Roda-speler diep ontgoocheld Van Sparta voor De Goey Van der Lem niet naar Feyenoord SPORTIEF JAN ZWARTKRUIS IK BEN EEN IDEALIST is grote afwezige Enith Brigitha start niet in Amersfoort KNVB geeft Spakenburg afkoopsom Drie duels voor Clarke Utrecht wil Barcelona contracteren Dorjee trainer De Graafschap I Anders had ik het nooit zo lang volgehouden De „Kromme” CITROËN A MEMO I 1 ii s een miljoen gulden aan prijzen KI V R IJ D A G SPORT 22 4 FEBRUARI 19 7 7 23 MP fc** Meer inzicht NIEUW TOERNOOI 2CV vanaf f 6.999,- De eend is niet alleen goedkoop in aanschaf, hij kost u maandelijks ook verreweg het minst. Dat heeft een recent onderzoek overduidelijk bewezen. Geen spijt Nooit tegenzin Zware taak Telstar krijgt bijna 40 mille (Van onze sportredactie) W ier. (ADVERTENTIE) di ste (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) geen (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) Zwartkruis heeft twee spelers in zijn groep opgenomen die nog nooit eerder voor Oranje zijn geselecteerd. De Goey: inzet van geschil tussen Sparta en Telstar. ROTTERDAM Sparta moet nog 37.823 gulden betalen aan Telstar voor Leendert de Goey. Dit is een uitspraak van het college van bindend adviseurs van de KNVB. Sparta en Telstar hadden sinds de zomer een geschil over het transferbedrag van Leendert de Goey, die met ingang van de lopende compe titie Telstar verwisselde voor Sparta. De Rotterdamse club maakte 194.000 naar Telstar over. Dat bedrag was sa mengesteld op basis van de De Goey’s verdiensten tijdens het voorbije seizoen bij Telstar. Telstar was het hier niet mee eens. ,,Mjjn lezing voor de collega’s over mijn ervaringen als interim-bondscoach heeft meer stof doen opwaaien dan ik had veau de hoofdrollen vertolken, is de si tuatie van het Nederlands voetbal ver anderd, en dan moet je de moed hebben de problemen die daardoor ontstaan aan te pakken”. AMERSFOORT. Enith Brigitha zal niet starten tijdens de Speedo World Meet, het internationale zwemfestijn dat vanavond om zes uur in het Sportfond- senbad van Amersfoort begint. De Am sterdamse vrije-slagzwemster heeft dit gisteren aan de KNZB laten weten. Be langrijkste reden daarvoor zijn de span ningen die de laatste dagen zijn ontstaan tussen haar en de KNZB over de spon sorovereenkomst met de badpakkenfa brikant Speedo. Dorjee zal De Graafschap als bevoegd (A)-trainer voor de rest van dit seizoen begeleiden. Woensdagavond al waren de twee partijen tot een akkoord gekomen, de uiteindelijke beslissing viel donder dagavond. int, de NS ide ri|s ;til- c g DOETINCHEM Hans Dorjee, de 35-jarige voetbaltrainer die laatstelijk de amateurs van Xerxes onder zijn hoede had, heeft definitief ja gezegd te gen De Graafschap. UTRECHT. FC Brugge, Feyenoord, Ipswich Town of Barcelona komen op 29 en 31 juli naar de Galgenwaard om aan een internationaal voetbaltoernooi deel te nemen dat door FC Utrecht wordt georganiseerd. Door de financiële steun van twee Utrechtse sponsors is dit evene ment mogelijk geworden. Ook trainer Han Berger is vol lof over dit initiatief. „Dit toernooi past erg goed in mijn opbouw voor het nieuwe sei zoen. Begin jul starten we met de training, eind juli wordt Utrecht ’77 afge werkt zodat we dan conditioneel op het vereiste niveau moeten zijn. Twee we ken later, half augustus begint de nieuwe competitie, het toernooi valt dus erg gunstig. En voor het Utrechtse voetbal publiek is het een unieke kans om de FC tegen twee klasseploegen aan het werk te zien”. Namens de PSV’ers heb ik een tele foontje gehad dat zij graag mee wil den spelen. Ik heb zelf ook een gesprek met hen gehad en daaruit bleek dat zij werkelijk belangstellend waren en dat hun opstelling ten opzichte van de ploeg positief was. Ik heb hen geen enkele toezegging ge daan omtrent een eventuele keuze. Dat is niet mijn gewoonte. Ik mar chandeer niet. Praten in de trant van: „wij zijn bereid als u dit of dat doet”, is met mij niet mogelijk”. heb dan nog vrijdag en zaterdag om met Feyenoord mee te trainen. Ik moet toch een beetje wennen aan mijn n ieuwe ploeg?” Er heerste in de kleedkamer een sfeer van afscheid nemen. Te winnen in de Nationale PtmeieMie tb.*. Nationaal Fonda Beter Leven Er is een stichtingscomité gevormd dat onder de naam Utrecht’77 dit voetbal toernooi gaat organiseren. Voorzittèr is Kees Werkhoven, die samen met de leden Erik Vile en Cor Luiten de voor bereiding voor zijn rekening gaat nemen. „Het wordt voor Utrechtse begrippen een uniek toernooi, nog nooit eerder zijn er dergelijke topclubs op bezoek ge weest. Op 29 juli worden twee wedstrij den afgewerkt, in de avonduren. Twee dagen later wordt ’s middags de finale gespeeld en de strijd om de derde en vierde plaats. De komst van Feyenoord en FC Brugge is al zeker, met Ipswich en Barcelona wordt onderhandeld. Rinus Michels wil graag komen, maar er moe ten nogal wat problemen opgelost wor den. Zo zit Barcelona nog in de beker strijd die tot begin juni kan duren maar er komt in ieder geval een vierde Euro pese topclub dat is zeker”. „Morgenvroeg moet ik bij Feyenoord zijn om voorgesteld te worden aan de pers”, meldde Gerard van der Lem. „Ik „Ondanks alle beperkingen waarmee ik heb geworsteld, heb ik nooit met tegenzin voor het Nederlands elftal ge werkt. Als vakman heb ik steeds ge tracht grote problemen op hun juiste waarde te schatten. Ik kende mijn ver antwoordelijkheid. Het ging en gaat om de kwalificatie van Oranje voor de we reldtitelstrijd en daarmee de continuïteit van het Nederlands voetbal. Als je dit onderkent, ontstaat er toch wel enige, schroom. Althans bij mij wel. Niet dat ik bang was of ben, maar ik meende dat ik me toch wel goed diende te realiseren waaraan ik begon. Alleen mensen, die niet gehinderd worden door enige des kundigheid, staan voor een dergelijke verantwoordelijke baan te trappelen”. Gerard van der Lem is de afgelopen dagen opgestaan en naar bed gegaan met Feyenoord. Hij was al kamoioen: hij was al op trainingskamp met de Rotterdammers in Saoedi-Arabië. Hij vormde een ideaal span met Nico Jan sen, net als destijds bij FC Amsterdam. Na de jobstijding had Gerard van der Lem geen woorden om te zeggen hoe rot hij zich voelde. Roda JC heeft volledige medewerking verleend aan de overstap van Gerard van der Lem. De Kerkraad- se club was erg gecharmeerd van het hoge vergoedingsbedrag en de komst van de jonge, talentvolle rechtervleugelspeler Jan Verheyen. die mogelijk nog beter dan Gerard van der Lem in het Roda JC-concept ingepast kon worden. Roda JC kon Verheyen krijgen op uitleenba sis. Verheyen zelf voelde daar niets voor. Hij wilde een definitieve transfer van Rotterdam naar Kerkrade. Bovendien zou Roda JC zich met Verheyen zoveel financiële verplichtingen ten opzichte van de Feyenoorder op de hals halen, dat - alles bij elkaar geteld - de hele handel niet aantrekkelijk was. „Onze kansen tegen. België? Die zijn niet beter en niet slechter dan anders. Uiteraard zal ik er alles aan doen wat ik kan, maar hoe goed je ook bent als coach, je blijft afhankelijk van je spe lers. Ik ben van huis uit een optimist maar dat wil niet zeggen dat je de realiteit uit het oog verliest. Ik vind dan ook dat we wel degelijk rekening moe ten houden met de ernstige handicap dat er voor de belangrijke zaak - zo moet je de VVK-kwalificatie toch zien - niet voldoende geoefend en geofferd is". Vooralsnog schijnt de bondscoach van plan om Oranje’s middenlinie tegen Engeland te formeren uit Jo han Neeskens, Willy van de Kerkhof en Willy van der Kuylen. Dat zou betekenen dat Jan Peters voor de zoveelste keer op de reservebank te recht komt. Uit de selectie van Zwartkruis zijn vijf spelers verdwe nen die er de laatste interland, tegen Noord Ierland wel bij waren. Het zijn: Adrie van Kraay, René van de Kerkhof, Arie Haan en Eddy Treytel. DEN HAAG (ANP) Bji de 24.877 prijzen in de lotto en de 422 prijzen in de toto van afgelopen week (nummer 5) waren geen hoofdprijzen. eerste prijs: geen winnaar, een derde deel van 203540. 13 naar jackpot toto S, twee-derde naar de tweede en derde prijs. Tweede prijs: 27 winnaars, die ieder bruto 5.082 ontvangen. Lotto 5: Eerste prijs, geen winnaar, een - vijfde van 607.890,80 naar jackpot lotto 6, het resterende gedeelte wordt gelijkelijk verdeeld over de vier andere prijzen. Tweede prijs: 9 winnaars, uitbetaling bruto 32.806. Derde prijs: 179 winnaars, uitbetaling bruto 2.134. Vierde prijs: 8.839 winnaars, uitbetaling 53. Vijfde prijs: 15.850 winnaars uitbetaling 29. ZEIST (ANP). Sparta-spits Ray Clarke, die door een voorwaardelijke schorsing al een week buitenspel heeft gestaan, is donderdag voor drie bindende wedstrijden geschorst door de tuchtcom- missie van de KNVB. Clarke kreeg die straf voor een kopstoot, die hij op 23 januari op Spangen gaf aan de PSV- speler Huub Stevens. Ondanks verweer van Sparta’s raadsman W. Dommering besloot de comrpissie tijdens de monde linge behandeling in het KNVB-sport- centrum in Zeist de televisiebeelden van Studio Sport van deze wedstrijd bij de meningsvorming te betrekken. De Velsense club meende dat ook de aan De Goey betaalde som ter derving van andere inkomsten moest worden opgenomen. Uiteindelijk moest het college van bindend adviseurs beslissen. De uitspraak van het college, zoals op don derdag gepubliceerd in de officiële mededelingen van de KNVB, luidde dat Sparta Telstar 232.223 gulden exclusief BTW voor De Goey moet betalen. Voor de Rotterdamse club resteert derhalve een verschil van 37.823 gulden. Daarbij komt nog het bedrag van de BTW. „Het was mijn bedoeling met die le zing mijn ervaringen te ventileren. Niet alleen mijn ervaringen als bondscoach. Ik loop immers al zo’n 15 jaar mee in de begeleiding van topspelers. Ik stond en sta niet aan de kant, maar middenin. Ik had nu de gelegenheid duidelijk te maken, wat ik in al die tijd had gezien. Echt, ik heb niet zo erg veel zelf te vertellen. Je kan het alleen zien als een soort bewijs van het feit dat ik over de zaken heb nagedacht.” „En als je dan wat signaleert, dan moet je de proble men ook gelijk bij de hoorns vatten en er niet met een grote boog omheen trachten te lopen. Je moet ook alterna tieven aandragen. Dat moet je dan doen uit een sterk normbesef, anders kan het niet. En als ik dan bijvoorbeeld pleit voor meer interlandvoetbal, dan doe ik dat uit een stuk bewogenheid. Ik heb daarmee willen aangeven dat een bonds coach onder de huidige omstandigheden eigenlijk geen verantwoordelijkheid kan dragen. Door het gemis aan voldoende interlandvoetbal is de groei stopgezet. Nu de clubs niet meer op internationaal ni- Hoewel haar vertrouwensman en haar advocaat woensdagavond in een gesprek met de KNZB tot overeenstemming kwamen inzake de te dragen badkleding - de KNZB had namelijk geëist dat Enith zou starten in een badpak van Speedo in plaats van een badpak van haar eigen keuze (Adidas) - en waar door zij toch aan het internationale zwemgala in Amersfoort zou kunnen deelnemen, heeft Enith dit besluit alsnog genomen. „Men moet mij niet verkeerd begrij pen. Het is beslist niet zo. dat ik in wrok omkijk naar die moeilijke periode. Integendeel. Ik heb al die jaren met erg veel plezier gewerkt. Gewerkt ook met grote talenten en topvoetballers. Ik heb in de 15 jaar dat ik coach ben van het militaire team tien wereldkampioen schappen meegemaakt. Geweldige erva ringen opgedaan .Dit alles kunnen ze me nooit meer afnemen”. „Zeker, ik stond in al die jaren wat minder in de publici teit. Maar dat wil toch niet zeggen dat mijn visie minder goed is dan die van de collega’s, die voortdurend aan het woord zijn. Zo heb ik jaren geleden in een interview gezegd dat de nivellering in het Nederlandse topvoetbal een ernstige verarming tot gevolg zou hebben. Ik ben daar destijds hard over aangevallen. Er was van vele kanten heel wat kritiek op mijn standpunt. Maar nu, uitgerekend in de periode dat ik met het Nederlands elftal moet trachten de goede naam die we tijdens de WK in West-Duitsland hebben opgebouwd vast te houder., krijg ik toch wel gelijk. Helaas” KERKRADE. Gerard van der Lem blijft bij Roda JC. Jan Verheyen komt niet naar Kerkrade. De ophanden zijde ruil tussen Roda JC en Feyenoord is van de baan. De zaak is afgeketst op de kwestie-Verheyen. Roda JC is niet van plan om voor het „alternatief Verheyen” - hoe aantrekkelijk het ook is - nog extra diep in de buidel te tasten. Don derdagmiddag om vijf uur precies meldde Gerard van der Lem zich pre sent op de training van Roda JC. nadat hij de afgelopen twee weken had gerust in verband met een dijbeenblessure: re den waarom hij tegen Telstar beneden zijn normale prestatie bleef. Het had zijn afscheidstraining moeten worden. Ruud Krol neemt de plaats in van Adrie van Kraay als vrije verdediger. Een mutatie waarover de vriendelijke Zwartkruis weinig kwijt wil, al is het voor iedereen duidelijk dat Krol domweg meer klasse heeft dan Van Kraay. Niet alleen als linkervleugel- verdediger, maar ook als laatste man, de positie die hij ook bij Ajax in neemt. Het feit dat Zwartkruis plot seling toch een aantal PSV’ers heeft geselecteerd komt door de knappe prestatie van PSV zaterdagavond tegen Ajax, toen een aantal Eind- hovense spelers plotseling weer de grote vorm demonstreerde. Zwartkruis: ,.PSV is maanden uit vorm geweest, iets waar ook de indi viduele presaties van een aantal spe lers onder heeft geleden. Het zou echter onzin zijn om Van Beveren, Van der Kuylen en Van de Kerkhof nu nog buiten de selectie te laten nu zij in het topduel tegen Ajax plotse ling weer erg goed gespeeld hebben. Bovendien is Wim Jansen weggeval len, omdat hij geblesseerd is. Zwart kruis: „Ik heb Treytel voor de wed strijd tegen Noord Ierland moeten kiezen omdat de groep van topkeepers die wij in Nederland hebben op dat ogenblik wat klein was. Schrij vers wilde niet meespelen en Van Beveren en Ruiter waren toen niet fit. De keeperskeuze is dit keer een stuk eenvoudiger geweest”. „Nu ik voor de tweede keer met Oranje moet werken, is mijn instelling aan een kant wel wat gemakkelijker. Ik heb nu toch wat meer inzicht in de verhoudingen binnen de KNVB. Ik weet nu beter in welke sfeer er met de clubs wordt gewerkt. De afkoopsom van Cruijff en Neeskens? Die zaak ligt maar voor een gedeelte op mijn terrein. Het is belangrijk in verband met de voorberei ding op het duel met België, dat zij er tegen Engeland bij zijn. En ik vind verder dat je het als vice-wereldkampi- oen niet kunt maken niet met je Sterk ste team op Wembley te verschijnen. Ik heb overigens wel begrip voor kritiek, die er is gekomen, al kan ik me niet altijd aan de indruk onttrekken, dat velen de zaak wat te eenzijdig bekijken”. ZEIST. „Een idealist, zo mag men mij inderdaad wel noemen. Je moet toch ook ergens heilig in geloven om ondanks alle tegenslagen, ondanks alle kritiek door te blijven gaan. Als ik een egoïst was geweest en niet verder had willen kjjken dan mijn eigen belangen, dan was ik nooit 20 jaar lang als onderofficier in het leger blijven hangen. Had ik het ook nooit zo lang kunnen volhouden met de opbouw van een militair team. Jan Zwartkruis heeft bewust niet de gemak kelijkste weg gekozen, maar de moei- lijkste, die zelfs tot conflictsituaties in mijn gezin leidde. Hij stelt echter: „Als Zwartkruis er niet was geweest, dan had de aanpak zoals die nu bij het militaire team is, en die mij door een aantal militaire autoriten niet in dank is afgenomen, er nooit gekomen. Die pre tentie heb ik wel”. ZEIST De grote afwezige in de selectie van het Nederlands elftal voor de op 9 februari op Wembley te spelen interlandwedstrijd tegen En geland is Willem van Hanegem. De middenvelder van AZ’67 demonstreert wekelijks in de Alkmaarse formatie een grotose vorm, maar toch meent bondscoach Zwartkruis: „Ik zou Van Hanegem voor de wedstrijd tegen Engeland alleen uitgenodigd hebben, wanneer ik hem echt had nodig gehad. Nu er plotseling echter weer een aantal middenvelders zijn, die op grond van hun prestaties zo ingezet kunnen worden, heb ik be sloten W’illem thuis te laten, want ik neem hem echt niet mee om op de reserve-bank te zetten. Dat kan je een man met zo’n staat van dienst domweg niet aandoen, en bovendien vind ik het onjuist om op die manier de weg voor een jongere te blokke ren”. Cycles Peugeot stelde 13 fietsen beschikbaar voor het Nationaal Fonds „Be ter Leven” Om te trim men of om boodschappen te doen Voor school, va kantie en werk. Naar keuze een Peugeot dames- of herenfiets met 10 versnel lingen ter waarde van 500,—. Wordt geleverd via de Peugeot dealer in uw eigen woonplaats Zwartkruis verder: „Mijn eerste perio de als bondscoach is mij echt niet tegen gevallen. Ik vond het wel een zware taak, maar ik heb er ook een rijke ervaring aan overgehouden. Natuurlijk, de wedstrijden tegen Ijsland en Noord- Ierland waren geen avonturen waarover ik kan juichen. Maar ik heb daar toch ook geen minderwaardigheidscomplex van gekregen. Ik heb het beste gegeven van wat ik had. Ik was en ben toch ook niet voor de volle 100 percent verant woordelijk voor de prestaties. Of die nu positief of negatief zijn, dat maakt niets uit. Er spelen immers te veel factoren mee, die je als trainer niet kan uitscha kelen. „Begrijp me goed, ik wil nu niet de martelaar uithangen. Maar het is toch wel duidelijk dat de omstandighe den waaronder ik heb moeten werken allesbehalve ideaal waren. De ervaringen die ik heb gedaan, waren een ondersteu ning van mijn opvatting dat je minstens vijf jaar bondscoach moet zijn, wil je op dit niveau de juiste inzichten krijgen in je eigen potentieel en dat van je tegen standers. Verder is mij heel erg duide lijk geworden dat de taak van bonds coach niét door één man is te dragen. Hij moet een goed team om zich heen bou wen. Dat is een belangrijke voorwaarde om tot langdurige successen te kunnen komen”. Tien minuten later stortte de Feyen- oordhemel boven Gerard van der Lem in elkaar. Manager Hans Coerver meld de: „Van der Lem blijft bij Roda JC”. Alsof hij een klap met een hamer op zijn hoofd had gekregen, strompelde Ge rard van der Lem naar het trainings veld. Bram Geilman reageerde: „Er zal nu alles moeten gebeuren om hem voor zondag weer te motiveren. Hoe doe je zoiets?” Ruud Krol: de nieuwe libero van het Nederlands elftal. HILVERSUM. Na de gouden handdruk, die de KNVB oud-secreta- ris-penningmeester Burgwal gaf en de uitgave van 90.000 gulden voor het vrijkopen van Cruijff en Neeskens. tast het bestuur opnieuw in de buidel om een door voetbalvereniging Spa kenburg geclaimde afkoopsom te be" talen. Spakenburg kreeg de verzeke ring, dat het een vergoeding zal ont vangen voor het ongerief, dat de club ondervindt door het tussentijdse ver trek van trainer Jan Zwartkruis. De toezegging werd officieel tijdens een bestuursvergadering bekend gemaakt. Hoe hoog het bedrag zal zijn, blijft onbekend. Spakenburg zal nu een sollicitatieprocedure op gang brengen voor het aantrekken van een nieuwe trainer, met ingang van volgend sei zoen. Trainer Van Opdorp, die voor Zwartkruis zolang is ingevallen, blijft tot die tijd ter beschikking. Jan Zwartkruis: „Nu ik voor de tweede keer met Oranje moet werken, is dat in veel opzichten wel wat gemakkelijker”. verwacht. (Zwartkruis legde op een ver velend pijnlijk openhartige wijze zijn vinger op een aantal misstanden in de voetballerij, zoals manipulaties, corrup tie, gebrek aan democratie en visie, aso ciale houding - red.) In die lezing moet men geen bewijs van een hardere op stelling van mij zien. Ik heb de reik wijdte van mijn opmerkingen niet ge heel overzien. Dat is geen excuus achter af, want ik heb er per se geen spijt van. Ik had gewoon niet zoveel respons ver wacht”. Hugo Hovenkamp en Johnny Dusba- ba. Wie de voorkeur als linksback krijgt wil de bondscoach nog niet prijsgeven. Te verwachten valt echter dat Hugo Hovenkamp als linkervleu- gelverdediger zal spelen. De (vermoe delijke) opstelling van Nederland: Van Beveren-Suurbier, Krol, Rijsber- gen. Hovenkamp - Neeskens, Van de Kerkhof, Van der Kuylen-Rep, Cruijff, Rensenbrink.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23