EGYPTISCHE MICROBIOLOOG NIEUW HOOFD VN-MILIEUPROGRAMMA CONCLUSIE VAN WERKGROEP IN CARIBISCH GEBIED: Wereldproduktie ruwe aardolie verleden jaar Minimum Kernenergie Onnatuurlijke afstand'’ Principes Guyana Suiker „Machteloosheid" Knelpunten Jamaica „Milieubescherming is internationale zaak" Historie 1 iSsSI I :a. sn GENÈVE (UPI, ANP). „Het wordt tijd dat wij internationale politieke verschillen terzijde schuiven en ons realiseren dat wij allen in moeilijkheden komen wanneer wij niet samen de milieuproblemen aanpakken.” Dit duidelijke antwoord op de vraag hoe de milieuproblematiek aangepakt moet worden, wordt gegeven door Mostafa Tolba, het hoofd van het milieu-programma van de Verenigde Naties (UNEP). (door Leens Macaré) DORDRECHT. Vlak voor haar vierde verjaardag heeft Els de bekende „kinderoperatie” moeten ondergaan. Haar aman delen zijn gepeld en ze heeft voor de eerste keer in haar leven ken nis gemaakt met de gang van zaken in een ziekenhuis. Haar moeder denkt dat ze haar dochter zo goed en eerlijk mogelijk heeft voorbereid op wat haar te wach ten stond. Alles lijkt dan ook vlot te verlopen. Toch is Els, enkele dagen na haar thuiskomst uit het ziekenhuis, plotseling moeilijk gaan doen: perioden van broeie rig stilzwijgen, af gewisseld met hevige driftbuien, schoppen, slaan, krijsen. Haar manier om duidelijk te maken dat deze eer ste confrontatie met het zieken huis haar toch wel iets meer heeft gedaan dan de volwassenen ver wacht hadden. HAVANA (Reuter,ANP). De politiek van Cuba om een brug functie te vervullen tussen Oost- Europa en Latijns-Amerika, lijkt succes te hebben. Twee Engels sprekende landen in het gebied rond de Caribische Zee hebben aangekondigd banden te willen aangaan met Comunistische gemeenschap Comecon, de Oost- europese tegenhanger van de EEG. Guyana verzocht op een recente bijeenkomst van de uit voerende commissie van de Comecon in Havana om een asso ciatieverdrag met de gemeen schap. Het was de eerste bijeen komst van de Comecon in dit deel van de wereld. In het hoofdstad van Jamaica, Kingston, kondigde premier Michael Manley aan dat diplomatieke banden zullen wor den aangeknoopt met de Sovjet- Unie. Twee hoge functionarissen van de Comecon zullen binnen kort Jamaica bezoeken terwijl een handelsmissie van dit land een bezoek zal brengen aan Mos kou. Tevens tekende Mexico vorig jaar al een samenwerkings verdrag met de COMECON. Waarnemers zien deze ontwikke lingen als een resultaat van de soepele Russische steun aan Cuba in de afgelopen jaren. 1 ten ng I oek onnodig veel verdriet st in Invloed van Comecon neemt toe sen •og in Ook kondigde hij aan dat twee premiers D- A ing ie izan Na icte In zijn kantoor in Genève verklaart de 54-jarige Egyptische microbioloog dat er nog steeds tijd is om het beleid in vele landen ten goede te keren. „Natuurlijk zijn er vele gevaren”, aldus Tolba. „Maar het heeft geen zin alleen maar angst en dreiging te verspreiden. De mensen moe ten ook geprezen worden wanneer zij suc ces hebben.” De wereldproduktie van ruwe aardolie bereikte in 1976 2.844 miljoen ton tegen over 2.644 miljoen ton in 1975, dit wil zeggen een vooruitgang met 7,6%. In 1975 was de produktie voor het eerst sedert jaren achteruitgegaan. De Sovjet-Unie voert de wereldranglijst aan met een produktie van 521 miljoen ton, 6,4% meer dan in 1975. Saoedi-Arabië heeft met 429 miljoen ton (een stijging met 22% ten opzichte van 1975) de Verenigde Staten van de tweede plaats verdrongen. In de Verenigde Staten, waar de produk tie blijft achteruitgaan, wacht men op de aan voer van de olie uit Alaska. Met 403 miljoen ton, een daling met 2%, staan de Verenigde Staten op de derde plaats. Drie jaar geleden waren de Verenigde Staten nog de grootste producent. Iran komt op de vierde plaats met 294 miljoen ton. De belangrijkste producen- hun ouders worden onvoldoende betrok ken bij het ziekenhuisgebeuren, medewer kers van ziekenhuizen zijn niet of nauwe lijks bereid tot het geven van informatie. ten uit het Midden-Oosten zijn verder: Koeweit (108 milj. t.), Irak (104), Aboe Dhabi (77) en Katar (23). In Afrika is Nigeria de belangrijkste producent met 101 miljoen ton (15,3% meer dan in 1975), gevolgd door Libië (92 milj. t.) en Algerije (46). In het Verre Oosten is er de voortduren de groei van de Chinese produktie. China komt met naar schatting 85 miljoen ton voor Indonesië (75 milj. t.). Venezuela, het belangrijkste lid van de OPEC uit de westerse wereld, blijft de vijfde wereldproducent, niettegenstaande een nieuwe vermindering van de produk tie met 3% tot een niveau van 118 miljoen ton. West-Europa heeft haar aandeel in de wereldproduktie weten op te drijven van 0.9 naar 1,2%. Groot-Brittannië neemt hier de leiding met 10,6 miljoen ton, gevolgd door Noorwegen met 9,8 milj. ton. Wij moeten een kundig en effectief milieu beleid voeren. Zowel in de rijke als in de arme landen zal er een nieuwe levensstijl moeten komen. De mensen zijn te arro gant over de hulpbronnen. Zij zijn te egoïstisch.” Een goed voorbeeld hiervan noemt hij de Verenigde Staten. „Kijk eens naar al die enorme auto’s en centrale verwarming Assemblee van de V.N. bereikt worden ofwel door het sluiten van een internatio naal verdrag. „Er moet een billijke verdeling komen van de grondstoffen”, zo zegt de milieu specialist. „Het gaat niet aan dat een groep landen arrogante eisen stelt of dat een andere groep zaken weigert. Hulp bronnen zijn niet onuitputtelijk. Er zijn grenzen aan wat de mens aan het doen is. Vrijwel alle ouders vinden het belang rijk dat met hun kind wordt gesproken over wat in het ziekenhuis gaat gebeuren. Maar in de praktijk komt daar vaak wei nig van terecht: de opname komt te onver wacht, of men is bang dat het kind te jong is om erover te praten. Een cijfer dat betrekking heeft op het onderzoek in Dor drecht: in slechts 10 percent van de geval- In de huidige economische wereldcrisis zijn sommige ontwikkelingslanden in het Caribisch gebied Cuba gaan zien als een alternatief De ontwikkelingslanden zijn in grote moeilijkheden geraakt als gevolg van de stijgende olieprijzen en de dalende prijzen die zij voor hun grondstoffen krij gen Het communistische Cuba ontvangt goedkope olie van, en voert dure suiker uit naar de Sovjet-Unie. Maar volgens naast afr-conditioning. Dat is je reinste verspilling.” Ook in Egypte verspilt men volgens Tolba op onverantwoorde wijze. „Alleen omdat wij de rivier de Nijl hebben, gebruiken wij 7.000 tot 8.000 kubieke meter water om een halve hectare te irri geren. In andere landen doet men het met 700 tot 800 kubieke meter. Wanneer de Afrikaanse landen rond de tafel gaan zitten over besparing en rationeel gebruik van water, zou de druk op de Amerikaan se graanvelden verminderd kunnen wor den, zou er minder energie verspild wor den aan vervoer van voedsel enzovoort.” Een andere zorg van Tolba is kernener gie. „De verspreiding van kernenergie is een reëel gevaar. Zij brengt verscheidene vragen met zich mee zoals: worden overal waarnemers is het wel de vraag of de Sovjet-Unie andere landen zo royaal kan helpen als Cuba. Wat betreft het lekken van olie uit sche pen hoopt Tolba echter dat binnen niet al te lange tijd een oplossing gevonden kan worden. „Het is verkeerd een heleboel halfbak ken kerngeleerden voort te brengen om meer en méér kerncentrales te beheren. Het gevaar van ontploffingen of een slech te behandeling van kernafval is zeer zeker niet denkbeeldig.” Ook is het afvalprobleem volgens Tolba levensgroot. „Wat doen wij met kernafval dat 250 miljoen jaar radio-actief blijft. Hebben wij het recht vandaag iets te besluiten over een zaak die mogelijk 250 miljoen jaar gevolgen zal hebben voor de aarde? feit dat op hun beurt de ouders van medi sche en verpleegkundige zijde onvoldoen de zijn voorgelicht. Terwijl vrijwel alle ouders het belangrijk zeggen te vinden dat met hen wordt gepraat, menen slechts vier van de tien ondervraagde ouders dat ze over voldoende gegevens beschikken om hun kind goed te kunnen voorlichten. Een klacht van ouders die in het Dordt- se onderzoek steeds terugkomt gaat over „de onnatuurlijk-grote” afstand die door de ziekenhuizen tussen ouder en kind zou worden gecreëerd. Daar staat tegenover dat ouders vaak zo geïmponeerd zijn door werksfeer en organisatie in het ziekenhuis dat ze weinig of niets durven te vragen, de Comecon. Hiertoe behoort onder ande re de bouw van een kerncentrale met een capaciteit van 900 megawatt, en twee nik- kelfabrieken met een capaciteit van 30.000 ton. Zowel de bevolkingen als de regeringen zijn zich in toenemende mate bewust van de gevaren. „Drie grote ongelukken met tankers voor de Amerikaanse kust binnen een maand is geen grapje. Gelukkig kun nen de Verenigde Staten de bestrijding ervan wel aan. Wij moeten echter strenge re internationale standaarden opstellen.” „Dit moet echter gebeuren zonder dat er een gevaarlijk en irrationeel pad bewan deld wordt. De ontwikkelingslanden hoe ven niet zonder meer de ontwikkelde lan den te imiteren.” De milieuspecialist erkent dat ongeveer 40 percent van de wereldbevolking onder het bestaansminimum leeft en dat op gro te schaal landen ontwikkeld zullen moe ten worden om deze mensen te redden. van de communistische landen na de bij eenkomst in Havana een bezoek zouden brengen aan Jamaica. Ondanks irritatie in Washington heeft Jamaica nauwe betrekkingen met Cuba aangeknoopt, sinds Manley twee jaar geleden het eiland bezocht. Castro zou in Jamaica zijn nieuwe politiek voor Latijns- Amerika willen uitvoeren. In tegenstelling tot zijn vroegere pogingen de guerrilla strijd te exporteren, wil hij de Amerikaan se invloed terugdringen door bilaterale samenwerking met de Latijnsamerikaan- se landen, en de bevordering van regiona le economische groeperingen die de Ver enigde Staten uitsluiten. srs vrij lit tle, he wij N Een goed voorbeeld van een dergelijk succes noemt de energieke milieuspecia list de reiniging van de Thames. „Londen is vandaag de dag een totaal andere stad dan toen ik er tussen 1946 en 1950 studeer de. Hoe dat komt? Gewoon, door de rook tegen te gaan. De Thames was een dode rivier. Nu zwemmen er meer dan 70 ver schillende soorten vis in. Dat is een wonder.” Het doel van UNEP is mondiale princi pes vast te stellen voor de bescherming van het milieu en de natuurlijke hulp bronnen. Dit moet ofwel in de Algemene Enkele uren later benadrukte de minis ter van industriële ontwikkeling van Guy ana, Desmond Hoyte, volgens het slotcom muniqué, de wens van zijn land bi- en multilaterale handelsbetrekkingen met de landen van de Comecon aan te gaan. In een interview met het Cubaanse persbu reau „Prensa Latma” gmg Hoyte nog een stap verder door te verklaren dat hij een formele associatie wilde, en dat de banden tussen Guyana en de Comecon nauwer zouden worden dan met welk Latijns- amenkaans land ook, Cuba uitgezonderd. „Wij moeten de regeringen zóver zien te krijgen dat zij langs deze lijnen denken, niet alleen wat betreft de Middellandse Zee maar ook voor bijvoorbeeld de Perzi sche Golf en de Rijn. De Perzische Golf wordt letterlijk overstroomd met olie en is een zeer zorgwekkend gebied. De Golf wordt zelfs nog ernstiger bedreigd dan de Baltische Zee of de Donau. Wij zijn er echter in geslaagd de Golfstaten rond de tafel te krijgen, wat opnieuw een succes is”, zo meent Tolba. Cuba, dat voor 80 percent van de inkom sten uit de export afhankelijk is van sui ker. kwam ernstig in moeilijkheden toen de suikerprijzen op de wereldmarkt daal den van drie gulden en 50 cent per kilo twee jaar terug, tbt 40 cent enkele maan den geleden. Een economische catastrofe bleef echter uit, dankzij de steun van de communistische landen. De Sovjet-Unie gmg een ruilhandel met Cuba aan Mos kou koopt de Cubaanse suiker voor een gulden en vijftig cent per kilo, terwijl Havana de ohe van de Russen voor prij zen krijgt, die een stuk beneden de wereldprijzen liggen Hierdoor kan het Caribische eiland verder gaan met indus trialisatie op lange termijn, waarvoor pro jecten zijn opgezet in samenwerking met Dit besluit is waarschijnlijk besproken met vice-president Carlos Rafael Rodri- guez, de afgevaardigde voor Cuba in de Comecon, toen de Jamaicaanse minister van Buitenlandse Zaken Percival Patter son, onlangs een bezoek bracht aan Havana Waarnemers twijfelen er nauwe lijks aan dat Cuba een belangrijke rol heeft gespeeld in de ontwikkeling van de „Ostpolitik” van premier Manley. Om zijn voorkeur voor een mondiale aanpak te onderstrepen, zegt Tolba, met twinkelende oogjes: „Wij weten allemaal dat de Fransen van eten houden. Maar zij en iedereen moeten zich realiseren dat vervuiling van de Nijl, zelfs als dit gebeurt bij de bronnen die duizenden kilometers ver weg liggen, zich kan uitbreiden tot de Middellandse Zee en zelfs de Franse kus ten kan bereiken.” iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinui^ iiiiiiiiiHiiiiiiiiiiffliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiHiimiiiim^ Tolba nam in 1975 het leiderschap over UNEP over van de Canadees Maurice Strong. Daarvoor was de Egyptenaar een belangrijke politieke adviseur van Egyp- te’s president Anwar Sadat. Hij is stellig van mening dat milieuzaken uitstijgen boven politieke aangelegenheden. Daarin wordt hij gesterkt door het akkoord dat Israel en enkele Arabische landen sloten ter bescherming van de Middellandse Zee. „Dit akkoord is een succes voor de milieu filosofie. Wij moeten binnen de Verenigde Naties de politieke verschillen opzij zetten en samenwerken bij milieuvraagstukken, willen wij niet allemaal in moeilijkheden komen”, aldus Tolba. onmondigheid: dat zijn twee emoties die, blijkens het rapport van de werkgroep, hard toeslaan bij vrijwel alle ouders die een kind naar het ziekenhuis moeten brengen. Ze maken zich borgen over de ernst van de ziekte, worden overspoeld door het gevoel dat ze voorlopig weinig of niets voor het kind kunnen doen, tobben over de vraag of het kind zijn ouders zo lang zal kunnen missen. Het gedrag van Els, in het dagelijks leven een opgewekte en nogal laconieke kleuter, is geen uitzondering. Soortgelijke verschijnselen komen aan de orde in een zojuist verschenen rapport over het onderwerp „kind en ziekenhuis”, dat door een werkgroep in Dordrecht is gemaakt. Ruim een kwart van de over dit onder werp ondervraagde ouders is van mening dat het gedrag van kinderen na thuis komst meer moeilijkheden geeft dan vóór de opname. Voornaamste conclusies die uit dit uitgebreid „verslag van een onder zoek” naar voren komen: de meeste kin deren die in een ziekenhuis moeten wor den opgenomen zijn niet goed voorbereid, len zijn de kinderen door ouders, medici en verpleegkundig personeel voorbereid op wat er na de ziekenhuisopname alle rsaai gaat gebeuren. Met ongeveer een derde van de kinderen boven de twee jaar is gepraat over de duur van het verblijf in het ziekenhuis, en over het feit dat daar alles anders is dan thuis. Het rapport noemt de voorlichting aan kinderen en de voorbereiding van kinde ren op een ziekenhuisverblijf dan ook vrij slecht, en in bepaalde gevallen zelfs „bar slecht”. Dat laatste heeft betrekking op de groep kinderen van drie jaar en ouder die acuut worden opgenomen, nog nooit eer der in een ziekenhuis hebben gelegen, terwijl de ouders niet eerder ziekenhuiser varingen hebben opgedaan met een van hun andere kinderen. En dat wordt dan weer voornamelijk toegeschreven aan het Machteloosheid en een gevoel van Het zijn conclusies die gebaseerd zijn op de situatie in de drie Dordtse algemene ziekenhuizen waar de werkgroep begin vorig jaar (met toestemming van de direc ties) drie maanden lang tijdens de bezoekuren op de kinderafdelingen heeft geënquêteerd. Maar al in 1973 is de werk groep met haar werkzaamheden begon nen, met als uitgangspunt de negatieve ervaring „dat de gang van zaken op een kinderafdeling onnodig veel verdriet en ergernis veroorzaakt”. De groep bestaat uit een aantal Dordtse ouders die eerst een jaar lang hun ervarin gen op dit terrein hebben uitgewisseld en de daaruit resulterende knelpunten ver volgens hebben getoetst aan de eifvarin- gen van een veel grotere groep ouders. Doel: het inzicht te verscherpen in de problemen rondom de (vaak acute) zie kenhuisopname van een kind. „We zijn niet over één nacht ijs gegaan,” zegt Marjan Markesteijn, een van de leden van de werkgroep. „Alles is grondig geïn ventariseerd. We zijn allemaal huisvaders en huismoeders die met eigen ervaringen aan de slag zijn gegaan. De werkgroep wil beslist niet stellen dat de situatie overal in Nederland hetzelfde is. Er zijn ook zieken huizen waar op de kinderafdelingen pro gressieve ontwikkelingen gaande zijn, maar die zijn nog op de vingers van twee handen te tellen. We zijn er wel van over tuigd dat wij bezig zijn met een probleem dat landelijk te herkennen is, en waar iets aan moet gebeuren.” de standaard veiligheidseisen nageleefd en hebben wij de werkelijke macht om te verzekeren dat deze eisen inderdaad nageleefd worden?” „Niemand kan verwijten gemaakt wor den als de Comecon een Spaans sprekend land als lid heeft, en als de kracht van zijn werkzaamheid uitstraalt over een gebied dat uitsluitend verfoeilijke banden heeft gekend van vernedering, die historisch door het Amerikaanse imperialisme waren opgelegd”, zo zei de Cubaanse pre sident Fidel Castro tot de bezoekende vice-premiers van de lidstaten van de Comecon op de bijeenkomst in Havana. De dag erop vertelde de Jamaicaanse premier Manley dat hij diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Ume aan knoopte, en dat er een delegatie naar Moskou zou worden gestuurd om te pra ten over de handel tussen beide landen. „Wij maken deel uit van zowel de socialis tische, als de Latijns-Amerikaanse gemeenschap. Uw aanwezigheid in Cuba geeft mij het toekomstbeeld van een Latijns-Amerika waar imperialisme en kapitalisme niet zullen bestaan," zo zei hij. De Jamaicaanse oppositieleider, Edward Deaga, had de Cubaanse aanwe zigheid tot onderwerp voor de verkiezin gen gemaakt. Hij beschuldigde Manley ervan zijn parlementair socialisme vaar wel te willen zeggen en het land te willen veranderen in een staat naar Cubaans voorbeeld. Het mocht Deaga echter niet baten, want Manley behaalde vorige maand een geweldige verkiezingsover winning. De victorie van de premier heeft zijn politieke positie versterkt, en zijn plannen om economische banden en han delsbetrekkingen met de communistische landen aan te gaan liggen bij het Jamai caanse volk kennelijk goed. laat staan te klagen over bepaalde dingen die ze graag anders zouden zien. Vrije bezoektijden, de mogelijkheid om op bepaalde uren zelf een klein kind te kun nen voeden en verzorgen, meer contact mogelijkheden tussen het opgenomen kind en de kinderen waar het in het dage lijks leven mee omgaat, kortom: een door breken van een aantal beperkende regels en gewoonten op kinderafdelingen van ziekenhuizen. Marjan Markesteijn: „Dat alles meteen radicaal wordt veranderd is natuurlijk onmogelijk. Maar we hopen op goed en duidelijk overleg. Er zijn zoveel dingen die verbeterd kunnen worden, maar daar is een mentaliteitsverandering voor nodig, zowel bij de verpleegkundigen als bij de besturen en directies van de ziekenhuizen. Veranderingen zullen langzaam moeten groeien. Er wordt in ieder geval toegege ven dat bepaalde dingen voor verbetering vatbaar zijn.” De werkgroep „Uw kind alleen in het ziekenhuis” heeft haar onderzoek in samenwerking met de volksuniversiteit Dordrecht verricht. Plannen voor de nabije toekomst: het samenstellen van beter voorlichtingsmateriaal, het streven naar de oprichting van een landelijke werkgroep, en het opzetten van een voor lichtingscampagne in Dordrecht, in samenwerking met peuterspeelzalen, kleuter- en basisscholen, en verschillende oudercursussen. De werkgroep heeft ook een postbusnummer (postbus 786) waar belangstellenden inlichtingen over het werk kunnen krijgen. Het rapport „Uw kind alleen in het ziekenhuis” (prijs tien gulden) kan eveneens worden besteld. „Op kinderafdelingen van ziekenhuizen is De Raad voor Wederzijdse Economi sche Bijstand, Comecon genaamt, werd in 1948 opgericht. De landen die vanaf de oprichting deel uit maken van de Come con zijn: de Sovjet-Unie, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Polen en Roemenië. Later kwamen daar de DDR en Mongolië bij. In 1972 werd Cuba het negende lid van de organisatie. Het doel van de gemeenschap is de lidstaten te helpen bij de ontwikkeling van de natio nale economie, en de technische en econo mische vooruitgang te versnellen. De toenadering van Cuba tot de Come con kwam na de mislukte suikeroogst van 1970, die de economie van het Caribische eiland in een diep dal bracht. Sinds de toetreding tot de Communistische gemeenschap heeft de economie op het eiland zich hersteld. Cuba ging in op het advies om economische ramingen op lan ge termijn te doen. Bovendien profiteerde het land van een aantal voordelige over eenkomsten met het communistische blok. Manley was onder de indruk van de hulp van Cubaanse experts bij de bouw van een school, een woningbouw-project, een voorgefabriceerde steenfabriek en verscheidene irrigatiereservoirs in Jamaica. SOVJETUHIE CHINI VfHt. KOEWEITl h -»*« 4T1 It DOEBAI B M IYRIE 1.1 TURKIJE 2.1 BAHREIN 1.B SJARDZJA STENRUK 3.1 JOEGOBLAVIE _?ANJE 2,1 HONGARIJE NEDERLAND 1,1 ALBAME ERANKRUK ITALIË

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13