Wegens praten tegen arbiter RODE KAART Felle kritiek VOOR CRUIJFF Geploeter van Ajax beloond NEC in slotfase penalty onthouden 53 ie- s: ?eyenoord erbarmelijk slecht o fc w i 1 ii SPORT MAANDAG 7 FEBRUARI 19 7 7 13 ■UB 5 Armoede Overgewaardeerd I coop oud, IES daarlen - 3fi Eenzijdig BARCELONA. Johan Cruijff is tien minuten voor het einde van de competitiewedstrijd FC BarcelonaMalaga van het veld gestuurd wegens herhaaldelijk aanmerkingen maken op de leiding van de scheidsrechter. De club van Rinus Michels zegevierde met 2-1 en behoudt de leiding in de algemene rangschikking. Cruijff gaf Bar celona na 21 minuten de leiding Vier minuten later maakte Esteban gelijk. Voor het winnende doelpunt zorgde Johan Neeskens. y,: B||| BK - F wste Van de Meent SPORTIEF op Meijer (Van onze sportredactie) Wan onze sportredactie) Pim van de Meent: kritiek. naar an Ton Kamphues, de maker van het enige doelpunt van Telstar, in duel met doelman Schellekens van NEC. TELSTAR FAALDE IN DE AFWERKING k Telstar JAN PREENEN. De ..prestatie” van NEC werd ondanks het feit dat het ten onrechte geen penal ty kreeg geserveerd, al met al duidelijk overgewaardeerd, of zals Telstar-trainer: „We hebben een punt laten ligge11. Voor al in de eerste helft heeft er meer voor ons ingezeten”. NEC was ook gistermid dag in Velsen vrijwel geheel afhankelijk van Jan Peters. Het zoveel zwakkere NEC bleef daar door een afgang bespaard en wist zelfs af te .wikkelen naar remise, nadat Ma- rijnissen de achterstand van zijn ploeg al snel had wegewerkt door te profiteren van een fout van doelman Paul van der Meeren. medewerking kon verlenen. volle hij. Amsterdam-doelman Jan Jongbloed duikt voor de voeten van KreuZ, terwijl Ozto links toekijkt. 1. 3204; de doeltreffende kopbal van Kamphues in de 22ste minuut de ploeg in de mening te sterken dat alleen gekopte treffers mochten worden afgeleverd. VELSEN. Fred Bischot was ver baasd en opgelucht tegelijk toen scheids rechter Jan Beek er in de slotfase van het vrij povere duel Telstar-NEC een afwijkende mening op nahield. Telstars linkelvleugelverdediger liet Hans Post humus in het strafschopgebied hori zontaal gaan en verdedigde die tactiek later door op te merken dat hij eenvou dig „geen andere keus had”: „Ik moest hem wel een tik geven, anders was hij zo op het doel afgegaan. Toen ik dat had gedaan durfde ik niet meer te kijken, omdat ik zonder meer verwachtte dat de bal op de stip zou worden gelegd”. Feyenoord geen prikkel geven. Trai ner Boskov stelde teleurgesteld vast: „Over de individuele inzet mag ik niet klagen, maar als collectief faal den we volkomen. We moeten het trainingsprogramma maar eens radi caal gaan veranderen. Misschien gaan we wel in een park of in een bos trainen omdat er verandering moet komen. Het zelfvertrouwen is volko men zoek,” aldus de Feyenoord-trai- ner. De Velsenaren maakten alleen de fout steeds langs dezelfde schijven aan te vallen, via de vleugels waarna steeds weer een hoge voorzet volgde, als leek Zolang de concurrentie blijft sukke len, maakt Ajax zonder vaak zelf tot maar enigszins acceptabel voetbal te ko men een uitstekende kans op de landsti tel. Gekker kan het eigenlijk niet, hoe wel Ajax een hardwerkend en stug ge heel vormt met zowel voor- als achterin (Geels en Krol) spelers van uitzonderlij ke kwaliteit. Tegen FC Den Haag kon Ajax echter het gebrek aan raffinement m de acties niet camoufleren, omdat de produktie stagneerde. Dat kwam mede omdat topscorer Ruud Geels een totale off-day had. Hele en halve missers, on nauwkeurige passejs en mislukte acties werden door Geels zelfs afgewisseld met regelrechte blunders. Tot twee keer toe had Geels, op passes van Notten en Dusbaba. de bal maar voor het intikken in het lege doel, maar hij miste. Geels: „Ik geloof dat ik vanmiddag wel zo’n zes of zeven echt doelrijpe kansen heb ge mist. De mensen verwachten zo langza merhand iedere week veel van mij en dan valt dit natuurlijk extra op. Maar zo’n middag kan er natuurlijk tussen door lopen”. Beek hield het er echter op dat Post humus over het uitgestoken been van Bischot was gestruikeld („Ik stond er vijf meter vandaan en kon het dus goed zien”)en volstond met een vrije trap tegen JSIEC toen Posthumus na zijn val tot handbal over ging. Door de Nijmege- naren een penalty te onthouden zorgde Beek er in ieder geval voor dat Telstar via een gelijkspel (1-1) tenminste nog enig rendement aan de talloze bezoeken aan doelman Schellekens overhield. Ter wijl het teleurstellende NEC zich tot prikacties moest beperken eiste Telstar vrijwel constant een veldoverwicht op. Een afwerker van de vele aanvallen meldde zich echter alleen een keer in de persoon van Ton Kamphues, die in de 22ste minuut raak kopte na een voorzet van Jos Jonker. Ondanks die vrij eenzijdige speelwijze kreeg Telstar handenvol kansen. Voor rust b.v. voor de tegen zichzelf spelende Monne de Wit, die op de linkervleugel Frank Kramer verving en voor Bischot, die al gauw in de gaten had dat hij Posthumus zonder gevolgen kon verla ten. Na rust toen NEC zo mogelijk nog meer spelers terugtrok rond zijn uiterst onzekere doelman Schellekens zhgen o.m. Kamphues en Stout geen kans om hun ploeg aan de maximale winst in deze vierpunten-wedstrijd te helpen. De met zijn knie tobbende middenvel der („Tegen VW heb ik een tik gehad. Sindsdien speel ik met de nodige pijn, maar niet nn die mate dat ik tegen Engeland niet zou kunnen spelen”) stel de zich weer enkele malen voor als een geweldige spelverdeler, maar ondervond te weinig steun om de wedstrijd naar zijn hand te kunnen zetten. In de twee de helft hadden de verdedigers van NEC zeflfs de grootste moeite om Peters in het spel te betrekken. Nog meer dan in het eerste bedrijf werd na rust in de laatste linie opvallend veel balverlies geleden, terwijl de meestal onderbezette aanval het grootste gedeelte van het duel onzichtbaar was. Hans Posthumus, die na een afwezigheid van drie weken weinig risico durfde te nemen en op de vleugel speelde was geen partij voor de bijzonder offensief ingestelde Bischot en ook Meijers en de teruggetrokken spe lende Veeken konden de uitblinkende voorstopper Ed Kraal en diens mede- verdedigers maar zelden problemen voorzetten. NEC kreeg ook weinig kans om in zijn spel te komen, omdat Telstar aan zijn offensieve acties een flinke dosis ijver koppelde. De ploeg versaagde niet toen zij haar tegenstander tegen de verhouding in langszij zag komen. Bij voorgaande gelegenheden viel het team nogal eens ver terug als het een tegen- goal had moeten incasseren. Gistermid dag bleef Telstar in dezelfde versnelling doorgaan toen Marij nissen NEC had te ruggebracht in de race. Overigens was Van de Meent ervan overtuigd dat het gevaar uit Feyen oord was gehaald doordat Rotter dammer Theo de Jong op het mid denveld volkomen aan banden werd gelegd door Otto en Wetzel. Zelfs de terugkeer van Wim Jansen, die op kwam draven in de tweede helft, kon Wellicht inspireerde Den Haag Ajax niet erg. maar het is dan toch wel uiterst opmerkelijk dat de Amsterdammers met dit voetbal toch steeds maar op het nippertje kunnen winnen. Of is dat mis schien toch de kracht van het elftal? Ivic: „Feyenoord speelt ook niet best. Maar verspeelt wel punten. Dat is toch een wezenlijk verschil dacht ik”, Wim Suurbier kreeg van scheidsrechter Mul der tenslotte een gele kaart nadat hij herhaaldelijk zijn directe tegenstander Oeki Hoekema op ontoelaatbare wijze had getorpedeerd. MARC SERNÉ Goals die nogmaals ten overvloede Ajax’ gebrek aan inventiviteit tijdens dit duel onderstreepten, want tegen een beetje defensie waren deze doelpunten nooit gevallen. Maar Ajax kon rustig verder prutsen zonder dat dat conse quenties voor de eindoverwinning had. Aanvallend kwam er helemaal niets uit bjj Den Haag en zelfs de tegentreffer van Hoekema. die wel erg simpel een voorzetje van Albertsen kon afronden veroorzaakte nauwelijks paniek bij de Amsterdammers, waarover trainer Ivic zich op de bank zo opwond dat hij uit pure armoede gedwongen werd om twee spelers tegelijk (Ling en de ijverige lieveling van het publiek Tahamata) uit te wisselen. Ling liet slechts een accep tabele actie (maar die verried toch wel weer erg veel klasse) tijdens dit duel zien, maar ook zijn opvolger Arnesen bracht er niet al te veel van terecht. Met of zonder Geels, Ajax had gister middag zelfs met het C-elftal wel ge wonnen. Zo zwak speelde ook FC Den Haag. Zonder Thie, Schoenmaker, maar vooral de grote verdedigende organisator Mansveld (de eerste twee zijn gebles seerd en de vrije verdediger is weer eens geschorst voor drie duels), speelde Den Haag verdedigend zo slecht en chaotisch, dat zelfs het slaapwandeltempo dat de Amsterdammers hanteerden nog de grootste problemen voor de Hagenaars opleyerde. Ajax accentueerde dat ook met twee doelpunten, die al betrekkelijk snel vielen. Notten waagde met succes een van zijn bekende afstandsschoten uit de tweede lijn, terwijl Ruud Geels - hij pakte dus toch weer zijn goaltje - Ajax’ voorsprong zelfs nog uitbreidde toen hij een frommelacite van Notten doeltref fend afrondde. Peters: „Met een punt in een uitwed strijd ben ik op dit moment tevreden. In de eerste helft ging het nog wei. In de tweede helft kwamen we niet tot ons recht, omdat we de bal niet in de ploeg konden houden. Mijn spel heeft daar ook duidelijk onder te lijden gehad. Gelukkig ben ik woensdag, als ik ten minste meespeel, tegen Engeland niet het middelpunt zoals bij NEC. Misschien speel ik dan weer eens een lekkere wedstrijd.”. Omdat doelpunten uitbleven begon Tel star zich geleidelijk aan te passen aan zijn povere opponent, wat‘ tot gevolg had dat de toch al matige ontmoeting qua amusementswaarde een bedenkelijk peil bereikte. Een tweetal wissels bij NEC. waar trainer Hans Croon over „typisch degradatievoetbal” sprak en een mutatie bij Telstar waar Kramer met nog twin tig minuten te gaan toch nog opdraafde voor De Wit, konden daar weinig aan verhelpen. Telstar scoorde nog wel via de voor de eerste maal op eredivisie niveau teleurstellende spits Paul Stam, maar bij zijn actie had Stam zich afge- zet op een Van de Nijmegenaren. zodat scheidsrechter Beek in dit geval zijn aan Telstar onmogelijk Inderdaadvan zelfvertrouwen is geen sprake meer. Het trotse Feyen oord, dat enkele maanden geleden nog betrekkelijk gemakkelijk clubs als Djurgarden, Kaiserslautern en Es- panol oprolde in de strijd voor de UEFA-Cup, lijkt niet meer te be staan. Alle spelers lijken met ’n die pe inzinking te worstelen. Iedereen doet wel opvallend zijn best maar van een vloeiende samenwerking is geen sprake meer. Typerend is ook dat Feyenoord pas in de zevende minuut na rust een werkelijk goede en gevaarlijke aanvalsactie liet zien: een op links doorgebroken Theo de Jong trok de bal scherp voor en Nico Jansen schoot ineens rakelings over. Kreuz kwam uit een dieptepass van Schneider nog in een uitstekende schietpositie maar aarzelde te lang. Aan de andere kant moest Rijsbergen een doorgebroken Meijer op de rand van het strafschopgebeid neerleggen om het gevaar te bezweren. Het meest deprimerende voor Feyenoord was nog dat de ploeg zich in de hele wedstrijd niet meer dan vier a vijf redelijke kansen wist te creëren en dat zij er zeker zoveel weggaf. Daar om ook was het gelijkspel voor FC Amsterdam volkomen verdiend. - -•> W*'-' ROTTERDAM De omstreden FC Amsterdam-voorzitter Dé Stoop heeft al menigmaal een gelijkspel van zijn brigade tegen een topclub gehonoreerd met een winstpremie, vooral in een uitwedstrijd. Maar te kenend voor het verval van Feyen oord was dat Stoop onmiddellijk na het ,0-0 gelijkspel in de Rotterdamse Kuip zeer beslist weigerde in te gaan op de suggestie van enkele Amster damse spelers om ook ditmaal met de winstpremie over de brug te komen. Terecht ging de Amsterdamse voor zitter ervan uit dat een gelijkspel tegen een zo armzalig opererend Fey enoord niet voor een extra geldelijk cadeautje in aanmerking kwam. FC Amsterdam-trainer Pim van de Meent deed er nog een schepje bo venop: „Eigenlijk zou ik mijn ploeg in de komende weken een paar straf- trainingen moeten geven omdat ze hier in de Rotterdamse Kuip niet de winst hebben gepakt” lachte TIE gehoude uari 191 aste va Hanepo joedere ieubilaii es, waa abine e i wat ve aangeb geschiet r opgeli een ui voor ee en. irder de AMSTERDAM. Met veel geploeter en gezwoeg heeft Ajax zijn koppositie in de eredivisie zelfs nog verder uitgebreid. Den Haag-trainer Malatinsky mocht zich weliswaar na afloop van de 2-1 neder laag van zijn equipe in De Meer terecht nogal laatdunkend uitlaten over de arm zalige partij voetbal die de Amsterdam mers tén toon spreidden, het feit is dat het elftal van Ivic maar erg weinig punten verspeelt. Vorige week werd de Amsterdamse formatie weliswaar geveld door een bevlieging van PSV en Willy van der Kuylen, maar de realiteit is dat de Amsterdammers sinds september maar één wedstryd in de competitie hebben verloren. Inderdaad beleefde Feyenoord ten a”’■’ouwen van i-uim 18.000 toe- s: vers met het vertoonde spel ee” dieptepunt. Er werd in alle linies deerniswekkend slecht gespeeld en Feyenoord opereerde nog chaotischer en onsamenhangender dan vorige week tegen Eindhoven, toen ook al een punt werd verspeeld. Defensief rammelde het bij de Rotterdammers onthutsend. En als met name Geert Meijer, Leen van der Merkt en André Wetzel in de frontlinie van de FC Amsterdam wat slagvaardiger hadden gereageerd zou Feyenoord voor rust zelfs volkomen verdiend naar een achterstand zijn gespeeld. De Rotterdammers leken meer te vechten tegen zichzelf dan tegen de tegenstander. Vooral de verdediing speelde opvallend verkrampt, angstig om fouten te maken die daardoor juist wel gemaakt werden. Zo tikte Wim Rijsbergen, die vlak voor de interland tegen Engeland volkomen van slag was, de bal een keer precies voor de voeten van Geert Meijer, die vrij voor Treytel kwam maar zelf het schot toch niet aandrufde en de kans verloren liet gaan door een mislukte pass. Een zelfde fout van Rijsbergen gaf Leen van der Merkt vlak voor rust een kans, maar deze Amster dammer kogelde naast. Trainer Pim van de Meent werd er razend van, liep enkele malen zelfs schreeuwend het veld in en moest dan ook enkele waarschuwingen van de grensrechter incasseren. Van de Meent later: „De Feyenoord-verdedi- gers deden het in hun broek van angst. Daardoor maakten ze de vreemdste fouten. Maar onze aanval lers schrokken er kennelijk van. En dan Geert Meijer, die speelt veel te individualistisch. Die wil zich alleen maar waarmaken en zich verbeteren via FC Amsterdam.” ir

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13