Aantal kern- centrales Artsenstaking in West-D uitstand Kurt Waldheim genoegen met mim-staat Socialisten in in België voldoende ^1 Spanje vragen om legalisering Verdeeldheid dreigt bij „Peace People” Ql roodenberg bv rekreatie ij m u i d e n „PLO neemt 99 ww 9m caravan w Ijl HOOFDTHEMA AAN BEGIN NIEUWE RONDE DIALOOG IN TUNIS TWEE DICHTERS Ernstig Secretaris-generaal VN bracht verslag uit in Israel PRIJSVRAAG AFORISME ■B»^ VRIJDAG I I FEBRUARI 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 3 y t ft it ;n lil rd lp JSj |in val TUNIS. (ANP)De Arabische landen hebben gisteren in Tunis de Westeuropese landen verweten, de beginselen die zij hebben genoemd voor een regeling van het Midden-Oosten-conflict niet na te leVen en niet toe te passen. Bij de opening van de nieuwe ronde van de Euro- Arabische dialoog stelden zij voortgang op de diverse samenwer- kingsterreinen afhankelijk van voortgang op politiek gebied, d.w.z. de Europeanen moeten in sterker mate dan voorheen de Arabische standpunten over het Midden- Oosten-conflict onderschrijven. Niét minister Van der Stoel, maar de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Crosland* was in de ogen van de Arabieren „de kwaaie pier.” (Door Ron Brown) BELFAST. Verdeeldheid, de grote kwaal die het Noordierse volk teistert, heeft nu ook de meest succesvolle vredesbeweging van Ulster getroffen. Onenigheid over het te volgen beleid van de „Peace People” heeft geleid tot een verklaring van vooraanstaande katholieke aan- hangers van de organisatie uit de Falls- en Andersons townwijken, waarin zij zich distantiëren van de „radicale” uitspraken van één van de drie leiders, Ciaran McKeown. B--- Z Qta Kritiek van Arabieren op Westeuropees door Nico Scheepmaker beleid inzake conflict Midden Oosten De leiders van de vredesbeweging: van links naar rechts Mairead Corrigan, Ciaran McKeown en Betty Williams. (Van onze redacteur in West-Duitsland) McKeown wordt wel gesteund door de Het meest extreme standpunt wordt, naar de mening van De minister had meegedeeld dat de stij ging van de artsenhonoraria in het ver volg gekoppeld zou moeten worden aan de algemene inkomensstijging. Verder is de minister van plan het voorschrijven van medicijnen sterker te controleren. Vele artsen zien hierin naar hun eigen zeggen een poging om de gezondheidszorg te socialiseren. Het ministerie van Arbeid heeft ver klaard dat de staking van de artsen in strijd is met de Grondwet en bedoeld om ongeoorloofde druk op het parlement uit te oefenen. twee oprichtsters en medeleidsters van Peace People, Mairead Corrigan en Betty Williams, die beiden overtuigd katholiek zijn. Waldheim zei bij zijn aankomst op het vliegveld van Jeruza lem: „Ik ben hier gekomen als secretaris-generaal van de VN, niet als bemiddelaar”. Hij reageerde daarmee op een uitspraak van minister Allon in Brussel, die had gezegd dat voor Waldheim geen rol als bemiddelaar was weggelegd. Waldheim vertelde Rabin, Allon en Peres de indruk te hebben dat de PLO-leider, Jasser Arafat, die hij in Damascus heeft ontmoet, bereid is genoegen te nemen met een mim-staat op de westelije oever van de Jordaan en de Gazastrook Verder gelooft Waldheim dat Arafat bereid is Israel de facto te erkennen. Khelil verklaarde dat de Arabische lan den „met belangstelling” kennis hadden genomen van de verklaring die mr. Van der Stoel, als voorzitter van de EEG-raad, in september vorig jaar in de VN- assemblee had afgelegd. Hij erkende toen, dat een oplossing van het Midden-Oosten- conflict slechts mogelijk was als het wet telijk recht van de Palestijnen om op doeltreffende wijze uitdrukking te geven aan hun nationale identiteit in feiten werd vertaald. Ook de verklaring van de Neder landse vertegenwoordiger, Kauffman, dat de uitoefening van dit recht „een territori ale basis” zou kunnen omvatten, was in de Arabische hoofdsteden met belangstel ling geregistreerd. 4 Maar uitgerekend de minister van het land „dat zestig jaar geleden van de Vol kenbond het mandaat kreeg om het volk van Palestina te helpen een souvereine staat te stichten” Engeland verklaar de kort na minister Van der Stoel in de VN-assemblee dat „een van de belangrijk ste elementen van een regeling het vinden „Er is geen enkele voortgang geboekt op politiek terrein, wat zeer ernstig is en afbreuk doet aan de positieve aspecten van de dialoog. Het politieke aspect blijft, ondanks alle pogingen om het ter zijde te schuiven, de basis van de wil om de dialoog te voeren. Geen enkele voort gang op andere terreinen is mogelijk zon der dat op dit gebied resultaten worden geboekt.” van een stuk grond voor de Palestijnen, niet noodzakelijkerwijs een souvereine staat is.” De opmerking van Khelil over het dins dag in Brussel ondertekende akkoord tus sen Israel en de EEG, waarbij dit land leningen tot 100 miljoen gulden kan opne men van de Europese investeringsbank, lokte een scherpe en onvoorziene Europe se reactie uit. Khelil had gezegd dat de betrekkingen tussen Israel en de EEG verbeteren, „zelfs nu Israel de internatio nale gemeenschap uitdaagt en de vier beginselen die de EEG-landen in hun ver klaring van 6 november 1973 hebben genoemd als basis voor een oplossing van het conflict, naast zich neerlegt.” Khelil leverde wel impliciet kritiek op het Nederlands beleid, dat in Den Haag „evenwichtig” vriendschap met Israël en goede betrekkingen met de Arabische landen wordt genoemd. „Men kan de agressor en degene tegen wie agressie wordt gepleegd niet op voet van gelijk heid behandelen, net zo min als een bezet ter en een volk wiens rechten worden vertrapt. Wij wijzen dit soort logica, als de bezetter het aanwendt ter rechtvaar diging voor het laten voortduren van de bezetting, van de hand.” Waldheim, ingenomen door Egypte. President Sadat wenst zo veel mogelijk de Verenigde Naties en de Veiligheidsraad in te schakelen bij het onderhandelingsproces (iets waar Israel tegen is) en Egypte wil zich volgende maand al tot de Veiligheidsraad wenden Bovendien gelooft Waldheim dat president Sadat wat gematig der is dan minister van Buitenlandse Zaken Fachmi. Sadat heeft de zaken in zijn land met in de hand, zo meent Waldheim. In tegenstelling tot Assad, die de situatie in Syrië volkomen beheerst. President Assad is voorstander van een Arabische delegatie, waarvan de PLO deel moet uitmaken bij de eventuele hervatting van de Geneefse conferentie Egypte is daar tegen. De Israeli’s hebben Waldheims rapport beleefd aangehoord Allon, Rabin en Peres hebben ten overvloede nog eens herhaald dat Israel uitsluitend akkoord gaat met de oorspronkelijke samenstelling van de Geneefse conferentie, op basis van de resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad dus, en dat er voor de PLO geen plaats is. Allon heeft in dat kader nog eens uit het Palestijns manifest voorgelezen, dat vermeitmg van de staat Israel predikt. Er bestaat bereidheid bij de Arabische landen in het eerste stadium de PLO buiten Genève te houden. Wel is het de bedoeling ook Libanon deel te laten nemen, aldus Waldheim. Een van de uitingen van McKeowns kritiek was een artikel in het Noordierse tijdschrift „Fortnight”, waarin hij over de katholieke kerkelijke leiders schreef: „Zij zijn net als de apostelen die zich na de dood van Christus verstopten...” Onze correspondent in Engeland, Henk Leffelaar, tekent hierbij aan dat Betty Williams zich in een gisteren uitgegeven verklaring achter Ciaran McKeown heeft geschaard en gezegd dat het al enige tijd duidelijk was dat een „ondergrondse groepering” probeerde de top van de vre desbeweging te splijten door een conflict te creëren. Knaus Komfort - Knaus Luxus Eifelland - Wolf Steenkool moet als energiebron wor den geherwaardeerd, zo wordt nog gezegd. De kolenwinning in de Kem- pense mijnen moet van zeven tot acht miljoen ton per jaar worden opge voerd. nil- aar de jke ikt. idse >nt- nd age en en zet ïal sis nt. an lie a- in ik id in g- a- sr- in •n, i in gen nde jo’n eel- iet iet G- ke- an he len no- MADRID (UPI). De Spaanse socialis tische arbeiderspartij (PSOE), algemeen beschouwd als de sterkste ter linkerzijde, heeft gisteren formeel de legale status aangevraagd De PSOE van Felipe Gonzales, die wordt erkend door de Socialistische Inter nationale, maakt daarmee als eerste gebruik van een recente versoepeling van de „wet op de politieke associaties”. Woordvoerders van de andere opposi tiepartijen, inclusief de communisten, verklaarden dat zij het voorbeeld van de PSOE zeer binnenkort zullen volgen. >n- irt tig re- ijk en In Mocht er iets mis gaan (sommigen zou den het andersom hebben verwacht), daar rond die zuil van Nelson (ik weet het niet, maar dat zou een arm uit de kom kunnen zijn, weinig echte openingen), dus mocht er iets mis gaan daar rond die zuil, op zijn geliefkoosde linkerstek, van het enfant terrible Nelson, de boerderij-eigenaar die zo graag naar het continent wil verhuizen (z’n haar zit goed, het zal boterzacht zijn, maar we hebben niet veel van hem gezien) op Trafalgar Square (zullen we het eens over links verplaatsen?), mocht de admi raal (hij wilde overal bij zijn, hij wil zich overal mee bemoeien, geweldige aanvals- drang heeft hij vanavond) worden neerge haald vanavond (de Engelsen moeten er dol en gek en duizelig van worden, en wat een lucht hebben ze nog, u zag het werk van de spuitbus!), dus mocht de admiraal (ook hij is prima geconcentreerd, hij heeft de eerzucht om te schitteren) worden neergehaald, laat Londen (maar het kan zijn dat het wegens schaamte is weggeval len, zullen we het eens over links verplaat sen?) vast gewaarschuwd zijn: het zullen Nederlandse supporters zijn (ze zijn net zo ijverig als de mollen in mijn tuin) die dat in hun overmoed doen. Het zet allemaal geen enkele zode aan welke dijk dan ook, een aardig stukje theater, en wat voor een balletje!, maar opzet, dat is misschien toch weer iets anders! n •e »t •t >r ;t 1: ït it „In gevallen van twijfel besluite men tot het juiste”. (Karl Kraus). gei ian 82 lid ien- lère en sa- 900 ren ind die ran ir >n a- id 'g •P >n ;s- „De etterbuil is nu gebarsten”, stelde mevrouw Williams in haar verklaring, „en wij zijn bezig de zaak op te ruimen. Het werk van de Vredesbeweging zal onver minderd doorgaan, ongeacht moeilijkhe den en obstakels. De band tussen ons drieën (Betty Williams, Mairead Corrigan en McKeown) zal alleen maar sterker wor den naarmate anderen proberen een splij ting te veroorzaken”. McKeown heeft bittere kritiek geuit op de leiders binnen de Noordierse katholie ke kerk, die volgens hem niet eenstemmig zouden zijn geweest in het veroordelen van het bloedige geweld in Ulster. Maar men maakt zich binnen de Peace People organisatie ook zorgen over de politieke ambities van de voormalige journalist McKeown. Kees Buddingh’ vertelde, in ruil voor de rijmwoorden, dat zijn zoon Wiebe, toen hij nog klein was en pas praten leerde, het aan de kust met de golven meedeinende zeewier met feilloos poëtisch gevoel „zee- zwier” had genoemd, waarna ik hem als beloning meetroonde naar mijn boeken plank met citatenboeken, want daar kan ik er niet genoeg van hebben: Slechts zij citeren nooit een ander, die geen hoop hebben zelf ooit geciteerd te worden, dat weet u, en Karl Kraus wees ons er al op dat een aforisme nooit helemaal waar is: het is óf een halve waarheid, of anderhal ve waarheid. Vandaar dus mijn verzame ling citatenboeken, met almaar dezelfde citaten, steeds anders gerangschikt. In het witboek, waarin het energie beleid voor de komende tien jaar wordt aangegeven, wordt gepleit voor een bewuste tarievenpolitiek om de huidige kostenverschillen tussen ker nenergie, kolen, aardgas en olie zoveel mogelijk weg te werken en zodoende de afhankelijkheid van één energie bron (olie) te verminderen. De Belgische overheid dient volgens het witboek een veel grotere greep op de energievoorziening te krijgen. In de particuliere ondernemingen die de kerncentrales alsmede de Kempense steenkolenmijnen enxploiteren, dient de overheid een meerderheidsbelang te krijgen. Ook in de drie grote elektri citeitsbedrijven moet de overheid meer zeggenschap krijgen, aldus het wit boek. Zonder onder andere Nederland met name te noemen, verweet Khelil sommige Europese landen, door hun stemgedrag in de VN, niets te doen aan de uitvoering van de beginselen van 6 november 1973. Nederland, en vijf andere EEG-landen, stemden tegen een resolutie volgens welke de Israëlische bezettingstroepen vóór 1 juni 1977 uit „de” bezette gebieden zouden moeten worden teruggetrokken. Vier lan den, waaronder Nederland, stemden tegen een resolutie waarin werd aange drongen op ontruiming van de bezette gebieden en het stopzetten van militaire hulp aan Israel. De beginselen van 1973 zijn 1) de ontoe- laatbaarheid van het verkrijgen van grondgebied door geweld, 2) de noodzaak dat Israel een einde maakt aan de territo riale bezetting, 3) eerbied voor de souve- reiniteit, territoriale integriteit en onaf hankelijkheid van elk land in dit deel van de wereld en zijn recht om in vrede te leven binnen veilige en erkende grenzen, en 4) erkenning dat bij het vestigen van een rechtvaardige en duurzame vrede rekening wordt gehouden met de legitie me rechten van de Palestijnen. (Van onze redacteur in België) BRUSSEL. Liefst tot het einde van deze eeuw dienen in België niet meer kerncentrales te komen dan de zeven die al bestaan of gepland zijn. Met kleine, gewone elektriciteitscen trales over het gehele land verspreid dient de energievoorziening, vooral in de piekuren, veilig gesteld te worden. Dit staat in een energie-witboek van het Belgische ministerie van Econo mische Zaken. (Van onze redacteur in Israel, Joop van Wesel) JERUZALEM. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft gisteren in Israel aan premier Rabin en de ministers Peres (Defensie) en Allon (Buitenlandse Zaken) verslag uitgebracht van zijn besprekingen met de Arabi sche leiders. Volgens de secretaris-generaal neemt Saoedi-Arabië een gematigd standpunt in. Koning Chaled zou hem hebben verteld dat zijn land ermee instemt dat Israel zich in het Midden-Oosten zal integreren. Goed, ik liet Kees Buddingh’, die een heel handzame en goede Citaten-Omnibus heeft gemaakt, dus zien wat ik zelf in huis had, en ik zei nog even dat ik de zijne het meest gebruikte, ook al had ik me in het verleden weleens vrolijk gemaakt over het feit, dat er door slordigheden citaten dubbel of driedubbel in stonden, soms in verschillende bewoordingen. Op dat moment sloeg het toeval toe (en ik heb dus twee getuigen!). Buddingh’s oog viel, een plank lager, op mijn verzamelbundel „De paus. daar krijg ik een kind van”, pakte het boek op, bleek het niet te ken nen (hij woont in Dordrecht), sloeg het open en las. .het stukje dat ik over zijn Citaten-omnibus schreef en over de her halingen daarin! Kortgeleden kreeg ik bezoek van twee dichters: Kees Buddingh’ en Jan Kal. Dichters wippen vaak even bij mij aan om te vragen of er de laatste tijd nog rijm woorden bij zijn gekomen, en zo ja, of ze die dan zolang kunnen lenen. Toevallig waren er net weer twee binnengekomen (hoogconjunctuur, vermageringskuur), dus dat trof. In ruil vertelde Jan Kal, die overigens de grootste collectie rijmwoor den in Nederland bezit, dat hij de schrij ver B. Rijdes, een middenmoter in de Nederlandse literatuur, als geschiedenis leraar had gehad, en dat deze eens in de klas gevraagd had wie weleens een boek van hem had gelezen. Twee jongens sta ken hun vinger op. Op de volgende vraag wat ze dan van hem gelezen hadden, kon Jan Kal naar waarheid een titel noemen, en plaatste de andere jongen feilloos de KO-stoot: „Twee half.” De ideeën van McKeown komen hierop neer dat de Peace People de Noordierse maatschappij moeten veranderen door projecten die op het principe van „zichzelf redden” gebaseerd zijn en door middel van deelname aan politiek op het niveau van de kleine plaatselijke gemeenschap pen. Dat vinden zijn tegenstanders gevaarlijk en te ambitieus. Een woordvoerder van de artsenkamer in Hannover zei gisteren dat de verzorging van patiënten op de stakingsdag is gewaarborgd. Vijftien artsen zullen „nooddienst” doen. BONN. Ongeveer 700 artsen en 400 tandartsen in Hannover en omliggende steden zijn vandaag een staking van 24 uur begonnen uit pro test tegen de plannen van minister van Arbeid en Sociale Zaken, Herbert Ehren berg, om de steeds stijgende gezondheids- kosten wat af te remmen. Meende de Europese conferentievoor- zitter Faber dat wat betreft de samenwer king goede voortgang is geboekt (al is op sommige terreinen vertraging opgetre den), Khelil verklaarde dat „op enige ter reinen voortgang is geboekt, maar op andere in het geheel niet.” Hoewel de dialoog volgens de oorspron kelijke Europese opvattingen slechts mocht gaan over economische, techni sche, industriële, culturele en weten schappelijke samenwerking tussen de negen EEG-landen en de 21 leden van de Arabische Liga, was de rede van de Ara bische voorzitter, de Tunesiër Ismail Khe lil, voor ongeveer negen tiende gewijd aan het Midden- Oosten-conflict, en die van de Europese voorzitter, de Engelsman Richard Faber, voor ongeveer de helft. Ir trijfel B Industriestraat 50 (tussen pa ring en vissershaven) telefoon 02550-14441-18142. Ijmuiden (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3