PA VEL KOHOUT ZIET SITU A TIE VERSLECHTEREN Nieuwe binnenlandse maatregelen aangekondigd Klacht over bevroren tegenstellingen (slot) Ulster Gierek kondigt gratie aan werving van huurlingen voor Rhodesië 7 Spaanse bisschoppen bepleiten amnestie politieke gevangenen p Fe Moskou arresteert Massabad in Mozambique dissident Ginzburg IN ZWEDEN s Mensenrechten in Tsjecho-Slowakije Linkser KARIKATUREN AIRBRUSH ZUSTER CLIVIA MIES BOUWMAN BINNEN- EN BUITENLAND ir n k r I FEBRUARI 19 7 7 VRIJDAG 4 3 2 trijfel De vroegere bewinds- De vraag of zijn rege- Sadat doet zeer scherpe aanval ai PRESIDENT SADA T ij e it 1 i 1 r Ie le De partijleider zei dat de rellen van juni 1976 „slechts een episode” geweest waren. De politie had volgens hem pas ingegre pen nadat alle andere middelen om de orde te herstellen, hadden gefaald. Intussen hebben honderden Polen in Warschau en Gdansk gevraagd om een officieel onderzoek naar vermeend bruut optreden van de politie, zo vertelden dissi denten in Warschau. Onder de 231 ondertekenaars van de petitie in Gdansk zijn studenten, weten schappelijke medewerkers en professor Frederik Pautsch van de plaatselijke uni- versiteit. e it Is ;e e n i- CAIRO (Reuter, AFP). Presi dent Sadat heeft de Egyptenaren gisteravond in een radio- en tele visietoespraak meegedeeld, dat de twee dagen van bloedige onlusten vorige maand, naar aan leiding van voorgestelde prijsver hogingen, „zeer gevaarlijk” zijn geweest, maar dat hij zich niet zal WARSCHAU (AFP, Reuter, DPA). De Poolse partijleider Edward Gierek heeft gisteren gratie aangekondigd voor een aantal personen die wegens de voed- selrellen van juni 1976 veroordeeld wer den. Gierek stelde de gratiëring in het vooruitzicht in een toespraak tot arbei ders van de traktorenfabriek in Ursus. Hij zei dat hij er ook de arbeiders in Radom van in kennis had gesteld. Verboden zijn nu o.a. de vorming van geheime of gewapende groepen, sabotage van eigendom, betogingen of het aanmoe digen tot betogingen en stakingen die ten doel hebben de economie te ontwrichten. Alle overtredingen zullen met dwangar beid gestraft worden. Voorts moet elke Egyptenaar opgeven hoe rijk hij is en hoe groot het vermogen is van degenen die van hem afhankelijk zijn. Dit moet binnen drie maanden gebeuren. Belastingontduiking zal strafbaar zijn met dwangarbeid. De nieuwe maatregelen worden van kracht na de volksstemming en na de publikatie ervan in het staatsblad. Volgens de Egyptische president heb ben „de communisten” drieërlei oogmerk: het verzwakken van de Egyptische onder handelingskracht bij een conferentie over het Midden-Oosten, het verzwakken van Egyptes positie in de Arabische wereld en het vernietigen van zijn liberalisatiebe- leid. Sadats rede bevatte ook felle aanvallen op het „nasserisme” en hij zei, dat zijn bewind veel meer gedaan had dan dat van Nasser. Sadat constateerde, dat er nu geen „nasseristen” meer waren maar wel (Van onze redacteur in Engeland, Henk Leffe- laar) BELFAST Zoals zoveel in Belfast is de kamer koud, kleurloos, ongezellig. Er hangt weinig aan de muur. Het meubilair is niet modern. Buiten motregent het over de kale bomen langs Eglantine Avenue. De kamer is het studeervertrek van dominee David Laps- ley, de zegsman van de Presbyteriaanse kerk in Ierland. „Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) is niet relevant meer", zegt Lapsley. „Relevant is de nieuwe Noordierse identiteit die wordt verhaast door de armoede in Groot- Brittannië en het onvermogen een behoorlijk leger op te bouwen. Volgens Lapsley hij beschikt over een in Noord- lerland schaarse eigenschap: objectiviteit is er iets aan het veranderen onder de protestanten in Noord-Ierland. Ze zijn minder pro-Brits aan het worden, er heerst een grotere mate van onzekerheid sinds het geweld is losge barsten. De militante protestantse groeperingen begin nen steeds meer te voelen voor een van Engeland onaf hankelijke status. (De protestanten, die met een miljoen tegen een half miljoen katholieken in de meerderheid zijn, hebben tot nog toe altijd hun heil gezocht in het bondgenootschap met de Britse regering.) Dominee Lapsley waarschuwt er voor het Noordierse probleem niet in de eerste plaats als een religieus conflict te zien. „Dat is er maar één aspect van en niet het belangrijkste. De godsdienst hier is geperverteerd door de politiek en is er door ontdaan van zijn kerkelijkheid. wrokkenden. De onlusten van 18 en 19 januari waren geen volksopstand, aldus Sadat, maar een „opstand van dieven”. MADRID (Reuter). De Spaanse bis schoppen hebben gisteren bij de regering aangedrongen op het verlenen van amnes tie aan naar schatting 200 politieke gevangenen. De bisschoppen veroordelen de recente golf van gewelddaden in Spanje. Waar het nu heen gaat is een klassestrijd. Vandaar dat het marxisme hier een vruchtbare bodem vindt”. Wat het Noordierse probleem verder onvatbaar voor een oplossing maakt, is dat ook een samenwerking van de kerken bij voorbaat tot mislukking gedoemd blijkt. „De oecumenische gedachte is een geladen begrip geworden, omdat het voor de protestanten een soort uitverkoop betekent aan de roomse kerk”, zegt Lapsley. Hoe gevoelig de Noordierse kwestie is, blijkt uit het feit dat de rooms katholieke en anglicaanse bisschoppen in Ierland dit jaar voor het eerst een gemeenschappelijke kerstboodschap hebben ondertekend. Lapsley noemt dat „oecumene aan de top”, en hij hecht er weinig waarde aan. In tegenstelling tot de katholieke kerk (waar de zondagsopkomst 98 percent Is, volgens domheer Murphy), loopt de opkomst bij de protestanten terug. De protestantse kerken functioneren meer en meer als sociale centra, nu het vrijwel onmogelijk is geworden in Belfast een normaal uitgaansleven te leiden. Opvallend is dat de leiders van de Presbyteriaanse kerken in Noord-Ierland zich gaandeweg linkser opstel len. Dat is niet het geval met hun gemeenten, noch met de jongeren. Van actiegroepen onder de Noordierse studenten valt bijvoorbeeld niets te bespeuren. Aan de universiteiten maakt men zich voornamelijk bezorgd over het veroveren van een werkkring, een goede car rière. Het geweld heeft buitenlandse investeerders kopschuw gemaakt. Wat uit het oog verloren wordt is dat Belfast en Londonderry, de steden waar geweld het meest wordt Vluchtelingtjes uit Rhodesië wassen zich in een rivier in Mozambique in de buurt van het kamp waarin zij zijn onderge bracht. Ralph Schierbeek, Nederlander en familie van de schrijver Bert Schierbeek. woont met zijn gezin al jaren even buiten Belfast. Hij is de uitvoerend directeur van de Britse afdeling van Enkalon en heeft zijn hart ver pand aan Noord-Ierland. Het levenstempo is er bedaard, hij bewoont een comfortabele villa en kan het aarzelen de industriëlen alleen maar aanbevelen er een kijkje te komen nemen. Het is zoals een arbeider in Belfast zei: „Als we allemaal werk, eten en een dak boven ons hoofd hebben, wie heeft er dan nog belang bij „troubles”? De Spaanse regering heeft destijds voorbehoud gemaakt tegen de deelne ming aan de onderhandelingen van de Spaanse communistenleider. t e B S n i- De Spaanse regering had de moord op vier communistische advocaten, een com munistische functionaris en drie politie agenten reeds eerder veroordeeld als een poging om het leger ertoe te bewegen zich van de macht meester te maken. MOSKOU (AFP). De Russische ijver aar voor burgerrechten Alexander Ginz burg, lid van de „waakhondcommissie” voor de naleving van het Verdrag van Helsinki, is gisteren gearresteerd, zo is uit dissidentenkring in Moskou vernomen. 1 1 e n n •t s» i- k e 8 n n n in in le '2 le st it g, En hoe zit het dan eigenlijk met politieke karikaturen zult u zich mis schien afvragen. Het kernpunt is dus, of er een redelijk belang geschaad wordt, hetzij in ideële zin, hetzij in commerciële zin. bijvoorbeeld door* dat men normaliter geld zou kunnen eisen vöor een foto of afbeelding. Bij karikaturen is dat doorgaans niet het geval. IS k- et >n >g j- n n ir »t i- 1- n :e Bn id dt m ig n- )e 'ij tl g it e teerden vrij spoedig weer vrijgelaten werden. De Spaanse communistenleider Santia go Carrillo zal deel uitmaken van een van de drie commissies die met de Spaanse regering moeten onderhandelen. De leden van deze drie commissies zijn gisteren in Madrid aangewezen door de democrati sche oppositie. In zijn rede van twee uur zei Sadat dat de Sovjet-Unie gekant is tegen zijn libera- lisatiepolitiek, die o.a. gericht is op het aanmoedigen van westerse investeringen in Egypte. De Egyptische president kondigde dras tische maatregelen aan tot het bewaren van de orde en het gezag. De nieuwe maatregelen zullen onderhevig zijn aan een volksstemming, die volgende week donderdag gehouden zal worden. Onvoldoende bekend is verder dat het arbeidsfront in Noord-Ierland aanzienlijk minder te lijden heeft van stakingen dan in Engeland en dat potentiële investeer ders op alle mogelijke manieren tegemoet gekomen worden. Aantrekkelijke condities worden geboden voor het overbrengen van fabrieken naar Noord-Ierland (een maximum van 100 percent kan worden vergoed) voor het opleiden of omscholen van arbeidskrachten, voor het overbrengen van de gezinnen van buitenlandse topfunc tionarissen en tenslotte zijn er belangrijke belastingvoor delen. door Nico Scheepmaker k De klacht, die is ingediend bij de justi tiële ombudsman, behelst het werven van huurlingen door een neo-nazistische groe pering in Zweden. In het laatste nummer van de krant van deze partij, die overigens „Voorwaarts Mars” heet, wordt in de vorm van advertenties precies beschreven hoe men als huursoldaat dienst kan nemen in het Rhodesische leger, wat men daarvoor betaald krijgt, en tot wie men zich moet wenden voor aanmelding. Dat zou moeten bij een adres in Engeland. Door leden van de partij, de Nordisk Riksparti, is deze krant de afgelopen week verspreid over bijne alle kazernes in Zwe den, zonder dat door de commandanten hiertegen is opgetreden. Het is voor Zweedse staatsburgers verboden dienst te nemen in een vreemde krijgsmacht. Volgens Sadat zijn alle communistische organisaties vanaf het begin van de Egyp tische revolutie in 1952 onder president Nasser vijandig geweest tegenover de Egyptische revolutie. President Nasser zette alle communisten gevangen en dwong de communistische organisaties, zichzelf te ontbinden. Maar de toenmalige regering werd door communisten geïnfil treerd, aldus Sadat. (Van onze redacteur in Zweden) STOCKHOLM. Omdat door het Zweedse ministerie van Defensie niet is opgetreden tegen het werven van huurlin gen voor Rhodesië onder dienstplichti gen, is donderdag door het Zweedse Comité Zuidelijk Afrika, dat samenwerkt met de bevrijdingsbeweging ZANU in Rhodesië, een klacht ingediend tegen de Zweedse minister van defensie. In Warschau is de petitie ook onderte kend door honderden mensen. Zowel zij als de ondertekenaars in Gdansk hebben zich gesteld achter een pleidooi van de rooms-katholieke kerk voor amnestie voor gedetineerde arbeiders die aan de voedselrellen hebben meegedaan. Op het moment dat u dit leest moet de uitspraak al bekend zijn van het kort geding dat Sonja Barend tegen de Nieuwe Revu heeft aangespannen over een voorplaat waarop zij (althans haar hoofd dat op het boven lijf van een ander wordt vastgeklon ken) was afgebeeld. Dit was gebeurd met de zogeheten airbrush-techniek, waarover ik me door grafisch ont werper le klas Paul Mijksenaar heb laten voorlichten. Eerst plakt de kun stenaar de foto van het hoofd van Sonja Barend behendig aan het naakte bovenlijf van een pin-up girl uit een vroegere aflevering van de Nieuwe Revu. Vervolgens wordt daar een transparante plastic film over heen gelegd, en daarna wordt de foto als het ware „nageschilderd” met een zeer fijne verfspuit, een soort lucht- spuitpenseel, ook wel aangeduid als retouchespuit, waarmee een fotogra fisch effect kan worden bereikt. Het was dus Sonja’s foto wel en het was haar foto niet, maar je kan in gemoe- de alleen maar volhouden dat het niet de foto van haar hoofd was als je er ook van uitgaat dat de foto van een foto van Van Agt niet meer een foto van Van Agt is. vraaggesprek ten bewij ze dat in Tsjecho- Slowakije geen vrijheid van meningsuiting bestaat. Hij heeft daar om het manifest Charta 77 mede ondertekend. Kohout ziet het manifest als een initiatief dat ertoe moet leiden dat „na de vele jaren waarin geen dialoog plaatsvond weer een begin wordt gemaakt de problemen van onze samenleving openlijk te bespreken”. op Sovjet-Unie laten intimideren. De onlusten, die tachtig mensenlevens hebben geëist en 800 gewonden hebben gekost, hadden hem, Sadat, geen ogenblik vrees ingeboezemd. De Egyptische president zei, dat hij met voorbedachten rade het aan de autoriteiten en aan de instel lingen had overgelaten zelf beslis singen te nemen. Volgens oud-minister van Buitenlandse Zaken Jiri Hajek is van een Op het moment dat ik dit schrijf heeft de rechter nog geen uitspraak gedaan, maar ik neem aan dat Sonja het gewonnen heeft, want er is op dit gebied al heel wat jurisprudentie. Waar het om gaat (vertelde mr. Komen me, die in deze tak van juris- tiek gespecialiseerd is), is dat „een redelijk belang moet zijn geschon den” en dat het gelaat van de „geschondene” herkenbaar moet zijn. Een beroemd geval, dat tot in de Hoge Raad werd uitgevochten, waren poppetjes geïnspireerd op de tv-serie „Ja zuster, nee zuster”, die door Uni lever bij de zeeppoeder werden cadeau gedaan om aan een sleutel ring te hangen. De klacht van Leen Jongewaard (opa) en Hetty Blok (zus ter Clivia) werd niet ontvankelijk ver klaard omdat zij niet herkenbaar waren, maar Annie M. G. Schmidt die de serie schreef, kreeg wel een fikse schadevergoeding. man wilde niet direct ingaan op de vraag of Charta 77 is gepubli ceerd omdat we aan de vooravond staan van de conferentie van Belgra do, waar de slotakte van Helsinki aan de praktijk zal worden getoetst. Hij gelooft ook niet dat hij door de autoriteiten zal worden verbannen, al waardeert hij het voor stel van Oostenrijk de Tsjechoslowaakse dissi denten politiek asiel aan te bieden. „Hoewel ik al dertig jaar in mijn land als auteur en dramaturg werkzaam ben, en mijn toneelstukken in prak tisch alle Tsjechoslo waakse theaters voort durend werden gespeeld, kan ik sinds acht jaar niets meer uitgeven”, zo zegt Pavel Kohout in het Volgens deze kring was Ginzburg, auteur van een witboek over de schrijver Sinjavski en Daniël, gisteravond niet thuis gekomen. Zijn vrouw hoorde daarna dat hij door de staatsveiligheidsdienst was gearresteerd. Zij zelf is voor vandaag ontboden bij het parket van Moskou. op dat Charta 77 geen oppositiebeweging wil zijn en „dat het niet de bedoeling is de bestaan de sociale orde omver te werpen of zelfs maar wezenlijk te verande ren”. Ik ben er vast van overtuigd, zo zegt hij, dat „het socialistische sys teem in ons land bezig is zich te ontwikkelen tot een democratie, tot een socialistische democra tie, zoals wij die probeer den in te voeren en in de praktijk te brengen in 1968” oud-minister van Buiten landse Zaken van Tsjecho-Slowakije, nog enig optimisme dat een verandering ten goede op het punt van de demo cratisering in zijn land mogelijk blijft. Zowel Kohout als Hajek. beiden voormannen van de jongste dissidente bewe ging in Tsjecho-Slowa kije, baseert dit gevoelen op de overtuiging dat Charta 77 in overeen stemming is met de Tsje choslowaakse wetten en met alle internationale akkoorden die door Praag zijn ondertekend. ring zich niet houdt aan de slotakte van Helsinki vindt Hajek te catego risch. Hij gelooft dat bij een onderzoek zou blij ken dat bijna alle rege ringen wel in enig opzicht tekortschieten in het nakomen van de ver plichtingen die zij in Hel sinki op zich hebben genomen. Naar zijn mening is het aan de bur gers van elk afzonderlijk land hun regeringen te wijzen op de punten waaraan meer zou moe ten worden gedaan. Een geval dat meer op dat van Sonja Barend en de Nieuwe Revu lijkt is dat van een kalender die Pano rama wilde uitbrengen met goed gelijkende portretten van Martine Bijl, Mary Schuurman, Willeke Alberti en Maroesja Lacunes in pikante bikini’s, geen foto’s dus maar tekeningen, maar daar wisten de dames een stokje voor te steken, bovendien moest Panorama 10.000 gulden per persoon schadevergoe ding betalen. gebruikt, niet representatief zijn voor Noord-Ierland. Er zijn tienduizenden Ieren die nog nooit een bom hebben horen ontploffen. Niettemin lijden de havenwerken van Belfast met vier droogdokken voor scheepsreparaties nu grote jaarlijkse verliezen, omdat scheepseigenaren Bel fast mijden. Toch zijn de havens nooit het doelwit van de IRA-terreur geweest om de eenvoudige reden dat de terroristen zich daarmee onmogelijk zouden maken bij de bevolking, die voor een belangrijk deel afhankelijk is van de werkgelegenheid die het havenbedrijf biedt. DEN HAAG (ANP). De Tsjechoslowaakse toneelschrijver Pavel Kohout, een van de ondertekenaars van het manifest Charta 77, ziet de situatie rond de men senrechten in zijn land op dit moment eerder verslechteren dan verbe teren. Hij krijgt de laat ste dagen voortdurend brieven waarin hij op verschillende manieren met de dood wordt bedreigd als hij Tsjecho- Slowakije niet vrijwillig verlaat. Desondanks deelt Kohout met Jiri Hajek, schending van de men senrechten m Tsjecho- Slowakije met name sprake ten aanzien van personen „die een rol hebben gespeeld in wat u in het westen „de Praag se lente” noemt”, daar mee doelend op de kort stondige hervormingspe- riode van 1968 onder Aleksander Dubcek. Hajek etaleert in het vraaggesprek een dosis optimisme dat een vorm van democratie ook in een communistisch land als Tsjecho-Slowakije mogelijk is en wijst er nog eens nadrukkelijk Politieke waarnemers zijn van mening, dat het beroep van de Spaanse bisschop pen op de regering de vrijlating van poli tieke gevangenen zou kunnen versnellen. Het aantal politieke gevangenen is de afgelopen week snel toegenomen door grootscheepse arrestaties van zowel link se als rechtse extremisten op grond van speciale volmachten voor de politie tot het doen van huiszoekingen en het verrichten van arrestaties. Van de zijde van de regering zijn geen getallen over aanhoudingen verstrekt. Wel is meegedeeld, dat velen der gearres- Dit blijkt uit een giste ren uitgezonden inter view dat een team van KRO’s actualiteitenru briek Brandpunt in Tsjecho-Slowakije met de twee dissidente lei ders had. Zo zijn er meer gevallen geweest. Henk van Ulsen die een proces won omdat Vlinder-lucifers zonder toes temming foto’s van „sterren” gebruikte; een voetbalfotoboek; Beatles-foto’s bij kauwgom, Willeke Alberti die zonder het te weten voor een reclamecampagne van de „Prin ses” was gebruikt (en een fikse scha devergoeding kreeg), en Mies Bouw man die een proces tegen Cinderella- lakens won. Hoe zat dat ook alweer, vroeg ik Mies Bouwman. „Dat zat zo”, zei ze. „Gabri de Wagt produceer de een grammofoonplaatje met sprookjes voor Cinderella-lakens en Hetty Blok, de vertelster, was voor de opname ziek geworden. Of ik dat even van haar wilde overnemen. Ik zei zo’n zin of twintig, en dat was dat. Toen kwam „Open het Dorp”, ik werd in één klap beroemd, iedereen wilde me voor de commercie gebrui ken, maar ik vond dat ik dat niet kon maken, juist na „Open het Dorp”, dus ik sloeg alles af. Maar wat gebeurde toen. Cinderella kwam met grote pos ters waarop dat plaatje als „de sprookjesplaat van Mies Bouwman!” of zoiets werd voorgesteld. Dat was volksverlakkerij, ik zei misschien twintig zinnen, bovendien wilde ik helemaal geen reclame, dus toen heb ik ze een proces aangedaan. Dat heb ik gewonnen, ze moesten een groot bedrag betalen, en dat heb ik toen aan het Hartfonds geloof ik geschon ken. Niet aan het Dorp, maar weer eens aan iets anders!”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3