VIERING EERSTE LUSTRUM VAN BEVOCHTEN ZELFSTANDIGHEID Weer twee Prins Loek 1 opende tentoonstelling VLEUGJE CARNAVAL IN NIEUWE SLOF raakt fietser I VELDHUIS Terugblik op twintig jaren onzekerheid Automobilist NEEN VEILINGEN ^W®OSBEVERWIJK aanhoudingen in Beverwijk SuèdeNappa kleding ■n Wegafsluitingen DONDERDAG 1 0 FEBRUARI 19 7 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK 5 9 8 (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK Vandaag donderdag 10 februari hangt van alle openbare gebouwen in de gemeente Heemskerk de vlag uit. Daarmee wil de gemeente herdenken, dat precies vijf jaren geleden de Tweede Kamer met een vrij grote meerderheid de door Heemskerk en Beverwijk zo fel bestreden IJmond-fusie definitief afwees. Dat gebeurde na een middag van grote spanning, want de uitslag van de stemming stond niet bij voorbaat vast. Precies om tien voor zeven des avonds sprak de toenmalige kamervoorzitter mr. F. van Thiel, die tegen het fusievoorstel stemde, het verlossende woord. Het door minister Geert- sema verdedigde en door oud-minister Beernink ontworpen Groot-IJmui- den was afgewezen met 75 tegen 55 stemmen. Samenwerking Onzekerheid Opzienbarend Nieuwe stad Staalstad Demonstraties HEEMSKERK VLAGT VANDAAG (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE In De Nieuwe Slof is woensdagavond de carnav etstentoonstelling geopend. Prins Loek I van „De Zeezotte”, de prinses en vele belangstellenden luisterden de opening op. De carnavalsexpositie in De Nieuwe Slof is tot en met 28 februari dagelijks van 10 tot 22 uur te bezichtigen. Velsen en de vorming van een nieuwe gemeente IJmuodien. Na een verkorte procedure, die dan ook op meerdere gronden als onjuist en onbehoorlijk werd beoordeeld, is in 1968 het wetsontwerp tot samenvoeging van Beverwijk, Heemskerk en Velsen aan de Tweede Kamer aangeboden. Vijf jaren na de verrassende beslis sing van de Tweede Kamer wappert de vlag van het raadhuis en alle openbare gebouwen in Heemskerk. de met scholier als de Egmondenaar zijn verhoor weer naar huis gezonden. 16-20, roos 40- 28.000 De rol Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 HEEMSKERK. De Zuidermaatweg zal vanaf half februari drie maanden voor het verkeer gesloten zijn wegens de aanleg van de watertransportleiding van het PWN. Ook de Hoflaan wordt geslo ten, maar deze weg is eind februari/ be gin maart een week voor het verkeer gesloten. De omleiding wordt door mid del van borden aangegeven. BEVERWIJK. Prins Loek 1 van de carnavalsvereniging „De Zeezotten” voel de zich woensdagavond tijdens de ope ning van de carnavalsexpositie in De Nieuwe Slof in goed gezelschap. Hoewel de carnavalssfeer in de gangen van de eerste verdieping, waar de kunstwerken, foto’s en attributen hangen en staan, ver is te zoeken, proeft de aandachtige toe schouwer bij het bekijken van de wer ken toch wel iets van de vrolijkheid van het in het zuiden zo heilige volksfeest. Met het wegvallen van de dreiging van die samenvoeging lag daarna de weg open voor betere bestuurlijke verhou dingen in de IJmond en nieuwe vormen van samenwerking tussen de gemeenten. Maar eerst moest er nog wel wat wor den „weggeslikt”. De afgelopen vijf ja ren zijn nog tekort geweest om optimaal naar die samenwerking toe te groeien. Maar lang genoeg om de basis te leggen voor betere verhoudingen. Op de expositie zijn veel camavalsat- tributen te zien uit het carnavalsmu- seum te Echt. Jac Bongaerts bijvoor beeld besteedde aandacht aan de onder scheidingen van „De Nachtdravers”, „De Keienbijters”, „Munsterelaen-Wint- raak” en „D’r Koehp D’r kubel en d’r wiel”, die hij in klei vormde en bakte. Een schitterende dekselvaas van de in 1969 is het wetsontwerp tot instel ling van een IJmondraad ingetrokken. Maar gelijktijdig werd de procedure vol gens de gemeentewet ingezet tot samen voeging van Beverwijk en Heemskerk. De beslissing van de Tweede Kamer betekende het einde van een periode van zo’n twintig jaren onzekerheid, die terug te vinden zijn in een dossier van 3*/2 meter hoog. Ter gelegenheid van de zelfstandigheid die Heemskerk vandaag viert zijn ge- meente-ambtenaren eens in dat dossier gedoken en daar putten zij een samen vatting van twintig jaren strijd uit, waaraan wij het volgende ontlenen. Nu, vijf jarein later, lijkt het heel normaal dat Velsen, Beverwijk en Heemskerk hun eigen gemeentebestuur hebben. Op vele niveaus zijn we er immers inmiddels achter gekomen, dat schaalvergroting geen wonderzalfje voor alle kwalen is. Maar de samengevoegde gemeenten in Zaanstad kunnen getuigen dat fusie van gemeenten op grote schaal na de Heemskerkse strijd om het be houd van de zelfstandigheid nog volop aan de orde was. Het begon allemaal al in 1951 toen een docr de regering ingestelde commis sie „Westen des lands” gezien de verwachte ontwikkeling van het Hoogo- venbedrijf tot de conclusie kwam, dat er 225.000 mensen in de IJmond zouden moeten gaan wonen. Hiervoor zou een nieuwe stad van 175.000 inwoners moe ten worden gebouwd van Beverwijk uit en daar zou dan later Heemskerk in worden opgenomen. Opzienbarend was daarbij, dat de oor spronkelijke doelstelling, namelijk het maken van een nieuwe stad, vervallen werd verklaard. Maar er werden zes nieuwe redenen aangevoerd waarom de gemeenten moesten worden opgeheven. Die nieuwe redenen waren de volgende. De bestuurlijke verhoudingen in de IJmond zouden niet goed zijn. Op het gebied van stedelijke voorzieningen zou in Heemskerk niets tot stand zijn geko men. De woningbouw zou gevaar lopen. Het Hoogovenbedrijf zou in één ge meente moeten liggen. De grenzen tus sen Beverwijk en Heemskerk zouden onlogisch zijn en daarbij werd dan nog een accent gelegd op de funktie van de kanaalmond. Vooral in Heemskerk was men het met een groot deel van de argumentatie helemaal niet eens. Gemeenteraad en comité „Vrij Heemskerk” trokken elk op eigen wijze ten strijde in de jaren van 1968 tot 1972. In 1964 werd het wetsontwerp rot samenvoeging ingediend met als motive ring, dat de nieuwe stad overeenkomstig het streekplan IJmond-Noord moet wor den gebouwd op het gebied van Bever wijk en Heemskerk. Met samenvoeging van deze gemeenten zou kunnen worden volstaan. Reacties op dat standpunt hadden tot gevolg, dat in 1966 de toenmalige staats secretaris Westerterp 'een procedure in werking zette voor de opheffing van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en ze’fde Limburgse kunstenaar is het pronkstuk van het carnavalsmuseum. Beeldhouwer Jaak Waeyen uit Roer mond kreeg van de Stichting Tentoon stellingen Beverwijk alle ruimte om in een glazen vitrine zijn jongste kunst werk „Zaat Hermenieke” te laten zien. „Zaat Hermenieke” is een uitdrukking voor een stel lichtelijk door de alcohol benevelde muzikanten, die al muziek makend door het centrum van een stad of dorp zwalken. De Roermondse kun stenaar is gespecialiseerd in het gieten van bronzen carnavalsbeeldjes. „Carna val fascineert mij. k volg gewoon de lijn terug. Ik wil weten wat het verschil is Deze laatste gemeente was inmiddels gegroeid van 6.450 inwoners in 1965 tot 11.200 in 1969 en daarbij was gebleken dat Heemskerk best in staat was een eigen beleid te voeren in het kader van de ontwikkelingen. In deze tijd werd ook het comité „Vrij Heemskerk” opgericht, waarin vertegen woordigers van vrijwel alle verenigingen en instellingen zitting namen om samen met het gemeentebestuur het behoud van de zelfstandigheid te bewerkstelli gen. Dit „Vrij Heemskerk” liet daarna vele malen en bij vele gelegenheden zijn stem duidelijk en op een verantwoorde wijze horen. HEEMSKERK Een 44-jarige auto mobilist uit Heemskerk, die volgens de politie te diep in het glaasje had geke ken, heeft gisteravond op de hoek Burg. Nielenplein-Maerelaan-G. van Asssen- delftstraat een 18-jarige fietser aangere den. Deze trachtte de slingerend rijdende man juist te ontwijken. Na twee gepar keerde auto’s geramd te hebben kwam de automobilist tot stilstand. Zowel de auto’s als de fiets werden zwaar bescha digd; persoonlijk letsel deed zich echter niet voor. De automobilist werd een bloedproef af genomen, een rijverbod opgelegd en een proces-verbaal uitge deeld. Groot gejuich op de tribune van de Tweede Kamer, vol Beverwijkers en Heemskerkers en in een snelle triomf tocht terug naar Heemskerk, waar de Heemskerkse deputatie in „De Zand- kraai” een ovationele ontvangst ten deel viel. In de sporthal werd kort daarna het „Heemskerk vrij” duizendkoppig ge zongen. Op de expositie, door de Stichting Tentoonstellingen Beverwijk in een drachtige samenwerking met het carna valsmuseum te Echt georganiseerd, is veel ruimte ingeruimd voor kunstenaars, die uitsluitend met het thema carnaval werken. Chris Rousseau uit Maastricht bijvoorbeeld is zo’n kunstenaar, die zijn inspiratie uit het carnaval put. De 35- jarige Limburger is bezeten van het carnaval. „Het is voor mij een heilig feest. Als ze me het carnaval afnemen, nemen ze mij m’n leven af. Ik heb het feest meegemaakt van jongsaf aan in de Maastrichtste binnenstad. Als kunst schilder wil ik de diepere zin en beteke nis ervan leren kennen en in vorm en kleur uitbeelden. Het carnaval bezit een ■stuk historie, het is een en al kleur, het boeit enorm. Het is een stuk levende folklore, waartoe ook de circuswereld behoort. Vandaar dat ik ook graag clowns schilder. Clowns hebben, net als carnavalsvierders een dubbel karakter: hij is de vrolijke pias met de ernstige en soms trieste achtergrond”, aldus Rous seau in een interview in een Limburgse krant. Naast werken van Rousseau hangen in De Nieuwe Slof ook doeken van P. Wolfs, A. Winter. E. Taalman. Jaap de Carpentier, D. Bakker en Her bert Fiedler, tekeningen van Leo Winter en V. Jongejans en drie zinklitho’s van de IJmuidense kunstenaar Ab Jongmans. Jongmans is in een geïllustreerd blad uit Brazilië ook te zien als Prins tijdens het bruisende carnaval van Rio. De 13-jarige zou samen met de 14- jarige Beverwijker en diens 16-jarige broer (die beiden nog vastzitten) geld hebben gestolen uit in de garderobe van de bibliotheek hangende jassen. De Egmondenaar heeft bekend de ge luidsapparatuur die de broers uit een drukkerij aan de Zweedselaan hebben ontvreemd, te hebben geheeld. De appa ratuur is in beslag genomen. Zowel de na amaryllis 25-40, anjer 20- 60, trosanjer 160-320, blauwe druif 65- 115, forsythia 25-65. freesia 20-45, gerbe- ra 25-55, hyacint 32-55, iris naricis 10-17, orchidee 30-150, 125, babyroos 20-60, tulp 18-41. Planten: azalea 150-450, begonia 85- 250, cineraria 65-120, cyclamen 200-610, ficus 175, hedera 85, calanchoe. Groenten: boerenkool 36-84, bosseldery 72-76, breekpeen 35-64, knolseldery 35- 65, peterselie 52-56, prei 225-235, sprui ten 175-185, uien 63-103, waspeen 35-89. In 1955 werd het Streekplan IJmond- Noord vastgesteld. Dat ging onder ande re uit van een „staalstad” over het gebied van Heemskerk heen, met een nieuw groot stadscentrum aan de noord zijde van de toenmalige bebouwing van Beverwijk. Eveneens in 1965 werd er bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend tot instelling van een IJmond raad”, een soort gewestraad over het BEVERWIJK. De noteringen op de Beverwijkse veilingen waren woensdag als volgt. Bloemen gebied van de gemeenten Velsen. Bever wijk en Heemskerk. Deze raad moest een werkplan opstellen om tot de bouw van een nieuwe stad te komen. Heems kerk werd toen nog niet opgeheven, omdat men eerst de ontwikkelingen wil de af wachten. De drie Umcndgemeenten gingen akkoord met de instelling van deze IJmondraad. maar Velsen trok zich later terug, omdat deze gemeente niets te maken zou hebben met een nieuwe stad aan de noordkant van het kanaal. Demonstratieve optocht. Dertigduizend Heemskerkers zeggen neen tegen drie maal één. die dagen „bestookt” argumenten. Beverwijk mengde zich op het laatste moment ook met ludieke acties in de strijd. Daar kon men John ny Jordaan met Wijlen burgemeester J. S. Bruinsma en wat Breestraat-midden- standers een koor zien vormen in de Breestraat voor een foto op de hoes van een in allerijl vervaardigd grammofoon plaatje. Op 9 en 10 februari volgde de hele bevolking van beide gemeenten en natuurlijk ook van Velsen met grote spanning via radio en televisie de debat ten in de Tweede Kamer. Eigenlijk had op dat moment niemand meer zo'n groot vertrouwen in een gunstige beslissing voor de noordelijke IJmondgemeenten. Daarom was die beslissing des te verras sender. BEVERWIJK. In verband met df serie inbraken en diefstallen, die zes jongelui deze dagen hebben bekend, zijn door de politie gisteren een 13-jarige scholier en een 31-jarige inwoner van Egmond aan Zee aangehouden. tussen carnaval vroeger en nu”, zegt Waeyen in een interview. Volgens de kunstenaar is het huidige carnaval een grote braspartij geworden, waarbij de mensen zich alleen nog verkleden en veel drinken. „De echte oude gebruiken zijn weg, zodat het wezen van het feest is aangetast. Alleen het dansen is over gebleven. Vroeger begroeven de mensen carnavalspoppen. Dat was eigenlijk het begraven van een kwade geest. Daar zat een bepaalde symboliek in.” Velsen had toen pl.m. 50.000 inwoners, Beverwijk zo’n 28.000 en Heemskerk rond de 5700. De rol van Heemskerk leek toen van weinig of geen belang. Bij velen zal lang m de herinnering blijven de demonstratieve bijeenkomst op 25 januari 1972 in de Dr. Prinsenhal. Toen werd het sein gegeven aan de Heemskerkse mannen om de stropdassen af te leggen onder het motto: „Hang ons niet op aan de fusiestrop”. Met dit ludieke gebaar haalde men de landelijke publiciteit en het televisiescherm. In de kranten verschenen plaatjes van bij voorbeeld een bruidegom zonder das. Een ezeltje met honderden afgelegde stropdassen van Heemskerk deed het geweldig goed in „De vuist” van Willem Duys. Maar naast deze ludieke strijdmidde len werden er tijdens de demonstratieve bijeenkomst in de sporthal ook twee belangrijke voordrachten gehouden, na melijk door dr. H. A. Brasz, die opzien barende dingen zei over de bestuurlijke problematiek in de IJmond. Hij was tegen de samenvoeging. En door wet houder C. Ockeloen van Velsen, die de moed had in het hol van de leeuw een pleidooi te houden vóór samenvoeging. Hoon en boe- en ba-geroep waren na tuurlijk zijn deel, maar het pleit voor het toenmalige Heemskerkse publiek dat het zich in de overvolle sporthal toch correct bleef gedragen tegenover deze „vijandige" bestuurder. Verder werden in Tweede Kamerfracties i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9