KA NS OP BEPERKTE TOE LA TING STUDENTEN LERARENOPLEIDING SOOSMM High, high society! 0^ modejournaal I I ■I I Deze krant houdt u op de hoogte! De Nederlander 9 Minister Van Kemenade overweegt numerus fixus Resultaten Kees Jongert Bridgeclub Sans Atout „Never Down” I f ■M DONDERDAG 1 0 FEBRUARI IJMOND 1977 Naam Straat Plaats door Bé ter Maat Ja, ik wil op de hoogte blijven via de IJmuider Courant/Beverwijkse Courant. U kunt mij noteren voor een O maandabonnement kwartaalabonnement jaarabonnement Ik krijg de IJmuider Courant/Beverwijkse Courant’de eerste 14 dagen GRATIS! ‘(doorhalen wat niet gewenst wordt.) ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiimiiiimiimimimiiiiiiiiiiiiiiimmriiiimi zowel de Society Shop in Amsterdam als de Italiaanse ontwerper Giorgio Armani. Hiervan uitgaande ontstond er derhalve een geïnspireerde en vruchtbare samenwerking met als resultaat een serie prachtige mannenkleren uitgevoerd in verrukkelijke luxueu ze materialen. Toen ik al dat fraais aan mijn oog voorbij liet gaan, speelde dat lekker swingende „High, high society” met de onverge felijke Louis Armstrong in mijn fantasie op de achtergrond mee. kon bestrijden. Zij lieten er de hele wereld van mee profiteren, dus een volk dat nog met wandluizen kampt heeft dat aan zichzelf te wijten. Het recept, te lezen in een handboek uit 1679: ”Men neemt een deel verse koestruif, doet daar wat water bij en strijkt er de bedstede mee in.” De mensheid worstelt echter heden ten dage weer met nieuwe problemen. Welke? En hoe worden ze opgelost? „MANNEN WENSEN ZICH vandaag meer en meer soepele, comfortabele kleding”. Dat diepgevoelde verlangen onderkenden i - J De Nederlanders wisten in de 17e I eeuw al hoe men wandluizen definitief ciuuZj 1 Noord Holland 2, Hoofdweg februari, tri MINISTER BOERSMA ARMANI WERKTE IN ZIJN ontwerpen ook met zuivere zijde en dat werd Weinig kans op extra werk in revers wijdte van de pantalon is bijzonder smal, name lijk 48 centimeter. ,,Een pak voor de progressie vee noemt Society Shop het graag Voetballer Ruud Krol stak zich in een éénrij- tweeknoops-kostuum met opgestikte zakken en smalle verlengde revers, vervaardigd van wol met cashmere. Over dat pak draagt Ruud een jas waarvan ceintuur, onderkraag en beleg in een contrasterende lichtere tint zijn uitgevoerd. de Randstad steken, dan worden de werkloze ongeschoolden daar nog niet mee aan werk geholpen. avond Youth Haarlem. |n, m ik y- in en ils ge te e- d, i”. HOOFDDORP Minister J. van Kemenade van Onderwijs heeft gis teravond tijdens een vergadering van de afdeling Haarlemmermeer van de Partij van de Arbeid gezegd dat hij van mening is dat bij invoering van de middenschool dient te worden bekeken of een numerus fixus (beper king van het aantal studenten) voor de lerarenopleidingen dient te worden vastgesteld. BEVERWIJK. De junioren D van de Beverwijkse ijsclub „Kees Jongert” over 500 meter op de Alkmaarse kunst ijsbaan. stijsbaan. Bij de jongens kwamen 42 rijders aan de start. Bob Mooij wist beslag te leggen op de tweede plaats, gevolgd door Marco v.d. Zande als vierde, Nico Jak als Vijfde en Johan Jak als zevende. Ellen Schilder bereikte van de twintig deelnemende meisjes de derde plaats. De tijden op de 500 meter van de Beverwijkers waren als volgt. Junioren meisjes: Ellen Schilder 1.08,5; Liesbeth Dekker 1.19.5. Jongens: Bob Mooij 58,6, Marco v.d. Zande 1.00.3; Nico Jank 1.02.5; Johan Jak 1.04.6; Louis Bruins 1.10.9; Ronald Jansen 1.11.6. werkzaam is een veralgemening van de beroepsopleiding tot gevolg kan hebben, hetgeen hij niet wenselijk acht. „Veel mensen met bijvoorbeeld een opleiding aan de sociale academie werken niet in die sector en wisten tevoren al dat ze dat niet zouden gaan doen. Daardoor heeft daar een veralgemening van de beroepsopleiding plaatsgehad”, lichtte de minister zijn visie toe. t iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ „Het gaat erom dat meer mensen langer onderwijs krijgen en daar kan de middenschool aan meewerken”, ver klaarde de bewindsman die overigens zijn inleiding begon met de woorden dat Een ongevoerd drieknoops cashmere col bert in kortere lengte met korte revers en drie E opgestikte zakken. Op de foto ziet u het in combinatie met een grijze flannel rijbroek en een grijs flannel shirt met grote harmonika-zakken. Tijdens de discussie, waarin op ver zoek van Herman Pinkste vplaatselijk PvdA-bestuurslid) die de vergadering voorzat, alleen werd gesproken over alge mene zaken het onderwijs betreffende, kwamen voorts de normen voor de mid denschool aan de orde, terwijl eveneens werd gesproken over de huidige onder- wijstypen. Naar aanleiding van opmer- opmerkingen over de weinige mogelijk heden voor de expressievakken bij het voortgezet onderwijs deelde de minister mee dat er plannen zijn die vakken in kingen over de weinige mogelijk- het eindexamenpakket op te nemen, zo- het examen toe moeten werken, weinig tijd en aandacht voor die expressievak ken hebben. Haarlemse Jazz Club, Groot Heilig land-37, Haarlem. Zaterdag 12 febru ari, 22 uur: Juke Boy Bonner. Het Anker, Parklaan 45, Haarlem. Vrijdag 11 februari, 20 uur: disco. Zero, Bakenessergracht 8, Haarlem. Dinsdag 15 februari, 20.30 uur: lezing over Ananda Marga, Donderdag 17 februari, 20.30 uur: lezing over de Manna-gemeenschap. Deining Activiteiten Centrum, Rip- perdastraat 13, Haarlem. Vrijdag 11 februari, 15 uur: scholierencafé; 20.30 uur: film Yes-songs. Zaterdag 12 fe bruari, 20 uur: disco. Zondag 13 fe bruari, 14 uur: informatiemiddag over Hugo Claus. De Teerling, Kleine Houtstraat 58, HAARLEM Uit de huurkamer van een 29-jarige Haarlemmer zijn begin deze week een gouden hanger en twee gouden oorringen gestolen met een waarde van 500 gulden. De man had de kostbaarheden op een tafeltje in zijn kamer gelegd. Bij thuiskomst dinsdag avond was de tafel leeg. De Haarlemmer heeft bij de politie aangifte van de diefstal gedaan. i Nu het einde van dit programma in zicht komt, zal er op korte termijn zekerheid over ’n verdere aanvulling moeten komen, wil men tenminste voorkomen dat de bouwvakkers die aan deze projecten werken, ook op straat komen te staan. Boersma heeft meegedeeld dat voor 1 maart beslist zal worden of er nog een verder programma van aanvullende werken (maar dan materiaalintensief) in uit voering zal worden genomen. Komt er een nieuw programma, dan zal bij de publikatie daarvan blijken of de noodroep uit Noord-Holland effect heeft gehad. de middenschool geen uitvinding van hem was. Hij gaf een kort historisch overzicht over diverse onderwijsbe- windslieden die al eerder gelijksoortige ideeën als die voor de middenschool uitdroegen, zoals de nota van Grosheide en Roolvink uit 1970, waarin al werd gesteld dat de middenschool er moet komen. De minister benadrukte dat het van het allergrootste belang Is dat kin deren niet meer op hun twaalfde jaar een definitieve keuze voor een schoolty pe - en daarmee vaak voor een beroep - moeten maken.” Door de middenschool wordt die keuze uitgesteld”, zo lichtte Van Kemenade zijn visie toe voor de talrijke aanwezigen, onder wie vele leer krachten. Wat de beroepsopleiding be trof, achtte de minister het nuttig als bij die opleiding, die volgt op een drie- of vierjarige middenschool, vormingswerk, werken in het bedrijf en leren in het bedrijf worden gecombineerd. „Maar dan wel als leerling en niet als werknemer”, zo stelde de minister. De minister, die gisteravond sprak over de middenschool, zei in antwoord op een vraag van een van de aanwezi gen over een eventueel overschot van leraren in de jaren ’80: „Ik verwacht in de jaren ’80 een vermindering van het aantal leerlingen per groep, zodat meer leraren nodig zijn. Bij een teveel aan leraren dient te worden nagegaan of een numerus fixus noodzakelijk is. Er moe ten dan wel alternatieven komen zoals algemene hogere opleidingen”, aldus de minister, die daaraan toevoegde dat een te groto aantal mensen met leraren opleiding dat niet specifiek als leerkracht (gewenste vakje zwart maken en deze bon in een ongefrankeerde open enve- |'s| iop sturen naar Damiate Pers B.V., Antwoordnummer 416. Haarlem.) WAAROM JUIST DAT „High society”? Wel, omdat de modellen, materialen en kleuren van deze voorjaars- en zomercollectie een bijzondere allure hadden. Want wat denkt u bijvoorbeeld van trenchcoats en klassieke jassen met raglan mouwen, waarvan kraag, beleg en ceintuur in een lichtere kleur zijn uitgevoerd? Voortreffe lijk toch zeker! Datzelfde geldt trouwens ook voor de kostuums met bijpassende lange jassen vervaardigd van een dunne wollen gabardine. Bij de kostuums en jassen vindt u overigens verschillende soorten sluitingen zoals dubbel- en enkelrij- ers, twee- of drieknoops en noem maar op. VOOR DE PROGRESSIEVE manspersonen komen er pakken met zeer smalle revers en korte zijsplitten, terwijl de voetwijdte van de pantalon slechts 48 centime ter bedraagt. En let op mijne heren, bij deze outfit zien we dan eveneens de zeer smalle dassen weer terug. Verder zag ik fraaie cashmere colberts met slanke, opgesneden revers, een kortere lengte en zonder splitten. Nu vond ik de hier toegepaste lengte minder mooi, waarschijnlijk omdat deze splitloze modellen zelfs de slankste mannenbil nogal accentuèert. Van mij mogen alleen daar accenten komen waar het ook echt mooi is! Nou ja, misschien zijn er anderen die in dit opzicht met mij radicaal van mening verschillen. DAT VRIJETIJDSKLEDING PERFECT kan zijn kwam in de collectie van de Society Shop overduidelijk naar voren bij blousons en anoraks van alpaca bouclé met details van corduroy. Volmaakt werd het helemaal als het een en ander werd gecombineerd met een corduroy hemd en dito pantalon. Zo kan ik mij ook heel goed voorstellen dat mijnheer zich prettig zal voelen in een ongevoerd shirtpak of in een Vogelvereniging. „De Gekleurde Zanger”, een van de Haarlemse vogel verenigingen, houdt voor leden en be langstellenden vrijdag 11 februari de jaarlijkse kienavond in hotel-restaurant Die Raeckse aan de Raaks 1-3 in Haar lem. Aanvang 20 uur.De zaal gaat om 19.30 uur open. Haarlem. Donderdag 10 20.30 uur: Michel Moore. Centrum 111, Herenweg 111, Heem stede, groep Scarlet in de Sneeuwbal, zaterdag 12 februari, 21 uur. Tioli, Laan van Angers 5, Haarlem. Vrijdag 11 februari, 21 uur: jeugdca- fé, Zaterdag 12 februari, 20 uur: dis co. Zondag 13 februari, 14 uur: Gra ham Parker 5 The Rumour uit Enge land. Upstairs, Zomervaart 170, Haarlem. Zondag 13 februari, 20 uur: gespreks- BEVERWIJK. De laatste uitslagen van de bridgeclub „Sans Atout” in de onderlinge competitie waren als volgt. Groep I: 1. Beers-Beentjes 99; 2. Roos- Kool 96; 3. De Beer - De Lugt 87; 4. Groot - Den Heijer 83; Eijking - Hul- cher 82; 6. Van Balen- Portegies 75; 7. Van Groningen - Heiloo 79; 8. Kuil - Luijendijk 71. Groep 2: 1. Gebrs. v.d. Vlucht 101; 2. Fam. Zwaneveld 100; 3. Plezier - Geer- ling 96; 4. Mevr. Luijendijk - Tabak 96; 5. De Wit - mevr. Schipper 80; 6. Gebrs. Bierman 70; 7. Mevr. Kleijn-Schipper 66; 8. Mevr. Vink - Eijking 62. Groep 3: 1. Dames Eijking - Duin 73; 2. Gebrs. Welagen 66; 3. Dames Belter man - Portegies 64; 4. Mevr. Tabak- Hoogeboom 64; 5. Hoogsteder - Sloof 56; 6. Dames van Bergen - Poerstamper 37. Man-Vrouw-Maatschappij. i for Christ, Turfsteeg Zaterdag 12 februari, 20 uur: koffiebar met film Ultimate of Adventure. Arnoldushoeve, Hoofdweg 574, Hoofddorp. Zaterdag 12 februari, 20 uur: Navel Orange Choir. Zondag 13 februari, 14 uur: open jongerencafé; Woensdag 16 februari, 14 uur: kin- dermiddag. Donkey Shot. A. Verherentstraat, Heemskerk. Vrijdag 11 februari, 21.30 uur: Small Talk uit Amsterdam. Opgaven voor de SOOSAGENDA dienen uiterlijk woensdag binnen te zijn bij Haarlems Dagblad, Oudeweg 14, Haarlem. Richten aan stadsredac tie ter attentie van Hans Invernizzi. De bewindsman voegde daar de hoop aan toe, dat aan de vraag naar geschoolde bouwvakkers geleidelijk weer voldaan zal kunnen worden door herstel van de pendel uit Bra bant en Gelderland. De Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt is minder optimistisch dan de minister. Men is bijzonder ongerust over het feit dat alleen in Amsterdam al het aantal bouwvakkers van 13.000 terug liep naar 7000. „Terwijl wij die mensen toch weer nodig zullen hebben bij de aanleg van Almere, de Gaasperdam, de stadsvernieuwing, enzovoorts”, al dus een woordvoerder van de Raad. In de regio Amsterdam lopen mo menteel 15 bouwprojecten, die met behulp van vroegere uitkeringen uit de anti-werkloosheidspotten aan de gang worden gehouden. De samenwerking van de Society Shop in katoenen tweeknoopspak met streepdessin, zeker als het laatste wordt gecomple- Amsterdam en de Italiaanse ontwerper Giorgio teerd met een hemd van hetzelfde materiaal. Armani resulteerde in dit drieknoopspak met ARMANI WERKTE IN ZIJN ontwerpen ook met zuivere zijde en dat werd zeer smalle revers en korte zijsplitten. De voet- omSetoverd tot blousonpakken met opstaande kraag. Van dit edele natuurproduct I li/k 48 centimeter „Een pak voor de progressie- zwart-camel. ven" noemt Society Shop het graag Vdor de moderne man, die goed gekleed wil gaan, is deze Giorgio Armani-Society Shop-collectie in ieder geval de moeite van het bekijken waard en wellicht dat hij er E iets van zijn gading bij zal vinden. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiin (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Afgaande op re cente uitspraken van minister Boers ma (Sodiale zaken), is er niet al te veel kans op extra geld voor de werkloosheidsbestrijding in de bouw in Noord-Holland. „Er is op dit mo ment en in de naaste toekomst geen aanleiding om in de Randstad - in clusief Utrecht en Zeeland - met aanvullende werken te gaan opere ren”, zie de bewindsman in december tijdens de begrotingsbehandeling. Hij reageerde daarmee toen al op' de afkeurende reacties op zijn extra werkgelegenheidsprogramma’s. V an zijn laatste injectie van 200 miljoen gulden, werd geen gulden in de Randstad besteed. Zuid-Holland mor de, maar ook in Noord-Holland kwam die mededeling hard aan. Bij eerdere verdelingen waren er wel bedragen in Noord-Holland terecht gekomen, maar in verhouding met andere provincies waren die altijd zeer laag. Het laatste programma, gericht op de stimulering van arbeids intensieve werken in de bouw, deed voor de Noordhollanders echter de deur dicht. De Regionale Raad voor de Ar beidsmarkt in Noord-Holland ver woordde de ontevredenheid in de provindie vorige week in een brief aan minister Boersma. De Raad wees daarin op het feit dat Noord-Holland 12 procent van alle werklozen voor Zijn rekening neemt en het werkloos heidspercentage in de regio Amster dam gelijk is aan het landelijke ge middelde. De Raad vroeg de minister alsnog te bekijken of er ter bestrij ding van de werkloosheid in en om de hoofdstad extra gelden beschik baar gesteld kunnen worden. Volgens de opgave over de maand december (’76) telt Noord-Holland 1623 werkloze bouwvakkers, waarvan het overgrote deel in Amsterdam woont. Minister Boersma wees er tij dens de begrotingsbehandeling echter op nat er in de Randstad ondanks deze groep werklozen spanning op de arbeidsmarkt in de bouw is, met name waar het gaat om het aantrek ken van vakbekwaam personeel. Hij zie: „Dit heeft te maken met de periode hiervoor, waarin sprake was van een krapte aan arbeidskrachten. Dat was de „Bogaers-tijd”, toen de mensen vanuit de landbouw en elders naar de bouw toe werden gezogen en hoge lonen kregen. Die mensen be hoorden echter wel tot de onge schoolden. Nu wreekt zich dat min of meer, want er wordt nu in de bouw kieskeurig naar geschoolde bouwvak kers gevraagd”. Met andere woorden: zou het rijk meer geld in de bouw in Aangaande de financiering van de middenschool, als die er komt, zei de bewindsman dat een herziening van de onderwijsbegroting wel noodzakelijk is. „Gemiddeld heeft een klas in het lager onderwijs 27 kinderen, en is het aantal leerlingen per klas in het voortgezet onderwijs twintig a tweeëntwintig. Bij het wetenschappelijk onderwijs ligt dat cijfer op tien a dertien. We moeten dan de belangen gaan af wegen. Een stijging van de collectieve uitgaven is niet moge lijk, dus moeten we gaan bekijken hoe dat binnen het onderwijs gerealiseerd kan worden.” De minister dacht overi gens niet dat de stijging van het aantal leerkrachten de kosten van het onder wijs het meest zou verhogen, doch sprak het vermoeden uit dat lesmaterialen en de bijscholing van de leerkrachten voor al veel geld zullen kosten. Hij kondigde aan dat in de vervolgnota op de Contou rennota de financiële aspecten van het onderwijsbeleid aan de orde zullen ko men. Van Kemenade zei voorts in zijn inleiding, die hij gaf in De Deining in Hoofddorp, dat binnenkort een rap port verschijnt over de open universiteit. „We hebben jarenlang gedacht dat het onderwijs in de eerste levensfase moest plaatshebben en zijn er van uitgegaan dat de mensen tot gemiddeld hun zes tiende jaar zoveel kennis konden verga ren dat ze er tot hun 65ste genoeg aan hadden. Maar iemands positie verandert en de maatschappij verandert. Daarom moet het mogelijk zijn om op latere leeftijd bij te tanken en kennis op te doen”, aldus de minister, die daarbij wees op het succes van de moedermavo en voorts herinnerde aan de open school en de open universiteit. BEVERWIJK. De laatste uitslagen van de wedstrijden in de onderlinge competitie van de bridgeclub „Never Down” waren als volgt. Groep A: 1 echtpaar Schaaper 61,90, 2 mw. Groen-W. Groen 58,73, 3 Kuijs-de Reus 54,76, 4 Strengers-Elferink 53,17, 5 echtp. Kramer 53,17, 6 Tesselaar-v. Ba len 46,03, 7 N.N. 34,94, 8 H. Schmid- Schuit 37,30. Groep B.: 1 dames Hoedemaker- Schaaper 61,11, 2 Rozekrans-Schmit 60,31, 3 mw. Rahusen,v.d. Heijden 57,94, 4 Duin-Mooij 52,38, 5 mw. Nieuwenh.- Willems 51,59, 6 Zwager,Hoogland 41,27, 7 Klompe-Tesselaar 38,10, 8. Nieuwenh.- Schram jr. 37,30. Groep C.: 1 dames Docter-v.t. Schip 58,73, 2 dames Louwe-Kuijs 57,94, 3 echtp. Dekker 57,14, 4 mw. Reijkers- Schram sr. 53,17, 5 N.N. 50,79, 6 echtp. Uitendaal 46,83, 7 dames Thortiecke-v.d. Kommer 38,89, 8 mw. Sehmid-v.d. Kom mer 36,51. De HR.1 afwegen \l paalde zal wordtn val imcn.'..Hci 1 feingsmogelil «ruikbaar <1 lat ba ar. Er V prioriteit ligd- en Igd- en kunne:; krap, zeg: dan nng b.i d! op 1 maart t advies heel’ met ons de do insprl^. worden kaarten a ter do bclanghebk hktpwi’duro lie p;«- I Ahud z!iX ^^an norma- Jeugdraad het verzoek. ^^>gen. De. priori tei— /r op i maart bij de mleek geen enkele argu- Atten. ..WeJtfegen een H waaM^J van on> f^rond Pn Liit werd haven van L gemeente Ion over de I Jeugdraad 1 heeft óverj fiere instei-l uit de ver» Bi op gelijlf ■sloten”. lacf I nu gebeuf 1'n totaal

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11