sluizen ©m havens Hoogovens Smaller papier levert fikse besparing op bij Hoogovens R. v. Bodegraven loco-secretaris C. van de Watering 40 jaar in dienst van Geen lagere school voor Velsen-oost B I R petri interieur ^Accommodatie aan boord van doodsboot onaanvaardbaar 4 3 Verdiept terras in stadhuistuin I Geen rookverbod op scholen Leefsituatie aan boord totaal onaanvaardbaar” I In de Vishal nd BETER LEVEN 2 K'Loodsdienst in Umond wordt dupe va? lienstmaatregel en verouderde scl r II rl hl is eoenj „OPRICHTING IS NIET LEVENSVATBAAR'’ k GOED IDEE LEVERDE BELONING OP 99 Voorzitter J. C. van de Booren van ..De Nedeilandse Is” Union» miljoen IJMUIDEN. Bemanning en personeel van de loodsboten is dermate getergd geraakt door de leefsituatie aan boord, waar voor de bemanning geen enkele privacy is, dat men bereid is acties te ondernemen. Dat bleek duidelijk op de eerste van twee vergaderingen, die ABVA, afdeling loods wezen in gebouw Velserduin te IJmuiden heeft gehouden. Op de verga dering was hoofdzakelijk de bemanning van de loodsboot Pollux aanwezig. Voor de bemanning van de Bellatrix, die momenteel buitengaats is, volgt vrijdagmiddag een tweede vergadering. STAALSTEIGER N IJ M E G E N SPECIALISTEN IN STALEN STEIGERS au Tenderbeloodsing Voorstel van college H OELDORP WEMPE TTTTTTTTTTTTTTT' IJMUIDEN - VELSEN P®'. H i (ADVERTENTIE) Behr in Duitsland van vr. >n en wor- I geo van 25555, (ADVERTENTIE} con- 14-17 weer alle het -miljoen JJ-miljoen miljoen Laatste start periodeprijzen duizendjespot bevat nu ARIE VAN DER VEER. it ma. 7 febr. t.m. 11 febr. gesloten. Eerdere publicaties in onze bladen brachten het balletje aan het rollen. De beman' ning van de loodsboten neemt de onleefbare accommodatie aan boord niet langer. tot tel. ALS U NU ISOLEERT ZIT U VAN DE WINTER WARM! ISOLEREND GLAS KORTE LEVERTIJDEN warmte Isolerend glas waarop 10 jaar garantie met 22% rijkssubsidle KW KW KW IJM 34 85 141 207 Anjerfonds De Stichting Archeolo gische Werkgroep Velsen heeft van het Anjerfonds een bijdrage ontvangen van 1700.- terwijl het Kennemer Vrouwen koor van het fonds 455,- ontving. Namens de directie speldde onderdirec teur transport T. Ensink de heer Van de Watering het gouden insigne met bril jant op. Hij sprak zjjn erkentelijkheid uit voor het feit, dat de jubilaris gedu rende een zo lange periode zijn steentje heeft bijgedragen om het bedrijf groot en belangrijk te maken. vier over- De uitvoering van het idee bleek een aanmerkelijke besparing van papier, zo wel als van opslagkosten. Ir. G. Wilmink, directeur personeel- en algemene zaken, ivang >r de .30 u. rtjes. 15 u. 21.30 i and „Sl- i zol van tel. was- 0 en bonden is J975 isj| Voor ABVAy ^manning VA IIIIIIIIIH IIIHlIiiiiiiinii liiiniiMiMiiiiniiiilllliiiilliiii iiiiBIiiiim POSTBUS 6526 - TEL 080 553198 De bet de het m- al Ti kk er, 'an gi- za- en, iag im ;e- ;en an ;en iee 176 jrs ile lie n- ep n- en de ef u- ij- ar en m. 20 21. en e- en ch kt •1- rd in F, g- d, m vol- -17.30 n en nlth- Vervolgens maakten de aanwezigen van de gelegenheid gebruik om de heer en mevrouw Van de Watering persoonlijk de hand te drukken. van IJmuiden et guiten gebrao® 9 en Liden Bemanning loodsboot wil acties voor beter schip in de Umond wij zijn wegens voorlichtings- en studie dagen bij 11,65-11,34; een ZIJLWEG 36-38 HAARLEM TEL. 023-316399 Oplossingen kunnen werden ingezon den per briefkaart (tenminste f 1,25 ex tra aan postzegels plakken) of via een giro-overschrijving van minimaal 1,25. De oplossing van puzzel 19 luidde.' Mensenvrienden negeren grenzen De namen van de gelukkige prijswin naars staan als gewoonlijk vermeld op onze puzzelpagina. iris C. HnAwlandis de accommodatie van de indeling van de maar De heer De Geus bracht naar voren, dat men twee jaar geleden ook over deze zaken gesproken had. maar dat men toen niet tot actie is overgegaan, omdat het mogelijk een beslissing voor tenderbeloodsing kan versnellen. Naar aanleiding van publicaties in onze bla den is de zaak echter opnieuw aan de orde gekomen en ditmaal was de alge mene mening, dat het zo niet langer kon. De heer De Geus zei hierover: ,1k ben nog van mening dat we de dienstlei- Als mogelijkheden zag men het be schikbaar stellen van de nieuwe reserve- loodsboot van Rijnmond in de Umond, waarmee dan week-op-week-af gevaren kan worden of het naar de Umond verdagen van een loodsboot van de Ca- pella-klasse. Wel drongen enkele mensen erop aan, om voordat men definitieve stappen onderneemt eerst te overleggen met de Vereniging „De Nederlandse Loods”, die de belangen van de loodsen zelf in de Umond behartigd. Bovendien zijn de besproken plannen allemaal sterk afhankelijk van hetgeen er vrijdag met de bemanning van de loodsboot Bellatrix overeen gekomen kan worden „Want we moeten wel zorgen, dat letter lijk iedereen achter eventuele acties staat”, aldus C. Hoogland, plaatsvervan gend voorzitter van de afdeling Loods wezen van de ABVA. Daarom zal er ook een bespreking volgen met de beman ning van de loodsafhalers, al is het alleen al om te voorkomen, dat de afhalers gewoon het werk van de loods boot bij acties zouden overnemen. die zich aan de hand van een „ketting- formulier” van het idee op de hoogte liet stellen, sprak zijn waardering uit voor de inventiviteit van beide heren. Namens de directie bood hij elk der inzenders een bedrag van 1250,- aan. De heer Kaldenbach ontving bovendien het zil veren ID-insigne. De heer Wouters was al sinds juli 1976 drager van dit insigne. VELSEN. B. en W. van Velsen overwegen de raad een krediet te vragen van f 28.000 voor een verandering van de „stadhuistuin*’, de ruimte die omslo ten ligt tussen de vier muren van het stadhuis. Het college wil in de tuin een verdiept terras aanleggen. De beplanting wordt aangepast. Als de plannen doorgaan, zul len straks vier vruchtbomen de binnen plaats sieren. Tevens is er plaats inge ruimd voor een kunstwerk. De bestaan de vijver wordt gehandhaafd. IJMOND. Samen met zijn familie leden heeft C. van de Watering uit Beverwijk zijn 40-jarig dienstjubileum bij Hoogoven" gevierd. Naast familie waren ook direkte chefs en collega’s van de jubilaris naar het Ontvangstcentrum gekomen om het feest mee te vieren. Directeur ir. G. Wilmink speldt de heer Kaldenba.ch het zilveren ID-insigne op, ter wijl de heer Wouters loekijkt. veranderde in Pieter IJM. 144 met J. Rechtsteiner als schipper en dat duurde eeen paar jaar want in 1927 zagen we de stoomtrawler naar Urk gaan. De Urker vissers kochten het schip in 1927. Het waren L. Kamper en A. Ras die er mede ter visserij gingen onder de naam Burgemeester Gravestein UK 272 maar dit was ook weer van korte duur. In het jaar 1929 kwam de stoomtrawler weer terug in IJmuiden na aankoon door de Mij. Soli Deo Gloria onder directie van W. Kramer en toen werd de stuur hut voor de schoorsteen geplaatst en kwam onder schipper A. Groen in de vaart als Irene IJM. 89. Deze naam heeft het schip gehouden tot 1950 maar is wel van eigenaar veranderd. Na korte tijd onder directie van de N. V. de Nijver heid te hebben gevaren kwam de stoom trawler in 1932 te varen voor schipper- éigenaar H. Wijker en werd in 1939 verkocht aan de Visscherij Mij Prinses Beatrix onder directie van de heren W. Kramer J. P. Booy en de naam bleef Irene IJM 89. We naderen nu de tweede wereldoorlog en in 1940 werd de Irene gevorderd door de bezetter om dienst te doen als Hospitalschip LAZ. 6. Per 1 januari 1941 ging de trawler naar de Ne- derlandsche Zeereddingsdienst als ZRD. 6 maanden later nam de Kriegsmarine het schip over en voer onder Duitse beman ning als Vorpostenboot V 1337, later V 1415. Onder dit flotille-nummer werd het in juni 1945 te IJmuiden afgeleverd en kon in september 1945 aan de Mij. Prinses Beatrix worden teruggegeven. Er moest heel wat aan verbouwd worden maar in december van dat jaai- kon het weer als stoomtrawler in de vaart ge bracht worden en is bijna vijf jaar aan de visserij blijven deelnemen. Na ruim 50 levensjaren is de stoomtrawler Irene, ex Bursemeester Gravestein, ex Pieter, ex Werner, ex Johanna Bertha, ex Chai lenger in februari 1950 voor de sloop verkocht. ien dat' er op 1 mei ■^^jenderbelood^ing .30 u. ndag rest”, f ding geen wapen in handen moeten geven om de tenderbeloodsing door te drukken. Maar men doet alsof „tende ren” al vaststaat. Ik vind dat de dienst van het loodswezen zich aan de regels moet houden. De proeven met tenderbe loodsing moeten uitwijzen of het moge lijk. is. En dan moeten ook alle gevolgen van tenderbeloodsing bekeken worden. Dat betekent, dat je met twee loodsten- ders moet werken onder alle omstandig heden voor je beslissingen kan nemen. Tijdens de vergadering werden een aantal eisen geformuleerd om tot verbe tering van de situatie te komen. Zo bepleitte men om voor een bepaalde datum, gedacht werd aan 1 maart, met de loodsboot week-op-week-af te gaan varen en korte tijd daarna, bijvoorbeeld 1 mei, in de Umond de beschikking te hebben over een ander loodsvaartuig, niet ouder dan tien jaar. Om deze eisen bij de directeur-generaal van de loods wezen kracht bij te zetten, zullen er bij niet inwilligen van de eisen acties wor den ondernomen, zoals het weigeren te werken met ondeugdelijke materialen. Vooral over de mogelijkheden om druk op de dienst van het loodswezen uit te oefenen werd uitgebreid gespro ken. „We moeten weigeren verder te varen met deze oude rommel”, drukte een van de bemanningsleden zier kern achtig uit. Een ander suggereerde om stiptheidsacties te houden. C. de Geus, die als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van de bond, belast met defensie en loodswezen, aanwezig was, vroeg zich echter af. wat het effect van een stiptheidsactie was. Dat effect leek de bemanning- toch dermate klein, dat het geen effectief wapen zou zijn. Daar om werd besloten het te zoeken in andere vertragingsacties, zoals het wei geren te werken met een slippende kraan voor de jollen of met andere materialen, die door slijtage of ouder dom de veiligheid in gevaar kunnen brengen. En die zijn er op de meer dan twintig jaar oude loodsboten Pollux en Bellatrix voldoende. De chef van de afdeling railvervoer, W. A. Salverda liet in een kort speechje de loopbaan van de jubilaris 'n vogelvlucht de revue passeren. De heer Van de Watering, die niet meer in actieve dienst van Hoogovens is, was laatstelijk werkzaam als kraandrijver- veiligheidsman bij de afdeling railver voer. De heer Salverda liet zijn felicita ties vergezeld gaan van een gouden armbandhorloge en een enveloppe met inhoud. Ook opzichter D. G. Bönnekamp van de afdeling kranen en opslagen bood de jubilaris zijn gelukwensen aan. VELSEN. - B. en W. van Velsen zullen geen stappen ondernemen voor de stichting van een kleuter- of lagere school in Velsen-Oost. Uit een inventari satie is gebleken dat geen van de drie hoofdrichtingen openbaar, protestants- christelijk en roms katholiek vol doende leerlingen zal kunnen aantrek ken om de oprichting van een school te rechtvaardigen. Volgens de wet op het kleuteronder wijs moet een kleuterschool op het mo ment van opening zestig leerlingen tel len; dat aantal wordt niet gehaald, ook als het woonwagencentrum en de wo ningen in de polders worden meegere kend. Voor het lager onderwijs geldt als minimumaantal honderd leerlingen. Al leen als de ouders in grote meerderheid voor een zogenoemde samenwerkings school zijn, is een lagere school in beginsel levensvatbaar, zo concluderen B. en W. die echter de indruk hebben dat veel ouders weinig voelen voor een dergelijke samenwerkingsschool. Daar komt nog bij dat zo’n school zal leiden tot een daling van het aantal leerlingen van de scholen in Driehuis. Dat betekent dat in Driehuis meer loka len leeg komen te staan. Een laatste argument van het college om geen initia tief te nemen tot de stichting van een openbare schooi vormt de geringe af- t. "i Aannemers Isoleerders Zwanenburg. Inlichtingen: Telefoon 02907-5304. Zwanenburgerdljk 393 Het Umuidense stoomtrawlerbedrijf kende een aantal rederijen met veel schepen. Nemen we het jaar 1913 dan treffen we aan de Algemeene Visscherij Maatschappij met 24 stoomtrawlers. De Mij. Tot Beheer van Steamtrawlers en andere Visschersvaartuigen was toen in het bezit van 14 stoomtrawlers. De vijf rederijen onder directie van de heren Groen hadden in dat jaar 16 stoomvisse- rijschepen. De Mij. Praxis mag niet onvermeld blijven met 11 schepen en dan was er nog de Stoomvisscherij Mij. Doggersbank met'6 stoomtrawlers en de Mij. De Marexaten had 4 stoomtrawlers in de vaart. Naast deze grote maatschappijen wa ren er ook rederijen met één schip en deze week besteden we aandacht aan de stoomtrawler Werner IJM. 144, die we hier op de foto zien. Dit schip werd in september van het jaar 1899 opgeleverd door Earle’s Company te Hull. Het was een stoomtrawler met de stuurhut achter de schoorsteen en bestemd voor de An chor Steam Fishing Co. LD te Grimsby en de naam luidde Challenger GY. 1052. In 1913 is het schip naar IJmuiden gekomen na aankoop door de heren Zwart, Hof en Stemerdink, die het als Johanna Bertha UM. 144 in de vaart brachten. Schipper was C. de Graaf, die in 1915 werd opgevolgd door A. Vuil. De trawler had een bruto inhoud van 183 ton, de lengte bedroeg 33,65 m. de breed te 6,45 m en de holte 3.40 m De voortstuwing geschiedde door een 3 cil triple expansie machine van 300 pk. Het schip is daana vele malen van naam veranderd en na Challenger en Johanna Bertha kreeg het in 1924 de naam Wer ner IJM. 144 toebehorende aan de Scan- dinavisch-Hollandsche Visscherij Mij. onder directie van R. J. Aalberts te IJ- muiden. Maar nog geen jaar later ging het schip over naar de Mij. Pieter onder directie van P. J. Zwaan en de naam Ir. Salverda gespt de jubilerende heer Van de Watering het gouden armbandhorloge om, terwijl de vrouw van de jubilaris toekijkt. besommingen KW KW KW 7.400,-; IJM 209 6.500,- UK 23 300,-: UK 1 ƒ214.300.-; UK 71 34.200,-; UK 144 f 23.400,-; HD 16 10.000,-; WR 108 580,-. (ADVERTENTIE) VELSEN. De gemeente Velsen heeft een nieuwe loco-secretaris. Het is de heer R. van Bodegraven- nu tweede loco-secretaris en chef van de achtste afdeling. De heer Van Bodegraven is de opvolger van de heer H. Hogetoorn die binnenkort met pensioen gaat. Als tweede locosecretaris is de heer C. Steenhoek benoemd. Hij is chef van de vierde afdeling. stand tussen Velsen-oost en Driehuis. Een afstand van niet meer dan kilometer, die volgens B. en W. brugbaar is. Met de puzzel van vandaag gaat de laatste mogelijkheid van start periode prijzen te 'winnen. Van nu tot en met puzzel 25 moet u de letters O tellen om kans te hebben een glanzende Ford Fiësta L. te winnen. Intussen is het totaalbedrag voor het Nationaal Cultureel en Sociaal Fonds „Beter Leven” opgelopen tot: 2.778.211,75. De extra f 4.366,87. VELSEN. Er komt geen algemeen rookverbod voor de leerkrachten op de Velsense kleuter- en basisscholen. Ook het roken bij de gemeentelijke diensten en bedrijven blijft toegestaan. Dit is het antwoord van B. en W. van Velsen op een verzoek vanuit de burge rij om zo’n rookverbod in te stellen. Het college merkt op dat vorig jaar aan het onderwijzend personeel verbonden aan de openbare scholen, is gevraagd het roken tijdens de lessen te staken. Ook is een brief uitgegaan naar de besturen van de scholen van het bijzonder onder wijs met een dergelijk verzoek. Verder dan een verzoek wil het college niet gaan. Wat de gemeentelijke diensten en be drijven betreft, zal er van een algemeen rookverbod evenmin sprake kunnen zijn. Tussen de personeelsleden moeten op basis van vrijwilligheid regelingen voor het roken getroffen worden, aldus B. en W. Uitgebreid is besproken, wat de alter natieven zijn voor de beide huidige loodsboten. Iedereen was het ermee eens, dat hiermee niet doorgevaren kan den en wachten op een beslissing over tenderbeloodsing zal toch zeker nog twee jaar duren. Zolang wilde niemand meer wachten. „Voor het winterseizoen moet ei in ieder geval iets aan gedaan zijp. Zomers valt het met de leefbaar heid nog wel mee. Dan kun je op dek terecht, maar 's winters zit je binnen de loodsboot in een volstrekt onaanvaard bare accommodatie opgesloten.” IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoeld: 6200 kg. tong: 1Ó3 kisten tarbot en griet; 263 kisten kabel jauw; 2413 kisten koolvis; 41 kisten schelvis; 295 kisten wijting; 1521 kisten schol; 54 kisten schar; 271, kisten diver sen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 15,81-^15,09; grote tong 10,53-10.00; >root- middèl tong 11,65-11,34; kleinmiddel tong 13,05-12,59; tong een 13,24-12,69; tong twee 11,98-11,41. Per 40 kg.: steenbolk 76-60; leng 82; lommen 74-57; hammen met kop 108-88; hake 170-90: tarbot 448-248; grtet 228- 163; kabeljauw een 114-79; kabeljauw twee 154-81; kabeljauw drie 152-82; ka beljauw vier 144-88; kabeljauw vijf 134- 96; koolvis een 56-45; koolvis twee 58- 45; koolvis drie 61-50; koolvis vier 49-28; schelvis een 144-118; schelvis vier 96-69: schol een 55-39; schol twee 61-45; schol drie 65-51; schol vier 71-56; wijting drie 96-66; schar 79-64; tongschar 184-130: kuit 66-35; schartong 56-40; poontjes 82- 47; bot 21-20. De 57.500,-; 22.000,-; f 62.900,-; SMALLER PAPIER LEVERT GROTE IJMOND. Het voorstel om de papierbreedte van de zogenaamde „ket- tingformulieren van alle printers van de computers bij Hoogovens terug te brengen van 44 naar 40 centimeter, le verde een dermate grote besparing op, dat een beloning voor dit goede idee van ƒ2500,- kon worden uitgereikt. Het idee was van twee medewerkers van de af deling productie-ondersteuning, de he ren H. B. Kaldenbach uit IJmuiden en F. Wouters uit Lisse. waren 74 f 8.600,-; 135 48.400.-; 167 660,-; 'I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5