TOCH GELD VOOR BOUW ’T PLEIN Besprekingen leverden tot dusver niets op Dr. Beel overleden Zuid-Afrika Vervoersbond CNV wil stakingen opschorten 0 32 personenauto rai Systeem-Sparen VAN DER VOOREN’S volkoren zemelenbrood maar dat is lekker. „Politie in martelt” m Ik A/paarbonk -wait naderland spaarspecialisten sinds 1817 ■BB Het woord is aan Haarlem pleitte in Den Haag Kanker Spaanse minister Bisschoppen Indien akkoord over prijscompensatie Aantal pagina’s vandaag: 10 tm 20 FEBRUARI M Marlous K V akantiespreiding voortgezet onderwijs gezond joh!! „Alleen Grapo verantwoordelijk” Stakers ■I I I 28 WAARIN OPGENOMEN DE KENNE^MER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN F 1 I I7X 1 Hofjes in Nederland de en Engels voetbal A ng Rijverbod D- 16, Overwegend zacht Spoorlijn 1985 AGENDA pagina 4 Luidsprekers 10, 11, 14, 22 Van uw spaargiro leggen wij elke maand automatisch iets voor u opzij ur ur sn DEN HAAG (ANP) Vrijdag is dr. Beel, voormalig vice-voorzitter van de Raad van State na geruime tij ziek te zijn geweest overleden. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Stad en regio 4, 5, 6, Kunst Radio en tv Strips Economie Sport Kerkdiensten Weisweiler vedetten Bn irt. in- ge bij AMSTERDAM 1*31 en de Bij wij in of Mij DEN HAAG Na urenlang vergaderen zijn vakbeweging en werk gevers ver na middernacht uit elkaar gegaan. Zij zetten hun overleg vanmiddag voort. De besprekingen van gisteravond en vannacht hebben in feite niets opgeleverd. W' i 2 3 7 13 9 9 15 17 4 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1977 67e jaargang nummer 86 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 1 7-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. i IJmuider Courant Helen Rowland: bij vooruitbetaling f 13,65 p mnd f 39.35 p kwartaal p post f52,— p. jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 ct. Iloofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr H. C van der Mije Abonnement (Van onze stadsredactie) gedichtenbundeltje. een HARD LOONOVERLEG VERDAAGD Tijdens het gesprek was er ook nog I (Zie ook pag. 3). ADVERTENTIE ik- ADVERTENTIES) (waarin opgenomen „Erbij”) (Zie verder pagina 2) IV waarin onder v Over de „mits-formule” in de prijs compensatie zei werkgeversleider Van tessorischool, wijkraden, het Jan Dob- bercentrum en de begeleidingscommissie uit Schalkwijk waren naar Den Haag gegaan om de noodzaak van de onmid dellijke bouw van het jongerencentrum aan te tonen. Vrouwen, laat de echtgenoot niet te ver gaan en de vrijgezel niet dichtbij komen. meer ook wordt uitgegaan van een ini tiële loonsverhoging van twee percent per 1 januari 1977, wijken op sommige punten overigens af van de voorstellen die zijn gedaan door de vervoersfedera- tie. JW Marlous Fluitsma is de vrouw van cabaretier Herman van Veen. Ze is actrice, die zich zelf wil ontwikkelen, los van de naam van haar man. Daar over had ze een gesprek met Wouter Hendrikse. De rol in Pleisterkade vindt ze wel leuk, maar ze is toch niet zo gek op TV-optreden. HAARLEM. Staatssecretaris Meijer van CRM heeft 40.000 gulden beschik baar gesteld om de bouw van jongeren centrum ’t Plein in Schalkwijk direct mogelijk te maken. Bij een bezoek aan de staatssecretaris in Den Haag heeft een Haarlemse delegatie vrijdag dit ex tra bedrag toegezegd gekregen. DEN HAAG. Met ingang van vol gend jaar zullen ook de zomervakanties van het voortgezet onderwijs worden gespreid. Bij wijze van proef zullen de leerlingen van het voortgezet onderwijs in de jaren 1978, 1979 en 1980 in diverse delen van het land op andere tijden van hun zomervakantie kunnen genieten. De ministerraad heeft hiertoe gisteren be sloten. In de drie proefjaren zal worden be keken of het zin heeft deze vakantie- spreiding ook na 1980 te handhaven. Dit hangt onder meer af van de ontwikke lingen in het bedrijfsleven ten aanzien vaa de vakantiespreiding. meer over zou worden gepraat. Vandaag zal in ieder geval het gesprek beginnen met de eisen van de vakcentrales. Deze zijn: winst omzetten in werk en invloed van de vakbeweging op de investeringen. „Vooral deze zaken zijn ons meer waard dan een kwart percent loonsverhoging”, zei FNV-voorzitter Wim Kok. Met name de delegatie van de FNV onder aanvoering van Wim Kok had van de federatieraad geen enkele ma noeuvreerruimte gekregen. De Industrie bonden en de Voedingsbonden hadden te verstaan gegeven, dat hij alleen kon thuiskomen met de volledige automati sche prijscompensatie, twee percent con tractloonstijging en de duidelijke toezeg gingen van de werkgevers dat zij hun leden zouden aanbevelen winst om te zetten in arbeidsplaatsen en controle op de investeringen toe te staan. De ministerraad heeft gisteren besloten dat uiterlijk in 1978 moet worden begonnen met de aanleg van een nieuwe spoorlijn van Weesp via de nieuwe stad Al- mere naar Lelystad. Deze spoor verbinding zal aan het eind van de jaren ’80 geheel in gebruik ge nomen moeten worden. De wethouder van onderwijs Voskui len, gemeente-ambtenaren, bestuur en staf van jongerencentrum ’t Plein, ver tegenwoordigers van de openbare Mon- Het bedrag van 40.000 gulden krijgt de gemeente Haarlem als overbruggingskre diet. De staatssecretaris verbond hier wel de voorwaarde aan dat na twee jaar de exploitatiekosten betaald moeten worden door de gemeente. Een officiële bevestiging door het ministerie is onder weg naar het gemeentebestuur. telefonisch contact tussen de werkgevers en minister Boersma voor Sociale Zaken. De werkgevers wilden van de minister weten of hij de economische vooruit zichten voor 1977 al in cijfers kon concretiseren, of het kabinet al een be slissing had genomen over het voor dit jaar te voeren prijsbeleid en of er al beslissingen waren genomen over de te- rugsluizing van de meeropbrengsten van de sociale premies 2 miljard). Hierop moest de minister het antwoord schuldig blijven. Die wetenschap was één van de door de werkgevers gestelde voorwaarden, om de volledige automatische prijscompen satie voor 1977 enigszins te binden aan onverwachte tegenvallers. De werkge vers wilden hiervoor een duidelijke for mulering opstellen. Toen zij in het ge sprek met een formulering kwamen, werd die ronduit door de vakbeweging afgewezen. Na een schorsing, waarin de werkgevers trachtten de formuleringen te verzachten, kregen ze weer nul op het rekest van de vakbeweging. De drie vakcentrales willen zonder voorwaarden de prijscompensatie voor 1977. Prof. dr. Louis Joseph Maria Beel heeft 27 jaar lang een onmiskenbare vooraanstaande rol gespeeld in het Ne derlandse staatkundige leven. De rol was zodanig, dat hij in de volksmond de naam „onderkoning” kreeg. Volgens de minister was de Grapo ook verantwoordelijk voor de moord op poli tiemannen in Barcelona in 1975, bom aanslagen op 18 juli vorig jaar in verschillende Spaanse steden en diverse overvallen. Dassel zei desgevraagd, dat vervoers bond CNV met de vervoersfederatie wil overleggen over de te volgen procedure, maar hij stelde wel, dat vervoersbond CNV uitgaat van zijn eigen opvattingen. De vervoersfederatie NVVK-NKV, die niet erg is te spreken over de houding van de vervoersbond CNV, vindt dat deze bond door zijn opstelling de huid verkoopt, voordat de beer is geschoten. Immers, aldus de vervoersfederatie zo gauw de uitnodiging voor een gesprek er is, stoppen de CNV’ers met staken zon der maar enig zicht te hebben op de resultaten van dat gesprek. Staken is geen dolle pret. Dat werd de havenwerkers nog eens ten over vloede voorgehouden tijdens een sta- kingsbijeenkomst, georganiseerd door de vervoersfederatie FNV. Hans Rombouts woonde die bijeen komst bij. De werknemers in de haven, van wie er velen ai behoorlij ke ervaring op het gebied van staken hebben voor sommigen is het ai de vijfde keer toonden zich zeer beheerst in hun reacties. „Gelukkig is de tijd van hard politie-ingrijpen tijdens stakingen voorbij”. Veen, dat daarover vandaag nog zou worden gesproken. Wim Kok zei echter dat er helemaal geen „mits” meer be stond. Beiden wilden over hun stand punt geen nadere verklaring geven, „omdat het gesprek vandaag zal worden voortgezet”. Het gesprek zal beginnen met een discussie over de immateriële punten. „Hierover willen we vandaag in ieder geval duidelijkheid van de werkge vers”. zei Wim Kok. Van Veen deelde mee, dat hij, voordat hét gesprek begint, eerst met zijn „achterban” gaat praten. „Over de initiële loonsverhoging is nog zeer nadrukkelijk van een meningsver schil sprake, doch dat lijkt me wel een te overbruggen kloof”, zei Wim Kok. Premier Den Uyl heeft gisteravond na afloop van de ministerraad gezegd dat de regering in het loonconflict terughou dend blijft, omdat ze steeds het stand punt heeft ingenomen dat het hier gaat om de eigen verantwoordelijkheid van werkgevers en werknemers. PRETORIA. De roomskatholieke bisschoppen in Zuid-Afrika hebben de politie beschuldigd van h et bedrijven van wreedheden. Zij beschikken over voldoende bewijzen maar de bisschop pen aarzelen die aan de politie te over leggen. In veel gevallen worden getuigen door de veiligheidspolitie lastig gevallen zo is gisteren bekendgemaakt na afloop van de jaarlijkse bisschoppenconferentie in Pretoria. De bisschoppen zeggen de bewijzen over martelingen door de politie te heb ben gekregen van de priesters die door hun pastoraal werk in zeer nauw con tact staan met de Afrikaanse bevolking. De politie schijnt zich vooral bij ongere geldheden te misdragen. De woordvoerder van de conferentie, pater Dominic Scholten, zei dat als het er op aan komt de kerk met bewijzen op tafel zou komen. UTRECHT (ANP). De leden van de vervoersbond CNV, die momenteel nog staken in de Amsterdamse en Rotter damse havens, zijn bereid die stakingen op te schorten als in het open overleg tussen werkgevers en werknemers over eenstemming wordt bereikt over de au tomatische prijscompensatie voor 1977. De werknemers willen de stakingen beëndigen op het moment, dat de werk gevers in de havens (de scheepvaartvere- nigingen Noord en Zuid) de vervoers bond CNV uitnodigen om te komen praten over de door die bond ingediende cao-voorstellen. MADRID. De Spaanse mi nister van Binnenlandse Zaken, Rudolfo Martin Villa, heeft gisteravond verklaard dat uitsluitend leden van de Grapo, ontstaan uit de uiterst linkse „hervorm de communistische partij” verantwoor delijk geweest zijn voor de aanslag op politiemannen op 28 januari en de ontvoeringen van Antonio Maria de Ori- ol en generaal Emilio Villaescusa. De werkgevers zeiden, dat nog zou worden gesleuteld aan de zogenaamde „mitsformule” in de prijscompensatie, doch de vakbeweging zei dat daar niet Rienk Ratsma is een onder- wijzer in Zwanenburg, die in kanker bad maar daarvan Aan Weert Schenk vertelde hij genezen is. Hij heeft zijn erva- van de twee moeilijke jaren, ringen van zich afgeschreven die hij doorgemaakt heeft. De Oriol zei gisteravond dat hij 61 dagen lang heeft kaartgespeeld met zijn bewakers Hij heeft nooit het gevoel gehad dat zijn leven gevaar liep, maar „het was niet erg leuk mezelf op de voorpagina’s van de kranten te zien, waarbij mijn komende executie werd aan/gekondigd”. Werkgevers-voorzitter Van Veen voor de ingang van het SER-gebouw in Den Haag, waar het loonoverleg met de vakbeweging plaats vond, opgewacht door tientallen wernemers van Calvé uit Delft, die hem wat voorbarig toezongen: „We zijn er bijna Zijn politieke loopbaan ving aan in de laatste maanden van de tweede wereld oorlog, nadat hij vanuit het bevrijde zuiden des lands naar Londen was ge gaan. In 1972 trok hij zich terug. Hij was in de tussenliggende jaren viermaal minister geweest, tweemaal president van de Raad van State, het de Kroon in Indonesië en 13 jaar vice- president van de raad van state, het hoogste adviescollege van de Kroon. Dr. Beel bleef minister van staat, waartoe hij reeds in 1956 benoemd was. Als minister van Staat en als vice- president van de Raad van State was dr. Beel nauw betrokken bij vele kabinets formaties. Hij adviseerde niet alleen, maar was ook verscheidene malen for mateur. Dr. Beel behoorde tot de generatie politici, waarvan ook dr. W. Drees sr„ mr. D. U. Stikker en dr. W. Schermer horn uitmaken. Drees en Stikker schre- venmemoires, maar Beel liet dat na. Wel hield hij dagboeken bij en hij bepaalde zelf het tijdstip, waarop de inhoud ervan bekend mag worden. Tijdens zijn politieke leven was dr. Beel een zwijgzame figuur, soms myste rieus. Zijn plotselinge optreden in tijden van nood en zijn even plotselinge terug trekken in het dagelijks werk zonder veel te vertellen over zijn activiteiten waren daarvan de bewijzen. Dr. Beel is gisteravond, kwart over zes, overleden in het Stads- en Acade misch Ziekenhuis in Utrecht. Hij was daar twee weken geleden opgenomen. De uitvaartdienst wordt woensdag in Doorn gehouden, waar dr. Beel de laat ste tijd woonde. De begrafenis zal graafplaats van de kerk van de Goede graafplaats van de kerk van de Goee Herder in Wassenaar. Vier organisaties hebben het besluit voor het nachtelijk rij verbod voor vrachtauto’s in Vlaardingen ter vernietiging aan de kroon voorgelegd, aldus deel de de NOB-wegtransport gisteren mede namens de protestants- christelijke en katholieke weg vervoerders en de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport Ondernemingen. De organisaties hebben er nog steeds bezwaar tegen, dat het rijverbod is ingevoerd, terwijl het overleg erover nog gaande was. Met na me de criteria voor het verlenen van ontheffingen vormden nog een punt van discussie. Vlak voor de Wadden bevindt zich koudere lucht. Een forse temperatuurdaling naar het vriespunt is echter voor het grootste deel van ons land dit weekeinde niet te verwachten. Wel blijft de luchtdruk in Noord-Europa hoog en is de kans dat het volgende week ge leidelijk toch wat kouder gaat worden aanwezig, maar erg spontaan gaat het al niet meer. Dit is gisteren gebleken op een verga dering van de vakafdeling havens van de vervoersbond CNV. Op deze vergade ring in Utrecht waren ongeveer 60 sta kers bijeen en slechts drie van hen stemden tegen. Volgens een na afloop van de verga dering uitgegeven verklaring, is overeen stemming over de automatische prijs compensatie een feit, zo gauw de cen trale werkgevers- en werknemersorgani saties een formule hebben gevonden voor „tegenvallende ontwikkelingen”. Als die formule er komt, staat niets een hernieuwd centraal overleg over andere punten van het arbeidsvoorwaardenbe leid meer in de weg. De stakers hebben zich nu bereid verklaard om de stakingen op te .schor ten zodra het hoofdbestuur van de ver- voersbonden CNV heh daartoe oproept. Het hoofdbestuur mag dat van de sta kers doen, zo gauw de uitnodiging van de scheepvaartverenigingen voor her nieuwd cao-overleg binnen is. De stakers vertrouwen er op, dat dat cao-overleg tot aanvaardbare resultaten leidt. Volgens voorzitter J. J. Dassel van de vervoersbond CNV is aan het ultima tum, dat de CNV-bond op 31 januari naar de scheepvaartverenigingen stuur de, voldaan als er overeenstemming is over de prijscompensatie en als ver voersbond CNV wordt uitgenodigd voor een gesprek over de door haar ingedien de cao-voorstellen Die cao-voorstellen,

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1