EUROPA A CHTER HET GORDIJN MET WA T GEDULD BEST LEUK 'Alfabetisch pierewaaien Caravantips in ’t kort pl n 7? Hl 3 Diner in Boedapest onder de klanken van zigeunermuziek TOERISTISCHE NOTITIES door Udo J. Buys Polen, brug over de rivier Nogat bij Malbork (Mariën- burg) waar eeuwen geleden de Duitsers hun expansie in O-Pruisen begonnen. ,r ir 0 Met de auto Poesta tan Oost-Duitsland Hongarije j Polen Inventief i - 'i I Hongarije Aardewerkmarkt in Fertöszentmiklós in het westen. si MP De Altmarkt i»< Warschau ademt s zomers een bijna Panjse sfeer s ittu )en Midden-Europa is 78 kilometer lang en gemiddeld 8 kilometer breed. nze it te xdkj plaats voor u gereserveerd in het restaurant, in het theater, voor het ontbijt enz. U kunt als „georgani seerd toerist” in een week meer zien dan een individuele reiziger in een maand, de papierwinkel en formali teiten worden sneller afgehandeld enz. iris, als- ling ade van 3ht- de DE SERIE „Alfabetisch pierewaaien in eigen land” is er een poosje tussenuit geweest Het nieuwe jaar vroeg herbezinning en daaraan begin nen kan tijd vergen, veel tijd. Dat heeft het dan ook gedaan. Maar we gaan door Midsland op Terschelling is de volgende bestemming En met deM is dan gelijk de eerste helft van het alfabet afgerond De laatste maanden hebben nogal wat lezers suggesties gedaan bepaalde plaatsen te bezoeken In sommige gevallen hebben we er dankbaar gebruik van gemaakt. Uw voorstellen blijven welkom op de Redactie Toerisme, Haarlems Dagblad, Postbus 507 Haarlem De plaatsen die vóór Midsland m het alfabet aan de beurt kwamen waren Arcen, Bommeïerwaard, Cadzand, Doesburg, Exmorra, Frederiksoord, Goejanverwelle, Heulekum, Ilpendam, Jeker, Kessel en Langbroek Tot in Midsland Polen. Aflossing wacht bij het monument onbekende soldaat in Warschau. Met uitzondering van de Sovjet unie en Albanië zijn alle Oosteuro- pese landen geschikt om met de auto te bezoeken. De Sowjet-Unie is groter dan een werelddeel, het is vreselijk moeilijk om op eigen hou tje iets te organiseren (taal), vaak zijn er winkels, musea, hotels enz. dicht terwijl men gehoopt had dat ze open waren, of wat vaker voor komt, het restaurant, zo u het al kunt vinden, zit boordevol en u kunt er niet bij, het incasseringsvermo gen moet dan wel buitengewoon groot zijn om dan toch nog een geslaagde vakantie te hebben. De Sowjet-Unie leent zich juist wel erg goed voor georganiseerde reizen. Een gids vertelt u wat er te zien is, het hotelbed ligt gespreid en er is per persoon gaat kosten. Je moet er behalve de 11,50 ook de tijd voor over hebben om een bezoek aan de DDR te brengen, en natuurlijk de DDR is meer dan Oost-Berlijn. Dit „middenstuk” van het vroege re Duitsland is bijna driemaal zo groot als Nederland. Zonder in te gaan op de toeristische beziens waardigheden van steden als Dres den, Naumburg, Meissen en Oost- Berlijn zelf moet worden gesteld dat men in de DDR sterk op zichzelf is aangewezen. Op het Reiseburo der DDR aan de Oostberlijnse Alexanderplatz kan desgewenst (als men het aan de grens nog niet heeft gekregen) een visum worden afgehaald. Men krijgt de informatie waar men om vraagt, maar ook niet meer dan dat. ALS DE HONGAREN het over Alfold hebben bedoelen ze de grote Hongaarse laagvlakte, ten oosten van Boedapest, het deel hiervan dat het land beroemd heeft gemaakt heet Hortobagy, 33 kilometer van Debrecen gelegen. Het is het bekendste deel van de poesta. Tel len in het Hongaars is altijd meege nomen als men weet hoe dat gaat. Van 1 tot en met 10: egy, ketto, harom, négy, ot, hat, hét, nyolc, kilenc, tiz. De munteenheid, de forint is verdeeld in (100) fillers. EEN VAKANTIE naar Oost- Duitsland (DDR) wordt niet erg door de in Oost-Berlijn zetelende regering van dit land gepropageerd. Integendeel, de formaliteiten om in het oostelijk stadsdeel van Berlijn te komen werden van 1 januari af omvangrijken Naast de toch al ver plichte geldwisseltoestanden (Pflichtumtausch) van 6,50 West- marken tegen 6,50 Oostmarken kwam er nog een visum bij, wat 5 centrale plaats in het land in. De afstand Wenen-Boekdapest is 263 kilometer, het Hongaarse traject is precies 200 kilometer. Boedapest ligt schitterend aan de Donau. Van af de 235 meter hoge Gellert-hegy (Gellert-berg) in Boeda heeft u een magnifiek uitzicht op het lage gedeelte Pest. In de vesting op de Gellérthegy is nu een museum en een hotel te vinden. In de oude kazematten branden kaarsen op lange houten tafels, waar de Hon gaarse keuken op zijn best is. Trouwens, overal in Boedapest kan men goed eten, niet zelden onder de klanken van zigeunermu ziek. Boedapest heeft een nog niet zo oude metro, maar er rijden ook trams. Midden in de Donau ligt het Margareteneiland (Margitsziget), helemaal gereserveerd voor wande laars en sportbeoefenaars. Ooste lijk van het centrum van Pest ligt het grote pretpark Varosliget dat niet onder doet voor Tivoli in Kopenhagen. Voordat men dit luna park betreedt komt men langs een aantal indrukwekkende namaak- kastelen. Natuurlijk, Hongarije heeft meer dan Boedapest, het Balaton-meer bijvoorbeeld, niet spectaculair, wel een veilig zwem water. Dit grootste meer van QM TE BEGINNEN met het oponthoud aan de grens: In Oost-Europa wordt men geacht een zeker bedrag per persoon en per dag uit te geven. Naast de visumformaliteiten vraagt het invullen van de papieren die voor de wisseltransacties nodig zijn de nodige tijd. Kennis van ten minste één buitenlandse taal (Duits of Engels) is daarbij een absolute noodzakelijkheid, eenvoudig omdat de teksten in het Nederlands ontbreken. Ook is het aan te raden wat extra ballpoints voor deze aan de Oosteuropes grenzen optredende „rituelen” mee te nemen. Voor volledigheid moet worden vermeld dat geen enkel Oosteuropees land de in- of uitvoer van de eigen muntsoort toestaat. U wisselt dus na de douane gepas seerd te zijn Nederlands geld (of Duitse marken, Amerikaanse dol lars of Zwitserse franken) om tegen Oosteuropese valuta. Hiervoor geldt een officiële „toeristenkoers”, dat wil zeggen de officiële koers plus een zekere toeslag in het voor deel van de bezoeker. Een goede raad: gooi nooit een formulier weg, bij terugkeer kan dat enorm lastig zijn omdat u niet meer kunt aanto nen (bijvoorbeeld) waar u wat gewisseld hebt, hetzelfde geldt voor hotelrekeningen e.d. DE CAMPING die we van tevo ren hadden besproken (in Ückeritz aan de Oostzee, op het eiland Use dom) bleek behoorlijk vol. Hele stukken terrein waren gereserveerd voor jongerengroepen uit het zui den van de DDR. De kampwinkel was redelijk goed voorzien en er was een restaurant in de buurt. In feite moet een bezoek aan de DDR worden beschouwd als de best mogelijke manier om iets van een communistische samenleving te begrijpen, de aspirant-bezoeker moet dan dat uiteraard ook willen anders heeft een bezoek helemaal geen zin. Voor ons was het (korte) verblijf in Oost-Duitsland een soort ontdekkingsreis in een vlakbij gele gen stuk Duitsland. Tot 1973 was het vrijwel niet mogelijk om vrij rond te reizen, dat kan nu wel. Van te voren moet aan de douane (glo baal) de bestemming worden opge geven. Een goede raad, drink in de DDR niet als nog met de auto moet worden gereden. Het alcoholpro- millage van het bloed moet 0,0 zijn. VAN ALLE OOSTEUROPESE landen is de sfeer in Hongarije het minst streng. Misschien komt dat door de goede wijnen die er worden verbouwd en geschonken en hun weerslag hebben op land en volk. Hoe het ook is, de Hongaren (die zichzelf trouwens Magyaren noe men) vormen een buitenbeentje onder Oosteuropese volken. Hun taal is niet van Slavische oorsprong, maar behoort tot de Fins-Oegrische waartoe men het Fins, het Laps, het Estisch en het Mordwiens rekent. Het is verstandig om een taalgidsje mee te nemen, van Hongarije kan rustig worden gezegd dat men er zich maar op heel bescheiden schaal met een vreemde taal kan redden. Wat te zeggen van de plaatsnaam Hodmezovasarhely, dat wordt uitgesproken als Hood- mezeuwaasaarheij. Tien tegen een dat nog geen enkele Hongaar begrijpt wat u bedoelt als u de naam probeert uit te spreken. DE HOOFDSTAD Boedapest neemt letterlijk en figuurlijk een oponthoud optreedt bij gren zen tussen de landen in West- Europa onderling. Wat de DDR, Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Bulgarije, Roeme nië en de Sowjet-Unie aangaat moet inderdaad (indien men per auto reist) worden gere kend op een wachttijd aan de grenzen van minimaal een kwartier en maximaal enkele uren tot een halve dag. GEDULD DUS, vooral geduld, dat kan u redden. Col lega JOCHEM GREVEN maakte diverse reizen „achter het gordijn” en geeft hieronder zijn bevindingen weer. DE AUTOWEGEN in Oost- Duitsland zijn gedeeltelijk nog pre cies zo als we ze uit de jaren vijftig kenden. Op het traject Berlijn- Stettin (nu Szczecin) troffen we kleine keitjes aan, die trouwens heel plezierig reden. De hele sfeer in Oost-Duitsland ademt arbeid en degelijkheid. De aankleding van de steden en dorpen is grauwer, de restaurants zijn kaler dan in de Bondsrepubliek, maar de Oostduit- VREEMD GENOEG is de belang stelling voor Polen minder groot dan voor andere Oosteuropese lan den, misschien komt het doordat dit land geen gemeenschappelijke grens heeft met een Westeuropees land. Toch heeft Polen op toeristi sche gebied veel te bieden: prachti ge oude steden, stranden, bossen en meren, het is er allemaal ruim schoots. Het aardige van Polen is dat hoewel er veel officieel niet mag er toch nog heel wat kan. De Polen hebben een handelsgeest, ze willen graag jeans, schoenen en dat soort zaken kopen, in ruil voor onderdak, wodka of zo maar een leuke avond. Op het eerste gezicht lijkt het een stug volk, maar nadere kennisma king leert dat de aanvankelijke gereserveerdheid maar uit een heel dun laagje bestaat. MISSCHIEN KLINKT het voor gaande allemaal niet zo opwekkend voor toekomstige Oost-Europa- gangers. Het aanlokkelijke van het Oosten zit in het onbekende. De gebeurtenissen vallen vaak anders uit dan men had gedacht, je moet een zekere inventiviteit ontwikke len, een organisatietalent is ook nooit weg. Kortom voor een geslaagde vakantie moet je je inspannen en openstaan voor de mensen die je ontmoet. Het gladde commerciële laagje ontbreekt nu eenmaal vaak, zodat andere nor men gaan gelden dan we gewend zijn. sers zijn precies eender als de West- duitsers: nauwgezet, gründlich, soms vriendelijk, soms snauwerig en heel vaak bereid tot een praatje met een „Hollander.” nog even ter herinnering. Hebt u klachten over een vakantiereis en kunt u met uw reisbureau niet tot een vergelijk komen, neem dan con tact op met de Geschillencommissie Reizen, Postbus 1400 in Den Haag. De procedure is wel aan tijd gebon den, binnen drie maanden na terug keer moet de klacht gedeponeerd zijn. In eerste instantie klagen bij het reisbureau moet binnen één maand gebeuren. De geschillen commissie vraagt een bijdrage van 35, die wordt geretourneerd wan neer de klacht gegrond wordt ver klaard. de meeste toeristische instan ties hebben dat voornemen (soms komt het er ook van), maar het is ditmaal de Streek WV Hart van Brabant die u een weekeinde wil verwennen. Directeur Adri Bonte- bal heeft daartoe een weekendar rangement met een postkoetsrit incluis samengesteld. Het gaat om het weekeinde van 11, 12 en 13 maart, de bestemming is Oisterwijk en het weekeindje uitwaaien kost f 159,50 per persoon. De Streek WV Hart van Bra bant is gevestigd in Tilburg, Spoor- laan 440, telefoon 013-436131. Ze kunnen u daar alles over het arran gement vertellen. de Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC) (Prof. Tulpstraat 2-6 Amsterdam, 020-226045) ont fermt zich dit jaar voor het eerst ook over 8 tot 12 jarigen. Voor die leeftijdscategorie organiseert ze tussen 9 juli en 6 augustus kampwe- ken m.m.v. de manege „Leersumse Plas" en de jeugdherberg „Eikel- kamp” in Eist in Utrecht. .de strijd om toeristen die het niet op skiën voorzien hebben, maar lie ver het wat minder gevaarlijke langlauf beoefenen blijft in volle gang. Ditmaal is het Finland die aan het werven gaat en een langlauf-marathon op papier heeft gezet. De tocht is 260 kilometer lang, maar daar staan dan ook zes dagen voor. Het landarrangement kost 270, maar dan moet u nog wel zorgen dat u er komt. Het Fins Verkeersbureau, Kleine Gartman- plantsoen in Amsterdam, 020- 233059, heeft nadere informatie beschikbaar. EEN JONGE LEZERES, leerlin ge van het Kennemer in Overveen. schreef mij over haar uitstekende ervaringen op een natuurbescher- mingswerkkamp in Drenthe verle den jaar. Behalve de IVN, het Insti tuut voor Natuurbeschermingsedu- catie (Plantage Middenlaan 41 in Amsterdam, 020-228115), via wie zij het had gedaan, zijn er nog tal van andere organisaties die alles over werkkampen weten of zich met spe cifieke jongerenreizen ophouden. Hieronder volgt een opsomming: NBBS (waar behalve studenten ook werkende jongeren terecht kun nen), Botermarkt 14, Haarlem, 023- 316929; NJHC, Prof. Tulpstraat 2-6, Amsterdam, tel. 020-226045; Kibboets Tours, Westersingel 52, Rotterdam, tel. 010-360577; Kibbutz Volunteers-Desk, Joh. Vermeerstraat 22, Amsterdam, tel. 020-797092; Stichting Bouworde Nederland, St. Annastraat 172, Nijmegen, tel. 080-226074; Stichting Internationale Werk kampen, Willemstraat 7, Utrecht, tel. 030-317721 en de NCSV, de Nederlandse Christen Studenten Vereniging, „Woudschoten”, Zeist, 03439-233. Het complete uitgaansleven speelt zich in feite binnen de hotel- muren af. In de staatshotels van Orbis (de reisonderneming van de Poolse staat) is er vrijwel altijd gele genheid tot dansen, waarbij de mogelijkheden tot contact met de plaatselijke bevolking (vooral bui ten Warschau) volop aanwezig zijn. Cafés in de Nederlandse zin van het woord zijn er nauwelijks. Overi gens moet het sterk worden afgera- den in Polen met een borrel op achter het stuur te gaan zitten. Bij controle moet de autorijder abso luut vrij zijn van alcohol en met de Poolse wodka (volgens de Polen van veel betere kwaliteit dan de Russische) valt niet te spotten. DE MOOISTE STEDEN van Polen zijn naast de hoofdstad War schau, Gdansk (het vroegere Dan zig) en Krakau. Volop geheimzin nigheid, romantiek en „Welt schmerz” is te vinden in Mazurië, het vroegere Oost-Pruisen. Het noordelijk gedeelte, inclusief Koningsbergen is Russisch (en totaal voor Nederlanders afgeslo ten), het grootste (zuidelijk) deel werd na 1945 Pools. Hier hebben zich door de eeuwen heen, en met name in de oorlog 1914-1918 en tij dens de Tweede Wereldoorlog de grote veldslagen afgespeeld. Het boek van Aleksander Solzjenitsyn, Augustus T4, speelt in deze con treien, voor iedere historicus is de naam Tannenberg een begrip, Hit ler had in Oost-Pruisen een van zijn hoofd kwartieren (de Rastenburg) gelegen in de buurt van het Poolse Ketrzyn en te bezichtigen. Overi gens is het verstandig om te laten merken dat je geen Duitser bent, want de haat tegen alles wat Duits riekt zit er nog stevig in, wat niet wil zeggen dat de Russen erg populair zijn. VAKANTIE HOUDEN IN OOST-EUROPA lokt - zo leert de praktijk - maar een klein deel van de over de grenzen trekkende Nederlanders aan. Bij velen leeft de angst dat er (ook toeristisch gezien) minder bewegingsvrijheid heerst dan in de landen van West-Europa. Anderen zien op tegen de papierwinkel die een bezoek aan een Oosteuropees land vrijwel altijd met zich meeb rengt, terwijl een derde catego rie de service van veel minder kwaliteit acht dan in de Neder land direct omringende landen. IN AL deze argumenten zit wel iets, maar anderzijds zijn het eigenlijk maar halve waar heden. Laten we met het argu ment „bewegingsvrijheid” beginnen. Met uitzondering van de Sowjet-Unie en Albanië mag men overal in Oost- Europa vrij rondreizen, mits voorzien van een visum en mits men zich ’s avonds meldt in een hotel of op een kampeerplaats. Dan de papierwinkel, zeker, een steekhoudend argument, wat niet wil zeggen dat er geen DE FORMULE VAN de Elsevier- boekjes met 200 tips voor amateur- fotografen en -filmers is kennelijk zo succesvol gebleken dat deze uit geverij haar ook heeft gehanteerd voor een pocket over de caravan. 250 Caravantips is samengesteld door Kees Wijdooge met medewer king van caravandeskundigen als Wil de Kreuk, J. Roos, Jan Smets, H. Vos (die met Theo Kampa ook de foto’s verzorgde) en ir. C. O. Week hout. Globaal gesproken handelt het boekje over de aanschaf, het gebruik en het onderhoud van zowel de toer- als stacaravan. Apart wordt aandacht besteed aan de vouwwagen en de kampeerauto. Voor de beginnende caravanner is de grote hoeveelheid informatie, gepresenteerd in een aantrekkelij ke en overzichtelijke vorm, onmis baar. Maar zelfs de meer ervaren caravanner kan opmerkingen tegenkomen, waarvan hij zegt: Hé, dat wist ik niet Toch doet men er goed aan al deze informatie niet kritiekloos in zich op te nemen. Soms spreken verschillende tips over één onder werp elkaar tegen. Dat is bijvoor beeld het geval met de vuistregel voor het maximum gewicht dat de auto mag trekken. Hiervoor worden drie percentages genoemd: 75,60 en 50 Voor een caravan is het goed om 1 het middelste getal, dat van de i ANWB, aan te houden. Het laagste i percentage wordt bij de vouwwa- gens genoemd. Dat lijkt ons inder- I daad veiliger, want hoewel elders in het boekje wordt verteld dat een vouwwagen zich zo gemakkelijk laat trekken, heeft het benaderen of overschrijden van een kritische gewichtsgrens veel eerder slingeren tot gevolg dan bij een caravan. Maar m het algemeen is 250 Cara- vantips een boekje dat voor de bezitter of huurder van een caravan 1 van groot nut kan zijn en hem voor j veel narigheid kan behoeden. EEN ANDERE GOEDE raad: laat u niet overhalen tegen een voordelige koers Oosteuropees geld te kopen van (zwart) handelaars. De risico’s hierbij zijn: U wordt gesnapt en wordt de grens overgezet. De „handelaar” laat u erin lopen en meldt de transactie aan de politie. -U krijgt al jaren verlopen bank biljetten in de vingers gedrukt. Wat de „service” aangaat. Strikt genomen is de bediening in hotels kwalitatief minder dan in West- Europa. Onze ervaring is dat het het heel goed en heel slecht kunt treffen (en alles wat er tussen zit), terwijl je in West-Europa gauwer geneigd bent te zeggen „alle waar naar zijn geld”. Met andere woorden de servi ce in het Westen is gekoppeld aan (bijvoorbeeld) het personeelsbe stand. De service in Oost-Europa hangt van allerlei factoren af, ont breekt soms geheel of is zonder enige aanwijsbare oorzaak juist erg goed. In West- en Oost-Europa geldt: met geld is veel te koop, een fooi, op een tactisch en juist moment gegeven, doet vaak won deren. M

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7