Parkeren onder snelweg Nederlanders bellen veel over de grens meer in open lucht bij Dodewaard en dan dit noq Geen opslag radioactief afval Kunstzinnige vorming VWO niet uitgebreid (het weer J I VU stopt met MO- Duits opleiding MINISTER VAN KEMENADE: een miljoen gulden aan prijzen Antwoord ministers na vragen Tweede Kamer Twee arrestaties inzake roofoverval pompstation Rhittem DINSDAG 8 FEBRUARI 2 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND Veroordeeld Medica ’77 vol *2 Overleden Buiten staan Dorp ontdekt Kostbaar tapijt Geneeskundige hulp Gemeenschapsbusjes u o o Vandaag is de eerste parkeer garage gelegen onder een Rijks weg in gebruik genomen. Het is een garage onder de nog in aan leg zijnde Rijksweg 10 - Ringweg rond Amsterdam. De capaciteit is voldoende voor zo’n vierhon derd auto’s. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Herhaling van opslag van radioactief afval in de open lucht bij de kerncentrale Dodewaard zal worden voorkomen. De behandeling van het radioactief afval zal geheel in het afvalge- Zonne-energie CIA in Spanje Trujillo Parlementaire geschiedenis bouw van de centrale geschieden. Dit hebben de ministers Lubbers van Economische Zaken, Vorrink van Milieuhygiëne en Boersma van Sociale Zaken geantwoord op vragen van een aantal Tweede- Kamerleden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim Illllllllllllll (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. Officier van Justitie, mr. G. J. van Epenhuy sen, heeft tegen amateur- archeoloog Tjerk Vermaning uit Assen wegens oplichting een gevangenisstraf geëist van vier maanden met aftrek van voorar rest. De officier achtte oplichting bewezen, maar had geen behoefte aan een lange gevangenisstraf voor Vermaning. „De verdachte is door deze rechtszaak al gestraft”. .2 5 F Vier maanden geëist tegen Tjerk Vermaning De officier sprak van een laaghartige (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Aanhoudend wisselvallig VVEERRAPPORTEN 9 I 1 1 Bij deze overval werd een 63-jarige pompbediende uit Arnemuiden in zijn been geschoten, waarbij hij een slagader lijke bloeding opliep. De man bleef in leven, dankzij ingrijpen van twee voorbij gangers, die de man badend in zijn bloed aantroffen. De daders namen bij deze overval 1.500,- mee. 0 8 Minister Van Kemenade vroeg zich af of de uitspraak over het ontbreken van een aansluiting wel voldoende in over eenstemming is met de ontwikkeling die juist de laatste jaren, vanaf 1973, gaande is bij de scholengemeenschappen in Den Haag en in Rotterdam. Het behandelen van de vergunnings aanvraag om de opslagvoorziening te veranderen, mocht doorgaan omdat de Raad van State een verzoek tot schor sing daarvan heeft afgewezen. Dat de gevraagde schorsing van de kant van omwonenden te laat zou zijn binnenge komen, berustte op een foutieve date ring, zo erkennen de ministers. Voordat de vergunning werd gegeven, zijn de bezwaren in deze brief echter volledig bestudeerd. afval zal ontvangen lager zal zijn dan onder de huidige omstandigheden het geval is. Bij de behandeling van het beroep- (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De Vrije Universiteit in Amsterdam stopt in augustus met de M.O.-opleiding Duits in verband met het afnemende aantal studenten (afgelo-pen jaar schreven slechts negen studenten in), dat wordt veroorzaakt door de toene mende belangstelling voor de lerarenop leiding van het Instituut Vrije Leergan gen Vrije Universiteit. Mede door het toenemend aantal stu denten aan de lerarenopleiding heeft de opheffing van de middelbaar- onderwijs opleiding geen consequenties voor het personeel. M.O.-Duits opleidingen aan de Rijksuniversiteit in Groningen en aan de Universiteit van Amsterdam werden al eerder opgeheven. Voor nog aanwezige M.O-studenten bestaat er gelegenheid de begonnen opleiding te voltooien. De grondlegger in Nederland van de ‘Manuele-therapie, G. van der Bijl is gister middag in Zeist op 68-jarige leeftijd over leden. Van der Bijl was oprichter en direc teur van de in 1967 opgerichte school voor Manuele therapie in Utrecht. Van der Bijl heeft zich ruim 40 jaar bezig gehouden met de ontwikkeling van' de Manuele the rapie. Sportduikers hebben op de bodem van het Bracciano-meer, dertig kilometer ten noorden van Rome, een prehistorisch dorp ontdekt dat zeker 3500 jaar oud moet zijn. Het dorp ligt op 100 meter van de oevers van het meer, op ongeveer twaalf meter diepte. De Romeinse dienst voor oudheden zei dat het dorp een van de rijkste prehistorische, ontdekkingen van de laatste jaren is. Een Perzisch tapijt van ongeveer 125 jaar oud heeft op een veiling in New York een recordprijs van 200.000 dollar (onge veer een half miljoen gulden) opgebracht. Handelaars uit zes landen boden op de veiling van Sotheby-Parke tegen elkaar op, totdat een Londense firma aan het langste eind trok. Een hof van beroep in Athene heeft gisteren de gezagvoerder van de veerboot Eleanna en diens eerste stuurman veroor deeld wegens dood door schuld in ver band met de brand aan boord van dit schip ki augustus 1971, waarbij 25 mensen om het leven kwamen. De gezagvoerder werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 21 maanden en 20 dagen, de stuurman tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 11 maanden en 15 dagen. De internationale tentoonstelling voor ziekenhuizen en instellingen „Medica ’77”, die van 3 tot en met 7 mei in de Jaarbeurs hallen in Utrecht wordt gehouden, is vol geboekt. Er is 18.000 vierkante meter standruimte verhuurd. Op de komende Medica wordt veel aandacht besteed aan de revalidatie. Staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid heeft de Tweede Kamer toege zegd te bevorderen dat alle in het grensge bied wonende verzekerden en hun gezins leden voor zoveel nodig ook geneeskundi ge hulp kunnen inroepen in het Belgische grensgebied. In antwoord op vragen van uit de Kamer zegt de staatssecretaris dat de betrokken ziekenfondsen in Zeeuwsch- Vlaanderen in principe bereid zijn tot een ruimer beleid. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat wil in enkele gebieden waar onvoldoende vraag is naar openbaar ver voer, een proef nemen met zogenoemde gemeenschapsbusjes. Dit zijn kleine bus jes die maximaal acht personen kunnen vervoeren. Het rijk zal de voertuigen beschikbaar stellen. De bewindsman wil. in overleg met de gemeentelijke overhe den in het streekvervoer, voor deze proef neming drie gebieden in ons land uitzoe ken. Zo’n proefgebied zal een aantal woonkernen moeten hebben met duizend a tweeduizend inwoners. 1 1 i 1 Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum temperatuur: omstreeks 4 graden. Maximum temperatuur; omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal'. 40 percent 9 3 5 4 4 3 0.4 13 0 0 5 0 3 7 0 2 0.1 8 0 0.4 0 0 0 1 0 0.1 1 4 1 0 Te winnen In do National» Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fond» Boter Leven Amsterdam de Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth.Rtd. Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel-Aviv Tunis regenbui zw. bew. zw. bew regenbui regenbui geheel bew. regenbui regenbui zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. regen zw. bew. licht bew regen zwaar bew. sneeuw half bew. zwaar bew. mist half bew. regen mist onbew. mist regen licht bew. geh. bew regen zw. bew. onbew. sneeuw zwbew. zwbew. geh. bew. zw. bew. half bew. regen zw bew 15 20 16 12 14 ■4 12 16 15 1 7 13 18 10 9 10 8 10 10 9 5 17 -7 8 15 9 10 13 -7 9 6 11 11 GJksb WiIgenIaan 68, Zwanenburg-tel. (02907) 3541 Over de opslag in de open lucht werd reeds in 1975 besloten de vaten buiten te laten staan om te vermijden dat het personeel van de centrale onnodig twee maal een extra stralingsdosis zou oplo pen door de vaten eerst weer in het opslaggebouw terug te brengen en ver vólgens voor sortering en opladen weer VLISSINGEN (ANP). De politie van Vlissingen heeft gistermiddag in samen werking met de Middelburgse politie twee jongens gearresteerd, die bekend hebben vrijdagavond een roofoverval te hebben gepleegd op een benzinepompsta- tion in Rhittem (gemeente Vlissingen). Vooruitzichten voor donderdag Het grote probleem bij het onderwijs is altijd de kloof tussen opleidingen en arbeidsmarkt geweest. Zowel met het oog op de resultaten van de nieuwe ontwikke lingen in Den Haag en Rotterdam als met het oog op door de regering aangekaarte behoefte aan onderzoek vanuit het sociaal cultureel planbureau is hier sprake van een premature uitspraak, aldus de minis ter. De school in Den Haag, die in 1973/74 gestart is gaat nu haar eerste eindexamen kandidaten afleveren, die al contracten hebben afgesloten en contact hebben gehad met gezelschappen. Ten tweede vindt ook de regering dat nader onder zoek, mede gelet op de nieuwe opleidin gen, moet worden gedaan naar de aanslui ting van het onderwijs op de arbeids markt. Op die gronden kan moeilijk nu al een uitspraak worden gedaan over het aantal opleidingen, zo vond hij. Uit het gelijktijdig uitgekomen statisti sche PTT-jaarboek 1976 van de centrale afdeling statistiek en bedrijfseconometrie (S en B) blijkt tevens met welke landen in 1975 de meeste telefonische contacten zijn opgebouwd. Er is toen gemiddeld vier maal met een Nederlands toestel een gesprek gevoerd met West-Duitsland, tweemaal met België en meer dan één maal met Engeland. Van de overige drie buitenlandse telefoongesprekken was 18 pet met Frankrijk, 10 pet met Zwitser land, meer dan 6 pet met een Italiaanse abonnee en eveneens ruim 6 pet met een abonnee buiten Europa. In tegenstelling tot een suggestie van het Tweede-Kamerlid De Boer (ARP) is de minister tegenstander van de instelling van een directie kunstzinnige ontwikke ling bij het onderwijs en wetenschappen. Dit zou betekenen dat het uit de directe kunstzinnige vorming wordt gehaald. Dan zou het als vak apart beschouwd worden dat los zou staan van allerlei andere leerstof- en ontwikkelingsgebieden. De socialist Voogd drong er desondanks bij de regering op aan toch iets meer aan de kunstzinnige vorming bij deze tak van onderwijs te doen. bovendien zelf de (beschuldigingen niet voldoende had weerlegt;, vond de officier dat vast was komen te staan dat verdachte jarenlang met valse stenen heeft gewerkt „Vermaning was de enige belangheb bende. Het ging hem om de financiën, maar ook om de eer. Hij ging altijd alleen zoeken, was hoogstens vergezeld van zijn vrouw. Hij had dus gelegenheid vind plaatsen te scheppen. Hij heeft zelfs een vindplaats ’s nachts bewaakt. Waar schijnlijk heeft hij toen een steen in de grond gestopt. Hij is en blijft de dader. De bedreiging aan het adres van de provin cie. „Vermaning dreigde met moord en doodslag. Hij wilde landbouwgif strooi en op de vindplaatsen. Hij moet nog steeds vindplaatsen bekendmaken, maar dat zal wel niet meer gebeuren”. De officier eiste behalve een straf ver beurdverklaring van Vermanings stenen. Raadsman mr. G. M. Doornbos vond op grond van het snel veranderen van inzich ten in de archeologische wereld het onver antwoord óm met de aan twijfel onderhe vige kennis te beweren dat iets niet echt is. „Elke vondst kan eer theorie bevestigen, maar elke vondst kan ook aanleiding zijn tot een ander inzicht te komen” Stapert’s rapport werd door de raads man als onvoldoende bewijs aangemerkt. „Stapert heeft de zin voor zelfkritiek ver loren. Hij is in zijn fanatisme te ver gegaan. Zo ver, dat het wetenschappelijk niet te verantwoorden is. Hij spreekt van onmogelijkheden. Zolang er nog maar één IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Weer in binnen- en buitenland 7 6 5 5 7 4 7 5 6 1 7 4 5 7 6 7 10 -8 -4 4 -2 5 6 4 9 4 8 6 -7 10 11 2 0 3 8 12 3 17. 12 7 0 DEN HAAG. (ANP)Het ligt niet in de bedoeling het aantal uren kunstzinnige vorming bij het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (VWO) uit te breiden. Wel is er het voornemen de kunstzinnige vorming als eindexamenvak mogelijk te maken. Dit heeft minister Van Kemenade gisteravond meegedeeld in een openbare commis sievergadering over de kunstnota van de regering. schrift is van de kant der regering gesteld dat de algemene opzet is de afval in het gebouw op te slaan, maar dat opslag in de open lucht niet wordt uitge sloten. In elk geval zijn de ruimtelijke omstandigheden bij het huidige afvalge- bouw zo, dat vaatjes in beton gegoten afval buiten het gebouw moeten worden geplaatst om ze voor transport gereed te maken. West-Duitsland zal eind dit jaar onge veer 500 verwarmingsinstallaties hebben die gebruik maken van zonne-energie. In 1976 werden 250 zonne-installaties gebouwd die bestemd waren voor verwar ming van water in zwembaden en huizen. Dit jaar zullen er nog ongeveer 200 instal laties gebouwd worden. DEN HAAG. (ANP)Elk Nederlands telefoontoestel wordt per jaar gemiddeld tien keer gebruikt voor een gesprek met het buitenland. Dit staat in het jaarlijkse telefoonrapport „The world’s telepho nes” van de Amerikaanse maatschappij AT en T, dat hieraan toevoegt dat dit getal feitelijk nog hoger is omdat het aantal binnenkomende buitenlandse gesprekken niet is geregistreerd. niet nodig, het ging om een aannemelijk maken van de beschuldiging baseerde mr. Van Epenhuysen op de conclusies van Stapert en het rapport van het gerechte lijk laboratorium. Op wetenschappelijke en logische gronden moest wel worden geconcludeerd dat de voorwerpen die Vermaning in omloop bracht kunstmatig waren bewerkt. Omdat Vermaning In Spanje werken 3000 geheime agenten van de CIA (de Amerikaanse centrale inlichtingendienst) of de DIA (de militaire inlichtingendienst) zo heeft het dagblad Informaciones uit „kringen van de Spaan se veiligheidsienst” vernomen. Vooral sinds de ontvoering van staatsraad- voorzitter De Oriol (medio december) is het aantal Amerikaanse agenten toegeno men, zo meent het blad. De zoon van wijlen dictator Trujillo van de Dominicaanse Republiek, Rhadames Trujillo, heeft gezegd dat hij na zijn vijf tienjarige ballingschap zal terugkeren naar zijn land. Trujillo heeft de huidige president, Balaguer, beschuldigd van o.a. corruptie, economisch wanbeheer en gebrek aan inzicht. Het centrum voor parlementaire geschiedenis, verbonden aan de faculteit der rechtsgeleerdheid van de Katholieke Universiteit te Nijmegen, heeft gisteren het eerste deel van een serie boeken over de na-oorlogse parlementaire geschiede nis gepresenteerd. Het gisteren versche nen deel heeft betrekking op het kabinet Schermerhorn-Drees (24 juni 1945-3 juli 1946). Voor het eerst werd bij de samen stelling gebruik gemaakt van de notulen van de ministerraad en van de ministerië le onderraden. De vergunningsaanvraag om het afvalgebouw te wijzigen heeft niet ter inzage gelegen in de gemeente Dodew aard, omdat de Kernenergiewet dit niet voorschreef. Wel is aan de gemeente mededeling gedaan van deze aanvraag, maar daarbij hoefden (ook volgens de KE-wet) niet de gegevens, over omschrij vingen, tekeningen en veiligheidsrap- porten te worden gevoegd, zo blijkt uit het antwoord van de drie ministers. heropening van het onderzoek overwo gen. Hij zag hier van af omdat volgens hem de verklaringen van de getuigen a décharge niet van een dergelijk gehalte waren dat een nieuw onderzoek nodig was. Bovendien, zo zei de officier, waren de verklaringen afdoende weerlegd door de deskundigen Stapert, Waterbolk en Groeneveld. Voor Vermaning, zei mr. Van Epenhuy sen, betekent een afronding van de zaak tenminste een eind aan een periode van spanning. Het bewijs een wiskundig bewijs was naar de mening van de officier vorige week heeft hij zelf gezegd: „Geen ander heeft de stenen in bezit gehad”. Verdachte was arm en eiste fantastische sommen geld. Hij wilde de provincie zo hoog mogelijk oplichten. Hij zal zich toen al in het nauw gedreven hebben gevoeld en gedacht hebben door agressiviteit zijn huid te kunnen te redden”. Een Kindermann auto matische diaprojector model 1800 voor ge bruik met diaraampjes 5x5 cm met dia’s 24x36 mm. Met universeel magazijn voor 36 dia’s; gebruik van rondmaga- zijn mogelijk. Afstands- bedieningskabel voor diatransport. Een ge schenk ter waarde van 329,- van TRANS- CONTINENTA B.V., Amsterdam. Mevrouw Epema-Brugman (PvdA), Jansen (PPR), Voortman (PvdA), Ter- louw (D’66) en Van der Spek (PSP) stel den op 20 december 1976 deze bewinds lieden een groot aantal vragen in ver band met de behandeling vap een ver gunningaanvraag voor de wijziging van de opslagfaciliteit voor radioactief afval in Dodewaard. In 1975 kwam deze kwes tie in opspraak doordat toen bleek dat vaten radioactief afval (in beton gestort) bij de centrale in de open lucht waren neergezet. Een dergelijke opslag is op zichzelf niet gevaarlijk, zeggen de bewindslie den, maar uit beleidsoogpunt onge wenst. De wijziging zal ook tot gevolg hebben dat de stralingsdosis die het per soneel tijdens de behandeling van het naar buiten te brengen. De Gemeen schappelijke Kernenergiecentrale Nederland (GKN) is volgens de bewinds lieden uit eigen beweging bereid geble ken, gezien de ontstane beroering, het afvalgebouw te veranderen, zoals de overheid dit wenste. mogelijkheid is die niet is onderzocht, mag men niet spreken van een onmoge lijkheid. Het rapport van Stapert bestaat voor een groot deel uit hypothesen. Het is jammer dat hij de twijfel van 1974 heeft onderdrukt en er daarna nooit meer last van heeft gehad. Stapert is ervan over tuigd dat hij alles weet. Hij heeft veel meer verklaard dan hij op grond van zijn deskundigheid kon verklaren. Ook het rapport van het gerechtelijk laboratorium is een stuk waar mr. Doorn bos weinig waarde aan hechtte. Niet onpartijdig en qua richting gestuurd door Stapert, zo zei de raadsman, die zei ervan overtuigd te zijn dat Vermaning niet heeft vervalst. Vermaning heeft zelf een uur lang gebruik gemaakt van de mogelijkheid om het laatste woord te voeren. Hij besloot zijn betoog met de opmerking: „Het is hier wel gebleken dat ik volkomen onschuldig ben. Maar ik heb twee jaar lang met blaam rondgelopen en dat is erger dan dat men mij tot drie jaar gevangenisstraf zou hebben veroordeeld. Dat men mij voor een vervalser heeft uitgemaakt, heeft mij uitermate geërgerd. Ik heb voor deze vondsten armoe geleden. Alles wat mij ten laste is gelegd is op grond van een valse aangifte met voorbedachte rade.” Na het laatste woord van Vermaning sloot de president mr. F. Fliek het onder zoek en bepaalde de uitspraak op maan dag 21 februari. 20 16 20 WOENSDAG 9 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 8.07 uur onder 17 43 uur Maan op -.- uur onder 10.00 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 7.05 uur en 19.24 uur Laagwater 2.45 uur en 15.11 uur; iiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim De officier vond dat er zo veel gegevens zo in het nadeel spraken van Vermaning, dat het bewijs wel was geleverd. Raads man mr. G. M. Doornbos vond echter dat zowel Stapert de man die Vermaning beschuldigde van vervalsingen als het gerechtelijk laboratorium wetenschap pelijk gezien zo onverantwoord te werk waren gegaan, dat de rapporten beslist onvoldoende bewijsmateriaal ople verden. De raadsman vroeg vrijspraak, maar stelde voor mocht de rechtbank niet met zijn advies meegaan de zaak nog eens opnieuw te bekijken en dan een buitenlands deskundige in te schakelen. De officier, die voordat hij het woord voerde zei dat de zaak hem als een steen op de maag lag, had een verzoek om SS iï vxi R g»; 0.2 M3. O'S g«! w w wzw wzw wzw wzw w wzw wzw wnw windst. windst. zw z wzw zw wzw o windst. wzw zzo wzw W windst. wnw windst. w n wzw wzw zo n nno wnw zzw windst. nnw n zw zzw

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2