Vandaag uitbreiding in verschillende sectoren In december in Amsterdam Saoedi-Arabië MILDERE FISCALE REGELING VOOR INVALIDEN NODIG en VAE: geen duurdere olie Gesprek horeca- cao zit vast Termijnmarkt voor vlees in Nederland geen inflatie Maatregel tegen dumping Japanse kogellagers Weer lening in gezondheidszorg „Japan uit op botsing in scheepsbouw KL tel W'l s g|' M i EUROPESE INDUSTRIËLEN: Nederlandse Vereniging voor Revalidatie: Industrieproduktie weinig gestegen Nog enger je Il UB 10 DINSDAG FEBRUARI 19 7 7 8 ECONOMIE 11 1 I N (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG. Bijna 8000 man in drie bedrijfstakken hebben gisteren het werk neergelegd. Deze stakingen zijn de eerste in een reeks door de vakbonden voorbereide acties. De bonden willen zo hun eis voor behoud van de volledige automatische prijscompensatie kracht bij zetten. In de Rotterdamse en Amsterdamse havens werden drie bedrijven met in totaal 1900 werknemers platgelegd. In de industriesector staakten 4000 man bij acht bedrijven, en 32 objecten met 1800 werknemers in de bouwsector kwamen stil te liggen, aldus de vakbonden. De werkgevers bestrijden deze cijfers. Zij komen op een totaal aantal stakers van 3000. rothmansopp - Bonden tevreden over stakingen 3ed (ADVERTENTIE) 25 BOX FIRST IN EUROPE 1 de beste tabak voor geld te koop net Tel. De obligaties zullen, aldus het syndi caat, a pari worden afgelost in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 15 maart 1978. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is uitslui tend toegestaan op 15 maart van de jaren 1987 tot en met 1991 tegen 103 pet en daarna tegen 102 pet. De lening is overgenomen door een syn dicaat onder leiding van de AMRO-bank, dat voorts bestaat uit Bank Morgan Labouchère en Bank Mees en Hope. Het inflatiepercentage over de maand december, met tussen haakjes het gemid delde voor 1976, bedroeg voor Nederland 0,0 (8,8) en voor België 0,5 (9,4). Voor andere landen bedroegen de percentages Canada 0,3 (7,5), Verenigde Staten 0,3 (5,8), Japan 1,1 (9,2), Frankrijk 0,3 (9,6), West-Duitsland 0,5 (4,5), Groot-Brittannië 1,3 (16,5), Oostenrijk 0.5 (7,3), Denemarken 0,3 (9,0), Finland 0,3 (14,4), Noorwegen 0,3 (9,1), Portugal 4,9 (19,3), Spanje 1 (17,6), Zwitserland 0,2 (1,7). De bonden zijn over de eerste stakings dag goed te spreken. „We zijn tevreden. Onze verwachtingen over de stakingsbe- reidheid van de leden is uitgekomen'’, aldus Herman Bode van de FNV. En Leo Ester van de Industriebond CNV: „Het is volgens verwachting gelopen. Overal waar wij tot staking hebben uitgeroepen is het werk plat gegaan.” De stortingsdatum is 15 maart. Officiële notering van de obligaties op de Amster damse Effectenbeurs zal worden aange vraagd. Niet gestaakt werd er in de zuivel. De bonden hadden in deze sector voor maan dag ook een groot aantal acties voorbe- De Saoedische minister van olie, sjeik Jamani, is van mening dat de overwegin gen die hebben geleid tot een prijsverho ging van maar vijf percent op 1 januari nog steeds gelden. Saoedi-Arabië en de VAE vrezen dat een grotere prijsverho ging tot ernstige economische problemen in de olieverbruikende landen kan leiden waarvan de olieproducerende landen de nadelen zullen ondervinden. Op de eerste stakingsdatum meldden veel werknemers van bedrijven, waar het werk zou worden neergelegd, zich ziek. Van de 80 werknemers bij Alleweiler Houttuin Pompen lieten er 20 weten zich ziek te voelen. Stakingsleiders geloven dat er onder deze zieken mensen zijn die zich door hun ziekmelding willen onttrekken aan de keus tussen staken of niet staken. Boven dien zouden sommigen er mee willen De vereniging vraagt de staatssecreta ris onder meer te bevorderen: dat onder hulp- en kunstmiddelen ook worden begrepen voorzieningen aan en aanpas singen van de leefomgeving als recht streeks gevolg van ziekte en invaliditeit, dat de drempelbedragen in het voordeel van de invaliden worden gewijzigd en dat ook de kosten van paranormale genees wijzen tot de buitengewone lasten worden gerekend. De horeca-cao loopt van 1 april tot 1 april, maar omdat er nu vanwege de loonmaatregel-1976 geen cao is, moesten er ook nog afspraken worden gemaakt voor de eerste drie maanden van dit jaar. De werkgevers boden 2,5 percent per 1 januari, maar ze wilden geen prijscom pensatie geven. Ook voor de rest van dit jaar wilden ze volgens De Nooijer op dit punt geen toezeggingen doen. De vereniging vraagt zich af, of het parlement zich destijds de consequenties van de in de memorie van toelichting uitgesproken gedachtengang van de rege ring volledig heeft gerealiseerd en of het zijn goedkeuring aan de nieuwe regeling zou hebben gegeven als het de ontwikke lingen in deze had kunnen voorzien. De vereniging twijfelt daar ernstig aan, omdat er vanuit de Kamer al vragen zijn gesteld over deze ontwikkelingen. Verder zijn er van de kant van de wetenschap ernstige bezwaren geuit tegen de bedoelde beperkingen van de ziektekostenregeling. De bonden gaan zich met hun leden beraden over de situatie. Ze hebben al wel besloten, zich terug te trekken uit overleg situaties waarin ze met de werkgevers aan tafel zitten, zoals het bedrijfschap voor het horecabedrijf. bereiken, dat zij een hogere uitkering krij gen dan de 50 gulden die de bonden aan leden-stakers per dag geven, en ,de 33 gulden die een niet-lid krijgt (als hij zich tenminste tijdens de staking als lid aan meldt). In een aantal bedrijven zijn inmiddels de besprekingen met de vakbonden her vat. Gisteravond werd bij Philips in Eind hoven over een nieuwe cao vergaderd. Ook bij de chemische fabriek ICI in Rozenburg zijn volgens de vakbonden de onderhandelingen heropend, op uitnodi ging van het bedrijf. Het is nog niet bekend of de voor dinsdag geplande sta king in dit bedrijf doorgaat. Uit een onderzoek waarmee de Europe se Commissie in november van het vorig jaar is begonnen, is gebleken dat de Japanse exporteurs van kogellagers zich schuldig maken aan dumping op de Euro pese markt. Met dumping wordt bedoeld aanbod tegen prijzen die de produktiekos- ten in het land van herkomst niet goedma ken. De commissie heeft vastgesteld dat de Japanse exporteurs in sommige geval len dertig percent onder de Europese prij zen gingen. De details van het voorstel zijn nog niet bekend, maar in grote trekken komt het hierop neer dat Japan bereid is zijn aan deel in de markt in te krimpen tot de omvang die het in een bepaald basisjaar had. Vermoedelijk wordt dat 1975, toen Japan de helft van alle bestellingen van nieuwe schepen in de wacht wist te slepen. De andere helft van de orders wil het dan eerlijk verdeeld zien over werven in Euro pa en in landen van de derde wereld. wenst de EEG geen rekening te houden omdat ze geen lid van de OESO zijn. De derde wereld zal in 1980 naar schatting vier miljoen bruto ton produceren van een wereldproduktie van twaalf a dertien mil joen bruto ton. Japan is van plan de controle op de omvang van zijn scheepsbouw uit te oefe nen op basis van nieuwe officiële mini mumprijzen voor diverse soorten sche pen. Het wil daarmee tevens een eind maken aan de klachten dat het schepen op de wereldmarkt aanbiedt voor onrealis tisch lage prijzen. Volgens een functionaris van de EEG zou de gemeenschap eerst wel eens pre cies willen weten hoe dat prijsmechanis me zal werken. „Op het ogenblik begrijpt nog niemand er iets van”, merkte hij op. Japan heeft zich bereid verklaard het toezicht op de produktie uit te breiden tot schepen van minder dan 2500 bruto ton. Tot nu toe heeft het dat steeds geweigerd. Werven in Hamburg hebben er over geklaagd dat ze juisdt orders voor kleine schepen van Westduitse rederijen hebben verloren aan werven in Japan. van 23- Het gemiddelde inflatiepercentage in de industrielanden voor 1976 kwam op 8,5 percent, een grote verbetering in vergelij king met 1975. De vereniging constateert, dat de recht spraak de in 1970 ingevoerde enge begren zing van wat als uitgaven ter zake van ziekte en invaliditeit in aanmerking mag worden genomen voor de buitengewone lastenregeling nog enger heeft gemaakt. reid, maar de president van de Utrechtse rechtbank, prof mr. V. J. A. van Dijk, stak afgelopen vrijdag een spaak in het wiel. laar zka- )23- >lei- tro- be- iag - vrij, ds- >er iing ke- >rd. /an »fo- ijk) on- oor g te an in 258 ■oor <O- DH- -18, '27. t. ving en van a.w. r de lon- 2 in te Tel >22- EG- •0,-. ige- nr. n 1 he, net ;ie- X» Ein- 35. jis- ka- ne- oor /Vel Pr. alij- =in- 35, UTRECHT (ANP). De onderhande lingen over de cao in het horecabedrijf (50.000 werknemers) zijn gisteren vastge lopen. zo heeft bestuurder P. de Nooijer van de voedingsbond CNV meegedeeld. De Vereniging Nederlandse Vleesware nindustrie heeft inmiddels ook een kort geding aangespannen. Ook daarin zal prof. Van Dijk degene zijn die een uit spraak moet doen. De havenwerkgevers overwegen eveneens een kort geding, in dit geval tegen de vervoersbonden die de stakingen in de haven hebben uitgeroe pen. Hierover is al intensief vergaderd. Volgens een woordvoerder van de Scheepvaartvereniging Zuid zou vandaag een beslissing worden genomen. Boersma (Sociale Zaken) heeft gisteren voor de radio nog eens laten weten, dat hij er niet over denkt op korte termijn in te grijpen. De VVD’er Rietkerk wil nog deze week de minister interpelleren over de situatié op het loonfront. Hij wil meer weten over de mogelijkheden voor de regering de impasse tussen werkgevers en werknemers te doorbreken. Daarbij denkt hij onder meer aan een initiatief tot belastingverlaging. Al-Thani, minister van olie van Qatar en voorzitter van de OPEC zou tijdens het afgelopen weekeinde in Riad hebben geprobeerd de regering van Saoedi- Arabië over te halen met zijn compromis voorstel in te stemmen. Saoedi-Arabië en de VAE verhoogden hun prijzen op 1 januari met vijf percent. De andere elf OPEC-leden besloten tot een verhoging van vijftien percent in twee fasen, tien percent per 1 januari en vijf percent per 1 juli. DEN HAAG. (ANP)— De industriële produktie is volgens de voorlopige index cijfers van het CBS in december iets min der dan één percent gestegen tegenover november. Zij lag bijna drie percent boven het produktieniveau van december van het vorig jaar. Het hoeveelheidsindex- cijfer voor december bedraagt 117 tegen 116 voor november en 114 voor december 1975. naar beperking tot de verstrékkingspak- ketten krachtens de ziekenfondswet en de algemene wet bijzondere ziektekosten. Deze nadere omschrijving is belangrijker gebleken dan ten tijde van de parlemen taire behandeling werd vermoed, doordat de administratieve rechter zeer vaak aan de memorie van toelichting memoreert. Bij de toetsing gaat hij na of de betrokken uitgaven tot de verstrekkingspakketten behoren. Allerlei geneesmiddelen en behandelingswijzen (bijvoorbeeld behan deling door een magnetiseur) komen door de uitspraken van de rechter niet meer voor aftrek in aanmerking en dat geldt ook voor diverse hulp- en kunstmiddelen. Een bekend geval is dat van de traplift, die aangebracht was voor een lijdster aan ernstige gewrichtsziekte. Over dit geval zijn destijds vragen in de Tweede Kamer gesteld door Drees. De Voedingsbonden FNV en de Indus triebond NKV gaan bij het gerechtshof in Amsterdam tegen dit stakingsverbod in beroep, zo hebben zij gisteren aangekon- digd. Zij vinden dat de rechter op een ongewenste en onjuiste manier op de stoel van de onderhandelende partijen is gaan zitten. „Prof. Van Dijk is ten onrechte voorbijgegaan aan de maandenlange onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid. Bovendien negeert hij de keihar de weigering van de werkgevers in het bedrijfstakoverleg”, aldus de bonden. De uitspraak van het gerechtshof wordt niet voor half maart verwacht. PARIJS. (UPI)Het gisteren gepubli ceerde maandelijkse inflatierapport van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) zegt dat de laatste zes maanden van het vorige jaar een lichte verbetering hebben laten zien in de niet-communistische industrielanden. Nederland kende in december geen inflatie. Het beste cijfer voor 1976 werd gescoord door Zwitserland met 1,7 per cent. Ijsland daarentegen kende een inflatie van 33 percent. BRUSSEL. (Reuter)De Europese commissie heeft besloten de invoer van Japanse kogellagers in de Europese Gemeenschap te belasten met een anti- dumpingheffing van twintig percent, zo is gisteren in Brussel bekendgemaakt. Het normale invoerrecht op kogellagers die uit landen buiten de gemeenschap worden betrokken, negen percent, blijft van kracht. Het extra invoerrecht geldt voor lopig voor drie maanden. Er is een criterium (de begrenzing tot de verstrekkingspakketten) ontstaan, dat niet uit de wettekst voortvloeit. PARIJS. (Reuter)Japan is uit op een regelrechte confrontatie met de scheeps- bouwlanden in Europa. Deze indruk heeft men in Europese scheepsbouwkrin- gen van het voorstel inzake de verdeling van de wereldmarkt voor nieuwe sche pen dat Japan vandaag zou voorleggen aan de werkgroep voor scheepsbouw van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs. AMSTERDAM. (ANP)— Tot en met 16 februari zal de inschrijving openstaan op een 9 percent 20-jarige obligatielening 1977 van 10 mln ten laste van Stichting de Stolpe in Hilversum. De uitgiftekoers is vastgesteld op 100 percent. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse Vereniging voor Revalidatie, landelijk overkoepelend samenwerkingsorgaan op het terrein van de revalidatie en de gehandicaptenzorg, heeft staatssecreta ris Van Rooijen van Financiën per brief gevraagd ten behoeve van de invaliden verbetering te brengen in de fiscale rege ling voor ziektekostenaftrek. De bestaan de regeling werkt in het nadeel van de gehandicapten door de uitspraken van de rechter, die de aftrekbaarheid van ziekte kosten als buitengewone lasten nauw begrenst op grond van een opmerking van de staatssecretaris in de memorie van toelichting bij een wet van 24 decem ber 1970. Deze wet hield een ingrijpende verande ring in van de aftrekregeling: het drem pelbedrag en het grenspercentage werden toen aanzienlijk verhoogd, wat betekende, dat er aanmerkelijk minder mocht wor den afgetrokken. Nog ingrijpender was de opneming in de wet van begrenzing van de aftrekmogelijkheid tot een beperkte groep van uitgaven, waarbij in de memo rie van toelichting werd gezegd dat om te komen tot een bevredigende afbakening de gedachten van de regering uitgingen Uitgeverij en handelsmaatschappij Keesing Systemen BV in Utrecht heeft inmiddels met de grafische bonden een cao afgesloten. Het bedrijf (90 werkne mers) heeft zich volgens de bonden bereid getoond de automatische prijs compensatie te betalen. Volgens de bouw- en houtbonden zou ook het coöperatieve bouwbedrijf Moes in Zwolle over de brug zijn gekomen en een volledige vergoeding voor de gestegen prijzen hebben toegezegd. De werkgevers organisatie waarbij Moes is aangesloten, het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, heeft bij monde van voorzitter S. J. van Eijkelenburg laten weten, dat daarvan geen sprake is. In de Tweede Kamer hebben de uitge broken stakingen alle aandacht. Minister BEIROET-KOEWEIT (DPA). Saoedie-Arabic en de Verenigde Arabi sche Emiraten (VAE) zijn niet bereid hun prijzen van ruwe olie nogmaals met vijf percent te verhogen als de elf andere leden van de Organisatie van Olie Expor terende Landen (OPEC) afzien van hun voornemen de prijzen op 1 juli met vijf procent te verhogen, zo melden de kran ten in Beiroet en Koeweit. Volgens een woordvoerder van de Stichting Vee- en Vleestermijnmarkt wordt met deze markt begonnen, nadat een commissie van onderzoek had gecon stateerd dat er belangrijke prijsfluctua ties in Nederland bestaan voor varkens vlees.. Deze prijsfluctuaties zijn dermate interessant dat het voor vele partijen, die normaal op een termijnmarkt actief zijn, een aantrekkelijke bezigheid kan zijn, aldus de woordvoerder. Hij merkte voorts op dat eenzelfde markt in Chicago met succes werkt. AMSTERDAM. (ANP)— Naast de bestaande aardappel- en eiertermijn- markten krijgt Amsterdam er met ingang van 8 maart een varkensvleestermijn- markt bij. Deze nieuwe termijnmarkt is opgericht door de Stichting Vee- en Vleestermijnmarkt in Rotterdam en de NV Nederlandse Liquidatiekas in Amsterdam, onderdeel van Bank Mees en Hope. In Europese scheepsbouwkringen wordt dit voorstel volkomen onaanvaard baar genoemd. Het zou betekenen dat de werven in Europa in 1980 maar één a twee miljoen bruto ton zouden kunnen bouwen aangezien de scheepsbouwlanden in de derde wereld hun produktie de komende jaren vermoedelijk sterk zullen vergroten. De Europese Gemeenschap houdt zich nog steeds aan haar eigen plan (dat Japan al heeft afgewezen) om de markt gelijke lijk te verdelen tussen Japan en de tien landen die bij de organisatie van Westeu- ropese scheepsbouwers zijn aangesloten. De Gemeenschap wil dat voor elke ton die in Japan wordt besteld ook een order van een ton naar een Europese werf gaat. Met de scheepsbouwlanden in de derde wereld, zoals Zuid-Korea en Brazilië. Sl'B 0F PAU MALL LON

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11