8%%15 -JARIGE LENING 1977 Jan Peters geweldige Fontaine: 4 ton schade vergoeding J] ervaring in Johan Cruijff voorlopig geschorst 99 STAAT DER NEDERLANDEN u s Zege Joego-Slavië iter? 1 23 19 7 7 FEBRUARI DONDERDAG SPORT 10 it ral. ei Door Mare Serné Unieke ervaring Superieur „Onbegrijpelijk" bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting op 15 maart 1977 toewijzing prospectus uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers kosteloos bij banken en commissionairs jaarlijks op 15 maart in 15 jaarlijkse termijnen van 15 maart 1978 af vervroegde aflossing is van 15 maart 1987 af mogelijk tegen de koers van 103% nominaal f1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 15 februari 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen open bedrag de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) i Nederlanders zijn echter gul met het geven van een cadeau aan een coach wanneer hij dat het hardst nodig heeft. Het is alweer zes jaar geleden dat Georg Kessler teleurgesteld afscheid nam als bondscoach nadat hij er niet in was geslaagd om zich met Nederland te kwali ficeren voor de wereldkampioen schappen voetbal in Mexico. Zijn laatste duel was een interland wedstrijd tegen Engeland op Wembley, dat wat Oranje betreft alleen op een deceptie uitliep omdat het duel in een doelpunt loos gelijkspel eindigde. LONDEN. Uiteindelijk schoof de Engelse bondscoach Don Revie in de catacomben van het Wembley-stadion schoorvoetend op Jan Zwartkruis af. De luchtmachtofficier boog correct en sprak: „Goedenavond meneer, mijn naam is Zwartkruis, hoe maakt u het?”. „Prima”, sprak Revie, na de vernederingen en ontgoochelingen van de afgelopen uren eigenlijk tegen beter weten in. „Ik wil u even feliciteren met de prestaties van uw elftal. Het was een schitterende vertoning”. O De Engelse keeper Clemence in actie tijdens een van de vele Nederlandse aanvallen REVIE it 71 LTrrrix:! (ADVERTENTIE) MAINTIt NORAI n één je wel s aan de :n wip tige (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. Jan Peters was na afloop van de zo vlekkeloos verlopen interland tegen Engeland de bescheidenheid zelve. Uitgerekend in een wedstrijd die moest bewijzen dat hij ten onrechte jaren ach ter de hand is gehouden als een van Nederlands talentvolste jonge spelers, scoorde hij twee keer. De eerste goal was een schitterende lob na een voorberei dende actie van het ongeëvenaarde duo Cruijff-Neeskens, en de tweede treffer ontstond toen hij op een pass van Hoven kamp Greenhoff achteloos uitspeelde en vervolgens doelman Clemence kansloos liet. Revie bewonderend over hem: „Ik heb Peters enkele jaren geleden tijdens een wedstrijd tussen Jong Italië en Jong Oranje gezien. Ik heb toen al uitgeroepen dat hij wat mij betreft een van de groot ste jeugdtalenten was die ik de afgelopen tien jaar heb gezien op de Europese vel- Kessler, die in vijf jaar als bondscoach grijze haren van de problemen had gekre gen, kreeg echter een waardig afscheids cadeau van zijn spelers. Daar op Wembley vielen toen de eerste keer de symptomen te bespeuren van het door de Nederlan ders enkele jaren later ontwikkelde wereldberoemde totaalvoetbal, dat onder meer gestalte kreeg in een aantal Europa cups en het schitterende voetbal dat Nederland tijdens de wereldkampioen schappen in West-Duitsland etaleerde. In zes jaar tijd is er een hoop veranderd. De uitvinders van het voetbal zijn in alle opzichten overtroffen door die wereldbe roemde Hollanders. Merkwaardig is ech ter, dat zelfs in een periode dat de grote tijden een beetje voor Nederland voorbij lijken, er dan toch weer zo’n bijna griezelig-perfecte demonstratie op Wem bley tussendoor loopt. Ook voor de Noordierse bondscoach Danny Blanchflower, die na de vaak adembenemende vertoning op Wembley doeltreffend opmerkte „Als je dit vana vond toch weer ziet, dan is het toch onbe grijpelijk dat dit team het zo heeft laten liggen in die finale tegen West-Duitsland. Nederland speelde vanavond weer het voetbal dat Duitsland in zijn beste dagen nooit gespeeld heeft. Maar ik vraag me dan toch af: hoe is het dan mogelijk dat dit team op belangrijke momenten faalt. Bij voorbeeld in Joegoslavië tijdens het Euro pese kampioenschap. Of tegen ons, in Rotterdam, toen het ook een kostbaar punt het liggen”. Koeltjes wees het leger van Engelse verslaggevers Revie na afloop van de Oranjeshow erop, dat het Engelse natio nale elftal nog nooit zo vernederd is als gisteravond. Waarop Revie antwoordde: „Dat weet ik ook wel. Ik ben niet blind. Maar dit Nederlandse team vormt een uitgebalanceerd geheel, waar nauwelijks tegen te voetballen valt Nederland was precies wat ik ervan verwachtte. Name lijk absolute wereldklasse. Ik heb nog nooit een elftal zien voetballen dat zo onder alle omstandigheden de situaties controleerde. Dit is een van de meest perfecte demonstraties van modern voet bal geweest die ik als coach ooit heb meegemaakt”. Nederland voetbalde inderdaad bij vla gen formidabel. Zwartkruis: „We hebben ons grondig op dit duel voorbereid omdat dit voor mij de test moest worden of Nederland nog in staat zou zijn om totaal voetbal, of zoals ik het noem circulatie- voetbal te spelen. Het geeft mij bijzonder veel vertrouwen en voldoening dat dit gelukt is vanavond. We hadden afgespro ken om de bal in eigen ploeg te houden en ons niet aan tempovoetbal te bezondigen. Dan zouden we de Engelsen in de kaart hebben gespeeld en het misschien moei lijk hebben gekregen”. Maar zelfs dat is nog maar zeer de vraag. Het Engelse elftal maakte eigenlijk een zeer povere indruk. Het was tenslotte een beetje gênant om te zien wat Neder land allemaal uithaalde. De enorme routi ne van het elftal, het surplus aan individu ele klasse, de angstig accurate passes, het altijd vinden van de vrije man, het leverde in dit team, waarin eigenlijk alleen Schrij vers (vooral bij hoge ballen) uit de toon viel, vaak een erg eenzijdige vertoning op. Het was eigenlijk aan de arrogantie van Oranje te danken dat de afstraffing tot 0-2 beperkt bleef. Ruud Krol presteerde het rustig om in zijn eigen strafschopgebied als laatste man te proberen of hij Bowles de bal tussen de benen kon doortikken en Rep die af en toe wel weer erg gretig was, bezondigde zich aan dezelfde circusverto- ningen. Maar wat maakte het eigenlijk allemaal uit? Nederland was in alle opzichten superieur aan dit chaotische en klasse-arme Engelse team. Jan Peters liep te voetballen alsof hij al 50 interland wedstrijden in plaats van twee achter zijn naam had staan en Hovenkamp was in zijn acties zo brutaal alsof het een compe- titiewedstrijdje van AZ tegen De Graaf schap gold. Jan Peters kijkt de op deze feto niet zichtbare bal na. Uit deze situatie zou het tweede doelpunt ontstaan. Links Trevor Brooking, rechts Rob Rensenbrink Neeskens: „In het begin had ik het even moeilijk, omdat ik de laatste twee jaar niet meer gewend ben in de achterste vier te spelen. Maar het ging uiteindelijk best. Hij is niet gevaarlijk geweest”. Jan Zwart kruis: „Omdat Neeskens Keegan moest uitschakelen, bestond het risico dat dit ten koste van de aanvalskracht zou gaan. Dat is echter niet gebeurd, omdat de rest van het team dit door zijn goede voetbal volle dig heeft gecompenseerd” MONTERREY (ANP).- Het Joegosla vische voetbalelftal heeft in Monterrey revanche genomen voor de nederlaag van 5-1, die het onlangs in Mexico leed. De Joegoslaven wonnen het tweede duel met 1-0 door een doelpunt van Bajevic in de tiende minuut Het was de derde overwinning van Joego-Slavië in zijn Middenamerikaanse toemee. Eerder wonnen de Joegoslaven van Colombia (1-0) en Guatemala (2-0). setc. >.mtr. i.mtr. aten, Over wat voor fantastische spelers Nederland ook beschikt, ze krijgen toch allemaal een beetje meer waarde als Cruijff zich nadnikkelijk manifesteert. Luister bijvoorbeeld naar Robbie Rensen brink, de man die ook gisteravond weer een spoor van vertwijfelende Engelse ver dedigers achter zich liet: „Bij Anderlecht speel ik toch anders dan in het Neder lands elftal. Daar loopt alles via en over mij. Hier loopt alles over Cruijff. Dat betekent dat ik veel meer individuele acties moet leveren en veel meer moet diepgaan dan ik gewend ben. Dat komt domweg omdat Cruijff hier de dirigent is. Dat ben ik niet gewend bij mijn club, maar in zo’n team als het Nederlands elftal maakt het tenslotte allemaal weinig uit”. inst en goeie, t een in. 8 den. Dat is vanavond volledig beves tigd”. Peters zelf: „ik heb vanavond een heel andere wedstrijd moeten spelen dan ik bij NEC gewend ben. Cruijff heeft de neiging om zich terug te laten vallen naar het middenveld en dat betekent dat ik me moet aanpassen. Dat ik ook diep moet gaan. Dat kost veel kracht. Maar het is wel bevredigend spelen in dit elftal. Je krijgt zoveel goede voetballers naast je en ze geven precies de pass aan je voeten Revie: „Je kunt dan wel stellen dat je Cruijff uit moet schakelen, maar wat heeft dat eigenlijk voor zin? Rensenbrink, Neeskens, Rep, Peters, Rijsbergen, je ziet ze stuk voor stuk dingen doen waar mijn spelers niet eens aan toekomen. Ze zijn dit voetbal ook niet gewend. Je ziet Watson, die Cruijff in de ruimte moest dekken, volkomen hulpeloos kijken als Cruijff in zijn eigen team ineens als rechtsback opduikt. Dat is in de Engelse competitie onbestaanbaar. Dat snappen mijn spelers gewoon niet”. Nederland koos echter alleen de diepte als de kans op rendement zeer groot was. Het vertragende voetbal van Oranje ver borg zo veel klasse, dat de Engelsen instinctief de dodelijke dreiging die ervan uitging aanvoelden. Het had weinig zin voor de equipe van Revie om te jagen, want het Nederlands elftal was zo goed op elkaar ingespeeld, dat dit weinig nut had. Ook Cruijff was ten slotte wel tevreden. „Er is vanavond knap gevoetbald. Je moet je natuurlijk tegen die Engelsen niet bezondigen aan lijf-aan-lijf-voetbal. We hebben goed het tempo uit de wedstrijd genomen, om op gepaste momenten over te schakelen op snelheid. Vanavond was er de bereidheid te werken voor elkaar en om fouten te corrigeren voor elkaar. Er werd nauwelijks op elkaar gescholden. Als we zó tegen België voetballen en als deze mentaliteit er is, dan maak ik me weinig zorgen over het uiteindelijke resul taat”. jalerie. verha- in werk ■eld. Ze ?e r een I Misschien valt de simpele verklaring echter toch wel terug te voeren op Johan Cruijff. Wie Cruijff gisteravond voor en na de wedstrijd tegen Engeland weer in actie zag, beseft nog eens duidelijk wat voor een fenomeen hij is. Zowel in het veld als daarbuiten, waar hij het rustig presteert om eerst in een dikbetaalde column voor een Engelse krant op te merken dat Engeland volgens hem recht heeft op een kans om zich ten koste van Italië te kwalificeren voor Argentinië, maar nauwelijks enkele minuten later de waarheid spreekt als hij smalend uitroept: „Nou, als dit stelletje naar Argentinië wil, dan zal er toch hard geoe fend moeten worden”. De tuchtcommissie van vijf man, die woensdagavond meer „dan twee uur ver gaderde, besloot de nationale scheids- rechtersassociatie te vragen een oordeel te vellen over het van het veld zenden van Cruijff door arbiter Melero Guaza. Mele- ro, die werd aangevallen door Barcelona- supporters en daarbij gewond raakte, ver telde na de wedstrijd dat hij Cruijff uit het veld had gezonden wegens beledigingen. Cruijff ontkende dit. Bestuursleden van Barcelona hebben Melero’s schorsing gevraagd. Cruijff kan voor zijn delict met een schorsing van maximaal zes onvoor waardelijke wedstrijden bestraft worden. Aan het einde van de wedstrijd vonden in het stadion van Barcelona ook relletjes plaats, waarbij een aantal toeschouwers gewond raakte en ernstige vernielingen werden aangericht. De tuchtcommissie heeft Barcelona een boete van 200.000 peseta’s (ongeveer 8.000 gulden) opgelegd. Bovendien werd Barcelona gewaar schuwd, dat, indien dit soort incidenten zich meer zouden voordoen, de club twee of drie thuiswedstrijden niet in het eigen stadion zou mogen spelen. die je hebben wilt. Was dat bij NEC ook maar zo. Daar vervul ik de rol die Cruijff hier speelde, maar het is veel minder aantrekkelijk voetballen”. Zelfs had Peters bijna 3-0 gescoord. Een uitgekookte actie, voorbereid door Rijsbergen en Cruijff, bracht hem vrij voor Clemence, maar Peters handelde iets te gehaast en zijn schot mislukte. Zoals ook een individuele actie van Kist rakelings langs het doel verdween. Anders was de triomf van dit Oranje, dat nog niet eens tot de bodem ging, helemaal vernietigend geweest. Peters ten slotte: „Wat zou ik graag iedere week in zo’n elftal spelen. Nu pas besef ik hoe belangrijk het voor je ont wikkeling als speler is dat je altijd met zulke klasse-spelers om je heen kunt voetballen. Maar zondag bij NEC krijg ik weer consequente mandekking. Dan keer ik weer terug naar de grauwe werkelijk heid van alledag". MADRID (ANP). Johan Cruijff, die zondag in de wedstrijd FC BarcelonaMa- laga wegens herhaaldelijke opmerkingen tegen de arbiter van het veld werd gezon den, is woensdag door de tuchtcommissie van de Spaanse voetbalbond voorlopig geschorst. De commissie zal dinsdag een definitief besluit nemen over de omvang van Cruijff’s schorsing. De beslissing van de tuchtcommissie houdt in dat Cruijff zondag tegen Salamanca niet van de par tij zal zijn. VERSAILLES (ANP). Just Fon taine (43), voormalig Frans voetbali- dool en in 1958 bij het toernooi om het wereldkampioenschap in Zweden algemeen topschutter met dertien tref fers, krijgt van FC Paris-St. Germain en zijn voorzitter een schadevergoe ding van bijna 660.000 francs (onge veer 385.000 gulden). De Parijse eerste divisieclub, waarvoor Fontaine als trainer een driejarig contract had gete kend, heeft zijn oefenmeester voortij dig ontslagen. De rechtbank in Versail les verklaarde de contractbreuk als zijnde in strijd met de wet en veroor deelde FC Paris-St. Germain tot het betalen van een schadevergoeding van 580.000 francs. Daarnaast werd de voorzitter van de hoofdstedelijke equi pe, Hechter, wegens het schaden van de goede naam van Fontaine veroor deeld tot het betalen van 78.700 francs schadevergoeding aan de eens zo pro ductieve Franse voetballer. Deze talentvolle jongeren konden eigenlijk niet stuk in dit geroutineerde team, dat in Cruijff en Rensenbrink supe rieure individualisten bezat en in Rijs bergen, Van de Kerkhof, maar vooral Neeskens spelers had die iedere vermeen de tegenstand geruisloos elimineerden. Neem bijvoorbeeld de persoonlijke duels tussen Neeskens en Keegan. De beste Engelse aanvaller was wel erg beweeglijk, maar kon met zijn individueel aardig ogende acties ook geen opening forceren. Keegan, die wat meer deed dan de simpele lange halen naar voren van zijn mede-aanvallers Bowles en Francis, was ook niet de man die het Engelse nationale team met zijn individuele acties enige body kon geven. Zijn rol bij Liver pool is duidelijk van meer inhoud. Je zou kunnen stellen dat Keegan de Van der Kuijlen van Engeland is. In zijn club goed, maar in het nationale elftal te kort schie tend. NIET TE VOETBALLEN” De opstellingen van Engeland en Nederland waren; ENGELAND: doel: Clemence., achter: Cle ment, Doyle, Watson en Beattie., Midden: Greenhoff (Todd), Madeley (Pearson) en Brook ing., voor: Francis, Bowles en Keegan. NEDERLAND: doel: Schrijvers., achter Suurbier, Krol, Rijsbergen en Hovenkamp., midden: Willy van de Kerkhof, Neeskens en Peters., voor: Rep (Kist), Cruijff en Rensen brink. Scheidsrechter: Walter Eschweiler (W.Dtsl.). TEGEN ZO’N ELFTAL VALT Dat was dan nog maar een zwakke afschildering van de realiteit: Als ver doofd zochten de Engelsen vaak naar hun directe tegenstanders, die uiteindelijk met hun klasse zo veel respect afdwon gen, dat zij een ovatie van de 92.000 toeschouwers in ontvangst mochten nemen. Met dodelijke precisie werden de acties van Oranje uitgevoerd. Jan Peters (liggend) heeft het schot gelost waaruit Nederland op 0-1 zou komen. Keeper Clemence dook tevergeefs. In het midden Watson en Keegan

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23