Werktijdverkorting in Born Meer Duitsers zonder werk Vergadering melkcentrale-leden In India bijna 32.000 politieke gevangenen Spaaroverschot fors gedaald lllli Advertentiemarkt dagbladen: begin van herstel Staken: van de wal in de sloot. De boeren klagen nogal eens. Vindt u het gek? Met andere woorden: onze werkgelegenheid staat voortdurend op de tocht. ter rs ■Mi 21 ECONOMIE V R 1 I D A G 4 F E R R U A R I Ledenwinst 5 - ad. Er staan stakingen voor de deur bij de coöperatieve zuivelbedrijven. Wij, veehouders, hebben die bedrijven opgericht en wij zorgen dat ze kunnen blijven werken. Wij vragen ons af waarom de vakbonden de automatische prijscompensatie uitgerekend allereerst bij de zuivelindustrie willen afdwingen. Want juist de vakbonden, die zeggen op te komen voor de belangen van zwakkere groepen, behoren te weten dat de melkveehouderij economisch uiterst zwak staat. 91*8 Aantasting rechten Boeren 107-7 aansprakelijk voor stakingsschade Volvo praat met Honda (ADVERTENTIE) K- van ar 9 bij: DE ZUIVEL VERDIENT GEEN STAKING. heeft gekregen en waarin acties werden aangekondigd bij onderdelen van Philips. Wij, en dat zijn 85.000 Nederlandse boeren met melkvee, zijn nog steeds bereid tot redelijk overleg met de bonden. Het woord is aan u! Vrijwel alle bonden die nu stakingsacties aan het voorbereiden zijn, hebben leden winsten geboekt van in totaal enkele dui zenden, zo werd meegedeeld. Ongeorgani- In 1975, dat als een uitzonderlijk goed spaarjaar te boek staat, was er bij alle instellingen te zamen een positief spaar- verschil van 7.369 mln gulden. Het CBS merkt hierbij op dat, indien men de stor tingen en terugbetalingen afzonderlijk beziet, er in 1976 t.o.v. 1975 sprake is van een nagenoeg gelijkblijvend niveau van de stortingen (1976: 34.939 mln gulden, 1975: 34.080 mln gulden) terwijl de terug betalingen in 1976 belangrijk zijn toegeno men (1976: 32.596 mln., 1975: 26.711 mln gulden). EINDHOVEN (ANP) Een woordvoer der van Volvo Car bv inEnindhoven heeft gisteren bevestigd, dat deze onderneming momenteel praat met de Japanse fabri kant Honda. Volvo Car (de Nederlandse divisie van de Zweedse Volvo-fabrieken) wil zich namelijk met de verkoop van het type Volvo 343 de komende jaren mede gaan richten op de Amerikaanse markt. In de Verenigde Staten worden zeer hoge milieu-eisen gesteld aan motoren van auto’s en om daaraan te voldoen, wil Volvo Honda-motoren gaan inbouwen in de 343 voor de Amerikaanse markt. De besprekingen met Honda zijn aldus de woordvoerder in een redelijk ver stadium. De inbouw van de motoren gaat gebeuren in de produktievestiging van Volvo Car bv in Bom, waar momen teel ongeveer 4200 mensen werken aan de vervaardiging van de Volvo 343 en de Volvo 66. Het merendeel der politieke gevange nen is in verzekerde bewaring gesteld krachtens de bepalingen van de noodtoe stand die sinds juni 1975 van kracht is en vooral de binnenlandse veiligheidswet. Mohan zei in antwoord op een vraag dat de leiding van „Janata” gisteren een ont moeting heeft gehad met Jagjivam Ram, woensdag uitgetreden uit het Indiase kabinet en de Congrespartij, voor het oprichten van het „congres voor de demo cratie”. De bedoeling is tot een overeen komst te geraken die verijdelt dat stem men onnodig versnipperd worden. Hoelang en voor hoeveel werknemers de werktijdverkorting zal gelden, kon de woordvoerder niet zeggen. Volgens hem gaat het om een soort „tussenverschijn- seerden kunnen lid worden van een bond, op voorwaarde dat ze een verklaring teke nen ten minste een jaar lang lid te zullen blijven. Veel ongeorganiseerden die zich nu melden, zijn bang dat zij als het op stakingen uitdraait geen enkele uitkering krijgen als de werkgevers het loon weige ren door te betalen. sel” en zijn de vooruitzichten op wat lan gere termijn veel gunstiger. In ieder geval zal een gedeelte van het personeel in Born tijdens de werktijdverkorting blijven wer ken aan het inbouwen van ontbrekende onderdelen in auto’s. Volvo Car heeft in 1975, toen de Volvo 66 werd geïntroduceerd, een verlies gele den van 50 mln gulden. De cijfers over 1976, toen de 343 op de markt kwam, zijn nog niet bekend, maar volgens de woord voerder is het verlies „wel lager. Volvo nam een paar jaar geleden de personen wagensector van DAF over. De bezetting in Schiedam, die dinsdag al is begonnen, zal voorlopig nog wel even voortduren, aldus districtsbestuurder Wil Peperkamp van de Industriebond NKV. Volvo zal voorlopig niets ondernemen tegen de acties van de werknemers, zo vertelde de woordvoerder. „We hebben begrip voor hun houding”. Hoewel de filialen worden gesloten komt de werkge legenheid van de betrokken werknemers niet in gevaar. Zij kunnen ander werk krijgen binnen de Volvo-organisatie met behoud van het huidige loon of zij kunnen naar andere bedrijven gaan. In dat geval past Volvo een eventueel verschil in belo ning bij. De werknemers hebben Volvo echter al laten weten, dat zij geen medewerking zullen verlenen aan een begeleidingscom missie, die het bedrijf voor de overgang van de werknemers wil instellen. peed 299, f50,- 1275 en den 3-12 43,80 88.80 Is staken nu de manier om uit de problemen te .komen? Wij dachten van niet. Uiteraard gunnen wij onze werknemers een goed loon. Wij hebben ook een ...behoorlijke loonsverhoging aangeboden. Wij en onze organisaties zijn nog steeds bereid te praten over wat verder mogelijk is. Maar ook wij kunnen geen geld uitgeven vóór het verdiend is. Als de vakbonden onze zuivelindustrie, waarvoor wij veel offers hebben gebracht, willen platleggen is dat hun verantwoordelijkheid, niet de onze. De schade die door stakingen wordt toegebracht treft ons boeren in het hart. Wij werken niet van vroeg tot laat om de melk straks weg te moeten gooien. De schade treft ook u als consument, die misschien verstoken blijft van een gezond dagelijks voedingsmiddel. De schade treft niet in de laatste plaats ook de werknemers, want stakingen tasten de resultaten van de fabrieken aan. Onze financiële mogelijkheden dalen daardoor en de werkgelegenheid komt nog verder in gevaar. Nog los van het feit dat stakingen nog lang van invloed zijn op de onderlinge werksfeer. (Van onze redacteur in West-Duitsland) BONN. Het aantal werklozen in West- Duitsland is in januari met 159.000 geste gen tot bijna 1.250.000. Dat betekent dat het werkloosheidspercentage nu 5,5 per cent bedraagt (4,8 in december vorig jaar). Ook het aantal mensen dat korter werkt is omhoog gegaan en wel met 55.000 tot 218.000. IU 198,- stijl 3 289, 19,50 Kijk jzen euze 1 NEW DELHI (AFP). In gevangenis sen in India zitten nog 31.880 politieke gevangenen, zo verklaarde gisteren Soe- rendra Mohan, lid van de socialistische partij van India. Mohan maakte het cijfer bekend op een persconferentie in het gebouw van „Janata”, het blok waarbij vijf oppositiepartijen zijn aangesloten. sen, 12, Tel che val- I>e oei- de peed nbie- 18,50 sen ,76 ,81 9,30e 70,00f 158,00 20,00e 82,00 119,00 98,00e 1,90 41,00 7,20 122,00 50,60 80,50 150,00 65,00 76,50 54,40 61,00 40,00 97,00d 83,00 48,00 29,80 32,50 79,50 84,50 66,50 88,50 54,50 51,20 56,00 98,00 50,10 31,50e 13,00e 70,00 13,40 14,50e >3,00 11,90 13,30 17,20 11,00 12,00 0,10 5,50 3,90 8,20 1,90 2,00 4,50 5,80 7,00 7,00 0,50 7,30 7,50 5.50e 3,50 7,00 3,00 ),50 1,50e 1,50 2,70 ),00 ),00 r.oo Onder de centrale verkooporganisatie vallen de servicefilialen in Nijmegen, Amsterdam, Den Haag, Eindhoven en Schiedam. Zoals gemeld verzetten de werknemers in Eindhoven (47) en Schie dam (21) zich fel tegen de plannen van Volvo om deze filialen over te doen aan plaatselijke dealers van Volvo. DEN HAAG (ANP). In 1976 is bij de Rijkspostspaarbank, de algemene spaar banken, de landbouwkredietinstellingen en de handelsbanken 2.343 mln gulden meer aan spaargelden gestort dan terug betaald, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gemeld. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De advertentiemarkt voor de dagbladen heeft zich enigszins hersteld. Tussen 1 december 1975 en 1 december 1976 steeg de omvang van de advertentiebezetting in alle dagbladen met 3 percent, terwijl die bezetting in het jaar daarvoor met 5 percent was gestegen. Dit gunstige percentage kwam voorname lijk tot stand dank zij de betere bezetting in de regionale en plaatselijke dagbladen. Zeker vijfhonderd leden van de coöperatieve melkcentrale kwamen gisteren bijeen om zich te beraden over de op handen zijnde stakingen. Op de foto: Een van de veehouders spreekt zijn collega’s toe Een speciale bijlage van het weekblad „Ariadne-Revue der Reclame” maakt melding van deze cijfers. In dezelfde peri ode steeg de bezetting van de landelijke dagbladen, de vrouwenbladen, de familie bladen, de opiniebladen en de omroepbla den bij elkaar met bijna één percent Voor deze groepen bij elkaar was de achteruit gang in 1974-1975 gemiddeld 10 percent Bij de vrouwenbladen kwam de daling van de laatste jaren (in 1975 zelfs 25 per cent) tot stilstand, evenals bij de familie bladen. De opiniebladen daalden drie per cent (vorige periode 14), de omroepbladen vier percent (tegen drie). Mikrogids en Visie zagen een grote stijging, alle „oude” omroepbladen liepen terug. Handwerk- zelfmaak-bladen en de doe-het-zelf- bladen stegen gemiddeld 20 en 9 percent. De Voedingsbonden, die de stakingen in de zuivelindustrie hebben uitgeroepen, hebben gisteren ook naar vijf vleeswaren- bedrijven ultimatums gezonden, nadat de cao-onderhandelingen in deze bedrijfstak waren afgebroken. De Voedingsbonden hebben de afgelopen dagen ook de onder- handelingen afgebroken in de pluimvee- sector en de bloembollenkwekerijen. Werkgevers stellen grafische bonden 1 1 Ook heeft het „Janata”-bestuur contact gehad met de „marxistisch- communistische partij” die zich onafhan kelijk van Peking en Moskou opstelt en die in het Lagerhuis beschikt over 25 zetels. De vakbonden hebben inmiddels laten weten bereid te zijn om weer met Philips te gaan praten. Vakbondsleider J. van Nellen van de Industriebond NKV hoopt dat de hervatting van het gesprek tot positieve resultaten zal leiden, maar acht het nog te vroeg dag om in de uitnodiging een belangrijke doorbraak in het onder- nemersfront te zien. „De formulering die Philips in de uitnodiging aan ons heeft gekozen, is te algemeen”. ietsen Puch- enz 250, De directeur van het Westduitse arbeidsburau, Josef Stingl, zei te vrezen dat deze cijfers in februari nog ongunsti ger zullen uitvallen. Dat hangt volgens hem samen met het slechte weer en het feit dat de conjunctuur niet zodanig is aangetrokken als werd gehoopt. Overi gens is er ten aanzien van januari van het vorig jaar wel sprake van enige verbete ring. De directie van Volvo Car heeft gisteren een aanvraag tot werktijdverkorting inge diend. Dit is gbeurd na overleg met de vakbonden en de ondernemingsraad van het bedrijf. Volvo Car zit met „hoge tus- senvoorraad” auto’s en wil „onverant woorde voorraadvorming” op deze manier vermijden. Daarnaast zo zei hij zijn de maanden aan het eind van het jaar slechte verkoopmaanden en heeft Volvo de laatste tijd nogal veel afgeleverd, waardoor een zekere „prop” is ontstaan bij de dealers. De cao-onderhandelingen tussen Akzo Nederland BV en de vakbonden zijn op niets uitgelopen. De vakbondsvertegen- woordigers hebben de gesprekken giste ren na 3'h uur afgebroken, omdat zij van mening waren dat toch niet tot overeen stemming kon worden gekomen. Er is geen nieuwe datum voor verder overleg afgesproken. Akzo betreurt het dat de vakbonden de besprekingen hebben beëindigd. De vakbonden gaan in de loop van volgende week met hun landelijke kaderleden overleggen over de houding die ze zullen aannemen. De districtsbestuurder van de Industrie bond NKV in Gelderland, J. Rijnhart, verklaarde dat de Akzo- vertegenwoordigers op de meeste vak- bondsvoorstellen nee hebben gezegd. Sommige punten wilde Akzo eerst bestu deren, terwijl over andere onderwerpen studies aan de gang zijn. Het bod van Akzo was voor de vakbonden niet aanvaardbaar, omdat dit volgens hen gemiddeld neerkomt op een verhoging van 3 percent. „Dat lijkt natuurlijk ner gens op”, aldus Rijnhart. De bonden wil len een automatische prijscompensatie. Volgens de woordvoerder van Akzo bete kent het voorstel van Akzo dat de koop kracht voor de gemiddelde werknemers van het bedrijf dit jaar ten minste gelijk zal zijn aan die van het vorig jaar. Althans, voor zover dat nu kan worden voorzien”. De grafische bonden verwachten dat de werkgevers volgende week, als de stakin gen uitbreken, zullen proberen hun pro- dukten in het buitenland gedrukt te krij gen. De zusterorganisaties in België, Engeland, Frankrijk en Duitsland is gevraagd de leden op te roepen dergelijk werk besmet te verklaren. De bonden hebben voorts het plotseling vergroten van de oplagen door bedrijven waar niet wordt gestaakt, besmet verklaard. De bonden zijn bijvoorbeeld bang dat, als het Algemeen Dagblad niet meer zal verschij nen, De Telegraaf dit gat in de lezers markt zal proberen te vullen. Het CNV vraagt het Nederlandse publiek er begrip voor te hebben dat de werknemers het wapen van de staking wel moeten aangrijpen om zich tegen aan tasting van hun rechten te verweren. „Hun staat geen ander middel meer ten dienste”, aldus een verklaring die het CNV gisteravond uitgaf. Volgens het CNV betekent het standpunt van de werkgevers inzake de automati sche prijscompensatie dat miljoenen gezinnen van een stukje bestaanszeker heid worden beroofd. Ook hebben de werkgevers afspraken met de vakbewe ging die al jarenlang bestaan eenzijdig van de tafel geschoven, aldus de verkla ring. De houding van de werkgevers is volgens het CNV lijnrecht in strijd met alle gron dregels voor goed overleg tussen partijen in het bedrijfsleven. „Deze houding is funest voor het sociale klimaat en maakt het onmogelijk langs de aangewezen weg via onderhandelingen tot een oplossing te komen”, aldus de verklaring. In een spoedvergadering hebben ruim 500 veehouders in Alphen aan den Rijn, leden van de grote zuivelcoöperatie CMC, hun steun gegeven aan het beleid dat de zuivelfabrikanten tot nu toe hebben gevoerd. De boeren hebben de Voedings bonden aansprakelijk gesteld voor even tuele schade. Om die schade zoveel moge lijk te beperken, hebben de boeren geko zen voor drie uitgangspunten: ze blijven proberen te voorkomen dat de melk in de sloot wordt gegooid of moet worden weg gegeven; getracht zal worden de levering aan de consument te waarborgen; en alles zal worden gedaan om te voorkomen dat het conflict zich uitbreidt. De boeren bleken bijzonder bang te zijn dat wilde actiegroepen van boeren zich van de situatie meester zullen gaan maken, waardoor de lont inderdaad in het kruitval slaat. Leidinggevende functiona rissen in de fabrieken werden bezworen kalm te blijven en de boeren-leden werd ontraden melk te gaan pompen in de brievenbussen van stakingsleiders. Inmiddels hebben een aantal stakingslei ders van de Voedingsbonden zoveel drei gementen te horen gekregen, dat ze al een aantal nachten niet thuis hebben gesla pen. „Zoiets hebben we van tevoren inge- calculeerd”, aldus de Voedingsbonden, die voor vandaag voor de Utrechtse recht bank in kort geding zijn gedagvaard door de zuivelwerkgeversorganisatie FNZ. Het geding is aangespannen tegen zowel de Voedingsbonden van de FNV als van de CNV. De gemiddelde veehouder in Nederland levert 110.000 kg. melk per jaar aan zijn fabriek. Hij krijgt daarvoor ca. 52 cent per kg. Dat is een jaarontvangst van ca. f 57.000,—Daarnaast krijgt hij voor o.a. de verkoop van kalveren en ander vee f 13.000,—. In totaal dus f 70.000 omzet. Zijn bijdrage om de fabriek te laten draaien is dan al automatisch ingehouden. Daarmee wordt de werkgelegenheid van ca. 25.000 mensen in stand gehouden. Van zijn jaarontvangst moet de veehouder betalen: Pacht of rente en afschrijving op bedrijfsgebouwen en inventaris. Voer voor de winter en krachtvoer. Dit jaar is dat door de droge zomer een extra hoog bedrag. Andere bedrijfskosten zoals: veearts, werktuigkosten, grondlasten, energie, onderhoud, verzekeringspremies, meststoffen en noemt u maar op. In totaal heeft hij gemiddeld f52.500,— aan kosten. Wat blijft er over om van te leven? Vorig jaar gemiddeld f 17.500,—Daarvoor moet hij dan 3000 uur werken, vaak samen met vrouw en kinderen. En elke dag, want koeien kennen geen vrij weekend. Dat is een uurloon van f 5,80, vèr onder het gemiddelde CAO-loon dus. Geen wonder dat de laatste 5 jaar jaarlijks 5.000 veehouders er het bijltje bij neerleggen om te ’’profiteren van een bedrijfsbeëindigingsregeling of om een baan te zoeken in het bedrijfsleven. Maar die banen liggen bepaald niet voor het opscheppen. En dé boeren zijn teveel aan hun onafhankelijkheid gehecht om een beroep te doen op de WW. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgevers in de grafische sector hebben de bonden aansprakelijk gesteld voor de door stakingen te lijden schade. De werkgevers verwijten de bonden onrechtmatig gedrag, omdat zij „niet bereid zijn tot werkelijk onderhandelen en hun leden bewust oneerlijk voorlichten”. De werkgevers hebben het plan opgevat van hun kant ook iets te doen aan die voorlichting. De werknemers in de grafische bedrijven waar wordt gestaakt, krijgen van hun directies nu een brief en een pamflet, waarin het werkgeversstandpunt nader wordt uiteengezet. De grafische werkgevers hebben ook gerechtelijke stappen overwogen, doch zijn tot de slotsom gekomen dat dit het klimaat in de bedrijven alleen maar kan verslechteren. Philips in Eindhoven heeft de vakbon den uitgenodigd om de onderhandelingen over de nieuwe cao op 8 februari te her vatten. Deze uitnodiging is een reactie op het ultimatum dat Philips van de bonden Dit is een publikatie van de Coöperatieve Zuivelindustrie, Van de Spiegelstraat 16, Den Haag. at

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21