Vlamingen met nieuw stuk van Arturo Corso van Richard Strauss Meer licht voor 3 f1995 voor een échte Solina De nieuwe Mickery theater „Als wild voor schut gezet voor miljoenenpubliek” 1111111111111 „Elektra werd grootse muzikale triomf 1 I Onze occasion-aktie loopt nog: Alphenaar 6 J NIEUWE POPOPERA OP DUBBEL-ELPEE Charles Aznavour op tournee in ons land Wistudatwij W gratis uw gordijnen op maat maken, ook velours. Johnny Hoes in affaire met Zangeres: KUNST VRIJDAG 19 4 FERRUARI 19 7 7 NOORDHOLLANDS PH1LHARMONISCH ORKEST RIHA orgels honderden guldens afgepx i i sd Solina A 200 verrast u op vele punten. HAARLEM. „Zelfs de gewone mens komt niet meer naar ons kijken”, toept de acteur Charles Cornette uit, als hij zijn harlekijnsrol speelt in „Harlekijn noch knecht noch meester”, een nieuw stuk van Arturo Corso, waarmee Kollektief Internationale Nieuwe Scène momenteel door ons land trekt. Donderdagavond werd er in de Stadsschouwburg gespeeld. In Cornette’s tekst ligt een realiteit opge sloten die gelukkig maar ten dele opgang doet. Hij bedoelt dat theaterpubliek liever niet naar toneel komt kijken dat kritiek richt op de gevestigde orde. De spelers van dit gezelschap hebben dat begre pen, maar desondanks zetten zij zich moedig in voor de zaak die hen goeddunkt. Dat betekent het via de theaterkunst aan de kaak stellen van maatschappelijke onrechtvaardigheid. ■Ir (ADVERTENTIE) Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel. 023-312992 (ADVERTENTIE) 20.15 uur. (ADVERTENTIE) J. H. MOOLENIJZER Anny Schlemm (links) als Klytaemnestra en Hanna Rumowska als Elektra. (ADVERTENTIE) Evita Peron Aegisth, de lafhartige moordenaar van Agamemnon, werd goed gezongen door Matti Juhani en Günter Reich bracht een Orest met een sterk persoonlijk karakter. Kortom het was een voorstelling van zeer hoog gehalte, die een gelukwens waard is. themis, lieten geen twijfel over hun bui tengewone capaciteiten bestaan. leventje. Evita kon zo populair worden, zo legendarisch omdat ze van heel eenvoudi ge komaf was, het betere leven symboli seerde voor de massa’s, die Peron aan de macht brachten, én te vroeg stierf om die belofte in te lossen”. Scène uit Harlekijn noch knecht nog meester van Arturo Corso. (foto: Kuno Grommers). Twee jaar hebben Tim Rice en Andrew Lloyd Webber over „Evita” gedaan. Het gaat in dit bestek te ver om het verhaal verder uit te diepen, maar de mate van voorbereiding en de research getuigen van een juist gevoel voor verhoudingen. Het resultaat, de opera, is alleen nog maar te beluisteren, maar ook daar uit blijkt het vakmanschap van dit duo. Lloyd Webber heeft muziek gecomponeerd, die klassieke en Latijnse trekjes vertoont en voor de vertolking daarvan louter grote namen aangetrokken Julie Covington, een actri ce bij de National Theatre Company die beschikt over een bijzonder mooi en zui ver stemgeluid, zingt de rol van Evita. Paul Jones, ooit bij Manfred Mann, geeft Juan Peron gestalte, C. T Wilkinson de Judas in Jesus Christ Che. Onder de musici treffen we Simon Phillips (drums), Hank Marvin (gitaar), David Snell (harp), Chris Mercer (sax) en het London Philhar monic Orchestra aan. Het laatste onvoorwaardelijke woord van lof is voor het Radio Filharmonisch Orkest, dat onder Gielens leiding voor een onberispelijke begeleiding zorgde Voor stellingen in Amsterdam: 8, 13. 21 en 23 februari. „Het is nog lang niet zeker of Evita ook verfilmd gaat worden, of als theatershow te zien zal zijn. We hebben namelijk geleerd van de ervaringen met „Super star” We waren niet erg te spreken over de verfilming of over de Amerikaanse versie van de live-show We zijn nu veel behoedzamer we zijn bevreesd voor een sneeuwbal-ontwikkeling. Alleen onder onze regie en op onze voorwaarden zal Evita verfilmd kunnen worden", vervolgt Rice. „We willen geen Streisand in de hoofdrol, de vraag is enkel of een grote DEN HAAG (ANP). De Franse chan sonnier Charles Aznavour treedt op 5, 6 en 7 maart in Nederland op, zo heeft het impresariaat van Lou van Rees woensdag meegedeeld. Aznavour begint met een optreden in de Jaap Edenhal in Amster dam, de volgende dag brengt hij zijn tour de chant in het Haagse Congresgebouw en de dag daarop in De Doelen in Rotterdam. Bezoekers krijgen bij de entreeprijs inbegrepen de laatste langspeelplaat van Aznavour aangeboden. Voor het optreden in Amsterdam worden, aldus Van Rees, extra lage toegangsprijzen gehanteerd, namelijk 25 per plaats. 3 Voetmaten 16", 8", en 4" pedaal sustain. 2 Klavieren van 316 oktaaf en 13- tonig pedaal Uitgebreide percussie en tuningcon trol. En dat alles voor een prijs onder de f 2000,- I Dus een ideaal orgel om uw muzika Ie karriere mee te beginnen KRUISWEG 45-47; HAARLEM 023-320244 van de kant waartegen juist het protest gericht is. Zoals een der spelers zegt: een degradatie tot hofnar. MET GROTE artistieke vitaliteit spelen de acteurs en muzikanten hun bijna drie uur durend spel, dat bij dreigende verve ling door een soms te uitvoerige woorden stroom steeds weer met bruisende kracht wordt voortgezet. Theatermensen die met enorm élan en groot talent hun inventivi teit tonen. Met als voorbeeld de commedia dell’arte - in wezen arme straatspelers - hebben zij voor een allereenvoudigst, maar doeltreffend decor gekozen. Dat bestaat uit een centraal, iets verhoogd, plankier met beschilderd voor- eri achter doek. Los daarvan staan terzijde nog twee beschilderde doeken. Samen stelt dat de Antwerpse Grote Markt voor, met het stadhuis als onwrikbaar monument van rechtsorde. GEKLEED IN tijdloze gemakkelijk kle- (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Het Mickery Thea ter kan rekenen op een aanzienlijke uit breiding van haar lichtapparatuur. Een verzoek om geldelijke steun daarvoor is door het Prins Bernhardfonds ingewil ligd. Er zullen nu ongeveer twintig nieuwe spots worden aangeschaft en een nieuwe lichtregelkast voor de kleine zaal, waar nog een oud exemplaar uit de tijd van Loenersloot werd gebruikt. Mickery deed de aanvraag bij het Prins Bernhardfonds in verband met de toene mende aanspraak die op het aantal beschikbare spots werd gedaan. Vooral wanneer er in beide zalen van het theater tegelijk gespeeld werd, moest er gewoe kerd worden met de bestaande lichtappa ratuur. Daarom is het een daad van betekenis, dat de Nederlandse Operastichting inder daad na tjen jaar is teruggekomen met een nieuwe enscenering en bezetting. En dat met alleen de première, die gister avond in het Circustheater gegeven werd, is een triomf geworden voor allen, die er muzikaal bij betrokken waren. Dat is natuurlijk in de eerste plaats te danken aan de dirigent Michael Gielen, die opnieuw bewezen heeft dat hij een veelzij dig man is. Een maand na een schitteren de presentatie van Mozart’s „Figaro,” is hij alweer terug met deze „Elektra” voor stelling, die ver boven de middelmaat uit steekt. Een goede dirigent trekt goede solisten aan, ook dat konden wij gister avond weer constateren, want de drie vrouwen, die deze opvoering moesten dra gen: Elektra, Klytaemnestra en Chryso- DE SPELERS uit Vlaanderen laten hun maatschappijkritiek zien in een uiterst flexibel en muzikaal brok theater. Een groepje gevangenen krijgt amnestie en elk van hen wil dan zijn ervaringen vertel len om het volk te waarschuwen tegen de sterke arm die bestaande wetten verde digt. Eén van hen is harlekijn van beroep en omdat hij de leiding neemt, wordt er gekozen voor de theatervorm om die bedoelingen duidelijk te maken. Er volgen repetities en tweespalt, discussies en ver zoening. Maar uiteindelijk boekt het groepje al spelend zoveel succes dat er een uitnodiging komt om aan het hof te spe len. Harlekijn, de vakman, ondergaat dat als de kroon op zijn werk, maar de overi gen houden hem ongenaakbaar een spie gel voor omdat zij begrijpen dat ze nu op de verkeerde weg zijn. Immers, die ko ninklijke uitnodiging betekent erkenning Concertgebouw Haarlem dinsdag 8 februari 1977 vijfde concert serie A dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT solist HERMAN KREBBERS - viool programma: Von Gluck - Ouverture „Iphigenie in Aulis” Beethoven - Romanzen in F en G gr. t. Bruckner - Symfonie no 4 entrée f 10,(a.i.) cjp geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13 van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. HET KOLLEKTIEF enz. is een gezel schap dat bestaat uit spelers en muzikan ten die destijds in Mistero Buffo optraden. Drie maanden spelen zij Harlekijn noch knecht noch meester op vele plaatsen in ons land, soms af gewisseld met andere produkties. Arturo Corso schreef zijn nieuwste stuk met als inspiratiebron „De knecht van twee meesters” van Carlo Gol doni. Corso het - in samenwerking met het gehele gezelschap - weinig heel van deze veredelde nazaat van de oorspronkelijke commedia dell’arte. Goldoni’s knecht werd beentje gelicht om weer op te staan als gewone onderdrukte, in plaats van alleen de potsierlljke dienaar te verbeel den. De vindingrijkheid van de lepe knecht wordt dan meer strijd om zelfbe houd: Goldoni’s knecht moest wel twee heren dienen, anders kon hij eenvoudig niet leven. „Een theaterversie van „Evita” zal trou wens veel moeilijkheden opleveren, al schreven we dit keer onze opera met dat idee in ons achterhoofd. Er komen weinig actieve scènes in het verhaal voor, wel veel goeie songs en daar komt het uitein delijk op aan. Per slot van rekening werd Jesus Christ Superstar” een succes dankzij de sterke melodieën van het titel nummer en van „I don’t know how to love Him” Rice heeft gelijk De verkoop van Superstar in Nederland alleen ligt ver boven de kwart miljoen Met krachtige nummers als „Don’t cry’ „Argentina” en „Another Suitcase in another Hall” kan er met Evita iets soortgelijks gebeuren. JOHN OOMKES Julie Covington filmmaatschappij onze voorwaarden zal slikken”. kunnen vaststellen dat dit zo is”, aldus mr. Paulussen. Eveneens had men al ver worpen dat er sprake zou zijn van een eenzijdige verlengingsclausule van vijf jaar. Een van de bezwaren van de zangeres zonder Naam was dat de royaltyvergoe- ding tot september 1981 dezelfde zou zijn als tijdens het aangaan van het verlengde contract in 1976. Namens Telstar stelde mr. Hoebrechts dat de platen steeds goed koper worden en de produkties steeds duurder. „Als het in de markt ligt maar er is een moordende concurrentie wil len we de huidige royaltyvergoeding zeker optrekken. Maar dat zit er momenteel niet in”. Mr. Van Eyndhoven cijferde de recht bank voor welke voor de zangeres de nieuwe financiële mogelijkheden waren bij EMI-Bovema. Per jaar een niet terug- vorderbaar bedrag van 90.000 gulden voor de zangeres. Voor de eerste 15.000 ver kochte singles 38 cent per stuk (bij Telstar 30 cent); boven de 25.000 wordt dit 47,3 cent. Voor solo-elpees bij 10.000 krijgt de Zangeres 86 cent (bij Telstar 75 cent). Ook van de zijde van Telstar kwamen bedra gen op de proppen die al eerder gegeven waren en die toentertijd de hoogste waren ten opzichte van concurrerende maat schappijen. Johnny Hoes wees op de begeleiding en alle daarmee verwante investeringskos ten in de 20 jaar die Telstar voor de zangeres en zichzelf heeft gedaan.„De nieuwe firma van de zangeres heeft nooit iets aan de opbouw van de zangeres hoe ven te doen”. Fel gebeten was Johnny Hoes over het TV-interview dat de zangeres ten beste had gegeven in aanwezigheid van haar advocaat, terwijl het proces nog lopende is. „Als open wild word je voor een miljoe nenpubliek voor schut gezet. Als een leu genaar. Een enorme schade levert dit op omdat mensen die naar je wilden komen (maar je weet alleen niet wie het zijn) nu wegblijven”. Beide partijen mochten, omdat het pro ces nog wel enkele maanden kan duren (de zangeres laat wellicht ontbinding van haar arbeidscontract via de kantonrech ter vragen, omdat van samenwerking nu geen sprake meer kan zijn), namen voor een commissie van goede diensten opgeven. Evita” moetJesus” overtreffen AMSTERDAM. Het is 26 juli 1952. Che, een jonge Argentijnse student, schrikt op De regie van Harry Kupfer (Dresden en Oost-Berlijn) was hoog-dramatisch en tegelijkertijd kinderlijk onbeholpen in de ensemble-scènes, maar toch als geheel zeer boeiend. De costumes hadden het zelfde manco. Klytaemnestra en Orest waren schitterend getroffen, maar Chry- sothemis en Aegisth liepen er voor gek bij. Ook in zijn decors wist Wilfried Wertz geen maat te houden. Hij is een groot liefhebber van plastic en tomatensap (voor bloed), maar het reusachtige staket sel van Agamemnon was indrukwekkend. „Evita” vertoont wel overeenkomsten met Jesus Christ Supeistar’ Beide hoofdpersonen stierven op dezelfde leei tijd, zorgden voor een gigantische beroe ring en in beide verhalen komt eenzelfde anti-figuur voor De rol van Che is verge lijkbaar met die van Judas. De verschillen zijn echter ook niet onaanzienlijk. Rice: „Jezus was een wereldverbeteraar, iemand met een boodschap. Eva Peron niet. Juan Peron karakteriseert haar tegen het einde van de opera ook als: Evita is alles wat de descamisados heb- als de film, waarnaar hij in de bioscoop zit te kijken, abrupt wordt onderbroken door de r ben, ze is de diamant in hun saaie, grijze mededeling dat „Eva Peron, de geestelijke leider van de natie vandaag om 20.25 uur onsterfelijk is geworden". Che verlaat met de andere aanwezigen de bioscoop in stilte. Eva’s begrafenis brengt hartverscheurende taferelen teweeg, heel Argentinië dompelt zich in rouw. Tekstschrijver Tim Rice en componist Andrew Lloyd Webber hebben ruim zes jaar, nadat zij de popopera Jesus Christ Superstar creëerden, het Assepoester achtige sprookjesleven van Eva Peron uitgewerkt tot een opera, die het succes van de vorige wel eens zou kunnen overtreffen. „Evita” de naam van de opera zoals de miljoenen armen Eva Duarte Peron doopten, genoot een onvergelijkba re populariteit toen zij op drieëndertig jarige leeftijd aan kanker overleed. Zij was het die door de armen, de „descami sados” hun godin, hun „santa peronista” genoemd werd. Het verhaal van haar weg naar de top vormt het thema van de opera. Tim Rice op de Nederlandse presen tatie van het dubbelalbum „Evita” aanwe zig legt geduldig uit waarom: „mijn belangstelling voor haar levensloop werd gewekt, toen ik toevallig luisterde naar een radio-documentaire over de groten van de jaren vijftig. Ze heeft iets van een legende. Misschien dat Kennedy vlak na zijn dood een vergelijkbare waardering genoot. Ik interesseer me in ieder geval altijd diepgaand voor de manier waarop iemand bekend wordt. Eva Peron, was een meisje uit het volk, dat haar weg naar de top klauwde Niets en niemand ont ziend. Dat tegelijkertijd naïef bewogen was met het lot van het gewone volk. Het is niet onze bedoeling geweest om het Peronisme of de persoon van Eva Peron te verheerlijken. Daar valt heel wat op aan te merken namelijk De goede ver staander zal ook wel opmerken dat Che (die in de opera de rol van verteller ver vult J O niet mals is met zijn kritiek” (Van onze correspondent) ROERMOND. In het geschil tussen de Zangeres zonder Naam en Johnny Hoes wilde de rechter-commissaris van Roermond beide partijen persoonlijk horen (tot nu toe had men zich door raadslieden laten vertegenwoordigen), om na te gaan of er een door de zangeres voorgestelde onmiddellijke contractont- binding zou moeten plaatsvinden wegens wanprestatie. „De rechtbank heeft niet III Speciaalzaak in gordiinen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem, lel 023-323925 s Maandags gesloten Haarlems Ciordijnenhuis Goldoni’s knecht beentje gelicht ding en soms met gebruikmaking van de herkenbare commedia dell’arte-figuren als harlekino, patalone en dottore, doet de groep in razend tekst- en speltempo zijn mededelingen. Dat gebeurt geraffineerd speels, maar soms met een erg grote omhaal van woorden en al te omvangrijke uitleg. Het zij ze vergeven, want het stuk is doorweven met smeuïge humor en blijft boeien. Het Vlaams komt goed verstaan baar over en het protest klinkt niet irri tant belerend, al behoudt het toch zijn snijdend venijn. De voorstelling kent legio schitterende vondsten en hartverwarmen de momenten. Ik denk aan het midden- plankier dat na een simpele ingreep een prachtig varend schip wordt. Jammer dat dit politiek theater slechts één dag in Haarlem was; een zo duidelijke en met zo’n grote virtuositeit gepresenteerde voorstelling verdient meer. KO VAN LEEUWEN SCHEVENINGEN. Ieder theater, dat zichzelf respekteert, acht het zijn artistieke plicht om eens in de tien jaar met een nieuwe enscenering van „Elek tra” uit te komen. Richard Strauss noem de zijn meest dramatische meesterwerk simpelweg een tragedie en daar is alles mee gezegd. Het hele drama voltrekt zich in één akte, Strauss wilde geen pauze, dat zou de spanning breken. Hij duldde ook niet, dat zijn werk gecombineerd zou wor den met een andere opera, deze voorwaar de stelde hij dadelijk bij de première in 1909 in Dresden. Niemand kan zich aan de macht van het noodlot onttrekken. Nie mand mag de zaal verlaten als de vloed golf van muzikaal geweld de zaal over spoelt. Deze ene akte duurt een uur en drie kwartier maar het is of de tijd stil staat. Technisch gesproken is dit de moei- lijkste dramatische eenakter uit de hele opera-literatuur. Anny Schlemm van de Frankfurter Opera is een zangeres van internationale klasse en daarbij is zij een actrice met zeldzame begaafdheden. Haar creatie van Klytaemnestra was verbijsterend. De panische angst voor de dood, die zich aftekende op haar wit-weggetrokken gelaat, deed ons huiveren. Hanna Rumowska, kreeg haar ervaring als Elek tra in de Opera van Hamburg. Zij is een Poolse en debuteerde in ’59 in Warschau, zij heeft een internationale staat van dienst. Haar manier van acteren is van geheel andere aard dan die van Anny Schlemm zij is minder expressief en minder melodramatisch, maar toch is haar actie overtuigend. Anna Alexieva was een te hups uitgevallen Chrysothe- mis. Zij zal wel niet gelukkig zijn geweest met het potsierlijke pak, waarin zij moest rondlopen, maar zangtechnisch was zij voortreffelijk. Zelden heb ik deze rol met zoveel stralende kracht en overtuiging horen zingen. a I- ■a i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19