Gemeentelijk vervoer wil ook staken INZET: HANDHAVING PRIJSCOMPENSATIE 20 Arrestaties na oplichting Koffie en thee weer duurder Voetbal toch op t.v. „Menten-team” in Lvov is uiterst tevreden SPORTÉF ■I F Het woord is aan Schaatsfans: Nieuw begin Waar wordt er Opklaringen 1 Aantal pagina’s vandaag: Nieuwe CIA-directeur entree-geld terug... vandaag gestaakt? y (Van onze redactie binnenland) Souvenir 9 Kunst 9 Strips 11 13 t/m 19 Sport Maskers (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE BRILJANT AGENDA pagina 4 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR I AUSTIN PARTS TOT -40% FIAT PARTS TOT -50% Aangehouden 4 i;n Wwt Baar i I IJmuider Courant Arabisch spreekwoord: p.jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 ct. Iloofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr H C van der Mije Abonnement bij vooruitbetaling f 13,65 p mnd f 39.35 p kwartaal p post f 52 Stakingen bij vele bedrijven uit (800 Industriebond ADVERTENTIE Beton Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk Nieuws 4, 5 Toerisme 7 Beurs 10 Radio en tv 11 Inkoop Verkoop ben de bonden geen enkel aanknopings punt kunnen vinden om de voor mor gen geplande stakingsacties op te schor ten. De de of Allah beware ons voor een be schaafde boer. Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. Castrol GTX p. Itr. 2.99 Alle auto uitlaten tot -30% Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse omroepmaatschappij CBS heeft gisteravond gemeld, dat president Carter admiraal Stawsfield Turner, bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Zuid- Europa, uitgekozen heeft voor de functie van directeur van de centrale inlichtin gendienst CIA. Pen woordvoerder van het Witte Huis verklaarde, dat Turner een der gegadig den is voor de functie van hoofd van de CIA. Hij wilde zich evenwel over deze zaak niet verder uitlaten. Een woordvoerder van de gemeente Rotterdam zei vanochtend dat er nog niet gezegd is wat er gebeurt als de acties doorgaan. „Overigens zal er ver moedelijk wel niet regelrecht gestaakt worden. Tenslotte gaat het om ambtena ren, dje geen stakingsrecht hebben”. De ABVA die samen met de Ka tholieke Bond van Overheidspersoneel KABO ook nog plannen in de maak heeft voor vervoersstakingen in Utrecht, Groningen en Arnhem zei dat de oproep tot staking inderdaad in strijd is met de wet. „Dit kabinet heeft echter een aantal jaren geleden gezegd te me nen dat ook ambtenaren stakingsrecht moeten hebben. Dan moet het kabinet dat nu maar waarmaken”, aldus ABVA- woordvoerder Jan Dutman. Verwachting van hét KNMI tot dinsdagavond: Bij het Amsterdamse metaalbedrijf Jon ker Ducro in Amsterdam roepen vak bondsbestuurders de aankomende arbei ders per megafoon op, mee te doen aan de staking. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Vanavond vergadert in Amsterdam en Rotterdam het perso neel van de gemeentelijke vervoerbe drijven over „ondersteunende stakings acties”, die morgenochtend vroeg zouden moeten beginnen. De vergadering in Rotterdam zou, al dus een woordvoerder van de Algemene Bond Van Ambtenaren (ABVA), ver moedelijk van vannacht één uur tot vier uur in de ochtend duren. „Om vijf uur moeten de eerste bussen en trams uitrij den. Het kan best zijn dat de mensen na DEN HAAG Vanochtend vroeg zijn op verschillende plaat sen in Nederland en in verschil- In de Franse badplaats Nice zijn alle carnavalsmaskers die president Giscard d’Estaing af beelden qp last van de politie uit de verkoop genomen. Feestarti kelenwinkels moesten het Gis- card-masker uit de etalage ha len. De KNVB is het eens geworden met> de NOS en heeft toestemming gegeven een ruime samenvatting van de woensdag in Londen te spe len voetbalwedstrijd EngelandNederland op televisie uit te zen den. De NOS doet dit in het programma Studio Sport, dat om 22.50 u. begint op Nederland I. De twee mannen hadden in het afge lopen najaar een contract afgesloten voor de levering van staal aan Libië voor een bedrag van ongeveer twee miljoen gulden. Door het vervalsen van documenten zouden ze alvast 1, 2 mil joen hebben geïnd. Leveranties zijn vol gens de politie niet gedaan. Dat kon ook niet, want de twee heren beschikten niet over zo’n voorraad. lende bedrijfstakken stakingen uit gebroken. Dat gebeurde bij werk gevers die niet zijn ingegaan op de eis van de vakbonden tot handha ving van de automatische prijs compensatie. De enkele werkwilli gen sloten zich snel bij de stakers aan. Nederlandse autoriteiten het nodig zou den vinden om getuigen naar Nederland te halen voor het proces-Menten. Hebben de Nederlandse justitionele vertegenwoordigers de indruk dait de affaire-Menten gebruikt of misbruikt wordt voor politieke doeleinden. Het antwoord is unaniem „Neen” Men verwacht aan het eind van de week in Lvov en omgeving klaar te zijn. Voor verder onderzoek reist het justitie-team dan door naar de Poolse hoofdstad Warschau, waar vandaan ook nog een eendaags werkbezoek aan Kra kau zal worden gebracht. van de Stichting Samenwerkende Ha venbedrijven (SHB) opgeroepen tot sta king. Dat zijn ongeveer 800 havenarbei ders, die bij een groot aantal Amster damse bedrijven in dienst zijn. Volgens de Vervoersbonden gaat het om 30 per cent van het totale werknemersbestand in de haven. Volgens de directie van de Scheep vaart Vereniging Noord in Amsterdam wordt het werk in de haven voortgezet ondanks de staking van de werknemers van de samen werkende havenbedrijven SHB. De stakende arbeiders houden van middag in het Amsterdamse gebouw De Hoeksteen (het vroegere Marcanti) een bijeenkomst. Hun stakende Rotterdamse collega’s bij de bedrijven Quick Dispatch (800 werknemers) en het Nederlands Transport Bureau (300 werknemers) ver gaderen vandaag in het Feyenoord-stadi- on. afloop van de vergadering naar huis gaan en de trams en bussen in de remise laten staan”, aldus een ABVA-woord- voerder. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen, maar in de loop van de dag meer opklaringen. Krachtige, aan de kust storm achtige wind, aanvankelijk zuid westelijk, later ruimende naar west tot noordwest en geleidelijk afnemend. Minimum tempera turen omstreeks 5 graden, maxi ma circa 7 graden. Er wordt onder andere gestaakt in de Amsterdamse en Rotterdamse havens en in de metaal- en de bouwsector. In de Amsterdamse haven hebben vakbonds bestuurders en kaderleden met mobilo foons en geluidswagens al het personeel DEN HAAG. Met ingang van aan staande woensdag wordt de koffie 24 cent per 250 gram en de thee 7 cent per 100 gram duurder. Dit heeft de Vereni ging van Koffiebranders en Theepakkers meegedeeld. Tot de verhoging in overleg met het ministerie van Economi sche Zaken is besloten in verband met de prijsontwikkeling van de grond stoffen. AMSTERDAM (ANP) Op verden king van oplichting heeft de Amster damse politie een 44-jarige min uit Amstelveen en een 42-<jarige Zaandam mer gearresteerd. De twee mannen, di recteuren van metaalbedrijven in resp. Amsterdam en Zaandam, zouden bedrij ven in Libië voor zeker 1,2 miljoen gulden hebben opgelicht. Volgens een woordvoerder van de Vervoersfederatie NW-NKV is volledig gehoor gegeven aan de stakingsoproep, zowel in Amsterdam als in Rotterdam. In die laatste plaats zijn vanmorgen vroeg enkele vakbondsbestuurders en kaderleden aangehouden die bezig waren in de havens pamfletten op te plakken. Ze werden, nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, vrijgelaten. Inmiddels overwegen havenwerkgevers of ze een kort geding zullen aanspannen tegen de vervoersbonden die de stakin gen hebben uitgeworpen. Het spoedoverleg in de grafische sec tor tussen de bonden en de werkgevers, dat dit weekeinde is gehouden, is mis lukt. Volgens voorzitter H. van der Werff van de Grafische Bond NVV heb- 4e sportpagina: Sensatie in de tweede klas van de HVB-competitie: Top- ploegen verloren. 5e sportpagina: Geslaagde receptie bij jubi lerende voetbalclub IJmuiden 6e sportpagina: Spannende biljartfinale om libre-titel Kennemerland gewon nen door Bosma. 7e sportpagina: Uitstékend volleybal van da mesteam Allides leverde punten - op. De duizenden Nederlandse schaatssupporters in Davos heb ben dankzij een donatie van twee bedrijven de entreegelden terug gekregen die zij (en ande ren) al hadden betaald voor de wereldkampioenschappen schaat sen die daar dit weekend in het water vielen. De afgelasting van het evenement is even uniek als de overname van het gebeuren door de schaatsclub Thialf die ’t komend weekend de titelstijd voor de heren in Heerenveen or ganiseert. Voor meer informatie over de achtergronden van de gebeurtenissen in de Zwitserse wintersportplaats verwijzen we naar de 3e pagina van onze sportbijlage. Twee jaar geleden heeft het een haartje gescheeld of de politieke partij D’66 was onder het wateroppervlak ver dwenen. Merkwaardig genoeg echter kón D’66 niet verdrinken omdat zij op haar eigen statuten bleef drijven. Die statuten vereisten namelijk tweederde meerder heid vóór opheffing en die meerderheid werd niet gehaald. Nu is de drenkeling weer aan land gespoeld en hij blijkt in blakende ge zondheid te verkeren. Volgens de peilin gen en de getallen van ledenaanwas en sympathiebetuigingen is D’66 aan een nieuwe opmars begonnen met een goed vooruitzicht op succes bij de komende verkiezingen. Twee evenementen hebben D’66 een flinke duw in de rug gegeven: de re- geerakkoord-resolutie van PvdA en PPR en het afstemmen door VVD-senatoren van het socialistisch-liberale aboftusont- werp. Intussen bleef fractieleider Ter- louw in de Tweede Kamer goed zijn woordje doen, bevrijd van de dwang om zijn coalitiegenoten naar de ogen te kijken. Dé laatste maanden heeft D’66, bijna zeker van het feit dat haar rol was uitgespeeld, kunnen zeggen waar het volgens haar op stond. En dat wordt blijkbaar in den lande toch nog wel op prijs gesteld, want men weet kennelijk maar al te goed dat politieke partijen in de aanloop naar verkiezingen nóg sub-, jectiever met de waarheid omspringen dan in de perioden dat zij niet in de zorgen behoeven te zitten over een lid meer of minder. Het congres van D’66 afgelopen week einde was een bijeenkomst van mensen die nieuwe moed gevat hadden en zich vrijelijk konden bezinnen op een geheel nieuwe aanpak. De overmoed van wel eer, toen het Democratisch Appèl de politieke arena binnentrok met het air alsof het alle politieke partijen van links en rechts van de aardbodem zou wegva gen, heeft plaats gemaakt voor echte moed en realiteitszin. Voorzitter Glastra van Loon inspireert nog steeds even weinig als altijd, maar misschien heeft dat een bepaalde charme. Ook in de politiek gaat het spreekwoord „praatjes vullen geen gaatjes” wel eens op, speci aal voor die praatjes waar de vlammen uitslaan maar die geen zoden aan de dijk zetten. Het is de vraag of het voor D’66 in deze situatie nodig en verstandig was zo duidelijk voorkeür voor het CDA uit te galmen, en of Terlouw en de zijnen niet beter hadden gedaan met een puntig, exact programma op de proppen te ko men dat de volstrekte onafhankelijkheid van denken, waarop D’66 zich beroept, sterker zou hebben omlijnd. Voor velen immers lijkt de aantrekkelijkheid van D’66 te liggen in het tegenwicht dat deze partij in een coalitie zowel tegenover links als tegenover rechts zou kunnen bieden, door de individuele persoonlijk heid des mensen boven dogmatische be tutteling en staatsvoogdij hoog te hou den. Maar alle begin, ook een nieuw be gin, is moeilijk. Sombere gezichten van schaats- officials in Davos, waar de wed strijden om het wereldkampioen schap werden afgelast. Vlnr. Hennie Roos, Leen Pfrommer, Henk van Dijk en Jeen van den Berg. Vandaag in onze sportbijlage: le sportpagina: Terugval van Feyenoord te kent zich steeds meer af. Telstar wist tegen NEC met de vele kansen geen raad. 2e sportpagina: Rentree van Piet van den Berg leverde Haarlem (nog) geen goal(s) op. 3e sportpagina: o Zwembond is nog niet „het probleem Brigitha” MAANDAG 7 FEBRUARI 1977 67e jaargang nummer 81 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 2731 07, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. (Van onze speciale verslaggever) LVOV De Nederlandse justitiële delegatie die in de Sovjet Unie het oorlogsverleden van Pieter Menten on derzoekt, is uiterst tevreden over de hulp die zij van plaatselijke autoriteiten krijgt. „Wij krijgen alle medewerking van de piaatselijke autoriteiten en we kunnen direct met de getuigen praten”, zeiden gisteren de Amsterdamse rechter commissaris mr. H. van Duuren en de Officier van Justitie mr. Habermehl, twee van de uit zes leden bestaande justitiële delegatie. In de afgelopen week hebben zij drie personen gehoord over het doen en laten van Men ten in de oorlog: er staan nog vijf getuigenverhoren voor de boeg. Morgen vertrekt de delegatie naar Pod- horoce en Urycz, de plaatsen waar Men ten heel wat mensen zou hebben laten executeren. Heeft u het idee, dat de getuigen een lesje opzeggen? „Als ze dat doen, dan zijn het heel goede acteurs. Met andere woorden: neen, dat idee hebben we niet. Via onze tolk praten we direct met onze getuigen. Daar is wel een vertegenwoordiger van de procureur uit Lvov bij, maar ,die bemoeit zich niet met de gang 4an zaken. De getuigen weten bovendien niet wat wij willen vragen en hun antwoor den komen er spontaan en ongeprepa reerd uit, voor zover wij dit kunnen beoordelen”, aldus beide heren. „Alles klopt bovendien met de vroege re verklaringen, schriftelijke getuigenis sen en verklaringen van derden”, aldus commissaris Peeters. —Is er een kans dat er getuigen naar Nederland komen voor het proces-Men ten? Dat weten we nog niet”, aldus Officier van Justitie Habermehl. „We hebben tot nu toe met drie getuigen gesproken; allen zijn nogal oud en één is bovendien ook nog invalide. Geen van hen toonde groot enthousiasme toen wij hen vroe gen of zij in Nederland eventueel tijdens het proces zouden willen getuigen”, al dus Habermehl. De Russische autoriteiten hebben overigens al eerder verklaard alle assis tentie te zullen verlenen, ingeval de Een aanwinst voor verza melaars van macabere souvenirs in de VS: een t-shirt met naam en executiedatum van de twee voudige moordenaar Gary Gil more. Het hemd is zwart en op de plaats van het' hart staat een wit vierkant met ’n soort schiet- roos. Op de rug staan Gilmores laatste woorden: „Let’s do it”. De man, die het shirt in de handel heeft gebracht, beschouwt het als satire en heeft voor deze gelegenheid de firma „Wan smaak” opgericht. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Voor zover van morgen bekend was, zijn op de vol gende plaatsen stakingen uitgebroken: Amsterdam: Samenwerkende Ha venbedrijven (800 werknemers); Bouw Bijlmergevangenis (450 werk nemers); Uitbreiding Vrije Universi- teit (100 man); Metaalbedrijf Jonker Ducro (250 werknemers). Rotterdam: Quick Dispatch (over slagbedrijf met 800 werknemers); Ne derlandse Transport Bureau (haven bedrijf met 300 werknemers); Bouw kantoorgebouw Coolsingel (100 werk nemers). Utrecht' Woningbouwproject Nieu- wegein (700 man); Metaalbedrijf Houttuin-Pompen (120 werknemers). Groningen: PTT-project van Aanne mer J. P. A. Nelissen (25 werkne mers). Nijmegen: vier woningbouwobjec- ten (125 werknemers). Eindhoven: woningbouwproject (100 werknemers). Almelo: elektro-technische instru mentenfabriek Texas Instruments (100 man) Tiel: jamfabriek De Betuwe (525 man). Oss: metaalbedrijf Thomassen en Drijver-Verblifa (820 werknemers). Delft: Calvé (400 man). Goes: machinefabriek Van der Lin den (1500 man). Apeldoorn: metaalbedrijf Weweler (100 man). Kootstertille: Nederlandse Industrie (95 werknemers). voedingsbonden zullen zich komende dagen gaan beraden acties in de vlees- en tabakin dustrie. Deze acties komen dan in de plaats voor de nu door de rechter voor een periode van 20 dagen verboden ac ties in de zuivelindustrie. De FNZ twijfelt aan de stakingsbe- reidheid.van de werknemers in de zui vel. Het bestuur van de FNZ zal zich in de komende dagen beraden om een voor een hernieuwd gesprek aan de bonden te zenden uitnodiging, een nieuwe inhoud te kunnen geven. De FNZ ziet wel mogelijkheden om tot een gesprek met de bonden te komen, zo werd gezegd. De Raad van Bestuur in Arbeidszaken, het overlegorgaan van alle wergevers- organisaties, zegt bereid te blijven het reëel en zorgvuldig overleg op elk ni veau te voeren over alle punten die van beide kanten op tafel zijn gelegd. GNV-secretaris H. van der Meulen zei te betwijfelen of heropening van het overleg op bedrijfsniveau nog wel zin heeft, omdat de centrale werkgeversor ganisaties blijven vasthouden aan het niet betalen van de volledige, automati sche prijscompensatie. Inmiddels hebben de CNV en de Unie BLHP een woedende brief gezonden naar de metaalwerkge- vers. De bonden voelen zich gegriefd door het feit dat de werkgever hen er van beschuldigen een dictaat op tafel te hebben gelegd voor het betalen van de automatische prijscompensatie, en niet te hebben willen luisteren naar de argu menten daartegen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1