Floor Horninge wil deling van macht met mannen Annelies van Overbeek neemt taak Meta van Beek over ft E Hm KRITIEK OP FEMINISTISCHE GROEPEN WERK GENOEG VOOR OMBUDSVROUW 1 Huisvrouw is hoeksteen economie door Theo Klein Wetboek familierecht door Michelle de Waard Alimentatie Lagere loonklasse <mai iniai Welke vrouw weet wat haar te wachten staat als ze gaat werken? Ben je eenmaal aan de slag, dan krijg je te maken met een arbeidscontract, sociale verzekeringen, uitkeringen, ziekte, beta ling en ga zo maar door. Maar wat weet je er eigenlijk van? Soms kom je ook nog voor onvoorziene problemen te staan als onderbe taling, ontslag, of reorganisatie van het bedrijf. Dolle Mina kreeg drie en een half jaar geleden het lumineuze idee een Stichting Ombudsvrouw in het leven te roepen, speciaal voor dit soort problemen. Nu is het alweer zover, dat Annelies van Overbeek de 56-jange Meta van Beek van haar drie en een half jaar durende taak als ombudsvrouw verlicht. Meta treedt terug, maar blijft nog wel als adviseuse werkzaam. De volle laag Annelies van Overbeek Meta van Beek HMHMNHIMIIIIIIIHIIHUIHMHMMNIIIIIIIIIIIIUHIIIUIIIHIMHHIttHIHnHUIINIUliHHIHIUIIINHIIIIIIIH^ I de vrouwenorganisaties naar voren worden gebracht. Floor Horninge betitelt de luidruchtige acties van de Rooie Vrouwen. Man Vrouw Maatschappij enz. als manifestaties die slechts tot gevolg hebben dat het emancipatiebeleid zich ontwikkelt volgens de lijnen die de mannelijke politici voor de dames bedacht hebben en die allesbehalve in het voordeel van de vrouwen kunnen zijn. dat worden gemaakt. Keer een man zes weken geen salaris uit en hij is het ook. Dit is de kern van de zaak". ze denkt: daar klopt iets niet, dan is dat al een stukje mondigheid van vrouwen om hun probleem zelf te gaan behan delen CRM wordt gesubsidieerd, heeft uitge geven (voor 5, verkrijgbaar bij Stich ting Ombudsvrouw Scheveningen, tel 070-554513) is werkelijk een uitkomst. Op net ogenblik komen er meer vra gen in verband met de nieuwe alirnen tatieregelmg Het is de bedoeling, dat. Meta is er niet rouwig om haar plaats aan Annelies af te staan, hoewel ze voorlopig nog adviseuse blijft Aan haar pnve-leven is ze met haar twee druk bezette banen nauwelijk toegeko- men Het zou idealer zijn als je gedurende deze vijf jaar nog wat bij kon leren, zodat er meer mogelijkheden zijn. De wet vertelt echter dat je niet mag stu deren terwijl je een uitkering „geniet”. Maar de wet kan ook overtreden wor den De Ombudsvrouw heeft al meege maakt dat een vrouw die bijstand trok, toch toestemming heeft gekregen om een opleiding te volgen Meta ziet er een beetje witjes en moe uit, als ze me in haar huis, waar het een gezellige rommel is, binnenlaat. Ze heeft dan ook, naast het werk dat ze voor de Ombudsvrouw doet, een full time baan als adjunct-hoofd van de hoofdafdeling verpleging en verzor ging bij de gemeente Den Haag. Zelf vanaf haar 17e een werkende vrouw, met onder meer tien jaar ervaring bij de arbeidsinspectie, is het dan ook niet verwonderlijk dat Meta met de Stich ting Ombudsvrouw in aanraking is gekomen Floor Horninge is door de loop der jaren tot de ontdekking geko men dat haar ideeën haar niet in dank worden af genomen. Niet door de vrouwenorganisaties, en zeker niet door de heren politici, die vol gens haar dankbaar gebruik maken van de naïviteit van spraakmaken de feministen. Aanvankelijk orga niseerde de Bergense een Werk groep, die regelmatig bij de Hoge Heren in Den Haag te vinden was en met een hoge frequentie door de publiciteits media werd belicht. Door die contacten werd het haar steeds duidelijker dat niet de vrou wen, maar mannen achter de vrou wenbewegingen aan de touwtjes trekken. „Als iemand zover is, dat ze denkt: daar klopt iets niet, dan is dat al een stukje mondigheid van vrouwen om hun pro bleem zelf te gaan behandelen". houd ezon- r een i die zorgt, n” is digde omen i ver- Heeft „Nee, t er”, twee ek te i lan- i we e we ;is is izig”. t het zo is. irect en 'man kun- iods- naar deze t Hij n de geeft [ierig- voor g oor- en te maar bete- vol- in de :e zijn iwige „Vanaf het begin is wél een duidelijk uitgangspunt geweest, dat de Stichting vrouwen bijstond om zichzelf te kun nen helpen” zegt Meta resoluut „Als je zegt dat gaan wij wel voor je rege len, dan krijg je weer dat zelfde patri archale wat veel vakbonden bijvoor beeld ook nebben Dan wordt alles weei builen de mensen om geregeld, en et zo co en chter >r de s, de rengt gena- en in /lieg en te i? De n er die wereldwijde manifestatie en de goede voornemens die* premier Den Uyl c.s. daaraan hebben vastgeplakt, wordt in de grote kring van vrouwenorganisaties niet eensluidend gedacht. De discussies in het parlement, dat staat al vast, zullen bijvoorbeeld bij Floor Horninge-Jacobs veel ergernis veroorzaken. De uit het Noordhollandse Bergen afkomstige juriste beijvert zich al sinds het begin van de jaren zestig voor De meest praktische en uiteenlopende informatie is erin te vinden. Hoe een sollicitatiebrief te schrijven, de ai beidsovereenkomst, bedrijfsverenigin gen, sociale verzekeringen m beroep gaan en ondernemingsraden zijn slechts een paai hoordstukken uit het boek onze ervaring is dat de mensen dan toch met gevoelens blijven zitten" Augustus 1973 ging Meta, samen met twintig vrijwilligsters, aan de slag. Er was een postbusnummer, zodat men sen konden schrijven, en iedere avond had iemand telefoondienst. Al snel werd de Ombudsvrouw overstelpt met vragen uit het hele land Uit deze vra gen bleek en blijkt steeds weer het volkomen gebrek aan kennis van dat gene wat iedere werknemer moet weten. Dat leidt tot een gevoel van grote onzekerheid en angst, waardoor mensen vaak de verkeerde beslissin gen nemen of zich laten intimideren Aanvankelijk was onderbetaling van vrouwen een groot struikelblok; er kwamen gevallen voor waarin 3 a 4 gulden per uur werd uitbetaald, terwijl het minimumloon al boven de 6 gulden lag Meta vertelt: „We hebben bijvoor beeld een kwestie gehad van een vrouw die 3 gulden per uur verdiende Ze kwam dus bij ons. en toen hebben we gewoon gezegd dit en dat zijn uw rechten, en probeer er maai met uw werkgever over te praten Het is wel een van de meest vreemde dingen Als ik haar vraag wat ze vindt van de situatie van vrouwen in Nederland, is ze vrij optimistisch Wél denkt ze dat het een bepaalde periode is, dat vrou wen elkaar opzoeken in vrouwenhui zen, cafes en praatgroepen „Over tien jaai zal er minder behoefte aan zijn Ik geloof dat mensen van 10 iaat nu een betere identiteit zullen krijgen dan de 30- jarigeii nu hebben Ze zullen ander soortige moeilijkheden hebben maar minder op de rol van huismoeder wor den gedrukt' IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIhX ze voorgehouden dat vrouwen die de huishouding doen, tot het stom me vee behoren. Dat je beslist moet gaan werken, om je blik te verrui men. De discriminatie van vrouw tot vrouw is heel erg. En de mannen hebben dat stijltje overgenomen. Nou, ik ben voor mijn huwelijk ver bonden geweest aan verschillende ambassades, ik heb zelf nooit last van discriminatie gehad. Ik heb kunnen studeren en ik werk als schilderes. Maar ik heb nergens zoveel plezier in gehad als in het huishouden. De huishouding wordt ten onrechte als stompzinnig omschreven. Het is vaak zeer crea tief en afwisselend werk. Een moe der die kookt, haar eigen economie beheert, het huis verzorgt, kan daarin zeker een taak vinden die haar bevredigt. Iedereen moet dat voor zich persoonlijk uitmaken. Er zijn van alle baantjes voor en nade len te noemen. Volgens velen moe ten de vrouwen allemaal per se de deur uit. Nou, wanneer je uit huis gaat om dag in dag uit tussen vier muren achter een schrijfmachine te zitten en je aan de chef moet vragen of je naar de w.c. mag, weet ik niet of daar altijd je blik zo door wordt verruimd. Je af zetten tegen de man nenmaatschappij is op zich nutte loos. De vrouwen zouden er beter aan doen te leren hoe de arbeiders hun rechten bevochten hebben. Die mannen gaven het voorbeeld. De vrouwenorganisaties moeten stre ven naar deling van de macht met de mannen, niet naar een machts overname”. itting lijker als de ichul- n hen Jijde urlijk getal Dnge- j niet ét zij mild an de i •adijs erde- it van ibben Maai er schuilde nog een adder ondei hel gras In de gehandicapten zorg bleken talloze vrouwen ook nu nog zwaar onderbetaald te worden, vergeleken met personeel in verzor gingstehuizen Annelies greep deze gelegenheid aan om een actie te ontke tenen die op dit moment nog aan de gang is 0). De Kie of gere- -echte inder laren, afwij- in een idoxie klore, I i vier- I r hun ter de cte en voord zijn, Ver infor- rotes- elijke i over ezing, uding an de Floor Horninge schat dat in min stens negentig percent van de huwelijken man en vrouw dit in harmonie regelen. „Maar daar gaat het niet om”, vervolgt zij, „de wetge ver moet erkennen dat de vrouw een volwaardige bijdrage aan de economie levert. Alle werkende vrouwen, daarmee bedoel ik ook de huisvrouw. Het is natuurlijk onzin om te stellen dat zij geen recht op een inkomen heeft, omdat zij niet zou werken. Nou, reken maar dat zij een hoeksteen vormt van onze economie. Wanneer de huisvrou wen zouden staken, lag binnen een week heel Nederland plat. Kijk maar eens welke problemen zich voordoen wanneer de moeder uit een gezin wegvalt. Er wordt nu reclame gemaakt met verzekerin gen op het leven van de vrouw. Maar zelfs een huishoudster die voor een normale werkweek in dienst wordt genomen kan een huis vrouw niet vervangen. Zij hield immers niet na haar werktijd op, zij hoefde geen verplichte vakantie. Maar ondanks dat alles, volgens de wet geen recht op inkomen”. wetboek voor het familierecht, waarin de verhoudingen tussen man. vrouw en kinderen wordt geregeld. De vrouw zal daarin echt als gelijke van de man worden opgevoerd. Dat houdt onder meer, in dat een vrouw, ook wanneer ze het huishouden doet, recht heeft op een inkomen. Brengt alleen haar man geld thuis, dan zal wettelijk geregeld moeten worden dat de helft van dat geld haar eigendom is. Dat zij eventueel naar de rechter 1 kan stappen om het op te eisen. mogelijkheden om door te komen, af geknepen.” „Ik heb stomverbaasd gestaan van de houding van links. Ze willen niets weten van een werkelijke machtsdeling tussen man en vrouw. Wanneer de politici in de gaten krij gen dat je niet af te leiden bent met de man aan de afwas enzo, dan worden ze werkelijk agressief. En dat is niet mijn bedoeling”. Maar niet alleen de mannelijke reacties hebben haar afgeschrok ken. Ook de vrouwen gaven Floor Horninge de volle laag, wanneer zij met haar kritiek kwam. Ze vertelt: „Een paar jaar nadat wij met onze werkgroep waren begonnen startte Man Vrouw Maatschappij en een groot aantal andere organisaties. Toen ik merkte op welke leest die geschoeid worden, dat zij zich voor een karretje lieten spannen, heb ik me daar verder niet meer mee bemoeid. Ik help nu vrouwen in nood individueel als juriste en in een wetswinkel. Van het werk van sommige organisaties werd ik doodziek. Door de jaren heen heb ben zij de vrouwen gewoon in elkaar gepraat. Steeds weer wordt Het is opvallend dat de mensen die een beroep doen op de Stichting Ombudsvrouw voornamelijk uit de lagere loonklasse afkomstig zijn Ze werken m de meest uiteenlopende sei toren als kantoren fabrieken winkels kantines en bejaardentehuizen geweest maar die man vloog haar bij na lijfelijk aan Ze is er toen zo van geschrokken, dat ze erop afknapte. Over de sociale verzekeringen regen de het vragen De meest merkwaardige gevallen deden zich dan ook voor Een vrouw was ziek geworden, waarna iemand van het bedrijf langs kwam, die zei dat ze maai ontslag moest riemen terwijl ze gewoon recht had op een uitkering Ben je op de noogte dan weet je dat een werkgever iemand die ziek is pas Kan ontslaan wanneer die ziekte twee jaar geduurd heeft Het ontslag is natuurlijk met doorgegaan Meta beweert Als iemand zover is dat Voor het leeuwedeel van de Nederlandse bevolking zal dat in de praktijk niets uitmaken, maar in de gevallen waarin er van wrijving sprake is, zal de vrouw dan inder daad dezelfde rechten hebben. Bovendien krijgt de vrouw, ook de huisvrouw, recht op alle sociale voorzieningen. Een huisvrouw die bijvoorbeeld ziek wordt krijgt dus ziektegeld, waardoor haar man in staat zal zijn om een hulp aan te trekken. Zou dit gerealiseerd kun nen worden, dan komen bijzaken waar de Rooie Vrouwen c.s. nu zo om schreeuwen volgens Floor Hor ninge daarna aan de orde: „Het is erg belangrijk dat de rechten van de vrouw op financieel gebied gelijk worden getrokken. Want een mens zonder geld wordt automa tisch afhankelijk van anderen. Vrouwen zijn behoeftig, omdat ze Met een nu al jaren durende kruistocht probeert Floor Horninge de vrouwenorganisaties ervan te overtuigen dat zij zich op zijpaden laten manoeuvreren. Dat het in werkelijkheid helemaal niet gaat om de bouw van crèches, het afwas sen door de mannen of de veroorde ling van het beroep huisvrouw. De kern van het kwaad zit 'm, aldus Floor Horninge, in het „contract” dat man en vrouw bij hun huwelijk sluiten en dat van de vrouw op slag een voor de staat zeer goedkope arbeider maakt. „Niet alleen omdat men pertinent weigert om de arbeid die een vrouw thuis verricht te erkennen als werk dat ook beloond moet worden. Maar daarnaast ook door de sterk discriminerende sociale wetge ving”, aldus de strijdbare Noord hollandse, die als voorbeelden noemt het uitsluiten van de vrou wen van AAW (Algemene Arbeid songeschiktheids Wet), WW en AOW zolang haar man nog geen 65 jaar is. Floor Homirtge: „De man nenmaatschappij zoals wij die ken nen is niet het resultaat van een mentaliteitskwestie, doch van een waterdicht juridisch geconstrueer de discriminatie, ingebouwd in onze wetgeving. Discriminatie van de vrouw is in Nederland dan ook doorgaans geen zaak die de man nen in hun huwelijk bewust door voeren, maar die een echtpaar van staatswege wordt opgelegd” De aanpak is voor de staat vol gens de Bergense juriste, van groot economisch belang. Een groot deel van de werkende bevolking wordt hierdoor immers gedwongen een belangrijk aandeel te leveren, zon der dat daar net als bij de mannen een pakket van uitgebreide sociale rechten (WW, AAW enz.) tegenover staat. Horninge: „Het is voor de staat gewoon: naar het stadhuis laten gaan; twee arbeiders halen, één betalen”. Volgens de Neder landse wetgeving heeft de getrouw de man op financieel gebied slechts één verplichting aan zijn vrouw: hij moet haar onderhouden, dat wil zeggen van huishoudgeld voorzien. Hoeveel dat is en wat hij met de rest van zijn inkomen doet is zijn zaak. Floor Horninge, zelf moeder en grootmoeder, specialiseert zich momenteel op„gezinsrechten” .Haar grote wens is het schrijven van een Het boekje Werk wijs dat de Stichting, die dooi het ministerie van Het vrijwilligersaantal slonk, en Meta had haar handen vol aan het werk. Toen de 35-jarige Annelies Over beek haar secretaressebaan bij het hoger beroepsonderwijs eraan had gegeven en via vrienden bij de Ombudsvrouw terecht was gekomen, was dat een hele verlichting De ver antwoordelijkheid kon nu gedeeld worden Inmiddels was de wet „man vrouw gelijke arbeid gelijke belo ning” aangenorrten, zodat de klachten over ongelijke betaling wat minder werden na scheiding, de vrouw binnen vijf jaar aan het werk gaat om in haar onder houd te voorzien. Ze komt, na weinig schoolopleiding genoten te hebben, moeilijk aan de slag in deze periode van grote werkloosheid. De arbeidsbu reaus liegen er niet om. Een paar maanden geleden had iemand de Ombudsvrouw gebeld en verteld naar het arbeidsbureau te zijn geweest om naar werk te informeren. Toen ze ver telde dat ze twee schoolgaande kinde ren had, kreeg ze te horen: maar mevrouwtje, we schrijven u niet eens in Ook al is het moeilijk om aan de slag te komen, dan nog mogen dit soort gevallen helemaal niet voorkomen. •aimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim 'ische bak- I wor- I voud- s een deel- I oe ze “dden innen Zes irpen iders. gd en assen ridere andig Van haar gesprekken met bewindslieden en kamerleden heeft Floor Horninge een grimmige indruk overgehouden. Vooral de reacties van linkse partijen op haar voorstellen hebben haar indertijd zeer teleurgesteld. „Ik ben indertijd met een delegatie ontvan gen door de juridische specialisten uit de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid. Daar wilden we spreken over hetzelfde punt: herziening van het huwelijkscon tract. Maar de heren zagen er niet veel in. Ze vroegen: mevrouw, hoe veel vrouwen kunnen dit begrij pen? Wij hebben daar toen maar een einde aan gemaakt. Anneke Goudsmit (D’66) vroeg zich inder tijd af waarom we dat deden: (je emancipatiestrijd was volgens haar toch al afgelopen. De vrouwen in de Tweede Kamer zijn pionnen, die de mannen gebruiken om hun gelijk te bewijzen. Het gaat net als vroeger in Indië. De blanke plaatste daar een Indische voorman tussen hem en het volk. Die tussenpersoon besliste wat er namens het volk gezegd moest worden. Wanneer er nu over discriminatie van de vrouw wordt gesproken, dan verwijst men naar de vrouwelijke Kamerleden. Zo van: dat zijn toch jullie vertegen woordigers in het parlement. Zij kunnen toch zeggen wat de vrou wen willen. Het is een belachelijke situatie. Een vrouwelijke minister voor vrouwenaangeledenheden zou ik daarom nooit willen. Dat is een afleidingsmanoeuvre, de kers op de taart. Door die dames worden onze „Mannen maken uit wat die vrou wen onder emancipatie moeten ver staan. De dames die op straat lopen met borden „Baas in eigen buik”, zouden er beter aan doen wanneer ze eerst baas in eigen hoofd worden. Ze zijn opgehouden met denken. Wanneer er één voorop gaat lopen gillen dat de bomen blauw zijn, dan komen er twintigduizend achteraan die hetzelfde schreeuwen. Ze heb ben niet de moeite genomen eerst zelf te controleren of het wel zo is. Maar hoe hard ze ook gillen die bomen zijn en blijven toch groen. Wat dat betreft heb ik meer respect voor de vrouwen die aan het begin van de eeuw voor het kiesrecht stre den. Die wisten precies waar ze het over hadden. Dat kan niet anders wanneer je ziet, wat die bereikt heb ben. Toen hoefde men niet aan te komen met de fratsen die ze nu uithalen. Met acties zoals die de laatste jaren gevoerd worden gaat de vrouw eerder achter- dan voor uit. Het gevaar is niet denkbeeldig dat men er op den duur van over tuigd raakt dat het doel bereikt is wanneer de man met de vaat helpt, de kinderen in de crèches zitten, alle vrouwen lampen in mogen pak ken bij mijnheer Philips. Dan zullen de vrouwen alle verplichtingen die ze op zich hebben genomen na moe ten komen zonder dat daar een fun damentele verbetering van hun rechten tegenover staat”, aldus Floor Horninge. De moeilijke gevallen zijn de beroepszaken Maar er wordt ook winst geDoekt Daatst was ei een geval dat een jaai lang heeft geduurd Een vrouw kreeg uiteindelijk toch haar W AO larbeidsongeschiktheidsuitke ring) van een aantal jaren geleden uit gekeerd 25 000 gulden m een klap gelijke rechten voor haar sekse. Haar kijk op de maatregelen die nodig zijn om dat werkelijk te bereiken verschilt echter Volgende week vergadert de Tweede Kamer over het regeringsbeleid ten aan zien van de emancipatie van de vrouw

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19