LEZERS LEZERS Snelle Panther uit Engeland Voorkom de slip: nuttige lessen voor automobilist weg en wiel Solfina, een zonnige nieuweling modejournaal I Veilige band van glasvezel Nieuws in ’t kort Roemeense auto op Rai Contacten Oost-West Auto energievreter Sluiting ziekenhuizen 4 Groene zoom Nieuwjaarsrede VRIJDAG 19 7 7 12 FFRRUARI Op de foto een opengewerkte tekening van een band, met daaronder de glasvezelband. Goodyear-Amerika is bezig met het testen van een nieuwe band, die de reserveband onno dig maakt. Bovendien is deze band veiliger. Het gaat hierbij om een „binnenband” van glas vezel, die onder de normale band wordt gemonteerd en op alle wielen van de auto wordt aangebracht. Goodyear claimt, dat de veiligheidsband na het lekraken van de normale band de auto in het spoor houdt. Dat niet alleen: men zou er nog ongeveer tachtig kilometer mee kunnen doorrijden met een snelheid van ongeveer 70 a 80 km/uur. De glasvezelbinnen- band heeft een gewicht van 5,5 kg. Vier van deze banden wegen minder dan de op een velg gemonteerde reserveband plus krik. De montage van de glasvezelband rondom in de standaardvelg, waarover dan d$ normale band wordt gesch oven, duurt enkele minuten. De veihgheidsauto van Chrysler (te zien op de Rai) staat reeds op deze nieuwe banden. Zodra de testperiode op de circuits achter de rug is, wil Goodyear de nieuwe band ook in de dage lijkse rij-praktijk gaan beproeven ■MHH MMI ALS STRAKS HET ZON NETJE weer volop schijnt en wij ons dientengevolge vol overgave in zijn weldadige warmte gaan liggen koesteren, wilt u natuurlijk ook wel iets nieuws om modieus aan het plezierige bad- en strandgebeu- ren te kunnen deelnemen. Nou dat kan hoor, want als extra nieuwtje ga ik vandaag bij u de collectie introduceren van een nieuwe ster aan het Nederland se badmode-firmament. Solfi na International is de naam die garant staat voor een uitste kend Duits-Zwitsers fabrikaat dat binnenkort bij verschillen de speciaalzaken te vinden zal zijn. Z -- 4 1 7( 1 tl I' Lange badmantel met bijpassende bikini eveneens van Solfina. Uit de collectie van Solfina Internati onal is deze lange gestreepte badman tel met capuchon en grote opgestikte insteekzakken. Tramrails, uitgeslepen geulen in het weg dek, stalen „punaises” in de weg: zij alle kunnen de auto verraderlijk laten weg slippen. Ook overgangen van verschillen de soorten bestratingen, op- en afritten, kunnen duiden op gevaar. In winterse perioden ziet men wel op beton of asfalt verkleuringen. Meestal ’s morgens vroeg. Zij kunnen plaatsen aanduiden waar de wegen na een nacht met vorst tijdelijk glad zijn geworden. Ten slotte nog snel iest over het rijden in een wegberm. Als de auto bij een uitwijkbeweging de berm inschiet, dan nooit remmen. Gas loslaten, ontkoppelen en de auto rustig verder laten hobbelen, totdat de gelegenheid komt om de wagen weer rustig de weg op te sturen. dat een tram 125, een bus 70 en een auto 5 plaatsen bieden. Bij een gemiddelde bezettingsgraad van tram 20%, bus 15% en auto 25%, verbruikte de tram 393,5 kJ, de bus 1249 kJ en de auto 2400 kJ per reizi gerskilometer, in de verhouding 1:3:6. De cijfers van de Delftse professor ir. G. J. van der Burgt hebben uitsluitend betrek king op het nieuwe „Sprinter” spoorweg- materieel van de Nederlandse Spoorwe gen. Deze treinen hebben echter zéér veel extra pk’s in verband met de extreme eisen die moesten worden gesteld (het uitvoeren van een stoptreindienst op de hoofdlijnen met super hoge gemiddelde snelheden, tussen de intercity-diensten door). Een vrijwel identiek treintype, de „Schichten” die eerdaags op de baan zal verschijnen, heeft al veel minder motor vermogen. Aangenomen kan worden dat het energieverbruik van deze wagens in de orde van grootte zal zijn van de Göten- borgse tram. De argumentatie van redac teur Rien Polderman, dat ruimtevreters ook energievreters zijn. Uw blad van 29 jan. gaat uiteraard nog eens extra op. L. S. AARDEMA (Luuk Aarts), Haarlem Werelcorrespondentieclub „Tie of friendship” W.L.K. VAN OOSTEN Badhoevedorp De auto verbruikt véél meer energie dan het openbaar vervoer. Een onlangs gepu bliceerd onderzoek in de Zweedse stad Göteborg wees bijvoorbeeld dat een tram zes keer zuiniger is als de auto! De ener- gieconsumptie van de tram bedroeg in 1974: 9835 kJ per voertuigkilometer; bus: 13110 kJ; een auto: 3000 kJ. Per plaatskm. verbruikten tram, bus en auto resp.: 78,7, 187,3 en 600 kJ, waarbij werd uitgegaan Liefhebbers van motorfietsen zullen naar Brussel moeten gaan. Daar wordt van 18 toem 27 februari 1977 een tweewie- lertentoonstelling gehouden. Dit komt, omdat de show van bedrijfswagens in Brussel niet voldoende ruimte heeft om ook tweewielers te exposeren. bij, dat wereldvermaardheid bezit in de behandeling van verbrandingsverschijn- selen, een ziekenhuis, dat als enige in ons land beschikt over een huidbank. Weet de staatssecretaris wel, wat het betekent, wanneer op deze manier wordt ingegre pen, wanneer een stuk gezondheidszorg op een verpletterende manier wordt weg gesmeten? Het opvallende van dit bedroe vende feit is, dat het aantal ziekenhuizen betreft, die in de zeventiger jaren grote bedragen hebben gestoken in nieuwbouw of verbouw. Zij zouden in 1985 overbodig worden. Waarom toentertijd wel vergun ning verleend voor deze verbouw of nieuwbouw? De besturen en directies van deze huizen hadden beter het geld gelijk in de Noordzee kunnen smijten, dan waren ze het ook kwijt geweest. Wanneer de heer Hendriks eens op zijn eigen depar tement gaat bezuinigen, zou dat meer pro fijt opleveren, dan de sluiting van deze ziekenhuizen. Wij werkers in de gezondheidszorg, mogen niet aarzelen om onze positie in deze te bepalen, we moeten nu onze keuze maken, massaal onze stem laten horen als protest tegen deze maatregel, want onze gezinnen zijn afhankelijk van de toekomst van de gezondheidszorg in het algemeen. Zelfs als de staatssecretaris zou beslui ten, dat hij van sluiting af zou zien, doch zou adviseren tot fusie van de verschillen de ziekenhuizen, dan noch zou dit geen oplossing zijn van de problemen, die z.g.v. nu gerezen zijn, daar er dan toch ook weer enige slachtoffers zouden vallen onder het personeel, dat dan in ieder geval gehal veerd zal móeten worden. Kennemerland mag niet zonder goede gezondheidszorg, maar in deze regio moet het blijven zoals het nu is. Geen gemar chandeer met de intra-burale gezond heidszorg, geen geknoei met de toekomst van velen, die materieel van de gezond heidszorg afhankelijk zijn. Een goed geor ganiseerde gezondheidszorg is in een ieders belang, die er van afhankelijk is, daarom onze ziekenhuizen mogen niet gesloten worden. Naar veler inzicht zijn er wel andere problemen, waar de heer Hendriks zich druk over moet maken, ik noem o.a. de drugbestrijding. Ik ben het in grote trek ken ook eens met dokter Rodenboog, die uitgebreid over deze materie in uw blad heeft geschreven. L. RUS, Haarlem Zoals we de afgelopen dagen hebben kunnen lezen, ligt het in de bedoeling van de staatssecretaris om in 1985 in de regio Kennemerland drie ziekenhuizen geheel en een gedeeltelijk te sluiten. Drieëneen half ziekenhuis die tezamen 150 miljoen gulden hebben geïnvesteerd, worden door de heer Hendriks zo maar afgeschreven. Is het te begrijpen, dat velen die in de intra-murale gezondheidszorg werkzaam zijn, zich ongerust maken over hun toe komst, die nu veel minder uitzicht gaat bieden, veel minder rooskleurig begint te worden? Heeft de heer Hendriks zich wel gerealiseerd, wat het gaat betekenen voor velen, die in deze sector werkzaam zijn? Wat het gaat betekenen voor al die gezin nen, waar de man in deze sector het brood moet verdienen voor zijn gezin? Heeft de staatssecretaris er wel aan gedacht, dat er dan eerstdaags de kans bestaat, dat het legioen werkelozen weer met zoveel meer wordt uitgebreid? Of denkt de heer Hen driks, dat het legioen werklozen zodanig is afgenomen, dat deze er dan wel weer bij kunnen? Vrees en beven bevangen ons, wanneer we weer zulk een uitlating horen, vooral van de heer Hendriks, die wellicht van de mening uitgaat, dat de regio Ken nemerland in 1985 zodanig ontvolkt is, dat daar dan geen ziekenhuizen meer nodig zijn, dat hij zich weer gaat storten op andere objecten van de gezondheidszorg, alleen om zijn bezuinigingswoede te doen bot vieren, want volgens hem en zijn medestanders, is de huidige intra-murale gezondheidszorg veel te duur en wordt er teveel gebruik van gemaakt, hetgeen de ziekenfondsen handen vol geld gaat kos ten. Bezuiniging is goed, wanneer het een verantwoorde bezuiniging is, een bezuini ging, wanneer er blijkt, dat van de ver leende faciliteiten op grote schaal mis bruik wordt gemaakt. Wanneeer we gaan uitrekenen, wat er voor een stad als Haar lem overblijft aan ziekenhuisbedden, het moeten 4 bedden zijn per 1000 inwoners verdeeld over 3 ziekenhuizen, dan maakt dat l'/s bed per 250 inwoners, wat een toekomst voor een stad met meer dan 170.000 inwoners, die dan wellicht meer inwoners zal tellen. Wat een hoop voor een land als Nederland, dat altijd zo trots is geweest op zijn goede gezondheidszorg. Met veel vrees wordt er door andere instellingen van intra-murale gezond heidszorg uitgekeken naar verdere maat regelen van deze staatssecretaris, vooral in de sector der psychiatrische inrichtin gen, de verpleegtehuizen, de sanatoria. Deze vrees, rijst temeer, daar de staatsse cretaris zulke ingrijpende maatregelen neemt, vooral in een gebied, waar zoveel industrieën gevestigd zijn met honderd en meer werknemers, industrieën, waar alleen al door het grote aantal werkne mers de kans op ernstige arbeidsongeval len niet uitgesloten is. Er is een ziekenhuis Bij het basisonderwijs in Haarlem- Meerwijk bestaat veel belangstelling voor de „Groene zoom”, aldus het bijschrift bij een foto in uw blad. Op verzoek van de wijkraad bezochten vele scholen de ten toonstelling hierover. Merkwaardig dat noch Wijkraad noch onderwijs in de afge lopen jaren enige interesse hadden voor die zoom. Althans op aanbiedingen voor voorlichting omtrent de natuur in die zoom reageerde één school en drie ten toonstellingen gedurende ongeveer 10 weken ieder gehouden in enige opeenvol gende jaren werden in totaal door drie klassen bezocht. Het formulier voor ver langens en dergelijke lijkt overigens wel bruikbaar voor het overgrote deel van de woonwijken in Haarlem. Misschien iets voor de andere wijkraden. Namens de Natuurbeschermingswerk- groep Haarlem-Oost, P. J. HOREMAN Op de Rai-tentoonstelling in Amster dam wordt ook een wagen uit Roemenië geshowd de Dacia. Een oorspronkelijk Frans model, dat door de Roemenen al enige tijd in licentie wordt vervaardigd. De eerste typen, een sedan en een combi- uitvoering, werden onlangs door de Rijks- dienst voor het Wegverkeer gehomolo geerd De Dacia, de oud-Romeinse naam voor Roemenië, is gebaseerd op een 1300 cc motor De wagen vult daarmee het gat op tussen twee andere auto’s uit de Oost bloklanden. de Skoda met 1200 cc en de Polski Fiat 125 P met 1500 cc. Na de Rai zal de Nederlandse importeur nog verder onderhandelen met Roemenië om de Rijden onder natte weersomstandighe den betekent altijd gevaar. Ook al is de auto nog in zo’n goede conditie en zijn remmen, besturing en banden in orde: toch kan een regenbui aanleiding zijn tot minder plezierige belevenissen. Vergeet niet, dat er op een nat wegdek weinig voor nodig is om de wagen te laten slippen. Zelfs nieuwe banden verliezen bij een snelheid van zo’n 100 km/uur al veertig percent van hun grip op de weg. Daarom is het beslist niet onverstandig om eens een anti-slipcursus te volgen. Al geeft zo’n cursus geen vrijbrief om er onder alle weersomstandigheden maar hard tegen aan te gaan. De anti-slipcursus kwam ongeveer vijf tien jaar geleden in trek. Er zijn nu ver spreid over het land een aantal banen, die deels door de KNAC en deels door parti culieren worden gerund. De cursus duurt meestal een dag en het gaat er bij die lessen vooral om te leren een slip te beheersen. Daarvoor is een juiste stuur- en rembehandeling nodig, waardoor de auto onder controle kan worden gehou den als de wagen plotseling gaat slippen. Theoretisch zou je kunnen zeggen, dat die handelingen ook wel uit een boekje kun nen worden geleerd. Maar in de praktijk is het nodig om een paar keer in een fors slippende auto te hebben gezeten, al was het alleen maar om de schrikreactie te overwinnen. Want ook bij een slip geldt: geen paniek. Er zijn verschillende soorten slips die de auto uit de koers halen: een achterwiel- slip, een voorwielslip (zowel bij voor- wielaandrijving als bij aandrijving ach ter) en een vierwielslip. Al deze slips kun nen worden gecorrigeerd, al zal het bij de een wat moeilijker zijn dan bij de ander. In het algemeen is er wel een soort vuistre gel te geven: bij een slip nooit remmen. Intussen kan de autorijder veel doen om een slip te voorkomen. Een juiste houding achter het stuur bijvoorbeeld, waarbij de handen in de bekende „tien voor twee- houding” het stuur vasthouden. Hou de armen zo gestrekt mogelijk en laat de rug goed contact maken met de rugleuning van de stoel. De ellebogen moeten in elk geval vrij kunnen bewegen en bij onver hoedse stuurmanoeuvres niet klem komen te zitten tegen het lichaam. Maar er is meer. Een oplettende autobe stuurder zal regelmatig het wegdek voor de wagen controleren. Plekken waar straatvuil is opgehoopt, of donkere vlek ken op de weg van olie en rubberslijpsel, geven de plaatsen aan waar bij vochtig weer de kans op een slip aanwezig is. dan alleen maar een rok. Simpeler kan het toch niet! NIEUWKOMER SOLFINA ZIET niet minder graag dat ook mijnheer goed „gebadjasd” door het leven gaat. Mocht hij zo’n jas dan niet op het strand aan willen, dan moet hij er eens aan denken dat zo'n omhulsel ook thuis onschatbare diensten kan bewij zen. Ook voor hem is het materiaal badstof en badstof-velours, zowel in uni met contrastbiezen als in strepen en jacquard ton sur ton. De bindceintuurs zorgen ervoor dat mijnheer zich niet al te veel bloot geeft. OM HET BEELD VAN DE Solfi na International-collectie com pleet te maken meld ik u nog dat benevens de badlakens er tevens uitstekende badhanddoeken, was handjes en gastendoekjes deel van uitmaken Neemt u van mij maar aan dat het met deze nieuweling een kleurig bad- en strandfeest gaat worden dezelfde kleurstelling en hetzelfde dessin kiest. Helemaal volmaakt wordt het als u dan ook nog zwicht voor het bijpassende badlaken. JA, LIEVE VRIENDINNEN, verleider Solfina weet drommels goed wat hij met badstof kan uithalen en let daarom maar eens op die serie prima jurkjes. Zo zijn bijvoorbeeld die katoenen badstof jurkjes niet alleen ideaal voor het strand, maar ze zijn net zo lekker pittig voor ieder uur van een war me dag. Ik zag ze voor u in uni en in bloemetjesstof soms afgebiesd met een contrastkleur Vervolgens in de collectie, lange zijden jersey jurken en jumpsuits met Perzische- en bloemdessins waar in je je kunt hullen voor naar het strand en waarmee je gelijk door kunt gaan naai een gezellig feest En als je een beetje handig vrouw tje bent knoop je leuke omslagdoe ken zó, dat er een beeldschoon luikje ontstaat en wie topless pre fereert maakt van die omslagdoek Het bestuur van de Partij van de Arbeid, afdeling Zandvoort, is geschokt door de onbetamelijke wijze, waarop de burgemeester van Zandvoort, de heer Nawijn, in zijn nieuwjaarsrede van 25 januari gemeend heeft een persoonlijke aanval te moeten doen op de integriteit van een van de raadsleden. Het bestuur is met name ernstig verontrust over de pas sage, waarin de heer Nawijn de pogingen van dit raadslid om over de subsidie aanvrage voor de bouw van een parkeer garage (Fauvageplein) negatief te laten beslissen, kenschetst als zijnde in strijd met de afgelegde belofte om de belangen der gemeente te bevorderen. In dit ver band is het niet ter zake doende of het afdelingsbestuur het al dan niet eens is met de wijze, waarop deze pogingen ondernomen zijn. Ernstige verontrusting achten wij juist daarom op zijn plaats, omdat de heer Nawijn meent zijn per soonlijke opvatting over het algemeen belang der gemeente aan de raadsleden te kunnen opleggen door andersdenkenden te treffen met zijn banvloek. Een prece dent is hiermee geschapen. Verontrusting ook over het feit, dat de burgemeester, zoals uit zijn toelichting bleek, zich in een toespraak tot de raadsleden meent te moe ten opwerpen als verdediger van diezelfde raadsleden. Ons inziens bestempelt hij hen daarmee tot onmondige en onbekwa me volksvertegenwoordigers, die niet in staat zijn een eventuele aantasting van eer en goede naam zelf te pareren op de daarvoor geëigende wijze. Het bestuur is van mening, dat de heer Nawijn op verre gaande wijze misbruik heeft gemaakt van het voorrecht om een nieuwjaarsrede te houden. Namens het bestuur van de PvdA afd. Zandvoort, A GOEDMAKERS sekretaris Minister Van der Stoel heeft na zijn bespreking met zijn Oostduitse collega Oscar Fischer o.m. zijn bezorgdheid uitge drukt over het uitblijven van vooruitgang in de menselijke contacten tussen Oost en West. Diegenen echter die zich bezig hou den met het leggen van vriendschapsban den (per brief) tussen mensen van alle landen van de wereld weten wel beter. Het zijn niet de Oost-Europeanen die de men selijke contacten tussen Oost en West uit de weg gaan, maar het zijn vooral de Nederlanders zelf. De fout zit hier! In het Engels of Duits en in vele andere talen kan men contacten krijgen in het Oosten tot ver voorbij de Oeral, maar men corres pondeert liever met iemand in Spanje, Italië, Frankrijk. Engeland of Duitsland om een ruilvakantie tot stand te brengen. Contact met Oost-Europa staat niet op het verlanglijstje van de doorsnee Neder lander. Laat minster Van der Stoel maar bezorgd zijn over de mentaliteit van zijn eigen landgenoten en minder over die van de Oost-Europèanen. De mens in Oost- Europa heeft een geweldige belangstel ling voor het Westen, maar hij ontmoet hier wantrouwen en koele hooghartig heid. Laat een ieder die in het Engels of Duits kan corresponderen een contact zoeken in het Oosten; zij zullen daar belangstellende, trouwe en oprechte vriend(inn)en vinden! Op de Rai-tentoonstelling is ook deze Panther Lima J 72 te zien. Ondanks het gemoedelijke uiterlijk, dat sterk aan de jaren dertig doet denken, huist er een Jaguar motor onder de kap, die de wagen een top geeft van 200 kmceuur. De carrosserie van deze Britse Panther is vervaardigd van aluminium en werd met de hand gevormd. De prijs bedraagt zo'n 75.000 gulden. De Panther behoort tot dat rijtje snelle auto's, waarin onder meer ook Ferrari’s. Lamborghini's en de Aston Martin thuishoren. Korte - ’.U' •t'l'iufS uif de L Ullevlie te kunnen brengen VAN SOLFINA INTERNATIO NAL kunt u een fijne collectie badmantels verwachten van bad stof en badstof-velours in uni, doch eveneens met fraaie bloem en randdessins. Bij de strandmode verkrijgt u voorts perfectie als u hierbij een badpak of bikini in door Bé ter Maat

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 12