Deel giften uit bedrijfsleven c I Russen over Menten: Moordenaars zijn moordenaars Dierenbescherming moet Studie per vak in slagvaardiger optreden het avondonderwijs ntemur ttatie Abba Eban trekt kandidatuur in Elsevier biedt f 110 per aandeel Edicom Vance gaat in Moskou ook praten over vermindering conventionele bewapening Nepbom zorgt voor opschudding in hoofdstad Dr. A. J. Veering overleden NAM vindt aardgas bij Warffum NIPO-enquête over stakingen ’’Ik dacht: Ik ben nou eenmaal niet zo’n sigarentype.’’ BOUWMARKT Ii Ml SPECIALE AANBIEDINGEN X8ioTip Conclusie commissie -Sijthoff CERTIFICATEN INRUILEN VOOR DIPLOMA gespecialiseerd in noten meubelen. Motie tegen Leber in Bondsdag verworpen Rhodesische kinderen: „Wij gingen uit vrije wil naar Botswana” er V R IJ D A G 4 FEBRUARI 1977 BINNEN- EN BUITENLAND VF 4 (Van onze parlementsredactie) tegen de allerlaagste prijzen Koudenhorn 54 Openingstijden; dagelijks van tel. 023 - 321212. C 99 99 1 1lll«ll|i5" 8.00 - 12.30 uur 13.30 - 18.00 uur zaterdags van 8.30 - 16.00 uur I NOORDWIJK (ANP) Het ligt in de bedoeling om in het avond onderwijs met ingang van 1 augus tus 1978 studie per vak mogelijk te maken. Hiervoor kan dan een cer tificaat worden uitgereikt. Een vol doende aantal certificaten is in te wisselen voor een diploma. Daar naast blijft het mogelijk het exa men in zijn geheel af te leggen. o.a. Wand- en vloertegels, plavuizen, Poly- cel plafond-struktuurtegels div. Allibert artikelen Isofloor boardplaten 40x80 cm. I. we Eer iets ove gro wej van tot hei. Het ook de mir twi nog wej Zonder inhaleren al lekker genoeg. DEN HAAG Het wetenschap pelijk fonds voor het CDA (KVP, ARP en CHU) heeft in de jaren 1974 en ’75 bijna drie ton aan gif ten en bijdragen ontvangen. Een deel van de giften is afkomstig uit het bedrijfsleven. Dit blijkt uit een accountantsrapport van oktober 1976, dat in CDA-kringen is ver spreid. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever) (Van onze redactie binnenland) ENNEMERLAAN 38 QMUIDEN S het Dr. (Zie pagina Economie) (ADVERTENTIE) i' 10 stuks/2,25 Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikeien Hout- en plaatmat. zijn er spontaan giften van bedrijven en particulieren binnengekomen”, aldus De Jong. In 1976 zijn de activiteiten stopge zet, om geen verwarring te krijgen met het verkiezingsfonds van het CDA. De Jong vindt dat het fonds gevoed moet worden met een percentage van de con tributie van leden van dc CDA-partijen. vc D 'n 'tl n de Don Got: oux Eve Mer Ter: Hag Lon den Sko Zaa Don W Brit Noo pen wer sen. wor Ym Vrij Li gest Goo grie Vrij St wer ce, Ros kerl A. WEI kisti jam sche scho Pry p< 10,61 kleit 13,51 Pi 65-5 75-7 grie belj 122- jam sche sche drie 88; 22-2 Dl ƒ66. ƒ4.1 UK YE WR Een en ander is ontstaan doordat in de pers misstanden in Nederlandse die- renasyls zijn geconstateerd. De commis sie heeft ook advies uitgebracht over de aanpak van deze misstanden en over de nieuwe structuur in de vereniging. Bin nenkort zullen in ieder geval acht hoofdbestuursleden aftreden, omdat zij UTRECHT. De Nederlandse Vere niging voor Bescherming van dieren moet slagvaardiger optreden. De vereni ging gaat op het ogenblik mank aan ondeskundigheid. Dit is de conclusie van de commissie-Sijthoff, die van de alge mene ledenvergadering van de landelijke vereniging in november opdracht heeft gekregen het hoofdbestuur en de afde lingsbesturen te rapporteren over richt lijnen voor de behandeling van dieren in Nederlandse dierenasiels. Hij deelde ook mee, dat het de bedoe ling is in de nabije toekomst het experi ment vrij te geven met expressievakken als eindexamenvak bij het mavo en het havo. Ook kan dan het experiment voor het atheneum en gymnasium beginnen. Voor mavo en havo denkt men aan een regeling, waarbij iedere school die eind examen in een expressievak wil afne men, daarvoor- toestemming krijgt mits aan bepaalde voorwaarden wordt vol daan. In 1974 kwam er bij het fonds aan giften en bijdragen een bedrag van 228.850 binnen. Daarvan was 100.000 afkomstig van de Stichting Unitas in Amsterdam, een fonds van de familie Brenninkmeyer van C A. Een even groot bedrag staat genoteerd als anonie me gift via derden. Het gaat hierbij volgens De Jong om een verzamelpost, TEL AVIV (Reuter). Oud-minlster van Buitenlandse Zaken Abba Eban dingt niet meer naar het lijsttrekker schap van de Israëlische Arbeiderspartij bij de algemene verkiezingen van 17 mei. Eban maakte gisteren bekend, dat hij zijn kandidatuur heeft ingetrokken ten gunste van minister van Defensie Sji— mon Peres. Deze is de grote rivaal van premier Jithak Rabin. Dat Menten door de Russische autori teiten als schuldig beschouwd wordt, werd nog eens duidelijk tijdens een geïmproviseerde persconferentie van de procureur van Lwov, Antonenko. Voor een groep buitenlandse correspondenten uit Moskou, die momenteel Lwov be zoekt, zette hij de hele Menten-geschie- denis nog eens uiteen. Hij legde daarbij evenals in twee recente kranteartike- len de nadruk op Mentens activiteit als inlichtingenbron voor de Duitse in lichtingendienst. „Moordenaars zijn moordenaars”, al dus Antonenko, die geen twijfel liet bestaan aan zijn opvatting over Mentens schuld. Tijdens de persconferentie las hij voor uit de sectierapporten, die onlangs zijn samengesteld na het openleggen van de massagraven, en ook enkele getuigen verklaringen. Antonenko verklaarde de Nederlandse justitiële vertegenwoordigers te zullen vragen een lijst samen te laten stellen van kunstschatten die door Men ten zouden zijn geroofd en die nu in Nederland zijn. De leden van de Nederlandse onder zoekcommissie bespreken vrijdag met hun gastheren het werkprogramma voor de komende dagen. Dat zal onder meer bestaan uit het bestuderen van archief- en getuiigenmateriaal. Verder uit het ho ren van sommige getuigen. Voor dat laatste zal men naar verschillende dor pen moeten in de omgeving van Lwov. Dat kan nogal wat tijd vergen, gezien de slechte toestand van de wegen in het gebied in dit jaargetijde. Pieter Menten in 1941 zijn intrek nam, toen hij naar Lwov terugkeerde met de Duitse bezettingstroepen. Het heette toen Hotei George en het heet nu Hotel Intourist. Oorzaak van de vertraagde aankomst in het in de Oekraïne gelegen Lwov was het slechte vliegweer. (Vervolg van pagin 1) Frits Dragstra, Tweede-Kamerlid voor de CPN en tevens voor deze partij zitting hebbend in de Heerlense gemeen teraad, heeft de burgemeester van Heer len schriftelijke vragen gesteld over het verwijderen door de gemeentepolitie van drie vakbondsbestuurders van een pro ject van Wilma-Weert afgelopen dins dag. Wanneer hij geen bevredigend ant woord, krijgt, zal hij in de komende raadsvergadering een interpellatie over deze zaak aanvragen, zo heeft hij mede gedeeld. De heer Dragstra spreekt burgemees ter Reijnen aan als hoofd van de politie. Hij vindt, dat de gemeentepolitie zich niet moet mengen in geschillen tussen werkgevers en werknemers, omdat het een fundamentele zaak is dat geschillen tussen ondernemers en werkers door de betrokkenen zelf beslecht moeten wor den. AMSTERDAM (ANP). Een inge pakt telefoontoestel, opgehangen aan de deur van een verzekeringskantoor aan het Museumplein, heeft de Amsterdamse politie gisternacht een uur lang aan het werk gehouden. De politie zag het pakje, dat om streeks middernacht werd ontdekt, voor een bom aan en zette de omgeving van het gebouw af. Inderhaast opgetrommelde medewer kers van de explosieven-opruimings- dienst ontdekten een uurtje later, na voorzichtig onderzoek, dat de „bom” on schadelijk was. De voorzitter van het wetenschappe lijk fonds, oud-minister-president De Jong (KVP), bevestigde gisteravond dat er bedrijven benaderd zijn om een bij drage in het fonds te storten. „Daarnaast ^^^KENNEMERLAAN 38 UMUIDEN BONN (DPA). De Westduitse Bondsdag heeft gisteren een motie van wantrouwen van de christen-democrati- sche oppositie tegen minister van Defen sie Georg Leber (SPD) verworpen. Voor stemden 220 afgevaardigden, tegen 244. Van de 496 parlementsleden namen 464 aan de stemming deel. De CDU/CSU-oppositie had in de mo tie afkeuring van Lebers besluit tot ontslag van de generaals van de lucht- macht Walter Krupinski en Karl-Heinz Franke geëist. Deze twee officieren wa ren op 1 november 1974 voortijdig met pensioen gestuurd, nadat zij het deelne men van de extreem-rechtse voormalige kolonel van de Wehrmacht, Hans-Ulrich Rudel, aan een traditionele bijeenkomst van het Westduitse leger hadden ge rechtvaardigd en daarbij de oud-nazi hadden vergeleken met de fractieleider van de SPD. Herbert Wehner. Bondskanselier Helmut Schmidt (SPD) verklaarde tijdens het debat dat de re gering Lebers besluit juist acht en volle dig in overeenstemming met de wet. LWOV. De Nederlandse Men ten- delegatie, die gistermiddag met bijna een dag vertraging in het Russische Lwov aankwam. logeert in hetzelfde hotel waar de van oorlogsmisdaden verdachte afgerond voor SALT-1, in oktober, ver loopt. SALT-2 is tot dusver tegengehouden door de vraag of de Russische „backfi- re”-bommenwerper en de Amerikaanse „cruise”-raket al dan niet moeten wor den beschouwd als strategische (aanvals)- wapens. President Carter heeft kortge leden gezegd dat hij niet zal toestaan dat deze kwestie definitief roet in het SALT-eten gooit. Toen hij het over het avondonderwijs had, merkte hij ook op, dat experimen tele vakken als Russisch en Spaans be ter van de grond zullen komen als studie per vak magelijk wordt. Sinds vorig jaar wordt er Spaans gegeven aan negen avondscholen. Waarschijnlijk zul len in augustus drie avondscholen met Russisch starten. DELFT (ANP). In het ziekenhuis „Het Oude en Nieuwe Gasthuis” in zijn woonplaats Delft is gisteren na langdu rige ziekte op 55-jarige leeftijd dr. J. A.. Veering overleden. Dr. Veering, lector voor toegepaste taalkunde en decaan aan de onderafdeling wijsbegeerte en maat schappij aan de TH-Delft, heeft zich in deze functies maar ook daarbuiten steeds ingespannen voor een goed taal gebruik. Hij is bijna vijfentwintig jaar directeur geweest van het genootschap „Onze Taal” en redacteur van het ge lijknamige maandblad van het genoot; schap. Als zodanig organiseerde hij ook de tweejaarlijkse congressen van genootschap waaraan hij dikwijls ook als spreker zijn aandeel leverde. Veering was lid van de commissie-Von- deling ter bevordering van „duidelijke taal”, lid van de maatschappij der Ne derlandse Letterkunde, bestuurslid van het Instituut Ned. Lexicologie in Leiden en voorts lid van verschillende techni sche terminologiecommissies. Veering, geboren .19 november 1921 in Haarlem, promoveerde in 1966 in Amsterdam op de dissertatie „.Mogelijkheden en moei lijkheden van taalverzorging”. Sinds 1958 was hij aan de TH in Delft verbonden. Zijn stoffelijk overschot zal dinsdag worden gecremeerd in het crematorium in Rijswijk. waarin bijdragen van particulieren zijn opgenomen. Van de Koninklijke Neder- landsche Papierfabriek in Maastricht en de Steenkolen Handelsvereniging Neder land NV kwam een bijdrage van 10.000 ieder, van Vissers Wegenbouw- en Aan nemingsbedrijf in Drunen 5000 en van bankier F. van Lanschot in Den Bosch 3000. Verder waren er wat kleinere giften. Het CDA-fonds sloot 1974 af met een positief saldo van ruim 230.000. In 1975 kwam er 50.000 binnen van de stichting Unitas en 1000 aan anonie me giften via derden. Het fonds sloot 1975 af met een positief saldo van ruim 62.000. Het wetenschappelijk fonds stelt zich ten doel „het uitsluitend of nagenoeg uitsluitend bevorderen en be oefenen van wetenschap, studie en re search, vorming en voorlichting, een en ander in de ruimste zin des woords, alles tegen de achtergrond van het streven van het CDA naar een maatschappij waarin de Bijbelse gerechtigheid meer gestalte krijgt, de mens zijn vrijheid beter kan beleven en waarin het welzijn van allen beter wordt gediend”. WARFFUM (ANP). De Nederland se Aardolie Maatschappij b.v. deelt mee dat aardgas is aangetroffen tijdens een verkenningsboring nabij Warffum. De „bel”, die zich op een diepte van onge veer 3100 meter bevindt ligt aan de westflank van het grote „Groningengas- veld”, maar heeft daarmee geen verbin ding. Zeer voorlopige schattingen over de bij Warffum in de ondergrond aanwezi ge reserve geven aan dat deze een mil jard kubieke meter waarschijnlijk niet te boven zullen gaan. Indien produktie- proeven die binnenkort zullen plaatsvin den positieve resultaten afwerpen zal tot produktie van het aardgas kunnen wor den overgegaan. ,Er kan geen sprake van zijn, dat we acties in het kader van het speerpunten plan bij de Philips-dochter Volt of Phi lips-Transport opschorten als nog niet is vastgesteld wanneer net overleg met Philips wordt hervat”, aldus deelde de heer J. Van Nellen gisteren mee na eerdere berichten over de reactie van Philips op het ultimatum, dat de bonden hebben gestuurd. De heer aVn Nellen verzekerde, dat over het opschorten van reeds aangekondigde acties pas sprake kan zijn nadat van Philipszijde blijk is gegeven van enige toenadering. Vandaag zou hij van Philips te horen krijgen of een gesprek nog voor deze week kan worden gearrangeerd. Het hoofdbestuur van de industrie bond CNV heeft Philips inmiddels mee gedeeld, dat het ultimatum aan Volt BV is opgeschort tot na het gesprek tussen Philips en de bonden op maandag 7 februari. WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Cyrus Vance, gaat volgende maand in Moskou niet alleen praten over een nieuw plafond voor de kernwapens (SALT-2). maar ook over een wederzijd se vermindering van de conventionele bewapening. Wetenschappelijk fonds CDA ontving drie ton Dit heeft staatssecretaris drs. K. de Jong van Onderwijs meegedeeld op de gisteren beëindigde conferentie in Noordwijk voor vertegenwoordigers van heit voortgezet onderwijs. De bewinds man vroeg de deelnemers de samenhang tussen de verschillende onderwijsvoor zieningen nog meer te willen bevorde ren. AMSTERDAM (ANP). NV Elsevier gaat op l vinden dat er „een frisse wind door de vereniging moet waaien”. De commissie-Sijthoff adviseert de vereniging voor de bescherming van die ren dat in de vergunningen! die gemeen tebesturen moeten verlenen voor de ves tiging van een asiel, komt te staan dat ook wordt voldaan aan de richtlijnen van de vereniging. Op deze manier kan meer Invloed worden uitgeoefend op de autonome stichtingsbesturen die de asiels leiden. Tot dusver heeft de vereniging nog geen contact opgenomen met bijvoor beeld de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Misschien dat dat gaat ge beuren als de komende algemene leden vergadering op 19 maart in Rotterdam zich achter de aanbevelingen van de commissie opstelt. De commissie vindt dat de Inspectie dienst van de vereniging moet worden uitgebreid. Deze inspecteurs, meestal ge pensioneerde politieagenten, hebben een volledige opsporings- en arrestatiebe- voegdheid. De commissie vindt dat deze inspecteurs zich bewegen op een gebied waarvoor de overheid verantwoordelijk is. „Het is daarom even voor de hand liggend als noodzakelijk dat de overheid op een daarbij passend niveau deze acti viteiten gaat financieren”, aldus de com missie. In een gisteren vrijgegeven interview zegt Vance dat er tot dusver onvoldoen de nadruk is gelegd op het probleem van de conventionele bewapening. De bewindsman heeft echter „bemoedigen de” aanwijzingen gekregen over de be reidheid van Moskou daar thans wel over te praten. Vance, die 28 maart naar Moskou vertrekt, zei: „Ik vind beperking of ont wapening op conventioneel niveau van doorslaggevend belang. Aan de conventi onele wapens wordt het meeste geld besteed. Het vraagstuk is ernstig en wezenlijk”. Vance bepleitte ook besprekingen over een globale inperking van de wapenver- kopen door de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en andere westerse landen. Hij acht het mogelijk dat men komt tot een verbod op wapenleveranties aan Afrikaanse landen. Ook een embargo op de toevloed van wapens naar het Midden-’ Oosten moet volgens Vance worden over wogen. Over SALT-2 zei Vance dat hij geen doorbraak durft te voorspellen bij zijn komende besprekingen in Moskou. Hij hoopte wel dat beide partijen voldoende nieuwe denkbeelden kunnen aandragen zodat het tweede akkoord kan worden LONDEN (AFP). De Rhodesi sche leerlingen van een zendings school die enkele dagen geleden naar Botswana werden „ontvoerd” zeggen dat zij uit vrije wil zijn weggegaan om zich „aan te sluiten bij de vrij heidsstrijders”. Britse journalisten hebben gisteren in Francistown (Botswana) gesproken met leden van de ongeveer 400 meis jes en jongens tellende groep. De ondervraagde scholieren, som migen nog in hun schooluniform, vertelden de verslaggevers dat ze zonder enige hulp of dwang van zwarte guerrillastrijders naar Bots wana zijn uitgeweken. In Francistown vertelden de scho lieren dat ze vanuit Botswana hopen te worden doorgestuurd naar guerril- la-trainingskampen in Zambia. „Daarna komen we terug om de ■oldaten van (de blanke minderheids- premier Smith te doden”, zei een van de scholieren. „Wij zullen ieder een die voor zijn regering werkt doden. Wij willen een Afrikaanse re gering. Wij zijn allemaal voor Nko- mo.” Joshua Nkomo is een van de twee leiders van het „Patriottisch Front”. Uitge versmaatschappij Elsevier gaat een openbaar bod uitbrengen op Edicom (Drukkerijen, Uitgeverijen). Per aandeel Edicom van 100 nominaal wordt 110 in contanten geboden, alsmede 15 no minaal aandelen drukkerij Mouton. Verder worden nog biedingen gedaan op uitstaande obligatieleningen. De gra fische groep van Edicom wordt afge splitst en ondergebracht in een aparte onderneming met vier aandeelhouders, aldus een gezamenlijke bekendmaking. Kkeur b v-M

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4