Werkgevers bereid prijscompensatie te betalen 2 28 3,1 Norlands I ANTIEKRESTAURATIE artendor KLM gaat met bonden praten Indiase president overleden personen auto rai Grens tussen Irak en Syrië gesloten CDA-fractie Tweede Kamer vraagt vernietiging ziekenhuisadvies Demonstratie Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Nog zwakke basis Kamer voor snelle AGENDA Aantal pagina’s vandaag: jr geluidszonering rond Schiphol See morris before you buy 10 tm 20 FEBRUARI geopend van 10-17 en 19-22 uur, zaterdagen en zondagen van 10-17 uur, toegang f6,- Plaatselijk regen Tijdschriften duurder II! iim 11 I' (Van onze Haagse redacteur) (Van onze redactie economie) Voor ultimatum bezweken 2 Lings 4 3, 9, 3 maten o Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations pagina 6 023-322008-325273 ooooooooooooooooeooooooooocZ uw warme bakker - lamsvacht jassen ook in grote Oude Groenmarkt 12 Haarlem Voor het lekkerste brood en fijn banket Kennemerland als niet geschreven beschouwt, zodra de nieuwe wet ziekenhuisvoorzieningen van kracht wordt. 11 6 13 15 17 17 19 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 1 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, AMSTERDAM raï KJ DEN HAAG De vakbonden en werkgevers komen vanavond om ze ven uur opnieuw in Den Haag bijeen om te praten over een oplossing voor het loonconflict. Deze bijeenkomst is een vervolg op het „open gesprek” van gisteren, waarin de werkgevers zich bereid verklaarden de volledige prijscompensatie te betalen. DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer verlangt van staatssecretaris Hendriks (Volksge zondheid) dat hij het advies van het college voor ziekenhuisvoorzie ningen over de ziekenhuizen in OSf Kunst Films Radio en tv Strips Puzzel Schrijvende lezers 19 Beurs 20 Economie 21 Sport 23, 25 i. IJmuider Courant G. B. Shaw: Losse nummers 70 ct. p. jaar f 154,70 p. post f 200, -). f 39.35 p kwartaal p post f 52, bij vooruitbetaling f 13,65 p mnd Iloofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr H. C van der Mije Abonnement Kansen op oplossing loonconflict gestegen WIM KOK (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) Cl I l» o «000000000900000000000000000' De 64-jarige Indiase vice-president B. Jatti zou nog hedenmorgen beëdigd wor den als waarnemend president. (Van onze Haagse redacteur) Een vrouw behoeft geen nuttig lid van de maatschappij te wor den, zij kan trouwen. 4 Dit wetsontwerp is momenteel onder werp van debat in de Tweede Kamer Gisteren werd de eerste termijn door de Kamer afgemaakt en dinsdag zal' Hen- Wel hebben de werkgevers als voor waarde gesteld dat er een sluitende formule moet worden gevonden om bij tegenvallers samen, of met hulp van de overheid, de tegenvallende ontwikkelin gen op te vangen. Eenvoudig gezegd is de redenering van het bedrijfsleven nu ongeveer deze: stel dat wij met de werknemers al jarenlang tot een akkoord zouden zijn gekomen om niet de prijzen en dus ook niet de lonen te verhogen, dan zouden de in komsten van het rijk aan loonbelasting en bedrijf swinstbelasting aanzienlijk la ger zijn geweest. De loon- en prijsstij gingen, onvermijdelijk aan elkaar ge koppeld in het belang van de koop kracht, zijn voor de regering voordelig. Er moet een eind komen aan die afro ming, er moet een geheel andere vorm van prijscompensatie komen die niet au tomatisch tot nieuwe prijsstijgingen be hoeft te leiden. In dat opzicht is de vakbeweging het wel met het bedrijsle ven eens, want de werknemers willen liever een compensatie die werkelijke koopkracht betekent. Verwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Veel bewolking én plaatselijk regen. Tot matig qf zwak afne mende wind uit richtingen tus sen zuid en west. Minima onge veer 4 graden. Maxima morgen van 4 graden in het noordoosten tot 9 graden in het zuiden van het land. AMSTERDAM HAARLEM LEIDSESTRAAT 9 (bij Koningsplein) BARTELJORISSTR AAT 20 (bil de Grote Markt) Tel 020 223596 Tel. 023 312655 Ongeveer 20.000 studenten hebben gis teren in Rome een demonstratie gehou den. Ze wilden hun onvrede uiten over het feit dat er voor afgestudeerden van hoger beroepsonderwijs en universiteiten te weinig banen beschikbaar zijn. Ook betoogden ze tegen het gebruik van politiek geweld op scholen en universi teiten. SCHIPHOL Als eerste bedrijf is de KLM bezweken voor een ultima tum van de vakbonden. Maandag morgen is de KLM directie bereid met de Vervoersfederatie NVV-NKV en het CNV te praten over de voor stellen van de vakbeweging. Vooropgesteld dat een groot deel der prijsstijgingen die de koopkracht aantas ten regelrecht veroorzaakt wordt door regeringsmaatregelen, terwijl van ieder •.geldverkeer” tussen werkgever en werknemer de overheid belasting in neemt, is de conclusie gewettigd dat de overheid een niet onbelangrijke inflatie- motor vormt, in ieder geval een versnel- lingsf actor voor de loon-prijs-spiraal. Vandaar dat vooral de werkgevers zich bij hun pogingen om de vakbondseisen zoveel mogelijk te honoreren, beroepen op de regering om zich niet nog verder te vergrijpen aan koopkracht en investe ringen ten bate van« de schatkist. driks antwoorden. Zoals bekend werd vorige maand gepubliceerd dat het colle ge de staatssecretaris adviseert om vier ziekenhuizen, het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk, het Zeewegziekenhuis in IJmuiden, het Diakonessenziekenhuis in Heemstede en de burgerafdeling van het Marinehospitaal in Overveen, te sluiten. Met dit advies loopt het college in feite vooruit op de nieuwe wet, waarin de staatssecretaris voor volksgezondheid de bevoegdheid wordt gegeven om zieken- huizen of delen daarvan te sluiten. In het wetsontwerp wordt geregeld dat Gedeputeerde Staten een provinciaal plan opstellen voor de ziekenhuizen in de streek. Dit plan moet daarop ter goedkeuring worden voorgezegd aan de staatssecretaris, die na advies te hebben ingewonnen bij het college voor zieken huisvoorzieningen, een beslissing neemt. Het overgrote deel van de Kamer is van mening dat de direct betrokkenen, par lement en de Provinciale Staten, op die manier geen of te weinig invloed kunnen uitoefenen op de uiteindelijke beslissing. Er werden verschillende amendementen ingediend die vergroting van die invloed beogen. (Zie verder plaatselijke pagina’s) NEW DELHI. (Reuter)De president van India, Fakhroeddin Ali Ahmed, is vandaag aan een hartaanval overleden. Dit heeft-het Indiase persbureau Sama- char in New Delhi bekendgemaakt. Fakhroeddin Ali Ahmed was 71 jaar. De president was gisteren terugge keerd van een officieel bezoek aan Ma leisië. Hij had al plannen opgegeven om verder te reizen naar de Filippijnen en Birma. Afgelopen dinsdag had hij alle verplichtingen afgezegd en had hij op medisch advies zijn vertrek vanuit Koe- ala Loempoer met een dag uitgesteld. Zijn dokters zeiden dat hij uitgeput was. Ahmed werd in augustus 1974 de vijf de president van India na een verkiezing op voordracht van de regerende congres partij die hem meer dan 80 percent van de stemmen opleverde. Hij was een politiek aanhanger van premier Indira Gandhi en haar vader Jawaharlal Neh- roe. Voordat Ahmed in 1974 president V. V. Giri opvolgde, bekleedde hij een aan tal ministersfunkties, waaronder die van financiën en van landbouw. De Nederlandse taal blijkt moeilijker te zijn dan menigeen denkt.. Dit verkeersbord bij het plaatsje Andel in het Land van Maas en Waal maant bestuurders van vrachtwagens hoger dan 3,1 meter „lingsaf” te slaan. Zouden vrachtkolossen uit de andere -richting „regsaf” moeten? Dat punt is op dit ogenblik nog aller minst bereikt. De bijdrage van de rege ring zal zeer welkom zijn, want de basis waarop de mogelijkheden tot verzoening der standpunten rusten is zeer smal en breekbaar. laste, werd al gauw duidelijk dat men verder ging dan aanvankelijk de bedoe ling wgs. Na aflooD bleek, dat de werkgevers hadden toegegeven aan het eensgezinde optreden van de vakcentrales. Ze zouden zich sterk maken, om hun achterban de volledige prijscompensatie te verkopen. ..mits tussen partijen een sluitende for mule kan worden gevonden om bij te genvallers samen of met behulp van de overheid die tegenvallende ontwikkelin gen op te vangen”. Op korte termijn zal die formule worden opgesteld. Dit houdt in. dat mochten zich er in de loop van ,1977 onverwachte tegenval lers, zowel van binnenuit als van buiten af, voordoen, waardoor onze economie in gevaat komt, men met elkaar gaat praten over wat te doen staat in 1978. „Wij zijn echter niet bereid te praten' over een geheel nieuw loonsysteem, zo als de werkgevers zich dat voorstellen, doch het is denkbaar dat we in het najaar dan met elkaar praten over een- DAMASCUS (AFP, Reuter). De grens tussen de Arabische buurstaten Irak en Syrië is sinds woensdagmiddag gesloten. Dit is officieel in de Syrische hoofdstad Damascus bekendgemaakt. Uit de bekendmaking wordt niet duidelijk wat de redenen zijn voor deze grensslui- ting. Slechts wordt meegedeeld dat de maatregel is getroffen door de autoritei ten in Bagdad, de hoofdstad van Irak. Waarnemers in Damascus menen echter te weten dat de sluiting van de grens wellicht verband houdt met de door Irak gemelde onrust die in een aantal Iraakse steden js ontstaan. Radio Bagdad maakte afgelopen zon dag melding van rellen in de steden Karbala en Najaf, langs de Eufraat. Daarbij zou zeker één man om het leven zijn gekomen. FNV-voorzitter Wim Kok zei gisteren na afloop van het gesprek in Den Haag dat er overigens nog andere punten zijn dan alleen maar de prijscompensatie. Dat ziin onder meer de door de vakbon den gewenste 2 percent gewone loons verhoging en een aantal immateriële za ken. waaronder het omzetten van meer winst ih meer werk. Ook het kabinet vergadert vandaag over het overleg tussen werkgevers en werknemers. Minister Boersma noemde gisteravond het principe-akkoord een .•zeer belangrijke stap vooruit”. Hij zei echter ook dat het nog te vroeg is voor een juichstemming. „Er moet nog het een en ander geregeld worden”, aldus de minister „Wij zullen in de komende dagen bekijken of we dit kunnen aanvaarden voor een verdere basis voor overleg-. Want er zijn nog andere punten. Gedu rende die tijd gaan de stakingen onver kort door. Komt er na de onderhande- lingen op centraal niveau een pakket uit. dan zullen we dat eerst de stakers voorleggen en hen vragen of ze bereid zijn op die voorwaarden hun acties te beëindigen”, zei FNV-voorzitter Wim Kok gisteravond na afloop van het zes uur durende gesprek. Hij zei verder dat er tussen de drie vakcentrales geen en kel verschil van mening had geheerst tij dens het -gesprek met de werkgevers. Voordat het gesprek gistermiddag in Den Haag begon, lieten de vertegen woordigers van de vakcentrales weten dat, als de werkgevers bleven vasthou den aan hun brief, die ze woensdag avond hadden geschreven,’ het gesprek zeer kort zou duren. „Wij gaan hier niet onderhandelen. Bovendien accepteren we niet de door hen gestelde begrenzing in de prijscompensatie, die per 1 juli moet worden betaald”, zo stelden de vakcen trales. Toen het overleg enkele uren had geduurd en men een kleine pauze in- vakbeweging ongetwijfeld ter zullen komen. Vandaag hebben we daar over nog niet gesproken”, zei werkge versvoorzitter mr. C. van Veen. (Zie verder pagina 2) VRIJDAG 11 FEBRUARI 1977 67e jaargang nummer 85 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 lel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, Medische diensten Voor 1977 zal de oude methode nog wel gehandhaafd blijven, zij het dan met een geringe hoop dat ondanks alles de inflatie onder andere invloeden van economisdhe ontwikkeling, ook buiten landse, zichzelf wat matigt. Voor 1978 moeten dan nieuwe denkbeelden en praktijken door studie en overleg een gunstiger situatie scheppen. Wat voor soort regering dan meespeelt is nog onzeker, wel zeker is dat zij zeer sober zal moeten zijn. totaal pakket, waardoor problemen in 1978 kunnen worden opgevangen”, aldus Wim Kok. Voor de werkgevers spelen daarbij een aantal problemen nog een rol. Een van de belangrijkste voor hen is wel welk prijsbeleid de overheid in 1977 zal gaan voeren. Bovendien willen ze van het Centraal Plan Bureau de verwachtings- cijfers voor de komende tijd van dit jaar weten en zouden ze graag van het kabinet willen weten hoe de meerop brengsten in de sociale premiesector wordt teruggesluisd, zodat voor zowel dit jaar als voor het volgend jaar een evenwichtig premiebeleid gehandhaafd blijft. „Wij hopen op korte termijn tot we zenlijk overleg met elkaar te komen, waarbij ook de ahdere punten van de sprake Waar de grens moet liggen werd don derdag tijdens de behandeling van wijzi ging van de Luchtvaartwet (waarin deze zonering wordt geregeld) nog niet duide lijk. Wetenschappelijk onderzoek heeft uitgewezen dat een geluidbelasting van 20 kosteneenheden het beste zou zijn, maar zoals de zaken er nu voorstaan lijkt men van 35 tot 45 kosteneenheden acceptabel te vinden. Gaat men uit van een toelaatbare geluidbelasting van 45 KE dan blijven de kommen van Hoofd dorp, Nieuw-Vennep, Aalsmeer en Bsrd- hoevedorp net buiten de lijn waarbinnen woningen afgebroken of van dure ge- luidwerende middelen voorzien zouden moeten Worden. De PvdA gaat ervan uit dat op terreinen met een geluidbelasting van meer 'dan 35 KE in ieder geval geen nieuwbouw plaats zal mogen vinden, terwijl woningen waar het lawaai de 65 KE (ondragelijk lawaai) overstemt ge sloopt moeten worden. Hoewel een aantal sprekers donderdag op veel punten nog om opheldering vroeg, bleek de Kamer voorstander van een snelle uitvoering van de zonering. In de praktijk zal dat echter inhouden dat het nog jaren kan duren voor er werke lijk iets gebeurt. Zones moeten er ko men rond alle vliegvelden in Nederland maar men was het er roerend over eens dat Schiphol de hoogste prioriteit moet krijgen. Men zal daar dan ook het eerste beginnen. Hoe lang het zal duren voor de zones rond de luchthaven aangepast zullen zijn aan de eisen (die vastgesteld zullen worden in een algemene maatre gel van bestuur) hangt als het aan de regering ligt, af van de snelheid waar mee de centen van de luchtvaartmaat schappijen binnenkomen. Want zij, de veroorzakers van het geluid, zullen vol gens de regering de kosten moeten op brengen, die uit de zonering voortvloei en. (Zie verder de piaatselijke pagina’s) DEN HAAG Zonder uitzondering zijn alle fracties in de Tweede Kamer voor een zo snel mogelijk uitzetten van zones rond Schiphol, waarbuiten het vliegtuiglawaai een bepaalde geluids- grens niet mag overschrijden. Voor de huizen die binnen deze gebieden komen te liggen moeten maatregelen getroffen worden (isolatie, afbraak) waardoor het lawaai binnenshuis acceptabel blijft. In eerste instantie wees de KLM gistermorgen het ultimatum af, dat het 10.000 man sterke grondpersoneel woensdag gesteld had. Twee uur later kwam de KLM-directie om onbeken de reden toch met het verzoek te gaan onderhandelen. Vanmorgen sputterden de andere vakorganisaties bij de KLM, zoals de Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers, de Vereniging van KLM-cabinepersoneel en de Vereni ging van KLM boordwerktuigkundi gen, tegen om het overleg maandag te hervatten. Deze bonden hadden het gesprek met| de directie niet afgebro ken, maar opgeschort. Zij vonden het zinloos om de onderhandelingen voort te zetten zonder de vertegenwoordi gers van de grootste groep KLM- personeel. Later op de dag zijn deze vakorganisaties toch akkoord gegaan met'het gesprek op maandag. Mochten de Vervoersferatie NVV- N1<V en het CNV later in de week toch besluiten tot aktie over te gaan, zal dit zonder meer tot gevolg hebben dat het vliegverkeer stil komt te liggen. (Zie verder de plaalseljjke pagina’s) DEN HAAG (ANP). De prijzen van abonnementen op en losse nummers van tijdschriften mogen voor dit jaar met ten hoogste drie percent stijgen. Ook mag de verhoging van de postverzendta- rieven worden doorberekend. Voor de tarieven van de advertenties geldt een zelfde toestemming. Als gevolg van deze regeling zullen de prijzen in de tijd schriftensector met drie tot zes percent stijgen. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken meegedeeld. Later in het jaar zal worden bezien of de prijzen verder moeten worden aange past. ;H| |i I 1(( Het „open gesprek” dat werkgevers en werknemers gisterenbegonnen en dat vanavond zal worden voortgezet, is voor minister Boersma aanleiding geweest zich te beraden op een regeringsbijdrage aan het eventueel te bereiken compro mis, waardoor de partijen zo dicht mo gelijk zouden kunnen naderen tot het punt van een volledige overeenstemming en een daaropvolgende beëindiging van de stakingsacties.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1