ONWETTIGE BETALINGEN AMERICAN China in VS AIRLINES AAN LEDEN VAN CONGRES JORDAANSE KONINGIN OMGEKOMEN Genieten van vrijheid F ARGENTINIË BOOS OVER UITLATINGEN PREMIER DEN UYL vermoedelijk niets oplossen Spanje verbiedt berichten over ontvoeringen R Veel spionnen uit Rusland en Deense verkiezingen zullen r 1 VOOR HET EERST NA 40 JAAR RUSSISCHE AMBASSADEUR IN MADRID Opportunisme Probleem VLIERTAK VLOETJE ESDOORN Premier Jörgensen: Verdeeldheid in parlement verontrustend” BINNEN- EN BUITENLAND 3 DONDERDAG 10 FEBRUARI 19 7 7 t door Nico Scheepmaker' i (Van onze redacteur in Scandi navië, Henk Ruyssenaars) KOPENHAGEN. Voor het grootste deel van de 37z miljoen kiezers van Denemarken is het nog steeds een raadsel waarom op 17 februari verkiezingen worden gehouden. De enigen die dat wel lijken te weten, zijn uiteraard de partijleiders en premier Anker Jörgensen zelf. (Van een speciale verslaggever) MADRID. Madrid krijgt na veertig jaar weer een ambassadeur uit Moskou. Gisteren maakte de Spaanse regering bekend dat ze diplomatieke betrekkingen gaat aanknopen met de Sovjet-Unie, Hon garije en Tsjecho-Slowakije. Al eerder werd dezelfde overeenkomst bereikt met Polen, Roemenië, Bulgarije en Joego-Slavië. De Franse archeologe Frangoise Claustre en haar echtgenoot Pierre gemeten van een maaltijd in een restaurant te Perpignan. Na 31 maanden gevangengehouden te zijn in de woestijn van Tsjaad door rebellen, zijn de Claustres thans bezig aan hun pas verworven vrijheid te wennen. lip' (Tijfel Senaat, Spanje normaliseert relaties J met drie Oosteuropese landen KONINGIN ALIA ■<3 gisteren eenstemmig dat dit „niet meer dan logisch” was. (Van onze redacteur in de VS) WASHINGTON. Een groot aantal functionarissen van China en het Oost blok in de Verenigde Staten houdt zich volgens Clarence Kelley, directeur van de FBI, bezig met spionage en is direct ver bonden met de inlichtingendiensten van hun land van herkomst. Volgens Kelley, die gisteravond sprak voor een juristenvereniging in Kansas City, waren er in juli 1961 806 vertegen woordigers van het Oostblok in de VS, tegen niet minder dan 1955 in december van het afgelopen jaar. Kelley, die vroeger politiechef was in Kansas City, beheert de federale politie sinds 1973. Hij staat op de nominatie om te verdwijnen, hoewel hij formeel voor negen jaar is benoemd. Een bericht in het onafhankelijke blad La Opinion zei dinsdag dat diverse Euro pese en Canadese leiders, onder wie de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky en de Nederlandse premier, Joop den Uyl, aan secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN telegrafisch hadden geprotes teerd tegen „voortdurende schending van de mensenrechten” in Argentinië. Het blad gaf de tekst van het telegram, waarin aan Waldheim gevraagd wordt de VN-commissie voor de mensenrechten te verzoeken „de Argentijnse zaak tijdens de februarizitting (van de VN) zorgvuldig te bestuderen”. MADRID (DPA). De Spaanse rege ring heeft gisteren een volledig verbod afgekondigd op persberichten over alle activiteiten van de politie en andere autoriteiten voor zover het de jacht betreft op terroristen en de ontvoerders van staatsraadvoorzitter De Oriol en luitenant-generaal Villaescusa Quilis. Ook mogen geen commentaren over deze onderwerpen gepubliceerd worden. Over ambtelijke activiteiten m verband (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) Sinds 1973 is in Madrid al een ambassa deur uit Peking geaccrediteerd, terwijl in dat jaar ook diplomatieke banden met Oost-Duitsland werden aangeknoopt, al zijn die „bevroren” sinds Oost-Berlijn zijn ambassadeur in september 1975 terugriep wegens de executies van vijf ETA- en FRAP-leden in Spanje. Waarnemers brengen het besluit ook in verband met uitvoerige persberichten over een huiszoeking bij de hoofdredac teur van het onafhankelijke blad El Pais, Juan Luis Cebrian en met berichten over een beweerd interview met De Oriol en speculaties over de verblijfplaats van de twee ontvoerde mannen. In regeringskringen noemde men deze beperking van de persvrijheid in het belang van het opsporen van daders van terreuracties. De regering-Suarez kondigde vorig jaar augustus een verbod af op berichten over wetsvoorstellen van het kabinet. De maat regel werd echter drie weken later opge heven. veer afschaffen en de defensie-uitgaven met de helft verlagen. Glistrups partij voor de ontevreden Denen is een van de drie partijen (samen met de sociaal democraten en de liberale volkspartij) die volgens opiniepeilingen meer dan 10 percent van de kiezers achter zich zal weten te krijgen. De wankele positie van de sociaal democraten in Denemarken heeft vol gens Jörgensen een verklaarbare reden. In Noorwegen, Zweden en Nederland is de sociaal-democratische partij, aldus Jörgensen, traditioneel sterker dan m Denemarken. Verontrustend vindt de Deense pre mier ook de verdeeldheid in het parle ment, waar twaalf partijen de 179 zetels moeten verdelen Enkele jaren geleden waren er nog maar vijf partijen die zetels opeisten zegt niet van bijdragen aan zijn verkiezingsfonds te hebben geweten. De Spaanse communistische partij PCE had in december vorig jaar laten weten dat zij geen struikelblok meer wil de zijn voor de diplomatieke betrekkin gen tussen Spanje en de communistische landen. Dit was grotendeels opportunis me, omdat de PCE wist dat dit toch onhoudbaar was en zij zelf in Moskou bitter weinig invloed kon uitoefenen. Verondersteld wordt dat het Kremlin, althans met het oog op de eigen achter ban, daarom toch met de diplomatieke betrekking met Spanje wilde wachten tot dat de legale positie van de PCE duidelij ker geworden was. Vandaar dat de uitwis seling van ambassadeurs pas werd aange- kondigd enkele uren nadat het Spaanse staatsblad het regeringsbesluit had gepu bliceerd om af te zien van het vetorecht op partijvorming. Het is dus duidelijk dat premier Suarez er zelfs niet over denkt de PCE te verbieden. Het is nog niet hele maal zeker of de PCE nu onmiddellijk gelegaliseerd zal worden, omdat de beslis sing nu overgelaten wordt aan het opper ste gerechtshof en er inderdaad een pro ces gaande is tegen de voornaamste bestuursleden van de PCE. Niettemin overheerst de verwachting dat premier Suarez door van zijn veto recht af te zien inderdaad de eerste eis van de gezamenlijke oppositie vervult, name lijk automatische legalisering van alle partijen. Dit is het minste dat de Spaanse oppositie kan vragen in ruil voor haar stilzwijgende hulp aan de regering om de orde in Spanje te handhaven, ondanks de rechtse provocaties van de laatste weken. Het grootste probleem voor Denemar ken ligt volgens Anker Jörgensen op AMMAN (Reuter/AFP/UPI). Konin gin Alia van Jordanië is gisteren bij een ongeluk met een Jordaanse militaire helikopter om het leven gekomen. De helikopter verongelukte in een storm tij dens een vlucht naar de stad Tafila. Bij het ongeluk verloor ook minister van Gezondheid Mohammed el Basjir het leven. Koningin Alia, die 28 jaar werd, was de derde vrouw van Hoessein. Zij traden op 24 december 1972 in het huwelijk. Hoes sein kende de knappe diplomatendochter al sinds zijn studententijd. Zij was dertien jaar jonger dan haar echtgenoot. In verband met de tragische gebeurte nis heeft de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Genscher, die momen teel een reis door het Midden-Oosten maakt, het bezoek dat hij aan Amman zou brengen afgelast. Koningin Alia schonk koning Hoessein twee kinderen, prinses Haya, die in mei drie jaar wordt, en een zoon, Ali, die vorig jaar werd geboren. Volgens de Amerikaan se wet is het voor ven nootschappen verboden om schenkingen te doen koopt en een contract heeft afgesloten om er uranium te laten verrijken voor de atoomcentrales die de Amerikanen in Spanje aan het bouwen zijn. Moskou bere kent daarvoor iets lagere prijzen dan Was hington. Er wordt in Spanje niet verwacht dat het aangaan van diplomatieke betrekkin gen met de Janden van de Comecon (de communistische tegenhanger van de EEG) veel invloed zal hebben op de bui tenlandse handel of zelfs maar de buiten landse politiek van Madrid. Wat in Fran co’s tijden nog door ambitieuze ministers voorgesteld kon worden als een politiek succes of tenminste een nieuwigheid, is nu slechts een normalisering die allerwegen werd verwacht en niemand verbaast. De Spaanse oppositiepartijen verklaarden Nu was het voor Timmer misschien minder moeilijk om al die bomena men uit elkaar te houden omdat hij vele jaren lang controleur van hou- taankopen voor een Nederlandse houtfirma is geweest, maar het blijft toch typisch dat stadsmensen geen enkel probleem hebben met het onderscheiden van appels, peren, aardbeien, kersen, bessen, klapbe ssen, pruimen en perziken, maar met geen mogelijkheid een linde van een esdoorn kunnen onderscheiden. Een kwestie van gebruik? Doordat je vruchten eet kun je zelfs zulke subtie le verschillen als tussen een grote mandarijn en een klein sinaasappel tje herkennen? Maar bomen en strui ken, daar doe je niets mee, die staan daar maar een beetje te staan, wel mooi, maar ongebruikt. Neem je daarom de moeite niet hun toch over duidelijke verschillen op te merken? Premier Jörgensen heeft al bij voor baat de Vooruitgangspartij uitgesloten als coalitiepartner in een nieuwe rege ring. De premier vindt de partij gevaar lijk voor Denemarken. Regeringssa menwerking met de huidige coalitie partner, de Liberale Volkspartij, behoort volgens de premier tot de theo retische mogelijkheden. U neemt een sigarettevloetje, dat over de lengte al door de fabriek gevouwen is. In de „vouwrichting” van die bestaande middenvouw, vouwt u nu de lange en korte randen een tweetal millimeters om, zodat u een soort papieren bootje krijgt. Daarna bouwt u de omgevouwen randjes weer voorzichtig terug, maar zo, dat de vouwtjes er nog wel in blijven. U bevochtigt nu het topje van uw wijs- of middenvinger, maar voor al niet te nat! Even aantippen met de tong. U kleeft het sigarettevloetje nu tegen die vingertop, waarbij de vin gertop midden tegen de „buitenkant” van de fabrieksvouw rust. Als u nu snel om uw as draait terwijl u uw vinger met het nauwelijks daaraan vastklevende vloetje horizontaal .tegen de draairichting houdt, en als u uw vingertop niet te nat heeft gemaakt, dan zult u tot uw stomme verbazing merken dat het sigarette vloetje als de wiek van een molen gaat ronddraaien! Het telegram was mede ondertekend door oud-bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland, oud-premier Olof Palme van Zweden, Francois Mitterand van Frankrijk, Edouard Broadbent van Canada, Giuseppe Saragat en Bettino Craxy van Italië, Felipe Gonzales van Spanje, John Chalmers en John Hayward van Groot-Brittannië, Willy Claes en André Cool van België en Reiulf Stean van Noorwegen, aldus het blad. Het rapport van Ameri can Airlines, dat werd ingediend bij de commis sie die toezicht houdt op het beurswezen, onthult tevens dat de voormalige president Nixon van de maatschappij een verkie- zingsbijdrage van hon derdduizend dollar heeft gevraagd. Men kan stellen dat Madrid zijn relaties met de communistische landen heeft genormaliseerd. De uitzondering van Albanië werd door de Spaanse staatstele visie gerechtvaardigd door (letterlijk) te verwijzen naar de „eigenaardige binnen landse verhoudingen in dat land”. Franco zelf had ondanks zijn fel anti- communisme de consulaire en handelsbe- trekkingen met een aantal Oosteuropese landen geopend in de jaren zestig. Maar zelfs nu vertegenwoordigen de in- en uit voer met die landen nog niet meer dan drie percent van Spanjes totale buiten landse handel. Niet alleen werd Spanje in de commerciële verwachtingen teleurge steld, de handelsbalans van het land liep zelfs een extra deficit op. Dit bereikte in 1975 het record van elf miljard peseta’s (400 miljoen gulden) en bedroeg verleden jaar 8'k miljard peseta’s. met de moorden dp vijf linkse advocaten, drie politiemannen en een student mag ook niet meer geschreven worden. Uit de brieven voor het Jonge Vadersboek blijkt bijvoorbeeld, dat vliertakken onmisbaar zijn voor het maken van fluitjes, klapbussen, proppenschieters, pijlpunten en der gelijke. Wat je allemaal niet met een vliertak kan doen! Maar als er nu bij mij gebeld werd en er stond een vlier voor de deur, dan zou ik hem niet herkennen! Moet ik uit het feit dat ik ongetwijfeld wel vijftien op een rijtje gezette verschillende automerken kan determineren, maar de grootste moeite zou hebben met vijftien ver schillende bomen op een rijtje, de conclusie trekken dat auto’s meer van elkaar verschillen dan bomen? Of dat ik meer oog heb voor auto’s omdat ik zelf in een auto rijd? Dat laatste zal het wel zijn. Als ik een Batavier was, die in een uitgeholde boomstam de Rijn afzakte, dan zou ik het merk van mijn boomstam heus wel weten en ook in één oogopslag de merken onderscheiden van mij pas serende of tegemoetkomende boom- stambestuurders. ter hun onderschikten, die zulke zaken als verkie- zingsfondsen onder hun beheer hebben. economisch gebied (de grote loon- en prijsstijgingen van de laatste jaren, ver oorzaakt door sterk gestegen import- prijzen met de daarop volgende infla tie). Denemarken is voor zijn energie voorziening volledig afhankelijk van olie-import. „We proberen onze afhankelijke ener gievoorziening gedeeltelijk op te lossen door te zoeken naar alternatieve’ener giebronnen”, aldus de Deense premièr, „zoals wind- en zonne-energie. Aan het in gebruik nemen van kernreactoren zullen we ook niet kunnen ontkomen. We hebben op dit gebied nog geen defi nitieve beslissing genomen, omdat ver der onderzoek naar de afval van kerne nergie nog gaande is”. Poul Hartling, oud-premier en leider van de Liberale Volkspartij, verklaart regelmatig dat in geval van samenwer king in een coalitieregering het aanpas singsvermogen van de sociaal democraten zwaar op de proef gesteld zal worden. Over de belangrijkste vraagstukken zijn de liberalen en sociaal-democraten het oneens. Onder- handelingen hierover, voordat de sociaal-democratische regering strui kelde, liepen op niets uit. Een acceptabele oplossing van de politieke, sociale en economische moei lijkheden in Denemarken hoeft dan ook niet te worden verwacht van de verkie zingen van volgende week WASHINGTON. De luchtvaartmaatschappij American Airlines heeft voor 675.000 gulden ille gale betalingen gedaan aan leden van het Ameri kaanse congres in 1971 en 1972. Bij de ontvangers (van doorgaans kleine bedragen) zijn oud- president Ford, de tegen woordige voorzitter van het Huis van Afgevaar digden, de Democraat O’Neill, en de leider van de Republikeinse min- Interessant is dat de partijen die aan de verkiezingen deelnemen, bijna gelij kluidende oplossingen hebben voor de problemen, waarmee Denemarken wordt geconfronteerd Uitgezonderd de Vooruitgangspartij van de advocaat Mogens Glistriip, die radicaal te werk wil gaan. Hij wil de belastingen onge- O’Neill is de man die juist in de afgelopen weken na Carters inhul diging grote vaart heeft gezet achter nieuwe gedragsregels voor volks vertegenwoordigers opdat de slechte reputa tie die de heren zich bij hun kiezers hebben ver worven, wordt wegge werkt. Ook Brock Adams BUENOS AIRES (UPI). Het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren zijn ambassadeurs in Nederland en Oostenrijk opdracht gegeven bij deze landen te protesteren tegen opmerkingen van de respectievelijke premiers ten aanzien van schending van mensenrechten in Argentinië. derheid in de Howard Baker. Zowel de voorzitter van het Huis van Afgevaar digden, Tip O’Neill, als Morris Udall heeft inmid dels ontkend ooit geld van American Airlines te heb ben ontvangen. Ook andere Congresleden ver schuilen zich haastig ach- Veel lezers zijn zo vriendelijk geweest even in hun geheugen te gra ven naar voorbeelden van kleine spelletjes in hun jeugd, die geschikt zijn voor het Jonge Vadersboek, dat in de loop van dit jaar bij Thomas Rap uitkomt. Alle bijdragers krijgen te zijner tijd een exemplaar toege stuurd, maar dat kan nog wel een half jaartje duren, dus wacht u er vooral niet op als u uw kinderen nu al een nieuwe kunst wilt leren. Die met dat sigarettevloetje bijvoorbeeld (sigarettevloetje schrijf je zonder i, dat weet u hoop ik). voor de verkiezingsacties van kandidaten voor een nationale vertegenwoor diging. Niettemin beslaat de naamlijst die Ameri can Airlines heeft overge legd niet minder dan vijf getikte bladzijden. Bekende volksvertegen woordigers als Peter Rodino (voorzitter van de Senaatscommissie die de rol van Nixon onderzocht in het Watergate- schandaal), Gerald Ford (toen nog Congreslid voor Michigan), Brock Adams (de net aangestelde minis ter van Binnenlandse Santiago Carrillo, de secretaris- generaal van de PCE, is een van de meest geestdriftige Euro-communisten en wordt derhalve in het Kremlin met argwaan bekeken. Daarentegen woont de voorzit ster van de PCE, Dolores Ibarruri, nog altijd in Moskou. De toekonjst ziet er niet beter uit, vooral omdat Spanje ook bij Rusland aardolie De premier verklaarde tijdens een verkiezingscampagne in Jutland: „De samenwerking met de andere partijen in de huidige minderheidsregering werd onmogelijk. Onder de kiezers begon ontevredenheid te ontstaan, omdat de regering niet meer effectief kon optreden tegen werkloosheid, sta kingen, etc. We hopen nu dat het zete laantal van de sociaal-democratische partij zodanig wordt vergroot, dat het vertrouwen in een nieuwe regering terugkeert’’. Het ministerie zegt dat deze actie de bestaande hartelijke betrekkingen schaadt en niets bijdraagt tot de gemeen schappelijke nationale belangen in ver scheidene sectoren die met deze landen bestaan. Ik moet ook een paar dingen corri geren. De „bril” maak je niet van eikebladeren, zoals ik dacht, maar van kastanjebladeren. Het helikop- tertje is niet van de linde, zoals Kees van Kooten, Thomas Rap en ik, na langdurige onderhandelingen, vast stelden, maar van een esdoorn. Het is eigenlijk verontrustend, hoe weinig stadsmensen als ik van zulke norma le levensattributen als bomen en planten weten. En ik ben heus de enige niet. Toen prof. dr. Karei van het Reve zijn inaugurele rede hield citeerde hij een gedicht van Poesjkin, om na afloop op de vingers getild te worden omdat hij de linde en de wilg (of twee andere bomen, daar wil ik van af zijn) had verwisseld. Charles B. Timmer, in 1963 winnaar van de Martinus Nijhoffprijs voor vertalers, heeft Aleida G. Schot, in 1955 winna res van dezelfde Nijhoffprijs, eens op de vingers getikt voor vertaalfouten in „De Drie Zusters” van Tsjechov. Zij had „sparren” voor „dennen” aangezien en „ahornen” voor „olmen”. in het kabinet- Morris sterk het Volgens American Air lines ging het grootste deel van het geld naar Congresleden, maar ont ving Nixon (die 100.000 dollar wilde) de som van 55.000 dollar voor zijn verkiezingsfonds via zijn persoonlijke advocaat Herbert Kalmbach, die voor zijn rol in het Watergate-schandaal werd veroordeeld. Zaken Carter), Morns Udall (eens sterk kandidaat voor het Witte Huis, democraat) zijn daarin te kijk gezet voor bedragen die variëren tussen hon derd en zeshonderd dollar.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3