AMERIKAANSE KRITIEK OP BEHANDELING GINZBURG DENEN NIET ERG GEÏNTERESSEERD i i KOFFIE DUUR? HOESSEIN KAN ONTWIKKELINGEN NU RUSTIG AFWACHTEN Paus hekelt moord op missionarissen Voor parlementsverkiezingen: FLINK STERK NIEUWE CONFRONTATIE TUSSEN KATHOLIEKE KERK EN REGERING DREIGT FRISDRANKEN 3 De lichtgewicht Singer Starlet een miljoen gulden aan prijzen 2 DINSDAG 8 FEBRUARI 19 7 7 3 BINNEN- EN BUITENLAND ‘kt ld lis oi lp ie o n I 4 Isolement Geen toekomst Onvoldoende ije ijt Standpuntbepaling (Van onze redacteur in Libanon, Everhard Ditters) BEIROET. Mocht secretaris generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties stilletjes gehoopt hebben Jordanië tijdens de Geneefse confentie in het Midden-Oosten namens de Pales tijnen te laten optreden, dan komt hij bedrogen uit. Nog voor Waldheim in Amman aankwam, verklaarde koning Hoessein, dat alleen de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) gerechtigd is namens het Palestijnse volk te spreken. De PLO moet dan ook voor Genève uitgenodigd wor den, zoals de Algemene Vergade ring van de VN vorig jaar decem ber met grote meerderheid van stemmen besloot. F trijfël door Nico Scheepmaker Jordanië wil niet namens Palestij nen naar Genève (ADVERTENTIE) (Van onze redacteur in Scandinavië) Zuidafrikaanse bisschoppen ÏS VORSTEN De regering die straks aan de macht komt, zal het niet gemakkelijk krijgen. Er vallen harde noten te kraken, zoals de defensiebegroting, de energiebelastin gen, het woningbeleid en de bestrijding van de werkloosheid, waarover grote onenigheid bestaat tussen de partijen. Daar komt nog bij, dat het momenteel op sociaal-economisch terrein verre van rooskleurig is in Denemarken, daar zijn zowel de werkgevers als de vakbonden het over eens. Er is ruimte voor een loons verhoging van zes procent. De nieuwe verkiezingen zijn min of meer uitgelokt door Hartlings Volkspar tij, die alle voorstellen van de sociaal democratische regering in het parlement torpedeerde. De Deense kiezers geven er blijk van geen al te grote belangstelling te hebben voor de verkiezingen die, zo verwacht men, toch geen grote verschuivingen in het politieke krachtenveld teweeg zullen brengen. Een kwart van de ondervraagde kiezers - goed voor een half miljoen stem men - verklaarde niet te weten op welke partij te gaan stemmen. Volgens oud-premier Hartling is er op het ogenblik sprake van een crisissituatie, die zou zijn ontstaan door de onkundig heid van de sociaal-democratische rege ring van Jörgensen. Niettemin acht hij een coalitie met de sociaal-democraten mogelijk. De vraag die ik mij vandaag tot taak stel te onderzoeken is, of de koffie inderdaad onbetaalbaar is geworden, of dat we er tot nu toe eigenlijk altijd te weinig voor betaald hebben. Neem ons geval. Wij pre fereren de Caffé alia Italiana, doppio tos- tato, snelfiltermaling, in vacuüm verpakte doosjes van 200 gram die tot woensdag 3,81 kosten. Niet de goedkoopste soort dus. We drinken onze koffie flink sterk en doen drie scheppen in de Melior door- drukpot van Franse komaf. Uit elke pot halen we zes behoorlijke koppen koffie, en we halen acht potten uit 200 gram. Dus 48 koppen uit een pakje van 3,81. Ik mag een boon zijn als dat niet acht cent per kopje is. Pak weg een dubbeltje met water, gas en twee zoetjes mee. Is dat duur? Het ligt er maar aan waarmee je het vergelijkt. Een Douwe Egberts Pickwick theezakje kost (tot morgen) per stuk 5,75 cent, dus bijna zes cent. Daar haal je met wat goede wil wel vier geurige bakjes troost mee, dus je kan rustig stellen dat een kop thee 1,5 cent per kopje kost. Voor mijn part twee cent. Dat is dus aanzienlijk goedkoper dan koffie, behalve natuurlijk voor de Engelsen, want die gooien er nog vooreen paar gulden melk in. Goedkoper ook dan het kopje chocola, want ik haal 25 ferme koppen uit een pakje van 3,05, dat is dus twaalf cent per mok, waar dan de melk nog bijkomt voor de somma van 16 cent. Een kop chocolademelk mag u dus rustig op 30 cent stellen wie chocola drinkt is vandaag de dag in goede doen! In de vrije natuur kan hij een hoogte tot 7,5 meter bereiken, maar in de praktijk wordt hij meestal tot op drie meter gesnoeid. Eerst komt er witte bloesem aan (aha, het is dus een plant!), daarna ver schijnen kleine groene bessen met elk twee zaden die met een taai huidje omge ven zijn, en als de bessen na 6 of 7 maan den plukrijp zijn, zijn ze dieprood. Rara wat is dat? ie r- r- Hoessein kaatst het balletje weer terug naar de PLO. Hij weet heel goed, dat Israel alleen met Jordanië wil praten over Met een bevolking die voor meer dan de helft van Palestijnse oorsprong is en met een historisch gegroeide aanspraak op de De bisschoppen bespreken een aanbe veling van pater Albert Nolan, hoofd van de Dominicanen-orde in Zuid-Afrika, dat de kerk steun zou moeten geven aan jonge-mannen die op grond van gewetens bezwaren dienst weigeren in het Zuidafri kaanse leger. Mensen moeten dienst kun nen weigeren op grond van hun pacifisti sche of godsdienstige overtuiging, maar JOHANNESBURG (Reuter/AFP/ANP). In Zuid-Afrika lijkt een nieuwe confron tatie tussen de katholieke kerk en de regering ophanden. Nadat de katholieke kerk de Zuidafrikaanse regering al tegen zich in het harnas had gejaagd door enkele katholieke blanke scholen ook open te stellen voor niet-blanke leerlingen, neemt de katholieke bisschoppenconferentie deze week een nieuw heet hangijzer in behande ling: de dienstweigering. de toekomst van de westelijke oever van de Jordaan. Hij weet ook, dat Egypte en Syrië een eventuele Palestijnse mini- staat in de naaste toekomst slechts moge lijk achten, wanneer die in federatief verband met Jordanië samenwerkt. Hoes sein weet dat de Palestijnen hem nog nodig hebben, maar hij wacht rustig af hoe de zaken zich gaan ontwikkelen. besloten daar Ginzburg blijkbaar voor een „bijzon der harde behandeling” was uitgekozen. Met de publikatie van de door de minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, uitdrukkelijk goedgekeurde verklaring is de zenuwoorlog tussen Washington en Moskou in de kwestie van de mensen rechten tot een nieuw hoogtepunt gekomen. Nog geen twee weken geleden had een dergelijk opkomen voor de vooraanstaande Russische dissident Andrej Sacharov tot scherpe kritiek van Moskou geleid. Afgelopen zaterdag had de Amerikaanse regeirng in antwoord op de uitwijzing van de Amerikaanse cor respondent George Krismky uit Moskou de corres pondent van het Russische persbureau Tass Vladi mir Aleksejev diens verblijfsvergunning ingetrok ken. De Russische ambassadeur in Washington zei De dienstplicht is een zeer gevoelig onderwerp in Zuid-Afrika. De regering, die het leger de laatste jaren aanzienlijk heeft versterkt, beklemtoont voortdurend dat Zuid-Afrika aan zijn grenzen, en ook van binnen uit, wordt bedreigd door het „communistisch gevaar". In 1974 al rea geerde de Zuidafrikaanse regering uiterst geprikkeld op een motie van de Raad van Kerken, waarin werd verklaard dat chris tenen niet per se verplicht zijn deel te nemen aan geweld of oorlog, telkens wan neer de staat er om vraagt. De dienstplicht in Zuid-Afrika geldt alleen voor blanken. Dienstweigering, ook op grond van gewetensbezwaren, is straf baar in Zuid-Afrika en kan met maximaal tien jaar gevangenis en 10.000 rand (30.000 gulden) worden bestraft. Ook het oproe pen tot dienstweigering is strafbaar. Het is Hoessein ondanks al zijn inspan ningen nooit gelukt de Palestijnen in zijn koninkrijk te integreren. Daarnaast is het de PLO nooit gelukt het hasjemitische vorstenhuis ten val te brengen en in Amman te beginnen met de vestiging van een Palestijnse staat. Het gevaar, dat men Jordanië zou laten vallen om het Palestijnse probleem op te lossen, lijkt voorbij, nu het idee van een Jordaans-Palestijnse federatie door de Arabische landen zelf naar voren gescho ven wordt. Het is nog de vraag wat de Palestijnen ervan denken. westelijke Jordaanoever, meende koning Hoessein voor de Palestijnse belangen te kunnen opkomen. Daarover ontstond al gauw een bittere discussie met de PLO, die zich in Jordanië ontwikkelde tot een rivaal van het Jordaans gezag. Het bedoeï enenleger van de koning maakte daar in september 1970 en juli 1971 een einde aan door de Palestijnse commando’s van Jor daans grondgebied te verdrijven. „Het lastigvallen van personen die de in de verkla ring voor de mensenrechten neergelegde beginselen volgen of werken aan de uitvoering van de slotacte van Helsinki, is een aangelegenheid die voor alle Amerikanen van de grootste betekenis is, waar dit Met de verklaring inzake Ginzburg bracht het State Department een vorige week door minister Vance aangekondigde politiek in praktijk, volgens welke Washington openlijk van geval tot geval in de kwestie van de mensenrechten en de uitvoering van het akkoord van Helsinki stelling zal nemen. De katholieke kerk, zegt Nolan, zal partij kiezen voor de zaak van de Afrikanen in Zuid-Afrika, maar geweld en oorlog blij ven afwijzen. Als de kerk zich achter de blanken schaart, zal ze geen toekomst hebben in zuidelijk Afrika. Het Zuidafrikaanse leger bestrijdt daar de Namibische onafhankelijkheidsbewe ging SWAPO, die vanuit Angola acties onderneemt in Namibië. De jongemannen Zondag zijn op een missiepost noord oostelijk van Salisbury twee Britse en een Ierse jezuïet, en drie Westduitse en een Britse religieusen door zwarte terroristen vermoord. Waarom zij de missiepost heb- ook moge gebeuren”, aldus het ministerie van Bui tenlandse Zaken. ben overvallen is niet duidelijk. De neder zetting omvatte een kerkje, lagere en mid delbare scholen, een sociaal centrum, een ziekenhuis en een boerderij. vragen de bisschoppen om „steun en bemoediging”. n. 1- ir 11 n KOPENHAGEN. In Denemarken worden volgende week dinsdag parle mentsverkiezingen gehouden, de derde in vier jaar. Er doen in totaal twaalf partij en mee, die zullen dingen naar de 179 zetels in het parlement. Van de deelne mende partijen zijn de belangrijkste de Sociaal-Democratische Partij van pre mier Anker Jörgensen, de Volkspartij van ex-premier Poul Hartling en de Voor- uitgangspartij van de omstreden belas- tingexpert Mogens Glistrup. De overwinning van Hoessein kwam het te staan op een volledig isolement binnen de Arabische wereld. In 1972 probeerde hij daarom een verzoening met de Pales tijnen tot stand te brengen door zijn voor stel tot een Jordaans-Palestijnse federa tie. Het plan voor een verenigd Arabisch koninkrijk werd negatief ontvangen. Uiteindelijk week hij in 1974 voor de druk van de Arabische landen. Op de topconfe rentie van Rabat erkende ook hij de PLO als de officiële vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. De aanbeveling van pater Nolan lijkt verder strekkend dan die motie uit 1974. Het Poolse „comité ter verdediging van de arbei ders” acht de aninestiemaatregelen onvoldoende die de autoriteiten in Warschau hebben genomen met betrekking tot de arbeiders die in de steden Ursus en Radom zijn veroordeeld na de voedselrellen op 25 juni 1976. ie- ie- le- is- li- he n- at h- ten ale ire lad an- ral ad- i is tio- or 7”, rs- ol- >r de an 125 )rk ge- ;ht. de aar het ire eit ke en 'er ie- le- let uli *n- en ië- gisteren dat er voor deze stap „absoluut geen reden’' was. /an ten sch oet de lalf oor de zan eft aot or- er- dit ;en Ier raf an ?af e- jn [n as ?n ar tr ie LS- m m il, •f- e- al id in JS f- •n ie a. n In een gisteren aan de pers verstrekt communiqué zegt het comité dat de amnestie algemeen moet zijn en dat alle veroordeelde arbeiders hun voormalige functie moeten terugkrijgen met alle rechten die zij voor de gebeurtenissen van 25 juni 1976 hadden. WASHINGTON (DPA). De Amerikaanse rege ring heeft gisteren kritiek geleverd op de behande ling van de vorige week in Moskou gearresteerde Russische dissident Alexander Ginzburg. In een verklaring van het State Department werd gezegd: „Wij beschouwen met zorg de behandeling van Alexander Ginzburg en wij hebben de Russische regering van onze opvattingen daarover op de hoog te gebracht”. Als de katholieke kerk in open conflict met de regering belandt zullen ook de andere kerken in Zuid-Afrika zich gedwongen zien tot een duidelijke stand puntbepaling, als ze hun geloofwaardig heid onder de Afrikaanse bevolking niet willen verliezen. De belangstelling van Jordanië voor het Arabisch-Israelische conflict beperkt zich tot de westelijke Jordaanoever en Ara bisch Jeruzalem. Het Jordaanse leger had alleen de inlijving van dit gebied op het oog toen het in 1948 deelnam aan de Arabische expeditie naar Palestina. Tegen beter weten in raakte Hoessein betrokken bij de juni-oorlog van 1967 en verspeelde daarmee de westelijke oever. Ook al deed Jordanië niet mee aan de oktoberoorlog van 1973, het was wèl verte genwoordigd op de eerste zitting van de Geneefse conferentie in december 1973, omdat het rechten kon laten gelden op een deel van de door Israel bezette gebieden. Naar de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Frederich Brown, verder verklaarde, is Ginzburg een „promi nent voorvechter van de mensenrechten”. De Ameri kaanse regering had tot de openlijke verklaring VATICAANSTAD (Reuter/AFP/UPI) Paus Paulus heeft gisteren de moord op zeven rooms-katholieke missionarissen in Rhodesië een „afschuwelijke daad van geweld” genoemd. In een condoleance-telegram aan de aartsbisschop van Salisbury, mgr. Patrick Chakaipa, sprak de paus de hoop uit dat in het gebied waar „deze gruwelijke daad” is gepleegd een „stabiele vrede in rechtvaardigheid” mag heersen. Het ziet er naar uit dat geen van de partijen een meerderheid zal behalen bij de verkiezingen en uiteindelijk zal het wel uitdraaien op een coalitie. Denkbare mogelijkheden zijn een coalitie van sociaal-democraten met de Volkspartij of een van de zes kleine partijen. De huidige premier Jörgensen heeft al duidelijk gemaakt dat hij na de verkiezingen niet van plan is in de oppositiebanken plaats te nemen. Hij heeft zich al opgeworpen als kabinetsformateur. Verwacht wordt dat de bisschoppen conferentie Nolans aanbeveling zal over nemen. Aartsbisschop Denis Hurley van Durban heeft al verklaard dat christenen niet zouden moeten vechten aan de gren zen, omdat er een onrechtvaardige oorlog wordt gevoerd^ Nolans aanbeveling ging vergezeld van een document van een groep jonge katholieken die meedelen dat zij dienst zullen weigeren, zowel gevechts- taken als andere taken in het leger, omdat zij de oorlog die Zuid-Afrika in het noord en van Namibië voert, onrechtvaardig vinden. Jordanië voelde precies op tijd aan, dat Syrië de Palestijnen mee wilde trekken in een politieke vredesregeling voor het Midden-Oosten. De gebeurtenissen in Libanon vormden daartoe een uitsteken de gelegenheid, maar een Syrisch ingrij pen daar kon Damascus op het Arabische en internationale vlak in een isolement brengen. Het aanbod van Jordanië tot politieke, economische en militaire samenwerking gaf Syrië voldoende rug gesteun en verstevigde de positie van Jor danië. De bisschoppenconferentie bespreekt ook de schoolintegratie. Aanvankelijk reageerde de regering-Vorster op de opheffing van apartheid op katholieke scholen met het dreigement de scholen te zullen sluiten en de ouders van de leerlin gen straf rechtelijk te vervolgen. Later verklaarde de regering zich bereid de kwestie van gemengde scholen met de kerk te bespreken. De bisschoppen bespreken de implicaties van de integratie op de scholen en zullen zich mogelijk ook uitspreken voor opheffing van de rassen scheiding in andere katholieke instellin gen, als ziekenhuizen, weeshuizen en bejaardenhuizen. Van de ongeveer 1,6 miljoen katholieken in Zuid-Afrika is 70 percent Afrikaan. U hebt ongetwijfeld gelezen dat de kof fieprijs morgen weer omhoog gaat. Dat gaat via de spiraal- of wenteltrapbewe- ging, iets langzamer dus dan volgens de vuurpijlbeweging, maar toch onstuitbaar. In Amerika hebben de huisvrouwen al een boycotactie gehouden: elke dag omstreeks 11 uur hielden alle Amerikaan se huisvrouwen een sit-downstaking, dat wil zeggen dat ze neerzegen in hun gemak kelijke stoel en drie minuten, met opeen- geperste lippen, absolute stilte betracht ten. Waar je anders, als je je oor goed te luisteren legde, het tientallen- miljoenenvoudige geslurp hoorde van het koffiedrinken, heerste nu een angstaanja gende stilte. Omdat de koffie onbetaal baar werd. Ik zei het al, het is maar waarmee je het vergelijkt. Frisdranken drink je niet uit een kopje maar uit een glas. Je haalt vier normale glazen uit een grote fles, dat wil zeggen dat Coca Cola dan 33 cent per glas kost, 7-Up een halve cent meer, Sisi 27 cent, Spawater 25 cent en Cassis bijna 40 cent. Ook zo’n lekker glas koude melk, klok-klok achter elkaar opgedronken, kost nog altijd 28 cent. De vraag die ons dus rest is daarom niet zozeer, waarom is de koffie zo duur?, maar moet als volgt luiden: waarom is de koffie als arbeidsin tensief produkt altijd zo goedkoop geweest, en waarom zijn de frisdranken, die opgefokte watertjes, zo duur? Het ant woord zal wel hierin schuilen, dat de kof fieplantages in de Derde Wereld liggen en de Coca Cola-bronnen in Amerika zijn aangeboord. ook omdat ze geen deel willen hebben aan een oorlog die ze als onrechtvaardig beschouwen, aldus het rapport van pater Nolan, een van de meest vooraanstaande katholieke theologen in Zuid-Afrika. cS 5 0) 03 p ■s£ c ÏS lïS Als uw antwoord luidde: de Coffea Ara bica oftewel Arabische koffiestruik (of koffieboom), bent u geslaagd voor de vol gende ronde en mag u verder lezen. Ik haal deze kennis uit het eerste deel van „Dit is je wereld”, een thematisch gerangschikte verkenningstocht door gebieden van kennis en onwetendheid, uitgegeven door Het Spectrum. Ik leer er ook nog uit dat koffie op de wereldmarkt een grotere plaats inneemt dan thee en cacao samen en dat de reeds genoemde koffiestruik na vier jaar volgroeid is en nog een dertigtal jaren vruchten blijft dragen, hoewel de struiken na vijftien jaar meestal worden vervangen omdat de kwaliteit dan afneemt. Een struik of boom levert per jaar ongeveer 700 gram bonen, die, nadat ze met de hand geplukt zijn, natuurlijk eerst nog even gebrand moeten worden voordat wij er niet meer buiten kunnen. Dat betekent dat ik persoonlijk (ik heb het nauwkeurig üitgerekend) elke maand de jaaropbrengst van een hele koffiestruik opdrink. Je schijnt er groene haren van te krijgen Het zwarte dagblad The World, heeft het standpunt van de katholieke kerk ver welkomd als een „frisse wind”: „Het optreden van de katholieken is niet bepaald het laatste antwoord op het kwaad van de apartheid. Maar het zou een begin kunnen zijn. Het is een dappere en bovenal een rechtvaardige actie". De kleine kompacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep"Hij kan zig-zaggen en blindzomen Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n kompacte lichtgewicht. Winkelwaarde f649,- En ats u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voorf 399,- praten over dienstweigering „Wij erkennen dat de gewetensbe zwaarde zal moeten lijden onder de gevol gen van zijn eigen besluit, en de straffen die de staat oplegt zal moeten aanvaar den, maar we staan achter zijn recht om dat te doen en dringen er bij de staat op aan voorzieningen te treffen voor alterna tieve vormen van dienstplicht, zoals in de meeste andere landen ook het geval is,” aldus Nolans rapport. Een predikant en missiewerker raken hevig geëmotioneerd na de aanblik van de stoffelijke overschotten van de zeven blanke zendelingen die zondag door opstandelin gen op de missiepost Moesami in Rhodesië werden gedood.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3