Meeste mensen weten niet hoeveel water ze gebruiken I J Schroeven- bedekkers Kleurengids Fraais voor badkamer Gegarandeerde schroevedraaiers LANDBOUWHOGESCHOOL DOET ONDERZOEK NAAR HUISHOUDELIJK ENERGIEVERBRUIK WIJNKAST 11 '4 Klok op slot i fl Aantrekkelijk Minder gelukkig Keuken te klein Watermeter I De meeste mensen voelen er niets voor om op het huishoudelijk waterverbruik te bezuinigen, zelfs niet als het dubbel zo duur zou worden; de meesten weten trouwens niet hoeveel water ze ver bruiken. Huisvrouwen die een afwasmachine hebben, verrichten over het algemeen minder huishoudelijk werk zoals stofzuigen, wastafels schoonmaken en dergelijke dan huisvrouwen zonder zo’n apparaat. Het gebruik van een afwasmachine leidt niet noodzakelijk tot een groter water- en energieverbruik Bepalend is de mate waarin men het vaatwerk voorspoelt of niet r i I a »- r <7 I S/ A '1 9, at- vervangen o Informatie Mej. van Dijk en me/. De Zeeuw op wetenschappelijke wijze aan de afwas. Het overgrote deel van de studen ten in de huishoudwetenschappen zijn meisjes, maar dat betekent bepaald niet dat deze studierichting opgezet zou zijn „om meisjes de kans te geven om ook ingenieur te worden”. „Vroeger was huishoudelijk werk geen probleem Door systematisch te onderzoeken welke problemen het voeren van een gezinshuishou ding met zich meebrengt, ontstaat er inzicht in dat „onbetekenende” huiswerk. De algemene opvatting is dat het huishoudelijk werk dank zij de moderne technische hulpmidde len geen belasting van grote beteke nis meer behoeft te veroorzaken Daar staat echter tegenover dat het gezmsbestel zoveel ingewikkelder is geworden, dat er veel meer bewust overleg nodig is Het voeren van een huishouding is daardoor een tijdro vende en vaak ook vnjheidberoven- de zaak geworden Wetenschappe lijke begeleiding daarvan is geen luxe, maar een dwingende eis van deze tijd” I I 1 I I if- ij- er I.- 1% -■ a t B ro of 43 S I t - i - Ondanks het feit dat de Land bouwhogeschool de huishoudwe tenschappen niet heeft opgezet om vrouwelijke studenten een betere studiekans te geven, gelooft prof. Visser dat „haar” studierichting toch wel een belangrijke rol speelt bij de vrouwenemancipatie. „Door op wetenschappelijk niveau aan dacht te besteden aan het werk dat de vrouw in de huishouding ver richt, wordt deze arbeid op haar waarde beoordeeld' betoogt zij Mevrouw drs. A. G. Boelmans, verantwoordelijk voor de sociologi sche kant van het onderzoek, vult aan dat deze onderwerpen voor de vakgroep bijzonder aantrekkelijk zijn omdat ze van duidelijk maat schappelijk belang zijn en daar naast zowel technische als sociale aspecten kennen. Door de studen ten wordt met name het maatschap pelijke belang van de water- en energieproblematiek erg gewaar deerd. De studie sluit daardoor dui delijk aan bij de groeiende behoefte aan wetenschappelijk onderzoek dat past bij vragen uit de samenle ving. Mevrouw Boelmans: „Ook bij de staf bestaat een duidelijke belang stelling voor maatschappijgerichte problemen. Dat blijkt onder andere uit het feit dat we deelnemen aan een studiegroep over het huishou delijk waterverbruik in de toe komst. Dat is een probleem waar ook wij ons ernstig zorgen over maken”. Als men een bepaalde kleur verf wil hebben kan men natuurlijk goed terecht bij de verfhandelaar. De mengmachine is een prachtig instrument om de „verf naar smaak" te krijgen. Men moet dan wel een staaltje mee nemen van iets waar men de kleur mee wil combineren, zoals een stukje gordijn, vloerbedekking enz. Sikkens, producent van Valspar, is nu naar de klant toegekomen. Het heeft een boekje samengesteld met allerlei wetenswaardigheden en voor al nuttige tips en afbeeldingen over kleur en kleurgebruik. In de „Valspar kleur-ideeëngids”, die bij de dealer te krijgen is staan voorbeelden van interieurs, die op verschillende manieren in kleur gezet zijn met muurverf en lak. Een aardig idee in de gids is, dat er daarnaast ook een tekening van datzelfde interieur staat, die men zelf kan inkleuren om het effect te bekijken. Achterin het boekje zijn de kleurenkaarten van Valspar-hoogglanslak, zijdeglanslak, muurverf, muurfaser, betonverf en Ceta-Bever transparant satin opgenomen. Het Zwitserse merk Goldi (geïmporteerd door Beiersdorf, Sarp- hatikade 3, Amsterdam) heeft zich gevoegd bij de rij „tegelverfraai- ers”. Goldi is een assortiment van zelfklevende tegeldecoraties, bestaande uit 25 motieven op het bekende tegelformaat van 15 bij 15 cm. De plaktegels zijn bestand tegen damp, vocht en inwerking van reinigingsmiddelen. Ook voor verkleuren en omkrullen zo meldt de importeur hoeft men niet bang te zijn. Als het moet kan men de zelfplakkende tegels weer vervangen door andere. Men kan volgens het oude principe van de echte tegels een bepaald motief samenstellen uit zeer verschillende tegels. Dat gebeurt dan op posterformaat. Dat zijn enkele opvallende resul taten uit onderzoekverslagen die onlangs aan de vakgroep Huishoud kunde van de Landbouwhoge school werden gepresenteerd. Vol gens mevrouw prof. drs. C. W. Vis ser, hoofd van deze vakgroep, zijn deze verslagen aardige illustraties van het onderzoek naar de huishou delijke water- en energieproblema tiek aan de Landbouwhogeschool. stelt op een schoon aanrecht, dat ze het gemak van de afwasmachine die de hele vaat één keer afwast minder belangrijk vinden dan het feit dat het aanrecht leeg is”. Om deze veronderstelling te toet sen heeft Anneke van Dijk ook nagegaan hoe „rein” de huisvrou wen uit haar steekproef waren Dat deed ze aan de hand van vragen naar o.a. de grote schoonmaak in ’t voorjaar, een vaste dag- en week indeling en de strijkgewoonte. Ze ging ervan uit dat huisvrouwen die in het voorjaar een grote schoon maak houden (of dat nu nodig is of niet), die de hele was nog strijken en die hun huishouden volgens strak ke regels voeren „reiner” zijn. Uit vergelijking van deze resulta ten met de afwasgewoonten bleek inderdaad dat de meer op „rein heid” ingestelde huisvrouwen meer water gebruikten omdat ze de afwas voorspoelden en ook tussen door met de hand bijvoorbeeld de koffiekopjes afwasten. Prof. Visser: „Het lijkt duidelijk dat het waterverbruik sterk aan persoonlijke normen is gebonden Mensen die strengere opvattingen hebben over zindelijkheid hebben nu eenmaal een ander verbruiks- patroon dan degenen die daar wat makkelijker over denken”. De onderzoeken van Annelies de Zeeuw en van Anneke van Dijk werden uitgevoerd in opdracht „van buiten”. Het onderzoek naar de invloed van watermeters was door het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening aange vraagd en het afwasmachine- onderzoek door de SAVA, de stich ting die zich bezighoudt met recla me en voorlichting over afwasma chines met het doel de verkoop daarvan te stimuleren. Voor wie het nog niet wist: als u ergens schroeven in wilt draai en, maar u wilt de schroef zelf onzichtbaar maken, dan kan dat. Plasplugs heeft zogeheten screw covers, schroevenbedekkers dus. Het gaat om ringetjes mét een afsluitdopje. De tekening spreekt voor zich. Het kan zelfs nog simpeler. Wanneer men een schroef in het materiaal heeft gedreven kan men als die schroef verzonken is een dop je op het schroefgat klem zetten Bij hetzelfde merk Plasplugs (importeur in Nederland P. Bel- laart jr„ Hoogend 12, Sneek) heeft men ook allerlei soorten pluggen. Er is er bijv, één voor gipsplaten. Als men de plug door en door heeft geduwd, springen de vleugeltjes aan het uiteinde open, zodat er een soort weer haak of splitpen ontstaat. De rib bels op de plug zorgen ervoor dat deze goed vast grijpt in het materiaal. Een andere plug is speciaal bestemd voor het beves tigen in holle materialen, ook weer volgens het splitpenmodel. Weer een andere, korte, gerande plug is bestemd voor het vastma ken in spaanderplaat. „Onzin”, zegt prof. Visser. „Het is wel waar dat met de opkomst van de huishoudwetenschappen het aantal meisjes aan de Landbouw hogeschool sterk is toegenomen (op het ogenblik een kwart van het totaal), maar deze twee ontwikke lingen hebben niets met elkaar te maken. Er zijn trouwens ook jon gens die huishoudwetenschappen studeren. Op elke twintig studenten die we jaarlijks krijgen zijn altijd wel drie of vier jongens. Vroeger kwamen er inderdaad alleen maar landbouwmeisjes” De maatvoering is aangepast aan de Europese normen Er zijn allerlei soorten en maten van deze schroevedraaiers (zowel voor doe-het-zelvers als voor professionals), zowel geïsoleerd als met-geïsoleerd. Dezelfe firma Vogelsesang heeft ook in de gereedschapsse- rie Unior-Extra enkele nieuwig heden zoals een rillewaterpomp- tang van 300 mm, een nijptang van 250 mm en een combinatie- tang met aan de punt een draad- oog. Vogeiesang. heeft ook de import van de KDS-WISVO- rolbandmaten en meetlinten. De resultaten van dit soort onder zoekingen worden ter beschikking van de opdrachtgevers gesteld, die ze naar eigen inzicht mogen gebruiken. Het onderzoek dat Annelies de Zeeuw instelde naar de invloed van watermeters is wat dat betreft goed gevallen. Dat onderzoek was bedoeld als een proef die moest uitwijzen of een uitgebreider onder zoek zinvol was en dat heeft ze aangetoond. Op het ogenblik is er in de provincie Utrecht dan ook een uitvoerig onderzoek aan de gang naar de invloed van watermeters op het watergebruik waarbij het onderzoek van Annelies als model wordt gebruikt. De SAVA is waarschijnlijk min der gelukkig met de uitkomsten van het onderzoek waarom ze had gevraagd. Prof. Visser: „Als er din gen in het rapport staan die de opdrachtgever minder prettig vindt mag hij die weglaten, maar in onze verslagen die iedereen na overleg met de staf mag inzien, blijven ze uiteraard wel staan. De opdrachtge ver heeft daar geen enkele invloed op”. Prof. Visser is best gelukkig met deze opdrachten omdat ze een dankbare aanvulling vormen op het eigen budget van de vakgroep. „Na 25 jaar begint men eindelijk in te zien dat de problematiek van de huishoudvoering een volwaardige plaats verdient in het wetenschap pelijk onderzoek”. Mevrouw Visser hoopt op meer van dit soort projecten. De onder- zoekcapaciteit van de Vakgroep wordt er aanzienlijk door uitge breid omdat men meestal wel de kans heeft om naast de vragen die namens de opdrachtgever gesteld moeten worden ook nog „eigen” vragen in te lassen. Daardoor kan onderzoek worden gedaan dat anders onmogelijk zou zijn. Prof. Visser: „We zouden best meer opdrachten willen hebben, onder ahdere op het gebied van de huis- houdapparatuur. Misschien dat de overheid dit soort projecten wil aanpakken, of grote bedrijven”. Het onderzoek van de vakgroep Een woordvoerder van de SAVA vertelde dat er in ons land maar 8,6 percent van de huishoudens een afwasmachine staat. Daarmee staan we ergens onderaan in de rij van afwasmachinegebruikers. In de VS heeft 25 percent van de huishou dens zo’n apparaat en in de Scandi navische landen ongeveer 15 per cent. De oorzaak: de Nederlander is doorgaans zuiniger en bovendien is onze keuken eigenlijk te klein voor een afwasmachine. „De oliecrisis van 1973 is ook aan de vakgroep Huishoudkunde niet ongemerkt voorbijgegaan: het was de stoot die het energieonderonder- zoek binnen de vakgroep op gang heeft gebracht”, aldus mevrouw Visser. Mede op verzoek van de studenten werd er dat jaar begon nen met een werkcollege over ener gie en water en dat was de start van een lange serie onderzoeken en onderzoekjes over deze onder werpen. Annelies de Zeeuw: „In de prak tijk blijkt wel dat de mensen min der water gaan verbruiken als ze weten dat met behulp van een watermeter het verbruik van een huishouden kan worden gevolgd, maar dat betekent niet direct dat de prijs van het water van invloed is op het watergebruik. De meeste men sen zeiden desgevraagd dat ze niet konden of wilden bezuinigen, ter wijl ze het dus ongemerkt wél deden Veel mensen weten ook niet hoe veel water ze gebruiken en wat ze daarvoor moeten betalen en ook dat wijst er op dat je niet simpelweg kunt stellen dat de prijs van het water de belangrijkste factor is. Het is allemaal veel ingewikkelder, en uitvoeriger onderzoek naar de hou ding van de bevolking ten aanzien van het waterverbruik zal moeten leren welke factoren nu precies van belang zijn” Anneke van Dijk: „Alleen al het feit dat zes van de negentien huis vrouwen die ik in het onderzoek heb betrokken zeiden dat ze geen nieuwe afwasmachine zouden kopen als de huidige het begaf, maakt duidelijk hoe sterk bepalend de persoonlijke houding van de bezitsters van afwasmachines is ten aanzien van het gebruik ervan. Ook in de praktijk van alle dag blijkt dat. Huisvrouwen die gewend zijn om de vaat af te spoelen voor dat ze wordt afgewassen, doen dat ook als ze een afwasmachine heb ben daardoor is het waterver bruik van deze categorie zeker zo hoog als dat van de huisvrouwen die geen afwasmachine hebben Bovendien wassen deze afwasma- chmebezitsters ook nog vaak met de hand af, zo tussendoor. Het zou best kunnen dat deze groep huis vrouwen bijvoorbeeld erg veel prijs Rial Beveiligin gen BV (postbus 56, Didam) heeft een manier ontdekt om bijvoorbeeld een antieke klok „muur vast” op te hangen. Men moet het haak je waaraan de klok tot nu toe hing door een holle stift, die door middel van een gevende koperen dekplaat van 6 cm schuift tot tegen het achterschild van de klok In de kop van de stift wordt het geheel vastgezet met een verzonken slot. Dit slot ook bruikbaar voor kis ten en kasten kost 75,- Vogeiesang BV (Abr. van Bey- erenstraat 13, Rotterdam), fabri kant van de WISVO- gereedschappen, brengt een compleet nieuw programma schroevedraaiers op de markt, die en dat is iets bijzonders onbeperkt worden gegaran deerd (onoordeelkundig gebruik uitgezonderd). Dat wil dan zeg gen. dat als een schroevedraaier na bijvoorbeeld 5 jaar kapot keilbout in de muur verankerd zit Daar op hangt men de klok, waarna over de stift een afge schuinde en daar door geen grip gaat, deze gratis wordt. De WISVO-schroevedraaier is gemaakt van een speciale lege ring hoogwaafdig chroom- vanadiumstaal Het trans- parantrode zeskantige heft ligt beter in de hand dan de oudere Huishoudkunde van de Landbouw hogeschool is nog wel grotendeels gericht op de problemen uit de praktijk van de huishouding, maar gaandeweg wordt meer aandacht besteed aan fundamentele zaken Er bestaan plannen om het gedrag van de huisvrouw en de daaraan ten grondslag liggende persoonlijke instelling te bestuderen, Daarbij komt dan ook aan de orde haar houding ten opzichte van de huis houdelijke hulpmiddelen, waar het water en andere energiebronnen toe gerekend kunnen worden. Toch zal volgens mevrouw drs. Boelmans het praktijk gericht onderzoek de belangrijkste plaats blijven inne- nem, „omdat de Wageninger nu eenmaal niet tot zuiver wetenschap pelijk onderzoeker wordt opge leid”. Bijna alle afgestudeerden komen terecht in praktijkfuncties bij con sumentenorganisaties, beleidsafde lingen van ministeries, het bedrijfs leven, inspraakorganisaties en der gelijke. De firma „Vos Drankenservi ce” is met een nieuwigheid geko men, die bij de wijndrinkers vóór- en tegenstanders zal ont moeten. Het gaat hier om een zogeheten Vinocave (wijnkelder tje dus), de kruising tussen een koelkast en een mini- kelderruimte. Echte wijnken ners zullen gruwen bij het zien van deze onpersoonlijke kast, waarin de flessen stofvrij en zakelijk zonder sfeer en kijk op de etiketteringen opgetast liggen. Vos noemt het een ideale tussenkelder, zowel voor de par ticulier als voor de restaurateur. Hij zegt: „In het gunstigste geval beschikt men over een koelkast en een kelder, terwijl de daar voor in aanmerking komende wijnen op kamertemperatuur moeten worden gebracht. Met de Vinocave, die twaalf vakken heeft, met een totale capaciteit van ca. honderd flessen, wordt het gehele temperatuurgebied van +7 tot 17 graden Celsius bestreken en de wijnen liggen trillingvrij Er wordt een con stante vochtigheidsgraad gehandhaaf van 70 graden, de ideale omstandigheid om wijn te conserveren en te laten ontwik kelen". De kast is voornamelijk bedoeld voor bedrijven en voor particulieren, die niet over een kelder beschikken. Voor de nabije toekomst staan er geen nieuwe water- en energiepro jecten op het programma van de vakgroep Huishoudkunde met een zo duidelijk praktisch nut als het zojuist afgesloten onderzoek over waterverbruik en watermeters van Annelies de Zeeuw en het afwasmachine-onderzoek van Anneke van Dijk. Uit beide onderzoeken is name lijk duidelijk gebleken dat de hou ding van de huisvrouw en haar gezin tegenover bijvoorbeeld het waterverbruik van zo’n enorm belang is. dat het wenselijk is om daaraan eerst eens uitvoerig aan dacht te besteden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23