Vroeger schaatste men urengaans sneller I Bekvechten over doping AUTO VOL MET MODERNE MEDICAMENTEN r F s n- door Pieter Mui Uitstoten XO/ lan- oor imali- n ■1 gs- ls Bestiaal St Gouden oorijzer De terugkerende kou krijgt in de voortjakkerende personenauto geen t op het enthousiasme van dierenarts Rob de Vink. De smalle verharde weg voert langs drie langwerpige betonnen behuizingen. „Weet je wat daar in zit?” Nee, natuurlijk, hoe zou een „stadse” verslaggever dat moeten weten? „Driehonderdduizend kuikens”, klinkt het hard en bitter. „Driehonderdduizend, ik had ook geen idee maar laatst ik daar toevallig wezen. Zodoende. Die beesten worden voigepompt om ze binnen de kortste keren voor consumptie gereed te maken. Nee, niet in drie maanden maar in zes weken. Van mishandeling gesproken. De bio- industrie, daar heb ik nou eens goed de pest aan”. De Vink pakt uit na ai uren te zijn doorgezaagd over dierenmishande ling, een term die door tegenstanders van De Vink maar te graag wordt gebruikt voor diens activiteiten. Want De Vink is medisch begeleider van sportpaarden waaronder heel wat „toppers”. Een specialisme dat door de 34-jarige veterinair uit Den Dolder wordt bedreven met het hoogst mogelijke percentage tijd en inzet. Een man die zich in een paar jaar tijd het vertrouwen verwierf van topruiters en eigenaars van klassepaarden maar daarnaast ook de argwaan van talrijke hippische insiders en buitenstaanders. Spuiten a Paardenarts Rob de Vink trekt langs wedstrij dbanen co Hippische J. Alwin re eid STOPPER nd Dat mag dan waar wezen, de opwinding rond het geval Zuidla- ren doet De Vinks reputatie geen goed. Immers, zijn naam werd ook genoemd in verband met het over lijden van het paard Nelson bij het zichtige eigenaren ruiters winnen omdat „die knol zo hoog komt”. En superspuiter nummer één zou De Vink zijn want de niet direct tact volle veterinair werd in korte tijd toeverlaat van velen en gaf als eer ste vorig jaar in een radio-opname publiekelijk toe middelen te gebrui ken die de Maatschappij afwijst. Pas aan het eind van zijn studie in Utrecht begon hij ervan te genieten. De Vink: „Veel mensen denkeri dat ik geschorst kan worden in de uitoefening van mijn beroep maar de Ereraad heeft die bevoegdheid niet. Ze kan mij alleen uit de Maat schappij stoten’. gevloeid, om hunne krachten in het hardrijden tegen elkander te beproe ven. Intusschen was het niet mogaltjfc, door het groot aantal rijdsters, er dien namiddag een einde aan te maken, er werd dus bepaald dat het laatste gedeelte van dit volksfeest tot den anderen dag zou worden uitgesteld De veterinaire begeleiding van sportpaarden blijkt net zo’n maag delijk gebied te zijn als de sportge neeskunde aangaande mensen. Het verdoven en spuiten van voetbal lers noemt De Vink bestiaal. Als gewoonlijk neemt hij geen blad voor de mond en die trek bracht hem omlangs weer in conflict met zijn voormalige collega Nemeth met wie hij op de renbaan een twistge sprek had. Aanleiding voor voorzit ter Binsbergen van de N.D.R. de man uit Den Dolder voor een onder houd uit te nodigen. „Nee, ik ben niet op het matje geroepen. Dat kan trouwens niet eens. In het gesprek heb ik hem laten weten dat ik in de draf- en rensport een hoop misstan den ken. Van-Binsbergen heeft me gevraagd daar in het openbaar wat minder hard over te spreken. Ik vind bijvoorbeeld dat niet alle dopingcontroles door onafhankelij ke mensen gebeuren Er spelen teveel belangen mee. En wat die zaak voor de Ereraad betreft, ik maak me geen zorgen. Ik ben ervan overtuigd geen „kunst- fouten" te hebben gemaakt. Zelf ben ik voor dopingcontrole maar dan moet de uitscheidingsduur van verboden stoffen bekend en gepu bliceerd zijn „Als co-assistent op de kliniek was ik net een droge spons, ik zoog alles in me op”. Als 29-jarige werd de jonge doctorandus wetenschappe lijk medewerker maar dat hield hij maar anderhalf jaar uit. Belangrijk is het te weten dat het daar al niet boterde tussen Nemeth en De Vink die het nu heeft over het „ellebogen werk” van de heren wetenschap pers. De Vink: „Toen al' heb ik er opmerkingen over gemaakt dat col lega’s renstallen begeleidden ter wijl dat officieel was verboden. Het tast namelijk je onafhankelijkheid aan'. En dat slaat vooral op Nemeth die adviseur is van de stich ting Nederlandse Draf- en Rensport Dat schaatsen van ons is natuurlijk wel mooi en aardig, in Oslo en Davos en als het een beetje meezit in Heeren- veen of Deventer, maar het ware schaatsen behoort zich eigenlijk toch op natuurijs af te spelen. En dan liefst op ijs dat glad en met stil weder gevro ren is, met uiteraard de aantekening dat voorzichtige ouders deze uitspan ning niet aan hunne kinderen behoor den te veroorloven bij maneschijn. rij, des namiddags om één uur, eenen aanvang Men had op eene der stads grachten twee banen naast elkander laten gereed maken, ter lengte van 38 Friesche koningsroeden, gelijk staan de met 39,5 Rijnlandsche roeden Hon derd en dertig vrouwen en meisjes waren uit verschillende oorden zamen- Rob de Vink groeide op in Soest, stapte als twaalfjarige met een pony urenlang door de bossen, werd helemaal dol op paarden maar kreeg pas op zijn achttiende de eerste rijlessen. „Vroeger genoot een boswachter als je met een paardje langskwam, tegenwoordig jagen ze je weg omdat die mensen zowat overreden worden”. Z'n opmerking sluit aardig aan bij de enorme groei van het aantal ruiters da’ tegen de driehonderdduizend Nederlanders aanzit. Een massa waarvoor maneges en instructeurs te kort zijn, maar dat terzijde. hij met dezétfde snelheid van Cubaar naar Leeuwarden had kunnen rijden (een afstand van drie uren), daar maar een kwartier over gedaan zou hebben. En ook een uur gaans in vijf minuten begin van Jumping Amsterdam (zaak in handen van de afdeling pathologie van de Diergeneeskun dige Faculteit). Bovendien begeleid de hij de volbloed Brunny Star die na een triomf op 1 augustus vorig jaar op doping werd betrapt. Dat wil zeggen, de u’rineproef toonde de aanwezigheid aan van het ongeoor loofde middel oxyphenbutazon. Het paard werd voor drie maanden uit gesloten, trainster Annemiek Beis- sel von Gymnich zag haar licentie voor drie maanden (waarvan twee voorwaardelijk) ingetrokken door de straf commissie van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport. De Vink over Brunny Star: „Het middel had niet mogen worden toe gediend binnen vier dagen voor de koers, in die tijd wordt het namelijk uitgescheiden. De grens ligt niet vast want de opsporingsmethoden naar hoeveelheden die vroeger niet konden worden aangetoond, wor den steeds verfijnder. Als ze eerst een miljoenste konden aantonen, dan wordt het op den duur één- miljardste”. Het genoemde middel oxyphen butazon behoort tot de zogeheten pijnstillers waarvan de verzamel naam butazolidine is. Het middel is tot symbool geworden van de strijd die de „ethische” dierenartsen en hun aanhangers voeren tegen de vlucht die de medische begeleiding van topsportpaarden heeft geno- De Vink laat niets na om hele maal up to date te zijn wat zijn uitrusting betreft. Hij heeft een koelboxje in zijn wagen, appara tuur voor het maken en ontwikke len van röntgenfoto’s, een massage- apparaat dat werkt via ultrasone golven - in totaal een voorraad van 260 kilo. Hij is een soort veterinaire SRV-man die aan huis en bij con coursen komt. Geen wonder dus dat ruiters en eigenaren merendeels gelukkig zijn met zijn komst. Top- paarden kosten tienduizenden en dieren van uitzonderlijk niveau honderdduizenden guldens. De rui ters moeten het ook niet hebben van de prijzengelden maar van een schatrijke sponsor en van hun eigen naam en faam als berijder en han delaar. Sponsors zorgen ook voor paardenamen als Jagermeister, Flying Eurotex en Moet et Chan- don. Heel wat kwaliteitsrijders zijn zogenaamde amateurs maar zij staan full time in dienst van rijke stalhouders die hun beesten ter beschikking stellen. In dat wereldje van grote financiële belangen is een nieuwlichter die voor een goede en medisch verantwoorde begeleiding zorgt van harte welkom. Olympisch kampioen Schockemöhle: „Vijftien jaar gele den was er niets op dat gebied, nu is het uit de hand gelopen en zijn er beesten die worden volgepompt. Allerlei staljongens hanteren een spuit. Alleen een dierenarts is dege ne die zich daarmee mag belasten”. Gebleken is na de Spelen dat 80% van de gecontroleerde paarden spo ren van phenylbutazon in hun bloed hadden. Het lijkt niet overdreven te concluderen dat de middelen een enorme vlucht hebben genomen. In wezen gaat de discussie ook niet om wel of geen phenylbutazon. om bij dat preparaat te blijven, maar in welke mate is het gebruik ervan tijdens of na sportprestaties aan vaardbaar. stammen met prikkeldraad om het paard te dwingen de benen hogei op te tillen verzette hij zich tegen het gebruik van de pijnstillers. Nemeth meent dat het dier de kans op genezing wordt ontnomen omdat het pijnlijke lichaamsdeel niet gesp aard wordt na de injectie met een pijnstiller En zijn medestander dr. Verhaar van de kliniek in Emme- loord: „Pijn is geen aandoening, pijn is voor het paard een waar schuwing. pijn beschermt het paard. Nemen wij als dierenarts de pijn weg dan beroven wij het paard van zijn waarschuwing. Het toedie nen van pijnstillers aan sportpaar den is onaanvaardbaar!. De Maatschappij stelde zich ach ter dit standpunt maar de FEI wilde er niet aan. En zo doemt het gemak kelijke beeld op van aardige dieren beschermers contra gewetenloze Waarom dat is, weet ik niet (bij zon neschijn lijkt schaatsen me eerlijk gezegd gevaarlijker), en het staat er ook niet bij in het hoofdstuk „Het schaatsenrijden”, dat deel uitmaakt van het boekje „JONGENS.' Wat zal er gespeeld worden? Handboekje voor knapen bij hunne Onderlinge Oefenin gen en Spelen”, uitgegeven door G. T. N. Suringar te Leeuwarden, waar schijnlijk in de eerste helft van de vorige eeuw. Ik zal er, met het oog op de komende wereldkampioenschappen, iets uit citeren. Voor een goed bégnp diene, dat de koningsroede, laat staan de Friese koningsroede, weliswaar noch in Van Dale noch in Koenen te vinden is, maar dat de Rijnlandsche roede gelijk staat aan 3,7674 meter (ze waren heel precies in die dagen), en dat 39,5 Rijnlandsche roeden daarom een afstand van 148 meter en 81 centimeter en 2 millimeter overbrugden. De Rijn landsche voet was 0,308 meter, dus 30 centimeter en 8 millimeter. Een snel heid van 36,5 voet in een seconde bete kende dus 11,24 meter per seconde, oftewel ruim 100 meter in 9 seconden oftewel 500 meter binnen 45 seconden. Uiteraard kun je 150 meter sneller afraffelen (verhoudingsgewijs) dan de ruim driemaal langere 500 meter, maar toch ben ik geneigd een vraagteken te zetten bij de mededeling dat Trijntje Pieters 13 seconden deed over 148 meter. Want de eerste keer dat het wereldrecord-dames op de 500 meter beneden de 45 seconden werd gebracht, was in 1962 in Alma Ata door Inga Voronina Dus ruim anderhalve eeuw later, zoals u uit het nu volgende verslag zult leren. Het eerste, geregi streerde wereldrecord 500 meter dames dateert van 1931 en stond op 62 secon den.' Maar dan volgt nu het citaat uit ..JONGENS!’’, „van den vermaarden wedloop van vrouwen. gehouden te Leeuwarden op den 1 en 2 Februanj 1805 Na gedane uitnoodiging in de nieuws papieren, nam de bedoelde hardnjde- „Mét een drietal andere dieren artsen in Nederland heb ik me helemaal toegelegd op de begelei ding van paarden. Van hen ben ik de enige die stad en (buiten-) land afreis want ik heb geen praktijk aan huis. Maar met die opmerkin gen moet je oppassen want anders voelen collega’s zich gepikeerd die net als ik deel uitmaken van de Vereniging van Paardenpraktici. Terwijl zij toch voor het overgrote deel hun meeste tijd aan vee en kleine huisdieren besteden”. Waarmee al een tegenstelling is aangeduid die je in grove trekken die tussen „amateur” en „professio nal” zou kunnen noemen, een ver gelijking die vanzelfsprekend niet slaat op de kunde maar op de mate van specialisatie. De Vink heeft er zijn gewoonte en beroep van gemaakt sinds een jaar of twee alle concoursen in Nederland af te rij den. Hij is een soort vrije onderne mer met een rijdende apotheek die langs zijn cliënten gaat en bij con coursen beschikbaar is. Een onge bruikelijk initiatief en dat levert uiteraard strubbelingen op. Want bij elk concours hippique zorgt de organisatie voor de aanwezigheid van een dierenarts. Vaak betreft het al jaren dezelfde man of vrouw en komt er een indringer op de prop pen dan heb je de poppen al gauw aan het dansen. En het wordt natuurlijk goed hommeles als er iets fout gaat met een van de deelne mende paarden. Zoals twee maanden terug op het concours van Zuidlaren. Het over lijden van het paard Carbury, dat na behandeling ’s middags in Dren te ’s avonds in de kliniek van de Utrechtse faculteit voor dierenge- neeskunde moest worden afge maakt, leidde tot een heftige bot sing tussen De Vink en de dieren arts van de organisatie, mevrouw Lindenhovius. Zij had Carbury eerst behandeld. De Vink in tweede instantie - op verzoek yan ruiter Hans Horn. De Vink handelde tegen de erecode door niet met collega Lindenhovius in contact te treden en de dame in kwestie voer in het openbaar tegen De Vink uit. Deze gaf lik op stuk en verweet haar ondeskundigheid. Met als gevolg een klacht van mevrouw Lindenho vius en haar collega Bakema tegen de man uit Den Dolder. De zaak loopt nu bij de Ereraad van de Maatschappij en De Vink heeft zijn verdediging in handen gelegd van de bekende Rotterdamse advocaat mr. Janssen van Raay. Deze bereidt eveneens een klacht wegens smaad voor tegen het genoemde duo. Mensen noemen mij een spuiter maar ze weten geen eens wat er met een injectie gegeven wordt. Ze pra ten over mishandeling maar het branden en blisteren van paarden (beide in de hoop ontstekingen te onderdrukken) zoals in de kliniek in Utrecht gebeurt, dat is voor mij mishandeling. Net als in veel mane ges, niet in alle, dieren uit onkunde mishandeld worden Me1 een stijve rug. met dikke kogels, die paarden sjokken maar voort. De springsport krijgt ervan langs maar wat dacht je van draf- en rensport? Tweejarigenkoersen noem ik babymoord. daar zijn die dieren niet aan toe. Terwille van de verzekeringsuitkering worden er paarden kapot gereden. Controle rende artsen zouden eens onder de zwachtels moeten kijken. Het gaat mij niet om phenylbutazon, ik zoek naar betere middelen. Met, sommige dingen heb ik geëxperimenteerd om tot gunstige resultaten te komen. Ik vertel jou ook niet elk middel dat ik inspuit omdat ik er geen behoefte aan heb dat voor mijn collega's aan de grote klok te hangen reageert De Vink op een vraag na een bezoek aan een cliënt. Daarbij ging het om een paard dat al lange tijd oncontroleerbaar was. Het middel moet „de toppen wegha len waardoor het dier gelijkmatiger wordt” had kunnen afleggen. U hebt ongetwijfeld opgemerkt, dat men in die tijd een afstand net zo lief in „uren gaans” aangaf („een afstand van drie uren”!), als in roeden. Kees Reen schaatste dus twaalfmaal zo hard als hij, stevig doorstappend, liep Volgens de schoolboekjes loop je 5 kilometer per uur, dus Kees schaatste 60 kilometer in een uur. De snelste sprinters doen nu rond de 40 seconden otter 500 meter Als zij een uur lang op nolle snelheid souden kunnen blijven rijden, souden tij niet meer dan 45 Mlometer kunnen afleggen. De 10 000 metereijdere souden over die 60 kilo meter van Reen tegenwoordig niet een uur doen, maar bijna anderhalf uur. Met sal met die getallen uit de 19e eeuwse oudheid dus wel net zo zijn als met de snelheid waarmee Mao Tse Toeng indertijd volglens het Chinese persbureau de Yang tse-Kiang was overgezwommen. Toen de opgegeven tijden en afstanden nader werden bekeken, bleek de oude roerganger alle wereldrecords voor eeuwen te hebben «ggevaagd Op één uur begon de hardrijderij op nieuw. en, nadat alles afgeloopen was. bleek het dat Trijntje Pieten van Pop- pingawier, oud 20 jaren. den prijs behaald had. bestaande in een gouden oorijter, ter waarde van f 105, en Jan kt Wijbes van Damwoude. oud 16 jaren, de premie, bestaande in eene streng gitten kralen met een fraai gou den kroontje, ter waarde van f 31. Om nu over de snelheid van deze Trijntje Pieters met juistheid te kunnen oor- deelen, moet men in aanmerking nemen, dat zij de baan van 29,5 Rijn landsche roeden, volgens naauwkeurt- ge waarnemingen, in 13 seconden ten einde liep, hetwelk eene snelheid geeft van 36.5 voet in eene seconde Rekent men nu, dat zij deze snelheid een uur gaans had kunnen uithouden, dan sou zij dit uur gaans in 7 minuten en 18 seconden hebben afgelegd Wells eene snelheid en dat voor een meisje/ men. Op het laatste congres vgn de Internationale Hippische Federatie FEI in Brussel bereikten de strij ders voor een „schone” sport dat butazolidine werd verboden voor dressuurpaarden tijdens concour sen en kampioenschappen. Let wel, voor dressuurpaarden. Over spring- en militarypaarden wordt niet gesproken. FEI-voorzitter prins Philip was een van de felle tegenstanders van het verbod, hij gebruikte het middel immers ook voor zijn eigen polopony’s en die waren er niet slechter op geworden. Eigenaardig genoeg, volgens de ver klaarde opponenten, is butazolidine eerst verboden geweest maar verle den jaar weer van de zwarte lijst gehaald door de medische commis sie van de FEI. Nu dus weer pogin gen de zaak terug te draaien en in Nederland gebeurt dat onder lei ding van dr. Ferry Nemeth, hoofd- „spuiters” die de gunst van kort- medewerker van de Utrechtse Dier geneeskundige Faculteit. Twee jaar geleden leidde hij een stortvloed van publiciteit in met zijn stelling dat terwille van mense lijke roem menig paard wordt mis handeld. Nemeth verwees met name naar de springsport. Naast afschrikwekkende voorbeelden als D» hvmu koude* er ueertfene ook wat van. in onze prehietoriel Hun edel heid wordt in datzelfde boekje „nog vrij wat grooter”, genoemd, to won „een sterk gespierde boor”. Cornells Unses Reen gehelen en afkomstig uit Qubaard, in 1808 in Sneek sen wed strijd waarbij hij „eene baan van 200 schreden ten einde had geloopen" in ••n dwdanigc »n«ll« tijd, dat hij. als en de Nederlandse Sportbond. De Vink werkte eveneens ander half jaar bij de paardenspecialist Evert Offereins waarna hij tever geefs een werkvergunning voor Zwitserland aanvroeg om te kun nen werken bij dr. Stihl, bekend bij topruiters en eigenaren in heel Europa. Het feest ging niet door waarna De Vink zich oriënteerde in Frankrijk, Duitsland en Amerika. Vooral dat laatste land is van belang want het middel phenylbu tazon wordt daar al vele jaren gebruikt. Amper twee jaar geleden startte Rob de Vink zijn reizende praktijk. Topruiters Johan Heins en Jan Maathuis (zakelijke part ners) waren zijn eerste klanten. Gaandeweg zijn het er steeds meer geworden. Rob de Vink: „Op het juiste moment ben ik in het gat in de markt gesprongen. Je kunt inder daad zeggen dat er een leemte was in de veterinaire begeleiding van sportpaarden. Ik heb veel om me heen gekeken, hou buitenlandse literatuur bij. bezoek congressen en kan een paard van top tot teen verzorgen. Tijdens mijn studie heb ik het diploma voor hoefsmid gehaald en een rijbewijs voor vrachtwagens. Gewoon omdat mij het werk voor de geest stond dat ik nu doe In de Verenigde Staten wordt allang openlijk met phenyl butazon gewerkt. In mijn ogen is het een pijnstiller die ook ontstekin- gremmend werkt. Het paard wordt, niet platgespoten, het behoudt zijn gevoel voor pijn. Je moet ook niet van doping spreken. Doping wil zeggen dat het om een middel gaat dat helpt tijdens een prestatie waar na een terugval volgt. Is die terug val er niet dan ben je verantwoord bezig. I „Daar hë-je Hindeloopen al

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27