CDA: BRAND IN VLEUGEL VAN HOTEL TIEN MOGELIJKE PLAATSEN VOOR VESTIGING VAN KERNCENTRALES Duisenberg vrijwel zeker van plaats op PvdA-lijst en dan dit noq „Alle ziekenhuizen moeten in pijn delen Nog geen kabinetsstandpunt over bevolkingsproblematiek II cl 2 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 10 FEBRUARI 10 7 7 BIJ KOMENDE VERKIEZINGEN Aanvulling structuurschema elektriciteitsvoorziening (Van onze parlementsredactie) i r Onzekerheid Nog stijging. V oedsel vergiftiging Grootste kanaal Berovingen Petitie geweigerd i Elizabeth op reis Drugs Motie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer gaat in grote lijnen akkoord met de voornemens van staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid om de plannen van ziekenhuizen in ons land in handen van de provincies te leggen en tevens te komen tot een beperking van het totaal aantal ziekenhuisbedden. Wel vindt men dat de bewindsman terughoudend moet zijn in het gebruiken van zijn bevoegdheid om ziekenhuizen die „te veel” zijn, te sluiten. DEN HAAG. Het kabinet neemt geen standpunt in over de aanbevelingen voor een actieve overheidsrol in de bevol kingspolitiek, die in het rapport van de Staatscommissie Bevol kingsvraagstuk zijn gedaan. De regering heeft het rapport in haar vergadering van vorige week vrij dag vrijgegeven. Zij heeft er ook nog niet uitgebreid kennis van genomen. Gezien de tijdsdrang voor dit kabinet, en het feit dat progressieven en CDA bepaald niet gelijk denken over de aange sneden problemen, is er ook geen aanleiding in deze regeringsperi ode nog een standpunt te ver wachten. Mening Koffiefonds Nieuw vliegtuig es 1 regionale ziekenhuisplanning (Van onze parlementsredactie) Weersvooruitzichten voor zaterdag. Af en toe regen, ook opklaringen en vrij zacht. r WEERRAPPORTEN i l J I' I I- Waterstanden Umulden Hoogwater 8.39 uur en 21.09 uur Laagwater 4.09 uur en 16.41 uur. regen regen regen geh. bëw. regen regen regen regen regen regen regen regen zw. bëw. geh. bew. regen regen regen regen sneeuw geh. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. regen regen regen geh. bëw. h. bew. regen h. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew regen zw. bew. zw. bew. licht bew onbew. 10 10 0.1 0 0 3 0 0 7 0.4 0.4 0 0 24 0 0 0 Dat bleek gisteren in de Kamer bij de behandeling van een wijziging van de wet ziekenhuisvoorzieningen. Volgens de oude wet moet een landelijk ziekenhuis plan worden opgesteld, dat echter volle dig onwerkbaar bleek te zijn. Hendriks heeft de Kamer nu voorgesteld om in de toekomst regionale plannen voor zieken huisvoorzieningen op te stellen. Deze plannen moeten per provincie worden gemaakt door het provinciebe stuur en daarna door de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne wor den goedgekeurd. Bovendien heeft de minister dan de bevoegdheid om bestaan de ziekenhuizen die niet meer in zo’n regionaal plan passen, te sluiten. Hen driks wil ernaar streven dat op den duur per duizend inwoners vier ziekenhuisbed den beschikbaar zijn. De meeste woordvoerders uit de Kamer konden zich gisteren goed vinden in de uitgangspunten van dat beleid. De socia list Dolman was tevreden met de grotere slagvaardigheid die er het gevolg van kan zijn. Hij waarschuwde wel tegen te over haast ingrijpen door de overheid. Volgens hem is het beddenbestand delaatste jaren uit zichzelf ook al teruggelopen. „Het departement moet nu niet de schroef gaan aandraaien. De feitelijke toestand biedt alle gelegenheid om overcapaciteit gelei delijk en in goed overleg te laten weg smelten’. Ook de heer Weijers (CDA) drong aan op een goed overleg tussen de provinciale plannenmakers en de betrokkenen in de ziekenhuizen zelf. Volgens Weijers moe ten deze reeds bij de planning in hun gebied betrokken worden. CDA-woordvoerder Weijers vond dat indien het beddenbestand in een gebied ingrijpend moet worden teruggebracht, dat niet mag geschieden door één groot ziekenhuis in zijn geheel te sluiten. Dat kan, zo betoogde hij, tot onevenwichtige verdeling van de ziekenhuizen leiden. Vol- Mevrouw Veder-Smit (VVD) zei te vre zen dat een geforceerde reductie van de beddencapaciteit zal leiden tot veel meer poliklinisch werken. Dat gaat volgens haar grote financiële problemen geven, omdat voor poliklinische hulp geen tarief bestaat, waardoor de verpleegprijs toch gens hem moeten in geval van overbed- ding alle, dus ook de kleine, ziekenhuizen „in de pijn delen”. Dolman vroeg staatssecretaris Hen driks alle onzekerheid in die gebieden waar geruchten over ziekenhuissluitin gen circuleren weg te nemen door een volledige lijst bekend te maken van alle voornemens om ziekenhuizen te sluiten. Volgens Dolman dient overigens de kos- tenbeperking bij sluitingsplannen een motief te zijn ondergeschikt aan een bete re verdeling van de beddencapaciteit. De gewesten Dordrecht en Rotterdam hebben Duisenberg nu hoog op de lijst gezet. DEN HAAG. Minister Duisenberg van Financiën is vrijwel zeker van een verkiesbare plaats op de PvdA-lijst bij de komende verkiezingen. Duisenberg is door het bestuur van het gewest Dor drecht van de PvdA achter Den Uyl op de tweede plaats gezet en door het gewest Rotterdam op de vijfde plaats. Rond de kandidaatstelling van Duisen berg en enkele andere bewindslieden zijn in de PvdA nogal wat problemen gerezen, omdat vele afdelingen niet bereid bleken voorrang te geven op de kandidatenlijst aan bewindslieden „van buitenaf”. Met name Duisenberg werd in zijn nieuwe woonplaats Den Haag door het afdelings bestuur van de lijst geweerd, naar ver luidt mede wegens zijn in de ogen van de afdeling „rechtse” ideeën. Problemen blijven er wel voor staatsse cretaris Marcel van Dam. Hij staat voorlo pig op de vierde plaats in het gewest Utrecht, wat geen zekere kamerzetel ople vert. Pas als de PvdA bij de verkiezingen op 25 mei meer dan 43 zetels behaalt, komt Van Dam in de Tweede Kamer. Het gedrang om de zetels doet zich overigens alleen voor als de PvdA niet opnieuw aan de regering gaat deelnemen. In dat geval moet er voor de PvdA-bewindslieden een plaats in de Kamer worden gezocht en zullen enkele zittende Kamerleden het veld moeten ruimen. Mogelijk zal de koers die de staatscom missie aanbeveelt te gaan, een rol kunnen spelen bij de kabinetsformatie, maar zeker is dit niet. Van belang daarbij is ook dat de staatscommissie zich unaniem uit spreekt voor het legaliseren van abortus, maar niet over de vorm waarin dit zou moeten gebeuren. Deze aanbeveling werd, aldus prof. P. Muntendam, opgesteld voordat de Eerste Kamer (december 1976) het wetsontwerp van PvdA-WD over de abortusregeling verwierp. De staatscommissie wordt inmiddels ontbonden en in feite opgevolgd door een permanente (vaste) interdepartementale commissie inzake het bevolkingsbeleid. Als gevolg van een van de aanbevelingen in het enkele jaren geleden uitgebrachte interim-rapport van de staatscommissie, heeft de regering besloten deze „eigen” commissie te vormen. Mede op basis van het nu afgeronde voorbereidende werk is de overheid beter in staat kwesties inzake omvang, ontwikkeling en samenstelling van de bevolking beter in haar beleid te betrekken. Een bevolkingsbeleid moet door inhoud Op Midden-Java zijn vijftien mensen gestorven na het eten van bedorven soja bonen, zo meldt het persbureau Antara. Achtenzestig mensen vertonen vergifti gingsverschijnselen, aldus het persbu reau. Russische planologen werken aan een project voor de aanleg van het grootste kanaal ter wereld dat water, bestemd voor de Noordelijke IJszee, naar de woestijnen in het zuiden moet brengen. Tegenslagen op landbouwgebied, zoals de slechte graanoogst in 1975, maken het noodzake lijk meer land in cultuur te brengen en de irrigatie in het zuiden van de Sovjet-Unie aan te pakken. Op het Damrak in Amsterdam is dins dag een 29-jarige Francaise door twee mannen beroofd van haar portemonnaie met 300 DM. Een man die haar te hulp schoot werd door een van de daders met een mes in zijn handen gestoken en moest zich door de GGD laten behandelen. In de Oude Hoogstraat werd dinsdagnacht een man door twee onbekenden beroofd van zijn portemonnaie met veertig gulden. De Tsjechoslowaakse ambassadeur in Wenen, Karei Komarek, heeft geweigerd een petitie in ontvangst te nemen die bedoeld is ter ondersteuning van de Tsje choslowaakse dissidenten die het mani fest Charta 77 hebben gepubliceerd. De petitie, ondertekend door 15.200 Oosten rijkers, was opgesteld door de Weense afdeling van Amnesty International. Al met al is in de nabije toekomst toch nog een belangrijke stijging van de wereldbevolking te verwachten. Duidelijk is, aldus Van de Kaa, dat gelijktijdige beheersing van de groei van inkomens en bevolking een bijdrage tot de oplossing van problemen betekent. Zeker de geïn dustrialiseerde landen zouden zich ten opzichte van bevolkingsgroei terughou dend moeten opstellen. In de meeste Euro pese landen speelt deze „voorzichtigheid” al een rol. i I ozo ozo ozo o zo ozo zo o zzq z ozo windst. wzw ozo zw zw no zw nw verand. ono w ono zzw zw zzw w zw z n nnw zw z windst. w ozo zzo z windst. zzo zw 13 23 16 6 15 -1 11 15 14 -2 9 7 17 21 17 21 c 5 5 1 0 6 0.2 8 0.1 7 6 24 0.1 1 15 4 2 15 1 5 0 5 0 11 -1 9 6 4 11 •14 2 -7 13 1 9 5 9 13 10 4 9 -13 11 11 9 -11 0 7 10 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis I het weer Kamer grotendeels akkoord met Het advies van de RARO aan de rege ring over de vestigingsplaatsen wordt in november of december verwacht. Voor de regeringsbeslissing inzake het aanwijzen van drie plaatsen niet te verwarren met de beslissing of er kerncentrales worden gebouwd is geen termijn bekend. De parlementaire behandeling van het gehele structuurschema (dat dus van grote pla nologische waarde zal zijn) dient binnen zes maanden nadat de regering haar beslissing neemt te geschieden. Koning Elizabeth van Groot-Brittannië is gisteren vertrokken voor een reis van zeven weken door het Britse Gemenebest ter gelegenheid van baar zilveren rege ringsjubileum. De zaken die de monarchie aangaan liggen nu in handen van de toe komstige troonopvolger, prins Charles. In West-Duitsland zijn vorig jaar 325 mensen rechtstreeks ten gevolge van drugs om het leven gekomen, een stijging van 137 ten opzichte van 1975. In 1976 werd 167 kilo heroïne in beslag genomen tegenover 30.9 kilo het jaar daarvoor. De Westduitse heroïnegebruikers betrekken de drugs voornamelijk uit Nederland. Bij de Nederlands-Westduitse grens zijn vorig jaar 1207 mensen wegens het in bezit hebben van heroïne gearresteerd, het jaar daarvoor 645. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Als er inderdaad drie kerncentrales zouden worden gebouwd, komen voor de vestiging daarvan tien plaatsen in aanmerking. Dit blijkt uit een aanvulling op het Structuurschema Elek triciteitsvoorziening, dat de ministers Lubbers van Economische Zaken en Gruijters van Ruimtelijke Ordening aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. Hier bij gaat het, uit een oogpunt van ruimte lijke ordening, zuiver om reservering van vestigingsplaatsen De gewestelijke vergadering zal volgende maand overigens nog een definitief besluit moeten nemen over de plaatsings- volgorde. De heer Weijers daarentegen drong er bij de staatssecretaris op aan om te zorgen voor meer poliklinieken. „Soepel lopende, goed bereikbare poliklinieken zijn binnen het beleid van onschatbare waarde Wij willen dat er in de planning wordt uitge gaan van een centraal ziekenhuis met daaromheen poliklinische satellieten”. Zowel Weijers als Dolman drong er op aan de nadruk op de ziekenhuizen te ver leggen naar de kleine poliklinieken, die veel dichter bij de burger staan. De socialist Dolman drong er bij Hen driks op aan iets te doen aan de toestan den in de psychiatrische inrichtingen, de 19e-eeuwse pakhuizen”, zoals hij ze noemde. „De geestelijke gezondheidszorg kent tekorten waarover ons welvarende land zich behoort te schamen”. Het structuurschema elektriciteitsvoor ziening is inmiddels grotendeels door de zogenaamde procedure van de planologi sche kernbeslissing heen. Dat betekent dat dit plan voor de elektriciteitsvoorzie ning omstreeks het jaar 2000 overal is het land aan inspraak onderworpen zal zijn geweest. Diezelfde inspraakprocedure wordt nu met deze aanvulling gevolgd. In de eerste plaats worden de desbetreffende provinciale besturen verzocht hun oor deel over de vestigingsplaatsen te geven. De CDA-woordvoerder diende voorts een motie in waarin hij van de staatssecre taris vraagt om in de regionale planning ook de academische en militaire zieken huizen te betrekken. Hendriks vindt - en hij werd daarin gesteund door mevrouw Veder-Smit - dat deze ziekenhuizen buiten de planningen blijven, omdat zij een geheel eigen functie in onderwijs, weten schappelijk onderzoek en verpleging ver vullen. Ruim een jaar geleden besloot het kabi net dat de definitieve beslissing over de bouw van drie kerncentrales tot de vol gende regeringsperiode zou worden uitge steld. De voorbereidende procedure gaat echter hoor, mede op basis van de eisen die in het energiedebat van 1975 door de Tweede Kamer werden gesteld. De rap porten over de risico’s van ongevallen, de invloed op de gezondheid en de veiligheids aspecten van het kernsplijtingsproces gaven geen aanleiding om tot stopzetting van de procedure over te gaan. Aantal uren zon: 0 tot 4. Minimumtempera tuur omstreeks 4 graden. Maximumtempera tuur omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal 60 percent. Weer In binnen- en buitenland Deze tien plaatsen zijn: Eems, Urk, Ketelmeer, Flevo, Wieringermeer, Maas vlakte, Tholen, St. Philipsland, Borssele en Bath-Hoedekenskerke. Oorspronkelijk waren er twaalf plaatsen, maar de Mar kerwaard en Ossenisse (Zeeuws- Vlaanderen) zijn afgevallen. De Marker waard zou eerst moeten worden ingepol- derd, maar of dat gebeurt is niet zeker. Bij Ossenisse gaat het om een eventuele zee havenontwikkeling in dit gebied, die aan vankelijk theoretisch bestond, maar nu niet reëel is. Namens de staatscommissie is gisteren een nadere uiteenzetting gegeven over het rapport, dat als titel meekreeg „Bevolking en Welzijn in Nederland”, 300 pagina’s telt en 66 aanbevelingen geeft aan de regering voor een te formuleren beleid. Weten schappelijk secretaris dr. D. van de Kaa, directeur van het Nederlands Interuniver sitair Demografisch Instituut, stelde dat een bevolkingsbeleid geen doel op zichzelf moet zijn. Wel kan het mede dienen ter realisering van andere hoofddoelstel lingen. en gevolgen bijdragen tot de kwaliteit van het bestaan van de bevolking. Daarbij gaat het om factoren als werk, gezond heid, milieu, welstand. Gestreefd dient te worden naar evenwichtigheid in het beleid, niet naar starheid. Er is enige dynamiek nodig, want de bevolkingssitua- tie en de sociaal-economische omstandig heden kunnen in de tijd veranderen en dan zijn er bijstellingen nodig. In een onlangs gehouden bijeenkomst van de VN-bevoikingscommissie bleek dat de groeitendens in de wereldbevol king aan het afnemen is. Dat wil volgens Van de Kaa niet zeggen dat het vraagstuk van overbevolking zich nu oplost. In de geïndustrialiseerde landen daalt de vruchtbaarheid, en dus de natuurlijke toeneming. De ontwikkelingslanden tonen een grote verscheidenheid, maar de cijfers daarover zijn niet geheel betrouw baar. De ministers Lubbers (links) en Gruijters op een persconferentie naar aanleiding van de publikatie van het rapport „Aanvullend structuurschema elektriciteitsvoorzie ning". Een brand heeft gistermiddag in het Amstelhotel in Amsterdam flinke schade aangericht. Enkele kamers in de zgn. Sarphati-vleugel brandden geheel uit. In die kamers logeerden geen gasten. De directie van hotel, die zei nog geen schatting van de schade te kunnen geven, verklaarde dat de waterschade aanzienlijk is. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. VRIJDAG 11 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 8.03 uur, onder 17.47 uur Maan op 1.54 uur, onder 11.10 uur Het plan wordt van 15 maart tot 15 mei ter visie gelegd, zodat ook ieder ander bestuur en iedere organisatie of individu ele betrokkene zijn mening kenbaar kan maken. In de tweede helft van april wor den in alle betreffende regio’s voorlich tingsbijeenkomsten gehouden. Op 1 juli eindigt de inspraakprocedure, waarna de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RARO) in de eerste helft van september overal hoorzittingen zal houden. weer omhoog zal moeten om de kosten te kunnen dekken. 7 6 6 7 6 6 7 7 6 7 5 17 20 4 14 7 7 12 -7 6 1 15 7 9 In Colombia, na Brazilië de grootste koffieproducent in de wereld, komt een speciaal fonds van zeventig miljoen dollar om de produktie van koffie te verhogen en bestaande plantages te verbeteren. Dank zij het fonds moet het mogelijk zijn bin nen drie of vier jaar twee miljoen zakken van zestig kilo koffie méér te produceren in Colombia dan op het ogenblik. Het tekort aan koffie heeft de prijzen op de wereldmarkt de afgelopen tijd tot record hoogte opgedreven. West-Duitsland en Groot-Brittannië gaan samen een nieuwe jachtbommen werper ontwerpen die uiterlijk 1990 in dienst moet komen, zo meldde het Britse dagblad The Times gisteren. Het blad zei het nieuws vernomen te hebben in welin gelichte regeringskringen in de Britse hoofdstad. Zowel Engeland als West- Duitsland zou ongeveer 300 stuks van de nieuwe jachtbommenwerper nodig hebben. ■cj aï SÏÏ R S’ 4 3 5 0 5 3 4 1 4 5 3 11 4

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2