquin van de PvdA (zie foto) die op dit punt dus duidelijk van mening verschilt met dg redactie van zijn lijfblad „Rood Heemskerk”. Die hadden Du dink in een vorig nummer nog afge- rchilderd als een autoritair baasje. HEEMSKERK Het zogenoemde „komplan” voor het centrum van Heemskerk zal maandagavond 7 februari in de raadscommissie bestemmingsplan nen worden besproken en dinsdagavond 8 februari in de commissie midden- standszaken. Van recenter datum is de kritiek op mevrouw Vervelde’s capriolen op het terrein van het sportbeleid, en dan met name met betrekking tot de sportraad. Die ging bij gebrek aan een voorzitter wat ongelukkig van start, maar dat wil de PvdA nog wel op een schoonheidsfoutje houden. Veel ernstiger acht men het feit, dat er tussen wethouder en sportraad geen overeenstemming over de taak en functie van de raad zou bestaan, een conclusie, die men afleidt uit het conflict dat ontstaan is met betrek king tot het verzoek van een aantal particulieren om een sporthal te mo gen bouwen. „Een aantal particulieren wil een stukje grond kopen om daar een hal op te bouwen en daar heeft de spor traad niets mee te maken, volgens mevrouw Vervelde. Dat is ook zo”, schrijft Rood Heemskerk, „indien de ze hal gebruikt zou worden als kip- pententoonstellingsruimte. Maar toe vallig moet het een sporthal worden en dat is dan een leuk onderwerp voor de sportraad om deze aanvraag eens op zijn merites te bekijken”. „Ze zouden bijvoorbeeld kunnen onderzoeken wat voor een beleidscon sequenties hier aan vast zitten; welke voorwaarden er aan dit particuliere initiatief gesteld moeten worden. Hierbij kan men denken aan het koppelen van de huurprijs aan die van de gemeentelijke sporthal; dat de sporthal voor alle takken van indoor sport, voor zover die in onze gemeen- Heemskerk, te bedreven worden, geschikt moet „De Neksloot-ouders doen hun kinde ren onderwijskundig tekort als zij niet zouden overwegen hun kinderen naar de scholen in De Maer te sturen, waar letterlijk en figuurlijk nog ruimte is om hen op te vangen”, is zijn mening, die wel gedeeld wordt door de onderwijs- teams van betrokken scholen. Die teams proberen de Neksloot-ouders er ook wel van te overtuigen dat zij hun kinde ren heter naar De Maer kunnen sturen. Maar dat helpt niet altijd. 2ó547 O’ Donderdagmiddag 17 februari staat de bibliotheekcentrale, grenzend aan ont moetingscentrum De Nieuwe Slof, in het middelpunt van de belangstelling. Har riet Freezer spreekt vanaf 14 uur over de bibliotheek en de mogelijkheden die deze aan ouderen biedt. Na afloop van de lezing is er gelegenheid wat rond te kijken, waarbij het bibliotheek-personeel graag tot nadere uitleg bereid is. Gratis toegangskaarten kunnen worden afge haald bij de bibliotheekcentrale; bij de Interkerkelijke Stichting voor de Ge zinsverzorging in de IJmond en het dienstencentrum „Beverwijk”, beiden ge vestigd binnen de muren van ontmoe tingscentrum De Nieuwe Slof. Hoe het ook zij, de weerstand van de Neksloot-ouders om hun kinderen naar de scholen in De Maer te sturen is een gegeven. De gemeente voelt er echter niets voor om bij de bestaande scholen in Neksloot nieuwe lokalen te bouwen, terwijl men in De Maer lokalen zou moeten sluiten, met ook alle personele consequenties die dat meebrengt. Volgens wethouder A. F. M. van Her- HEEMSKERK Drie Heemskerse verenigingen zullen een bijdrage krijgen uit het Anjerfonds. Het interkerkelijk tiener- en jonge renkoor krijgt f 1200 - voor de aanschaf van een basversterkingsinstallatie. Het zangkoor „Stem des Volks” ontvangt 1000,-, aangevraagd voor kleding. Voor een bandrecorder en vernieu wing van de décors krijgt het toneelge zelschap „De Vriendenkring” een bedrag van 1200,-. zijn en dat ook alle verenigingen er gebruik van kunnen maken”. „Maar ja”, zo vervolgt Heemskerk, „dit is beleid en daar heeft de wethouder toevallig geen kaas van gegeten. In plaats van voor zichtig aftastend te werk te gaan om er achter te komen wat zo’n particu lier initiatief voor de gemeenschap kan betekenen, passeert ze op een uiterst domme wijze de sportraad, waardoor er een grote tegenstroom ontwikkeld wordt ten aanzien van de plannen van de particuliere initiatief nemers”. De zaak in politiekere sferen trek kend besluit Rood Heemskerk: „Nu zullen de CDA-collega’s wel weer de ijzers uit het vuur moeten halen Wij vragen ons inmiddels wel af of het CDA zich deze zwakke schakel in het college nog wel langer kan per mitteren. Zou het hun zelf ook niet wat te zwaar gaan worden?” Daarbij komt speciaal de bepaling van de bedrijfsoppervlakte aan de orde. Vol gens wethouder H. J. M. Roozen moet men het er namelijk eerst over eens worden in welke mate de winkel- en bedrijfsoppervlakte nog moet worden vergroot om het komplan verder uit te kunnen werken. Gedacht wordt aan een uitbreiding met 6000 vierkante meters, hetgeen de bedrijfsoppervlakte dan in totaal op 23.000 m2 zou brengen. Voorrang krijgt de afbouw van het Burg. Nielenplein. Daar gaat de Rabo bank zowel opzij als naar achteren uit breiden. De oude brandweerkazerne ,kan worden afgebroken en men denkt dan aan een soort winkelpassage achter bank en raadhuis langs naar de Maerelaan, waar bij afbraak van onder meer de regenkledingfabriek Arfa ook ruimte vrij komt voor' winkelbebouwing. Verder kunnen er nog wat winkels totstandko men langs de Maerten van Heem skerck- straat. Met dank aan: Beverwijks Katho liek Gemengd Koor, redactie Rood Ina Neeter-Richter en Frank Perquin. Niettemin blijft er een grote weer stand bij ouders in Neksloot bestaan om hun kinderen naai' de scholen in De Maer te sturen, want wat de kleinsten betreft houdt dit in, dat deze moeten worden weggebracht in verband met een veilige oversteek. Nu vinden we eigen lijk dat bijvoorbeeld kleuters altijd naar school moeten worden gebracht, omdat de volstrekte verantwoordelijk heid voor hun veiligheid bij de ouders ligt, welke verkeersveilige maatregelen er ook worden genomen. Maar daarover kan men natuurlijk van mening ver schillen. Ook kunnen er praktische be zwaren zijn. Anderzijds tekenen zich ook al de bezwaren van zogenoemde woonerven af. De kinderen leven daarin in zo’n „verkeersbeschermd” milieu, dat zij „het grote verkeer” niet leren kennén 'uit hun dagelijkse ervaring. De praktijk leert, dat het dan soms mis gaat als deze kinderen in een „normale” verkeersom- geving komen. Er is door de architect in een eerder stadium al een globaal schetsplan ge maakt. Dat is als te groot van opzet gewaardeerd. Over het programma van eisen is inmiddels in grote lijnen over eenstemming bereikt en de commissie ad-hoc die zich met de raadhuisplannen bezighoudt hoopt dat te kunnen realise ren binnen een kleinere opzet. De begrenzing zit voor een groot deel ook in de financiële mogelijkheden, die inmiddels nader zijn onderzocht. Het gemeentebestuur hoopt daarbij nu ook eens in aanmerking te komen voor een extra bijdrage uit een of ander rükspotje, want tot nu toe is Heemskerk nog nauwelijks ooit aan een extraatje te pas gekomen. Nu weer gaat veel extra rijksgeld naar de gebieden waar werkloosheid is. In Heemskerk neemt die werkloosheid helemaal geen vormen aan en in die zin kan men dus geen aanspraak maken op extra uitkeringen ten behoeve van de bestrijding van de werkloosheid. Het college tekent daarbij aan, dat in de Heemskerkse bouw wel veel mensen uit werkloosheidsgebieden werken, zoals uit Warmenhuizen. De redenering is, dat Heemskerk wel degelijk een bijdrage levert in de bestrijding van de werkloos heid elders. Op grond van die redenering wil men trachten in aanmerking te ko men voor geld uit de potjes van de hogere overheden voor het raadhuis als bouwobject. In de discussie over de raadhuisbouw speelt ook nog mee de eventuele bouw van het verpleegtehuis „Heemswijk” op de plaats van het oude St. Jozefzieken- huis. Van het ministerie heeft het ge meentebestuur het verzoek gekregen te bekijken of dit verpleegtehuis op die plaats zou kunnen worden gerealiseerd en of de gemeente daar medewerking aan wil verlenen. Die vragen moeten eerst beantwoord worden, voordat men weet welke ruimte er precies voor de raadhuisbouw beschikbaar komt. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Stichting Samen werkingsorgaan voor Bejaardenwer.k Be verwijk zit niet stil. In het in een vleugel van ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof gevestigde dienstencentrum „Beverwijk" worden de komende weken vier informatiemiddagen georganiseerd, waarbij telkens een speciaal voor oude ren belangwekkend onderwerp wordt centraal gesteld. Tevens gaat een cursus creatieve handvaardigheid voor ouderen van start, waarbij zowel oude als mo derne technieken de revue zullen passe ren. Wat de informatiemiddagen betreft: woensdagmiddag 9 februari bijt notaris B. M. A. Batenburg de spits af. Vanaf 14 uur zal hij in het dienstencentrum (Kerkstraat 46) vertellen wanneer en waarvoor een beroep op een notaris gedaan kan worden. Hoewel er gelegen heid is tot discussie, kunnen vragen ook van tevoren schriftelijk worden inge diend. (yan een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Tijdens het weke lijks beraad van het college van b. en w. zijn de portefeuilles herverdeeld in ver band met het vertrek van H. Nielen. De cursus creatieve handvaardigheid voor ouderen tenslotte gaat op donder dagmorgen 10 februari om 10 uur van start. De cursus omvat tien lessen en wordt gegeven door Rietje van Waveren Het programma vermeldt onder meer weven, houtbewerken, macramé en spin nen met een spin tol. Voor Inlichtingen belle men het dienstencentrum, waar mee ook ingeval van vervoersproblemen 14 uur in het dienstencen- contact kan worden opgenomen, tel. 20679. De vraag is nu, in hoeverre de ge meente dwingend kan optreden. Wet houder Van Herpen wil eerst alle we gen zoeken om in goed overleg met scholen en ouders tot een goede oplos sing te komen. Mocht dat niet tot resul taten leiden dan is hij toch nauwelijks bereid om in Neksloot lokalen bij te bouwen en in De Maer lokalen te slui ten met als nare consequenties, dat dan daar misschien twee klassen in een lo kaal les moeten krijgen van een onder wijskracht. hetgeen het onderwijs niet ten goede komt als gevolg van het feit dat een onderwijskracht dan zijn aan dacht moet verdelen over twee verschil lende klassen met twee verschillende lesprogramma’s. In uiterste conseouentie liggen er voor de gemeente nog de volgende mogelijk heden. Wat de kleuters betreft kan men tegen de ouders zeggen: „Deze school in Neksloot is vol. Uw kinderen kunnen naar de scholen in De Maer of anders thuis blijven. Voor de kleuterscholen geldt namelijk geen leerplicht. Voor het lager onderwijs ligt dat iets anders. Tegen de ouders van lagere schoolkinde ren kan men niet zeggen: „Laat uw kinderen maar thuis”, want dat is tegen de wet. Wel kan er een schoolgrens worden getrokken, waarmee wordt bepaald dat kinderen uit een bepaald deel van Neks loot naar de scholen in De Maer zouden moeten, uiteraard in overleg met onder meer de onderwijsinspectie. Wethouder Van Herpen ziet dat wel als een uiterste maatregel. Liever zou hij op vrijwillige basis met de ouders en de schoolleidingen tot een goede gang van zaken komen. A Tussen Neksloot en De Maer ligt na melijk de brede weg van de De Baan dert; nu nog niet zo druk, maar daarom wel snel bereden. Straks, als het nieuwe ziekenhuis klaar is, mogelijk veel druk ker. Er is nu al een oversteekplaats ge maakt met hekken die de kinderen moe ten behoeden voor onverhoeds overste ken, ter hoogte van het boogbruggetje over de Neksloot. Die kan mogelijk nog worden beveiligd door het plaatsen van borden. Woensdag was men de beplan ting al wat aan het wegsnoeien, opdat de automobilisten die oversteekplaats met de hekken beter en eerder kunnen zien. De klacht was namelijk, dat de kinderen plotseling „uit'de struiken” de weg opkwamen. Scholenprobleem Wethouder P. Vos zaï personeelszaken voor zijn Schoolartsandiensi. jeugdtandver- zorging en dergelijke zaken komen in de portefeuille van wethouder H. F. M. van Herpen en wethouder H. J. M. Roozen neemt alle overige zaken uit de porte feuille van de burgemeester over, zoals politie, brandweer, justitie, algemene za ken, strandvonderij, gasbedrijf en in het algemeen openbare orde en veiligheid. Wethouder Roozen houdt voortaan spreekuur van 10 tot 12 uur op de dinsdagochtenden in het gebouw van gemeentewerken aan de Zaalberglaan. De oversteekplaats midden in het ge deelte van De Baandert tussen de wijken Neksloot en De Maer. De beplan ting is wat ingesnoeid om de automobi listen een beter zicht op de overstekende kinderen te geven. HEEMSKERK. wethouders gaan de gemeenteraad een krediet van 100.000.- vragen voor het maken van een ontwerpplan voor het nieuwe Heemskerkse raadhuis. 'y riLir. IIIIWHIIIIMMB—F

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9