Buitenlanders Minister BOUW-ES-WAT-ANDERS IS OPTIMISTISCH School Bollen Programma I 3 M5 WK f F c -'W r Tl W i ir - ■M 13 DONDERDAG 19 7 7 10 FEBRUARI I )og 1 FRANK VAN KLINGEREN, Amsterdams architect, een van de ontwerpers van Bouw-es-wat- anders, heeft zo zijn eigen ideeën over onze (gebouwde) omgeving. Hij zoekt, buiten starre denkpa tronen om, naar nieuwe, betere mogelijkheden om steden en dor pen gestalte te geven. Misschien is het daarom, dat we Van Klinge ren, aan het begin van de NOS- Beeldspraak-uitzending van aan staande zondag, aantreffen in een kale, uitgestrekte zandvlakte, met daarin slechts een maagdelijk zwart schoolbord en de strand stoel waarin de architect zit. EEN LIED over een hart. Het staat afgedrukt in het laatst ver schenen informatieblad van plan bureau Bouw-es-wat-anders. Het hart is het Leidseplein de komende week een van de twee belangrijkste politieke gespreks punten in de hoofdstad. (Het andere is de toekomstige burge meestersbenoeming, waarover dinsdag zowel in de raad als in het Gewestelijk Bestuur van de PvdA wordt vergaderd.) Woens dag komen de plannen van Bou wes en Bouw-es-wat-anders weer in de raad. En het planbureau is gematigd optimistisch. ONDER REDACTIE VAN KEES TOPS HlRSeW lili M. iUM een mensenplein blijven i n f) n ie en en Oh, geef ons Amsterdam een hart, Maar niet een hart van steen. Een hart dat leeft en zingt, Dat geweld en kapitaal verdringt. Een hart dat warm en eerlijk klopt. Kortom, een hart voor iedereen. WAT IS het geval? Een aantal leden van de raadscommissie voor Publieke Werken en Stadsontwikkeling voelt zich „een beetje belazerd” nu de heer Bouwes recentelijk met projectontwikkelaar Wil ma B.V. in zee is gegaan. Bij sommige commissieleden is de vraag gerezen of Bouwes daardoor nog wel aanspraak maakt op de oudste rechten op het stuk grond aan het Leidseplein. Zoals Wessels van D’66 het uitdrukte: „De keizer begint zijn rechten te verliezen.” ER ZIJN nóg twee punten die niet in het voordeel van de Zandvoortse hoteleige naar lijken te werken. Ten eerste valt er woensdag in de raad vermoedelijk nog steeds geen beslissing over het in erfpacht geven van de grond aan Bouwes. Voordat een definitief besluit wordt genomen wil de commissie PW SO nog allerlei amb telijke adviezen over beide plannen. En de tweede, minder speculatieve factor: het PvdA-gewest heeft onlangs met algemene stemmen een motie aangenomen tegen erfpachtsuitgifte aan Bouwes. De kans is groot dat de overige progressieve fracties in de raad zich bij dat standpunt zullen aansluiten. Kasper van der Hoef, een van de onge veer twintig medewerkers die zich pro- deo voor Bouw-es-wat-anders (BEWA) inzetten, gaat nader in op de kwestie Wil ma. „De naam Wilma is bij nogal wat mensen verkeerd gevallen. Via-via schijnt dat bedrijf heel wat schulden in Amster dam te hebben en ik vermoed dat ook B. en W. er niet erg op gebrand zijn Wilma binnen te halen. Ik begrijp trouwens niet hoe Bouwes die zet heeft kunnen doen. Hij zal bij Wilma niets hebben in te brengen. Hij geeft exploitatie en beheer uit handen. Als hij bij ons zou komen, heeft hij meer te vertellen”. DAT DOET HIJ aan het slot van de Beeldspraak-film. We zijn terug bij het blanco schoolbord en Van Klingeren pakt een krijtje. Als een schoolmeester rekent JAN PRONK, minister van Ontwikke lingssamenwerking, wordt zondagmid dag in De Populier (Nwe Herengracht 93) aan de tand gevoeld door Vrij Nederland-redacteur Joop van Tijn. Na een pauze gaat de minister over het Indonesië-beleid in discussie met profes- bepaald percentage te verlagen, waardoor er meer geld vrijkomt voor openbare functies, zoals bijvoorbeeld speelplaatsen voor kinderen, pleintjes, groen, en derge lijke. Het blijkt Van Klingeren dan ook niet EEN ONBESCHREVEN schoolbord en een onbebouwde vlakte. Het kan het begin zijn van gedachten over wat we met de omgeving moeten doen. In Beeldspraak denkt Van Klingeren daarover hardop. Minutenlang, in die kale vlakte, terwijl we slechts naar de rug kijken. „Frank van Klingeren en het ontklonteren”, is de raadselachtige titel. In de uitzending (om 22.40 uur op Nederland 2) wordt duidelijk wat ermee wordt bedoeld De film, van cineast Hans Menke, laat met opzet geen ontwerpen van Van Klin- gerens tekentafel zien. (Hij ontwierp onder meer de gemeenschapscentra De Meerpaal in Dronten en Het Karrewiel in Eindhoven). De gedachtengang van Van Klingeren begint noch eindigt namelijk bij het afzonderlijke gebouw. Het gaat hem veeleer om de samenleving van een hele stad of een heel dorp. En in weerwil van zijn eigen ontwerpen heeft de stad waaraan hij denkt totaal geen behoefte aan een gemeenschapscentrum. Van Klin geren-. „Want dat is die stad zelf. Je moet de mensen niet bij elkaar laten klonteren. Niet de bejaarden allemaal in één instel ling laten wonen”. Vandaar dus de titel van de Beeldspraak-aflevering. VOOR HET VERWERKELIJKEN van zijn ideeën (het ontklonteren dus) ziet Van Klingeren in de periode tot het jaar 2000 maar weinig mogelijkheden. Volgens hem staat zeventig percent van alles wat in die tijd gebouwd gaat worden nu al vast. Daarbij is hij realist genoeg om niet te verwachten dat het ingewikkeld opge bouwde systeem van overheden en onder nemende belangengroepen het roer van vandaag op morgen om kan gooien. Wel wil hij waarmaken dat zijn ideeën geen droombeeld hoeven te zijn. WE HADDEN HET over nieuwe ideeën, nieuwe mogelijkheden voor de gebouwde omgeving. Van Klingeren in de film: „Neem een tramhalte. Daar moet niet een glazen hokje staan waarvan je de ruiten kunt ingooien. Dat moet een gezellige ont moetingsplaats zijn, waar je een kopje koffie kunt drinken. Waar je de tram, die je moet hebben, laat schieten, omdat het er zo gezellig is”. Van Klingeren ziet trouwens voor meer dere dingen gezelliger oplossingen. Schip hol bijvoorbeeld. „Van zo’n luchthaven zou je het best lopende bordeel van Euro pa kunnen maken. Dan kunnen de passa giers zich tenminste amuseren, in plaats van wat suf te hangen in zo’n overgestof feerde stoel.” Een heel andere soort gemeenschapscentrum dus. In Beeldspraak volgen we Van Klinge ren verder van Schiphol naar het Leidse plein (waar hij het nodige te zeggen heeft over de nieuwbouwplannen daar; zie elders op deze pagina), en naar de Wibaut- straat een stuk stedelijke planning die hem ook al hoog zit. „Daar staan die twee hoge krantegebouwen tegenover elkaar. De redacties van Volkskrant en Parool moeten maar verrekijkerfjes aanschaf fen. Kunnen ze elkaar bespioneren”. niet dat we zo dol zijn op hoogbouw. We willen alleen aantonen dat je voor het Leidseplein een eerlijker plan kan maken, ook qua investering. Als de gemeenteraad voor óns kiest, dan wordt het plan verder uitgewerkt, samen met iedereen die er ideeën over heeft.” INSPRAAK. Uit de peilingen die Bouw- es-wat-anders tot op heden onder de Amsterdamse bevolking heeft uitgevoerd, is een lijstje van wensen voortgekomen, waarop bovenaan staan: theater, bio scoop, creatief centrum, groen, muziek centrum, woningen, horeca, tentoonstel lingsruimte. Geheel onderaan: kantoren, appartementen, hotel. Behalve de via peilingen ondervraag den, hebben ook de leden van de zogehe ten „klankbordgroep” hun mening gege ven over het plein. (De klankbordgroep bestaat uit 20 Amsterdammers die drie avonden lang, mét en zonder architecten, van gedachten hebben gewisseld.) De reacties van deze groep komen in wezen alle op hetzelfde neer: het Leidseplein moet uitgaanscentrum blijven, waar het Subcentra Bijlmermeer) de MBO, het Meerburgconcern en Kriterion. Van der Hoef: „We tonen de gemeente aan dat er geen financiële problemen komen door met ons in zee te gaan”. De investeerders gaan akkoord met een nu geraamde inves tering van ongeveer honderd miljoen gulden. Inmiddels heeft ook het Rijk financiële steun toegezegd. Staatssecretaris Jan Schaefer heeft in een interview bijdragen in de grondkosten en voor de in het plan opgenomen woningen in het vooruitzicht gesteld. Van der Hoef: „Dat laatste vol gens de zogenaamde 80 percents-regeling. In zijn geheel houdt het in, dat de gemeen te een evengroot bedrag vangt als bij Bouwes’ plan, maar dat de huren van onze woningen lager worden.” HET IN „Drukproef Leidseplein” uitge werkte plan (de drukproef is voor 2,50 verkrijgbaar bij het planbureau, de stich ting Wonen en tot en met zaterdag in de tent en Paradiso, red.) is niet definitief, maar een „tussenstand”. Van der Hoef: „Dat het hoogbouw is geworden, zegt ook sor W F Wertheim Aanvang van de ontmoetingen is 15 uur. gezellig is voor iedereen; waar je mensen kunt ontmoeten een centraal trefpunt in de stad. Een van de leden, Peter Meyer. „Burge meester Samkalden was zeer geschokt, toen de Nachtwacht door iemand met een mes werd beschadigd. Ik hoop dat hij een gelijkenis ziet tussen de man die dat schil derij beschadigde en de heer Bouwes. Hebben of hadden ze een ander doel? Het resultaat is in ieder geval hetzelfde: ver nieling van iets dat mooi is. De één ging naar een psychiatrische inrichting, de ander verdient er een flinke cent mee”. BOUW-ES-WAT-ANDERS heeft, deze week, zo vlak voor de belangrijke raads vergadering, maar een feest op touw gezet, onder meer in een grote tent mid den op het plein. Het programma van de grote slotmanifestatie van zaterdag, vindt u in bijgaand kadertje. Voor wat er pre cies in het plan van de zeven architecten en BEWA is opgenomen, verwijzen we naar de hierbij afgedrukte schets, want daar gaat het tenslotte om. Bouw-es-wat- anders: „Het gaat om het Leiseplein, dat een mensenplein moet blijven”. bureau mag aan die daling niet te veel waarde worden gekend, aangezien het aantal van 1975 een niet helemaal juist beeld geeft, in verband met de omvangrijke immigratie van Surina mers dat jaar. hij de kijker voor hoe er een drastische omwenteling kan plaatshebben in de gangbare kostenverhouding tussen pri- veuncties en openbare functies. En wel door de kosten voor privéfuncties, de bouwkosten van een huis dus.met een ren enige dagen later worden vervoerd) hebben meegewerkt aan „Lente op ’t Singel”. BEGIN DEZE MAAND is in de hoofd stad een nieuwe school van start gegaan voor kinderen die langer dan drie weken in een ziekenhuis moeten liggen. De patiëntjes kunnen gewoon het dagelijks onderwijs blijven volgen door daarvoor speciaal aangetrokken leerkrachten. Voorlopig wordt dit onderwijs nog maar in drie ziekenhuizen gegeven, maar het is de bedoeling er vanaf hef volgende schooljaar ook andere ziekenhuizen bij te betrekken. Het gebruik maken van deze mogelijkheid is niet verplicht. meer uitsluitend om stedebouw te gaan. Zijn bezetenheid is een pleidooi voor de noodzaak ook eens anders te denken en daarbij de kreativiteit, die in onze huidige samenleving wordt verdrongen, weer te gebruiken. PARDON? „Ja hoor, we hebben niets tegen Bouwes. Als hij met ons wil mee doen, dan kan dat. Dan kan hij zó een drieduizend vierkante meter krijgen. Maar dan moet hij zich wel aan onze uitgangspunten houden”. Met het oog op enkele van die uitgangspunten (inspraak van de bevolking, het Leidseplein voor alle Amsterdammers, een democratisch beheer, volledige openheid over plan en LIEFHEBBERS VAN bloemen en bol len kunnen vanaf dinsdag een kijkje komen nemen in de hal van het hoofd kantoor van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam aan het Singel 548. Men hoeft het niet bij een kijkje te laten, maar kan ook een praatje maken met voorlichters over bijvoorbeeld de aan koop en verzorging van snijbloemen en bloembollen. Onder meer de Bloembol- lenraad, het Laboratorium voor de Bloembollenteelt en de Westfriese Flora (naar wiens tentoonstelling de exempla- DE BEVOLKING van Amsterdam bestaat voor zes percent uit buitenlan ders, zo heeft het gemeentelijk Bureau van Statistiek uitgerekend. Over het vorige jaar zijn het er 42.400, tegen 37 300 in 1975. (In 1970 bedroeg hun aantal slechts 24.760.) Zij komen uit alle delen van de wereld en er bevinden zich ongeveer elfhonderd statenlozen onder Volgens het Bureau van Statistiek is de toename van het aantal vreemdelingen deels het gevolg van de legalisatie van hen die al in Amsterdam woonden. Het totale bevolkingsaantal was eind december vorig jaar 740.000, tegen het jaar daarvoor 751.000. Volgens het beheer) lijkt het Van der Hoef onwaaar- schijnlijk dat Bouwes inderdaad zal aan kloppen. „Dat beheer bijvoorbeeld. Bij ons plan krijg je de unieke situatie van een vereni- geng van eigenaren, die samen met de gemeente gaat bekijken hoe voorkomen kan worden dat het een plan voor één bepaalde groep wordt. Ons plan (geza menlijk uitgewerkt met architecten Van Eyck, Hertzberger, Van Klingeren, Klun- der, Rietveld, Verster en Dijkstra, red.), zoals dat is neergelegd in „Drukproef Leidseplein”, komt op voor minderheids groeperingen. Financieel worden deze zwakkere groepen door de sterke gesteund”. HET PROGRAMMA voor de slotma nifestatie, op zaterdag 12 februari, van de Leidseplein-Feestweek ziet er als volgt uit. Paradiso: Volharding (14 uur), Toneelgroep Centrum (15 uur), Polo de Haas (16 uur), Crisistheater (16.30 uur), Combo De Nachtkaars (17 uur), pop groep Carlsberg (24 uur), popgroep Cake (01.30 uur), Bal na. In de kleine zaal: Igor and the Hotshots (24 uur) en disco (02.00 uur). Americain: Resistentie-orkest en Waste of Time, in een uitzending van STAD Radio Amsterdam (17 uur). Rotonde Stadsschouwburg: Amsterdams Jeugdtheater Bloeps (14 uur) en een klassiek programma met onder meer Dick Bor en het Corelli- ensemble (16 uur). Tent op het plein: Joseph Lam Jazz band met Adèle Bloemendaal en Ton Vein Duinhoven (12 uur), clown Michael en cabaret Vangrail (15 uur), Orkest Overlast en Theater Spectacle (16 uur), Igor and the Hotshots (17 uur), Corelli- ensemble (20 uur), Cabamomo en clown Michael (21 uur), Wally Tax (22 uur), Animal Crackers (23 uur) en daarna disco. Nieuwe De la Mar: Amstel Toneel (14 uur). AMVJ: sociëteit, biljart, tafeltennis, leestafel, café. Centrum Bellevue: Proloog (14 uur) en Nieuwe Komedie (16 uur). Alle evenementen zijn gratis. Verder komen om twee uur ’s middags vier drumbands vanuit verschillende rich tingen van de stad op het Leidseplein aan. Daar zal dan een drie meter hoog beeld van „De maagd van Amster dam” worden onthuld. Het beeld, dat een onbevangen blote dame voorstelt, is gemaakt door Willy Millitic. BOUW-ES-WAT-ANDERS heeft al van af een vroeg stadium twee investeerders op de lijst staan: het Bouwfonds Neder landse Gemeenten en het Pensioenfonds voor de Gezondheid en de Geestelijke en Maatschappelijke Belangen. Andere mogelijke investeerders zijn volgens BEWA de SOSB (Stichting Ontwikkeling Het plan Bouw-es-wat-anders, met cultureel centrum (1), woningwet- en premiewoningen (2), bejaardenwoningen (3), woningen voor jongeren (4), sociaal-culturele voorzieningen (5), overdekte passa ge met winkels, café’s en eethuisjes (6) , opvang en advies of jeugdhotel (7) , dakterras (8), theater (9), biosco pen (Kriterion en Studio K) (10), glazen koepel (11), kamermuziek- centrum (12), ingang van de passage met tevens kleine kantoren (13). I Frank van Klingeren en het ontklonteren „Het Leidseplein moet [Él, lep ,_L 4»^

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13